Een vroolijke Kerseboom Ons Landbouwbedrijf Allerbelangrijkst Berieht aan de Landbouwers geld"" Een nieuwe nijverheid in West-Vlaanderen ZITDAGEN Verloren Loopen TTWm Ben sprookje voor kleine en groote menschen Een oude kerseboom stond langs de baan, niet ver van een groote hoef. De donkere stam, met zijn talrijke rimpelen en scheuren, droeg veel wonden van den strijd tegen het grimmige weer. Hoeveel Maartwinden en Novemberstormen wa ren niet in dolle vaart door zjjn kruin gevaren Dikke takken en veel, heel veel twijgjes had hij verloren. Gemakke lijk had hij het in zijn lang leven niet gehad, maar altijd had hij het hoofd hoog gedragen, 't Was een levensblije kerseboom. Vandaag ben ik jarig, en k voel dat ik den komenden Winter niet over leven zal, 't Klonk zonder bitterheid. Zoo n gedachten moogt ge niet hebben, antwoordde de bouwvallige schuur, die kunnen alleen u 't leven ver gallen. Waarom niet eens aan 't einde denken We weten toch dat we hier niet tot in der eeuwigheid blijven kun nen, Daarbij, als ge reeds een schoon le ven achter den rug hebt, moet ge bij de gedachte aan 't naderend einde niet droevig zijn. Ik ten minste ben het niet, en 'k hoop nog een recht genoeglijk jaartje te beleven... het laatste Ieder zjjn gedacht, bromde de schuur. Ik denk liever aan mijn jongen tijd toen 'k den mei op den vorst droeg. Ik doe liefst zóó, alsof dit pas gister gebeurde. En een booze rukwind slierde over 't land, en floot door de reeten en scheu ren van de sctiuur, die smartelijk zuchtte. De kerseboom glimlachte en zei Gij zult me niet omver krijgen Dat moet 'n andere kerel zijn 1 De wind rukte een paar waterscheu ten af en trok verder. Dat 's opperbest, riep de boom hem na, die moet ik nu niet meer voe den en al 't sap gaat nu naar de gezonde takken. Die moeten me nog éénmaal, over en om, geheel en gansch, met schimmerende bloemen bedekken, die groeien moeten tot de rijkste vruchten,... lijk in mijn jeugd' Dan dacht hij lang na. Toen begon hij naarstig te wroeten, zonder ophou den. Slechts in de vlucht knikte hij eens tegen de jonge vogelpaartjes. Zoo kwam de dag waarop bewaar heid werd, de belofte van den jonghar- tigen boom. Ontelbaar hingen de sneeuwwitte bloesems aan alle takjes te bengelen. Nu zag hij er jong uit en frisch, net als een eerste-kommuoikantje. De bietjes kwamen aanzwermen en puurden honig. De oude schuur was nijdig en siste met een grimlach tot den langen, mage- ren paardenstal Hoe die ouwe gek zich opsmukt, juist alsof we de ellebogen en de knieën niet door 't versleten feest gewaad zien steken De stal doorzag 't venijnig gedoe der schuur, en bromde wat, half binnens monds. dat goed trok op Misgunstige ouwe spin I Weken gingen voorbij en de kerse boom werkte maar altijd door om, uit duizende bloemen, heerlijke, volbloedige kersen te maken. Het was te zien dat hij vreugde in 't werk vond. Ook de zon zag het en zond een overvloed van licht en warmte. Dank, moeder Dat is lief van u 1 Mijn laatste vruchten moeten de schoonste zijn van heel mijn leven. Denkt ge aan sterven vroeg de zon. Ik moet wel, maar daarom laat ik den kop niet hangen Ik wil tevreden zijn tot op mijn laatsten dag. Als iedereen op aarde zóó dacht, hoeveel leed zou er niet vermeden wor den 1 Wat zou er meer genot op de wereld zijn, waar 't nu enkel gezeur, bit terheid en klachten zijn. Werken en vroo- lijk zijn, dat is 't 1! Ën de zon zocht onder haarstralen.de warmste, de helste, de zachtste uit en zond ze naar de blijden kerseboom. Op zekeren