F* ij IV CACHET AKKESS de Disc 1 man 1 paard 1 hectaar 1 uur DE NISOLLE KRACHTVOEDERS REMY REMY VOEDERS Ir MofeHerlooze Kinderen 1 VERSLAG ïreede Algemeene Vergadering LS Etablissements Francq - Nisolle TABAKPLANTERS IMPERMEABLES j SINGELYN Yerkoopzalen St. Miehiel (N.Y.) Depot bijEdgard SCHOUPPE-NYS, Veldstraat, 6, AALST. r ■r - 18 fr. deze de. Depóthouder Edgard SCHOUPPE-NYS Veldstraat, 6, te AALST. GABARDINEN TRENCH-CO ATS J Kalfvaarzen HUIS Molendries, 7 en 9 AALSTs «■I Gewaarborgde Uitslag van Ontleding Zondag 12 December 1926. hun Vader aan Wij komen en kussen voortaan U alleen, Want moeder, o vader, is ver van ons heen Gij hadt ook wel graag eens 'n kus weer van haar Maar hemel en aarde zijn ver van elkaar Och, vaderlief, zie ons zoo treurig niet aan Wij hebben u immers dat leed niet gedaan Een Ander zoo hebt ge gezegd bij haar lijk Nam enkel uit liefde haar op in Zijn rijk. Doch zij ook dat rijk in den hemel zoo schoon, En zweeft er nu moeder verheugd om Gods troon- Zij alles hiernamaals veel blijder dan nu, Toch blijven we, vader, nog gaarne bij u. Soms slaat gij zoo droevig naar boven het oog. Als reikt en als zoekt gij naar moeder omhoog, Dan slaat gij weer de armen opeens om ons heen, En noemt ons uw troost op de wereld alleen. Och, druk ons toch dikwijls zoo vast aan het hart Dat mindert we zien het dat balsemt uw smart De Vader die moeder daarboven vergeldt. Heeft ons hier tot troost in uw treuren gesteld. En is 't eens met treuren en troosten gedaan, En landen we allen bij moeder eens aan, Dan zijn we voor eeuwig bij u en bij haar En kussen weer 's ochtends en s avonds elkaar. 33, Oo 29,00 88,00 144,00 00,00 )00,00 der I an de suikerbeetplanters uit Hageland en Haspengouw. o— Diasdag jongstleden hielden de leden an het Suikerbeetsyndikaat Tienen en mliggende een tweede flink gelukte al- emeene vergadering te lokale "Het lert,., Groote Markt, Tienen. Dat er vanwege de leden een buiten- ewoon groote belangstelling heerschte, niks getuigde het overgroot aantal toe- oorders, die zich in de ruime zaal letter- ijk verdrongen. Het bleek wel dat eik en op post was. Die flinke opkomst zal chter niemand verwonderen, aangezien le dagorde de bespreking vermeldde der meest brandende en aktueele landbouw vraagstukken thans in alle landbouw- )00,00 )00,00 19,00 4,25 :nd is l. anen, ksche Her n alle voor- mag r be- voor rkoo rintie 1st of nkele nog Naar rs na ijk te i dat inter eren, zelve i den en in rden. ertal nog met .I.Z. :n jven etyk 45,00 niddens zoo druk besproken, namelijk 1°) Doel en nut der landbouwver- jeniny 2") Het pachtwetvraagstuk 3°) De krisis der suikerbeetteelt De vergadering werd voorgezeten hier- ioor den heer Cés. Philips burgemeester, zuiver over- roorzitter van het suikerbeetensyndikaat. karnen eveneens plaats aan het bureel wordt de heeren Raffinerie der land- uit Aalst Van Haegendoren Virg, ondervoor- zittcr Tomsin, bestuurlid Bergé bestuurder de Tirlemontoise Caudron O bestuurder bouw ver. Redt U Zei ven Reynders Cb„ landbouwer en voor drachtgever te Velm De heer voorzitter opent de zitting met een hartelijk welkomwoord te sturen aan de heeren sprekers en de zoo tal rijk opgekomen leden. Daarna verzoekt hij onmiddellijk den heer Virg. Van Haegendoren lezing te willen geven van het schrijven door den heer Bergé per soonlijk aan den heer Philips gericht, dit om alle misverstand en alle verkeerde opvatting uit den weg te ruimen en de volstrekte onpartijdigheid van den door- ieverigen en rechtschapen heer Voorzit ter in klaar daglicht te stellen. Door een sierlijke en zeer getrouwe vertaling stelt de heer Van Haegendoren de leden in gelegenheid kennis te nemen van den inhoud