De Nieuwe Huishuurwet landbouwers, - Deugdelijke Pardessus HANDELSBANK MUZIEK INSTRUMENTEN GAREEL- EN ZADELMAKERIJ Abdijsiroop LANDBOUWERS! V oornaamste Be paling en LeoD Van der Poerten-Luyx, Van Laagenhoiestraat, 17, Aalst. Tel. &45 Edouard Stevens, Lavendelstraat, 11, Ninove. van af 129 frank De Pink Pillen Raglans Regenmantels Trench-Coats j Huis Karei Heiremans AALST Een Nuttig Geschenk. Rood op de wangen Th. Ruyssinck 8: Zonen Redder der tongen Ia ons vorig nummer hebben wij ach tereenvolgens behandeld 1) De verschillende categoriën huizen waarop de huishuurwet van toepas sing is. 2) De beteekenis en de toepassing van de beperking der huurprijzen. Thans komen wij aan het zeer gewich tig vraagstuk der huur verlenging. Draagwijdte en beteekenis der huurverlenging. Wij hebben reeds den duur der huur verlenging aangegeven voor de ver schillende reeksen huizen. Van belang is het hierbij aan te mer ken dat de huur van rechtswege niet eindigt op het door de wet vastgestelde tijdstip. De verhuurder welke de ver lengde huur alsdan, of op een lateren datum wildoen eindigen moet den huur der opzegging doen drie maand te voren. By het overlijden van den huurder, genieten zijn echtgenoot in elk geval, en al diegenen welke sedert minstens zes maand bij hem inwoonden, met uitzon dering nochtans van de bedienden en de dienstboden, het voordeel der huurver- Deze laatste is nochtans afhankelijk van de nakoming, door den huurder, van zijn verplichtingen, met inbegrip van de regelmatige betaling van den huur prijs, daarin begrepen de verhooging toegelaten door de wet. De rechter kan evenwel aan den huur der een uitstel geven om aan zijn ver plichtingen te voldoen. De huurverlenging is niet van toepas- j 1) op huizen welke vallen onder een - beding van optie tot aankoop 2j op de gebouwen welke eigendom zijn van openbare besturen en door deze aangewend worden voor een dienst van j openbaar belang 3) op de huizen waaraan krachtens een beslissing der openbare besturen werken dienen uitgevoerd in t belang der open- j bare gezondheid of veiligheid. In het geval vorzien onder 2, moet de bewoner het door hem betrokken per ceel ontruimen binnen de zes maand na de beteekening der beslissing van het bestuur, bij aangeteekend schrijven. In het geval waarvan sprake onder 3 wordt de termijn van ontruiming vastgesteld door den rechter indien de partijen niet overeenkomen. Verder kan het voordeel der huurver lenging door den rechter onttrokken worden 1) aan den huurder of onderhuurder, die zelf eigenaar zijnde van een huis dat hem tot woning kan dienen, zich zonder wettige redenen onthoudt zijn eigendom te betrekken die vrijgekomen is, ofwel zou kunnen vrijkomen of vrijgekomen zijn indien hij zijn rechten deed gelden hem toegekend door de wet. 2) aan den werkman of bediende die een woning betrekt, hem verhuurd door zijn werkgever krachtens de arbeids overeenkomst. indien hij het arbeidskon- trakt heeft verbroken en de woning on ontbeerlijk is voor de behoeften van het bedrijf. Nochtans moet de werkgever ot het bedrijfshoofd in dit geval de opzeg gingtermijnen in acht nemen,vastgesteld door het huurkontrakt, de wet of de ge bruiken, zonder dat deze opzeggingster mijnen minder dan drie maand mogen bedragen. Zij kunnen bovendien, volgens de omstandigheden verlengd worden door den vrederechter: Weigering der huurverlenging om gewichtige redenen. De huurverlenging geschiedt van rechtswege. Zij kan enkel geweigerd of ingetrokken worden om gewichtige re denen: bes'aande langs den kant van den verhuurder, of van den huurder. Als gewichtige redenen zijnerzijds kan den verhuurder doen gelden: 1) dat hij genoodzaakt is het verhuur de goed zelf te betrekken, ofwel het te laten bewonen door zijne voor- of naza ten of door die van zijn echtgenoot. De rechter oordeelt over het bestaan der gewichtige reden. De verhuurder moet op straffe van vervallen-verklaring zijn rechtsvordering uitstellen en de re denen opgeven waarom hij de intrek king der huurverlenging aanvraagt, bin nen ten hoogste drie maand na het ont staan der gewichtige reden. 