De JMieuwe Klok Levensopvatting en Levenswaarde GELD 1IMPËRMEABLES HEERLli! Laodbouwsters, Landbouwers GABARDINEMTRENCH-COATS m Belangrijk Charles Gregoire - Parewyck Ernest BAEYENS, Erembodeg em POEDER„AKKER" llWUBMBMlBiMIBBM—MH| - NOVELLE - Uit de verre einders werd stilaan de avond geboren. Verre en bij stierven de geluiden van den doodgaanden dag en allengskens zeeg over de zwijgende we- reld de groote rust van den heerlijken zomeravond. Vóór de stoep der ouderlijke woonst van Lioa Belniotte stonden ze zwijgend, zij en hij, Lina en Maerten, twee jonge menscben in de heerlijkste schoonheid hunner jeugd, drinkend vol zoet genot de zachte schoonheid der lavende stilte, terwijl in bun zielen 'r> mooie liefde leef de. 'u liefde die glanzen van geluk in beider oogen lei. En lang stonden ze, met de handen in elkaar, geleund tegen den muur, de oogen wijd droomatarecd ia de vallen de duisternis. Lina, nog drie dagen fluisterde de jonge man plots, met 'n ziadering van geluk Ze knikte sprakeloos Nog drie dagen ging hij zacht verder en dan zal de nieuwe klok in den toren hangen en voor de eerste maal haar stem laten hooren voor ons, voor ons die een nieuw leven van geluk en liefde zullen ingaan op dien dag. Voor ons die knielen zullen voor den priester om zijn kuwelijkszegea te ontvangen murmelde ze ia-gelukkig. Hij keek haar vol ia het gelaat en io zijn oogen glansde 'u wonnig licht van zoet verlangen. Tot morgen, lieve, eade nachtrust Slaapwel, Maarten Hij kuste baar snel, en ging weg... Maarten Holman opende met den kleinen sleutel de zijdeur der kerk en besteeg vlug de wenteltrap naar den hoogen spitsen toren. De jonge man was smid en als dusda nig had de grijze pastoor hem gevraagd, thans dat de nieuwe klok in de hooge kamer opgehescheri hing, deze ook te plaatsen op de plaats der oude afgedank te klok. Stil neuriënd beklom de jonge man de trap en stond enkele stonden later op de klokkenkaraer. Vlak boven zijn hoofd hing de reusachtige nieuwe klok, en door de galmgaten van den to ren viel zonnekcht in helle glanzen op het nieuwe brons. Maarten beklom de kleine ladder en gaf toen,aks onbewust,een lichten tik met zijn hamer tegen de bronzen massa. Een zwaar gerommel, als verwijder den donder, vulde plots de heele klok- kenkamer en verrukt luisterde de jonge man er naar. Ei, wat zou overmorgen die klok bei eren over het dorp. wat zouden die bronzen klanken opensprankelen, gedra gen op de wind om, zwaar dreunend, de dorpelingen te vertellen dat Maarten Holman en Lina Belmotte in 't huwelijks bootje traden. Maarten kreeg rillingen van geluk en terluiks bekeek hij de twee kleinere klok ken als met minachting. Dat waren dwergen naast de nieuwe klok. Maarten zette zich schrijlings op den zwaren middenbalk waaraan de nieuwe klok sinds gister hing en met den zwa ren handhamer begon bij met forscheo zwaai de eiken schoorbalken weg te slaan die gisteren nog steunden, doch thans, dat de klok op haar plaats hing, moesten weggeruimd worden. Even keek hij door een der galmga ten en haast ontsnapte hem een kreet van blijde verrassing. Ginds, op'n paar honderd meter van den toren, stond het huisje zijner verloofde en op den achterkoer zag hij duidelijk Lina die torenwaarts keek. Had zij den tik van zijn hamer gehoord op het brons en ontving ze dit geluid als een groet van hem dien zij liefhad Maarten lei een oogenblik zijn hamer terzij.steunde zich met den voet tegen een der schoorbalken en stak voorzichtig een arm door het galmgat terwijl hij wuifde als tot een groet. De kleine figuur ginder beneden merk te het op en knikte herhaalde malen met het hoofd. Langzaam en voorzichtig meende de jonge man zich terug te trekken, toen er plots een ijzig gevoel van ontzetting door zijn leden zinderde. De schoorbalk, waarop hij met zijn volle gewicht rustte,week langzaam ter zij. Inderhaast grepen de handen van den jongen man naar