Er ontbreken ons Specialisten Kleine Aankondigingen Stijfheid CACHET AKKER L 1 i\ D B O W E R S, Tabakker verij pTTTCTFTJTI KOLENHANDELAARS MUZIEK INSTRUMENTEN DOOFHEID GAREEL- EN ZADELMAKERIJ LANDBOU W ER S Zuurheid van den grond. Een goede ondersteuning van het leven t Richard De Block Yan Melkebeke8 s Wijnen en Likeuren VICTOR DE ROUCK i>« r in#. Pillen EN NIET Adouard Stevens, Lavendelstraat, 11, Ninove. en groote Verbruikers Th. Ruyssinck Zonen A. Dumonceau Zal België en inzonderheid Vlaande ren dan voor eeuwig gedoemd blijven j het slavenwerk van West-Europa te verrichten Niets nog laat ons vermoe den dat er in korten tijd een kentering in dezen toestand zal komen, ten ware men spoedig en met zeer krachtdadige middelen zou ingrijpen. Als we bedenken dat in Denemarken het verplichtend onderwijs reeds een eeuw vroeger dan bij ons werd inge voerd, en dat na 14 jarigen leeftijd de jonge lieden nog verplicht zijn vakscho len te volgen tot achttien jaar en dat ze dit alles uitsluitend in hun moedertaal kunnen doen, dan vraag ik me wel eens af, wat wij Vlamingen, bij zoo n volk niet al zouden te leeren hebben. Als U ooit een vertaling van eenDeensch werk over een of ander vak mocht in handen vallen, bewaart het dan als een kostelij- ken schat, want ge zult lang zoeken al vorens ge een degelijker zult gevonden hebben. Er bestaan in ons land voorzeker ook vakscholen het Walenland is er zelfs rijkelijk van voorzien. In Vlaanderen behooren ze eerder tot de zeldzaamheid en deze die bestaan kunnen zich dan nog moeilijk rechthouden, soms bij gebrek aan leerlingen, soms ook bij gebrek aan den noodigen steun van wege de open bare besturen. Vlaanderen is in zooverre nog ten achter dat men er niet begrijpen kan wat al nut een vakschool kan ople veren aan ons volk En ik vraag me dan wel eens af om welke reden men onze jongelingen en jonge meisje s niet met de zweep van achter de kachel, uit kinema's en danszalen zou mogen jagen, om ze te verplichten avondleergangen te volgen. Evenals een plichtbewust va der niet altijd aan de gemakzucht van zijn kinderen mag toegeven en hun drang naar plezier en vermaak niet al tijd mag involgen en ze tot ernstiger zaken hoeft te nopen, zoo ook moet de Staat paal en perk weten te stellen aan gemak- en genotzucht van zijn onderda nen, om ze te dwingen tot errstiger din gen waar zijn voorspoed en vooruit gang aan verbonden zijn. Hoe dankbaar zijn de kinderen niet op lateren leeftijd, als ze begrijpen kun nen dat de strengheid van vader louter leiden moest om hun een schoone toe komst te bereiden 1 Hoe dankbaar ook zal dat volk niet wezen eens dat het ge noegzaam zal onderlegd zijn om te be seffen dat de verplichting van wege vader staat enkel tot doel had het be - kwaam te maken mede te dingen met andere naburige volkeren op alle gebied Mocht de jeugd begrijpen wat haar heden tot geluk strekt dan was er geen verplichting noodig. De jongelingen en jonge dochters die de lagere school ver laten hebben, zouden dan voor een be roepskeuze staan en zich specialiseeren, 't zjj als boer in de landbouwavondscho- len, als hovenier in de tuinbouwscholen, als ambachtsman in de ambachtscholen; dan zouden we ten micste een generatie van geschoolde vakmannen bekomen, bekwaam in alle opzichten gelijken tred te houden met deze uit andere landen en dan zouden we eindelijk niet meer moeten vaststellen dat vreemdelingen ons hier het gras van onder de voeten komen maaien met de groote loonen weg te kapen in onze handels- en nijver