HBtrs Trim Abonnementen 1927. De neiging tot nadoen. DAT belangt U aan i DE NISOLLE KRACHTVOEDERS REMY KALFSMIKKEL REMY A. V. Waarde-herste! der belgische staatsfondsen Gij moet zijn voordeelen en verbeteringen kennen* Wacht niet langer, vraagt alle inlichtingen aan de Etablissements Francq - Nisolle Sottegemsche Stoofwinkel SINGELYN s TABAKPLANTERS Verkoopzalen St. Michiel (N.Y.) Depöthouder Edgard SCHOUPPE-NYS Veldstraat, 6, te AALST. HUIS AALST Depót bij Edgard SCHOUPPE-NYS Veldstraat, 6, AALST. Zondag 19 December 1926. 3 De herfstedag is grijs, en groezelig de luchte, die "op zoo korten tijd haar zomerschoon verloor. De regen drenselt stil, gestadig neer, en door beplaste straten vaart een koude—aanvoerend zuchten. De ruiten zijn beschreid. De smoegle smook der schouwen ruift roetig naar omlaag, bezwaard met vochtig wee en treurig klept de klok een snakkend-zwakke beê van zondaars, buigend diep in troosteloos berouwen. Wie heeft nu in zijn huis den voorraad voor de tijden die na'dren, guur en bar, geheel verweesd van zon, het meel en 't ooft, dat hij bedachtzaam garen kon ten male, en olie voor het avondlicht-verblijden Wie mag er vredig op verdreven dagen blikken en voelt op 't hart de zalf der stipt volbrachte plicht Wie moet nu, als hij 't oog naar 't schrale morgen richt, niet voor de schaarschheid op het hard getijde, schrikken Wèl hem, wèl hem die thans in peis het brood kan nutten gekneed door stuggen vlijt, doordeesemd met zijn zweet. Hem brengt de stroeve herfst geen rouw, en storm van leed breekt op de muren, die rotsveilig hem beschutten. Constant Eeckels. In al de groote bladen van ons land, wordt de revolorisatie of waarde herstel der staatsfondsen druk besproken De Standaard het welbekend brusselsch dagblad schrijft hierover bijna al de bladen, zelfs de socialistische, vragen ze, de christene werklieden maken er een punt van hun programma van, de mid denstanders en de boeren zullen eerst daags volgen. Het schijnt zeker dat, zoo er geen rechtsherstel geschiedt, de revo lorisatie der staatsfondsen en andere schuldvorderingen het kiesplatform zal zijn van al de groote politieke partijen bij de eerstkomende verkiezingen. Voor ons, landbouwers, mag dit be langrijk vraagstuk niet uit het oog ver loren worden. Wij hebben alle belang ons aan te sluiten bij de opkomende be weging voor waarde herstél, ten eerste uit rechtvaardigheidsgevoel daar wij de ongehoorde waarde-vermindering van bedoelde staatsfondsen als zijnde een on- rechtstreeksche onteigening der bezit ters ten voordeele van den staat, niet kunnen goedkeuren, en ten tweede om dat menig landbouwer, zoowel als kleine burger, op enkele uitzonderingen na, in 't bezit is van staatsfondsen. Hoevelen onzer landbouwers zijn er niet, die na maanden, zelfs jaren hard werk «n naarstig sparen, er toegekomen waren vóór den oorlog, één of meer "belgische rente(n),, te koopen aan 102- 100 of minstens rond de 100 frank, wel verstaan goudfrank. Diezelfde rente staat nu officieel gekwoteerd met een waarde van 52 fr. papieren franks die, omgezet in goud-franks van vóór den oorlog nog slechts goed 7 frank waard zijn. De houders der belgische rente die nu hun titel zouden willen verkoo- pen, ontvangen dan werkelijk, van 100 goud franks die ze er vóór den oorlog voor besteedden nog arm 7 van dezelfde franks, dus een verlies van 93 °/o. Dit feit, op zichzelf genomen, stelt dus wel een onrechtvaardigheid daar, die schreeuwend wordt wanneer wij de meerwaarde nagaan van de aandeelen (actiën) der groote maatschappijen als banken, koolputten, glasblazerijen, fa brieken. waarin de kapitalen der mach tige financiers zitten. Al die aandeelen of actiën, behoudens enkele uitzonde ringen, zijn sedert 1914, 9 tot 10 maal of meer nog in waarde gestegen. Die on rechtvaardigheid wordt nog schreeu- wender wanneer men weet dat, door de stabilisatie Francqui het toegelaten is aan die machtige banken en instellingen haar obligatiën of kasbons, uitgege ven vóór den oorlog in goudfranks nu uit te betalen in vervallen papier- franks. Onder de landbouwers zoowel als bij andere standen der maatschappij, zijn er nog te veel lieden die in de valsche mee ning verkeeren dat één frank nog altijd een frank is... Eens dat zij de bittere waarheid dat een frank nog enkel 14 centiem waard is voor goed zullen begrepen hebben, dan ook zullen zij diep over tuigd zijn van de schreeuwende onrecht vaardigheid, van de werkelijkheid der verplaatsing der kapitalen van de klei nen naar de grooten. De Standaard uit zijn meening hierover alsvolgt Als men ziet welke echt schanda lige waardeverplaatsingen in 't land gebeurd zijn, dan komt de beweging voor herstel zoo onweerstaanbaar in gang, dat iedereen er voor zal zwichten,,. Verschillige meeningen en voorstel len omtrent de manier waarop de reva- lorisatie zou kunnen gebeuren, hebben reeds het daglicht gezien. M. P. Struye stelde onlangs voor in La Libre Bel- gique alle staatsbelastingen, zooals supertaxe, cedulaire belasting, successie rechten aangaande de staatsfondsen af te schaffen. Voornoemde stelde nog voor. het bedrag der huidige belastin gen te mogen betalen met staatsfondsen, in plaats van geld, aangenomen voor hun volle waarde of prijs van uitgifte. De XXmc Siècle stelde onlangs voor het verhandelen op de beurs van staatsfondsen enkel toe te laten met den laatsten intrestkoepon er afgeknipt. De bezitter van dezen koepon zou het recht hebben de herstellende vergoeding, later nog door den staat te bepalen,tege- nieten dit zou de gebeurlijke speculatie vermijden in geval de staat moest beslui ten over te gaan tot de revalorisatie. Anderen nog stelden voor, met de oude staatsrenten te mogen inschrijven op de nieuwe staatsleeningen zooals dezen der regie van ijzerenwegen de vroegere staatswaarden zouden aan vaard worden voor een bedrag gelijk aan dit der laatste beursnoteering ver hoogd met 20 of 30 De Standaard stelde ook onlangs voor alle bank- en nijverheidsaandeelen, op ongehoorde wijze geklommen, te be lasten zooals de oorlogswinsten en de bijzondere winsten van 1920 en 1921 de opbrengst er van zou kunnen besteed worden om de houders van nationale renten te vergoeden. Hetzelfde type van wet schrijft De Standaard kan hier worden toegepast, en zou de teruggave van milliarden onverdiende winst medebrengen Het spreekwoord zooveel koppen zooveel gedachten komt hier van pas. Verschillige meeningen om de kwestie van revalorisatie zijn vooruitgezetelke meening heeft natuurlijk haar voordeel en haar nadeel. Ook willen wij ons hier niet uitlaten over dit of dat systeem, wij laten zulks over aan specialisten in het finantievak. Maar wat wij als landbouwers niet kunnen na laten te zeggen is dat de kwestie van waarde-herstel de aandacht der regeering moet trekken. De oplos sing ervan hier in België is mogelijk, zoowel als in Duitschland, waar reeds gedeeltelijk waarde-herstel heeft plaats gehad en waar men de vaste hoop koes tert dit herstel te kunnen voltrekken. Wij aanzien het als een plicht voor onze