een steunpunt, en even omklemden zijn vingeren een der zware dwarsbalken. Toen sloeg de schoorbalk onder hem weg en plofte met een dreunend geluid op de zoldering. De heele toren trilde met een plotsen schok en Maarten werd losgerukt van zijn hou vast en viel een oogenblik rechtstandig. Toen raakten zijn voeten den onderband der nieuwe klok. waardoor zijn lichaam achterover sloeg en met het hoofd om laag dwars door het open zolderluik der klokkcnkamer stortte, om een viertal meter lager met doffen bons op den steenen wenteltrap terecht te komen, waar hij bewegingloos bleef liggen, ter wijl een dun bloedstroompje langzaam van trede tot trede lager daalde. De nieuwe klok beierde voor de eer ste maal over het dorp. Zwaar dreunde haar stem van uit den hoogen toren, doch met haar zongen de twee kleinere klokken ééo zelfde lied het doodenlied om een ziel die verscheiden was. En plechtig traag, met het groote zil veren kruis voorop, naderde uit een der zijstraten een lange ingetogen lijkstoet de dorpskerk. Enkele minuten nadien ruischten doodenzacgen onder de stille kerkge welven. Op de baar rustte 'n lange, som bere doodskist. Dat was het stille, enge slaapvertrek waarin Maarten Holman zijn eeuwigen slaap sliep. Men had den jongen man gevonden twee uur na zijn val, met gekloven sche del, zielloos. Vlak bij de baar, met bloedlooze lip pen en wasbleek gelaat, de oogen diep in hun kassen schitterend met koortsach- tigen glans, zat Lina Belmotte. Groote huiveringen doorschudden de lenige ge stalte en bijwijlen ontsnapte een stil ge kreun aan s meisjes lippen. Geen traan echter vloeide meer Haar rood omran de oogen hadden zich reeds uitgeschreid ea thans scheidde alleen nog haar hart, haar hart waarin het verwoestende zwaard der wanhopige smart een chaos gemaakt had, haar hart dat iederen klok- kecklank ontving als een nieuwe dolk stoot, want deze klokken hadden moeten jubelen thans om de verbintenis van twee zielen, terwijl ze droef klaagden om n scheiding die de vreeslijke maaier Dood onherroepelijk miek. Junimaand 1927. Van den Broeck Em. In het nummer van S^Juni 1.1. lazeti wij het artiekel betiteld Le vensopvatting en levenswaarde. De schrijver drukte er op dat ieder verstandig mensch hoefde te weten wat hij wil en waarheen hij wil. Het levensdoel bepaalt onzen handel en wandel. Naar ge lang wij "hooger op„ streven, stellen wij een ideaal. Het ideaal verzoet den last, geeft kracht en uithoudingsvermogen, veredelt den mensch als mensch, als fami lielid, als sociaal wezen, als bur ger. Van de waarde van 't ideaal, hangt dus ook de waarde eener handeling af. Het ideaal onderstelt een klaren kijk op 't leven, een bewuste levensopvatting. Het volmaakte is niet van deze wereld zegt de oude spreuk en dat stellen wij ook vast in de levensopvatting, die zich door haar onvolledig-zijn, weldra richt naar een of ander zijde en derwij ze slechts een gedeelte waarheid bevat. Vroeger vernoemden wij aldus het materialisme, het idealisme, e. a. Laten wij voor deze maal iets meer zeggen over "materialisme,, opdat het ons gegund zij, daarover 'n klaren kijk te hebben en logisch te vinden, de gevolgen die er uit zijn voortgevloeid. Het is eenmaal een feit dat de mensch een lichaam heeft. Dat hoeft niet betwist te worden. Het lichaam of het stoffelijke van het menschenwezen heeft dus ook zijn reden van zijn en hoeft geëerbiedigd, ook verzorgd en op gevoed. Wil dat nu zeggen dat onze eenige bezorgdheid is, ons eigen persoontje als eerste en laatste reden van ons doen en laten te stellen Zoo meenen het werkelijk de materialisten. Die zijn belust op zinnelijk genot, op 't goed doen van hun eigen lichaam. De ge zondheid is voor hen de eenige groote schat. Een kloek lichaam verkrijgen, lang en goed leven, ge nieten is hun doel. Het lichaam is de grond van t menschenwezen en het ver stand is slechts een uitvloeisel en gevolg