DE DISC 1 man 1 paard 1 hectaar 1 uur Vak-, Tuin- en Landbouwonderwijs in verband met Speeialiseering Oordeelkundige bemesting DE sterke opbrengsten van de graan gewassen hangen af van den overvloed der aren en van den weerstand der halmen tegen den neerslag. <0 GELD RAAPMÖLENS PERU-GUANO G. V. MOREELS» .gent Ruwe of Opgeloste Peru - Guano MOREEL S en Superfosfaat Moreels Licht Sterk SUPERFOSFAAT-FABRIEK Is onmisbaar in ieder goed georga- niseerde hoeve omdat hij is Eenvoudig t Is de minst kostelijke van al de meststofuitstrooiers Etablissements Francq - Nisol le Verhoogt de opbrengst van uw graangewassen Verkoopzalen St. Uichiel (N.V.) Richard De Block Yan Melkebeke B ZITDAGEN Door haar stikstof en haar kalk brengt de CYAN AMIDE overvloedige granen voort, rijk aan zetmeel en met stevig stroo. dat niet neerslaat. 17% STIKSTOF SO KALK Tk. »'BColc«r, me 1x9 bij Aalst. Zoadag 6 Februari 1927. MESTSTOF VERSPREI DER EN ZAAIER IN DE VLUCHT Vraagt onze Katalogussen, die U kosteloos en franco zullen gezonden worden. te Gosselies (België) Telef. 44 België is klein; zijn bevolking groot; 't bezit dan ook zeer verbrokkelde lan derijen; maar België en bijzonderlijk Vlaanderen en Brabant zijn. me dunkt, aangewezen om in de toekomst niet al leen den groentenhof, maar ook den fruit- en bloemenhof van Europa te worden. Er worden hier jaarlijks met honderden hectaren aan onzen land- en tuinbouw afgenomen, niet alleen door het bouwen van nieuwe huizen, nijver heidsgestichten ea andere, maar ook voor werken van openbaar nut, als t aanleg- j gen van ijzerwegen, lanen en steenwe- i gen, ook voor't aanleggen van vlieg pleinen, oefenpleinen enz. Van den eenen kant zien we dus het aantal ha. bebouwbare grond jaarlijks verminderen en van den anderen kant zien we veel jongelieden van den buiten noodge dwongen naar de nijverheidscentrums verhuizen. We moeten noch het land- verhuizen, noch het verhuizen naar de groote steden voor onze landbouwbe volking noch aanprijzen, noch aanmoe digen. Er staat voor onze land- en tuin bouwers de weg der specialisatie open, die volgens mij de eenige goede is voor ons die nog zoo weinig koloniaal zijn aangelegd. Maar daarom is het ook noodig voor onze jeugd dat ze beter haar plicht be- seffe en dat ze de kursussen der land- en tuinbouwscholen zou volgen. Is het niet droef dat we pas enkele jaren geleden het bericht ontvingen van de afschaffing der Gentsche Tuinbouwschool en dit bij gebrek aan leerlingen Hebben we op sommige dorpen niet de grootste moeite van de wereld omonzelandbouwavond- scholen recht te houden Zijn er geen plaatsen waar men ze zelfs niet tot stand brengen kan? Hebben we er niet al ver scheidene zien verdwijnen En dit alles bij gebrek aan leerlingen 't Is juist door die onverschilligheid dat onvermijdelijk de crisis komen moet en niet lang meer uitblijven zal. Onze jonge boeren en boerinnen kunnen den weg der specialisatie niet op, omdat ze er niet toe voorbereid zijn, ze blijven den ouden slenter volgen, werken en zwoe gen van den vroegen morgen tot den laten avond om dan toch de twee uit einden van het jaar aan elkander te kun nen knoopen. Dat men in onze land- en tuinbouw scholen nog niet aan specialisatie kan doen, laat zich wellicht begrijpen, de leeraars zijn er gebonden aan een pro gramma dat zich uitbreidt tot al de tak ken die met land- en tuinbouw in ver band staan; maar t is daar dat de grond slagen van het onderwijs stevig geves tigd worden,'t is daar ook dat het waak zaam oog van den leeraar kan bespeuren tot welk vak zijn leerling zich het meest getrokken gevoeld en meest aanleg toont, om hem dan door wijzen raad den weg der specialiseeriog aan te wijzen. Een onderwijzer, bijvoorbeeld heeft in de normaalschool algemeen onderwijs genoten. Dat belet toch niet dat de een zich specialiseert in mathematieken. de ander ia teekenen, een derde in land bouw, al naar gelang de aantrekkings kracht die hij in zich voor een of ander vak voelt. Maar nergens is de keus voor specialiseering zoo verscheiden als inland- tuinbouw en bloementeelt.Ston den de omstreken vanAalst vroeger niet bekend voor 't kweeken van hop, ajuin, late bloemkoolen enz Zijn die bijzon dere teelten nu wat aan 't verkwijnen, dan is dit omdat men ons in andere lan den of andere streken van 't eigen land reeds overtreft. Bij specialiseering hoeft het tot stand komen van syndikaten, waar men de