1 Vak-, Tuin- en Landbouwonderwijs in verband met Specialiseering Politie van het Vervoer en van het Verkeer Deze machine dringt zich op DE NISOLLE ,3 Inlichtingsdienst RAAPfflOLENS TABAKPLANTERS IMPERMEABLES m s De Landman en zijn Huizeke Etablissements Francq - Nisolle St. Michiel (NX) GABARDINEN TRENCH-CO ATS ZITDAGEN A. Duinonceau S Richard De Block Van Melkebeke Zondag 30 janja.i 1927. Ziet ge ginds dat stulpke staan Onder groene twijgen Gaf men duizend frank, en meer, Niemand zou het krijgen 't Is wel klein, Maar 't is 't mijn, Zalig is 't, daar neergezeten Na mijn werk mijn brood er te eten 1 't Lage kapke is van stroo En van leem de muren, Maar toch woon ik liever daar Dan een ander t'huren Eigen haard Is meer waard Dan paleizen hoog verheven. Waar men huurprijs moet voor geven 1 Mocht mijn huiske ginder, nog Honderd jaar staan pronken, 't Gaf 't mijn kindren zooals 't mij Vader heeft geschonken Vrij en vast, Onbelast 't Zag niet graag dat 't ging verloren, 't Huiske waar ik ben geboren Fons Van de Maele. m Dat de gronden, hier in Vlaan- j deren, maar al te veel reeds ver- J brokkeld zijn, dit zal eenieder van ons gaarne toegeven. In Vlaande ren, en bijzonderlijk op onzen vlaamschen buiten, vindt men nog talrijke huisgezinnen van 6, 7 en meer kinderen. Voor den oor log konden vele van die kinders een anderen weg opgaan t zij als onderwijzer, bediende of iets dergelijks, waarmede ze dan tame lijk goed hun brood verdienden. Doch de boerderij van vader, die al niet te veel hectaren bedroeg, moest dan soms nog in vier, vijf brokken verdeeld worden, genoeg om er mede te beginnen, doch te weinig om er ook weeral een groot huisgezin op te stichten. En zoo zijn onze gronden zoo danig verbrokkeld dat er rond Aalst reeds gemeenten zijn, waar geen hectaar grond meer aan een stuk te vinden is. Daaruit moet natuurlijk een crisis komen tenzij men andere wegen beginne op te gaan. Maar welke wegen, zult ge me vragen De tegenwoordige welstand van onze boeren is natuurlijk een ge volg van het inzinken van onze munt de prijzen der landbouw- produkten zijn hoog en de pacht prijzen waren nog niet in evenre digheid gestegen. Maar de boe ren hebben noodgedwongen— de pachtprijzen zelf opgedreven, omdat iedereen naar een brokje land snakt en zoo zijn de eigenaars wakker geworden en hebben ze aan onze boerkens dezelfde prij zen gevraagd die dezen op open bare veilingen of verpachtingen hebben aangeboden. Vandaar dan ook moet de welstand van onze boeren verminderen. Hun kinders nog laten leeren om later een "po sitie te bekleeden zal ook al niet gemakkelijk meer gaan. In alle staatsdiensten tracht men het aan tal beambten te verminderen. Uit dit alles moet natuurlijk na eenige jaren, een overschot van landbouwkrachten, een overbe volking voortspruiten, die toch moet redding zoeken. Verschei dene wegen staan open, namelijk: kinderbeperking, uitwijking, spe cialisatie. Van kinderbeperking gespro ken, dit is een dwaasheid van ons Goddank gezond gebleven volk een ontaard, zedeloos volk maken Frankrijk gaat aan kin derbeperking ten onder De on dergang van zijn eigen land in de hand werken is gekkenwerk! Ten andere in Frankrijk is de toeloop van vreemdelingen zoodanig groot dat er reeds 60 treinen van 50wa- gens zouden noodig zijn om ze alle over de grens te zetten. Neen geen kinderbeperking De uitwijking dan Ja Maar waar naartoe? Naar Con^jo Con go is een rijk land. Men vindt er diamanten in Kasaï, goud in Kilo motto, steenkool in Katanga en Tanganika, koper en tin in 't zui den van Katanga, ivoor van de olifanten, de copal voor de vernis zweet er uit groote boomen, de caoutchouc wordt er uit boomen en lianen getrokken, de palmolie uit de palmnoot, de cocosnoot, waarmede we onze margarine ver vaardigen, wordt er ook gevon den, koffie, cacao, katoen, oliën, specerijen enz. "t komt allemaal uit Congo. Ongelukkiglijk is ons volk niet zeer koloniaal aangelegd. Daarbij is het klimaat er ook niet al te gunstig. Vandaar een afkeer, een afschrik voorCongo en alhoe wel in sommige streken b.v. in Katanga het klimaat tamelijk goed is en de geneeskundige dienst er reeds grooten vooruitgang heeft gemaakt, geloof ik toch niet, dat vóór vele jaren, we ons op Congo