zijner werking. De mensch is een stoffelijk produkt der natuur aan wie het zijn ontstaan en zijn leven te dan ken heeft. Door deze denkwijze noemt men de materialisten ook wel naturalisten dewijl deze alle levende wezens herleiden tot na tuur produkten. Een van de grondleggers van t naturalisme is Darwin, een en- gelsch geleerde en filosoof. Het is Darwin die het verband of de aan eenschakeling heeft willen bewij zen, welke zou bestaan tusschen de levende wezens van den laag- sten tot den hoogsten trap der evolutie t. t. z. van de eencel lige wezens of mikroben tot het hoogste dier den mensch. Voegen wij hier terloops bij dat het Darwinisme in dit opzicht gansch valsch is en de zoogezegde overeenkomsten die bestaan tus schen de wezenssoorten slechts uiterlijk of zeer onvolledig zijn. Darwin blijft daarom toch wel de groote geleerde en velen kle ven zijn onderstellingen en bewe ringen aan,zoodanig dat uit die ge dachte de meening en de overtui ging is geboren dat de mensch een dier is in hooge maat van ontwik keling. Wij lezen dan ook van geleer den. die met die gedachte over den mensch. een speciaal begrip hebben gekregen over het leven. Zoo heeft men wijsgeeren of fi losofen, die daaruit een reeks af leidingen hebben getrokken die a'- les behalve heerlijk zijn vb. De mensch is een dierzijn plaats is naast een visch, een zoogdier, een aap Alleen dat is "goed„ onzedelijk als het het dierlijk leven dient, voldoet of vooruithelptKwaad,, is alles wat het lichaam schaden mag. De bij onderste wetenschap die u goed en kwaad leert kennen is de gezondheidsleer, met an~ dere vakken, als natuurweten schappen, geneeskunde, schei kunde, natuurkunde enz. 41 Een kind zal uit instinkt zich verdedigen tegen al wat hem schaden kan. Laat het dus maar begaan. De natuur is zijn beste leer meer ster; de ze zal hem natuur lijker wijze, door ondervinding, de gevolgen van het kwade Zee- ren kennen, wat het kind nopen zal het kwaad te vluchten v.b. Een kind wil over de smal le brug eener beek Het ziet het gevaar het gaat toch, het valt en... verdrinktl't Is het natuurlijk gevolg van 't kwaad (Maar wat kras, voor kinderen die de gevol gen niet altijd kunnen voorzien!) Alleen een gezonden geest in een gezond lichaam. Geen hersenen, geen verstandveel hersenen, veel verstand Ver stand gaat niet per gewicht en een waterhoofdige of hydroce- phaal heeft meestal weinig ver stand. De natuur gaf den mensch zijn oogen, oorers en andere zinnen om te leeren, en verstandelijk te ont wikkelen. De naturalisten willen dus alleen vei standig maken bij middel van ztEmen-onderwijs, aan schouwen, ontleden, samenstellen, uitvoeren van dingen uit de na tuur, dus de "natuurwetenschap pen,, zijn de eenige geschikte daartoe. Vakken, wöar^oor men al zijn verstandskracht moet samenbren gen, die handelen over "onzinne lijke,, dingen, v.b. de hooge wis kunde, de redeneerkunde, de ziel kunde, de godgeleerdheid, de din gen, in hun dieprste, eerste oorza ken zulke vakken, staan bij de na turalisten op tweeden rang en zijn van minder belang. Het kunstge voel staat e\*eneens met een natu ralistische kleur getint. De fijne weergave van de natuur, zooals wij die zien en hooren, is kunst. Men neemt zijn onderwerp om het even waar, maar men blijft steeds laag bij den grond en miskent alle edele, verhe- I vene, hoogere gevoelens.die den mensch stellen als het meesterstuk der schep ping. Het naturalisme ziet niet in dat een mensch een tweevoudig wezen is, dat ook een ziel bezit. Hoe men het ook noemt, maar er leeft iets in hem dat hem onderscheidt van het dier er werkt iets in hem dat de mogelijkheid daarstelt om af wezige, onzinnelijke, onstoffelijke dingen te begrijpen, te onthouden, te verwerken. De mensch rede neert, oordeelt, besluit, bezit een wil, een lager maar ook een hooger gevoel. Hij gelooft en bemint zin nelijke zaken, maar hij kent ook