Landbouwweekblad Fosfoorzuurmesten (tuttige uienken in zake Brandverzekering Over opzeg en prijzij KASBONS *6*"* WETENSCHAPPELIJKE BIJDRAGE VERSLAG van de Algemeene Verga dering der Aandeelhouders op Zondag 13 Maart 1*1* Uitbetaling der W instaandeelen ZONÜAü:20 MAART 1927 Prijs 20 cwitfem 9ste JAARUANCi Nr 429 irbiii Arbeid adelt Abonnementsprijs s 9,00 frank s jaargj Men schrift lo op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAA153, Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Vet» te door de Loadbonwen OVER Fosfeor heeft een veelvuldigen oor sprong. Eenerzijds is hij een bestendig bestanddeel der levende cellen ander zijds vormt hij talrijke lagen, vooral in sekondaire en tertiaire geologische vor mingen. Dieprodukten kunnen als dusdanig gebruikt worden ofwel worden zij aan zekere physische en chemische behande lingen onderworpen, zooals dat het ge val is voor superfosfaat en ijzerslakken. Deze laatste echter zijn een afvalpro- dukt van de metaalnijverheid. De natuurlijke fosfaten van orga- nischen oorsprong worden vooral in de beenderen aangetroffen de beenderen j zijn overigens de eerste fosfoormeststof geweest. Beenderen bestaan uit 50 a60°/o fosfaten, gemengd met 30 45 "/oorgani- sche stof (osseïne). Men gebruikt ze als dusdanig hun ontbinding is in dat ge- val zeer traag of in den vorm van beenderasch men gebruikt ze ook na afscheiding der gelatine en men bekomt alsdan het beendermeel dat 25 28 fosfoorzuur bevat. Superfosfaat wordt bekomen door behandeling der natuurlijke fosfaten met zwavelzuur, zoodat het onoplosbaar tri- calciumfosfaat in oplosbaar monocalci- umfosfaat werd omgezet, terwijl de 2/3 kalk zich met het zwavelzuur tot calcium sulfaat, of plaaster, verbindt. Het fos- foorzuurgehalte der superfosfaten is ge woonlijk begrepen tusschen 14 en 16 °/o af tusschen 16 en 18 °/o. Nevens fosfoor- zuur en calciumsulfaat bevatten de supers zeer verschillige stoffen waarvan de aard en het belang afwisselen volgens de natuur van het fosfaathet zijn ge woonlijk verbindingen van aluminium, ijzer, magnesium, silikaten, fluoriden, enz. De vorm "mono calcium fosfaat,, in in den welke wij het fosfoorzuur in de supers aantreffen is een onstandvastige vorm die onder den invloed van alka lische of zoete stoffen (kalk. aluminium ijzerroest enz.) terug in onoplosbaren vorm overgaat. Dit zeer belangrijk ver schijnsel is gekend onder den naam van retrogradatie (retrogredi - achteruitgaan). Men heeft gedurende langen tijd ge meend dat de retrogradatie schadelijk was voor den vruchtbaarmakenden in vloed dezer meststof. Hedendaags ech ter acht men dat verschil van werkda- digheid tusschen natuurlijk fosfaat en super niet toe te schrijven is aan het ver schil van oplosbaarheid, maar wel aan het verschil in de verdeelbaarheid en de fijnheid der korreltjes super vdör en na de retrogradatie zou dus dezelfde werk- dadigheid bezitten. Overigens,indien de superfosfaat welke door de verbinding met kalk de retrogradatie ondergaat, on oplosbaar wordt in zuiver water, blijft hij toch tamelijk oplosbaar ia kool zuurhoudende waters, zooals het water van den grond. Slechts super die zich met aluminium- of ijzerroest verbindt, wordt onoplosbaar in het grondvocht hoe meer kalk in den grond, hoe meer kans dat de super zich met kalk verbin- de in plaats van met ijzer of aluminium, hoe meer kans dus dat de super in het grondvocht oplosbaar blijve 't is daar om dat zooals de praktijk het bewijst de super de beste uitslagen levert op degelijk gekalkte gronden. IJzerslakken is een afvalprodukt uit de gieterijen het is een produkt van veranderlijke samenstelling en bevat 14 d 18 fosfoorzuur, minstens 20 zoe- te kalk (waarvan een deel