Landbouwweekblad Dc Landbouwers en ons Belastingstelsel r Naklank eener heug lijke Vergadering In het Payottenland Het haantje van den toren ■n irt •■■■li 64. F ZONDAG 24 APRIL 1927 Prijs 20 centie® 9ste JAARGANG Nr 434 Arbeid Abonnementsprijs s 9.00 frank a jaars. Men schrtfft In op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANTSTRAAT, 53, A LST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers lze rn. j or- j aal- aan (VERVOLG) vaar- h LST den len. Hetvo pman ln ons nummer van 3 April 1.1. heb ben wij uitgewezen hoe de grondbelas ting in menige harer bepalingen op on billijke wijze onze landbouwers treft. Wij hebben tevens de hervormingen aangetoond die om reden van rechtvaar digheid, zoowel als in het welbegrepen belang van den landbouw dienen ge bracht aan ons belastingsstelsel: Thans onderzoeken wij den toestand onzer boeren inzake toepassing der be lasting op het inkomen der aangewende bedrijfskapitalen en der belasting op het bedrijfsinkomen Zeggen wij vooreerst wat de wet ver staat l)door aangewend kapitaal en 2) door bedrijfsinkomen 1) Het aangeivend bedrijfskapitaal van een landbouw-, nijverheids- of han delsonderneming is het netto-kapitaal,— dit is het brutto-kapitaal verminderd met alle schulden tegenover derde personen - dat de onderneming bezit bij aanvang van het bedrijfsjaar waarop de belasting wordt geheven. Feitelijk is dit het netto bedrag dat besteed of aangewend wordt, voor het verwezenlijken der winsten van de onderneming en als dusdanig aan het risico van het bedrijf is blootgesteld. 2) Het bedrijfsinkomen is het inko men voortgebracht door het bedrijf na aftrekking van de onkosten tot verwe zenlijking van dit inkomen. Van belang is het aan te merken dat het bedrijfsin komen niet alleen de zuivere winst om vat, die de belastingsplichtige in staat is op 't einde van 't jaar op zijde te leggen, doch cok de inkomsten die hij verbruikt voor zichzelf en voor onderhoud van zijn gezin. Deze aldus verbruikte som men mogen dus niet afgetrokken wor den van het bedrijfsinkomen, doch enkel de onkosten die verband houden met het uitoefenen van het bedrijf en die nood zakelijk waren om het inkomen te ver wezenlijken. Dit punt duidelijk zijnde, onderzoeken wij op beknopte wijze hoe de belasting op beide soorten van in komsten toegepast wordt in den land bouw. Zoodra er bedrijfwinst is, welk ook het bedrag ervan weze, wordt het inko men van het bedrijfskapitaal berekend aan 5 0/o. Nemen wij b.v.b. een land bouwbedrijf met een aangewend kaP'_ taal van fr. 50.000 en een netto-bedrijfs- inkomen van fr. 8000. Het inkomen van het bedrijfskapitaal wordt door den hs- 50.000 X 5 kus berekend op 2500 fr. 100 go» zeh hij, id kus ip bo«' :len oi te vee ren. H De jate goed ei het vei pas >11' le grooi a er het bij rea. loest lies middf' Dit bedrag wordt dan onderworpen aan een staatsbelasting van 11 °/o, dit maakt 275 fr., waarbij zich doorgaans voegen de 75 opcentiemen ten bate van de pro- vintie en de gemeente of fr. 187,50, dit geeft een totale belasting van fr. 462,5U op het inkomen van het aangewend be drijfskapitaal. Het overblijvende gedeelte van het bedrijfsinkomen of 5500 fr. (8000-2500) wordt dan onderworpen aan de bedrijfs belasting. Deze bedraagt in princiep 2 ®/o op de eerste schijf van 5000 fr. en klimt met 1 op de volgende schijven van 5000 fr. tot 10 op de inkomsten 40.000 fr. overschrijdend. Men bemerkt dadelijk het hooge be drag der belasting op het inkomen oei bedrijfskapitalen in vergelijking met de bedrijfsbelasting welke eerst een aan zienlijk bedrag bereikt voor groote be- drijfsinkomsten, te meer dat er bij de be rekening der belasting op het inkomen van bedrijfskapitalen, geen rekening ge houden wordt met de gezinslasten van den belastingsplichtige, wat wel het ge val is bij de vaststelling der bedrijfsbe lasting. Deze methode van berekening is strij dig met de ekonomische werkelijkheid en hoogst nadeelig voor onze boeren als ook voor al wie in zijn bedrijf eigen ka pitaal en arbeidskracht vereenigt voor het verwezenlijken van zijn inkomen. Immers, het hoeft geen betoog, dat op het netto-inkomen van elk bedrijf, de loonen, hetzij werkelijke, hetzij vermoe delijke, voorafgenomen worden, alvo rens eraan