zullen mogen betrouwen om er ons teveel aan landbouwkrachten af te zetten. Naar Frankrijk dan Ja, dat is beter! Vele onzer vlaam- sche boeren uit West-Vlaanderen zijn er naartoe getrokken en vin den er een goede broodwinning. Doch, Frankrijk had zich wel mo gen herinneren aan de groote dien sten die ons vlaamsche volk in 't bijzonder 't heeft bewezen. In dien werkelijk ons leger Frankrijk heeft gered en als we bedenken dat dit leger voor 8/10 uit Vla mingen bestond, dan kan Frank rijk nooit aan Vlaanderen vergel den wat het voor hem heeft ge daan. Artikel 1. Bij wijziging van het ko ninklijk besluit van 26 Augustus 1925, worden de beschikkingen, vervat in de artikelen 37, 38 en 47, afgeschaft en vervangen door de navolgende bepa lingen Art. 37. Vanaf 1 Juni 1927, en behal ve de navermelde uitzonderingen, moet elk voertuig voorzien zijn van een me talen plaat, goed zichtbaar vastgemaakt, en waarop in holle of in verheven let ters de volgende aanduidingen staan 1° De tarra 2° Het toegelaten maximum totaal ge wicht of de toegelaten maxima totaal gewichten 3* De beginletters van de provintie waar de weging geschiedt 4° Het volgnummer van het wegings proces-verbaal. Dit proces-verbaal wordt door den conducteur van Bruggen en Wegen van het gebied afgeleverd het behelst al de noodige aanduidingen tot vereenzelvi ging van het voertuig en van zijn eige naar, alsook de rechtvaardiging van de tarra en van het maximum gewicht die er op vermeld staan. Te dien einde moet de eigenaar, in dien hij in België woonachtig is, zijn eenzelvigheidskaart overleggen, of, zoo hii buiten het koninkrijk woont, andere officieele stukken tot vaststelling zijner eenzelvigheid. Hij moet eveneens het ontvangstbewijs overleggen van storting eener som van vijftien frank ten kantore van den ontvanger der belastingen; daarenboven betaalt hij de som van vijf frank in de handen van voormelden conducteur. Die sommen moeten slechts éénmaal betaald worden voor meerdere voertuigen van een zelfde type, die aan denzelfden eigenaar toebehooren en waarvoor de wegingsprocessen-verbaal gelijktijdig gevraagd zijn. Alle verandering aan het voertuig waardoor de tarra verzwaard of het toe gelaten totaal gewicht verminderd is, moet gevolgd worden van een vernieu wing van het proces-verbaal en van de plaat. De voertuigen die, vracht inbegrepen, minder dan drie duizend vijfhonderd kilogram wegen, alsook de uit den vreemde komende motorvoertuigen die, overeenkomstig artikel 19 van het alge meen reglement op het vervoer, tot het verkeer zijn toegelaten, zijn vrijgesteld van het dragen der plaat, voorzien in het eerste lid van dit artikel. Op verzoek van de belanghebbenden kan de Minister van Landbouw vergun ningen afleveren, tot verhooging. bij af wijking van de voormelde regels, van het toegelaten maximum gewicht, ten einde voor een beperkten tijd en voor vastgestelde wegen, het verkeer te dul den van met dieren bespannen voertui gen waarvan de wielen een geringen doormeter hebben, wegens het bijzon der gebruik waartoe die voertuigen zou den bestemd zijn. Art. 2. De beschikkingen van onder havig besluit zullen in werking treden daags na zijn bekendmaking in het Bel gisch Staatsblad. Art. 3. De Minister van Landbouw is belast met de uitvoering van dit be sluit. VERBETERDE VERSPREIDER MET BEWEGENDE BODEM Hj§| De twee gekoppelde boomen van den beweegbaren bodem verzekeren de zijdelingsche verplaatsing van het luik zelfs na verscheidene jaren dienst. De verlenging van de boomvijs zonder einde laat toe het werk te beginnen van af de eerste stappen van het paard. De NISOLLE wordt in alle breedten gemaakt 1 m. 50 1 m. 75 2 m. 50 2 m. 75 en 3 m. Vraagt onze Catalogussen die U kosteloos en vrachtvrij zullen gezonden worden. te Gosselies (België) Telef. 44 Chartreuzenstraat, 67. Brussel Beurs. Openbare Verkooping den Dinsdag en Vrijdag van iedere week, te 1 uur. j Alle dagen verkoop uit ter hand van Nieuwe- en Okkasiemeubeien. Slaap-, Eet- en Rookkamers Salon en Schouwgarnituren Volledige Bu- i reel-mobilieren Lusters Brand kasten Club- en andere zetels Spiegels enz. Inpakken en verzenden naar de provin- J He Vrije Toegang Telef. 