gebonden schijnt in den vorm van tetracalciumfos- faat) 8 a 14 °/o silicium (kiezel), 15 2o °/o ijzeroxyde, mangaan enz. De ijzerslakken reageeren alkalisch door haar groot gehalte aan kalk en zijn gansch aangeduid voor kleiachtige, humusrijke of zure gronden haar wer king is trager maar van langeren duur dan die der superfosfaten. D' C. Wie een voordeelige geldplaatsing *>il doen, in volle zekerheid en met ge mak van terugbetaling, koope de Kasbons Redt U Zeiven opbrengende 6 vrfl vaa lasten. Tegen twee uur liep de gezellige ver gaderzaal van Redt U Zeiven mooi vol. Onmiddellijk begonnen de werkzaamhe den der dagorde. Aan het bureel namen plaats Voorzitter, heer B. Schockaert afgev.-beheerder, heer C Ruyssinck bestuurder, heer O. Caudron, alsook de leden van beheer- en toezichtsraad vol tallig De voorzitter opent de vergadering met volgend gemoedelijk welkomwoord: Achtbare Dames en Heeren, Als voorzitter ónzer landbouwver- eeniging. aanzie ik het als een aan- genamen plicht U allen een op rechten en welgemeenden welkom- groet op deze algemeene vergadering toe te sturen. Uw talrijk opkomen getuigt klaar en duidelijk van de genegenheid en van de belangstelling die gij de inrichting toe draagt. Voor den bekomen uitslag, dien wij prachtig mogen noemen, over den bloei- enden toestand der maatschappij, bied ik, in naam van alle aandeelhouders, in naam van alle Redtuzelvers, den besten en oprechten dank aan onzen ievervol- len bestuurder Mijnheer Caudron, aan onzen werkzamen onderbestuurder Mijnheer Saeys, aan alle bestuursleden en leden van den toezichtsraad en aan alle bedienden die in de maatschappij werkzaam zijn. Ik mag hier de gelegenheid niet laten voorbijgaan een laatste en welverdiende hulde te brengen aan ons afgestorven bestuurslid Mijnheer Victor De Clippel, van Woubrechtegem, die jaren lang met ware genegenheid Redt U Zei ven hielp besturen. (Deze hulde werd door al de leden rechtstaande aanhoord. Er hecrschte een plechtige en eerbiedige stilte, toen de heer bestuurder het woord nam) Mevrouwen, Mijnheeren, Laat me toe mij aan te sluiten bij de woorden van onzen heer voorzitter. Ik denk den tolk te zijn van alle leden om de nagedachtenis van ons afgestorven bestuurslid te vereeren en als een ver diend en eerbiedig blijk van hulde en dankbaarheid zou ik vragen dat zijn portret in deze zaal zou opgehangen worden als een blijvend aandenken. (Algemeene instemming). De Voorzitter. Ik durf de vaste hoop te koesteren dat het verslag over de verschillige verrichtingen van het verloopen jaar, dat straks zal voorge dragen worden, aan alle aandeelhouders volkomen voldoening zal schenken. Ik hoop dat alle leden steeds meer en meer zielen ondervinden dat eigen haard goud waard is en dat gij allen na de vergadering van hier huiswaarts zult keeren met de diepe overtuiging dat de maatschappij Redt U Zei ven uw eigen haard met zijn welgebouwde stapelhuizen, met zijn talrijke magazij nen, met zijn prachtig en gezellig lokaal, met zijn Spaar en Leenbank, met zijn Onderlinge Brandverzekering, met zijn onlangs ingerichte Inlichtingsdienst een echt voorbeeldige inrichting mag geuoemd worden, die de belangen van de boeren op stoffelijk, zedelijk en finan- tieel gebied met hand en tand altijd en overal verdedigt. God geve dat Redt U Zeiven steeds den weg van bloei en vooruitgang op ga, tot heil en welzijn onzer boeren. Vervolgens krijgt heer C. Ruyssinck, de sympathieke afgev.