plicht, recht, medelijden, eerbied en waarheid. De zedelijkheid van de natura listen leidt tot "dressage,,. Een dier leert men toertjes met een brokje suiker en de zweep er naast. "Zedelijkheid,, ligt bij den mensch in hoogere verdieping, en gaat ge paard met weten en willen. Ón wetend kan men niet zedelijk ver antwoordelijk gesteld worden. Is de ontwikkelingsleer of de bewering van Darwin, die het le ven legt in de natuur en het leven de in het levenlooze zoekt, valsch, dan is de vitalistische leer die de schepping aanvaardt, te verdedi gen, dan blijven wij bij de aloude kristene gedachte die de groote meerderheid onzer lezers koestert en die tegenover naturalisme en materialisme staat. voordeelig te bekomen om te bouwen, huis. land of grond te koopen. Alle Geldleningen op Hypotheek, Gemak van afbetaling. Gratis inlich tingen Landbouwers en werklieden zeer gunstige voorwaarden. D' G van Bergen-Verachtert van X Huis L. SAEY-CORTEN J Brusselschestraat Stoofstraat, J AALST. IMPERMEABLES in ALLEN AARD LEDEREN VESTEN Jacht- en Sportartikelen j I Waterdichte Hoeden Regenmantels op Maat J Al de Artikelen van het Huis zijn J gewaarborgd. zal het stof uit Uw neus verwij deren en Uw brein opfrisschen. OveTal verknjgb. fr. 4 p. doo». Wilt U Dorschmachines, Maai-.Pik- Bindmachines, Hooikeerders, Hooi- raken, Naphte- en Ruwoliemotoren enz. van eerste hoedanigheid en de zekerheid datuw herstellingen goeden snel gedaan worden, koopt dan deze in vertrouwen in het oud gekend huis: Landbouwmachinesfabriek - Fabriekstraat, AALST. Tel. 400. Alle machines in voorraad worden op proef geleverd met ernstige waarborg. Electro motoren De Vijf,, zijn de beste. Verplaats bare hoeve-motoren op slede of draagberrie. - Pompen, Transmissiën, Kiemen. Oliëo, Vetten. Alle herstellingen. Autogeenlasschirg Pnma kwaliteit-machines. Marioe oriizen Hier is wat gij hebben moet Een maai of pikmachine die twintig jaar uitstekend dienst doet Waar zijn die nog te vinden Op oorlogsschade NEEN II Bij instellingen die telkenjare van merk en naam veranderen NEEN 11 Bij agenten die voor verschillende merken makelen NEEN 1! Een nienw merk KAN wel goed werken,., maar... duren is een schoone stad.,. Gij moet de wisselstukken bij de hand vindeD. nalr uw LTaTo Tv*0* hier 9°ud waard kiJkt voor alles naar uw belang 1 Vraagt kataloog en prijzen aan (tegen statie Haeltert). Twee jaar waarborg. - Betaling einde oogst. Niets op voorhand. Hoofdagent Mélotte Ploegen. Afroomers. GrcArmarfcr. 12. Belegstfaat, 19 AALST ANTWERPFN ladies gij vermagert j iadien gij lijdt in ds lenden; indien gij pi.inen voelt in armen en beeneu; indien gij altijd vermoeid zijt, 'g morgeus bij liet opstaan; indien gij hoofdpijn bebt, het geheugen verslecht; indien gij krachteloos en moedeloos zijt, zonder wilskracht, zonder levenslast; in dien gij zwarte gedachten hebt; indien gij slecht slaapt; indien gij aan de maag lijdt, krampen hebt, beladen tong, vetlen smaak in den mond, hartkloppingen, zweeten bij de minste krachtinspanning, warme op ruiingen, schemeringen, ooiruischingen, steken in dezijde, verstopt ing, grgrol in de darmen, moeilijk ophoudeD van water of herhaalde noodzakelijkheid te wateren, brandend water, vlo ilngen. witte vloed of witlooping, onmacht, prost.itiet, breuk, indien gij vruchteloos alles hebt beproefd en gij niet genezen zijt. lees het belang wekkend boekje i»K zevt u- ZWAKTK (HKUKASTIIlSllXt, dan zult gij hegrijpen waarom bet GE STICHT WIHDEI.MCX, gelegen ÏOO PI.4VTESSTII4AT, BHl'S- skl (soohdI, in -1861 gesticht, en bestuurd door een geneesheer specia list, altijd deze droeve ziekte geneest. Duizende bewijsschriften van genezing lig gen ter beschikking der klanten. Het boekje wordt verzonden tegen tl fii. in post zegels. Raadplegingen te BHrssKl 100 Planten-traat, alle Zon- en Maan dagen, van 10 tot 3 uur, behandeling bij briefwisseling.

De Koornbloem | 1927 | | pagina 6