2) Meent de verhuurder dat er ge wichtige reden bestaan langs den kant van den huurder om de verlenging te weigeren dan moet hij de zaak insgelijks aan het gerecht onderwerpen, doch hier is geen termijn bepaald van het instel len der rechtsvordering. In beide gevallen kan de rechter be slissen dat slechts een gedeelte van het goed ter beschikking zal gesteld worden van den verhuurder, alsdan stelt hij de evenredige vermindering vast van den huurprijs. 3) De verlenging kan geweigerd of ingetrokken worden op verzoek van ieder Belg, die eigenaar of vruchtgebrui ker zjjadc van één of meer vaste goede ren of gedeelten ervan, den wil te ken nen geeft in een dezer te verblijven of er zijn nakomelingen bij dezer instelling te doen verblijven. Indien de eigenaar reeds een zijner goederen bewoont, moet hij om van woonst te veranderen van een rechtma tig belang doen blijken. De verlenging zal aan de huurders slechts geweigerd worden voor wat be treft de lokalen, die de eigenaar of zijn nakomelingen, volgens hun rang, stand en beroep noodig hebben voor hun huis vesting en voor die van de personen welke gewoonlijk bij hen inwonen. Bo vendien moet aan de huurders een op zeg gedaan worden van Zes maand te voren indien het een goed betreft dat op 31 December of vroeger werd aangekocht; een jaar te voren, indien het goed na dien datum door den eigenaar werd aangeworven. De rechter doet uitspraak over de aan vraag tot intrekking der huurverlenging zonder het verstrijken van deze termij nen te moeten afwachten. 4) Ieder belgisch rechtspersoon, ter uitsluiting van de handelsvennootschap pen, die vóór 1 Januari 1927 eigenaar of vruchtgebruiker was van een of meer onroerende goederen, en een dier goe deren wenscht in bezit te nemen, zonder winstbejag, doch om het aan te wenden tot het uitoefenen van zijn opdracht, kan de huurverlenging weigeren of er intrekking van vragen aan den rechter. De huurders moeten echter een opzeg ging ontvangen van minstens zes maand te voren. Indien in de gevallen voorzien onder 3 en 4 hierboven het goed door onder huurders betrokken is, moeten deze sa men met den voornaamsten huurder in het geding betrokken worden en zes maand te voren worden opgezegd, het zij door den eigenaar of vruchtgebrui ker, hetzij door den voornaamsten huur der. Deze bepalingen zijn echter alleen van toepassing indien de onderhuurder op den dag der opzegging ingeschreven is op de registers van de bevolking. In de gevallen voorzien onder 3 en 4 hierboven en voorzoover de eigenaar of vruchtgebruiker die de intrekking der huurverlenging aanvraagt zelf niet be hoort tot een der onderstaande katego- riën van personen, kan de huurverlen ging niet geweigerd of ingetrokken wor den ten nadeele van de personen die op het tijdstip der opzegging tot een der volgende kategoriën behooren a) oorlogsverminkten met 30 t. h. ol meer invaliditeit b) weduwen en moeders van burgers die gesneuveld zyn voor het vaderland en haar kostwinners waren c) opgaande bloedverwanten die de weduwe of de kinderen van voor het vaderland gestorven burgers bij zich hebben opgenomen d) oorlogsgeteisterden wier woning nog niet heropgebouwd is e) gezinshoofden met ten minste drie kinderen ten hunnen laste en bjj hen inwonende f) huurders die zeventig jaar oud zijn ofwel lijden aan zware, behoorlijk vast gestelde ziekte of lichaamsgebreken g) burgerlijke slachtoffers van den oorlog, wier bestendige invaliditeit ten minste 30 t. h. bereikt. h) arbeidsinvalieden wier bestendige werkonbekwaamheid ten minste 30 t. h. bereikt. De rechter beslist over de toepassing dier bepalingen, daarbij rekening hou dend met de onderscheidelijke toestan den van verhuurder en huurder. In de gevallen voorzien onder 1, 2, 3 en 4 hierboven heeft de huurder recht op schadevergoeding indien de persoon in wiens voordeel de verlenging werd geweigerd of onttrokken, het verhuurde goed niet betrekt binnen drie maand na het vertrek van den huurder of indien het goed slechts in schijn is betrokken. 