-beheerder, het woord en uit zich nagenoeg in dezen zin Aan de Aandeelhouders van Redt U 2Zeiven Vrienden, Het Bestuur van Redt U Zeiven, ge trouw aan zijn overleveringen, verzoekt mij in zijn naam, een klein overzicht te geven aangaande de werkzaamheden over het jaar 19/6. Niemand zal weerleggen dat het ver loopen jaar, een der moeilijkste is ge weest sedert ons bestaan, voorwat han del, koopen en verkoopen, betreft. Wat al vieze sprongen heeft de aan- en ver- koopmarkt binst den loop van 1926 niet gemaakt. Is het dan te verwonderen dat vele handelshuizen, het jaar met verlies sluiten, ja zelfs gansch ten onder zijn gegaan? Neen niet waar? Al die onre gelmatigheden, tot zelfs de inkrimping onzer nationale munt heeft op onze werkzaamheden niet den minsten in vloed gehad, en "Redt U Zeiven" alle stormen trotseerend, heeft steeds het hoofd recht gehouden, en in alle opzich ten eer aan zijn zaken gedaan. Voegt daarbij de tegenwerking van allen aard, gesteund op nijd en afgunst en U zult begrijpen, Mevrouwen, Mijnheeren dat wij, alhoewel reeds verhard in den strijd, binst het verloopen jaar enkele bange uren hebben beleefd. Toch heeft niets kunnen beletten het jaar in goede voor waarden te leiden en te eindigen. Dat de zaken van jaar tot jaar, zelfs van dag tot dag, grooter uitbreiding nemen hoef ik niet te zeggen. De leden die wellicht eens naar de magazijnen komen, zijn de beste getuigen van de koortsige bedrij- I vigheid die daar heerscht, en dat zegt genoeg. Voegt daarbij de nieuwe maga- zijnen ontstaan in den loop van het ver- i vlogen jaar. Onder meer zijn er gesticht te Aspelaere, Bonheyden, Cherscamp. Iddergem, Lede. Voorde en Vlierzele. Waaraan hebben wij dien voorspoed te danken? Wel eenvoudig aan de goe de en wijze leiding der Zaak. Nogmaals laat mij toe, Mevrouwen, Mijnheeren, den palm te steken op den hoed van Mijnheer Caudron, onzen geëerden Be stuurder, dezen die den wagen steeds op de goede baan stuurt, gesteund als hij is door gansch het personeel van hoog tot laag, tot den simpelsten der werklieden toe. Zij die daarvan dagelijks getuigen zijn, mogen dat zeggen, zeker zijnde, niet tegengesproken te worden en ik overdrijf niet als ik beweer dat gansch het personeel van "Redt U Zeiven' om zoo te zeggen één groote familie uit maakt Hoe zou men aldus anders dan goede zaken maken met zoo 'n groot huisgezin die allen werkers en eigenaars zijn? Om U een gedacht te geven van den gang der zaken wil ik eenige cijfers aanhalen Voor wat de voeders betreft heeft onze lijnkoekmaalderij meer dan één millioen kgr. koeken tot meel ver werkt; wat de maïs betreft, cinquantino inbegrepen, beloopen de cijfers tot om trent een en half millioen kgr. Voor het plantgoed komen wij, Krugers. Roode Star, Industrie, Marjolainen, Ideal en Eerstelingen samengerekend, tot het verbazend cijfer van negen honderd zes en dertig duizend acht honderd negen tig kgr Ammoniak spant de kroon voor de vetten, met weinig minder dan één millioen kgr. Mevrouwen, Mijnheeren, vergeef mij zoo langdradig te zijn, maar gaarne maak ik den lof aangaande het hoofdmagazijn in Herzele en diens leider Mr Richard Boelaert.De ondervinding leert ons dat daar ook de rechte man op de rechte plaats is Ik mag ook Mijnheer Saeys, onzen wakkeren Onderbestuurder niet vergeten die alle dagen in de bureelen de hand houdt aan onze uitgebreide diensten en zijn plicht op meesterlijke wijze weet te kwijten. Alle bedienden verdienen onze hulde en dank. Veel van onze magazijniers zijn ander zijds slechte propagandisten, en schijnen alleen te willen verkoopen zonder er naar om te zien of het al of niet leden zijn, anderen doen wèl hun plicht en worden dan ook door den verkoop en bloeienden toestand hunner plaatselijke vereeniging beloond. Ons zakencijfer was veel hooger dan verleden jaar; in 1926 acht en negentig millioen tegen zeventig millioen in 1925. In de plaatselijke vereenigingen was de verkoop zeer grootde volgende ma gazijnen spannen de