morgen was de boom met zijn werk gereed. Wat een vreugde die wonderbare kersen te zien De boer kwam daar met een vriend voorbij en zegde Kijk maar eenswat 'n pracht Die ouwe kerel heeft altijd veel vruch ten gedragen, maar nu is 't wel... zijn meesterwerk 1 En hij wreef zich de handen en dacht aan ai 't geld dat hij weer zou rijker worden Toen de twee venten weg waren, zei een slanke populier Spijtig dat uw heerlijke vruchten enkel dienen moeten om dien ouwen vrek de zakken te vullen Moest ik denken als gij, antwoord de de vroolijke kerseboom, 'k zou wel bedroefd zijn. Maar. beste vriend, ge dwaalt. Dat de boer rijker wordt is bij zaak. Wie mijn kersen eet doet ook al niets ter zake. Een ding vergeet ge de vreugde die ik onder het werken geno ten heb Hoe heerlijk, uw vruchten, zoo dag aan dag te zien groeien voller, smakelijker, schooner worden Hoe ze sappiger worden in lentenwind en zon neschijn Dit scheppen was het mooiste uit heel mijn leven. Nu zal 'k me gedu rende den zomer en den herfst met de herinnering gelukkig voelen. Dan mag de Novemberstorm komen en... me bre ken Ge zijt een wonderbare, een heilige kerseboom, meende de populier. Het le ven zóó in te zien moet heerlijk zijn. Dat is 't ook En dan alleen geniet ge ten volle van 't leven. Ontvang al het goede dat u geschonken wordt met open, blij gemoed. Het slechte, het droevige echter, dat soms onvermijdelijk is, ont vangt ge terwijl ge tracht aan wat schoons en wat goeds te denken. Vroo- lijk, in t licht dezer levenswijsheid, zie'k mijn einde tegemoet. Gedurende een novemberstorm werd de oude stam in twee geknakt. Stervend fluisterende de boom nog 't Leven was heerlijk, ik zegen het Dezelfde storm deed ook de schuur in storten. Ze kreunde en steunde. Ze wou zich nog rechthouden, kon zich niet schikken in 't onvermijdelijk einde. Geen dankbaar herinneren aan schoone da gen verlichtte de laatste uren..Ze klamp te zich aan t leven vast en verdoem de haar lot en de heele wereld... Met een vloek stortte zij ineen. FIOST. Het inmaken van groenten. Het binnenlandsch verbruik en ook de uitvoer van ingemaakte groenten is in de laatste jaren zeer toegenomen. Men heeft het dikwijls betoogd, dat onze kleinere landbouwers zich meer moesten toeleggen op de teelt van groenten, zeer voordeelig, daar waar, als te onzent, de grond sterk verdeeld is en de boer dus weinig land bezit. Fabrieken voor het inmaken van groenten schenen vooral hun zetel te hebben in 't Antwerpsche en 't Brabant- sche. Maar sedert eenigen tijd breidt dit bedrijf zich ook sterk uit in West-Vlaan deren wat over 't algemeen minder be kend is. Zoo bestaan er dergelijke fabrieken te Lichtervelde, Eegem, Wijngene, Zedel- gem, Eernegem, Aartrjjke, Rumbeke, Zwevezele. En er zjjn nu plannen ook te Staden dit bedrijf te vestigen. We mogen zulks verheugend noemen. Het is een bestaansmiddel om veel werklieden thuis te houden ze het slafe- lijk en duur heen en weer reizen naar dikwijls ver gelegen steden te besparen. En die arbeiders kunnen tevens hun eigen stukje land blijven bebouwen. Wie de opgenoemde plaatsen kent, weet hoe ze tot het zoogenaamde hout land behooren, een veel minder rijke streek dan de vette polders. Het hout- land is zandig. Maar t is wonderbaar, hoe de Vlaamsche boer in meoig oord die zandgrond ontgonnen heeft en wat h(j er op wint. Toch liggen er nog heide-achtige plaatsen, die in kuituur gebracht kunnen worden en, dank het nieuw bedrijf, zal zulks ook de moeite loonen. Want door de inmaak- of