Over boterbloemen en zure weiden. In onze Bfdeelingen. Zwavelzuur A/mmo/niak i fletSodanitraat *«n chili Huishoudelijke Belangen van onzen Boerenstand Belangrijk Bericht Met Werkt snel en langdurig Verkoopprijzen BRANDKASTEN - Oüanys deed ik per fiets een uitstapje laogs de boorden van den Dender en wat ine geweldig opviel was het uitzicht der wt-ideni't was als een groot perk van bo terbloemen er waren er zooveel dat men eerder van gele dan van groene weiden zou gesproken hebben. Als uit zicht kan dat wel schoon zijn schoone weiden misschien, maar heel zeker slechte en zure weiden De boterbloemen zijn alle min of meer bitter en vergiftig door de dro ging verdwijnt de giftigheid volledig of ten deele, zoodat het vee ze zonder kwaad gevoig met het hooi opneemt. Nochtans dient het gezegd dat de boter bloemen alleszins de waarde van gras en hooi verminderen. Boterbloemen zijn een kenteeken van zure weiden Ia zure weiden treft men nog biezen aan, zeggen, zurkel, paarde- staart, enz. Waarom men vootal de boterbloemen aantreft in de weiden langsheen rivieren gelegen omdat deze weiden vochtig zijn, dikwijls lang onder water liggen en de ontbinding van organische stof io zulke gronden onvolledig is. zoodat zich veel zure stoffen vormen, humuszuur er<z. Wat zulke weiden vooral coodig hebben is een flinke kalking. Volgens Joulie moet eea grond om vruchtbaar te zijn 20.000 kilos kalk bevatten op een diepte van 20 centimeter en per hectare. Hoeveel gronden treft mea niet aan, die niet de helft, zelfs niet het vierde deel van die hoeveelheid kalk bezitten En hoe belangrijk is het kalkverlies der wei den niet Een goede oogst hooi ont neemt aan den grond nagenoeg 100 kil05 kalk per jaar het kalkverbruik der meststoffen ipotasebzouten, superfosfaat) overtreft dc 150 kilos en een 200 kilos kalk wotdt met het regenwater in den vorm van dubbelkoolzure kalk wegge spoeld. Jaarlijks gaan dus aldus vijf a zeshonderd kilos kalk verloren. Volgens de gegevens van het land bouwproefstation te Rothamstead (En geland) ontneemt een oogst hooi eD na gras van 5000 kilos aan den «rond de volgende hoeveelheid voedstoffen Potasch 80 kilos. Kalk 47,5 Fosfoorzuur 21,5 Magnesia Kiezelzuur Stikstof 20,5 86 75,5 Indien men deze cijfers vergelijkt met de behoeften der tarwe dan bestatigt men dat de behoefte aan kalk, magnesia en kiezelzuur veel grooteris voor weiden dan voor tarwe. De vlinderachtige klaver, enz, die een hooge voedingswaarde bezitten, ont wikkelen zich slechts op kalkrijke gronden. Een feit is dat zure weiden moeten gekalkt worden, indien men al die scha delijke bloemen wil zien verdw(jnen en voedzame grassoorten wil zien de bo venhand nemen op minder voedzame. Vooral zal men aldus gras en hooi be komen die niet zuur zijn, maar kalkrijk. In zuur hooi vindt het vee het fosfoor zuur ia zuren vorm en kan er onmo gelijk zijn geraamte mee opbouwen daar zure fosfaten oplosbaar zijn; dus slechts in tegenwoordigheid van zoete stoffen zooals kalk kan het dier uit gras en hooi de minerale bestanddeelen verwerken tot onoplosbaar kalkfosfaat dat 60 van het geraamte uitmaakt. Natte, zure weiden zijn ook oorsprong van den gevreesden grashoest en hier ook is kalking onmisbaar. 