De Witte Groeve BREUKEN bandboaoimacbiDes - EIÏIIEL TAVERNIÈR - Deugdelijke Pardessus - HANDELSBANK -van af 129 frank Raglans Regenmantels Trench-Coats Huis Karei Heiremans AALST Een Nuttig Geschenk. KERSTNOVELLE Üe zwijgende rust van den guren De cemberavond kwam snel over het wit- besneeuwde landschap. Als donkere schimmen stonden in de nabijheid der Eikenhoeve, de oude reuzeboomen met ontbladerde takken, somber-stil, en lie ten den bijtenden stormwind gieren door hun naakte kruinen, met een klagelijk, droef geluid dat vaak de menschen hui veren en rillen doet. Toen kwam de maan op. n Bleeke, koude maan, zilver wit, die haar licht over het toegesneeuw- de land uitstraalde. In de ruime keuken der Eikenhove zat Maarten, de dertigjarig-sterke boer, somber en zwijgend, in den hoek der schouw, diep verzonken in gedachten, paffend aan zijn lange meerschuimen pijp. Vlak tegenover hem zat z'n oude moeder. Het hoofd der oude vrouw was diep op de borst gezonken en traag gle den tusschen haar vingeren de kralen van haar paternoster. Maarten stond plots op en opende de deur van het woonvertrek, om enkele oogenblikken met aandacht naar buiten te kijken. Toen wierp hij met een ruk de deur dicht. D'r zal terug sneeuw komen, moe der De oude vrouw hief langzaam het hoofd op, en keek haar zoon aan. Net lijk het moet zijn. Maarten. Een Kerstnacht zonder sneeuw is niet half zoo mooi. 't Kan me geen zier schelen gromde hij Ik ga straks naar m'n bed, en dat er dan gebeure wat wil. Maarten en berispend hief moeder den vinger op Je gaat van nacht niet naar bed, doch wel naar de middernachtmis. Hij vloog overeind. Ik naar de middernachtmis Ha. nu niet, of nimmermeer Langzaam richtte ook de vrouw zich op en legde haar hand op z'n schouder, terwijl ze hem diep in de oogen keek. Maarten, je gaat wél Dit is de eerste Kerstnacht dat je terug bent van ginds, en je moét gaan, hoort je t Je bent vroeger geen enkel jaar aan dien plicht te kort gekomen, en thans moet je het ook doen. Vroeger hij lachte, een spot- tead-smartelyken lach Vroeger was Maarten 'n eerlijk man die door ieder geacht werd. Vroeger zag je zoon het leven vol zon en dierf hij ieder in het ge laat kijken, thans vluchten de menschec me, thans haten ze me, en als ze me zien stooten ze elkaar aan en fluisteren Kijk, dat is Maarten Beulinck, die wierp, negen jaar geleden, Frans Holmen in de witte groeve, zoodat hij verongelukte Moeder hij stiet het heesch van smart uit je zoon is een moordenaar en daarom is het best dat hij de menschen schuwt Want ik haat ze, ik haat ze Kalmeerend lei de vrouw haar hand op zijn hoofd en met iets als een snik sta melde ze Maarten' zwijg Je weet genoeg dat het niet waar is T Niet waar 1... God en ik weten het alleen 1 stiet hij uit Jij ook, moeder gelooft het niet, doch al de anderen ge- looven het wél. De dorpelingen,de hee- ren uit de stad en de rechters. Zij hebben me daarom gestraft Negen jaar tucht huis Negen jaar lang hebben ze me op gesloten tusschen vier kale wanden met alleen den schralen troost van een getra lied venster, waardoor ik iederen dag 'n lapje zon te aanschouwen kreeg. Moe der, de wereld gelooft me een moorde naar, want Goris, de boschwachter heeft het getuigd. Die zag het, h(j heeft het ge zworen 1 Mijn jongen en liefdevol trok ze hem naar zich toe Jij bent onschuldig, zoowaar als dezen nacht het groote wonder van Kerstmis gebeuren zal I Weet je, niet ik alleen ben Jovertuigd van je onschuld, ook Lina weet het 1 Lina Een kreet als van een ge tergd dier ontsnapte aan zijn lippen en kreunend greep hij naar zijn hoofd Moeder, zwijg me van Lina Om haar heb ik geleden als 'n verdoemde. Om haar heb ik, in uren van wanhoop, willen "t