heidsinrichtingen. Kan de jeugd zulks niet begrijpen om dat ze te onbezonnen en onervaren is, hewel dat men ze er dan toe dwinge om later haar verwenschingen en vermale- dijdingen te ontgaan, omdat wij, oude ren van jaren, niet beter onzen plicht hebben gekweten. Dat men in land- en tuinbouwscholen nog aan geen specialiseering kan doen, laat zich wellicht begrijpen, doch de leerkrachten hoeven er dikwijls de aan dacht hunner leerlingen op te trekken, zich liever op een bepaalde kuituur toe te leggen, eigen aan de streek, aange past aan den grond of aan de voordee- lige ligging. Doet enkele kuituren maar doet ze goed, zoodanig dat al uw mate riaal goed benuttigd is geweest omdat de eene kuituur de andere regelmatig opvolgde. Als keuze van variëteiten neemt enkel deze die in den handel goed gekend en gezocht zijn, die elkander re gelmatig opvolgen en aangepast zijn aan den grond en de streek. Een fruitkwee- kcr bijvoorbeeld die zich nochtans enkel en uitsluitend met fruitteelt bezighoudt, mag niet te veel verscheidenheden kweeken op gevaar af weinig of geen winsten op te strijken. Inderdaad som mige bepaalde variëteiten genieten een groote handelswaarde en worden ge zocht, en indien hij uitsluitend deze ver scheidenheden kweekt, loopt hij geen gevaar fruit aan geringen prijs te moe ten afzetten. Specialiseering is boven dien ook aan te raden voor bloemen-en groententeelt. De meeste kleine bloe- menkweekers rond Gent houden zich enkel met de teelt van één soort planten bezig. In grootere inrichtingen doet men wel is waar aan verscheiden teelten,toch is er steeds één die de 'andere over- heerscht eu waarvoor de inrichtingen dan ook bijzonderlijk bekend staan. En laat ons niet zeggen er komen er teveel van, de voortbreng3t overtreft de vraag. Dit kan waar zijn als men in die streek verwaarloosd heeft beroeps- vereenigingen tot stand te brengen, die door samenwerking gezamenlijk hun produkten uitvoeren of afzetten in het binnenland en die elkanders belangen met hand en tand verdedigen. De spe cialiseering leidt bovendien tot volma king in den kweek men bekomt pro dukten die soms wereldberoemd zijn, de koopers komen zich volgaarne in die streken bevoorraden, waar ze het bij de hand hebben en niet zelden overtreft alsdan de vraag het aanbod. We ontberen specialisten, maar waar een wil is, is ook een weg. België is een klein land met zeer verbrokkelde lande rijen, maar België en inzonderheid Vlaanderen en Brabant zijn, me dunkt, aangewezen om in de toekomst den moes bloemen- en fruithof van Europa te worden L. H. Uitslag der Ontledingen. Reeds menigmaal kwamen wij in De Koornbloem terug op de noodzakelijk heid, van landbou werswege, hun gron den caar het zuurgehalte te laten onder zoeken. Immers een doelmatige scheikundige bemesting, kan in zure gronden niet haar volledig uitwerksel geven De organische stoffen worden onvolledig ontbonden tengevolge de mindere werkzaamheid van de micro organismen, terwijl de meeste onzer vruchten kwijnen in zure middens. De grondkalking, vroeger jaren zoo alge meen, heeft sinds het veelvuldig gebruik der scheikundige meststoffen sterk afge nomen, niettegenstaande sindsdien de noodzakelijkheid zich meer en meer op dringt, vermits al de scheikundige mest stoffen, op enkele uitzonderingen na, de gronden verzuren. Volgende uitslagen zijn wel een door slaand bewijs van de zuurheid onzer landbouwgronden. Mei're. D'H. Fr. gronden licht zuur 500 kg., magnesia kalk per Ha. Teralphene. C ,A. Meerkauter gron den tamelijk zuur 1000 kgr. Pesterveld n° 2 zuur 2000 kgr. Pesterveld n° 1 zuur 2000 kgr. Wieze. D'H. C. lichtzuur 500 kgr. f/ercfersem.V.N.