konservenfabrieken wordt de groententeelt een groot bestaan voor eigenaars of pachters van kleine gron den. En de Vlaamsche borr, die toch reeds zijn akker bewerkte, met de zorg vuldigheid van een hof, die woekerde met eiken duim gronds, die bij 't spitten een spade gebruikt van bijna een halve meter lengte, de boer.die Vlaanderen als tot een tuin heeft gemaakt, is wel de aan gewezen man voor deugdelijke, sterk doorgevoerde groententeelt. Trouwens, h(j heeft hier ook het dub bel gebruik van zijn land bijvoorbeeld eerst groente, dan loof enz. Men begrijpt dus, dat de uitbreiding van dit bedrijf met welgevallen wordt beschouwd. Ter plaatse. 't Was onze wensch, dit nieuw be drijf in West-Vlaanderen eens van dichtbij te onderzoeken. Van uit Brugge reden we langs de kasteelen en parken zuidwaarts, over den straatweg, die de provintiehoofdplaars via Icgelmunster met Kortrijk verbindt. De streek is ons niet vreemd. We dwaalden menigen keer langs hier naar Ruisselede's opvoedingsgesticht, dat veel woesten grond heeft ontgonnen. En dan Wijngene, waar Guido Ge- zelle's vader zijn vrouav haalde, Monica Devriese, die als bruidschat naar 1 Brugge meebracht, zestien centen en een bol van een kriekelaar om meubels te maken. Toen was het hier armoedig ge steld met den landbouw. Vader Gezelle schreef over landbouw. Van landbouw scholen moest hij niet weten. Papier bouwers en geen landbouwers spotte hij, en hij noemde dat de boertjes ver stand verkoopen Zooals hij oordeel den er veel, maar nog steeds is de op brengst bijvoorbeeld van de Zeeuwsch- Vlaamsche polders dank aan landbouw onderwijs beter en meer dan die der West Vlaamsche. ÜUToch maakt vader Gezelle veel ware opmerkingen.Men zou beter den grond helpen... nu zijn er geen hofsteden ge noeg... Mijn eigen nichte heeft negen jaren lang moeten wachten op een hof stede om te boeren en te trouwen... vertelt hij. Den grond ontginnen en meer doen opbrengen. En zoo komen we vanzelf tot de kwestie, die we hier behandelen, terug. Op Hille, gebied van Zwevezele, aan den bedoelden straatweg, worden we welwillend ontvangen door den h. Bre- meersch, die ons de inmaak fabriek De Kroon wil toonen. En we vernemen dan al dadelijk, dat de West-Vlaamsche fabrieken groenten uit de eigen streek verwerken. In 't bij zonder worden de erwten geprezen, en o m. in Engeland gretig gekocht om hun frisschen, zoo natuurlijken smaak. Wat maakt men in? vragen we. Erwten is de specialiteit, maar ook verwerken we selder, wortels, boonen, spinazie, schorseneel. En asperge's? Niet. Dat is specialiteit van Meche- len. Voor die vrucht is de grond hier te zwaar. De boeren worden voor de bij zondere teelt dier groenten opgeleid en ontvangen ook het geschikte zaad Zij sluiten overeenkomsten met de fabrikan ten en zoo is er goede samenwerking. En naar welke landen voert men uit? Naar Engeland, Amerika, ook naar de Engelsche koloniën. En er is daarbjj een flinke verkoop in het binnen land. Een inmaakfabriek is een zeer uitge breide inrichting, vooral wanneer men, als deze firma, ook de doozen en kisten maakt; wat tevens een uitstekend bijbe- drüf is om de werklieden in het doode seizoen, arbeid te verschaffen. Daarvoor zijn allerlei machines noodig. Voor den uitvoer heeft de fabrikant allerlei voor schriften in 't oog te houden. Zoo be staat in Amerika een streng toezicht op de verpakking. Men laat geen andere dan nieuwe kisten toe, wil niet van eti ketten weten, noch van stroo als opvul sel, enz. Amerika is zeer op zijn hoede tegen