5) De verhuurder kan in elk geval zich tegen de huurverlenging verzetten of de intrekking ervan aanvragen, op voor waarde dat hij aan den huurder een an dere woning verschaffe welke voldoen de is voor dezes behoeften, volgens zijn rang, stand en beroep. Desgevallend heeft de huurder dan aanspraak op ver mindering van huurprijs en in geen geval mag deze maatregel eenig verlies of kos ten aan den huurder veroorzaken. Deze bepaling geldt voor natuurlijke en rechts personen, handelsvennootschappen erbij begrepen. Rechten van den huurder tegenover den kooper van het goed. A) In geval van vrijwillige verkoop. De huurder heeft recht op de verlen ging van bewoning zelfs tegenover den kooper van het goed. De kooper kan dan alleen de intrekking van de huurver lenging vragen wanneer de gewichtige redenen welke hij inroept, volgens de bepalingen waarvan sprake onder 1, 2 en 3 hierboven, ontstaan zijn ten minste 3 maand na den aankoop Nochtans kan de nieuwe eigenaar te allen tijde de in trekking der huurverlenging aanvragen, nadien de gewichtige redenen welke hy inroept het gevolg zijn van de handelin gen van den huurder. 8) In geval van gedwongen verkoop. De belgische onderdaan die een on roerend goed verkrijgt, verkocht tenge volge van inbeslagneming, dadelijke uit winning of faillietverklaring is niet on derworpen aan de huishuurwet. Noch tans kan de huurder enkel gedwongen worden het goed te verlaten na een ter mijn van zes maand, aanvang nemende op den dag waarop de verkooping hem bij aangeteekenden brief werd betee- kend. Het recht van den huurder. De huurder kan afzien van het voor deel der huurverlenging en te allen tijde het huis dat hij bewoont verlaten met inachtneming van de voorwaarden be* paald door het huurkontrakt of het ge bruik. Vorm van opzeggingen. De opzegging kan geschieden, hetzy bij aangeteekenden brief, hetzy bij deur waardersexploot. De termijn van op zegging neemt aanvang vanaf de afgifte ter post van het aangeteekend schrij ven of vanaf de beteekening door deur waarder. De opzeggingen, regelmatig gedaan onder toepassing der vorige huishuur- wetten, thans door deze afgeschaft, krij gen haar uitwerking behoudens deze welke gedaan werden met het doel de huur te doen eindigen in het jaar 1927 bij toepassing der vorige huishuurwet ten. de me8lkWwordrt ÏÏS.Seutaiï X ïïk. d?ffïS botmen en heeft men sterke boter, de dieren zijn branderig en worden dik, hun gestel gezondheid leidt er onder, kortom, er mankeert iets in den stal. Dat iets is gevon den. Het is n.l. het VUURMEEL O. DEBRA dat een heilzamen invloed heett op 't vestel en de organen der koeien en runderen. Is het wel goed, dat VUURMEEL Tot nu toe hebben wij reeds zoo dikwijls nieuwigheden gebruikt, en steeds zonder uitslag Luister Een kilo kost 5 franken, dus heel weinig. Met solferbloem, alsem, vlaszaad of iets dergelijk te gebruiken is den land- b0T^uT«l.VataSSldEEN ENKELE MAAL zoo'n pak VUURMEEL te nrobeet-en en is het niet goed, neem er dan nooit weer! Door t gebruik van VUURMEEL geeft de koe gemakkelijk, beter en meer melk het boteren wordt een spel, en de dieren worden blakend van gezondheid. Landbouwers, vraagt een pak Vuurmeel aan uw winkelier Winkelier, bestel intijds bij uw grossist. Te verkrijgen in alle goede winkels. DEPOT VOOR AALST EN OMSTREKEN DEPOT VOOR NINOVE*EN OMSTREKEN ERRATA In ons eerste bijdrage over de huishuurwet (nummer 9 Januari 1927) bovenaan de tweede kolom is er een zinsnede weggevallen. Onze lezers gelieven dan zelf te volledigen met c) Beperking van den huurprijs voor de huizen der 3de kategorie met 225 t.h. voor het jaar 1929 tot 1930 op den huur prijs van 1 Augustus 1914. Prijzen buiten alle concurrentie.Overgroote keus in magazijn 3 Manufaktuur MOLENSTRAAT, 