Zwavelzuur ammoniak 1! Id ooze flfdeelingen. De Pachtwet Kankerbestrijding De (iieqom iets te morden. RED STAR LINE Verkoopprijzen LET OP Nitraat Alle Finantiëele Inlichtingen HetSodaoitfaatvan cbili ANTWERPEN NEW-YORK&CANADA Het Werkt snel en langdurig RED STAR LINE i Geperst stroo. peulvruchten) die den grond verrijken met de stikstof die zij uit de lucht ves tigen. Volgens Russel en zijn medewerkers in het laboratorium te Rotheemstead (Engeland) zou een groot vochtigheids gehalte, gepaard met een overdreven opeenstapeling van organische stof, de ontwikkeling der protozoën begunstigen en daardoor zouden de nuttige mikroben in getal verminderen. Volgens Shermann (1918) bevat de grond gemiddeld tienduizend protozoën per gram. DE TWEEDE OORZAAK van de moeheid van den grond is de aan wezigheid van giftstoffen of toxinen die door de plant verworpen worden Als bestrijdingsmiddelen beschikken we over de warmte en de scheikundige ontsmettingsstoffen. Deze laatste alleen zijn van praktische toepassing. De pro tozoën die tegen deze scheikundige stof fen weinig bestand zijn, worden erdoor vernield en de nuttige mikroben nemen in getal toe men heeft aldus een ge deeltelijke grondontsmetting verwe zenlijkt. Zwavelkoolstof wordt sedert lang ge bruikt om den phylloxera van den wijn gaard te bestrijden en ook nog tegen andere insekten en schimmelplanten. Men gebruikt ook nog zwavel of solfer (20 gram per vierkanten meter), koper sulfaat (10 gram), verpulverde houts kool (20 gram), chloorkalk (10 gram). Truffaut, die een der wetenschappelijke baanbrekers geweest is in zake grond- ontsmetting, bekwam prachtige uitslagen met calciumsulfide 150 kilo per hectaar is voldoende). Calciumsulfide wordt in koolzure kalk en zwavelwaterstof ont bonden, en het is zwavelwaterstof dat als kiemdoodende stof werkzaam is. Na de gedeeltelijke sterilisatie wordt het ammoniakgehalte vrij aanzienlijker zoo is dit gehalte gestegen van 19 mgr. per kilo aarde tot 37 mgr. na de ont smetting. Niet alleenlijk ammoniakvor- mende bakteriën, maar ook de stikstof- vestigende bakteriën, zooals de Clostri dium Pastorianum. de Bacillus TrufFauti, de Azotobacter, vermenigvuldigen zich in hooge mate na de gedeeltelijke steri lisatie. Melden we dat calciumsulfide en al de andere ontsmettingsstoffen die we vernoemd hebben, goede uitslagen leve ren in geval van plantenziekten veroor zaakt door schimmelplanten, zooals de verschillende schurftsoorten van den aardappel, de knol voeten bij kooien en loof, het zwart van de beeten enz. De larven en eieren, maden, insekten worden tevens door deze stoffen ver nietigd. Deze ontsmettingsstoffen welke zoo nuttige uitslagen opleveren door het vernietigen van insekten, zwammen en protozoën en het bevoordeeligen der nuttige mikroben, zijn dan ook in de praktijk gekomen In bijna alle landen, ook in België, worden tegenwoordig produkten vervaardigd, die er op aan gewezen zijn onze gronden te ontlasten van alle schadelijke insekten, welke den groei der vruchten verlammen of on mogelijk maken. Al deze proeven leveren voorzeker groot belang op en de gedeeltelijke sterilisatie welke aldus verwezenlijkt wordt, breekt de baan voor een reeks nieuwe methoden welke den grondslag zullen zjjn der grondhygiëne D' C. AALST. De leden der verschillige afdeelingen welke verlangen kalk te lossen op statie Aalst, gelieven zich te laten inschrgven vóór 13 Februari a.s. bij hun plaatselij ken schrijver of in 't magazijn, leder in schrijver duide wel aan welke kalk hij verlangt.magnesia- of gewone landkalk. f§HAELTERT en KERCKXKEN. De leden van Haeltert en Kerckxken worden verzocht zich te laten in schrij ven voor landkalk bij hun magazijniers. EREMBODEGEM. Op algemeene aanvraag onzer leden hebben wij een plaatseljjk magazijn ge opend te Erembodegem- Capelle als magazijnier is aangesteld de Heer Cyriel Perdaens, die op het laatste Sint- Elooifeest, met eenparigheid van stem men onder'de leden verkozen werd. De meerverkoop is