gedacht wordt een interest ot vergelding te verleenen aan de kapitalen aangewend voor het bedrijf. Zien wij trouwens deze handelwijze niet toegepast in onze naamlooze maat schappijen en andere kapitaalmaatschap pijen, waar ze door den fiskus wordt aangenomen Deze maatschappijen zijn gemachtigd de vergoedingen van hun bestuursleden (bestuurders, beheerders, commissarissen, vereffenaars) in minde ring te brengen op de brutto-winsten der onderneming.Enkel het overblijvend gedeelte van het bedrijfsinkomen wordt onderworpen aan de belasting op het inkomen der aangewende bedrijfs kapitalen en aan de eigenlijke bedrijfs belasting op de winsten der maat schappij. Deze vergeldingen toegekend aan het bestuur der maatschappij, worden ge troffen door de bedrijfsbelasting, even als de wedden en loonen van het perso neel. Ons steunend op het princiep van ge lijkheid voor alle belastingsplichtigen, blijkt het maar logisch dat de boer op het inkomen van zijn bedrijf een deel voorafneme als loon van zijn arbeid. Dit loon moet op redelijke wijze worden vastgesteld en voldoende zijn om een normaal arbeider het bestaan te verze- keren.Niemand zal ons van overdrijving beschuldigen, wanneer wij dit loon schatten op minstens 25 fr. per dag a rato van 300 werkdagen per jaar. Dit gedeelte als loon voorafgenomen op het brutto-inkomen van het bedrijf, zou na tuurlijk onderworpen worden aan de klimmende bedrijfsbelasting van 2 en niet aan de taks van 11 °/o op het bedrijfskapitaal, zooals thans het geval is. Enkel het, overblijvend gedeelte van het bedrijfsinkomen (dus na aftrekking van het geschatte loon) mag als inkomen van het bedrijfskapitaal worden aanzien en aan de desbetreffende taks van 11 ^/o worden onderworpen. Redelijkerwijze heeft de boer toch recht op een arbeids loon evenals de arbeider Welnu, onder het huidig belasting stelsel wordt hij zwaar benadeeld ten opzichte van de loontrekkenden die ar beiden voor rekening van een werkge ver De arbeider betaalt de klimmende bedrijfsbelasting van 2 op zijn loon, waarbij zich in sommige gemeenten de taks voegt van hoogstens 1/4 van het bedrag der bedrijfsbelasting de boer integendeel betaalt de hooge belasting van 11 °/o, vermeerderd met de zware gemeentelijke en provintiale opcentie men op het inkomen van zijn bedrijfs kapitaal, dat vooraf wordt genomen op zijn bedrijfsinkomen en bovendien nog de bedrijfsbelasting, vermeerderd met de aanzienlijke provintiale en gemeentelijke opcentiemen (0,75 fr. per frank staats belasting) op het overblijvend gedeelte van zijn bedrijfsinkomen Wij verklaren luidop dat dit stelsel een schreeuwende onrechtvaardigheid is. Wij vragen gelijke behandeling voor den landbouwer, de kapitaalmaatschap pijen en de werklieden en zullen strijden tot rechtvaardigheid is geschied. Thans nog enkele beschouwingen wat betreft den rentevoet tot berekening van het inkomen der bedrijfskapitalen. Het is toch zonneklaar dat het inko men der aangewende kapitalen nauw verband houdt met het bedrag van de verwezenlijkte bedrijfswinsten. Waar deze laats ten ontbreken, kan er zeker geen sprake zijA van interest der aangewende bedrijfskapitalen, waar de bedrijfswinsten gering zijn kan er ook maar een geringe interest vergoed wor den aan de aangewende kapitalen. Hoe onlogisch dan ook de handelwijze van het beheer der belastingen! Zooals hooger gezegd, houdt het geen rekening met het inkomen van het be drijfskapitaal wanneer er geen bedrijfs winsten zijn, doch wanneer er bedrijfs winsten zijn zelf maar van gering bedrag, berekent de fiskus in algemeenen regel het inkomen van het bedrijfskapitaal op basis van 5 °/o. Wanneer de winsten ge ring zijn wordt het grootste gedeelte er van op die wijze door het inkomen van het bedrijfskapitaal benomen en belast met 11 °/o slechts bij hooge uitzondering heeft de fiskus erin toegestemd het inko men van het bedrijfskapitaal op lagere basis te berekenen. Waar de bedoeling van den wetgever is geweest, de rente van 5 °/o tot berekening van het bedrijfs kapitaal als maximum te stellen, past het beheer der belastingen deze rentebasis toe in algemeenen regel en wijkt er enkel bij uitzondering vanaf. Om dit bezwaar te voorkomen is er maar een oplossingde rente tot bereke