HOPPLANTERS j IMEUBELM AG AZIJNj 5 GELD OM FRANSCH René De Paepe-Corthals j RED STAR LINE Scheikundige meststoffen als bemesting bij de Herfstzaaing* Elke Streek heeft haar Kweek te leeren 8 -1 Nazarehtstraat, 67, (Hoogstraat) AALST jj Zeer verzorgde afwerking Matige prijzen Spoedige bediening Gewaarborgd werk, Maai- ea Pikina- chines Deering TH. D'HOKER ANTWERPEN NE.W-YORK«CANADA REI) STAR LINE Zondag 28 Augustus 1927. 3 Tarwe en rogge staan aan de basis der menschenvoeding het geen met zich brengt dat de prijs ervan stijgt met de levensduurte de goud-waarde van beide pro- Jukten blijft nagenoeg standvastig zoodat de teelt altijd loonend is. Anderzijds is de teelt der graange wassen eenvoudig en zijn de eischen bij bemesting, verzorging, inschuring en bewaring gering. Van groot belang is het nochtans dat de bemesting goed geëvenre- digd weze en de meststoffen, zich aan het soort grond waarop de granen verbouwd worden, aan passen. De verhouding tusschen de stikstof, fosfoor, potasch en kalk moet welgekozen worden opdat men met een minimum van be mesting skosten een maximum op brengst bekome. Betrekkelijk de stikstofbemes ting moet men altijd voorzichtig wezen, daar dit voedend bestand deel vaak oorzaak is van het lege ren. Men geve vóór den Winter een 1/2 kg. ammoniak per roede, dit om de uitstoeling van het graan te bevorderen en een stevig en voet te geven, desnoods kan men na den Winter een 1/2 kg. nitraat als overbemesting toedienen. Het is verkeerd de stikstofmes- ten, omwille van het verlies tijdens den Winter, enkel na den Winter toe te passen, omdat in dergelijk geval het graan ineens te krachtig opschiet en de voet te zwak zijn de, oorzaak wordt van het legeren. Voor verlies is het gevaar niet zoo groot als men zich altijd wel voorstelt, integendeel door het feit dat de nitrificatie tijdens den Win ter niet of toch heel langzaam van stapel loopt is het verlies aan stik stof gering, zoodat het nadeel der toepassing van ammoniak vóór den Winter, niet opweegt tegen het voordeel dat er aan verbon den is. De fosfoorzuurmeststoffen wer ken allergunstigst op de uitstoeling en geven tevens veel stevigheid aan het stroo waardoor het gevaar voor legeren voorkomen wordt zij vervroegen ook het rijp worden en geven welgevulde graankorrels. Een niet minder belangrijk voor deel is, dat graangewassen, ge wonnen op velden wel voorzien van fosfoorzuurhoudende mest stoffen, een gunstigen invloed heb ben op de ontwikkeling van het beendergestel der dieren. De fosfoorbemesting is dus van een overgroot belang voor de graanteelt, ook weten veel land bouwers met goed gevolg hiervan gebruik te maken. De ondervin ding heeft de noodzakelijkheid van diens gebruik voor oogen gebracht, en nog zijn er veel landbouwers die aan den goeden invloed ervan twijfelen. Wat de keuze onder de ver schillende fosfoorzuurhoudende meststoffen aangaat, dient hierbij rekening gehouden met de natuur van den grond en het gewas. In rijke gronden van dewelke hooge opbrengsten worden verwacht komt het er op aan snelwerkende meststoffen superfosfaten toe te dienen. Nochtans kan men zich verplicht zien basische mest stoffen als ijzerslakken of su pra aan te wenden, zoo b.v.b. in zure gronden zooals de meeste zandgronden, of wanneer in den grond een voorraad fosfoorzuur dient geschapen, hetgeen het ge val wordt wanneer klavers wor den gezaad in tarwe of haver. IJzerslakken en supra zijn traag werkende meststoffen welke haar voedend bestanddeel vrij laten naarmate de behoefte van het ge was. De hoeveelheid wisselt tusschen 400 en 600 kg. volgens het soort meststoffen en de voorvrucht. Potaschhoudende meststoffen worden door de landbouwers zel den bij graangewasbemssting aan