Bij 't verschijnen van de Belga Plantengroei en zure gronden Kleine Aankondigingen LANDBOUWERS, - Deugdelijke Pardessus - i ianw(HMi>€/L6 Om uwe winsten te vermeerdeken HANDARBEID MUZIEK- INSTRUMENTEN GAREEL EN ZADELMAKERIJ LANDBOUW ER S Leon Van der Poorten-Lnyx, Tan Langenboïestraat, 17, Aalstlel. 5i5 Edouard Stevens, Lavendelstraat, 11, Ninove. van af 129 frank Raglans Regenmantels Trench-Coats Huis Karei Heiremans AALST Een Nuttig Geschenk. Th. Ruyssinck ft Zonen i 5 Nadat er veel werd geschreven en gesproken over 't nieuwe geld dat we krijgen, werd sinds eenige dagen het Belga-briefje in omloop gebracht. Een briefje van 100 belga heeft de zelfde kleur en foruiaat als het 500frank- briefje van vroeger en draagt benevens de melding 100 belga, die van 500frank. Belga is de doopnaam van ons nieuw gestabiliseerd geld. Over die stabilisatie werd reeds zooveel geschreven, dat we er hier ook eens op terugkomen.te meer ciaar we nog dagelijks de bevinding op doen, dat veel menschen nog niet eens weten wat er door stabilisatie dient ver staan, schoon er de laatste weken, door het omhoog gaan (en hoog blijven) van den franschen frank, bij velen n vaag vermoeden van de werkelijkheid door drong. Door de stabilisatie werd aan ons geld een waarde vastheid gegeven van één zevende van zijn vóóroorlogsche waarde. Dus daardoor verliest een vóór oorlogsch honderd-frank-briefje 6/7 of 85,71 frank van zijn waarde. Die groote waarde-vermindering on zer nationale munt sprong bij velen niet al te zeer in t oog, doordat de frank in omloop bleef en velen meenden en meenen nu nog dat door de stabilisa tie enkel werd beoogd onze munt voor verder verval te vrijwaren Edoch 1 naar gelang de aanpassing ervan zal vol trokken worden, zullen velen verstomd staan om wat Francqui en consoorten hebben bewerkstelligd Wanneer we de bezitters in katego- riën verdeelen, dan hebben we voor eerst de rijke lui, die gronden en eigen dommen bezitten, en wier rijkdom voor 't overwegend gedeelte in vaste goede ren bestaat Die lui hebben ook aandee- len in industriëele uitbatingen en bezit tingen in den vreemde. Een tweede kategorie bezitten geld, dat op termijn geplaatst is in banken, hebben hypotheken op huizen e. a., leenden geld aan kennissen, kochten belgische rente en ander staatswaarden. Nog 'n derde kategorie werkte met geleende of op termijn geplaatste gelden van de vorige kategorie. Onderzoeken we nu, welke invloed de stabilisatie heeft op het bezit van ge noemde kategoriën. Het eerste soort bezitters, die met hun eigendommen, fabrieken, aandeelea» vreemde bezittingen.die wiens rijkdom'in deze waarden vóór den oorlog b.v. 100,000 frank bedroeg, bezitten nu 6-7 of meermalen 100,000 frank, daar, door de waarde-vermindering van den frank, de waarde der vaste eigendommen zoo veel steeg. Die menschen verliezen dus niets bij de stabilisatie, integendeel. Het 2C soort bezitters, deze met hun 1 rent en andere staatswaarden, hun plaatsingen op termijn of hypotheek, ondergaan volledig 't verlies dat de ver mindering van de muntwaarde, door de stabilisatie ondergaat. Die menschen be zitten nog hun aantal franks maar de waarde ervan werd met 6/7 verminderd. Voor het 3e soort is de stabilisatie een gouden koop Immers t geld dat nun werd toevertrouwd, door hun klanten op termijn geplaatst, gebruikten zij om zich 'n porte-feuille te maken van goede vaste waarden, die in waarde ste gen naar gelang de frank lager en lager zakte. De stijging van die waarden, die ze zich aanschaften met andermans geld, werd grooter naar gelang 't geld zakte en werd zoo groot, dat ze, niet alleen aan hun beleggers *t geleende of ge plaatste konden teruggeven, maar bo vendien nog *n aanzienlijk in-kas konden boeken. Hoe lager voor die menschen werd gestabiliseerd hoe meer ze wonnen Van die drie kategoriën is er dus één, die er bij de stabiliseering alles inschoot, met wiens eieren de Francqui-koek werd gebakken. De lezer zal wel kunnen oordeelen velen hebben 't reeds aan den lijve ge voeld wie in die kategorie is te reke nen. Haast geheel de boerenstand