hoofd te pletter loopen tegen de muren mijner cel. Om haar heb ik ge- tandeknarst, gevloekt en geweend I... Qoo 1... Snikkend als een kind zonk de sterke man op zijn stoel terug. Maarten, weet je dat Lina me iederen Zondag komt bezoeken Weet je dat ze 't me telkens nóg herbaalt dat ze je onschuldig gelooft en je trouw blijft tot het uiterste Hij wierp met een bruuske beweging 't hoofd in den nek, zoodat ze zijn on troerd gelaat en roodgeweende oogen zag. Moeder, wat heb ik nog aan haar trouw 'n Eerbaar meisje huwt geen moordenaar. Ze verborg zwijgend het gelaat in de handen en terwijl het somber stil werd weende de oude vrouw stil mee, voelend in de diepte van haar liefhebbend moe derhart het groote, ontzettende leed van haar eenigen jongen. Maarten had deze stellige beschuldi ging aanhoord met grenzelooze verba zing en een spottenden glimlach. Hij mas immers overtuigd van zijn onschuld. Doch het gerecht vatte het anders op en trots zijn honderd maal herhaalde verklaring van onplichtigheid werd Maarten veroordeeld tot negen jaar tuchthuis. Na de eerste wanhoop dezer veroor deeling had Maarten, in de eenzaamheid zijner cel er dagen lang op nagedacht en zich de herssens gepijnigd om te begrij pen waarom de boschwachter hem be schuldigd had. Vruchtelooze moeite 1 Zijn ontredderd brein loste de zaak niet op en, vloekend tegen het noodlot, machteloos gedoemd tot boete om een anders misdaad onderging hij zijn straf in haar geheel. Thans was hij terug vrij, doch ge brandmerkt voor de menschen I Tranen van machtelooze razernij schoten hem nu nog in de oogen en met een woedend gebaar balde Maarten, hier aan den boord van den afgrond, zijn vuisten. Rond hem gierde de ruwe wind in de takken der boomen en joeg hem witte sneeuwvlokken in het gelaat, doch hij merkte het niet eens op, verloren als hij was in smartelijke herinneringen. Plots schrikte hij bij het gekraak van brekende takken. Snel verborg zich de jonge man achter een dikken boomstam en keek behoedzaam rond. Een donkere gedaante miek zich los uit de donkerheid der boomen en nader- Heel in de verte begon plots 'n bron zen klokje te kleppen, en gelijktijdig hie ven moeder en zoon 't hoofd en keken sprakeloos naar elkaar, Toen kwam de moeder langzaam bij hem, en met een stem die beefde van diepe ontroering smeekte ze Maarten, aa Hoort ge de klok ken roepen Kom, toon je aan de menschen zooals je werkelijk bent geble- 1 ven, trots alles 'n Diep kristelijke jon gen wiens geweten zuiver is. Hij staarde baar enkele seconden lang aan toen rees hij met een ruk overeind, zette zija hoed op en schoot 'n overjas aan, Tot straks, moeder Ik ga Schreiend teekende ze met bevende hand *n kruisje op zijn voorhoofd. Ga, mijn jongen. 'n Oogenblik later stond Maarten Beulinck buiten en huiverend knoopte hij zijn overjas hooger toe De maan had zich teruggetrokken achter grauwe wolken en in witte, dich te vlokken dwarrelde de sneeuw naar omlaag, dekkend, steeeds warmer, de bevroren aarde meteen wit winterkleed. Maarten's stap kraakte in de blanke vacht toen hij snel begon door te stap pen naar het dorp, vanwaar, uit den onzichtbaren kerktoren, de bronzen klan ken bonsden die de menschenkinderen naar de middernachtmis riepen. Maarten 's hoeve lag een groot half uur gaans van het dorp een smalle we gel voerde, dwars door het Beukenbosch, erheen. Dit bosch lag op een hoogen heuvel, en vlak er achter liep de weg langs den boord eener gapende diepte. Dat waren de mergelgroeven, sinds lang in onbruik cn vervallen. Eens, lange jaren terug, kwamen daar noeste werklieden, de witte mergelsteen uithouwen,waarmee de bouw der dorps kerk voltrokken werd. Maarten Beulinck rilde toen hij langs den boord