DE WEEK Konijnenkweekers Luistert! j GELD Landbouwers Abdijsiroop BINNENLAND BUITENLAND f MEÜBELMAGAZIJN René De Paepe-Gorttials s Nazareiilstraat, 67, (Hoogstraat) f g Zeer verzorgde afwerking Matigeprijzen Spoedige bediening Gewaarborgd werk. OSCAR 1)E GROOT Genees Uw hoest word at het te laat is f? 4 Het 6' Nationaal Kongres voor Tuinbouw. Het 6' Nationaal Kon gres voor tuinbouw zal plaats hebben te Brussel, Palais des Academies op 11 September e.k. Onder de punten aan de dagorde die nen vermeld 1Het sociaal belang van den tuinbouw in het ekonomisch leven van ons land 2) het tuinbouwonder- wijs 3) De hofbouw als verfraaiings middel Het kongres zal gevolgd worden door het gezamenlijk bezoek der deelnemers aan de voornaamste tuinbouwuitbatin- gen van de brusselsche omgeving Wij hopen dat de inrichters niet zullen ver geten dat de tuinbouw vooral in Vlaan deren wordt beoefend en aan onze taal bij de besprekingen de plaats zullen gunnen welke haar toekomt. De belgisch fransche onderhande lingen voor het Handelsverdrag. - Naar wjj in ons blad vroeger meedeel den, werden de besprekingen tusschen België en Frankrijk onderbroken, op verzoek der fransche Regeering welke eerst een overeenkomst met Duitschland wenschte tot stand te brengen. De duitsch-fransche onderhandelingen vor deren echter maar langzaam, zoodat de besprekingen met België en Zwitserland maar eerst zullen kunnen hernomen worden tijdens de maand November a.s. De belgisch-luxemburgsche betrek kingen. Zooals hier vroeger werd gemeld, heeft de gelijktallige belgisch- luxemburgsche kommissie die gelast was de moeilijkheden op te lossen, onstaan naar aanleiding van het belgisch-luxem burgsch tolverbond, haar voorstellen ingediend aan beide regeeringen. De bevoegde besturen kregen opdracht deze voorstellen nader te onderzoeken en in praktijk om te zetten, In zake de voorstellen der kommissie tot bevordering van het verbruik van luxemburgsche wijnen in België, is het beheer der akcijnzen reeds tot uitslagen gekomenDe verbruiksrechten op de wijnen welke 15 bedragen op de aan gegeven waarde, zullen met 2/3 vermin derd worden voor de wijnen van luxem- burgschen oorsprong. Om de verminde ring te genieten moeten de luxemburg sche wijnen vergezeld zijn van een ge tuigschrift van herkomst. De Nationale Maatschappij van Spoorwegen heeft een vermindering op haar vervoertarieven toegestaan van de helft voor volle ladingen en van 15% voor gedeeltelijke ladingen voor den in voer in België van luxemburgsche wij nen. Deze verminderingen zullen in toe passing treden, zoodra een overeenkomst is bereikt met het beheer der luxemburg sche spoorwegen betreffend de toepas singsmodaliteiten. Mogen wij dank zij die maatregelen de zoete hoop koesteren dat wij eerst daags tegen billjjken prijs een glaasje luxemburgschen wijn zullen kunnen proe ven! Onze uitvoer van zware trekpaar den. Tijdens de 5 eerste maanden van dit jaar bedroeg onze uitvoer van zware trekpaarden 3.368 merries voor fr. J8.'08.C00 5.420 ruinen voor fr. 31.836.000 1.269 veulens voor fr. 3 445.000 377 hengsten voor fr. 2.690 000 Te samen 10.434 paarden voor een gezamenlijk bedrag van 56.079.000 fr. Onze voornaamste afnemers zijn: Duitschland dat aankocht: 2160 rui nen voor 16,584.000 fr., 1379 merriën voor 9.997.000 fr. of te samen 3539 paarden voor 26 581.000 fr. Frankrijk dat ons afnam2916 ruinen voor fr. 13,372.000, 1803 merries voor fr. 7.249 000, 1245 veulens voor frank 3 326.000, 211 hengsten voor 1.197.000 fr. Te samen 6.175 paarden voor frank 25.144.000. Nederland aan wien wij leverden 269 ruinen voor fr. 1.347.000, 145 mer ries voor fr. 528.000. Te samen 414 paarden voor fr. 1.875.000. Nieuwe onderhandelingen in 't zicht tusschen België en Holland. Naar de hollandsche bladen melden, zullen binnen enkelen tjjd de onderhandelingen