gewend. Niettegenstaande veel onzer landbouwgronden en in t bijzon der de leemgronden rijk zijn aan potasch, is het noodig dit voedend bestanddeel zelf in aanzienlijke hoeveelheid aan den grond terug te geven. Nochtans moet hier re kening gehouden worden met de bemesting toegediend aan de voorvruchtzoo zal na beeten welke een sterke bemesting ont vangen hebben, het niet noodig zijn potaschmeststoffen te ge ven, integendeel na klaver zal deze meststof wel op haar plaats zijn omdat dit gewas den grond hier aan uitput. Na haver mag dezelf de regel gelden omdat dit gewas over 't algemeen weinig of zelfs geen potaschhoudende meststoffen ontvangt. In zandgrond moet de potasch altijd aangewend worden omdat die gronden arm zijn aan dit bestanddeel. De hoeveelheid toe te dienen na klaver, haver of in zandgrond wisselt tusschen 125 en 150 kg. doorpotasch of een evenredige ïoeveelheid ruwe kalizouten, kaï niet of sylviniet. Om al de profijten uit een oor deelkundige bemesting te kunnen trekken is vereischt dat de grond voorzien weze van de noodige ïoeveelheid kalk. De kalk neemt vooreerst de zuurheid van den weg en bewerkt anderzijds de op neembaarheid van de voedings stoffen. De kalk, alhoewel minder belangrijk als voedend bestand deel, kan tot 30 t.h. door de plan ten uit den grond opgenomen worden. Een regelmatige kalking van den grond is vereischt. Het toedienen der fosfoor- en lotaschhoudende meststoffen kan geschieden enkele dagen vóór het zaaien, deze meststoffen mogen tot iet uitstrooien vermengd worden. De meststoffen worden bij voor- ceur met den extirpateur inge werkt. Vanwaar die verscheidenheid in variëteiten onder dieren- en plantensoorten Is de spreuk dan geen waarheid meer Zoo de vader, zoo de zoonzoo de moeder, zoo de dochter Blijven de eigenschappen der ouders en voorouders niet be waard in de afstammelingen, in de kinderen Deze uiteenzetting zal trachten te bewijzen dat de soort van 't we zen nooit haar aard verliest, doch dat die soortige wezens alle vat baar zijn voor wijziging, voor verandering, voor veredeling, on der den invloed van uitwendige en inwendige faktoren. Naar gelang de beïnvloeding van licht, lucht, warmte, drukking, voeding of be weging op gelijksoortige wezens dezelfde is, moeten ook deze de zelfde eigenschappen bezitten of verkrijgen. Onze praktische besluiten zullen den lezer een klaarderen kijk ge ven op den kweek der stamdieren, op de veredeling der gewassen, op de beredeneerende voedings wijzen, op de doelmatige be mestingen. Het bloed van den mensch en ook van de dieren bevat roode en witte bollekens. Die witte bolle- kens zijn uiterst kleine wezens, cellen genoemd. Als in den bloeds omloop langs de maag of langs een wonde door de huid een vreemde stof, een gift of een schadelijk be standdeel doordringt, dan voelen zich de witte bloedlichaampjes ge drukt, geprikkeld, ze schieten als voelarmen uit en omsingelen den vijand. Op dat oogenblik scheiden ze zelf een soort tegen gift af dat medehelpt om de inge drongen giftstof te weren, te ont binden, te verteren. Bij een schei kundige prikkel, bij een natuurkun dige drukking, weten de bloedli chaampjes zich te wijzigen, zich aan te passen om derwijze hun eigen leven te behouden of te ver sterken, Zoo doen alle cellen dier en plant. Zij weten van zich te wijzigen volgens de om standigheden met het doel te blij ven wat zij zijn, zonder nochtans uit den slag te wijken met zekere veranderingen die hen thans ster ker in den strijd of min gevoelig maken aan gelijkaardige aanvallen. Gij weet wellicht hoe men de witloof kuituur uitbaat De wortels worden bij lachte temperatuur in leven gebracht deze zijn bedekt met mest of der gelijke om de schietende kroppen aan het