dezer groeven kwam en onwil lekeurig bleef hij enkele seconden lang stilstaan. Hier was het negen jaar geleden ge beurd. Hier was een jong menschenle- ven verguisd op enkele oogenblikken tijds het leven van Frans Holmen... Frans Holmen Onwillekeurig zag Maarten de lenige gestalte van den ver moorde terug. Frans was de zoon van den kasteelbewoner wiens boschwachter zoo n bezwarende getuigenis afgelegd had tegenover Maarten. Frans was jaren lang de boezemvriend van Maarten ge weest, tot op zekeren dag beiden hetzelf de meisje lief kregen. Frans Holmen werd door Lina Lancke afgewezen en sindsdien vermeden de jongelingen el kaar. Toen kwam die onvergetelijke Kerst nacht Maarten had, naar jaarlijksche ge woonte, de middernachtmis bijgewoond en had zich daarna ter rust begeven. Enkele uren nadien werd hij ruw wakker geschud door twee gendarmen die aan zijn bed stonden en hem bevolen hen te volgen. Toen hoorde de jonge man zich be schuldigen van moord op den persoon van Frans Holmen die met verpletterde ledematen in de witte groeve gevonden was door den boschwachter. Deze bosch wachter had er de uitdrukkelijke verkla ring bijgevoegd dat hij het heele drama zien gebeuren had. Maarten had Frans Holmen plots vastgegrepen en over den boord der groeve geslingerd om daarna snel weg te loopen, vooraleer de bosch wachter tijdig tusschen komen kon. de langzaam den boord der groeve Maarten spande zich in om deze gedaan te te herkennen, doch vruchteloos. De warrelende vlokken sneeuw mieken alles onduidelijk. Intusschen stond de gedaante lang stil op een tiental passen van hem. Toen zeeg ze plots op de knieën en breidde de armen uit, als in gebed. Een vaag gevoel van onrust bekroop Maarten. Was het sorns geen krankzin nige daar voor hém God, de ongeluk kige kan in den afgrond storten. Snel besloten verliet hij zijn schuilplaats om naar de gedaante toe te snellen. Hoorde deze het kraken van de sneeuw onder Maartens stappen Ze was plots overeiad en toen herkende Maarten een man. Een oogenblik bleef deze, als aan den grond genageld staan, toen slaakte hij een grooten kreet... Maarten I.. De schim van Maarten Met een enkelen sprong wierp hij zich met uitgespreide armen in de diepte. Doodelijk ontzet bleef Maarten stil staan. Groote Grod, wie was deze on gelukkige. die vooraleer zich te zelf moorden, met zoo'n angst zijn naam uit riep Toen vermande hij zich en ijlde naar den boord der groeve om zoo mogelijk j nog hulp te bieden, doch vergeefs peil den zijn oogen de duisternis en vergeefs trachtte zijn luisterend oor een enk len klank of gekreun op te vangen. Daarbe neden. in de donkere diepte bleef alles stil en alleen het ruischen van den kou- den rukwind was hoorbaar. Geluidloos sloegen de sneeuwvlokken hem in het van opwinding gloeiend wezen. Radeloos stond de jonge man enkele minuten stil, zich afvragend wat hem te doen viel, toen knoopte hij snel zijn jas dicht en, huiverend om het ontzettende en tevens van kou, zette hij het op een loopen in de richting van het dorp, om hulp te gaan zoeken. De afstand was nauwelijks een tien tal minuten en toch baadde Maarten let terlijk in het zweet toen hij langs den binnenwegel vlak op de dorpsplaats te- I recht kwam. A Groepjes menschen gingen zwijgend en ingetogen ter kerke en het was voor een dezer groepen dat de jonge man op- 1 gewonden staan bleef. Ei, menschen, blijf staan,daar is een ongeluk gebeurd Het groepje, waaronder een viertal mannen, bleef stilstaan en een der man nen herkende Maarten. Verduiveld, dat is Maarten Er klonk n zekere terughouding in zijn stem en als onwillekeurig deinsden de anderen terug. Schrik niet menschen smeekte Maarten— doch ga mee met me. Daar is iemand in de