t In onze flfdeelingen. RED STAR LINE Zwavelzuur Aa\a\o/niak Verkoopprijzen LET OP rlo Werkt snele* langdurig Alle Finantiëele InlichtiDgen RED STAR LINE IN DEN GROND GOEDE MIST VOOR DE BEURS OPPERBEST m Inlandsche Granen. TARWESTROO De Najaarsbemesting van Tarwe de schreeuwende onrechten ten haren opzichte gepleegd. Gelukkiglijk had de voorzienigheid me van kindsbeen met deze gaven be voorrecht, en alhoewel maar pas in 't leven geroepen koos ik als ideaal en richtsnoer de leuze Doe wel en zie niet om I Velen echter schenen met het nederig en onbenullig broekventje heimelijk te spotten venijnige en jaloersche giftton gen gingen los en meermalen hoorde ik nijdige en afgunstige menschen de eenen in 't geniep, de anderen luidruchtig en in 't openbaar uitbazuinen: "Wat zal dit stoutmoedig kereltje van een kale reis terug keeren!" Al die kwaadsprekerij kon me echter weinig schelen, en verre van me te ont moedigen bleef ik halsstarrig en vastbe raden bij mijn besluit: "Doe wel en zie niet om!" Velen onder hen, die bij mijn nederige geboorte, met afgunst en min achting op me neerblikten, zijn thans mijn beste vrienden en trouwste lezers geworden. Zij schijnen haast maar niet te kunnen begrijpen, wat 'n kloeke, for- sche, levenslustige kerel er uit dat nietig broekventje van over tien jaar is ge groeid. Thans ben ik een boerenvriend ge worden van duizende trouwe lezers, die eiken Zondag gretig en ongeduldig mijn komst afwachten. Thans ben ik de onmisbare lieveling des huizes geworden, wiens wekelijksch bezoek zóó verlangend wordt betracht Die ongemeene en steeds aangroeien de bijval welke ik overal geniet, is me dan ook het klaarste bewijs, dat ik mijn zending tot eenieders voldoening vervul. Zulks te weten maakt me blij en fier! Die reuzenbijval wezemij dan ook een spoor slag om in de toekomst de zedelijke en stoffelijke belangen steeds met denzelf den iever en toewijding te verdedigen. Wie me in loop van 't ver vlogen jaar week aan week ernstig en aandachtig heeft gelezen, zal zonder vrees voor eenige overdrijving kunnen getuigen dat ik mijn brood waarachtig niet in ledig heid heb gegeten. Geen dag ging voorbij, of ik stond ge stadig op den uitkijk, om van nabij gade te slaan, wat er in om de landbouwwe- reld gaande was. Zoodra een of ander onheilspellend verschijnsel aan den don keren landbouwhemel opdaagde, verhief ik, "De Koornbloem de stem en sprong ik onmiddellijk in de bres, om kranig en vastberaden de bedreigde rechten onzer boeren hardnekkig en gansch onpartijdig te verdedigen. Waar anderen mijner medebroers ot -zusters maar goedsmoeds en met ge kruiste armen lieten begaan en zwegen als visschen heb ik de waarheid, hoe hard ze de bekampers van onzen boeren stand ook mocht vallen, - openhartig geschreven. Getuige daarvan de herhaalde bittere verwijtiagen, die ik, vooral dit jaar genoodzaakt was te richten tot de huidi ge Regeeringsbazen. die door bun dwaze en onrechtvaardige Anti-Landbouwpo litiek, er op gemunt staan onzen rijksten nijverheidstak willekeurig en onverbid delijk te bekampen en te dwarsboomen Geen wonder dan ook dat 1926 voor al de landbouwers de droevigste herin nering zal achterlaten. Immers de stel selmatige bekamping waarmede wij boeren dit jaar hadden af te rekenen, vormt ongetwijfeld een der treurigste bladzijden