van bedoelden brief. De voorzitter verleent daarna het woord aan den heer Orf. Caudron, be stuurder der landbouw vereeniging"i?ecff U Zeiven uit Aalst. De heer Caudron drukt zijn innig spijt uit over de koude onverschilligheid, waardoor de ruime meerderheid der Haspengouwsche en Hagelandsche boe ren schijnt aangetast. Die jammerlijke onverschilligheid komt hem des te vreemder voor, en treft hem des te die per, wanneer hij zijn flink publiek even tjes in oogenschouw neemt, dat door zijn belangstelling nochtans van gezonde werk- en levenskracht schijnt te getui gen. Spreker kan dan ook maar niet be grijpen dat een zoo kloeke schare ver standige en knappe boeren werkzaam in een onzer rijkste en vruchtbaarste landbouwcentrums het Nut en de noodzakelijkheid eener degelijke Land- bouwvereeniging niet wil begrijpen en inzien. Om zijn publiek van deze noodzake lijkheid op doeltreffende wijze en met doorslaande bewijsvoering te overtui gen, kon de heer Caudron geen treffen der toonbeeld aanhalen dan de prach tige landbouwvereeniging Redt U Zeiven uit Aalst, die dank onver- moeibaren iever, doorgedreven werkkracht en voorbeeldig bestuur is opgegroeid tot een reuzeninstelling, die elks bewondering afdwingt. In een bondig en klaar betoog geeft de gemoedelijke spreker een algemeen overzicht der prachtige reeks instellin gen in den schoot dezer bloeiende land bouwvereeniging in zulke korte tijd spanne tot stand gebracht. Verder wijst hij op het groot voordeel dat de landbouwers er b(j hebben hun beschikbare gelden in hun eigen instel lingen te plaatsen, waar het niet alleen in veiligheid staat, maar bovendien de grootste intresten zal opleveren. Eindelijk geeft spreker een gron dige uiteenzetting der twee verschiliige manieren van inrichting en werkwijze. Naar zijn meening zouden de boeren er echter alle belang bij hebben een orga nisatie tot stand te brengen, die totaal onafhankelijk en zelfstandig zou staan. Moest echter in dit geval het noodige kapitaal niet kunnen bijeengebracht worden, dan is de heer Caudron gansch bereid in Tienen voorloopig een gewes telijke afdeeling te stichten der landbouw vereeniging "R.U.Z.,, uit Aalst, mits uit gave en onderschrijving van uitkeerbare kasbons met vasten intrest en dit ten be- loope van een bepaald waarborgkapi taal. Spreker sluit zijn knappe uiteenzetting met den vurigen wensch uit te drukken, dat zonder verderen uitstel op zijn voor stel zou worden ingegaan en wij korte lings in Tienen een flinke landbouwver eeniging zouden zien tot stand komen. De rede van den heer Caudron wordt door geestdriftig applaus toegejuicht De heer voorzitter dankt in passende bewoordingen en drukt eveneens den wensch uit in een kort verschiet een bloeiende boerenvereeniging opgericht te zien. Te dien einde stelt hij aan de vergadering voor de voorstellen van den heer Caudron in een eerstkomende zitting te bespreken en doet hij een warmen oproep tot de toehoorders op dat elk in zijn omgeving bereidwillig zou meêijveren om ten spoedigst mogelijk tot een degelijk eindresultaat te komen. (Ten einde alle misverstand te voor komen verzocht de heer Caudron ons in bijgaand verslag mede te deelen, dat we door het woord leden niet enkel zouden verstaan dezen welke op de "kasbons,, zouden inschrijven, maar al dezen die zich regelmatig op het land bouwblad De Koornbloem zullen abon- neeren). De heer Voorzitter verleent nu het woord aan den heer Ch. Reynders, ge wezen onderwijzer, thans landbouwer en voordrachthouder te Velm ("Sint Truiden). Alvorens met zijn onderwerp De pachtwetkwestie,, aan te vangen wijst de heer Reynders op het groot belang dat de boeren er bij hebben zich in orde te stellen