licht te onttrekken. De bladeren van bloemen en planten zijn meestal groen omdat zij bladgroen bevatten dat slechts de groene kleur verkrijgt onder den invloed of den prikkel van 't zonnelicht. Neemt men de lichtprikkel weg dan worden de bladeren niet groen. Het licht wijzigt dus de levende wezens. Het bladgroen is zeer ge voelig aan licht. Hebt gij wel eens een man gezien, die een langen tijd beroofd is geweest van 't na tuurlijk licht Hij ook is bleek wit, doorschijnend. De mensch en ook veel dieren hebben in de huid cel len die overgevoelig zijn aan t licht, 't Zijn de pigment cellen die de gezonde, levende, roodachtige kleur geven aan de huid. Deze kleur ontbreekt volledig bij een lijk grootendeels bij een gevan gene of lang opgeslotene, bij iemand die lang ziek of bedlegerig is geweest, ook is er te kort bij de bewoners van de groote stad, bij vrouwen die voor haar bezighe den in kelderkeukens, onderaard- sche werkhuizen of op zolders, met kunstmatig licht hoeven te verblij ven. Het licht wijzigt het bladgroen, de pigment, het netvlies van ons oog ten goede. Eveneens bestaan er veel leven de wezens die het licht schuwen, voor wie de lichtprikkel de dood veroorzaakt. Zoo moet de tering- bacil en die der geslachtelijke ziek te bezwijken onder den prikkel van 't zonnelicht. Drukken wij er op dat de we zens, werkelijk een wijziging on dergaan onder inwerking van het licht. Het is voor iedereen klaar dat de luchtdrukking of de zwaarte van de lucht die op ons schouders weegt, verschillen zal naar gelang men zich in de laagvlakte of op den top van duizenden meter hoo ge bergen bevindt. In beide stre ken verblijven levende wezens menschen, dieren, planten. Hebben de menschen aldaar andere eigenschappen dan wij die het laag land bewonen Onvermijdelijk Bij hen als bij ons heeft de wet der aanpassing, der veranderlijkheid, haar wijzigin gen weten te voltrekken tot het behoud van 't leven. Een voor beeld. Menschen en dieren ademen lucht in t.t.z. een gasachtig meng sel van stikstof en zuurstof. Aan een voldoende hoeveelheid zuurstof mag het zeker niet ont breken ten einde de verbranding, het leven mogelijk te maken. Waar zal er dus meest zuurstof per liter of per kubieke meter aan wezig zijn Zeker niet in de berg streken waar de lucht veel minder is samen gedrukt en dus lichter is Hoe geraken de bergbewoners dan aan de gewenschte hoeveel heid De longcellen, belast met het opnemen en vastleggen der zuur stof zijn vooreerst veel talrijker, het gansche ademhalingsstelsel is grooter en zijn werking aanzienlij ker dan bij de bewoners van 't platteland. De drukking wist dus eveneens haar invloed te doen gelden, gan sche inricchtingen bij mensch en dier te wijzigen, aan te passen. Een eigenaardig en vreemd ge val van wijziging is dat van den perzikboom. Elk jaar in denHerfst, verliezen meestal onze planten al hier hun bladeren om over te gaan tot een tijd van rustigen slaap. Van de gematigde streek, zoo als de onze is, had men een perzik- boom medegenomen over zee en geplant in een land waar het altijd heet is. Wat stelde men vast De boom verliest ook zijn bla deren niet meer, evenmin als veel ander plantensoorten aldaar. Hier had dus de warmte haar i uitwerksel om bij de levende we zens een wijziging te bewerkstel lingen. Een mooier voorbeeld nog is dat van Standfuss. Die man ver kreeg door zijn proef alle de vlin dersoorten met hun natuurlijke kleuren, eigen aan de verschillende streken der wereld. Op welke wijze Alleen met de larven te laten ontwikkelen in ge sloten kassen, waarin de bepaalde gewenschte temperatuur werd be- iouden. Wanneer wij de vier invloeden looger aangehaald, samenbrengen voor een bepaalde streek, dan zouden we ongeveer een