is er bij. Immers de staatswaarden als bel gische rente, verwoeste gewesten, schat kistbons e. a„ op termijn geplaatste gel den in banken en andere instelliogen hadden voor n goed deel hun koopers in onzen stand en wat de landbouwers er bij inschieten zal wel ten volle ge voeld worden eens de geld-hervorming volledig doorgevoerd. Over het stabilisatie-punt het pond aan 175 werd reeds heel wat geschre ven Uit de polemieken die voor- en te genstanders voerden, blijkt duidelijk dat die koers gewild en opgedrongen werd door de bankiers wereld met Francqui en de Société Générale vooraan. De heer Francqui de man van de stabilisatie is directeur of beheerder van zoowat 20 bankinstellingen of s g. En 't feit dat het juist die man zijn moest, is bijna sprekend genoeg. De jongste statistieken die we te aanschouwen kre gen over de winsten door de banken ge maakt, bevestigen maar al te duidelijk dat de stabilisatie werd doorgedreven, niet in 's lands belang of om onze munt voor ondergang te redden, maar wel om de financiers toe te laten hun goud-dorst te verzadigen of hun roekelooze speku- latiën te doen lukken. De pers die ten tijde van het ministe rie Poullet-Janssens de regeering steun de, durft te schrijven dat het mo gelijk was de frank te stabiliseeren ais het pond 10/ stond Een stabilisatie aan dien koers zou 't verlies gebracht hebben aan 46,30 fr. per 100 frank of 38,33 fr. per 100 fr. min dan nu zoodat er door Francqui en O 'n schandalig roofstuk zou ge pleegd zijn. Hard Labour. Nooit heeft het verzuren van onze landbouwgronden zooveel belangstelling afgedwongen als in de laatste tijden. Het ware ook verkeerd hieraan de noodige aandacht niet te schenken, want de re- aktie van den bodem is een faktor welke, evenals de bemesting, de produktie be ïnvloedt. Zure gronden laten onder natuurkun dig oogpunt te wenscben over. Van de kruimelige, losse structuur welke zij mis schien bezaten, worden zij stijf, taai, sluiten dicht ineen zoodat ze voor water en lucht moeilijk doordringbaar worden. Dat de ontwikkeling van het wortelge stel der planten in zulke gronden heel ge brekkig geschiedt, en dus ook de groei te wenschen overlaat, is den landbouwer voldoende bekend. Zure gronden zijn ook alle s behalve een gunstig middenvoor de ontwikkeling van de tot den planten groei onmisbare bakteriën, De vooraf- gaandelijke omwerking der meststoffen door de bakteriën kan in zure gronden niet doorgaan, de zuurheid is als t ware een verlammingsfaktor dier lagere we zens, welke voor een weligen planten groei allernoodzakelijkst zijn De zuur heid brengt de gronden in een verderfe- lijken, tot den plantengroei ongeschikten toestand, de meststoffen kunnen er tot haar volle werking niet komen terwijl de meeste landbouwgewassen in zure mid dens kwijnen. Graangewassen, beeten en vooral kla ver vragen alcalische gronden, Het mis lukken dezer teelten is in de meeste ge vallen aan de zuurheid van het midden toe te schrijven aardappelen verkiezen een lichtzuren bodem. De verzuring van den grond is in hoofdzaak te wjjten aan't verlies van kalk. kalk die aan den grond door de oogsten wordt ontnomen, als vrije kalk uit den grond wordt wegge spoeld of door de zuren der scheikun dige meststoffen wordt oplosbaar ge maakt. Het gebruik der scheikundige mest stoffen, waarvan de meeste bjj haar ont binding inde gronden,zuren achterlaten, draagt voorzeker meest bij tot dit ver- zuringsproces. De zure of zuurwerkende meststoffen maken den kalk welke in den grond voorkomt onder weinig oplosba ren vorm, oplosbaar, en hierdoor zeer geschikt om door de regenwaters te worden weggespoeld. Als vrije kalk wordt er uit de gronden jaarlijks door de regenwaters meer uitgespoeld dan door de gewassen wordt opgenomen. Veelal hebben de landbouwers geen juist gedacht omtrent het kalkverlies dat de gronden jaarlijks ondergaan, en mee nen met een rijke toepassing van kalk- houdende meststoffen b.v. ijzerslak ken de verliezen te kunnen vergoe den. Nochtans is die kalktoevoer op verre na niet voldoende; het kalkgehalte dier meststoffen gaat