Reeds lang Kent U DE "NISOLLE" Sehapen in Kodden Taxe op de honden •SP GELD INIPERMEABLES TABAKPLANTERS s hebt u op den aankoop van een meststofverspreider gedacht Wordt gemaakt in Etablissements Francq - Nisolle Taxe op de automobielen en andere stoom- oi motorvoertuigen- Brengt weelderige en versterkende voederplanten voort Sottegenische Stoofwinkel Verkoopzalen St. Michicl (N.Y.) S Richard De Block Van Melkeheke ZITDAGEN I Oen stikstofhoudende bemesting der weiden is onontbeerlijk om flinke opbrengsten te verkrijgen en om voeder planten voedzaam te maken. De kalk is eveneens onmisbaar voor de voortbrengst van voeder van goede kwaliteit. Gebruik dus een goedkoope stikstofhou dende meststof, tevens rijk aan kalk, zooals de Cyanamide. 17% STIKSTOF SO KALK X GABARDINEN TRENCH-COATS A. Dumonceau Belgische Firma opgericht in 1885 Zondag 9 januari 1927. Verbeterdc verspreider met beweegbare bodem bewo gen door twee gekoppelde boomen. De vijs zonder einde van vóór geplaatst is geheel buiten aanraking met de meststoffen. 1 m. 50 - 1 m. 75 - 2 m. - 2 m. 50 - 2 m. 75 - 3 m. Vraagt katalogussen en kostelooze inlichtingen te Gosselies (België) Telef. 44 DE VOORTZETTING. - (Vervolg) De geslachtsdrift bij het vrou- welijk schaap vertoont zich vol- j genderwijze: gejaagdheid, onrust en gebleet welke kenteekens ge paard gaan met roodheid en op gezwollenheid der scheedelippen. De uiting der geslachtsdrift ver schijnt gewoonlijk voor de eerste maal rond den ouderdom van 8 tot 10 maanden, en verders alle 15 of s 20 dagen wanneer geen bevruch- tiging heeft plaats gehad. Een verouderde gewoonte van lang te wachten vooraleer men de eerste koppeling laat geschieden, is nadeelig voor de maxima-op brengst in lammeren. Voor paar den en koeien moet de ontwikke ling tot een zekere graad van vol- j maaktheid gevorderd zijn, eer men dezelve tot de voortzetting mag gebruiken. Voor het jonge j schaap mag men integendeel het j eerste physiologisch oogenblik waarnemen de paringsdrift gelijk op welk tijdstip zij zich vertoont. Deze dieren zullen zich even rap ontwikkelen als zij goed gevoe derd zijn, en zullen vóór het ver laten der kudde meer lammeren af geworpen hebben. Zoolang de schapen zich laten zogen, komt de koppelingsdrift niet meer tot uiting, zoodat het moederdier welke haar jong voedt niet tezelvertijde kan drachtig zijn. Het is maar na het speenen dat het instinkt der voort zetting wederom te voorschijn komt. De bok of schaapram is altijd tot paren gereed op voorwaarde dat hij gezond en sterk weze. De bijzondere geur welke het schaap uitgeeft in de warmteperiode hitst het mannelijk schaap genoegzaam op, en zoo kan het gebeuren dat een zelfde ram, in vier-en-twintig uren verscheidene schapen kan dekken. Het ware nochtans on voorzichtig aan de paringsdrift van den bok vrijen teugel te geven. Dit ware nadeelig voor zijn eigen lichaamsbouw, en een misreke ning voor wat betreft de bevruch- tigingen. Een mannelijk dier dat te zeer uitgeput is, verzuimd ofwel te veel schapen, ofwel er volgen op de koppelingen te weinig vruch ten. Daarom moeten er in een kudde verschillige bokken zijn, omdat men in den schapenkweek, benevens de voortbrengst van het maximum getal lammeren, ook de sterkte en de volmaaktheid der spruiten moet in aanmerking ne men. In mijn eerste bijdrage over deze kwestie werd gezegd dat een kud de regelmatig moet vernieuwd worden. Om dit doel beter te be reiken, en om in de barings-perio- de niet overlast te zijn, moet men zorg dragen dat het lammeren der schapen best op drie tijdstippen van het jaar gebeurtin de lente, in den zomer en in den winter. Aangezien een moederschaap haar vrucht draagt gedurende 150 a 155 dagen, zal het koppelen zoo veel dagen eerder moeten geschie den om nieuwe lammeren te win nen op de drie tijdstippen hierhoo- ger vermeld, t.t.z. in September, Januari en Juli, derwijze komt alles niet in ééns overhoop, en men heeft ten allen tijde van het jaar omtrent evenveel nieuwe eenlin gen, die later op deze wijze de noodige zorgen kunnen