gedacht tunnen vormen over het klimaat aldaar. Immers het klimaat wordt vastgesteld volgens den graad van warmte of koude, volgens de lig ging hoog of laag is, naar gelang de lucht voldoet aan de vereisch- ten van 't leven. Het klimaat is dus de groote wijziger van de levende wezens, lun werking en hun voortbrengst. Kostschool aan de Middelbare School van den Staat, Roeulx, (Henegouw). Best. F. Philippot. Voor het bestrijden der in- sekten Gesneden tabakribben. Gemalen tabakafval. Tabakzand. Te verkrijgen Tabakfabriek Van de Putte, Vaart, 6-7, Aalst Onze boeren staan dikwijls voor moeilijke vraagstukken die met deze toelichting gemakkelijk en daar zullen worden. Waarom groeiën in Friesland zulke degelijke, soortige aardap- selen, die best bestand zijn tegen koude en ziekte Waarom is het de beste wijze om 't onkruid te vernietigen een goede bemesting toe te dienen en ter plaats een degelijk looverge- was te zetten Waarom is het geraadzaam te zaaien en te planten op rijen Waarom is een doordringbare grond aan te prijzen Hoe komt het dat te dichtslaan de vruchten kleiner opbrengst af werpen Is het noodzakelijk dat men stallen en hokken rein en luchtig houdt Aan welke voorwaarden moe ten de verblijfplaatsen van men schen en dieren voldoen Welke zijn de eerste^ voor waarden die het planten- en dieren leven mogelijk maken Hoe kan de landbouwer reke ning houden met de vier hooger genoemde faktoren om van zijn bedrijf de hoogste opbrengst te behalen Het antwoord ligt in de uiteen zetting bondig verklaard "Houd rekening met het klimaat, dat alle levende wezens weet te beïnvloe den ten goede of ten kwade. Zorg op de boerderij voor voldoende lucht en licht voor gepaste j warmte en vochtigheid Ken en j eerbiedig de natuur en haar leven- de wezens in hun bestaan en wer king De planten en dieren bedoelend is J.J. Rousseau's zegswijze dicht bij de waarheid: Laat aan de natuur de zorg om de wezens te ontwikkelen ('t Vervolgt) Gij hoeft geen schrik te hebben voor brand of diefstal. In de BANQUE DE LA DENDRE vindt gij coffre-forts te uwer beschikking, voor eenige centiemen per maand. Gansch kosteloos kunt gij er de trek kingen doen nazien van uw loten van Brussel, Gent, Antwerpen, enz. en gij kunt er ook al uw koepons uitwisselen zonder kosten, ook in bewaarneming van titels. De volstrekte geheimhouding is ver zekerd. Rekeningen op zicht2,50 Halfmaandelijkscherekeningen, tegen woordig 4,35 9/» S*orting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 6 o/o. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. MEESTE KEUS VAN i Prachtige salons, Smaakvolle eetplaatsen, Fijnafgewerkte j slaapkamers, Porte - man- teaux, Buffetten, Fau teuils - clubs, Tafel-, Bedden, Stoelen, Ma trassen enz. enz. voordeelig te bekomen om te bouwea, huis, land of grond te koopen. Alle Geldleeningen op Hypotheek. Gemak van afbetaling. Gratis inlich tingen. Landbouwers en werklieden zeer gunstige voorwaarden. 0' 6. van Bergen-Veraehtert 't Seizoen nadert. het beste merk. HOOI- KEERDERS,nieuw mo del met lage, kleine wielenBRAAKMA- CHINES, beste model, voorts WASCHMA- CHINES en alle andere landbouwmachines, te verkrijgen bij REGELMATIGE AFVAARTEN Snelle Prachtstoomschepbn Ruime en schoone inrichtingen voor kabien en 3C klas passagiers Doorbiljetten voor alle bestemmingen in de Vereenigde Staten en Canada Drukwerken en alle inlichtingen worden 1 kosteloos verstrekt op aanvraag door Kammenstraat, 22, Antwerpen en door de agenten HaeltertR. Heyman Denderleeuw i P. Van Stalle, aan de Statie Wetteren s F. De Veirman, Korte Kouterstraat, 17, en in al de steden van België. Graanmarkt, 12. fteèeoatraat, 19 AALST ANTWERPEN. Itandboaoiers NAAR MET

De Koornbloem | 1927 | | pagina 3