247.62. iiiiiiiiiiihiiiiiiihhh11! a m m si Helaas de spreuk La Bel- gique a sauvé la France van binst den oorlog is veranderd in La France a sauvé la Belgique en sedert men er de taks van375fr. per kop voor de vreemdelingen en dus ook voor de belgen heeft in gevoerd, wordt het voor onze boeren ook al moeilijker nog naar Frankrijk uit te wijken. Wat blijft er dan nog over De specialisatie? MHtBiMMaaaaMittvaa J a Behoudens tegenbericht zal onze af gevaardigde, eiken Zondag van 9 tot 11 uur voormiddag ten dienste zijn van l onze leden in ons lokaal De Koom- bloem,,, Groote Markt. Aalst. Wie inlichtingen verlangt over belas tingen, ouderdomspensioenen, militie, staats- en provincietoelagen voor goed- koope woningen, erfenisrechten, provin- tiale- en gemeentelijke aangelegenheden, pachtkwestie, huishuurwetten, onder houd der wegenis en allerlei zaken, kan hem daar raadplegen op de vastgestelde uren. Men gelieve op te merken dat bene vens voormelde zitdagen,onze agronoom zijn gewonen zitdag zal blijven houden den Zaterdag voormiddag. De beste raapmolens zijn zeker deze dragende het merk TH. DH. Ze worden gemaakt in groote reek sen en in tien verschillende model len. Reeds honderden staan in wer king in de streek. Komt zien en overtuigt U. Ook te bekomen: alle soorten landbouwmachines: maai- en pik- machines merk "Deering dorsch- en zaaimachines, dubbele en enkele ploegen, schoupper3, eggen, land- rollen, kleddens, beerpompen, bas- culs, douchen, enz. Het nieuw model waschmachi- nes met de hand of motor werkende heeft grooten bijval. Voor inlichtingen en prijzen U wenden tot Tfc. H'ÏXüker, 3£eU-e bij Aalst. of tot zijn agenten. Goede agenten worden gevraagd. De voornaamste faktor welke bij het plaatsen van geld niet uit het oog mag verloren worden is wel zonder twijfel de zekerheid. Onder dit oogpunt levert de BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE de beste waarborg. Zij is de Filiaal der Société Générale de Belgique te Brussel, dewel ke de machtigste bankinstelling is van het land en die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op zicht 3,50 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig4,50 °/e Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 Inbewaarneming van titels. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. van In de electrische tabaksnijder(j, te Aalst, Moorselbaan, 221, kan Uw tabak van nu af alle werkdagen gekerfd wor den. Ge vraagt Uw bewijs als naar gewoonte, ge brengt den tabak dan als t U past en draagt hem, na enkele minuten wachten, gekorven mede. Brusselschestraat en Stoofstraat, AALST. 1MPERMEABLES in ALLEN AARD LEDEREN VESTEN Jacht- en Sportartikelen Waterdichte Hoeden Regenmantels op Maat Huis L. SAEY-CORTEN Al de Artikelen van het Huis zijn gewaarborgd. ('t Vervolgt) L. H. Van het standpunt der jeugd gezien, is het leven een eindeloos lange toekomstvan het standpunt van den ouder dom, een zeer kort verleden. Onze agronoom M. Van den Eeck- haut, is te raadplegen Te AALST Alle Zaterdagen van 9 tot 11 1/2 uur, in het lokaal "De Koornbloem Groote Markt. Te HERZELE Alle eerste Woensda gen der maand van 9 tot 11 uur, in het café In den Engel Markt. Te NINOVE, alle tweede Dinsda gen der maand, van 9 tot 11 uur, in de Groenpoort, bij de Wed. Haelterman, Groenselmarkt. Alle inlichtingen worden kosteloos verschaft aan de leden. Nier, Maagzakking. Water. Ader-, Navel. Lies en zware Zakbreuk worden regelmatig weer houden, en bij de nog mo gelijke gevallen, volledig en radikaal genezen met alle waarborg en matige prijs, door nieuwe behan delingen en toepassing dag en nacht zonder ongemak, der nieuwe gebreveteer- de Veerlooze toestellen van den gediplomeerden specialist Belgische Firma opgericht in 1885 Voorzien van alle stelsels kosteloos te passengeeft raad en uitleg in t Vlaamsch, van 9 tot 1 uur, te 6ENT den tweeden Vrijdag der maandHötel de T ermonde (Zuid statie) AALST den derden Zaterdag der maand Hótel Comte de Flandre (Statie) BRUSSEL Woensdags, Donder dags en 3de Zondag van 9 tot 4 u. 65 -67, Rue de la Meuse, 65 - 67 (bij Jubellaan en kerk St. Remy) Schoolstraat, 28, AALST Drukkerjj" De Koornbloem Zeeberg- kaai, Aalst, 9nnR w 8 u ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦J FABRIEK i

De Koornbloem | 1927 | | pagina 3