—zeerzuur 3000 kgr. De ontledingen geschieden totaal kos teloos voor onze leden .Voor verdere in lichtingen wende men zich tot den agro noom. kosteloos voor de" leden-lezers van De Koornbloem Te koop twee platte kamions en twee lichte driewielkarren bjj Jos. De Pels- maeker, Haeltert, statie. Te koop kalf vaars, laatste maand dracht, bij de wed. Boterbergh, Brussel- schesteenweg, 284, Erembodegem. Te koop volle vaars einde dracht be gin Januari bjj R. De Neve, Kerkxken, Driehoek. Te koop kalf vaars 8 maand dracht en een kalfkoe rekening 25 December, bij René De Pauw, Oordegem, Kluize. Te koop een koe, derde kalf 7 maand dracht, gevende nog 8 liter melk, bij wed. Segers Petrus, Erembodegem, 28, Groenstraat. Te koop vaars beste ras einde dracht 20 Januari, bij Alf. Bogaert, Kapelle- straat. Erembodegem. Te koop drie schoone jonge trekhon den, groot ras, bij Troch Jozef, Ronse- vaalstraatje, 29, Erembodegem. Te koop goede trekhond, bij Kamiel Rossignol, Daal, Teralfene. Te koop as met kloeke wielen 1,20 m. hoog 11 1/2 cm. breed as met kleine wielen 0,75 m. hoog. bij J. Van den Haute, watermolen, Erembodegem. Te koop schoone hondenjongen van 't groot trekras bij de wed. Rottiers, Vijf huizen, Erpe. Te koop een schoone stoof onlangs nieuw bij Frans Van den Berghe, Brul, Haeltert. Te koop een ezel 4 jaar oud, goed voor alle werk, met volledig harnasuur, bij Pieters Gustaaf, Triest 8, Moorsel. Te koop bij uitscheiding van bedrijf 2steenpressen Madeion,,, kortewagens, zware planters, staken voor wind- en dekvlagen, gangen en met 1 Februari 3 stenwagens alles zoo goed als nieuw bij Benoit Van Hauwermeiren, Hoek, Te koop een schoone kalf vaars, 8 maand dracht, bij Philemon De Rop, Statie, Moorsel. Te koop een beste werkkoe, einde dracht, keus van drie, bij Van der Brug gen Silvain, Burst. Te koop afroomer Melotte met boter vat bij V. D. Schueren, Terbeek, Ne- derhasselt. Te koop of te verwisselen voor lich tere beste zware driéwielkar 2 jaar oud, bij Wc De Feyter, Meire, Vyverstraat. Te koop uit hoofde van electrische drijfkracht, een manegie zoo goed als nieuw aan halven prijs, bij Gustaaf De Bruecker, Aalst, Hammestraat, nr 16. Te koop 43 schoone wilgen dienstig voor blokmakers, bij Omer Van Cromp- haut, Haeltert. Te koop twee dissels voor wagen of kamion, gansch compleet, een as met bussen voor driewielkar of koewagen bij Emiel De Vos, Halt, Welle. Te koop extra schoone kanadaplant- soenen, aan matige prijzen, bij Frans De Muyter, Denderhautem, Leebeke, Gustaaf Rottier®, Erpe, gelast zich met het slachten en zouten van varkens. Door sterfgeval, verkoop van dubbe le poney, harnassuren en koets, bij de wed. F. Bogaert, Denderstraat, 84, Erembodegem. Wij trekken de aandacht onzer lezers op een nieuw maandelijksch landbouw- tijdschrift, bijzonderlijk handelend over de meststoffen De Landbouwraadge ver dat kosteloos gestuurd wordt aan alle personen die hun aanvraag zullen doen bij de redactie van den Landbouw raadgever, 78, Grasmarkt, Brussel. W IE goed wil bediend zijn bij aankoop van extra kwaliteit en behoorlijke prijs richte zich tot Gentschesteenweg, 145, AALST. Denkt eraan voor uw aankoopen voor KERSTDAG en NIEUWJAAR Depot van de befaamde Bitter de Scheut en Elexir de Scheut Veel personen zullen u zeggen, dat, als zij niet altijd zoo voorzichtig waren geweest om van tijd tot tijd een kuur met de