witte groeve gevallen. In de witte groeve En dat vertelt gij ons Dèar waar Frans Holmen ver moord werd... Dergelijke uitroepen wisselden elkaar snel af en als zooveel beschuldigingen voelde Maarten hun oogen op zien we gen. Een diepe, plotse pijn sneed hem toen in den boezem, docb snel vermand? hij zich. Vrienden aarzelt nu niet langer. Misschien leeft de ongelukkige nog. Kom, laat ons gaan en trachten wij hem te vinden. Toen ontwaakte toeh het medegevoel in enkelen, terwijl de vrouwen het van groepje tot groepje voortfluisterden, tel kens met een schuwen, achterdochtigen blik op Maarten en haastig werden een paar lantaarnen bijgehaald. Een twintig mannen waren ondertus- schen reeds bij mekaar en zoo sloeg de groep de richting in naar de Witte groeve. Maarten ging voorop met een bran dende lantaarn in de ijskoude hand en geleidde de groep langs een omweg naar den bodem der groeve. Intusschen dwarrelde de sneeuw nog immer in dichte vlokken naar omlaag en gaf de zwijgende mannen, bestraald door de lichten, een spookjesachtig aanzien. Eindelijk hield Maarten stil. Dat men zich in groepjes verdeele beval hij Ieder groepje met een lantaarn. Men volgde zijn bevel op zonder te genspraak, en dadelijk begon ieder te zoeken. Het was een uiterst moeizaam werk tusschen de hier en daar verspreid lig gende groote mergelsteenen, die thans verdoken lagen onder een steeds aan dikkende sneeuwvlaag. Bijwijlen strom pelde er iemand en dan was 't een koortsig zoeken, denkend den gevallene gevonden te hebben. Plots slaakte Maarten een lichten kreet. Zijn voet had dwars door de ge vallen sneeuwlaag heen. een weeken bodem onder zich gevoeld. Snel bukte zich de jonge man en wroette met de handen de sneeuw weg. Toen slaakte hij een luiden kreet. Hierheen, jongens, hierheen 1 Dadelijk kwamen allen naar Maarten toe, die druk bezig was nog immer de sneeuw weg te ruimen. Hebt gij hem gevonden Jawel, kijk hier En zijn lantaarn oplichtend, toonde de jonge man aan de met ontzetting toe kijkende mannen een zwarte massa waarin nog moeilijk een menschen li chaam te herkennen viel. Het was een vormloos hoopje, door den ruim dertig meter diepen val als 't ware inéén ge drukt. Gauw, jongens.dat iemand om een draagberrie ga naar het dorp, zei Maar ten ontroerd. Hier is menschelijke hulp overbodig. Verwittig meteen den veld wachter. Hier ben ik reeds, klonk n zware stem en meteen drong door de menigte 'n stoere man in uniform. De man der wet knielde bij het lijk en bekeek het opmerkzaam. Kent iemand hem Er volgde een ontkennend antwoord. Dan zullen we zijn zakken onder zoeken. En de daad bij het woord voegend, begon de veldwachter te zoeken. Uit een der binnenzakken kreeg bij eindelijk een opgevouwen papier in handen. Laat zien wat bet is, gromde de man. Dat iemand even de lantaarn hoo ger houde Een algemeene stilte trad in, en reik halzend stonden de mannen te luisteren, terwij! de veldwachter langzaam las Men beschuldige niemand van mijn dood, want ik heb mezelf recht gedaan. Wroeging en zelfverwijt zijn hiervan de oorzaak. Op de plaats waar ik eens, negen jaar geleden, een ander het le- ven benam, heb ik vrijwillig den dood gezocht. Ik weet dat Maarten Beu- linck op dit oogenblik reeds vrij is. Dat hij mij vergiffenis schenke want hij heeft geboet om mijn misdaad. Ik heb Frans Holmen in de witte groe- ve geworpen omdat hij mij betrapte op wildstrooperij. Ik wist dat Maar- ten Beulinck daar juist voorbijgegaan was en heb hem beschuldigd. Dat God mij vergeving schenke, want jk heb vreeselijk gezondigdMen geve Maarten Beulinck zijn eer terug. Dan zal ik toch ten minste een deel mijner vreeslijke schuld hersteld hebben. Ik teeken dit schrijven, Antoon