heelemaal op aan de voeding der planten, en bijgevolg moe ten de gronden steeds regelmatig ge kalkt worden. Vroeger jaren werd de kalk in groote hoeveelheden aan den grond gegeven, omdat men aangaande de te gebruiken hoeveelheden nog weinig met zekerheid wist. Tegenwoordig werkt men niet meer op goed-valle 't-uit, de landbouwers zijn in gelegenheid gesteld de hoeveel heid te gebruiken kalk nauwkeurig te laten bepalen. In Holland en Duitschland, waar het vraagstuk der zuurheid van den grond aandachtig ingestudeerd is geworden, laten veel landbouwers hun gronden ont leden, ook in België schijnt deze zaak de aandacht der vooruitstrevende landbou wers gaande te maken, daarvan getui gen de talrijke stalen grond welke ons wekelijks ter ontleding worden aange boden. Hoewel de behoeften aan kalk zeer verschillen, moeten wij onze verwonde ring uitdrukken over den hoogen zuur heidsgraad van de meeste onzer labeur- gronden. Het wekt bij ons niet de min ste verwondering de landbouwers te hooren klagen over de mislukkingen welke zij met sommige gewassen, als beeten en klaver, oploopen. Het is on betwistbaar dat het opbrengstvermogen van den grond ia nauw verband staat met de bemesting, doch de zuurheids- graad van den grond is tevens ook een faktor welke het al of niet gelukken der teelten even sterk beïnvloedt. Hierom willen wij in 't bijzonder de aandacht van onze leden vestigen op het belang dat zij er bij hebben hun gronden naar het zuurgehalte te laten onderzoeken. Deze ontledingen, totaal kosteloos, zullen de landbouwers allernuttigste in lichtingen verschaffen en voorzeker veel bijdragen tot het wellukken van menige teelt V. D E. kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem KANKERVOETEN, ook rotstraal bij paarden, volkomen en blijvend, ge nezen, zonder werk te verlaten. Doctor Meeus, Veearts, Lede. Koopt ook aan gedane paarden. Te koop bij uitscheiding van bedrijf 2steenpressen "Madeion,,, kortewagens, zware planters, staken voor wind-en dekvlagen, gangen en met 1 Februari 3 stenwagens alles zoo goed als nieuw bij Benoit Van Hauwermeiren, Hoek, Gijsegem. GEVRAAGD voor het besturen van een landbouw- en handelszaak van groote toekomst, werkzaam en schran der persoon, liefst getrouwd en van den buiten Landbouwkennissen en middel bare^ studiën vereischt. Vlaamsch- Fransch. Eenige nota's van boekhouden en handel. Verders geen speciale ken nissen De persoon wordt op de hoogte gebracht. Hoog loon. Kan ook inwo nen. Schrijven aan Van Kempen, Cle- mentinalaan. 93, Gent Te koop vaars, rekening 23 Februari, bij Ghyssens Camiel, statie. Erembode- gem. Te koop 4 kalvers, rood-bont,3 vaar zen en 1 stier, herkomstig van gepri meerde koeien, bij Emiel Van Mosse- velde, Eegenen, Schoonaarde. Te koop twee zeugen, rekening einde Februari, bij J. Goublomme, Herzele- straat, Woubrechtegem. Te koop/10 jonge kiekens, goed ras, bij Kamiel Roelandt, Botermelkstraat, nr 78, Aalst. Te koop puike vaars, einde dracht 1 d Maart, bij Louis Ottoy, Nieuwerkerken Edixvelde. Te koop per okkasie, verscheidene naaimachines Singer en andere merken. Lage prijs. Dendermondschesteenweg, nr 31Aalst. Te koop beste zware werkkoe,'laatste maand der dracht, bij Theodule Droes hout, St Lievens-Hauthem, Dorp. Te koop schoone automatieke piano, zoo goed als nieuw, bij de gebroeders Roelandt. Botermelkstraat, 8, Aalst. Men vraagt goede keukenmeid, ai gediend hebbende. Goed loon. Nieuw - straat, 14, Aalst. Wekelijks aankomst van schoone hop staken, bij Louis Verleysen, Hekelgem, Bo"choutberg. Te koop beste vaars, hollandsch ras, laatste maand dracht, bij Fideel Roels, Lede. Steentje, Te koop, bij uitscheiding van bedrijf, 3 ressortkarren, met of zonder kap, draagvermogen 6 tot 1200 kilo, bij Frans De Ryck, Magerstraat, Meire. Te koop, bij uitscheiding van bedrijf, steenpres Madeion 3 kortewagens, 150 dekvlagen en planken, 500 kilo rog- gestroo, dienend voor vlagen, bij Ray mond Roelandt, Nieuwerkerken, Laar. Te koop 1000 kg. voederbeeten en 1000 kg. hooi, bij Gustaaf Claus, hoek Koolstraat, Aalst. Te koop beste