alle besmetting. We bezichtigden dus de verschillende inlichtingen, zagen hoe de erwten ge splitst worden naar soort en grootte (en er zijn wel dertig soorten van erwten), hoe zuiver water wordt gebruikt bij den inmaak, hoe het koken geschiedt in doom, hoe alles weggenomen wordt wat tot gisting zou kunnen aanleiding geven, hoe met molens de doozen gevuld wor den, kortom welke nauwkeurige zorgen men besteedt aan het inmaken van groen ten. Een fabrikant van konserven draagt een zware verantwoordelijkheid. Nauwlettend toezicht is er op het rei nigen, het sorteeren, het wasschen, het koken, het vullen en sluiten der bussen. Personeel wordt daartoe gevormd. Een inmaakfabriek is een kostbare instelling, zoo ze, als hier, modern-we tenschappelijk werken wil. En dit is de beste waarborg voor goede waar. Zoo krijgt West Vlaanderen dus meer en meer een nijverheid, die nauw ver band houdt met het hoofdbedrijf van ons Vlaamsche volk, den landbouw, die dus een steun is voor den landbouw, en leven en verteer brengt op het platteland. Andere bedt ij ven ontstaan er naast. Te Hille is bij de fabriek een afdeeling voor het maken van bussen en kisten. Men gebruikt hier ongeveer 25 000 kis ten per jaar; dat geeft werk aan zagerij en. Denk dan aan het vervoer. Zoo is er bezigheid voor veel handen, brood voor veel gezinnen. We bezochten "De Kroon,, maar we wezen er reeds op, hoe in veel andere dorpen dergelijke fabrieken bestaan en we dus met recht mogen spreken over een nieuwe nijverheid in West-Vlaan- deren. Twintig, dertig jaar geleden voerde deze provintie massa's versche groenten uit naar Engeland; nu brengt de groenteteelt veel meer verteeren winst. (Het Laatste Nieuws). Onze agronoom M. Van den Eeck- haut, is te raadplegen Te AALST Alle Zaterdagen van 9 tot 11 1/2 uur, in het lokaal De Koornbloem Groote Markt. Te HERZELE Alle eerste Woensda gen der maand van 9 tot 11 uur, in het café In den Engel Markt. Te NINOVE. alle tweede Dinsda gen der maand, van 9 tot 11 uur, in de Groenpoort, bij de Wed. Haelterman, Groenselmarkt. Alle inlichtingen worden kosteloos verschaft aan de leden. Het schurft en alle andere aardappel ziekten zijn niet meer te vreezen. Ze worden gansch overwonnen en vernie tigd door het gebruik van Magnesia- kalk, zooals het door het getuigschrift door M Van Genechten afgeleverd, dat wij laten volgen en door menigvuldige en onbetwistbare proeven in de ver schillende landbouwstreken van België genomen, klaar bewezen is. Alle landbouwers weten, dat tot hier toe. het gebruik van kalk, hetzij dan ook onder welken vorm hij toegediend wordt (vette kalk, kalkstof, metaalslakken, enz zonder uitzondering het schurft der aardappelen veroorzaakte; wat voor ge volg hadeen kleine opbrengst aan knollen van leelijk uitzicht en slechte hoedanigheid. Ocs inziens heeft dit aan de landbou wers doen gelooven, dat de aardappe len planten zijn, die best groeien in licht- zure gronden en een loogachtig midden vreezen, hetgeen het geval niet is voor de andere nuttige planten, die alle zon der uitzondering een loogachtig midden vergen. Deze verkeerde opvatting kwam voort uit het feit dat men tot hiertoe het ge paste geneesmiddel, om die kwaal te vermijden en te vernietigen nog niet had gevonden. Dit geneesmiddel is de MAGNESIA- KALK. Deze toegediend, zelfs in groote hoe veelheid, 10000 kgr. per hectaar.schaadt niet het minste aan de opbrengst, noch aan de hoedanigheid, wel integendeel, beide zullen vermeerderen. Lees het getuigschrift van Mr Van