Kweek van den Wortel Een internationale Landbouwbeweging Ontstoken keel Abdijsiroop 1RAAPMOLENS 1 "löBaar s s 't Is of ik dool bij nacht*** is hot begin Akker's m jÉPL BlockVan Melkebeke 5 Richard üe ZITDAGEN Breuklijders! Aarzelt niet meer!! IK BEN GENEZEN Zondag 8 Mei 1927 Ik weet niet waar te keeren in deze ijlte. 't Oneindige overzwalpt me en plet me neer. 'k Zwerf reeds zoo lang, en dacht soms 't einde nader, maar vind me steeds op 't oud vertrekpunt weer. Ach Altijd met dat zenuwschokkend slagen van hart, dat klaagt en kreunt, dat kreunt en klaagt. Ach Altijd met dat weemoedwekkend pramen van ziel, die toegang tot de zielen vraagt. En steeds dien strijd Een zee van al-begeeren, die 'k dijken moet bij eiken barenslag 't weerhouden van al t ongeboren leven, dat niet in 't licht van 't leven treden mag. God Heel die grootschheid torsen, en als kindsche gaan tusschen 't volk... Zelfs, vreemde in eigen land, niet één ontmoeten welke kan begrijpen of liefdrijk stutten wil met sterke hand. 't Is of ik dool bij nacht door barre vlakte, woestijne, zonder baak of zeekre baan waar "k immer zoeken zal en nimmer vinden, waar 'k gaan zal, doelloos gaan, gedurig gaan... Constant Eeckels. De nieuwere ideeën om zich te vereenigen in een onpartijdigen en zelfstandigen boerenbond be ginnen reeds overal in het land wortel te schieten. Zulks kon ik I afleiden uit het verslag van een welgelukte, doch iets of wat ru moerige vergadering, die Redt 11 Zeiven in 't Antwerpsche had op touw gezet. Verders komen ons de beste berichten uit de streek van Diest, uit 't Payottenlandenz. Al de pogingen, zoo openbare als onderduimsche, om Redt U Zei ven met wortel en tak uit te roeien, zullen afschampen op den standvastigen en koppigen wil on zer landbouwers, om zich alleen daar te vereenigen waar hun vlaamsche en demokratische ge dachten worden in eere gehouden en verdedigd en waar men ook en vooral kampt en strijdt tot de ver wezenlijking van hun stoffelijke belangen en dat buiten en boven alle politiek. Doch laten we de oude kwaal geen wortel schieten en aanstonds maar beginnen met den... kweek van den wortel.In frisschen grond, in velden en weiden treft men hem dikwijls aan, het is dus wel een inheemsche plant en zoo de wor tel van de oorspronkelijke plant in dikte snel heeft toegenomen, dan is dit alleen te danken aan den in vloed van het kweeken, het ver beteren en veredelen. De wortel behoort tot de familie der scherm- bloemigen, hij is tweejarig en be zit zeer fijn ingesneden bladeren. Dikte, vorm en kleur verschillen volgens de variëteiten. Die met witten of gelen wortel dienen als veevoeder; in groententeelt, waar over ik het heb, kweekt men voor al de roodgekleurde wortelen.Het zaad is klein, bruin-grijs of grijs, het verbastert gemakkelijk en daarom is het aan te raden, wan neer men zich op den zaadkweek toelegt, slechts van een enkele variëteit zaad te kweeken en zelfs de planten van den wilden wortel, die in den omtrek zouden groeien, te vernietigen. Om kloek zaad te bekomen zal men ook het midden- scherm van eiken stengel verwij deren en slechts de zijschermen die volledig ontwikkeld zijn, be waren. Goed zaad, zonder baar den, weegt 360 gram per liter en 1 gram bevat een 900 tot 1000 (aden, De wortel is een zeer nuttige plant, hij dient niet alleen tot het bereiden van soep, doch men eet hem gekookt als groente, men be zigt zijn sap om de boter te kleu ren, zijn zaad om likeuren te be reiden waaraan het een bijzonder aromatischen geur geeft; de blade ren worden fel gegeerd door de konijnen. Er zijn talrijke