regeering, dit belangrijk vraagstuk te bestudeeren, en tot goede oplossing te leiden, om den kleinen spaarder, den landbouwer en burger, die vroeger volle vertrouwen schonken aan den staat, "dank,, voor dank te betoonen. Gezien de opslag van papier en an dere benoodigheden, dagloonen, postta- rieven zien we ons verplicht de abonne mentsprijs op De Koornbloem voor 1927 merkelijk te verhoogen, en te bren gen op 9 fr. in plaats van 6 fr. In evenredigheid met de duurte is dit slechts een billijke verhooging en het zal aan de maatschappij nog vele opofferin gen kosten om ons blad tegen dien prijs uit te geven. We durven dan ook verhopen dat geen enkele onzer leden of lezers er zal tegen opzien deze verhooging te aan vaarden. Van heden af zullen alle nieuwe in schrijvers voor 1927 De Koornbloem gratis ontvangen tot nieuwjaar. We kunnen slechts onze lezeressen en lezers ten zeerste aanzetten nieuwe lezers bij te winnen voor ons blad. Invloed van het voorbeeld. De neiging tot nadoen zet ons aan, al wat ons levendig getroffen heeft, over te nemen of na te vol gen denkbeelden, gevoelens, handelingen, werk. Volgens sommige hedendaag- sche wijsgeeren, zou de verklaring dezer neiging liggen in het vol gend feit een beeld of een be grip, dat opgevat is, is onmiddel lijk geneigd om door die handeling tot werkelijkheid over te gaan. Nadoen is het kind eigen gelijk het ziet doen, doet het, zooals het hoort spreken, zal het zelf spreken. Alles volgt het na, goed en kwaad, en zelfs het laatste sneller dan 't eerste. B.V. zal het rapper hunnen vloeken, dan wel beleefd heidsvormen uiten. Men zegt dik werf: zulke vader, zulke zoon,maar laat ons niet vergeten, dat de zoon dikwijls de weerspiegeling is van den vader, én voor het goede én voor het slechte. Kinderen apen na. Hier te lande zegt men Apen, apen apen na De groote macht dezer aandrift bij het kind, ligt in verschillende oor zaken, doch eerst en vooral in de onwetendheid. Kinderen, ja zelfs groote men- schen laten zich gemakkelijk ver leiden en meesleepen. Daar het kind slechts een klei nen begrippenschat bezit, is het een prooi der waarnemingen, die het van alle kanten lokken. Anderzijds is het kind zwak. Persoonlijkheid ontbreekt hem, en het is onmachtig om volgens eigen leiding of initiatief te handelen, en bijgevolg handelt het volgens het anderen ziet doen. Dit wetende hoeft er niet ge zegd, welke kolossale invloed het voorbeeld hebben moet. Niets dat 's menschen geest zoo onmerkbaar en toch zoo diep doordringt, als het voorbeeld, zegt Loche. Het kind doet de personen zij ner omgeving na, bootst de voor beelden na, herhaalt wat zij herha len, en van lieverlede, door herha lingen derzelfde handeling, neemt het hun gewoonten aan. In andere woorden, men wordt gelijk dege nen met wien men omgaat waar mee men verkeert, wordt men ver eerd. Laat ons, lieve ouders, vooral niet vergeten de geschiedenis van den slechten appel en de vijf goe de. Zijn de vijf goede, in staat den slechten weer te veranderen en goed te brengen Wat valt er nu te besluiten Aan onze kinderen altijd goede voorbeelden geven want voor hen zijn ouders en meesters voort durende voorbeelden... aan ons te zorgen,dat het goede wezen. Dat niets van ons gedrag te wenschen overlate, want anders is de vloek die op ons vallen zou, verschrik kelijk. Ik weet, als men kinderen heeft, dat dit dikwijls bijna onmogelijk is, b.v. bij feesten... enz,., er wordt al een glaasje meer genomen... (Gij begrijpt wat ik zeggen wil). Ehwel, 't beste