ontvan gen. Indien wij op voormelde tijden van het jaar het lammeren wil vaststellen, moet men de bokken, op zekere tijden, van de schapen weghouden ofwel een voorschoot aandoen, om de paring buiten de beoogde tijdperken te belétten. Indien er onder de kudde een lingen zijn, die wij bijzonder waar- deeren, 't zij voor de wol, 't zij als rasdier, dan maant de voorzichtig heid ons aan meer zorg te dragen in de keus van een ram. Het is verkieslijker deze moederdieren tot een minder getal afwerpingen te bestemmen, en ze te leiden bij een rasbok die op stal blijft en uitslui- telijk als ras voor tteeler gebruikt wordt. De jonge bokken die voor de voortzetting niet bekwaam zijn, of als boventallig voor de kudde aanzien zijn, moet men ontmanne- lijken, en dat zoo vroeg mogelijk, omdat zij dan in rust en in volle onzijdigheid beter tot ontwikke ling zullen komen. Hetzelfde geldt voor de on vruchtbare moederschapen die op hunne beurt worden vetgemest voor de vleeschopbrengst. Er valt op te merken dat de bokken in den schaapstal liefst een afzonderlijke plaats bewonen; dit is een voorzorgmaatregel welke het gezond verstand voorschrijft. Voor de rust der bokken en voor die van gansch de kudde is dit hoogst noodig. P. S. Naar luid van het koninklijk besluit van 24 December 1926, houdende wij ziging van dit van 29 October 1908 be treffende de hondsrazernij, zal de door de gemeentebesturen verstrekte medail le, met ingang van 1 Januari 1927 wor den vervangen door de fiskale medaille uitgereikt door de ontvangers der be lastingen bij de betaling van de taxe op de honden, gebeurlijk vermeerderd met de provincie- en gemeenteopcentiemen. Dienomtrent wordt er aan herinnerd dat bij artikel 11 van voormeld besluit van 29 October 1908 het toegelaten is allen hond die bevonden wordt op den openbaren weg, niet voorzien van de voorgeschreven medaille, gevangen te nemen. Derhalve dienen al de houders van honden, zelfs zoo zij van de taxe zijn vrijgesteld, in den loop van Januari, medailles te gaan afhalen op het kan toor der belastingen van hun ressort, tegen betaling van de taxe en van de gebeurlijk voor 1927 toepasselijke op centiemen. De taxen die vóör 1 Februari 1927 niet zouden voldaan zijn, zullen van ambtswege worden geïnd, vermeerderd met de kosten, ten huize van de perso nen die, vóór dien datum, hunne aan gifte van 1926 niet zullen hebben her roepen. Heffing van de taxe verschuldigd over 1927. De toepassing van de taxe op de auto mobielen en andere stoom- of motor voertuigen zal, vap af 1 Januari 1927, eenige wijzigingen ondergaan, wat be treft het bedrag der opcentiemen, de be rekening van de belastbare kracht en het bijzonder regiem van de zware voer tuigen. De 50 opcentiemen worden tot 25 centiem en zelfs tot 10 centiem vermin derd voor de nijverheidsvoertuigen en de motortweewielen. Wat de formule betreft welke tot het berekenen van de belastbare kracht dient, zij is herzien geworden derwijze beter rekening te houden namelijk van het getal wendingen der motors. Te dien einde werden deze ingedeeld in trage motors (minder dan 150C wendin gen) gemiddelde motors (van 1,500 tot 2.4CC wendingen) en snelle motors(2400 wendingen en meer). Elk van de houders zal dus voortaao het juiste aantal wen dingen van zijn motor moeten aange ven. Niets wordt evenwel te dien op zichte veranderd betreffende de zware vrachtwagens of de motortweewielen, waarvoor onderscheidelijk het aantal van 1,000 en 1.500 wendingen zooals te voren behouden blijft. Ten slotte, krachtens artikel 25 van de wet van 31 December 1925, wordt de taxe met 25 t. h. verhoogd, van af 1 Januari 1927, voor de zware voertuigen (van meer dan 2000 kg.) waarvan de wielen gansch of gedeeltelijk voorzien zijn van holle of half-pneumatische ca- outchoucbanden. Om belemmering in de kantoren en de daaruitvoortvloeiende onaangenaam heden te voorkomen, wordt een uitstel, verstrijkende op 20 Januari 1927, aan de belastingschuldigen verleend om in speciën de betaling van de taxe op hun motorvoertuigen te doen. Wat betreft