in de annalen onzer landbouw- geschiedenis. Dank de knappe bijdragen mijner be voegde en ieverige medewerkers, heb ik mijn achtbare lezersschare week aan week in de gelegenheid gesteld zich re gelmatig en volledig op de hoogte te houden der nieuwere bevindingen en der moderne aanpassingen in zake doelma tige hoeve-, land- en veeuitbaf.ing. Met de grootst vrijgevigheid heb ik mijn wijze raadgevingen week aan week met milde hand ten beste gegeven, U steeds aanwakkerend er in de praktijk een degelijk gebruik van te maken, wel bewust van de noodzakelijkheid eener degelijke vakopleiding. Wie er maar gebruik wou van maken, kon zich naar believen hart en geest verrijken aan mijne heldere en kostbare leer- en levensbron. Verder stond ik gansch bereidwillig tot eenieder beschikking om al de noo- dige en gewenschte inlichtingen te ver schaffen over al wat u, als landbou wer hetzij rechtstreeks of onrecht streeks kon aanbelangen. Ten slotte heb ik door een keur van boeiende mengel werken, prachtige oorspronkelijke no vellen, en keurige frissche gedichten, af en toe gezorgd steeds het aangename met het nuttige te paren. En wanneeer de lieve lezeres of lezer nu eens eventjes overweegt dat De Koornbloem' U dat alles week aan week thuis bestelt, voor 'n doodgewonen abonnementsprijs, dan valt het niet moeielijk uit te maken dat uw "kostba re raadgever" en uw trouwste verdedi ger niettegenstaande de aangekon digde geringe prijsverhooging, U ter nauwernood op één vóóroorlogschen frank komt te staan. Ik twijfel dan ook geen oogenblik of ieder mijner trouwe lezers zal het zich ten plicht rekenen mfj bij vrienden en kennissen warm aan te bevelen. Zulks ware stellig het schooaste en aangenaam ste blijk uwer erkentelijkheid om de on schatbare diensten welke ik U voortdu rend bewijs. Vertrouwend op die erkentelijkheid, ben ik vastbesloten voor de toekomst even kranig en beraden den ingeslagen weg te vervorderen. Tot spijt van wie me benijdt blijf ik bij mijn leuze van voor tien jaar: Doe wel, en zie niet om 1 De Koornbloem. SCHELLEBELLE Zondag 26 December, om 10 1/2 uur (na de Hoogmis), vergadering bij Ray mond Lammens-Van de Velde. 1) VOORDRACHT door den heer O. Caudron, Bestuurder der Land- bouwvereeniging Redt U Zeiven. 2) STICHTING van een plaatse lijke afdeeling en gebeurlijke kiezing van het bestuur. CHERSCAMP Op tweede Kerstdag algemeene ver gadering na de Hoogmis, in 't lokaal bij magazijnier Aug. Dobbeuie, Dagorde: Voordracht door den agro noom Van den Eeckhout. Inschrijving landvetten aanvaarden nieuwe leden. WICHELEN De leden welke superfosfaat, sylvi- niet en landkalk begeeren kunnen zich laten inschrijven bij magazijnier Van der Meersch. WIEZE De leden welke superfosfaat en sylvi- niet begeeren en te lossen op statie, stel len niet uit zich onmiddellijk te laten in schrijven bij magazijnier Petrus De Meersman. VOORDE Gevolg van de voordracht van den heer Caudron bestuurder \at Redt U Zelven te Aalst, werd hier definitief een afdeeling van Redt U Zelven gesticht. Een bestuur werd gekozen waarvan de namen hier volgen Voorzitter Richard Possemier on der-voorzitter Albert Van den Neck er bijgevoegde leden Emiel Van der Lin den, Remi D'Herde, Firmin Schouppe, Jules Schouppe, Charles Schockaert Magazijnier Jos. Goessens. Vooruit mannen van