't Is nu, onmiddellijk na het hooien, dat zich de éénige gelegenheid voordoet om die weiden te kalken die in het voor jaar onder water liggen of nog te voch tig zijn, zooals vooral het geval is langs de boorden der rivieren. In zulke weiden zal men niet nalaten na de eerste snee een flinke hoeveelheid kalk of magnesia-kalk toe te dienen. D' C. Dit onderwerp koos en behandelde ik opzettelijk voor U, boerendochters en trouwe lezeressen onzer "Koornbloem,,, omdat het me voorkomt dat de meesten onder U geroepen zijn om eenmaal op uw beurt een huishouden te besturen. En juist omdat ik bij ondervinding maar al te best weet hoe vaak bij velen onder U de noodige begrippen over huishoudkunde ontbreken, acht ik het wel de moeite waard bij dit gewichtig opvoedingsvraagstuk enkele oogenblik- ken stil te blijven. Dat velen onder U totaal gemis hebben aan huishoudkun dige kennissen, kan li echter niemand ten kwade duiden, wijl ge wellicht nooit gelegenheid hebt gehad ze aan te leeren. Immers, hoe vaak gebeurt het niet, dat ouders van den landelijken buiten hun kinderen, en vooral hun dochters, een opvoeding bezorgen welke geens zins overeenstemt met de toekomst, tot dewelke deze laatste geroepen zijn.Zelfs de openbare besturen blijven hier meer maals in gebreke, omdat zij het onder wijs op den landelijken buiten nog al te zeer in algemeenen zin inrichten, in plaats van net meer bepaald te sturen in die richting welke vooral den boeren stand ten nutte kan komen. Huishoudkunde is dekennis van al hetgeen noodig is om een huishouden in te richten, te onderhouden en te bestu ren tot nut en welvaart der familie. Daarom wordt van een degelijke huis houdster dan ook vereischt, dat zij ar beidzaam, spaarzaam, vooruitziend, or delijk en zindelijk zij. Zij moet de kunst bezitteu, in haar huisgezin tevredenheid, gezondheid, welstand en waar geluk te doen heer- schen. Zij moet het zóó weten aan boord te leggen dat de huiselijke haard de stille, eenvoudige, lachende tempel weze van het vroom geluk, van de zalvende arhmosfeer, die zij er voortdurend zal weten te scheppen. Overigens een plichtbeseffende huis moeder, met goeden smaak begaafd, vindt altijd middel, om zonder groote onkosten een lief en lachend uitzicht aan haar huizeken te geven Het is on getwijfeld een der zekerste middelen om «ade en kinderen hun tehuis te doen liefhebben. In een reine, gezellige wo ning is het. samenzijn aangenaam, daar ook vindt men meestal welstand, doch evenwaar blijft d'aloude spreuk: Waar men onreinheid ziet verschijnen. Zal de welvaart dra verdwijnen." Bemerkt men dat een huisgezin ten onder gaat, dan zal men bij nader on derzoek vaak kunnen vaststellen dat, hetzij slordigheid, verkwisting, ijdelheid, speel- of drank ;ucht er doorgaans oor zaak van zijn Is de huisvrouw echter uit ter aard ordelijk, spaarzaam en werk zaam, dan zal haar prachtig voorbeeld ongetwijfeld krachtdadig en stichtend inwerken op gansch haar omgeving en deze boeze neigingen en verderfelijke driften uit den huiselijken haard verwij derd houden. Ziedaar in enkele breede fijnen de taak geschetst van de huishoudster in 't algemeen. Doch benevens deze dient de boeren dochter bovendien nog rekening te hou den met haar meer speciale roeping van "boerin,,. In die hoedanigheid heeft ze over t algemeen benevens haar huis houden,nog te zorgen, zoo niet voor het onderhoud, dan minstens toch voor het voortdurend toezicht op stal en neerhof. Uit dien hoofde heeft ze dan ook