Nieuwjaarsdichte voor De Koornbloem Schapen in Kudden Roogere Neigingen De Disc DE NISOLLE *fIW/mï GELD IMPËRMEABLES SINGELYN i TABAKPLANTERS s KOLENHANDELAARS GABARDINEN TRENCH-COATSf Hebt Gij een Meststofverspreider w i\WJ Etablissements Francq - Nisolle Sottegemsche Stoofwinkel Verkoopzalen St. Michiel (N.Y.) Richard De Block Van Melkebeke 8 mm noodig :':U I y HUIS jfËolendries, 7 en 9 AALST— 5 A. Dumonceau Belgische Firma opgericht in 1885 8 8 en groote Verbruikers zmm, ssm Zondag 2 januari 1927. 34, 30 90 146, 00 000 ich 45, 000. 000 19 4 a Een jaar ken uit, Een jaarken in Een jaarken van Ons leven min Zoo volgt het een Het andre na Dus, opgepast Of 't is te spa 1 Ons niet te zeer Aan 't aardsche goed Gehecht, dat men Eens derven moet Maar zorgen dat Men zeggen mag, Wanneer hij komt De nieuwjaarsdag Ik heb dit jaar Mijn best gedaan Om ook in deugd Vooruit te gaan. Zoo gaart g en schat Meer waard dan geld, Die u hierna Wordt uitgeteld Fons Van de Maele. Vervolg 2. Overwintering in den schaap stal. In den zomertijd kan het veelal gebeuren dat de kudde een onderkomen in den stal moet zoe ken, en er moet gevoederd wor den: doch in den Winter is dit de algemeene regel. Velen denken dat de schapen gedurende de over wintering, enkel een onderhouds- rantsoen noodig hebben. Dat is heelemaal verkeerd geoordeeld. Bij zulke voedering ondergaan de dieren een stilstand in de ontwik keling, en zulke handelwijze strijdt rechtstreeks tegen de welgekende wetten der dierenteelt en tegen den vooruitgang in het algemeen. De tijd der overwintering mag geen verloren tijd zijn, maar hij moet gebruikt worden om het maximum gewicht in een minimum tijdruimte te kunnen bereiken. Daar ligt het belang. Om dit te bekomen moeten de winterrantsoenen zoodanig samen gesteld zijn dat de voedingswaar de in verhouding staat met den graad van verteerbaarheid. Deze verhouding moet zijn van 1:3 tot 1:4; en de normale graad van ver teerbaarheid wordt bekomen, met rantsoenen te kiezen, welke ten minste 60 water bevatten, waar bij nog wat grove voedsels ge voegd worden. Voor den vochtigheidsgraad wordt vereischt dat men bij de re gelmatig toegediende voeders ge noegzaam wortels, peëen, rapen, aardappelen, enz. voege. De wortels of knollen zullen hierom fijn gesmeden of gehakt worden, en gemengd met tarwe- kaf, gesneden stroo, enz. De grove voeders worden ver schaft door klaver, stroo van erw ten, boonen, haver, gerst. De verdichte of geconcentreer de, nog genoemd krachtige rant soenen worden gevonden in het graan voortkomende van de ge wassen, welke ieder landbouwer volgens den aard zijner landen kan kweeken, haver, erwten, (ruw of geplet). De vochtige en de grove voe ders zijn rantsoenen gemeen aan al de schapen categoriën waaruit een goed gevormde kudde bestaat. Zoo bokken als moederschapen en lammeren moeten deze regel matig ontvangen. De rijke voeders alleen zijn maar toegediend aan zekere dieren en op zekere oogenblikken, en dat nog volgens hun ouderdom en dienst. Want bij elke schapenca tegorie moet de verhouding der voedende waarde van de toege diende rantsoenen op verschillen den voet berekend worden. De moederschapen en de bokken zul len meer haver krijgen gedurende het tijdperk van de paringsdrift dan op andere tijden, zooals ook de rantsoenen toegediend aan de lammeren een nauwere voedende verhouding moeten hebben, tegen over die der volwassen schapen welke wat slapper mogen zijn. Dit verschil komt voort uit het onder scheid dat dient gemaakt in zake groeikracht der bedoelde dieren. Sprekende van haver, als ge concentreerd voedsel, dient hier het volgende opgemerkt te wor den. Buiten de periode der pa ringsdrift mag niet veel van dit graangewas inde rantsoenen ge bruikt worden. 