29, Breng dit adres mede. bet geeft U recht tot In plaats van u alle dagen en zelf3 meerdere malen per dag een schi)'n van welvaren te geven die niemand be driegt, moet gij u de schoone, gezonde, werkelijk natuurlijke frischheid verschaf fen die ieders bewondering wekt. Het is dus geen rood op de wangen dat gij er moet aanbrengen, maar wel rood in de wangen. En het zyn de Pink Pillen die dat rood van goed allooi, dat ro°d der goede gezondheid geven. Zy zullen u dat geven door in uw gestel een leven diger, rijker, overvloediger bloed te brengen, dat u darteier, vlugger, liever zal maken. De Pink Pillen geven levenskracht aan verzwakte gestellen. Zy kalmeeren en versterken het zenuwstelsel en zetten krachtig alle levensverrichtingen aan. De Pink Pillen zijn het middel by uit nemendheid tegen de bloedarmoede, de neurasthenie, de algemeene zwakte, de j troebelen van den groei en van de leet- tijdskeering, de maagkwalen, de boot pijnen, de onregelmatigheid der stonden. Op 14 dagen Op termijn N aamlooze V ennootschap Albert Liéoartstraat 10, Aalst Kapitaal fr. 8.000.000 Wij aanvaarden geld op rekening aan volgende intresten Op zicht voor handelaars boven fr. 20.000 boven fr. 50.000 (vrij van lasten I sommen van ten minste 1.000 fr. van 3. 6, 9 maanden ot 1 jaar van 5 jaar Op Spaarkas t op zicht - vrij van lasten - op termijn - vry van lasten - Op Kasbons 5 voor drie maanden, stukken van ten minste 1.000 fr. en hooger, interest op voorhand betaalbaar en vrij van lasten. Op Kasbons 6 t voor 6 maanden vast, stukken van ten minste 1.000 fr. en hooger, interesten op voorhand betaalbaar en vrij van lasten. AGENTSCHAPPEN Lede. Dreefstraat, 53Denderhautem, by den Heer Cyr. Van Damme, DorpKerkxken. bij den Heer Jos. Tem merman - Van Londersele Audegem. by de Heer Victor Cooreman. Dorp Herzele. GroendreefWieze. by de Heer Gomaar Heyndrickx, Het Huis (gekende muzikanten) Brusselschest.w, 143, Erembodegem gelast zich met het repareeren van alle slach muziekinstrumenten. Matige prij zen. Spoedige bediening en goed werk. Inkoop, verwisseling en verkoop van occasie-instrumenten Oud gekend huis van vertrouwen A. Van Molle-Vaa Langeahoven Herdersem Specialiteit van bfichen voor auto, camions en paarden. Te verkrygen occasiezadels, beste getten, porte-feuilles enz. enz. Alles aan de voordeeligste prijzen. 1*1 AKKERS HOEST VALLING keelpijn ASTHMA bronchiet kinkhoest INFLUENZA CATARRHA Begeert gij een beetensnyder die U op ieder oogpunt de hoogste voldoening schenkt Doet zooals 45,000 landbouwers reeds deden, koopt een beetmolen RAPIDE en U zult erover verrukt zijn 111 De RAPIDE snijdt rapen, beeten, enz., met of zonder blade ren zulks met een verbazende snel heid. draait uiterst gemakkelijk, en versluist nooit 11! Zeven verschillende modellen met hand- en motorkracht, voor kleine, middelbare en groote be drijven. Alle modellen zijn voor zien van ons laatst gebreveteerd stelsel met schuinsche messen. De MRAPIDE„ heeft,de langste levensduur. Hoogste onderscheidingen op alle tentoonstellingen. Wie de RAPIDE kent. koopt geen andere 1 Weigert beslist alle namaaksels en eischt het echte merk RAPIDE DE Voor catalogus met prijzen zich wenden tot DE VLEESCHAUWER Gebroeders, OPHASSELT. Telefoon Geeraardsbergen 146, of tot de lokale agenten. •iQfl sing zyn verkrygbaar in alle Apotheken en in het depot voor België Apotheek Derneyüie, 66, Waterioolaan, te Brussel, Fr. 6 de dooi en Fr. S3 de zes doown. tranen. Aaa r6»n at 4 4.50 4.50 5.50 5.75 Ó.5D 4.60 550 uit geneeskrachtige krulden bereid tonder vergiften of verdon vende middelen. Erkend ge neesmiddel zonder weerga tegen; f© en alle aandoeningen der luchtwegen Akker's Abdijsiroop «Hit den hoest, verdrijft benauwdheid, lost de slijm op. vergemakkelijkt de ademhaling en zuivert de longen. Ter bestrijding booldp6n. Undpijn. •«Here niiri van welken aard ook, besta*» er CACHETS AKKER. Hun 0ngeeverus«rd.

De Koornbloem | 1927 | | pagina 5