Pink Pillen te doen, het leven voor hen gewis ongemakkelijker zou zijn geweest. De Pink Pillen zijn inderdaad een goede ondersteuning van het leven voor vele personen die, zonder geheel en al ziek te zijn, somtijds behoefte ge voelen aan een herstellings- en opwek kend middel. En zeker is het dat in zulk een geval de Pink Pillen meer dan iets anders geschikt zijn. Hun werking is heel krachtig op de levensverrichtingen van het gestel, vooral op de maag. De Pink Pillen herstellen den rijkdom van het bloed aan voedende bestanddeelen, ver sterken de zenuwen, doen den appeteit herleven, geven een goede spijsvertering. Een regelmatig gebruik der Pink Pil len onderhoudt den goeden staat der ge zondheid en verzekert de snelle genezing in alle gevallen van bloedarmoede, neu rasthenie, algemeene zwakte, troebelen van den groei en der leeftijdskeering, maagkwalen, hoofdpijnen,onregelmatig heid der stonden. brengt naast prikkelbaar heid vaak ondragelijke hoofdpijn teweeg. Probeer daarvoor nu eens een In alle apotheken. Eén cachet o fr.6o, 6 cachetten 3 fr.5o 's Winters hebt ge altijd last met uw koeien. Het melken gebeurt moeilijk en de melk wordt zuur, de uiers zijn dik, de boter wil niet pakken na uren boteren en heeft men sterke boter, de dieren zijn branderig en worden dik, hun gestel en gezondheid leidt er onder, kortom, er mankeert iets in den stal. Dat iets is gevon den. Het is n.l. het VUURMEEL O. DEBRA dat een heilzamen invloed heeft op 't gestel en de organen der koeien en runderen. Is het wel goed, dat VUURMEEL Tot nu toe hebben wij reeds zoo dikwijls nieuwigheden gebruikt, en steels zonder uitslag Luister Een kilo kost 5 franken, dus heel weinig. Met solferbloem, alsem, vlaszaad of iets dergelijk te gebruiken is den land bouwer terstond véél meer geld kwijt. Laat U overhalen slechts EEN ENKELE MAAL zoo'n pak VUURMEEL te probee-en en is het niet goed, neem er dan nooit weer! Door 't gebruik van VUURMEEL geeft de koe gemakkelijk, beter en meer melk het boteren wordt een spel, en de dieren worden blakend van gezondheid. Landbouwers, vraagt een pak Vuurmeel aan utv winkelier Winkelier, bestel intijds bij uw grossist. Te verkrijgen in alle goede winkels. DEPOT VOOR AALST EN OMSTREKEN Frans Van Hauwermeiren, te Lede, I J 1 1 kV Ij Bij Frans Van Hauwermeiren, te Lede, Herdergemschestraat, Dries snijdt men alle dagen namiddag tabak. Na een wei nig wachten kan men dezelve terug medenemen. EIERBOLLEN (Anthraciet) te beko men in de nieuwe fabriek, beneden den prijs der koolputten beste kwaliteit spoedige bestelling. Nijverheids- kaai, 115, Brussel. Het Huis (gekende muzikanten) Brusselschest.w, 143, Erembodegem gelast zich met het repareeren van alle slach muziekinstrumenten. Matige prij zen. Spoedige bediening en goed werk. Inkoop, verwisseling en verkoop van occasie-instrumenten. Alle personen die lijden aan doofheid, hardhoorigheid of oorsuizingen, kunnen genezing bekomen door de methode van den vermaarden Specialist van Parijs, 36, rue du Contentin, die zonder opera tie, zonder schadelijke middelen en zon der uw werk te moeten verlaten u het gehoor zal weergeven en uw orgaan zal doen werken. M. ARTEAGA zal gratis zijne methode uitleggen en toepassen Te AALST, 4 Dec., Hotel St Jean, Statie te SOTTEGEM, 7 Dec. Hotel du Petit Bruxelles. Men spreekt Vlaamsch. Nier, Maagzakking. Water. Ader-, Navel, Lies en zware Zakbreuk worden regelmatig weer houden, en bij de nog mo gelijke gevallen, volledig en radikaal genezen met alle waarborg en