kroon Haeltert staat aan 't hoofd met meer dan 500,000 frank. Schoonaerde, Wichelen, Baele- gem, met meer dan 400,000 dan volgen een gansche reeks, St Lievens Essche, Oordegem, Denderhauten, Wieze, Gij- segem, alle met een zakencijfer tusschen drie tot vierhonderd duizend frank, dan nog een reeks tusschen 2 tot 3 honderd duizend. Hopen wij dat dezen dit jaar dubbel hun best zullen doen om toeko mende jaar den eerepalm weg te halen. Mevrouwen, Mijnheeren, om te ein digen is het mijn plicht een woord van dank te sturen aan de leden van onzen Toezichtsraad die met iever en in volle geweten hun ambt volbrachten en niets verzuimden om Redt U Zeiven op de baan van vooruitgang te houden. Het bestuur van Redt U Zeiven is vast besloten de Vereeniging machti ger en machtiger te maken, steunende op Uw medewerking, de schoone spreuk indachtigDoe wel en zie niet om Deze mooie rede werd op warm handgeklap onthaald. Volgende week geven we het ver volg van dit verslag. sBBiB»a«iBaB»«»iBaaaaaaBBMaBa (Vervolg). Onze vorige bijdrage eindigden we met te zeggen dat de duur der af te slui ten verzekering een der punten is, welke niet mogen uit het oog verloren worden. We komen nu tot de beschrijving der te verzekeren goederen en beginnen met de onroerende, t.tz. de gebouwen. Deze worden in de meeste gevallen verdeeld in verschillige groepen, volgens hun bestemming of bouwing. Van groot belang is daarbij de beschrijving zoo zal b.v. de polis vermelden Art. 1)duizend frank op woonhuis met aanhoorigheden en stal (indien deze in één rij gebouwd zijn). Art. 2)duizend frank op schuur en verkenskoten, aanhechtig met ge meenschap aan art. 1 Enz. Indien al de gebouwen opgericht zijn in steen, en gedekt met pannen zonder poppen, is het zeer gemakkelijk na te gaan of de beschrijving juist is er dient slechts rekening gehouden van de ge meenschap die al of niet bestaat tusschen de verschillige gebouwen. Wanneer,als in het voorbeeld hierbo ven, de stal paalt aan de schuur, maar dat ze van elkander gescheiden zijn door een steenen muur die tot aan het dak reikt, zonder deuren, vensters, gaten of dwarsbalken, bestaat er geen gemeen schap tusschen artikels 1 en 2, en is dus de polis niet goed opgemaakt bestaat er in den scheidingsmuur de minste ope ning, zelfs al ware ze met berd dichtge- nageld, dan is er gemeenschap en is de desbetreffende melding in de polis juist. Wanneer de gebouwen niet alle gelijk gedekt zijn, b.v. als er stroopoppen be staan onder de pannen van minstens een der gebouwen, of als er een met stroo gedekt is.'tzij geheel of gedeeltelijk,speelt de kwestie der gemeenschap een voor- namén rol, omdat de premie, welke als dan toepasselijk is op de gevaarlijkste der twee aaneenpalende risicos, ook op het minst gevaarlijke moet toegepast worden. Een voorbeeld zal dit duide lijker maken Als het gebouw artikel 1 hierboven, minder dan 1/2 met strooi gedekt is, en de schuur art. 2, gansch met pannen, zal de premie te betalen voor art. 2 (minst gevaarlijk) dezelfde zijn als voor artikel 1 (meest gevaarlijk) indien er gemeenschap bestaat is er geen gemeenschap, dan betaalt het minst gevaarlijke risico de 4/10 van het ge vaarlijkste. Van bijzonder belang is ook de ver houding die aangegeven wordt voor de in bouwing en dekking gebruikte mate rialen, indien deze van gemengden aard zijn, 1.1. z. indien er bijvoorbeeld hout of leem en steen voor het bouwen, en pannen en stroo voor het dekken ge bruikt zijn. In zulk geval zal de polis de verhouding der gebruikte materialen aangegevener zal dan in te lezen staan, volgens het geval gebouwd in meer steen dan leem, of 1/2 steen en 1/2 leem of meer leem dan steen en gedekt met meer pannen dan stroo, of met 1/2 