paardekalf, drie dagen oud. (voor te vetten) bij Vital Lammens, te Zonnegem. Te koop beste vaars, hollandsch ras, laatste maand dracht, bij E. Roelandt, Hoogeweg, Erembodegem. Te koop ronde bombardon si b oude diapason zoo goed als nieuw en grosse caisse, klein formaat, bij Th Ruyssinck, Brusselbaan, 143, Erembodegem. Te koop een poort (2 vleugels) 3 m. op 2.7o m. zoo goed als nieuw bij Stanis las Coppens, Sottegemsch stoofwinkel, Erpe-Dorp. Te koop driewielkar en ressortkar, bij Octaaf De Nachtegaele, Wichelen. Jonge beer doet dienst bij Sylvain Van Leuven, te Wichelen, Hulst. Te koop zware larixen-kepers, piket ten en hopstaken, bij wed Frans Ver doodt, Groenstraat, 59, Erembodegem. 's Winters hebt ge altijd last met uw koeien. Het melken gebeurt moeilijk en de melk wordt zuur, de uiers zijn dik, de boter wil niet pakken na uren boteren en heeft men sterke bofer, de dieren zijn branderig en worden dik, hun gestel en gezondheid leidt er onder, kortom, er mankeert iets in den stal. Dat iets is gevon den. Het is n.l. het VUURMEEL O. DEBRA dat een heilzamen invloed heeft op 't gestel en de organen der koeien en runderen, Is het wel goed, dat VUURMEEL Tot nu toe hebben wij reeds zoo dikwijls nieuwigheden gebruikt, en steeds zonder uitslag Luister: Een kilo kost 5 franken, dus heel weinig. Met solferbloem, alsem, vlaszaad of iets dergelijk te gebruiken is den land bouwer terstond véél meer geld kwijt. Laat U overhalen slechts EEN ENKELE MAAL zoo'n pak VUURMEEL te probeeren en is het niet goed, neem er dan nooit weerDoor 't gebruik van VUURMEEL geeft de koe gemakkelijk, beter en meer melk het botereri wordt een spel, en de dieren worden blakend van gezondheid. Landbouwers, vraagt een pak Vuurmeel aan uw winkelier Winkelier, bestel intijds bij uw grossist. Te verkrijgen in alle goede winkels. DEPOT VOOR AALST EN OMSTREKEN DEPOT VOOR NINOVE EN OMSTREKEN Prijzen buiten alle concurrentie.Overgroote keus in magazijn Manufaktuur MOLENSTRAAT. 29, Breng dit adres mede. bet geeft U recht tot óhdtocht dl ihc &Cfll'öOAbtcÜatl1'4h.tt()U0uuTtnacfy'vIVCA Cn. - JjtdOutten. Lrrcru.a,n.t'en.(x.LX.e t -ffl- 2? ^feClnouu. 1C)L -/étuia-tiaar 2 t^ai .diiuiut. In den Stand van de Cyanamide, in de tentoonstelling van de Landbouw- week, zal het model van een fabriek ten toongesteld zijn. dat zekere details van de bereiding v«n die meststof zal geven. Specimens van planten, bemest met Cy- anamide, zullen de bijzondere uitwerking van haar stikstof en haar kalk in 't licht stellen. Al de inlichtingen over haar ge bruik zullen gratis en rechtstreeks gege ven worden aan diegenen, welke den stand wel zullen willen bezoeken. Het Huis (gekende muzikanten) BrusselsGhest.w. 143, Erembodegem gelast zich met het repareeren van alle slach muziekinstrumenten. Matige prfj- zen. Spoedige bediening en goed werk. Inkoop, verwisseling en verkoop van occasie-instrumenten Oud gekend huis van vertrouwen A. Van Molle-Van Langenhovei Herdersem. Specialiteit van bdchen voor auto, camions en paarden. Te verkrijgen occasiezadels, beste getten, porte-feuilles enz. enz. Alles aan de voordeeligste prijzen. Begeert gij een beetensntyder die U op ieder oogpunt de hoogste voldoening schenkt Doet zooals 45,000 landbouwers reeds deden, koopt een beetmolen RAPIDE en U zult erover verrukt zijn 11! De RAPIDE snijdt rapen, beeten, enz., met of zonder blade ren zulks met een verbazende snel heid. draait uiterst gemakkelijk, en versluist nooit 111 Zeven verschillende modellen met hand- en motorkracht, voor kleine, middelbare en groote be drijven. Alle modellen zijn voor zien van ons laatst gebreveteerd stelsel met schuinsche messen. De "RAPIDE„ heeft.de langste levensduur. Hoogste onderscheidingen op alle tentoonstellingen. Wie de RAPIDE kent, koopt geen andere 1 Weigert beslist alle namaaksels en eischt het echte merk RAPIDE DE VLEESCHAUWER Voor catalogus met prijzen zich wenden totDE VLEESCHAUWER Gebroeders, OPHASSELT. Telefoon Geeraardsbergen 146, of tot de lokale agenten. rtno^ta.mm.3. der. tin. (<xn*lt,ou.wuiu>rx.

De Koornbloem | 1927 | | pagina 5