bepaald op 1,50 Ir. Alle waren zullen er steeds voorhanden zijn of kunnen besteld worden. Aan de leden van Metre, Erpe Etondegem, Ottergem, Vleckem. Er zullen toekomende week eenige wagons vetten toekomen op statie Erpe- Meire, aan groote prijsvermindering. De leden die hiervan willen genieten zijn vriendelijk verzocht onmiddellijk in te schrijven bij hun plaatselijke schrij vers of in het magazijn te Aalst. Men schrjjve in voor Superfosfaat Sylviniet Yzerslakken Cyanamide Am mon iaksulfaat. Stelt niet uit en profiteert van de prijs vermindering. HEKELGEM. Zondag 13 Februari, om 1 1/2 uur, algemeene vergadering bij Aug.Schoon- jans, Langestraat. Voordracht over bemestingsleer. DENDERHAUTEM. Een zestigtal leden woonden de be langrijke voordracht bij, welke Zondag 1.1. alhier gegeven werd door den heer Claus, dokter in wetenschappen. Op twee punten vooral werd gesteund 1Volledige bemesting; 2. grondkalking 't zij met gewone kalk, 't zij met magne sia-kalk, welke tevens de onmisbare magnesia verschaft. Om de zuurheid van den grond te weten, wordt aan de leden herinnerd dat ze een staal van hun grond naar den agronoom mogen zenden ASPELAERE Veel leden waren Zondag 23 Januari opgekomen om de aangekondigde ver gadering, gehouden in het gewoon lo kaal, bij te wonen. De heer Van den Eeckhout, agro noom, gaf er, na een kort welkom woord, een klare en uiterst leerrijke voordracht over "Bemesting,,. In de eerste plaats wees de heer agro noom op het noodzakelijk gebruik der scheikundige meststoffen en de voordee- len welke hieraan verbonden zijn. Ver volgens ging het over ieder groep schei kundige- en de afzonderlijk hiertoe be- hoorende meststoffen. Spreker wees ook in t bizonder op de misbruiken welke met de scheikun dige meststoffen begaan worden en op de nadeelen der eenzijdige bemesting. Een woord van dank voor alle aan wezigen en in 't bezonder voor onzen ieverigen magazijnier en voorzitter zal hier niet misplaatst zijn. Met zulke man nen welke vrij en vrank strijden, moet de bond Aspelaere veld winnen voor de vereenigings gedachte en samenwerking, tot spijt van alle onderduimsche tegen- v.erkers. Als hoofdopsteller van De Koorn- bloem aanzie ik het als mijn plicht protest aan te teekenen tegen de per soonlijke gedachten van een onzer mede werkers, neergepend op dezelfde plaats en onder denzelfden titel in ons nummer van Zqndag 30 Januari 1.1. Het stukje was ingegeven zonder mijn voorkennis en niet geteekend. De schrijver had er best lamme goedzak onder ge schreven. De gedachte als zou De Koorn- bloem zich gelukkig achten onze leden te kunnen mededeelen dat in zake ver huring van landeigendom, de landbou wers in de toekomst meer zekerheid wordt gegeven, is in strijd met ons streven, met de gezindheid en de belan gen van onze leden, en nog veel meer met de gedragslijn van onze vereeniging en ons blad dewelke steeds een harden strijd hebben gevoerd tot het bekomen van recht en vrijheid voor den pach ter Het is bijgevolg onwaar dat we ons gelukkig achten, maar wèl dat we uit alle macht protesteeren tegen de jaren lange dracht van de pachtwet, waar van nu op slot van rekening zoo weinig terecht komt. In onze vorige bijeenkomsten, op ons congres in 1920, in tientallen van num mers van De Koornbloem en door de pen van verschillende medewerkers werd er algemeen geëischt 1. Een termijn van negen jaar, voor pachthoeven of gronden van denzelfden eigenaar boven de vjjf hektaar. 2. Een termijn van drie of zes jaar voor verbrokkelde, kleine perceelen. 3. Een opzegtermijn van drie jaar voor de eerste kategorie, gebracht op twee jaar in geval van persoonlijk be trekken der hoeve. 4. Een opzegtermijn van 2 jaar voor de kleine perceelen. 