11 1" omdat de haver maar een voedingsverhouding heeft van 1:4, zooals ten andere de waterhou dende en grove elementen welke in de rantsoenen ermede voorko men, ook niet als krachtvoeders kunnen aanzien worden. Zulke rantsoenen moeten zooveel moge lijk vermeden worden. 2° omdat de jonge bokken en de vrouwelij ke jonge lammeren, om ten volle van hun voeding te kunnen ge nieten, en zonder ongevallen hun groeiteperiode doormaken, moeten gerust leven. Het is bekend dat de haver een opjagend of ophitsend voedsel is, en wij mogen deze jon ge schapen niet op kunstmatige wijze te vroeg naar de geslachts rijpheid jagen. 3° omdat de haver een der duurste graangewassen is, uit oorzaak van het veelvuldig gebruik voor de paarden. Dus geen misbruik van haver bij de schapenrantsoenen, omdat de kosten grooter zijn dan de voordeelen welke men er van zou kunnen verwachten. Om de leemten bij zulke ondoel matige rantsoenen aan te vullen moet men de haver door een goed- kooper, rijker en beter gepast ele ment aanvullen als b.v.b. veldboo- nen, lijnzaadkoeken, arachieden enz.. Het gruis mag ook slechts op voorzichtige manier toegediend worden, omdat deze stof veel fos- foorzuur bevat, en de oorzaak kan zijn van het graveel of steentjes in de nieren en de blaas. De water- loozing wordt daardoor tegenge houden en de schapen verminde ren alzoo zeer in gewicht en schie ten er maar al te dikwijls hun le ven bij in. De moederschapen gedurende de dracht en het zoogen moeten min rijke rantsoenen ontvangen, omdat maag en darmen meer los heid en vrijheid vereischen, tot het beter volbrengen der barings- en lactatieperiode. Hier dus het vochtig element wat vermeerderen ten nadeele van de geconcentreer de stoffen. Als voorbeeld worden de vol gende rantsoenen veel aangepre zen 't zij dat zij de schapen beter toelaten hun natuurlijke funktiën te verrichten, of dat zij best ge schikt zijn tot het voortbrengen van wol en vleesch: Bokken of Rammen Beetrapen 5.— kgr. Haver 1. Hooi 0.500 Stroo 5?M0.500 Moederschapen Stroo 0.500 Luzern 0.500 Beetrapen 3.— Kaf t 0.300 Arachieden 0.100 Lam. van 3 maand Volwassen lam. Luzern Beetrapen Kaf Gruis 0.3C0 1.— 0.100 0 100 Beetrapen 3 Kaf l.~ Droogvoed.O 500 Pulp 6. Vetmestingsrantsoen voor scha pen bestemd voor het slachthuis Dieren van 5 maand Luzern Stroo Stokerijpulp Erwten Lijnkoeken 0.500 0.500 4 kgr 0.50C 0.100 Volwassen dieren Stroo 1 kgr. Beetrapen 5. Kaf 0.500 Luzern 1 kgr. Lijnkoeken 0.300 Hoe jonger de dieren zijn welke men wil vetmesten, hoe beter en hoe winstgevender de uitslagen zullen zijn. P.S. Tot hiertoe hebben wij in onze voor gaande bijdragen gesproken over de Persoonlijke en Maatschappelijke Neigingen Laat ons nu eenige woord jes gewagen over "Hoogere Neigingen,,. Deze neigingen zijn de edelste en de troostrijkste, wier bevrediging de