ning van het inkomen der bedrijfskapita- len in verhouding stellen tot het bedrag der verwezenlijkte bedrijfswinsten. IN HET MECHELSCHE Op aandringen van eenige boe- renvrienden uit de Mechelsche omgeving, kwamen de HH. Van den Eeckhout,landbouwingenieur, en Akkermans, 1.1.. afgevaardig den van R. U. Z,, naar hier, ten einde een totaal objektieve en on partijdige uiteenzetting te geven over het belangrijk vraagstuk van gezonde boetenvereeniging zooals de Redt U Zelvets ze niet enkel verstaan, maar tevens in praktijk stellen. Bij hun aankomst in de gemeente Sempst-Laer, waar de eerste ver gadering zou doorgaan,vonden ze tot hun blijde verrassing, het lo kaal proppensvol nieuwsgierigen eenzijds, belangstellenden ander zijds, Die goede opkomst was wel het bewijs.dat tal van boeren heel wat nieuwsgierig gestemd waren, om met de werking van het Oost- Vlaamsch landbouworganisme na der kennis te maken. Ook werd er niet lang getalmd, in een oogwenk liep de ruime voordrachtzaal vol. De heer Ak kermans opent de vergadering met 'n bondig inleidend dank- en wel komwoord tot het achtbaar pu bliek. Daarna komt spreker on middellijk tot de ontwikkeling van zijn onderwerp Vk aarom en hoe de boeren zich moeten veree nigen Doch, nauwelijks heeft hij de beweegredenen uiteengezet welke een gezonde en welbegre pen landbouwvereeniging moeten kenschetsen nauwelijks was hij begonnen met de grondslagen aan te toonen waarop een doelmatige boerenorganisatie dient te berus ten, ofBoem daar viel al- meteens een tegenspreker hem in de reden, en daar hadt ge de pop pen aan 't dansen Ongelukkiglijk miste die plotse en onbehendige interpellatie van een schoolmeester het effekt, dat de naïeve man er hoogst waar schijnlijk van verwachtte Want, verre van zich door z'n opgeblazen en waanwijzen tegen spreker te laten beïnvloeden of ontredderen, gaat de heer Akker mans er ditmaal voor goed op los en 't bleek wel dat zijn woorden zijn gedachten vooruitliepen, zóó flink, zóó behendig en zóó oogen- blikkelijk wist hij telkens zijn oner varen en onthutsten tegenspreker af te schepen en te kortbekken. Onze grootspreker wist waar schijnlijk niet dat hij af te rekenen had niet met 'n komiteit-man, maar wel met 'n oud-strijder, oor- logsinvalied, die als dusdanig voor heel wat heeter vuur gestaan had, dan onze schoolmeester wel moeden kon. ver- Aan de hand van een reeks doorslaande bewijsvoeringen be toogt spreker verder, hoe in tal van landbouwcentrums de boeren nog verstoken blijven van het zoo heilzame princiep eener degelijke standsorganisatie, die wars van alle politiek geknoei er enkel en alléén moet naar streven de ver standelijke, de zedelijke en stoffe lijke belangen onzer boeren te ver dedigen en te behartigen. Ook voelden de toehoorders al gauw dat hier geen kwestie was van bluf of louter woorden maar wel dat het ging om de ver dediging van een verheven ideaal den boerenstand gelijkheid, recht en eerbied te doen weder varen Boerenvereeniging beteekent zoo besloot spreker organi satie, uitsluitend geleid en bestuurd door boeren, waar zij, en zij alléén, volle medezeggingschap bezitten en de zaken van hun landbouw- huishouden zelf beridderen, zon der dat buitenstaanders in hun pot komen roeren. Na de gloedvolle en geestdrif tige redevoering van den heerAk- kermans kwam de heer Van den Eeckhout, landbouwingenieur der maatschappij R. LI. Z., aan het woord, die eerst en vooral zijn diepe verontwaardiging uitdrukt over de weinig hoffelijke handel wijze van den onderwijzer, die als tegenspreker, door zijn misplaat ste verdachtmakingen en het po- chen op eigen persoontje, meer dan eens het klaarste bewijs gaf, niet alleen van zijn volslagen on kunde, doch tevens van groot ge brek aan de elementairste begrip pen van opvoeding en welvoeg lijkheid. Verder logenstrafte spreker de verkeerde politieke verdachtma kingen door tegenspreker herhaal de malen opgeworpen, ten einde bij het geacht publiek de verkeer de en valsche overtuiging te doen ontstaan, dat de HH. sprekers er op uit waren in de rustige gemeen te een politieken strijd op touw te zetten, om er verder politieke munt uit te slaan Vervolgens gaf spreker een klare en omstandige uiteenzetting van de werking der landbouwver eeniging