belangen der gemeenschap verdedigt en de fijnheid van de teelt hooger en heoger weet op te drijven om zoodoende door niemand overtroefd te kunnen worden. Maar vermits ik hier in 't bijzonder tot tuinbouwers en bloe misten spreek, zal ik dan ook de specia lisatie bijzonder in groenten- en bloe- menkweek doen uitschijnen.Zijn de om streken van Mechelen niet wereldbe roemd voor groenten kan er wel iemand met hen mededingen in het win nen van vroege bloemkoolen En hoe veel duizenden kgr. witloof zouden er niet jaarlijks uit de omstreken van Brus sel naar den vreemde gezonden worden, juist omdat de kweekers wereldberoemd zijn Lukt de teelt der aardbeziën er niet evengoed En zou het ons moeten ver wonderen zagen we andere bijzondere teelten in een of andere streek van ons land verschijnen 't zij van kleine, witte ajuintjes voor den opleg, 't zij komkom mers. En laat ons toch niet zeggen Er ko men er te veel van, het aanbod overtreft de vraag. Dit kan nogmaals gebeuren als men in destreek.waarmenzich ineen of ander teelt heeft gespecialiseerd, ver waarloosd heeft vereenigingen tot stand te brengen, waar men leert de teelt ver fijnen, 't inpakken en verzenden ver zorgen en waar men bijzonder zorgt dat niets verzonden wordt, dat niet aan keurrecht is onderworpen geweest, om zoo doende zich een faam te verwerven die onvergankelijk en onovertrefbaar is. In de fruitteelt kan ook aan specia lisatie gedaan worden. Staan Hoeylaert en omstreken niet aan de spits voor 't kweeken van druiven Waarom, als we ons met fruitkweek bezighouden ons ook niet specialiseeren? Geldt het boom- gaardboomen, kies dan 2 of 3 drie va riëteiten die in den handel gezocht wor den, altijd goeden aftrok vinden, en elkander opvolgen, om zoo doende gansch het seizoen uw materiaal te kun nen benuttigen en te verzendenkweekt men tafelfruit voor de inlandsche markt, kies dan ook variëteiten die gezocht worden en om hun fijnheid bekend staan en tracht schoon fruit te winnen, al moest ge U daarvoor soms ook eenige onkosten getroosten. En wat gezegd nu over specialisee ring in bloementeelt? Nergens kan men de uitslagen van de specialiseering beter vaststellen dan in den bloemenkweek. De kleine kweekers rond Gent houden I zich enkel met de teelt van één soort planten bezig De groote kweekers, wel is waar met verscheidene, doch ook één die de andere overheerscht en waar voor de kweeker bekend staat. Hoelang i nog zal het duren, indien we op den in geslagen weg voortgaan en jaarlijks een tentoonstelling van reukerwten, rozen, I angelier, snijbloemen enz. geven of Aalst zal gerekend worden bij de beste streken van 't land voor wat den bloe menkweek betreft. Wij,die 't geluk heb ben op dit gebied specialisten te bezitten, als deze die jaarlijks hier op onze tentoonstelling de eerste prijzen wegkapen, welnu, laten we van hen leeren welken weg we hoeven op te gaan, vragen we hen raad en we zullen er weldra genoegen in vinden omdat we van jaar tot jaar schooae en scboonere bloemen winnen zullen. Een jaar geleden nog, verklaarde me een ambtgenoot, die zich met het ver edelen der graangewassen bezighoudt, dat hoe meer men aan specialisatie doet hoe meer genoegen en genot men er in vindt tot het ten langen laatste een pas sie wordt waaraan we niet meer weer staan kunnen. Ik wil dan ook sluiten met U op te wekken den weg der specialiseering aan de jongeren van jaren te leerende land en tuinbouwleeraars door er meer maals de aandacht hunner leerlingen op te trekken en goed toe te zien in welke richting hun leerlingen dienen gedreven te worden. De tentoonstellingen van tuinbouw- produkten, fruit en bloemen kunnen ook machtig tot de specialisatie bijdragen bij zonder door den wedijver die onder de deelnemers bestaat waar de een, den ander tracht te overtreffen. Eindelijk het stichten van beroepsvereenigingen is voor mij het beste middel om spoedig tot volmaking te komen en in den kortst mogelijken tijd een wereldberoemd produkt te verkrijgen door het instudee- ren van de beste teeltwijze, de beste ver pakking- en verzendingswijzen. Indien gij vooral, tuin- en bloemenliefhebbers den weg der specialisatie opgaat, dan kunnen veel landbouwers uit den onmid- dellijken omtrek der steden hun brood met groenten- en fruitkweek verdienen en zoo doende de crisis vermijden die land en tuinbouw treffen zal, moesten we dien weg niet volgen. Vooruit dus, tuinbouwers, geeft het voorbeeld aan de jongeren en gaat hier als elders den weg der specialisatie op. L.H. 