Genechten. Leg een proef aan, en gij zult vast overtuigd zjjn. Ondergeteekende Van Genechten Edmond, landbouwvoordrachtgever en landbouwleeraar, te Liezele bij-Puers (Provintie Antwerpen) getuigt hierdoor dat hij met de meeste zorg, onder toe zicht van het bestuur zijner gemeente, ernstige vergelijkende proeven heeft aan gelegd in 1926 op aardappelen, name lijk op de vijf verschillende, vroege, halfvroege en late variëteiten, hierna vermeld Ideaal. Eerstelingen, Eigen heimer: Witte Bloem en Industrie. Alle andere omstandigheden dezelfde blijvende, namelijk volledige stalbemes- ting, stikstof, phosphorzuur- en potasch- mesten. heb ik op zekere perceelen 5000 kgr. magnesia-kalk per hectaar toege past, op de andere perceelen 5000 kgr. vette kalk van allereerste hoedanigheid, door mij zejf aangekocht. De uitwerking van de magnesia-kalk was onbetwistbaar en dit voor alle variëteiten veel gunstiger dan deze der vette kalk. 1) De groei der planten op de per ceelen welke magnesia-kalk ontvingen was sneller, het loof had een prachtig groene kleur; bij het rijpen hadden de planten van de perceelen, behandeld met vette kalk, een lijdend uitzicht integen deel deze behandeld met magnesia kalk zijn ten minste vier weken langer gezond en levendig gebleven. 2) Onvermijdelijk warende opbreng sten der perceelen, behandeld met ma gnesia-kalk, veel hooger en gaven een vermeerdering van 3 tot 5000 kgr. per hectaar. 3) De knollen voortkomende van de perceelen behandeld met magnesia-kalk toonden niet het minste verschijnsel van pokken(ruwe en schurftige schil) daaren tegen deze die gewone kalk hadden ont vangen waren sterk door bovengenoem de ziekte aangetast. Vergelijkende proeven, respektieve- lijk met magnesia-kalk en vette kalk te- zelvertijd op beeten aangelegd, hebben duidelijk de voortreffelijkheid der eerste bewezen. De perceelen behandeld met magne sia kalk hebben, alle andere omstandig heden dezelfde zijnde, een meerop brengst gegeven van 153 kg. per are, 't is te zeggen 15.300 kg. per hectaar. Hetzelfde geldt overigens voor wei den, klavers, groenten, fruitboomen, enz telkenmale, zonder één uitzonde ring, heeft de magnesia-kalk én de op brengst én de hoedanigheid der produk- ten aanzienlijk verhoogd. Liezele, den 22 September 1926. (Get.) VAN GENECHTEN. Voor echtverklaring van het haad- teeken hierboven. De Burgemeester, (Get.) J. VAN ASSCHE. Ingezonden voordeelig te bekomen om te bouwen, huis, land of grond te koopen. Alle Geldleeningen op Hypotheek. Gemak van afbetaling. Gratis inlich- tingen Landbouwers en werklieden i zeer gunstige voorwaarden. D' G. van Bergen Verachtert i Veel werd op landbouwgebied den loop der laatste jaren verbett Groote vooruitgang werd gemai in de bemestingsleer onzer grondi doch ook veel tegenstrijdigs w onze landbouwers voorgehouden. Een dezer misvocrstellingen is groote waarde van de nitrische t in vergelijking met ammoniakale organische. Van al de bestaande voedingsi fendie in de meststoffen voorhand zijn, is het wel de nitrische stiks die in den ondergrond kan verloi gaan, en dit ten nadeele van de pli Het bewijs is niet ver te zoeken 1° Waarom raadt men aan nit sche stikstof in deLente te gebruik minder in den Herfst 2° Waarom mag zij slechts in kl ne hoeveelheden en dan in verscl lende keeren op dezelfde plaats e: gewend worden 3° Waarom mengelt men zen voordeel bij het bemesten van vi gewassen met de ammoniakale st stof? De landbouwer moet dat weten, wij gaan hem duidelijk maken dat nitrische stikstof