verscheidenhe den van wortels, doch men heeft ze in drie groepen verdeeld en er zoo de studie veel van vergemak- kelijkt. De eerste groep bevat de korte of vroege wortels, de 2' groep de halflange en de 3e de lange. Deze die zich met den kweek der vroege wortels bezig houden, zullen reeds lang onder vonden hebben dat die kweek zeer loonend is en in 't geheel niet moeilijk. Ik durf hem dan ook bij zonder aanbevelen aan dezen die kweeken voor de markt. Onder de talrijke variëteiten van vroege wortels zijn de Roode Parijsche broeiwortel en de roode zeer korte broeiwortel of Grelot, bijzonder aan te prijzen. De Parij sche broeiwortel is platgedrukt aan de twee uiteinden, hij is kort en rond, en men kweekt hem on der glasraam. De Grelot is een bijna ronde wortel, even smake iijk en gesuikerd als de Parijssche en bijzonder aan te raden voorden kweek onder glasraam. Voegen we er bij dat de halflange wortel van Amsterdam het prachtig trio komt volledigen, voor wat den vervroegden kweek betreft. Wie zou er niet graag van af de maand Maart van deze kostelijke groente genieten Om met dezen kweek goed te lukken legt men rond half Decem ber een gematigde broeilaag aan welke een warmte kan voortbren gen van 15 tot 18" Celsius. Deze warmte bekomt men met verschen paardenmest gemengd met even veel droge bladeren ofkoemest.De beste bladeren zijn eiken- of kas tanjebladeren en ze dienen bijzon der om het broeien te matigen en een zachtere warmte voort te bren gen, welke langer aanhoudt. Op deze gematigde broeilaag brengt men een laag niet te lichten grond, eerder half-zwaar, en een dikte hebbend van 30 cm. Na het zaaien dekt men in met een dun laagje teeltgrond, hoogstens van 1 cm. en men drukt goed aan. Iets waar op men bijzonder hoeft te letten is jet luchten. Dit wordt dikwijls verwaarloosd en is oorzaak dat men veel loof bekomt en kleine, nietige wortels. Met dit inzicht ook dunt men uit op 5 cm. in alle rich tingen. Een tweede zaaiing kan men doen in januari en alsdan oogsten in April. In een volgend artikel zal ik de kweekwijze der vroege wortels onder koud glas geven alsmede deze der halflange en lange wortels. L. H. In België, evenals in verschei dene andere landen, waar de land bouw als hoofdfaktor van de na tionale welvaart wordt beschouwd en erkend en waar de belangrijk heid van de landbouwnijverheid de voornaamste bron uitmaakt tot herstel van 's lands ekonomischen toestand, schijnt men langs om meer tot de overtuiging te komen, dat een verstandige landbouwpo litiek den grondslag moet uitmaken eener gezonde nijverheidspolitiek. Geen wonder dan ook dat het streven naar een internationale landbouwbeweging zich ook langs om duidelijker begint af te lijnen, wat voor ons dan ook het bewijs is, dat tal van landbouwvraagstuk ken enkel en alleen 'n volledige oplossing kunnen verwachten, wanneer de wederlandsche belan gen onzer landbouwers dichter en nauwer kunnen toegehaald worden door onderlinge en broederlijke verstandhouding en samenwer king. Het Internationaal Landbouw- instituut te Rome is thans het mid denpunt en de lichtbaak der groot- sche beweging, waarop aller oogen gevestigd staan, aangezien de ak- tueele internationale landbouw vraagstukken er thans worden on derzocht en het voorwerp uitma ken van ernstige en grondige be sprekingen, Tot in den laatsten tijd, had het Internationaal Land- bouwinstituut vrijeer het uitzicht van een soort akademie, die, door middel van vlugschriften, brochu- ren en een dokumentatiedienst van socialen en technischen aard meer scheen te doen aan vulgarisatie- werk