is, als dieoogen- blikken aankomen, uw kinderen te verwijderen, hier is natuurlijk takt voor noodig... en moeder zal daar best voor geschikt zijn. Natuurlijk, beste lezers, hier hoeft gij eenigszins tusschen de regels te lezen... en meer te onder stellen dan wat ik feitelijk neer pennen wil. Kortom, alle voorbeelden, alle boeken, alle woorden die een schadelijken invloed kunnen heb ben, zal men van het kind verwij derd houden. Doet het, beste ouders, ik vraag het U voor uw lieve kleinen, die mij, zonder ze te kennen, nauw aan 't harte liggen. VERSPREIDER MET BEWEGENDEN BODEM te Gosseliee (België) Tel of 44 mmm Mijnheer Smolders van Antwerpen, verzekert dat het veevoeder Remy A.M. voor paarden een krachtvoeder van eerste gehalte is. Niettegenstaande de dieren zwaren arbeid te verrichten hebben blijven zjj het schoonste uiterlijk behouden en worden zelfs vet. Deze gezegdens moeten, ons dunkens, de moeieljjksten bevredigen. Telefoon 315,-Postcheckrekening 73617. Stanislas Coppexts ERPE - DORP Te bekomes voor 't winterseizoen Salon vuren 14 modellen, te be ginnen van 97 fr. Sottegem sche stoven met en zonder oven 27 modellen te beginnen van 295 fr. Speciale stoven, jachten en jachtstoven te beginnen van 725 f. Vaste prijzen - Trouwe bediening De voornaamste faktor welke bij het plaatsen van geld niet uit het oog mag verloren worden is wel zonder twijfel de zekerheid. Onder dit oogpunt levert de BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE de beste waarborg. Zij is de Filiaal der Soclété Générale de Belgique te Brussel, dewel ke de machtigste bankinstelling is van het land en die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op zicht 3,50 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 5,25 °/o Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 °/o. Inbewaarneming van titels. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. iiiHaaatHaaHnMHtMMi Jflolendries, 7 en 9 aan Tramstatie en Varkensm&rkt Algemeene ijzerwarenhandel Alam en gerief voor Landbouwers en alle stielen. Bouwartikeis, Bas- culen, Balancen, Vlecht-, Wei- en Pindraad, Dakpapier, Slijpsteenen, Kettingen. Melkerijkannen Alle soorten keukengerief. Verschil lige soorten Waschmachienen met forneis en andere, Forneizeu in zwaar plaatijzer met tuimelketel. Verscheidenheid van gesmeedde kunstpanneelen voor deuren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. Allerhande Visschersgerief. In de electrische tabaksnijderij, te Aalst, Moorselbaan, 221, kanUw tabak van nu af alle werkdagen gekerfd wor den. Ge vraagt Uw bew(js als naar gewoonte, ge brengt den tabak dan als 't U past en draagt hem, na enkele minuten wachten, gekorven mede. Chartreuzenstraat, 67. Brussel - Beurs. Openbare Verkooping den Dinsdag en Vrijdag van iedere week, te 1 uur. Alle dagen verkoop uit ter hand van Nieuwe- en Okkasiemeubelen. Slaap-, Eet- en Rookkamers Salon en Schouwgarnituren Volledige Bu- reel-mobilieren Lusters Brand kasten Club- en andere zetels Spiegels enz. Inpakken en verzanden naar de provia- tie Vrije Toegang Telef. 247.62. geeft een wonderen uitslag voor het aanvetten van kalvers en viggens. Drie eetlepels kalfsmikkel gevoegd bij een liter afgeroomde melk geeft de kracht van volle melk. GEBRUIKSWIJZE Men make eerst een temper van kalfsmikkel in eene kleine hoeveel heid warm water. Die temper wordt bij de afgeroomde melk gevoegd op het oogenblik dat men de dieren drenkt. Depöthouders worden gevraagd op iedere gemeente. ■aa

De Koornbloem | 1926 | | pagina 3