in feite twee besiuren waar te nemen,waar over ze haar kostbaren tijd en haar voortdurende zorgen en werkzaamheden behendig moet weten te verdeelen. Im mers, de boer wiens tjjd doorgaans door de zware veldwerkzaamheden vol ledig is opgeslorpt vindt maar zelden gelegenheid om zich met den eigenlijken inwendigen hoeve-arbeid bezig te hou den. Derwijze staat de landelijke vrouw voor de dubbele gewichtige roeping van huishoudster en boerin. Dat ook tot deze laatste eveneens heel wat speciale kennissen, om niet te zeg gen een gansch bijzondere vak- of be roepsopleiding vereischt zijn, zal wel niet moeten gezegd worden, immers we weten maar al te wel dat de verstandige verzorging en de doelmatige voeding der huisdieren 'n grooter opbrengst voor gevolg hebben. Anderzijds mogen deze meeropbreng sten niet zoo gering geschat worden, als men eens eventjes bedenkt dat. vóór den oorlog, de opbrengst der melk al leen meer dan 375 miljoen frank 's jaars bedroeg. Dit bedrag benaderde nage noeg de volledige ontvangsten van den spoorweg en vertegenwoordigde onge veer de waarde der opbrengst onzer steenkoolproduktie van een gansch jaar. De voortbrengst van het neerhof bedrijf bedroeg meer dan de legerbegrooting de verkoop van vleeschkiekens alleen bracht meer op dan de verkoop der zware trekpaarden in België. Als men weet dat de verzorging dezer dieren bijna uitsluitend aan de boerin is overgelaten en ze bovendien een besten dig toezicht uitoefent over de dienst boden op de hoeve werkzaam en verder de drukke taak van het huishouden en de opvoeding der kinderen ten haren laste beeft, dan moet men toegeven dat haar taak minstens zoo belangrijk is als deze van den boer. Zij zal haar dubbelen, gewichtigen rol van huishoudster en boerin dan ook slechts naar behooren kunnen vervullen, als zij handelt met orde en kennis van zaken. Wil zij de opbrengsten van stal en neerhof zien vermeerderen, dan zal zij onvermijdelijk moeten bekend wezen met begrippen over derkunde, hoender- kweek, voedingsmethoden, over melk- verzorging en boterbereiding. Zij moet begrijpen dat de uitgaven, besteed voor moderne hoevetoerusting en aankoopen der noodige werktuigen, doorgaans de meest winstgevende geld- plaatsingen daarstellen. Een regelmatig boekhouden, dat door gaans eveneens in haar bevoegdheid zal vallen, zal haar zulks bij ondervinding doen waarnemen. Als de landbouwer en zijn vrouw, beiden even volledig op de hoogte zijn van de doelmatige middelen die moeten aangewend worden tot voor uitgang van hun boerenbedrijf, dan zul len voorspoed en welvaart er gelijken tred houden met huiselijk geluk en vree missen boer of boerin echter de uoo- dige beroepskennissen, dan... blijft het hekken aan den ouden stijl, en... de speelman is gauw van 't dak. Daarom juist dient dan ook voor de degelijke opleiding onzer toekomstige boerinnen gezorgd. Daartoe staan twee middelen in het bereik huishoudkundig beroepsondenvijs en de moeder met haar praktijk en ondervinding van eiken dag, twee hoofdbelangrijke faktoren, die; we in een volgende uiteenzetting nader zullen toelichten. Aan de Landbouwers van Elene, Oombergen, Leeuwergem. Op aanvraag en na grondig onder zoek hebben we beslist een magazijn te openen te ELENE, wijk Nieuweghe, bij Gustaaf Rollé-Rollé. De ligging van genoemd magazijn, op n paar honderd meter van 't Vosken