matige prijs, door nieuwe behan delingen en toepassing dag en nacht zonder ongemak, der nieuwe gebreveteer- de Veerlooze toestellen van den gediplomeerden specialist Belgische Firma opgericht in 1885 Voorzien van alle stelsels kosteloos te passengeeft raad en uitleg in 't Vlaamsch, van 9 tot1 uur, te GENT den tweeden Vrijdag der maandHötel de Termonde (Zuid statie) AALST den derden Zaterdag der maand Hótel Comte de Fiandre (Statie) BRUSSEL Woensdags, Donder dags en 3de Zondag van 9 tot 4 u. 65 - 67, Rue de la Meuse, 65 - 67 (bij jubel laan en kerk St. Remy) Schoolstraat, 26, AALST Oud gekend huis van vertrouwen A. Van Molle-Van Langenhoven Herdersem. Specialiteit van bSchen voor auto, camions en paarden. Te verkrijgen occasiezadels, beste getten, porte-feuilles enz. enz. Alles aan de voordeeligste prijzen. Specialiteit van Melkerijki in alle grootten eu alle prijzen. Melkerij- en Kaasmakerijartikels Boterkneders voor Melkerij en Boerderij Nieuw model. —Eigen fabrikant Begeert gij een beetensnijder die U op ieder oogpunt de hoogste voldoening schenkt Doet zooals 45,000 landbouwers reeds deden, koopt een beetmolen RAPIDE en U zult erover verrukt zijn De RAPIDE snijdt rapen, beeten, enz., met of zonder blade ren zulks met een verbazende snel heid. draait uiterst gemakkelijk, en versluist nooit 111 Zeven verschillende modellen met hand- en motorkracht, voor kleine, middelbare en groote be dreven. Alle modellen zijn voor zien van ons laatst gebreveteerd stelsel met schuinsche messen. De RAPIDE» heeft de langste levensduur. Hoogste onderscheidingen op alle tentoonstellingen. Wie de RAPIDE kent. koopt geen andere 1 Weigert beslist alle namaaksels en eischt het echte merk RAPIDE DE VLEESCHAUWER Voor catalogus met prijzen zich wenden totDE VLEESCHAUWER Gebroeders, OPHASSELT. Telefoon Geeraardsbergen 146, of tot dc lokale agenten iiiiimiiiiiHiiiiiiuiiii zyn verkrygbaar in alle Apotheken en in het depot voor België Apotheek Derneville, 66, Waterloolaan, te Brussel, Fr. 6 de doos en Fr. 33 de zes doozen, franco. Zelfde fabrieken als AICKER'» Abdijsiroop -■b.. >:-/ Indien gij vermagert; indien gij lijdt in delenden; indien gij pijnen voelt in armen en beenenindien gij altijd vermoeid zijt, 's morgens bij het opstaan; indien gij hoofdpijn hebt, het geheugen verslecht; indien gij krachteloos en moedelooi zijt, zonder wilskracht, zonder levenslastin; dien gij zwarte gedachten hebt; indien gij slecht slaapt; indien gij aan de maag lijdt, krampen hebt, beladen tong, vetten smaalt in den mond, hartkloppingen, zweeten bi) de minste krachtinspanning, warme op ruiingen, schemeringen, oorruischingen, steken indezij le.verstopi'ing, gegrol inde darmen, moeilijk ophouden van water of herhaalde noodzikelijkheid te wateren, brandend water, vlo ilngen. witie vloed of witlooping, onmacht, pmstitiet, breuk. Indien gij vruchteloos alles liebt beproefd en gij niet genezen zijt, lees hei belang wekkend boekje i du zusrw- ZWARTK (JfBlJRASTBÉSriB). dan zult gij begrijnen waarom tiet «s STICHT WDUEI.IÜCX. gelegen 1ÜO Pl.fVTENSTKAAT. BBCS- SKI. (KOORD), in 1861 geslicht, en bestuurd door een geneesheer spkcia- tixr altijd deze droeve ziekt" geneest. Duizend" bewijsschriften van genezing lig gen tor beschikking der klanieii. Hel boekje wordt terzonden legen 2 VM in post zegels. Raadplegingen ie BBCWltl 100 Planten- traal, alle Zon en Maan dagen, van lot 3 uur. Be iiaueling bij 1 briefwisseling rnemomcrbficfraat llrioo cniirlf mpn

De Koornbloem | 1926 | | pagina 5