hernomen worden tusschen Nederland en België tot regeling der aangelegen heden welke nog hangende zijn tusschen beide landen tengevolge van de verwer ping van het belgisch-nederlandsch ver drag door de Eerste Kamer. Alvorens echter de besprekingen heropend wor den, zal de heer Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken in Nederland, zijn belgisch kollega den heer Van der Velde teGeneve ontmoeten, be gin September a.s., ter gelegenheid van de Volkenbondsvergadering. Zij zullen samen de voorwaarden onder de oogen zien, waarop de onderhandelingen tus schen beide landen kunnen hernomen worden. Na het achtste kongres van den Katholieken Vlaamschen Lands bond. Het achtste kongres van den Vlaamschen Landsbond, dat over 14 dagen te Sint Truiden plaats had, mag een schitterend sukses genoemd worden. Al de vraagstukken welke van aktueel belang zijn voor onze vlaamsche bevol king, werden op degelijke wijze bespro ken. De houding der leiders van de kath. vlaamsche beweging tegenover deze vraagstukken werd voor de toe komst duidelijk afgebakend. Tusschen de aangelegenheden welke aan grondige bespreking werden onder worpen, kunnen vernoemd 1) het am- nestievraagstuk, waar de Landsbond zich uitdrukkelijk heeft uitgesproken voor het wetsvoorstel Van Cauwelaert; 2) de uitbreiding van de vervlaamsching der gentsche hoogeschool 3) de ern stige toepassing der bestuurlijke taal- wei; 4) de vervlaamsching van het leger en van het gerecht 5) de praktische vervlaamsching in en door den handel 6) de vlaamsche toestanden in de lim- burgsche nijverheidsstreek7) de ge- gedragslijn onzer gemeenteraden ten opzichte van de vlaamsche kwestie. De heer Van Cauwelaert heeft op het kongres aangekondigd, dat de Vlaamsche Groep na de parlementaire vakantie in de Kamer zou optreden voor het verleeneD van amnestie, de verdere vervlaamsching der gentsche hoogeschool, de volledige toepassing der bestuurlijke taalwet en de vlaamsche taalregeling in het leger 1 Die voorne mens zijn zeer loffelijk; hopen wij dat ze zonder verwijl en met de noodige ener gie in daden worden omgezet Een doelmatige propaganda tot uitbreiding onzer handelsbetrekkin gen in het buitenland. De heer Whiteley, belgisch konsul te Baltimore, heeft in de voornaamste steden der Vereenigde Staten van Amerika een reeks voordrachten ingezet over België als nijverheidsland en als land van schil derachtige oorden en van toerisme. Zijn voordrachten richten zich hoofdzakelijk tot de nijverheids- en handelskringen, alsmede tot de kringen van toeristen, en worden opgeluisterd door een film daar toe samengesteld door het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Een reeks voordrachten van denzelfden aard zal eerstdaags gehouden worden in Neder landsch Indië door den heer VanSchen- del, belgisch konsul te Batavia. Deze pogingen zijn een zeer geschikt middel om onze handelsbetrekkingen met het buitenland te bevorderen en de vreemde toeristen iD nog grooter getal nair ons land te doen reizen. De stand van het index-cijfer sinds 1920. Het index 100 als basis ne mend tijdens de maand April 1914, doet het gemiddeld indexcijfer zich voor als volgt sinds het jaar 1920. Voor het jaar 1920 455. 1921 399. 1922 373. 1923 428. 1924: 501. 1925: 518. 1926 618. Men bemerke dat het hier het gemid deld cijfer betreft, berekend over gansch het jaar. Wat zal het zijn voor het jaar 1927, indien men in overweging neemt, dat in December 1926 het indexcijfer 741 bereikte en op 15 Juli 1927 reeds was geklommen tot 790 1 In ieder geval zal het verre van aanmoedigend zijn Het nationaal inkomen in België, Frankrijk en Er geland. Volgens berekeningen van den gekenden ekono- mist F. Baudhuin, professor aan de Leuvensche Hoogeschool, beliep het nationaal inkomen in België voor den oorlog tot 6 1/2 milliard goudfrank per jaar. In 