te Oombergen, 'n klein kwart uurs van de kerken van Leeuwergem en Elene, klein half uur van de statie Baelegem- zuid, laat ons 't beste verhopen te meer dat we in Elene over goeie leden be schikken, die hun beste best zullen doen om nieuwe leden bij te winnen, de goede gedachten onzer Vereeniging.haar stip ten ea eerlijken handel te doen kennen aan vrienden en kennissen en er zoo doende veel zullen toe bijdragen om al daar ook *n goede, stevigeafdeeling van Redt II Zeiven te vormen. Van af Maandag 13 Juni zullen in nieuw magazijn alle waren beschikbaar zijn. De meerverkoop is bepaald op 1,50 fr. per 100 kgr. Wijzen we er hier terloops op dat de jaarlijksche bijdrage als lid zéér gering is slechts negen frank voor 'n vol jaar en bovendien recht geeft op kosteloos abonnement op De Koorn bloem In De Koornbloem worden alle belangrijke landbouwkwesties behan deld, verschijnen hoogst nuttige artieke len over allerlei onderwerpen, regelma tig houden betrouwbare marktberichten de lezers op de hoogte der prijzen van allerlei waren en produkten. De Koornbloem is als de Moniteur van R U. Z. en van den landbouwer. Alles war in en buiten R. U. Z. gebeurt, wordt vermeld en besproken. De prijs lijst der waren, met hun meerverkoop in al de plaatselijke stapelhuizen, is als voortdurende leidraad in het nagaan der prijzen van de konkurreerende han delaars. De bijdrage van nu tot einde 1927 bedraagt slechts 6.50 frank. Zij kan gestort worden in alle post kantoren (aanvraag abonnement), bij al ocze plaatselijke magazijniers, in onze bureelen te Aalst, en in onze hulphuizen Herzele en Terneth. BAELEGEM Van heden af inschrijving voor su perfosfaat, ammoniak en nitraat voor het oogstseizoen, te lossen op statie Baelegem (dorp), bij Jules De Pril, ma gazijnier. Prijsvermindering per 10,000 kilos. AALST-MIJLBEKE Van heden af inschrijving voor stroo b(j Jan Schockaert, Moorselbaan. Leening van 1922 Trekking van 10 Juni4 reeks, 't zij 80 obli gates, uit te betalen tegen 300 frank, van af 1 Juni 1928. Reeksen 32853, 68264, 95926, 156494. Nummers per lot uitgekomen Reeks 32853 16, uitbetaalbaar tegen 1.000.000 fr. Reeksen 95926 3, 32853 12. 156494 12 uitbetaalbaar elk tegen 100,000 fr. Op Maandag 4 Juli zal er in de Banque Centrale de la Dendre een exaam plaats grijpen voor juffrouwen tot het begeven van plaatsen voor boek houding, snel- en machineschrift. De kandidaten kunnen zich van nu af laten inschrijven en ook het programma bekomen. Degene die zich niet kunnen aanbie den op dit exaam, zullen kunnen deel nemen aan een ander exaam dat zal plaats hebben op Zaterdag 6 Augustus. voor fr&sk s jaars kunt ge huren in de BANQUE D'ALOST N. V. Nieuwstraat, 27, Aalst (Rechtover de post) Bergt er uwe akten en stukken van waarde in en ge kunt gerust slapen. DE BESTE EN DE VOORDEELICSTE DER STIKSTOFHOUDENDF MESTSTOFFEN VERMEERDERT oéOPBRENüSTEN VERBETERT DE KWALITEIT DOOR ZIJNE 2ACNTE en AANHOUDENDE WÊRKiNO l&nmi Sr' N DEN GROND GOEDE MEST VOOR DE BEURS OPPERBEST Sam. Mpij. Redt U Zeiven (voor detweteerste dagen der week) Magazijnen Aalst en Herzele Per 100 kilos genomen. Het magazfi'n is open alle dagen van 8 l/2uur tot 12 uur voormiddag en van 1 112 tot 3 uur namiddag 's Zaterdags van 8 tot 12 uur. A) Voeders en Eetwaren, (Alle voeders en eetwaren worden verkocht zonder zakken behalve deze speciaal aangeduid m. z. (met zakken). I. Granen en Voederzaden 137,00 147.0C 186,00 190.00 176.CC 179,00 192,00 2,80 3.00 en Maïs Plata (nieuwe) Cinquantino roode Haver inlandsche Haver gekuischt en geplet Haver (bruine) gekuischt Haver (gekuischt en geplet) Gerst Gebroken keukenrijst de kilo Lijnzaad 2. Koeken. Lijnkoeken Lijnkoeken gebroken Aardnootkoek 55/60 Aardnootk. 