met hun fiskale verplichtingen in zake overdrachtzegels De verwaar- loozing van het plakken der vereischte overdrachtzegels bij elke verhandeling heeft menig boer reeds zware onaange naamheden en zelfs rechterlijke vervol gingen op den hals doen trekken. Om zulks voor de toekomst te vermijden haalt spreker de verschiliige gevallen aan, waar de wet het plakken der over drachtzegels eischt en dringt aan opdat elkeen zich zonder verderen uitstel des- aangaande zou in orde stellen. Hij maakt eveneens van de gelegenheid gebruik om de boekhouding op de hoeve warm aan te bevelen. Spreker zegt ook dat veel landbouwers de wet op de pen sioenen hunner arbeiders verwaarloo- zen. Elke boer is verplicht voor een pen sioenboekje te zorgen en is zelf verant woordelijk en zal bij gebeurlijk overlij den van een werkman verplicht zjjn uit eigen zak een pensioen aan weduwe of weezen te betalen. Daarna komt de spreker tot zijn hoofdonderwerp, namelijk Het pacht- wetvraagstuk waarvan hij achtereen- volgens de hoofdlybé»duur, opzeg, schadevergoeding eri pachtprijs ontwik kelt, steunend op doorslaande argumen ten en tal van voorbeelden. Al behan delde de knappe spreker hier een onder werp dat uit zijn aard voor tal van land bouwers de pijnlijkste herinneringen achterlaat en al was het dan nog dat al de dag- en landbouwbladen ons over dit kritieke landbouwvraagstuk weken aan een ellenlange artikelen opdischten, toch wist de heer Reynders het zóó behendig aan boord te leggen dat zijn flinke en rijk gedokumenteerde voordracht in de grootste spanning en met de meeste be langstelling werd opgevolgd. Men voelt onmiddellijk dat de heer Reynders bij de boeren thuis hoort en het geheim bezit om in ongekunstelde doch buitengewoon aantrekkelijke taal de aandacht zijner toehoorders in "cres cendo spanning te houden. M. Reynders is eersten vooral "boer,, en als dusdanig man met rijke onder vinding die er prijs op stelt de belan gen zijner talrijke bóeren-vrienden met hart en ziel te verdedigen. En daarom zeggen we hem onzen hoogsten en har- telijken dank. De geestdriftige toejuiching die den Hinken spreker te beurt viel, was wel het bewijs dat zijn puike uiteenzetting een ongemeenen bjjval had verworven. Na een hartelijk dankwoord tot den heer Reynders te hebben gericht, verleent de heer voorzitter ten slotte het woord aan den heer Bergé, bestuurder der Raffi nerie Tirlemontoise uit Tienen. Spreker betuigt zijn oprechten dank aan den afgevaardigde der Koorn bloem die hem in gelegenheid heeft gesteld voor de aanwezige landbouwers het woord te kunnen voeren, ten einde de suikerbeetplanters volledig in te lich ten over den suikertoestand, zooals hij zich in België werkelijk voordoet. (Aan gezien aan de volledige uiteenzetting van dien toestand, in het Koornbloem- cummer van Zondag jongstleden een gansch speciaal artikel werd gewijd, achten we het totaal overbodig er ver der over uit te weiden, te meer daar be doeld artikel de trouwe weergave is van de verscheidene punten door den heer Bergé in zijn redevoering uiteengezet). Wij willen echter nogmaals de aan dacht vestigen op den vurigen wensch door den heer Bergé uitgedrukt namelijk dat de landbouwers en suikerfabrikan- ten het bewijs zouden leveren eener hoogst noodzakelijke wederzijdsche soli dariteit en, dat ze hand in hand zouden jjveren om door een gezonde en geza menlijke werking de huidige krisis te boven te komen, en beider belangen, zóó nauw aan elkaar verbonden krachtdadig en éénsgezind te verdedigen. De openhartige en streng-onpartijdige bewijsvoering van den achtbaren heer bestuurder werd eveneens op luid en geestdriftig applaus onthaald. Na nog enkele vragen tot nadere