deftig heid en het geluk des levens uitmaakt. Zij bevatten de waarheidsliefde, be ginsel der wetenschap het schoonheids gevoel. beginsel der kunstde liefde voor het goede beginsel der deugd de liefde tot het ideale, het hoogste schoone i God, de waarheid die nooit faalt, de schoonheid die nooit verleelijkt, de lief de die nooit verflauwt, de kracht die nooit verzwakt, het leven dat nooit sterven zal... De waarheidsliefde,waar wij van daag over handelen zullen, is een stre ven in ons om waarheid te zoeken en om waarheid te spreken. Een klein kind wil alles kennen en door de vragen die het stelt, zoekt het zich van alles rekenschap te geven. Heeft het iets nieuws gevonden, sef fens zal het zijn ongekunstelde, rechtzin nige blijdschap veropenbaren en alle personen uit zijn omgeving wil het in deze laten deelen. Zoo is het insgelijks met een volwas sene, wanneer een schouwspel, een ver schijnsel, dat zijn verbazing wekt, hem onder de oogen valt. Eindelijk is het ook zoo gesteld met den geleerde men kent de geestdrift van Pythagoras, die aan de Muzen jon ge runderen offerde, omdat hij de eigen schappen van een meetkundigen vorm ontdekt had. 't Is deze waarheidsliefde die het kind, den volwassene en den geleerde in hun studiën en moeitevolle navorschingen steunt en sterkt, 't is ook door haar dat leergierigheid of leerzucht ontstaat. Een kind is van natuur oprecht, laat ons dat niet vergeten, 't is maar door onze onbehendigheid dat het liegen zal, of door bevreesdheid of slecht voor beeld. Daarover sprak ik, ten andere breedvoerig, in een artikel"Liegen». Laten wij onze kinderen maar zelf zoeken en zelf vinden, dat ze zich door eigen kracht rekenschop geven van het geen ze hooren en zien en laat ze hun eigen oordeel maar uitdrukken. Het vinden zal des te grooter vreug de veroorzaken, naarmate dat vinden meer krachtinspanning gekost heeft Dit zullen wjj zelf ook al ondervonden heb ben, laat ons dus niet op 't eerste woord bijspringen als onze kinderen voor een moeilijkheid staan die ze niet seffens op lossen kunnen. Voor teedere en delicate punten, lijk ik het reeds vroeger zegde, is de zaak zeer kiesch, en dient er met veel ver stand en omzichtigheid gehandeld. Doch ik herhaal het. is het veel beter dat onze kinderen van vader of moeder, of goede opvoeders.gepasten raad ontvan gen, want anders krijgen ze vervalsch- ten uitleg van menschen, die maar één doel hebben de ondeugd verbloemen en de deugd verachten of bespottelijk maken. Zijn er te moeiljjke zaken, nog niet vatbaar voor hun jong verstand, waar ze graag uitleg over hebben, onthoudt dan goed dat onwetendheid beter is dan dwaling. De voornaamste faktor welke bij het plaatsen van geld niet uit het oog mag verloren worden is wel zonder twijfel de zekerheid. Onder dit oogpunt levert de BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE de beste waarborg. Zij is de Filiaal der Société Générale de Belgique te Brussel, dewel ke de machtigste bankinstelling is van het land en die meer dan honderdjaar bestaat. Rekeningen op zicht 3,50 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 5,00 °/o S<ortingop 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 °/o. Inbewaarneming van titels. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. van Huis L. SAEY-CORTEN Brusselschestraat en Stoofstraat. X AALST. X IMPERMEABLES in ALLEN AARD J LEDEREN VESTEN Jacht- en Sportartikelen X Waterdichte Hoeden J Regenmantels op Maat Al de Artikelen van het Huis zijn gewaarborgd. TWEE MODELLEN DRINGEN ZICH OP: ft Verspreider met draaiende schijven ai a n VERBETERDE VERSPREIDER MET BEWEGENDE BODEM j v Alvorens te koopen, vraagt alle inlichtingen aan de te Gosselies (België) Telef. 44 Stanidlae Goppeu® ERPE - DORP Te bekomen voor 't winterseizoen Salon vuren 14 modellen, te be ginnen van 97 fr. Sottegem sche stoven met en zonder oven 27 modellen te beginnen van 295 fr. Speciale stoven, jachten en jachtstoven te beginnen van 725f. Vaste prijzen - Trouwe bediening voordeelig te bekomen om te bouwen, huis, land of grond te koopen. Alle Geldleeningen op Hypotheek. Gemak van afbetaling. Gratis inlich tingen. Landbouwers en werklieden zeer gunstige voorwaarden. Dr G. van Bergen Verachtert naai aan Tramstatie en Varkensmarkt J Algemeene ijzerwarenhandel Alam en gerief voor Landbouwers g en alle stielen. Bouwartikels, Bas- culen, Balancen, Vlecht-, Wei- en Pindraad, Dakpapier, Slijpsteenen, a Kettingen. Meikerijkannen Alle soorten keukengerief. Verschil- lige soorten Waschmachienen met forneis en andere, Forneizen in S zwaar plaatijzer met tuimelketel. S Verscheidenheid van gesmeedde kunstpanneelen voor deuren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. Allerhande Visschersgerief. In de electrische tabaksnijderij, te Aalst, Moorselbaan, 221, kanliw tabak van nu af alle werkdagen gekerfd wor den. Ge vraagt Uw bewijs als naar gewoonte, ge brengt den tabak dan als 't U past en draagt hem, na enkele minuten wachten, gekorven mede. Chartreuzenstraat, 67. Brussel - Beurs. Openbare Verkoopingden Dinsdag en Vrijdag van iedere week, te 1 uur. Alle dagen verkoop uit ter hand van Nieuwe- en Okkasiemeubelen. Slaap-, Eet- en Rookkamers Salon en Schouwgarnituren Volledige Bu- reel-mobilieren Lusters Brand kasten Club- en andere zetels Spiegels enz. Inpakken en verzenden naar de provin- tie Vrije Toegang Telef. 247.62. Schoolstraat, 28, AALST Nier, Maagzakking. Water. Ader-, Navel, j Lies en zware Zakbreuk worden regelmatig weer houden, en bij de nog mo gelijke gevallen, volledig en radikaal genezen met alle waarborg en matige prijs, door nieuwe behan delingen en toepassing dag en nacht zonder ongemak, der nieuwe gebreveteer- de Veerlooze toestellen van den gediplomeerden specialist Voorzien van alle stelsels kosteloos te passengeeft raad en uitleg in t Vlaamsch, van 9 tot 1 uur, te GENT den tweeden Vrijdag der maandHotel de Termonde (Zuid statie) AALST den derden Zaterdag der maand Hótel Comte de Flandre (Statie) BRUSSEL Woensdags, Donder dags en 3de Zondag van 9 tot 4 u. 65-67, Rue de la Meuse, 65 - 67 (bij Jubellaan en kerk St. Remy) Specialiteit van Meikerijkannen in alle grootten en alle prijzen. Melkerij- en Kaasmakerijartikels Boterkneders voor Melkerij en Boerderij Nieuw model. Eigen fabrikaat EIERBOLLEN (Anthraciet) te beko men in de nieuwe fabriek, beneden den prijs der koolputten beste kwaliteit spoedige bestelling. Nijverheids- kaai. 115, Brussel. o h Ai./ MunSMtiaMnMrauKit a Graanmarkt, 12, AALST. Dandermondestraat, 10 ANTWERPEN. - *15™

De Koornbloem | 1927 | | pagina 3