pannen en 1/2 stroo of met meer stroo dan pannen. Wij zegden dus dat het aangeven de zer verhouding van groot belang is en het zal voorzeker niet moeilijk zijn te onderzoeken of de gegevens hiernopens juist zijn. ledereen zal genoegzaam kun nen nagaan of een gebouw voor t groot ste deel in steen is of niet. en of er in de dekking meer of min stroo is dan pan nes. Het is ongelooflijk hoeveel on waarheden er desbetreffend in de polis sen voorkomen. Zoo kregen we over enkele weken een akt te lezen waarin stond dat de schuur gebouwd was 1 /2 in steen en 1/2 in pannen, alhoewel er geen enkel steentje aan te zien was. Men begrijpt welke daarvan de gevolgen moeten zijn bij gebeurlijke ramp t is niet de agent die den afgevaardigde der maatschappij zal doen gelooven dat de steenen der schuur ook verbrand zijn en de vergoeding die zal vastgesteld wor den zal ook.... verbrand ruiken Tot daar voor de gebouwen. Nu een woord over de gebuurschappen Een risico kan, op zich zelf genomen, zeer goed zijn, maar kan veel van zijn hoe danigheid verliezen door gevaarlijke ge- buurschappen. Onder deze laatste mo gen we rekenen stroodaken, houten of leemen gebouwen, mijten, ijzerwegen, tramlijnen, nijverheidsgestichten, werk huizen enz. Het zal dus steeds wijs han delen zijn eens rond te zien of er in de onmiddellijke nabijheid zijner gebouwen soms niet een der hooger ver melde ge vaarlijke risicos bestaat. Desgevallend zal dit zonder uitstel aan de maatschap pij bekend gemaakt worden, indien de polis er nog geen melding van maakt. De bekendmaking per aangeteekenden brief, rechtstreeks aan de maatschappij, is te verkiezen boven de verklaring aan den agent, omdat deze laatste al te vaak vergeet de maatschappij er over in te lichten. In een volgend artikel handelen we over het roerend goed en de te maken verklaringen. Wie inlichtingen verlangt over zijn verzekeringen, raadplege ons. Gansch kostelooze dienst voor de leden van R. U. Z. Brand, ongevallen, hagelslag, diefstal, leven, alles wordt verzekerd b(j Redt U Zeiven, samenwerkende maatschappij voor Onderlinge Brandverzekering. Voordeeligste tarieven. Volle ver trouwen. Bureel s Brabantstraat, 53, Aalst. De winstaandeelen der aandeelhou ders, welke niet aanwezig waren op de algemeene vergadering van 13 dezer, zullen nog uitbetaald worden in ons lokaal, Groote Markt, op Zondag 27 Maart, van 9 tot 11 uur 's morgens. Dit is voor dit jaar de ALLER LAATSTE zitting. Houdt er rekening mee I ••••••••••••«••••••••••••••a (Vervolg). De diepe klove is gegraven. In 't algemeen leven de vlaamscbe boeren eener zelfde gebuurte on der elkander als leden van één huisgezin, maar eens dien broe derband verbroken dan gaat die haat over van geslacht tot ge slacht. En weet wel dat, zoo de vlaamsche boer kan beminnen, hij ook diep haten kan. En 't is in die omstandigheden dat de prijzer-landmeter moet op treden. Kiesche taak voorwaar, om overeenkomst te brengen waar er helaas nooit meer zal bestaan Van hem wordt gevergd stipte rechtvaardigheid en kennis van zaken. Van hem moet uitgaan een onbeperkt vertrouwen. En hierin handelen de boeren dikwijls ver keerd. Als ze iemand hun belan gen toevertrouwen, dan moesten zij niet vergeten zichbij de uitspraak van dien man neer te leggen. Of wel hebben beide partijen elk een expert gekozen, dan is de boer verplicht overeen te komen bij eventueel akkoord van deze speci alisten. Worden die het niet eens, dan zal een derde schatter, ge woonlijk door den vrederechter raassss 4 in R KBL OEM AALST Ot mwteweikeis rijn verwit woardelük v<x»r hunvt bflaraflen Üsgeteekende «ukken worden ntet^opgenoaen. Niet opgenomen handschriften worden niet tansggcfeve».

De Koornbloem | 1927 | | pagina 1