in lichting, waarop de heer Bergé heel be reidwillig en met de grootste kieschheid antwoordde, ging de vergadering die een waar succes mag genoemd worden in de beste stemming uiteen. Hoofdpijn, tandpijn, rheu- matische- en zenuwpijn, kortom pijn in algemeenen zin, wordt krachtdadig bestreden door een In alle apotheken. Eén cachet o (V 60,6 cachetten 3fr.5o Zelfde fabriek i als AKKER'» Abdijsiroop van sneller en goedkooper Meststof- verspreider en zaaier in de vlucht Zaait De meststoffen De graangewassen De kleine granen VERBETERDE VERSPREIDER MET BEWEGENDE BODEM Vraagt katalogussen en kostelooze inlichtingen te Gosselies (België) Telef. 44 De Heer Verlinden van Geystingen Limburg kan, zegt hij, het veevoeder REMY A. P. voor zwijnen niet genoeg aanbevelen. De proeven door hem ondernomen bevestigen ten volle wat er nopens dat punt reeds geschreven is. Telefoon 315.-Postcheckrekening 73617. In de electrische tabaksnijderij, te Aalst, Moorselbaan, 221, kanllw tabak van nu af alle werkdagen gekerfd wor den. Ge vraagt Uw bewijs als naar gewoonte, ge brengt den tabak dan als 't U past en draagt hem, na enkele minuten wachten, gekorven mede. Huis L. SAEY-CORTEN Brusselschestraat en Stoofstraat, X AALST. X IMPERMEABLES in ALLEN AARD X LEDEREN VESTEN Jacht- en Sportartikelen Waterdichte Hoeden X Regenmantels op Maat X Al de Artikelen van het Huis zijn gewaarborgd. X Wekelijksche aankomst van Holland- sche kalfvaarzen, gekalfd en gereed om kalven, van het beste ras en aan den minsten prjjs. De gekalfde mogen altijd gemolken worden, één dag of nog lan ger. Men verwisselt ook op aanvraag en alles ter trouw bij Achille Clauwaert, op het kasteel tusschen Meldert, Moor- sel en Baerdegem. j aan Tramstatie en Varkenamarkt Algemeene ijzerwarenhandel Alam en gerief voor Landbouwers i en alle stielen. Bouwartikels, Bas- culen, Balancen, Vlecht-, Wei- en Jj i Pindraad, Dakpapier, Slijpsteenen, i Kettingen. Melkerijkannen i Alle soorten keukengerief. Verschil- lige soorten Waschmachienen met j forneis en andere, Fomeizen in I zwaar plaatijzer met tuimel ketel. S Verscheidenheid van gesmeedde kunstpanneelen voor deuren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. Allerhande Visschersgerief. De voornaamste faktor welke bij het plaatsen van geld niet uit het oog mag verloren worden is wel zonder twijfel de zekerheid Onder dit oogpunt levert de BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE de beste waarborg. Zij is de Filiaal der Société Générale de Belgique te Brussel, dewel ke de machtigste bankinstelling is van het land en die meer dan honderdjaar bestaat. Rekeningen op zicht 3,50 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 5,50 °/o Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 °/o. Inbewaarneming van titels. De BANQUE CENTRALE DE vLA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. Chartrenzenstraat. 67. Brnssel - Beurs. Openbare Verkoopingden Dinsdag en Vrijdag van iedere week, te 1 uur. Alle dagen verkoop uit ter hand van Nieuwe- en Okkasiemeubelen. Slaap-, Eet- en Rookkamers Salon en Schouwgarnituren Volledige Bu- reel-mobilieren Lusters Brand kasten Club- en andere zetels Spiegels enz. Inpakken en verzanden naar de provin- tie Vrije Toegang Telef. 247.62. Tarwe bevat Remy Voeder A B voor Melkkoeien en Vee Rogge bevat Remy voeder A P voor Zwijnen en Viggens Haver bevat Remy Voeder A M voor Paarden, Kiekens en Konijnen 10 2 22 tot 25 9 1 1/2 15 tot 18 8 4 60 60 60 60 42 55 12 tot 15 Depothouders worden gevraagd op iedere gemeente. oK n I ilk ..-vivra". I A (■■■■■■■■■■■■■■■■■I Eiwit Vet (vet en eiwit) (vet en eiwit) Waterkoolstof (vet en eiwit)

De Koornbloem | 1926 | | pagina 3