degenen die zich over het algemeen kwijten bij postkwitantiën of postchecks, zij zullen door den ontvanger der belas tingen verwittigd worden van de som welke zij te betalen hebben, indien het voertuig reeds in 1926 aan de belasting onderworpen werd. Landbouwers, werft nieuwe abonnementen aan voor uw blad Onze agronoom M. Van den Eeck haut, is te raadplegen Te AALST Alle Zaterdagen van 9 tot 11 1/2 uur, in het lokaal "De Koornbloem Groote Markt. Te HERZELE Alle eerste Woensda gen der maand van 9 tot 11 uur, in het café In den Engel Markt. Te NINOVE, alle tweede Dinsda gen der maand, van 9 tot 11 uur, in de Groenpoort, bij de Wed. Haelterman, Groenselmarkt. Alle inlichtingen worden kosteloos verschaft aan de leden. De voornaamste faktor welke bij het plaatsen van geld niet uit het oog mag verloren worden is wel zonder twijfel de zekerheid. Onder dit oogpunt levert de BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE de beste waarborg. Zij is de Filiaal der Société Générale de Belgique te Brussel, dewel ke de machtigste bankinstelling is van het land en die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op zicht 3,50 °/0. Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 5,00 °/o Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 Inbewaarneming van titels. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. mnffinrjitïïirffii-tD'. ZICH WENDEN voor aankoop tot het Comptoir Beige de la Cyanamide (S.A.). voor alle inlichtingen tot het Bureel voor Cyanamide. 78. Grasmarkt, BRUSSEL riïïiTiiiiiiiniuiimimïïrniiïïï -1 Coppesttt ERPE - DORP Te bekomen voor 't winterseizoen Salon vuren 14 modellen, te be ginnen van 97 fr. Sottegem- sche stoven met en zonder oven 27 modellen te beginnen van 295 fr. Speciale stoven, jachten en jachtstoven te beginnen van 725 f. Vaste prijzen - Trouwe bediening voordeelig te bekomen om te bouwen, huis, land of grond te koopen. Alle Geldieeningen op Hypotheek. Gemak van afbetaling. Gratis inlich tingen. Landbouwers en werklieden zeer gunstige voorwaarden. Dr G. van Bergen Verachtert van Huis L. SAEY-CORTEN Brusselschestraat en Stoofstraat, X AALST. X IMPERMEABLES in ALLEN AARD LEDEREN VESTEN Jacht- en Sportartikelen Waterdichte HoedenJ Regenmantels op Maat Al de Artikelen van het Huis zijn X gewaarborgd. In de electrische tabaksnijderij, te Aalst, Moorselbaan, 221, kanliw tabak van nu af alle werkdagen gekerfd wor den. Ge vraagt Uw bewijs als naar gewoonte, ge brengt den tabak dan als 't U past ec draagt hem, na enkele minuten wachten, gekorven mede. Nier, Maagzakking. Water. Ader-, Navel, Lies en zware Zakbreuk worden regelmatig weer houden, en bij de nog mo gelijke gevallen, volledig en radikaal genezen met alle waarborg en matige prijs, door nieuwe behan delingen en toepassing dag en nacht zonder ongemak, der nieuwe gebreveteer- de Veerlooze toestellen van den gediplomeerden specialist Voorzien van alle stelsels kosteloos te passengeeft raad en uitleg in t Vlaamsch. van 9 tot 1 uur, te GENT den tweeden Vrijdag der maandHotel de Termonde (Zuid- statie) AALST den derden Zaterdag der maand Hötel Comte de Flandre (Statie) BRUSSEL Woensdags, Donder dags en 3de Zondag van 9 tot 4 u. b5 67, Rue de la Meuse, 65 - 67 (bij Jubellaan en kerk St. Remy) Chartrenzenstraat. 67. Brussel - Beurs. Openbare Verkoopingden Dinsdag en Vrijdag van iedere week, te 1 uur. Alle dagen verkoop uit ter hand van Nieuwe- en Okkaslemeubelen. Slaap-, Eet- en Rookkamers Salon en Schouwgarnituren Volledige Bu- reel-mobilieren Lusters Brand kasten Club- en andere zetels Spiegels enz. Inpakken en i erzenden naar de provin- tie Vrije Toegang Telef. 247.62. Schoolstraat, 28. AALST a a a Specialiteit van Melkerijkannen in alle grootten en alle prijzen. S Melkerij-en Kaasmakerij artikels Boterkneders voor Melkerij en Boerderij Nieuw model. —Eigen fabrikaat UMttaaaBaaaaaaaaBi ïSSSÏESgSSSSSSnSESSSEÖ «MMMigigTOtm1 i. ■.zssz.'ji.: mnüM) Graanmarkt, 12, AALST. Den dermonde straat, 10 ANTWERPEN. IIIIIIIIIIIIIIIIIHRIIIIIM 3 i

De Koornbloem | 1927 | | pagina 3