dan wel aan aktief optreden en uitwerken in zake landbouw- kwesties. Sinds de twee laatste jaren is echter 'n gelukkige kente ring ingetreden en legt het Insti tuut meer initiatief aan den dag. Het nieuw programma behelst o.m. de deelneming aan de Eko- nomische Bijeenkomst te Geneve. Uit inlichtingen door den heer P De Vuyst, Alg. Bestuurder van het ministerie van Landbouw, en afgevaardigde bij het Internatio naal Landbouwinstituut te Rome, aan de pers verschaft, blijkt dat, met het oog op voormelde bijeen komst, een zeer belangrijke doku- mentatie aangelegd wordt. Er zal eveneens gestreefd worden naar toenadering en innige samenwer king der groote landbouwinrich tingen van geheel de wereld, als mede met de internationale land- bouwgroepen. Zoo is het Internationaal Land- bouwinstituut reeds in voeling ge treden met de internationale land- bouwkommissie, het internationaal melkerijinstituut, de kommissie voor landelijke verfraaïng, alsmede met deze voor landbouwonderwijs en gezinsopvoeding, alle organis men die onder leiding staan van belgische personaliteiten. Boven dien zullen de vraagstukken van technischen aard door een bizon deren Raad onderzocht worden. Deze Raad, saamgesteld uit vijf tien afdeelingen en waarin bevoeg de vertegenwoordigers uit elke Regeering zullen zetelen, zal eer lang te Rome vergaderen. Dit alles laat dan ook onderstel len dat niets zal verzuimd worden om den groei en den bloei van de landbouwnijverheid in de hand te werken. 60 van den ekonomischen rijk dom omvatten en de landelijke Devolking een ruim even groot Drocent inneemt, dan kan men zich reeds 'n denkbeeld vormen van iet overgroot belang dat aan deze prachtige maatschappelijke instel ing dient gehecht te worden. Geen wonder dan ook dat rriet minder dan drie en zeventig staten zich reeds bij voormeld Instituut rebben aangesloten. Al wie het dan ook eenigszins goed meent met de belangen van den landbouw zal met vreugde de internationaliseering van de land bouwvraagstukken begroeten. Dank zij deze internationale landbouwbeweging en het Inter nationaal Landbouwinstituut te Rome, zullen nieuwe mogelijkhe den worden geschapen, de broe derbanden die ons met de vreem de landbouwstaten in voeling zul len brengen, zullen nauwer toege haald worden, tot meerder heil en welstand der landelijke bevolkin gen en natiën, die het onschatbaar voordeel bezitten over vruchtbare akkers te beschikken. Wij mogen er ons ook ten zeer ste om verheugen dat ons land door zijn afgevaardigden wier medewerking ginds hoog op prijs gesteld wordt aktief zal deel nemen aan de behandeling der verscheidene vraagstukken, welke er grondig dienen onderzocht en besproken te worden. Wij meenen de verwachtingen dan ook niet vooruit te loopen, door in alle vertrouwen te verho pen, dat zulke grootsche krachtin spanning en hoogst lofwaardig initiatief de vruchtbaarste uitsla gen zal opleveren. Alle handelaars en nijveraars kunnen kosteloos op de hoogte gezet worden van al de voordeelen die voortspruiten uit de betrekkingen met een Bank. Gij kunt, bij voorbeeld, uw wissels en kwijtbrieven zeer voordeeüg doen ont vangen bijna in al de gemeenten vaa het land. Wendt U tot een der winketten der BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE waar men U bereidwillig zal inlichten. Alle bankbewerkingeugemak van krediet mits overeen te komen voorwaar den voorschotten op titels, enz. Volstrekte geheimhouding. Rekeningen op zicht 3,00 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 4,50 e/« Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 o.j