Leysen, Boschwachter. De veldwachter las dit gebrekkige schrift in groote stilte, toen riep hij uit Maarten, onschuldig Gelijktijdig wendde zich iedereen om naar Maarten, doch deze had geen be sef meer van wat er omging. Zonder een enkel geluid was de sterke, groote man in bezwijming gevallen. I oen Maarten Beulinck terug tot het bewustzijn kwam, kreeg zijn gelaat da delijk n uitdrukking van hooge vreugde. In het vertrek waar men hem ge bracht had, bevond zich naast enkele anderen, Lina, zijn vroegere verloofde, die stralend van geluk naar hem toe kwam. Maarten, Goddank, ia eer her steld Ze juichte als een kjnd, en wankelend kwam hij overeind terw(jl hij de armen openbreidde. waar vroeg bij van geluk aan Lina, dus toch onzeker. Ze stor tte schreiend zijn borst. Dat deed het Kerstkind Maarten December 1926. Tj Van'den Broeck'Ém'"- Zekere en radikale genezing zonder operatie. j KOSTELOOZE RAADPLEGINGEN I Mijnheer, J. GLASER, vader, de be- roemde Fransche Specialist, heeft zijn j bureel ingesteld, rue de la Fraternité, te Brussel (Noordstatie). De weerhouden BREUK verdwijnt deze welke het niet is verdikt en stelt den breuklijder bloot aan de gevaren der verenging. Gij allen die aangetast zijt door verrekkingen, verzakkingen, buik wonden, BREUKEN, wacht niet tot een ongeval u teneer slaat. Vermijdt de operatie die kostelijk is en tiïdverlies ver oorzaakt, en gaat M. GLASER, vader, raadplegen. Hij alleen zal uwe breuken doen weerhouden en ze genezen zonder u te verplichten uw werk te verlaten. Aarzelt niet langer 1 Kostelooze raadplegingen, van 9 tot 3 uur, te Aalst, den 3" Zaterdag der maand. Hotel de la Gare. Deinze, 24 November, Café Cornells. Men spreekt Vlaamscb. van de beste merken en aan de voordee- ligste prijzen, zooais De echte Melotte ploegen, goed gesteld en gescherpt van alle zwaarten. Enkele ploegen eigen maaksel in alle zwaarten schoeppers met en zonder wielen, hand- schoeppersalle soorten braakmachines. aardappelaanaarders en -uitroeiers, van 1 en 2 paarden (gansch nieuw model), Kleddens of Stoppelkettingen. Nieuw soort beerpompen zonder slot. Raapmolens gansch in ijzer en staal. Groote keus van voeder douchen, maai en pikmachines. Eenig Agentschap voor Aalst en om liggende van de beroemde dorschma- chines L. Clays. Al de werktuigen z(jn gewaarborgd en verzekerd van verwis- selstukken. Alle herstellingen worden met zorg afgewerkt. Landbouwers koopt uwe landbouw werktuigen in vertrouwen bij Gebreveteerd smid Werktuigkundige Blaae&tttraat, 34, Aalst, (nab(j bet slachthuis). Prijzen buiten alle concurrentie.Overgroote keus in magazijn Manufaktuur MOLENSTRAAT, 29, Breng dit adres mede. het geeft U recht tot Naamlooze Vennootschap Albert Liénartstraat, 10, Aalst. Kapitaal fr. 8.000.000 Wij aanvaarden geld op rekening aan volgende intresten 4 Op 14 dagen t Op termijn Op Spaarkas t Op Kasbons 51 Op zicht r voor handelaars t »/0 boven fr. 20.000 4,50 boven fr. 50.000 (vrij van lasten! 4^50 sommen van ten minste 1.000 fr. 5.50 van 3, 6, 9 maanden ot 1 jaar 5.75 van 5 jaar 6.50 op zicht - vrij van lasten - 4,60 op termijn - vr(j van lasten - 5.50 voor drie maanden, stukken van ten minste T 1.000 fr. en hooger, interest op voorhand betaalbaar en vrij van lasten. Öp Kasbons 6 "/0 t voor 6 maanden vast, stukken van ten minste 1.000 fr. en hooger, interesten op voorhand betaalbaar en vrij van lasten. AGENTSCHAPPEN Lede, Dreefstraat, 53Denderhautem, bij den Heer Cyr. Van Damme, DorpKerkxken, bij den Heer Jos. Tem merman - Van Londersele Audegem, bij de Heer Victor Cooreman, Dorp Herzele, GroendreefWieze, by de Heer Gbmaar Heyndrickx, Molenstraat. oor mut Lil wb Am jmt Uit \5*«dstriid

De Koornbloem | 1926 | | pagina 6