1924 bedroeg het 31 1/4 mil liard papierfrank, hetzij 7 112 milliard goudfrank. Sinds 3 jaar is dit inkomen gedaald niettegenstaande het bevol kingscijfer is gestegen. Thans zou het ongeveer 42 milliard 100 millioen pa pierfrank bereiken, onderverdeeld als volgt Inkomen van onroerende goederen 3,250 mil. roerende kapitalen 5,350 loonen en wedden 18,500 Bedrijfsinkomsten 15,000 Totaal fr. 42,100 mil. papierfrank of 6 milliard 100 millioen goudfrank, hetzij 7 per honderd minder dan vóór den oorlog. Per inwoner berekend bedraagt het jaarlijksch inkomen in goudfranken In 1913 In 1927 België 850 775 Frankrijk 890 740 Deze toestand is maar voorloopig, daar onze inkomsten nog niet zijn aan gepast aan het stabilisatiepeil van onzen frank. De loonen, bedrijfsinkomsten en voornamelijk de inkomsten van intellek- tueelen zullen zeker stijgen door aan - passing aan het stabilisatiepeil onzer munt. Men kan voorzien dat ons natio naal inkomen binnen enkele jaren 50 milliard papierfrank zal bereiken. Terwijl België en Frankrijk aldus met veel moeite hun toestand van vóór den oorlog behouden, heeft Engeland groote vorderingen gemaakt. Volgens de ver maarde ekonomisten M A. Bowley en Sir Josiah Stamp is het nationaal inko men in Engeland /de Iersche vrijstaat niet inbegrepen) van 51 milliard goud frank in 1911 tot 104 milliard goudfrank in 1924 geklommen. Het gemiddeld in komen van de Engelschen bedraagt thans per inwoner 2360 goudfrank. Deze aangroei van rijkdommen bij sommige standen der bevolking heeft echter niet voor gevolg den algemeenen ekonomischen toestand in Engeland te verbeteren. Zoo wijzen de statistieken uit dat Engeland met een geweldige krisis van werkloosheid heeft te strijden. Leening van 1922 Trekking van 10 Aug.3 reeksen, 't zij 60 obli- gatiës, uit te betalen tegen 300frank, van af 1 Juni 1928. Nummers der uitgekomen reeksen Reeksen: 8746, 85866, 183170. Nummers per lot uitgekomen Reeks 183170 n' 12 uitbetaalbaar met 250.000 fr. Reeksen 85866 nr 17, 85866 nr 18 uitbetaalbaar elk tegen 100,000 fr. FRANKRIJK. Het IV' kongres der Vlaamsche Vereenigingen in Frankrijk. Bij de bevolking van vlaamschen oorsprong in Noord Frankrijk, is sinds enkelen tijd een beweging op touw gezet om den vlaamschen volksaard te bewaren en de vlaamsche taal in eer te herstellen On der leiding van kanunnik Looten is men reeds tot bemoedigende uitslagen geko men. Zoo werd aan de katholieke Hooge school van Rijsel reeds een leerstoel ge sticht voor vlaamsche letterkunde. In sommige gemeenten bestaan reeds bloei ende vereenigingen tot studie en uitbrei ding der kennis van de vlaamsche taal. Een vlaamsch fransch katechismus werd door de geestelijke overheid aangenomen en vond ingang in talrijke middens. De gewestelijke pers is de beweging niet ongenegen en helpt op doelmatige wijze mede tot behoud en uitbreiding der vlaamsche kuituur. Op hun kongres te Hazebroeck, dat schitterend lukte, hebben de baanbrekers der beweging de verdere methode van werking bestudeerd en den wensch uit gedrukt dat het aanleeren van het vlaamsch in het lager onderwijs de plaats inneme welke aan de volkstaal toekomt, dat in elke gemeente studiekringen wor den ingericht tot uitbreiding der kennis van de vlaamsche taal, dat de geweste lijke pers wekelijks een vlaamsch artikel opneme. Wij wenschen onze broeders uit Frankrijk een heerlijk sukses bij hun pogingen tot behoud vaa den vlaamschen volksaard. De ontvolking van Frankrijk neemt toe. De aanhoudende daling van het geboortecijfer veroorzaakt gróote zorg aan de fransche staatkundigen, te meer dat de duitsche bevolking van jaar tot jaai op aanzienlijke wijze aangroeit. Zoo bedroeg het aantal geboorten in Frank rijk in 1926 enkel 766 000 en het over schot der geboorten op de overlijdens 52.000. In Duitschland integendeel groeide de bevolking