op "t eind veel dut der komt te staan dan gelijk wtl andere. Gesteld, dat U op graangewas of andere vruchten een bemesti: toepast van nitrische stikstof en m deze meststof 2/3 in den grond veil ren gaan, dan beteekent dit voor een zuiver verlies, waarvoor alle ha die terug te winnen, verloren is. Gebruikt u echter een meststof niet zoo rijk is aan nitrische stiksti maar waarin deze onder ammonial len of organischen vorm wordt ai getroffen, dan zal het verlies in d grond haast op nul teruggebracht, zullen dus de gemaakte kosten gans ten goede komen aan de planten. Die stikstof wordt ook wel is wa in den grond tot nitraat omgezi doch de nitrifikatie gaat trapsgewiji en wel zoodanig, dat de plant di noodigen tijd vindt om dit voedei bestanddeel op te nemen. De organische stikstof wordt zei een langen tijd in den grond bewaai en werkt als een krachtig, grondve beterend middel, en wel bijzond daar zij gewoonlijk met fosfoorzui verbonden is. Voorgaande beschouwingen dient bij den aankoop van meststoffen ernstige aanmerking genomen en b is een vastgesteld feit, dat de opj loste dierlijke Guano Corona 7X10X2 op den duur veruit degoei koopste meststof is, en dat door diei gebruik de gronden merkelijk verb terd worden. (Ingezonden.) Zekere en radikale genezing zonder operatie. KOSTELOOZE RAADPLEGINGEN Mijnheer, J. GLASER, vader, de b roemde Fransche Specialist, heeft s bureel ingesteld, rue de la Fraternii te Brussel (Noordstatie). De weerhouden BREUK verdwijn deze welke het niet is verdikt en stelt di breuklijder bloot aan de gevaren d verenging. Gij allen die aangetast z door verrekkingen, verzakkingen, buil wonden, BREUKEN, wacht niet ti een ongeval u teneer slaat. Vermijdt operatie die kostelijk is en tijdverlies ve oorzaakt, en gaat M. GLASER, vadt raadplegen. Hij alleen zal uwe breukt doen weerhouden en ze genezen zondi u te verplichten uw werk te verlaten. Aarzelt niet langer Kostelooze raadplegingen, van 9 tot uur, te Aalst, den 3D Zaterdag dl maand, Hotel de la Gare. Men spreekt Vlaamsch. Graanmarkt, 12, Dendermondestraat, 10 AALST. ANTWERPEN. laditD gij vermagert; indieD gij lijdt ia de lenden; ludien i;ij'pijnen voeltinirmeu en beenen; indien gij altijd vermoeid zijt. 's morgens bij bel opslaan; indien gij hoofdpijn hebt, het geheugen verslecht; indien gij krachteloos en moedeloos zijt, zonder wilskracht, zonder levenslastin dien gij zws.rte gedachten hebt; indien gij slecht slaapt; indien gij aan de maag lijdt, krampen hebt. beladen tong, vetten smaak in den mond, hartkloppingen, zweeien Pij de rniuste krachtinspanning, warme op ruiingen, schemeringen, oorruischingen, steken indezijde, verstopping, gegroi inde dtrmen, moeilijk ophouden van water ot herhaalde nooazikelijkheid te wnteren, brandend water, vlo iiugen. witte vloed of wiiloopiug, onmacht, prostatiet, breuk. Indien gij vruchteloos alles hebt beproefd en «ij niet genezen zijt, lees bet belang wekkend boekje IslB /.KSl'tv- r. IV A U T K IKKCKASTOKMIE), dan zult gij begrijpen waarom het O»:- STICHT UIS PF.I.IJ.CX, gelegen too l'I.A*rK»flTKSAT, RHCH- «Kl. (xoouo), in 1861 geslicht, en bestuurd door eeit geneesheer spscceA- I.I-0T, altijd deze droeve ziekte geneest. Duizeudr bewijsschriften van genezing lig gen ter beschikking der klanten. Iletboekjo wordt verzonden tegen e Fit in post zegels. Raadplegingen tc lilt I'S- cl, 100 Plantenstraat, alle Zoo- eu Una- eigen, van 10 tot 3 uur. Behandeling bij briafwiiselrog. LUv.dv.Jn.Ui Wxknód

De Koornbloem | 1927 | | pagina 6