5. Een regeling der pachtprjjzen vol gens de waarde en de ligging der gron den, 6. Regelingen voor boomplantingen, jachtrecbt, terugbetaling aan den pach ter voor verbeteringen aan gronden of gebouwen. Zie daar in korte trekken wat we altijd en nog voor onze pachters eischen en wat we, dank den invloed en de macht van de groote grondeigenaars, in onze demokratische Kamer van volks vertegenwoordigers niet kunnen beko men. De huidige wet geeft noch vrijheid, noch zekerheid en geeft bijgevolg niet wat de pachter met alle recht als mensch en burger toekomt. De pachttermijn van drie jaar voor een hofstede met landen, is een belachelijke spotternij. Ik acht het tot mijn plicht te protestee ren tegen deze rechtsverkrachting tegen over onze boeren en eveneens tegen de gedachten hier op dezelfde plaats neer gepend over acht dagen. We zijn bij na der onderzoek ook niet t'akkoord met sommige gedachten, vooruitgezet onder titel De Pachtwet verschenen in de nummers van De Koornbloem van 9, 16 en 23 Januari 1.1. O. CAUDRON, Hoofdopsteller. De Belgische Maatschappij voor Kankerbestrijding vereeniging zonder winstgevend doel, qaat onverschrokken voort om het doel dat zij zich voor voor gesteld heeft, te bereiken t.t.z.de be volking de verwoestingen van de kan ker te leeren kennen en haar in de mo gelijkheid te stellen zich kosteloos te la ten behandelen vanaf het begin der ver schijning der ziekte. Het programma voor de maand Fe- bruarie bevat de volaende voordrachten te Herenthals op 1 Februari, op 3 te Lo keren, op 7 te Berchem, op 8 en 10 te Dendermonde, op 13 te Ruisbroeck bij Brussel, op 15 te Turnhout, op 17 te Hamme. op 22 te Aarschot, op 23 te Mechelen en op 25 te Borgerhout. Voor de maand Maart zijn er reeds 17 voordrachten ingeschreven. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid, den herd- nekkigen strijd der "Belgische Maat schappij voor Kankerbestrijding,, be wonderend. heeft haar een toelage ver leend van 8000 frank, voor tusschen- komst in de propaganda door haar ge voerd. Voor alle inlichtingen en het inrichten van voordrachten kan men zich wen den tot den zetel der Maatschappij Schuttershofstraat, 16 tc Antwerpen. (Ingezonden). ■HHMiimigwaMHBa«iiwfa0ttaggHeMH In de schoone dagen der jeugdige on ervarenheid meent men soms, dat er slechts geschiktheid, bekwaamheid, en ook wel een beetje idealisme noodig is, om de wereld in nieuwe banen te leiden zich zelf een naam voor de toekomst te verschaffen. Hoe beter men de geschiedenis, der wereld en het menschelijk hart leert ken nen, hoe meer men de overtuiging op doet dat "iets worden,, inderdaad een voudig is doch juist daarom is het zoo moeilijk. De menschen inderdaad hebben veelal schrik van het eenvoudige, en ze zoeken het gekunstelde en het ingewikkelde. Is het zoo soms niet in de keuze van een beroep Omdat dit of dat te simpel is, weigert men het, en men ontvlucht eeu puid cm bij een padde te recht te komen,,. De hoofdzaak, én voor ouders én voor jongelingen, is offers te kunnen brengen. Ik zeg dit in verband met mijn schrij ven over Medegevoel De jonaelingen moeten kunnen krop pen dat iemand die beter op de hoogte is. langer dienst heeft... enz., meer ver dient dan een beginneling... de nieuwe ling moet zooveel karakter hebben, dit te willen verstaan en aan te nemen als zijnde rechtvaardig. De ouders, van hun kant, moeten zekere opofferingen kun nen doen... Ze moeten hun kinderen zóó beminnen dat ze tijdelijke offers willen doen, die dan later veelvuldigen intrest opbrengen zullen. Denkt op deze korte regels, beste ouders, past ze toe... en later zullen uw kinderen denzelfden weg opgaan, den weg der offers Ze zullen u dankbaar gedenken. STABILISATIE: Plaatst uwe be schikbare gelden in de Gentsche bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leu ven. AFDEELINGEN. Aalst, 27, Sint Jorisstraat, Dendermonde, 1, Franz Courtenstr. Sottegem, Kasteelstraat, 16 Zele, Gesar Meeusstraat, BIJKANTOREN. Hillegem, Dorp. Lebbeke, Brusselsche steenweg Lede, Molenstraat. Stipte geheimhouding Volko men zekerheid. REGELMATIGE AFVAARTEN MET Snelle Prachtstoomschepen Ruime en schoone inrichtingen voor kabien en 3' klas passagiers Doorbiljetten voor alle bestemmingen in de Vereenigde Staten en Canada Drukwerken en alle inlichtingen worden kosteloos verstrekt op aanvraag door Kammenstraat. 