Voorde tot nut en voorspoed van alle landbouwers SCHOONAERDE Op Maandag 27 December, viering van het St, Elooi Te 8 uur plechtige Mis, daarna uitstap te 12 uur middag maal in 't lokaal bij Aug. Bogaert. Alle man op post 1 GIJSEGEM. Verleden Zondag werd alhier door M' Claus een belangrijke voordracht ge geven over veevoeding. Spreker deed den normalen rol uiteen van het eiwit in de voeding. Terloops werd ook een woordje gezegd over de slechte hoeda nigheid en verminderde voedingswaarde van gras en hooi van zure weiden deze veroorzaken beeoderbroosheid bij de dieren.Elk verstandig landbouwer stuurt dus een staal van zijn grond op naar R U. Z om te weten of hij moet kalken en hoeveel kalk of nog beter hoeveel magnesia-kalk hij zal toedienen. Spreker werd aandachtig opgevolgd en de Voorzitter dankte hem voor zijn leerzame voordracht en drukte den wensch uit dat Mr Claus hier ook eens over Bemesting,, zou komen handelen. VLIERZELE. De plaatselijke afdeeling had Zon dag 1.1. de gelegenheid den heer Van den Eeckhout. agronoom, in haar mid den als spreker te zien optreden. De le den waren in volle getal opgekomen, zoodat de zaal van den heer Braeckman, schrijver der vereeniging, bomvol was. Na een woord van dank gericht te hebben aan de aanwezige leden, liet spreker de noodzakelijkheid uitschijnen en de te volgen wegen om in de toe komst, het landbouwbedrijf hooger op brengsten en winsten te doen afwerpen. Spreker wees vooral op de hoogere winsten welke met den veestapel te ver wezenlijken zouden zijn bij doelmatiger voeding en uitlezing van het vee sprak ook ia 't bijzonder over de melkkon- trool welke dient tot basis der voeding en uitlezing van het vee cn zette de landbouwers aan dit zoo nuttig onder zoek in praktijk te stellen. De meeste aandacht werd door de aanwezigen getoond aan deze zoo dui delijke en leerrijke voordracht, welke gesloten werd met het onderzoek van enkele als voorbeeld opgegeven rant soenen. Bij het einde der voordracht werd den wensch uitgedrukt door een onzer vooraanstaande leden, den heer Agronoom binnen kort nogmaals in ons midden te zien optreden, om te hande en over bemesting en aardappelteelt. Een toehootder. 6 December te Lede. Het feest van St Elooi is voorbij en behoort in 't verleden, maar nog lang zal de herinnering eraan voortleven, in 't geheugen van hen, die dezen dag op zulke voorbeeldige wijze hebben ge vierd. Veel te groot en te schoon is die dag geweest om hem zoo maar ongemerkt te laten voorbijgaan. Er was geen bedrijvigheid als anders op de boerenhoven, en inde smisse waar anders de hamer op het aanbeeld boekte, was alles nu kalm en rustig. Stilaan kwam er leven; Op het geluid der klokken richtten boeren en smeden hun schreden kerkewaarts, allen in feestgewaad, op hun gelaat vreugde en zonneblijheid. Van overal waren ze gekomen, groot en klein, arm en rijk, om allen vereenigd den zegen af te smeeken over den.' dag die vol was van' beloften. Na de H. Mis bezochten wij de klan ten; het gulpende nat/ verdween in de dorstige kelen, de tongen kwamen los en er heerschte vreugde en plezier. Langzaam zakten wij af naar het oude lokaal waar de tafel met een^smakelijk en voortreffelijk maal ons wachtte ;*Allen deden veel eer aan de opgebrachte spijzen, 't Ging er gezellig toe, op aller aangezicht lag een trek