Redt U Zeiven Geen wonder dan ook dat deze hoogst belangrijke uiteenzetting met bui tengewoon groote belangstelling door deaanwezigen werdgevolgd. Met cijfers aan de hand konden de toehoorders zich thans een juist denkbeeld vormen van de onschat bare voordeelen die dergelijk or ganisme ten voordeele der boeren kan afwerpen. Hoe zeer we ook in dit geval de totaal misplaatste uitvallen en onderbrekingen van den heer on derwijzer betreuren, toch is zulks voor de toehoorders een onver wacht buitenkansje geweest, om heel wat interessante dingen te vernemen, waarover we tot nog toe haast weinig of wellicht niets wisten. Bovendien heeft dit debat ook dit groote voordeel teweeg gebracht, ons allen te doen inzien hoe gevaarlijk het is zich op inter pellatie-terrein te begeven, wan neer men voorafgaandelijk niet flink geharnast ten strijde trekt. Trouwens daarvan heeft de heer Van der Kuylen meermalen de treurige ondervinding verdedigen -bij zooverre dat beide heeren hem meermalen zelf op de hoogte moesten brengen der toestanden zooals ze werkelijk be staan. Deze vergadering was opper best gelukt en menig verstandig landbouwer van Sempst-Laer zal een klaar oordeel kunnen vellen hebben over toestanden die hij vroeger niet kende. Wij bieden de afgevaardigden van Redt U Zeiven onzen hartelijken dank om de moeite die ze zich hebben getroost ten einde ook in onze streek de heerlijke ge dachte der eensgezinde en gezon de landbouwvereeniging te doen doordringen, Sinds lang kwamen uit deze streek verscheidene vragen om aldaar ook af- deelingen van Redt U Zeiven te stichten. Zelfs kwamen talrijke landbouwers van Wambeek, Borgt-Lombeek, St. Ulriks Kapelle, allen leden en lezers van De Koornbloem, naar Aalst om waren, zoo- dat onze vereeniging in de streek reeds veel vrienden telt. Ons bestuur heeft dan ook niet langer geaarzeld. Eerstdaags wordt in de streek een propaganda kampagne inge zet. De landbouwers van een twintigtal gemeenten mogen zich binnen zeer kor ten tijd aan het optreden van onze pro pagandisten verwachten. In elk omlig gend dorp zal het zaad der vrije boeren vereeniging worden uitgestrooid. Om de bevoorrading van waren voor deze streek te verzekeren hebben we noodig geoordeeld een centraal pakhuis op te richten. Onze keus viel op een Hoofdmagazijn te Ternath aan de statie (juist aan den overweg). Van daaruit zullen de plaatselijke maga zijnen met autos of wagens bediend worden de leden zullen zich ook in het hoofdmagazijn alle waren kunnen aan schaffen. Vanaf deze week zal het magazijn van Redt U Zeiven aan de statie van Ternath voorzien zijn van alle vetten, voeders en alle andere waren. Als maga zijnier werd benoemd onze wakkere vriend Emiel Van den Broeck van Ter- alfene, de graaggelezen schrijver van tientallen landelijke novellen in De Koornbloem. Voortaan zal hij als taak hebben de propaganda te leiden in het Payottenland en het magazijn van Ter nath te besturen. We wenschen de brabantsche boe ren en bijzonder de wakkere Payotten welkom in Redt U Zeiven en rekenen erop dat ze niet zullen talmen in de gelederen te komen van onze vrije, vlaamsche boerenvereeniging. Ik heb daar even eens gekeken Mijn raamken uit Naar 't gulden haantje van den toren Het wees naar 't zuid i Nu gaat er vast en zeker komen Wat beter weer 1 Na hagel-, sneeuw- en regenvlagen Betracht zoo zeer I Nu zullen wassen koorn en klaver Op 't veie veld I Nu krijgen haaggewas en boomen Hun groeigeweld 1 Nu zullen merels, meezen, vinken, En als om prijs, In velden, wouden laten hooren Hun toon en wijs Nu zal de hemel blauwer worden. De zonneschijn Zal ieder - zelfs de meest bedroefden - Doen vroolijk z(jn moeten opdoen aangezien beide sprekers hem herhaaldelijk moesten doen i i iNu dicht ik zelf in vers en lied) opmerken, dat hij als tegenspreker Mijn blijheid uU niet op de hoogte was van de j 't gulden haantje van werking van het organisme dat hij Wijst naar 't zuid I verdedigde of liever scheen te toren Fons Van de Matle. mm tt De medewerkers zijn verantwoordelijk voor kunne bijdragen Ongeteekende stukken woeden nlet^opgenoraen Niet opgenomen handschriften worden ndet teruggegeven I >ns|i tijd IS in n beu i, U i ier.wi" eo b" rol

De Koornbloem | 1927 | | pagina 1