22, Antwerpen en door de agenten HaeltertR Heyman Denderleeuw P. Van Stalle, aan de Sratie Wetteren F. De Veirman, Korte Kouterstraat, 17, en in al de steden van België. DE BESTE EK DE VOORDEEUGSTE DER STIKSTOF HOUDENDE MESTSTOFFEN VERMEERDERT dl OPBRENGSTEN VERBETERT oe KWALITEIT DOOR 2IJNE 2ACHTén AANHOUDENDE WERK!NO N DEN GROND GOEDE MEST VOOR DE BEURS OPPERBEST I Sam. Mpij. Redt U Zeiven (voor de twet eerste dagen der week) Magazijnen Aalst en Herzele Per 100 kilos genomen. Het magazijn is open alle dagen van 8 uur tot 12 uur voormiddag en van 1 tot 2 1/2 uur namiddag. 's Zaterdags van 8 tot 12 uur. A) Voeders en Eetwaren. (Alle voeders en eetwaren worden verkocht zonder zakken behalve deze speciaal aangeduid m. z. (met zakken). 1. Granen en Voederzaden Maïs Plata 132,00 Cinquantino roode 148,00 Haver inlandsche 164,00 Haver gekuischt en geplet 168.00 Haver (bruine) gekuischt 000,00 Haver (gekuischt en geplet) 000,00 Gerst 177,00 Gebroken r(jst (extra) de kilo 3,00 Voederlijnzaad 3,20 2. Koeken. Lijnkoeken 194,00 Lijnkoeken gebroken 198,00 Aardnootkoek 55/60 199,CC Aaidnootk. 55/60 gebroken 202.0C Cocoskoek (witte) m. z. 173,00 3. Meelsoorten. Amerik. lijnmeel 198,00 Inlandsch lijnmeel 196,00 Amerikaansch lijnmeel m. z. 202,00 Inlandsch l(jnmeel m. z. 200.00 Aardnootmeel 55/60 203,00 Aaidnootmeel m. z. 207.00 Katoenmeel 169,00 Palmmeel 129,00 Sezaammeel 000,00 Maïsbloem 161,00 Roggemeel 195,00 Gerstemeel (gerst gekuischt) 183.00 Maïsmeel 138,00 Vleeschmeel 70/75 m. z. 3,10 4. Bloem en Afval. Bloem wettig meel 276.00 Bloem 000 282,00 Bleemkerns 158,00 Kriel (witte) 150 00 Kortmeel (wit) 122,00 Zemelen inlandsche 120.0C Zemelen Fransche 127,00 Zemelen (Holland) 120.00 Roggekriel (wit) 138,00 5. Verschillende Voeders. Suikerstroo 87,00 Gemelasseerde lijnpellen 85,00 Gedroogde en gemelasseerde draf 98.00 Droge pulp (extra wit) m. z. 122,00 gewone 115,90 B) Meststoffen. (Alle meststoffen worden verkocht met zakken inbegrepen, behalve deze waar speciaal los is aangeduid). 1. Stikstofmeststoffen Nitraat 15 1/2 tot 16°/, 226.0C Ammoniaksulfaat 20/21 21 l .OC Kalknitraat 13 179.00 Kalknitraat 15 1/2 196 00 Cyanamide 17 163,00 2. Phosphoorzuurmesten. Superphosphaatl4/16 phosp. 44.00 Superphosphaat 13/15 phosp. Supra B IJzerslakken 8/10 phosp.z. IJzerslakken 15/20% IJzerslakken 10/13 Bernard phoaphaat 3. Potaschmesten. Sylviniet uit Elzas 15/18 pot. Sylviniet 15/18 (los) Qoorpotasch los Potaschsulfaat 4. Verschillende. Guano De Ploeg Guano Corona 37,Oo 33,50 93,00 88,00 152,00 178,00 162,00 Klavervet 5% phosp. 5potasch 42,00 Raapkoek los 107,00 gemalen 112,00 G) Verschillende Klaverzaad (Lokersch) 24,00 BLAUWEN ALUIN 4,25 De prijzen hier boven zijn zuiver berekend, 't is te zeggen, dat de over- drachttaks van 4 door ons wordt betaald. De taks van 2 per duizend is voor rekening van den kooper. kost tegenwoordig schrikkelijk duur en wordt het voordeeligst vervangen door kalknitraat 15 1/2% stikstof, zelfde in houd als Chilinitraat, zelfde werking en 30 frank goedkooper. Wij hebben nog een partij geperst stroo, van goede hoedanigheid in maga zijn, aan 43 fr. de 100 kgr. om het even welke beurswaarde, worden bereidwillig en gansch kosteloos medegedeeld door de BANQUE D ALOST Nieuwstraat, 27, Aalst. Rechtover de post. GEHEIMHOUDING VERZEKERD 42,00 41.00 19,00 43.00 29,oo 37,00 is de voordeeligste stikstofmeststof Omdat Het 15 1/2 nitrische stikstof, onmiddellijk en geheel door de plan ten opneembaar inhoudt het ten allen tijde mag gebruikt worden en volgens het geval, inge werkt of als dekmest toegepast het den grond niet verzuurt het geen van allerhoogst belang is het zonder het minste bezwaar met phosphoorzuur en potaschmesten mag vermengd worden het een zeker, regelmatig en snelle werking heeft, wanneer het oordeel kundig gebruikt wordt het voor alle teelten past. NAAR Cdil x'.w Sngexciaéen.

De Koornbloem | 1927 | | pagina 2