van waar genot en vreugde; de ruwe schors dier bonki ge kerels was gebroken; welk gemoede lijk en gezellig samenzijn! Ongemeten gaven ze lucht aan hun opwellende vreugde; er heerschte leute, van die leute eigen aan onze oude Vlaamsche boeren- menschen. In den namiddag deden wij nog een gezamenlijken uitstap; dc potten werden duchtig aangesproken en lijk op een Zondag verving de cigaar bet gewone baardbrandertje. De aangekondigde prachtvoorstelling lokte ons 's avonds naar het lokaal terug, en waarlijk daar hebben de Beiren zich bewonderenswaardig getoond. Te lang om den eenen na den anderen den ver dienden lof toe te zwaaien, maar 't ware ook ondankbaar van mij geen eeresalut te geven aan den ^beroemden akteur Cyriel De Rybel, die zoo kunstig en kundig wist om te gaan met zijn Zuid- Afrikaanschen Tibi. De buitengewone pantomiae van on zen onvergetelijken prachtkerel Gustaaf Van Hauwermeiren dient ook vermeil, wij kenden hem reeds als een der jovi aalste en leutigste der stervelingen, doch nu was hij eens bijzonder in form, met zijn guitige streken wist hij den lachlust op te wekken der kamaraden bij zooverre dat er velen pijn hebben gehad bij de lachbuien door dien pleziermensch te weeggebracht. Een welgelukt feest dat ter eere strekt van den bezieler ervan onzen getrouwen en voorbeeldigen Voorzitter Charles Claus, onze ieverige bestuurleden en onzen ieverigen schrijver G. Parent, aan hen hebben wij alles te danken overal en altijd staan zij op de bres. Zij hebben noch moeite noch opoffe ring gespaard om het feest te doen luk ken. Zij zijn de stille stoere werkers die onze waardeeriiog hebben en aan wien wij gaarne onzen tol van dank en hulde betalen. Nu wil ik nog als reporter niet te kort komen aan mijn plichtik v. il ook een bloempje bieden aan Mad De Cremer en de gewillige medewerksters Juffrou wen Bayens, Parent en Aliceken Van Hauwermeiren, die geen moeite hebben gespaard tot het bereiden van den sma- kelijken disch. Met een krachtigen handdruk zijn we van mekaar gescheiden op den klokke- toren sloeg het toen elf of twaalf... F.C. WELLE Van heden af inschrijving bij den magazijnier voor Sylvioiet en Magnesia- kalk. STABILISATIE: Plaatst uwe be schikbare gelden in de Gentsche bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leu ven AFDEELINGEN. Aalst, 27, Sint Jorisstraat, Dendermonde, 1, Franz Courtenstr. Hillegem, Dorp. Sottegem, Kasteelstraat, 16 Zele, Cesar Meeusstraat, BIJKANTOREN. Lebbeke, Brusselsche steenweg Lede, Molenstraat. Stipte geheimhouding Volko men zekerheid. REGELMATIGE AFVAARTEN MET Snelle Prachtstoomschepen Ruime en schoone inrichtingen voor kabien en 3' klas passagiers Doorbiljetten voor alle bestemmingen in de Vereenigde Staten en Canada Drukwerken en alle inlichtingen worden kosteloos verstrekt op aanvraag door Kammenstraat. 22, Antwerpen en door de agenten HaeltertR. Heyman Denderleeuw P. Van Stalle, aan de Statie Wetteren r F. De Veirman, Korte Kouterstraat, 17, en in al de steden van België. DE BESTE EN DE VOÖRDEELiGST E DER STIKSTOFHOUDENDE /MESTSTOFFEN VERMEERDERT de OPBRENGSTEN VERBETERT DE KWALITEIT DOOR 2UNE ZACHTE eh AANHOUDENDE WERKING Sam. Mpij. Redt U Zelven (voor de twet eerste dagen der week) Magazijnen Aalst en Herzele Per 100 kilos genomen. Het magazijn is open alle dagen van 8 uur tot 12 uur voormiddag en van 1 tot 2 1/2 uur namiddag. 