Laat die niet verergeren en stel U niet bloot aan t gevaar het slachtoffer te worden van een verwaarloosde valling. Wordt geen borst- of asthmalijder. Be schermt U daarom dadelijk met de slijmoplossende. verzachtende Landbouwers, werft nieuwe abonnementen aan voor uw blad 2 De beste raapmolens zijn zeker deze dragende het merk TH. DH. Ze worden gemaakt in groote reek- 5 sen en in tien verschillende model len. Reed? honderden staan in wer king in de streek. Komt zien en overtuigt U. Ook te bekomen: alle soorten landbouwmachines: maai- en pik- machines merk Deering dorsch- en zaaimachines, dubbele en enkele ploegen, schouppers, eggen, land rotten, kleddens, beerpompen, bas- culs, douchen, enz. Het nieuw model waschmachi- nes met de hand of motor werkende heeft grooten bijval. Voor inlichtingen en prjjien U wenden tot Th. D'Hoker, Melre bij Aalst. of tot zijn agenten. Goede agenten worden gevraagd. ■«■■■■■■■■■eeeiie traat. 28. AALST Schoolstraat, 28, AALST Drukkerjj" De Koornbloem Zeeberg- kaai, Aalst. Specialiteit van Melkerijkannen 5 in alle grootten en alle prijzen. S Melkerij-en Kaasmakerijartikels Boterkneders voor Melkerij en Boerderij Nieuw model. —Eigen fabrikaat Onze agronoom M. Van den Eeck- haut, is te raadplegen Te AALST Alle Zaterdagen van 9 tot 11 1/2 uur, in het lokaal De Koornbloem Groote Markt. Te HERZELE Alle eerste Woensda gen der maand van 9 tot 11 uur, in het café In den Engel Markt. Te NINOVE, alle tweede Dinsda gen der maand, van 9 tot 11 uur, in de Groenpoort, bij de Wed. Haelterman, Groenselmarkt. Alle inlichtingen worden kosteloos verschaft aan de leden Ziehier Onder de vraagstukken die meest op 't voorplan komen, be kleedt dit der meelvoorziening de eerste plaats. Ons land zal er eveneens vertegenwoordigd zijn door vooraanstaande en bevoegde landbouwpersonaliteiten. Wij heb ben er trouwens alle belang bij dat dit hoogst gewichtig vraagstuk 'n wijze en rechtmatige oplossing krijge. Overigens wanneer men even bedenkt dat de landbouwbelangen van gansch de wereld meer dan Verrekkingen. Zinkingen van de Maag of Baarmoeder, radikaal verdwenen door de methode Nikolas. onder de talrijke blijken twee brieven vnn mijn GENEZEN kliënten. TE AALST, Zaterdag, den 7 Mei, Hotel St Jean, Statie. Te KORTRIJK. Maandag 9 Mei, Café Francais, Markt. Te DENDERMONDE. Maandag 16 Mei. Regent Hotel, statie. E» alle Fr. 12- rr.^r. Zonder heelkundige bewerking, zonder ow werk te verlaten. Zonder banden «et rug voeren en onderdo- toestellen. Mijnheer NIKOLAS. Specialist, Brussel. Ik onderoeteekende, Gustaaf Buysse. wonende te Doel, tatetigi dat ik doot uwe ge neeskundige bewerking mi) op den tijd van vier maand GENEZEN heb van zware breuk, terwijl ik dagelijks mijn arbeid heb voortgezet. Daarom dank ik U hartelijk en weasch dat de noodlijdenden dezer kwaal U gene- Ik houd er aan Ued. mijn besten dank te betuigen omdat ge mi) op zeven maand. ZONDER OPERATIE, van mijn breuk genezen hebt. Heden gevoel lk niet het minste ongemak en ik mag U verklaren dat lk GANSCH GENEZEN ben. Aanvaard, geachte Heer, met mijn oprechten dank, mijn gevoelens van hoog- (get.! Constant Van Lysebetten. *chtlnfl- Hamme a/D. 5 September 1926. Gl) kunt gelijk bovenvermelde personen, dezelfde uitslagen bekomen. Mijn zieken zeggen nietIk gevoel mi) beter. Zij seggeo: Neem de methode aan van den beroemden specialist NIKOLAS, gewezen b^tuurder van het Instltut voor breuk, te Parijs. 36, rue du Cotentin, die zoo BEKEND en BEMIND wordt in de provincie. Hij zal kosteloos raadplegen van 9 tot li uur»

De Koornbloem | 1927 | | pagina 3