aan met 491 366. Het aantal geboorten bedroeg er in 1926 1 226.000 hetzij een vermindering van 66.000 ten opzichte van het vorige jaar, doch anderzijds bereikten het aantal overlijdens maar 735.000 of een vermin dering van 9.000 ten opzichte van het jaar 1925. Ook dient aangestipt dat het getal overlijdens van kinderen van min der dan een jaar grootelijks is vermin derd: het bereikte maar 124.000 tegen 136.000 in 1925! Deze cijfers wijzen uit dat het even wicht tusschen den aangroei der bevol king in beide landen van jaar tot jaar meer wordt verbroken in 't nadeel van Frankrijk. DUITSCHLAND De enorme belangstelling voor het vliegivezen. Er zijn weinig landen waar de belangstelling voor het vlieg- wezen grooter is dan in Duitschland. Vooral aan het vlieg wezen dienend voor handelsdoeleinden wordt bijzondere aandacht geschonken. De groote centra zijn door degelijke en regelmatige lucht- vaartlijnen met elkander verbonden. Deze worden aangewend voor het ver keer van reizigers, voor den postdienst en in aanzienlijke mate ook voor het goederen vervoer. Steden van eenig belang bezitten haar vliegplein Bij de schooljeugd wordt een ijverige propaganda gevoerd voor het vlieg wezen. Zoo bekomen de goede leerlingen in de steden als belooning de gelegenheid een luchtreisje mee te ma ken. Zelf voor landbouwdoeleinden wordt het vliegtuig op ruime schaal aan gewend zoo worden aspergiën die in de streek van Schwetzingen (Baden) worden gekweekt, regelmatig van het vliegplein te Mannheim per vliegtuig verzonden naar de groote duitsche ste den en naar het buitenland. Dit trans- De konijnenkweek ondermijnd door sterf- ten op sterften, gaf af keer en teleurstellingen. Nu is het konijn opge zocht en duur en nu ook zijn alle ziekten over wonnen door Mullie's Konijnenpoeder tegen DIKKE BALGEN AFLOOP. Schielijke Sterften, Ziekten der Maag, In gewanden, Waterorga nen, Zilte, enz. Begunstigt den groei. Eischt dit Fabriekmerk Kweekt konijnen met Mullie's Konijnenpoe der voor de gezondheid, Tegen alle ziekten, om malsch en vast vleesch te bekomen. Zoo zult gij een groot gewin hebben, gemakkelijker uw pacht maken, een goed voedsel op tafel brengen. In alle apotheken 8.00 fr. de doos. Algemeen Depot: Apotheek Het Neerhof Staden. Telefoon 35. port geschiedt op buitengewone snelle wijze Aldus is het mogelijk, aspergiën die s morgens teJSchwetzingen gestoken worden, reeds te 9ul5 van Mannheim te verzenden naar Munchen waar ze te 12u35 toekomen. Te 3u54 in den namid dag kan de bestelling met hetzelfde vliegtuig reeds te Weenen zijn. Bij een middag vlucht kan Franckfort te lulO, Stutgart te 3u, Munchen 5u45 bereikt worden. Ook met Keulen, Essen en Ber lijn is de luchtvaartverbinding zeer gun stig. De transportonkosten zijn niet over dreven, zoo b.v. bedragen zij van Mann heim naar Stutgart tegenwoordig voor één kg aspergiën 30 pfenning; tot Franckfort a M. 30 pf.tot Keulen 55 pf.tot Munchen 50 pf.tot Parijs 1 mk. en tot Berlijn 1,10 mk. Het lijdt geen twijfel dat de uitvoer handel bij middel van het vliegtuig in de naaste toekomst een aanzienlijke uitbrei ding zal nemen. POLEN De grondenverka reling tusschen de boeren. Naar wij in de bladen lezen heeft de agrarische hervorming in Polen op 28 December 1925 grondige wijzi gingen ondergaan Zij voorziet tans bin nen een tijdperk van 10 jaar, de verkave- van 2 1/2 millioen ha hetzij 250,000 ha. per jaar. Reeds in 1926 is men er toe ge komen het dubbel van deze oppervlakte te verkavelen indien men aldus voort gaat zal de verkaveling een voltrokken feit zijn binnen enkele jaren. Doch de hervorming strekt zich ook uit over nog twee andere gebiedennamelijk het droogleggen der moerassen van Pod lesië wat aan den landbouw 2 1/2 mil lioen ha. grond zou terugschenken en de herkaveling van 10 millioen ha welke thans reeds aan de