's Zaterdags van 8 tot 12 uur. A) Voeders en Eetwaren, (Alle voeders en eetwaren worden verkocht zonder zakken behalve deze speciaal aangeduid m z. (met zakken). 1. Granen en Voederzaden 131,00 143,00 158,00 162.00 000,00 000,00 166,00 3,00 3,20 en Maïs Plata Cinquantino roode Haver inlandsche Haver gekuischt en geplet Haver (bruine) gekuischt Haver (gekuischt en geplet) Gerst Gebroken r(jst (extra) de kilo Voederlijnzaad 2. Koeken. Lijnkoeken Lijnkoeken gebroken Aardnootkoek 55/60 Aaidnootk. 55/60 gebroken Cocoskoek (witte) m z. 3. Meelsoorten. Amerik. lijnmeel Inlandsch lijnmeel Amerikaansch lijnmeel m. z. Inlandsch lijnmeel m. z. Aardnootmeel 55/60 Aardnootmee! m. z. Katoenmeel Palmmeel Sezaammeel Maïsbloem Roggemeel Gerstemeel (gerst gekuischt) Maïsmeel Vleeschmeel 70/75 m. z. 4. Bloem en Afval. Bloem Bloemkerns Kriel (witte) Kortmeel (wit) Zemelen inlandsche Zemelen Fransche Zemelen (Holland) Roggekriel (wit) 5. Verschillende Suikers troo Gemelasseerde lijnpellen 185,00 189,00 195.CC 198.0C 174.00 189,00 184,00 193,00 188.00 199,00 203.00 166,00 125,00 000,00 162,00 187,00 174.00 137,00 3,10 278,0C 159,00 152.00 127,00 117,00 125,00 115,00 150,00 Voeders. 80,00 78,00 Gedroogde en gemelasseerde draf 97.00 Droge pulp (extra wit) m. z. 122,00 gewone 115,00 B) Meststoffen. (Alle meststoffen worden verkocht met zakken inbegrepen, behalve deze waar speciaal los is aangeduid). 1. Stikstofmeststoffen. Nitraat 15 1/2 tot 16% 209,0C Ammoniaksulfaat 20/21 209.00 Kalknitraat 13 000,00 Kalksalpeter 000.00 Cyanamide 157,00 2. Phosphoorzuurmesten. Superphosphaat 14/16 phosp. 42.00 Supra B 41.00 IJzerslakken 8/10 phosp.z. 19,00 IJzerslakken 15/20 45.00 IJzerslakken 10/13 29,oo Bernard phosphaat 37,00 34,Oo 30,00 90,00 146,00 3. Potaschmesten. Sylviniet uit Elzas 15/18 pot. Sylviniet 15/18 (los) Cloorpotasch fjg| jpr Potaschsulfaat l* §38 v||° 4. Verschiilende. Guano De Ploeg 00,00 Guano Corona 000,00 Klavervet 7% phosp. 7% potasch 45,00 Koolzaadkoek (los) 000,00 Koolzaadkoeken gemalen _000,00 C) Verschillende Klaverzaad (Lokersch) 19,00 BLAUWEN ALUIN 4,25 De prgzen hier boven zijn zuiver berekend, 't is te zeggen, dat de over drachttaks van 4 door ons wordt betaald. De taks van 2 per duizend is voor rekening van den kooper. Wij koopen alle inlandsche granen, gezond en droog. Vraag de dagelijksche prijzen op onze bureelen Aalst of Her zele. In magazijn Aalst is er goed Tarwe- stroo beschikbaar. om het even welke beurswaarde, worden bereidwillig en gansch kosteloos medegedeeld door de BANQUE D ALOST Nieuwstraat, 27, Aalst. Rechtover de post. GEHEIMHOUDING VERZEKERD Op goede leemgronden na rijke lijk bemeste hakvruchten 150 kg. Sodanitraat van Chili600 kg. Superphosphaat en 200 kg. Chloor- potasch. Op leemgronden van minder goede hoedanigheid of op goede leemgron den na een ander graangewas 150 kg. Sodanitraat van Chili 800 kg Superphosphaat en 250 kg. Chloor- potasch. Waar men stalmest gebruikt zal men best doen de hoeveelheid Soda nitraat, welke wij hier aanbevelen voor najaarstoepassing, niet te ver minderen, maar wel, indien men het wenschelijk acht, deze welke men in de Lente als dekmest gebruikt. jldi If. Cdit fiuy.QNKEUNX'ïasSïïtr Met* lagezoaden.

De Koornbloem | 1926 | | pagina 2