55/60 gebroken Cocoskoek (witte) m. z. 3. Meelsoorten. Amerik. lijnmeel Amerikaansch lijnmeel m. z. Aardnootmeel 55/60 extra Aardnootmeel m. z. Katoeumeel Palmmeel Sezaammeel Maïsbloem Roggemeel Gerstemeel (gerst gekuischt) Maïsmeel 4. Bloem en Afval, Bloem 00 Bloem 000 Kriel (witte) Kortmeel (wit) Zemelen inlandsche Zemelen Fransche Zemelen (Holland) Roggekriel (wit) 5. Verschillende Suikerstroo Gemelasseerde lijnpellen 187,00 190,00 201.CC 204.0C 195,00 191,00 196,00 205,00 210.00 187,00 159,00 000,00 159,00 215.00 198.00 143,00 3 Potaschmesten. Sylviniet uit Elzas 15/18 P°t- 37,0o Sylviniet 15/18 (los) 33.00 Cloorpotasch 94,00 los 89,00 Potaschsulfaat 154,00 4. Verschillende. Guano De Ploeg 168,00 Guano Corona 168,00 Klavervet 5phosp. 5potasch 44,00 Raapkoek los 109,00 j gemalen 114.00 C) Verschillende Klaverzaad (Lokersch) 27,00 BLAUWEN ALUIN 4,25 Insectenvernietiger R. V. 37.00 D) Kiekenvoeders Kiekenvoeder I (mengeling van gebroken tarwe en zaden) 160,00 Per kilo 1,65 Gebroken rijst de kilo 2,60 Meelvoeder "ochtendvoer,, voor kleine en groote kiekens 150,00 Per kilo 1,55 Vleeschmeel 3,10 F PT OP I De prfizen hier- boven zijn zuiver berekend, 't is te zeggen, dat de over drachttaks van 4 door ons wordt betaald. De taks van 2 per duizend is voor rekening van den kooper. Alleen melassevoeders betalen 2 287.00 293,00 172.0C 128,00 112,00 115,00 00,00 169,00 Voeders. 81,00 81,00 Gedroogde en gemelasseerde draf 92.00 Droge pulp (extra) m. z. 107,00 B) Meststoffen* (Alle meststoffen worden verkocht met zakken inbegrepen, behalve deze waar speciaal los is aangeduid). 1. Stikstofmeststoffen. Nitraat 15 1/2 tot 16% 237,0C Ammoniaksulfaat 20/21 186^00 Kalknitraat 13% 000,00 Kalknitraat 15 1/2 193^00 Cyanamide 17 000^00 2. Phosphoorzuurmesten. L 45.00 43.00 41.00 41.00 17,00 27,oo 38.00 35,00 STABILISATIE» Plaatst uwe be schikbare gelden in de Geotsche bank voor Handel en Nijverheid, Filiaal van de Volksbank van Leu ven. AFDEELINGEN. Aalst, 27, Sint Jorisstraat, Dendermonde, 1, Franz Courtenstr. Sottegem, Kasteelstraat, 16 Zele, Cesar Meeusstraat, BIJKANTOREN. Hillegem, Dorp. Lebbeke, Brusselsche steenweg Lede, Molenstraat. Stipte geheimhouding Volko men zekerheid. Superphosphaat 15/17 phosp Superphosphaat 14/16 Superphosph. 13/15 Supra B IJzerslakken 8/10 pbosp.z. IJzerslakken 10/13 IJzerslakken 15/20% Bernard phosphaat is de voordeehgste stikstohneststof Omdat j Het 15 1/2 nitrische stikstof, onmiddellijk en geheel door de plan ten opneembaar inhoudt het ten allen tijde mag gebruikt worden en volgens het geval, inge werkt of als dekmest toegepast het den grond niet verzuurt het geen van allerhoogst belang is het zonder het minste bezwaar met phosphoorzuur en potaschmesten mag vermengd worden het een zeker, regelmatig en snelle werking heeft, wanneer het oordeel kundig gebruikt wordt het voor alle teelten past. ■■RtHBflMBHMHU Edit .^6<y.flhKEUNA®ii5uïêl*T^ - ia» r/sc i iagecou4cn.

De Koornbloem | 1927 | | pagina 2