boeren toebehooren I Doch hier stuit de hervorming op twee groote hinderpalen n.l. het gebrek aan kapitaal voor het droogleggen der moe rassen en de mangel aan landbouwkun digen voor uitvoering van de herkave- ling. MEESTE KEUS VAN Prachtige salons, Smaakvolle eetplaatsen, Fijnafgewerkte S slaapkamers, Porte - man- teaux, Buffetten, Fau- teuils clubs, Tafel-, j Bedden, Stoelen, Ma- trassen enz. enz.I HaMMuauuBBaaHHaauuBM voordeelig te bekomen om te bouwen, huis, land of grond te koopen. Alle Geldieeningen op Hypotheek. Gemak van afbetaling. Gratis inlich tingen. Landbouwers en werklieden zeer gunstige voorwaarden. Dr G. van Bergen-Verachtert Voor het aanstaande seizoen, allerhande landbouwmachines, waaronder amerikaansche pik- en maaimachines, hoolkeerders en -raken van 't beroemd meik Mac Cormick,,. Braak- en zaal- machines van 1 tot 7 rijen. Vet- strooiers, de zelfsmeerende ont- roomers Persoons en tuimel- karns. Groote keus van enkel» en dubbele ploegen, aardappelploe- gen, schoepers met stijve of buig zame tanden. Ressorteggen, ver stelbare pineggen. Aalpompen, wanmolens, raapmolens Rapide, Aardappeluitroeiers, sleepket- ringen, waschmachines, bascu len, landroilen, de vermaarde dorschmachinesC/aeysmet motor of manége. Keus van meer dan twintig verschillige modellen. Vet ten en smeerolie. Grooten voor raad van verwisselstukken. Spoe dige reparatie. Prijzen op aan vraag Alle dagen zichtbaar in t oud gekend huis bij Horsele. si&iisiz 0 B MULLIE'S KONIJNENPOEDER is éénig, maar wordt nagemaakt, zwicht u van die namaaksels. Om niet te missen, Mullie's Konijnenpoeder steekt in een blauw blikken doos en zijn naam staat er op in gouden letters gebrand Heer Apotheker Mullie, Wil mij spoedig 2 dooien Mullie's Konijnenpoeder opsturen. Onze konijnen leden aan dikke balgen, alle dagen lagen er dood. Nu zijn ze gezond en ik geef bet wekelijks voort. Moorslede, 25 Maart 1925. Get. Pharallde Huygen. Heer Mullie, Gelief mij seffens een doos Mullie's Koni| oen poeder af te zenden k Moet U wel bedanken om uwe zoo nieuwe uitvinding, want al onze konijnen leden aan dikte en afloop en zonder een te verliezen zijn ze nu allen genezen. Loo, den 18-1-26. Get. Vr. Malbranche. Graanmarkt, 12. Baicgstraat, 19 AALaT ANTWBRH5N, Indien gij vermagertIndien gij lijdt in de lenden; indien gij pijnen voeltinannes en beenen; indien gij altijd vermoeid zijt, 'a morgen» bij het opstaan; indien gij hoofdpijn hebt, bet geheugen verslecht; indien gij krachteloos en moedeloos zijt, zonder wilskracht, zonder levenslast; in dien gij zwarte gedachten hebt; indien gij slecht slaapt; indien gij aan de maag lijdt, krampen hebt, beladen tong, vetten smaak in den mond, hartkloppingen, zweeten bij de minste krachtinspanning, warme op ruiingen, schemeringen, ooiruiscliingen, steken in dezijde, verstopping, gegrol in dé darmen, moeilijk ophouden van wnter at herhaalde noodzakelijkheid te wateren, brandend water, vlo- ilngen. witte vloed of witlooping, onmacht, prostatiet. breuk. Indien gij vruchteloos alles hebt beproefd en gij niet genezen zijt, lees het belang wekkend boekje Dl zkm Zwakte ixKimoTittviEi, dan zult gij begrijpen waarom het GE STICHT wiüDKLMOX. gelegen 100 RGAWTKH6TRAAT, BRG8- «Ki, (koord), in i860 geslicht, en bestuurd door een geneesheer specia- Duizende bewijsschriften van genezing lil gen ter beschikking der klanten. Het boekji wordt verzonden tegen ER. in post zegels. Raadplegingen le BRISSKL Plantcnstraat, alle Zou- en Maan- Beliandeling 1 brie: 3 uur, Beh ifwiiseUsg. - |||M|| a m^rnrnammm Hoesten is een verschijnsel van dea strijd, dien het lichaam voert tegea alles wat de ademhaling belemmert Zuiver Uw luchtwegen ea kom de natuur te hulp met de slijnv oplossende en ontsteking genezend# Bil' olie Apothek aij a -^Groote AaMcfet»

De Koornbloem | 1927 | | pagina 4