't Is te zeggen wel beredeneerde be mesting. 't Is deze die in den grond al de voedstoffen brengt welke de plant noodig heeltdat zijnstikstof, fosfoor- zuur, potasch en kalk. Deze laatste heeft tezelvertijd voor doel de meststoffen voor de plant opneembaar te maken. Dat is nog niet voldoende: het zijn mikroben die de stikstof van stalmest, groenrnest en guano in ammoniak en nitraat omzetten: en't is slechts inden vorm van ammoniak en nitraat dat de plant stikstof kan opnemen; nu die nut tige mikroben hebben hun vijandende protozoën. Die protozoën moeten ver nield worden. Daarom zult gjj aan uw grond den Gebreveteerden Insektenver- nietiger R. V. toedienen, welke hem zal ontsmetten en de schadelijke protozoën vernietigen. Ook de zwammen van aardappel- schurft, knolvoeten van het loof, enz. zullen hierdoor bestreden worden. De insekten, larven, eieren en maden zullen vernietigd worden. Talrijke ge tuigschriften bewijzen dat Insektenver- nietiger R.V.,wetenschappelijk be studeerd in een prachtig aangelegd la boratorium. ook in de praktijk onover trefbaar is, en zeer gewaardeerd door alle verstandige landbouwers die aan oordeelkundige bemesting doen. (Ingezonden). Onze agronoom M. Van den Eeck- haut, is te raadplegen Te AALST Alle Zaterdagen van 9 tot 11 1/2 uur, in het lokaal De Koornbloem Groote Markt. Te HERZELE Alle eerste Woensda gen der maand van 9 tot 11 uur, in het café In den Engel Markt. Te NINOVE, alle tweede Dinsda gen der maand, van 9 tot 11 uur, in de Groenpoort, bij de Wed. Haelterman, Groenselmarkt. Alle inlichtingen worden kosteloos verschaft aan de leden. I De voornaamste faktor welke bij het plaatsen van geld niet uit het oog mag verloren worden is wel zonder twijfel de zekerheid. Onder dit oogpunt levert de BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE de beste waarborg. Zij is de Filiaal der Société Générale de Belgique te Brussel, dewel ke de machtigste bankinstelling is van het land en die meer dan honderd jaar bestaat. Rekeningen op zicht 3,00 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 4,50 °/o Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 °lo. Inbewaarneming van titels. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. iiiiiiiiiTiiiititiiiTifiminmTifmïïrinffniifiiriTi^ ïiiinKiiiiiniiiuiiiiifiiiiiinniiiinniiiinrniifm ZICH WENDEN voor aankoop tot het Comptoir Beige de la Cyanamide (S.A.). voor alle inlichtingen tot het Bureel voor Cyanamide. 7&. Grasmarkt. BRUSSEL Chartreuzenstraat, 67. Brussel - Beurs. Openbare Verkoopingden Dinsdag en Vrijdag van iedere week, te 1 uur. Alle dagen verkoop uit ter hand van Nieuwe- en Okkasiemeubelen. Slaap-, Eet- en Rookkamers Salon en Schouwgarnituren Volledige Bu- reel-mobiiieren Lusters Brand kasten Club- en andere zetels Spiegels enz. Inpakken en verzenden naar de provin- tie Vrije Toegang Telef. 247.62. ^'iiuuninitniniHiiiiiuiniiiiiiiiiHiiiniiiuniiiin voordeelig te bekomen om te bouwea, huis, land of grond te koopeu. Alle Geldleeningen op Hypotheek. Gemak van afbetaling. Gratis inlich tingen. Landbouwers en werklieden zeer gunstige voorwaarden. 0' G. van Bergen-Verachtert Schoolstraat, 28, AALST De beste raapmolens zijn zeker deze dragende het merk TH. DH. Ze worden gemaakt in groote reek sen en in tien verschillende model len. Reeds honderden staan in wer king in de streek. Komt zien en overtuigt U. Ook te bekomen: alle soorten landbouwmachines: maai- en pik- machines merk "Deering" dorsch- en zaaimachines, dubbele en enkele ploegen, schouppers, eggen, land- rollen, kleddens, beerpompen. bas- culs, douchen, enz. Het nieuw model waschmachi- nes met de hand of motor werkende heett grooten bijval. Voor inlichtingen en prijzen U wenden tot of tot zijn agenten. Goede agenten worden gevraagd. Specialiteit van Meikcrijki in alle grootten en alle prijzen. Melkerij- en Kaasmakerij artikels Boterkneders voor Melkerij en Boerderij Nieuw model. —Eigen fabrikaat Drukkerfj" De Koornbloem kaai, Aalst. Zeeberg- De eenige volledige natuurlijke Meststof is geeft de GROOTSTE OPBRENGST en de BESTE HOEDANIGHEID Rechtstreeks ingevoerd door Klein Dok Vraagt aan uw Leveranciers MERK 44 DE PLOEG Ml Ml Bil IIIII WHIM mm ue oast i-i'; ft': V Cyanamide Graanmarkt, tl. Salty.«raai, 19 AALST. ANTWERPEN.

De Koornbloem | 1927 | | pagina 3