j Kleine Aankondigingen Landbouwers Aardappeluitroeiers MelotteI I Betonfabriek A. DE KEGEL-MERTENS Regenmantels, Gabafdinen, Treneb-Coats Victoria Konijnenkweekers Luistert! Veredeling van ons Zwijnenras Ernest Baeyens, Erembodegem AALST Beton afsluitingen Ciment dalles 30 X 30 Boordsteenen KIANUFACTUUR KABEL HEIREMANS I KASBONS 6 OP 6 MAAND Handelsbank, 10, Albert Liénartstraat,10, Aalst Te koop Amerikaansche Ressorteggen OSCAR DE GROOT H tegen statie Haeltert - TeL Denderleeuw 93 m Groote en prachtige Keus van Ruitersbroeken Reiszakken, Guetten Modestoffen voor Kostumen 29, MOLENSTRAAT, 29, AALST. 5 In het nummer van 4 September 1.1. lazen wij in "De Koornbloem het artiekel De Zwijnenkweek in 't Meetjesland Deze verhandeling wees vooral op het belang van een doelmatige voeding, die in onderhoud en voortbrengst moet voorzien. Ook werd er gewezen op den goeden aard van het ras en hoe men vóór 25 jaar is aangevangen met de kruising of de veredeling van ons inlandsch varken. Als praktische besluiten kwa men wij tot1° dc zwijnen fokkers moeten er op uit zijn raszeugen en -beeren te bezitten, die door ver edeling innerlijke hoedanighe den bezitten, welke door overer ving worden voortgeplant. Door vereeniging of het stichten van een zwijnenkweek-syndikaat kan gemakkelijker aan veredeling wor den gedaan. Vooral voor den aan koop van een gemeenschappelij- ken keurbeer, van prima-zeugen, viggens enz. ten 2° de kweekers, die zwijnen ophouden voor de vetmesting, zullen zich viggens aanschaffen, ter trouw, van ver edelde dieren. De markt is hier toe minder de geschikte plaats, maar wel het bestuur der kweek- syndikaten, dat zich tevens gelast met den verkoop. Voor vandaag zou 'k mij willen bepalen tot een historisch over zicht dat ons een gedacht geven zal over de veredeling van 't zwijnenras, van zijn oorsprong tot heden, daarbij nog uiteenzetting van de aangewende fokmethoden. Onze varkens vinden hun voor ouders in het wild zwijn.dat vroe ger eeuwen in de bosschen en de streken van West-Europa leefde en zich voedde met eikels, beu- kenootjes, gras, knol- en wortel gewassen. Het wild zwijn is groot, niet vet, sterk gespierd, heeft lang, donker borstelhaar en bezit een sterke levenskracht. Ons oud in landsch zwijnenras stamt daar van af en bezit, niettegenstaande veredeling, invloed van levens wijze en voeding, nog veel over eenstemmende kenmerken b.v. den scherpen rug, de staande korte ooren.de donker-grijze, lang behaarde huid, den tragen groei of late rijpheid (worden slechts het l' jaar gemest. Dit type was zoo ongeveer de vertegenwoordiger in Duitschland, Frankrijk, Holland, België en Engeland. Nochtans heeft er zich een tweede type voorgedaan in 't Zuiden van Europa als in Span je, Italië en Zuid-Frankrijk. Dit varken was schier Zwart of grauw, klein van stuk, met breeden rug en weinig behaard. Het was ook vroeger rijp. Een dier dat werke lijk aangepast was aan het klimaat, den grond en de temperatuur. Dit type is het Romaansch varken. Nog een derde soort is het Hongaarsch zwijn, dat vooral ge vonden wordt in den Balkan. Heeft korte ooren, een rond li chaam en de huid is bedekt met kroeshaar. Het Romaansch of Napelsch varken werd vóór eeuwen in En geland ingevoerd, zoodat aldaar reeds lang kruising of veredeling heeft bestaan. Inde 19e eeuw heeft men in Engeland Indische rassen inge voerd. Het Indisch varken heeft een korten, ingedrukten kop,diepe borst, is weinig behaard, min 'tuchtbaar en weinig bestand te gen een ruw klimaat, ook zeer Vfoeg rijp. Wat beoogden nu de eersfe fokkers Vooreerst de vetmesting en daartoe was het vroeg rijp zijn yan hoogste belang. Ze kweekten eveneens voor de kilogrammen l'/n vleesch en vermeden dus de eenderige, laat rijpe, ruw soor- hge rassen. De grootte of gestal te was eveneens een bijzonder aktor, terwijl het karakter zeker niet over 't hoofd werd gezien. In de engelsche graafschappen Yorckshire en Essex zijn dan door kruising met het inlandsch ras twee beroemde rassen ontstaan, die zich slechts onderscheidden door de groote of kleine type, door witte of zwarte kleur der huid, naar gelang men het inlandsch bloed min of meer liet overheerschen. De groote vruchtbaarheid dezer dieren liet toe op zeer weinig tijd snelle vorderingen te maken. Het zwart kleurig varken was een produkt van kruising met het Romaansch bloed. Het groot wit ras werd vooral te Yorkshire ge fokt en heeft dan ook in Frankrijk en Nederland het inlandsch var ken verdrongen. Het bezit de hoedanigheden van het Indisch varken vroeg rijp, gemakkelijk vet, goed model, fijn gebeente, maar bezit tevens de eigenschappen van het in landsch ras of het landvarken groot van gestalte, zeer smakelijk van vleesch. Wit van huid, zeer levenskrachtig en sterk tegen het klimaat. Nochtans de stompneus zou bewijs geven van overdreven kruising die overslaat in ontaar ding t.t.z. gemis aan voldoende beenderontwikkeling. Daartoe be staat slechts één middel, dat is het inlandsch bloed meer doen in werken door de kruising van het inlandsch ras met dat van Yorks hire, maar niet het laatste alleen te gebruiken als voortteler Deze fokwijze wordt dan ook toegepast in Duitschland. Het Duitsch landvarken is een produkt van kruising van het landras met het veredeld Yorks hire ras. Duitschland wil vooral krachtig fokmateriaal, bestand te gen klimaat en kloek gebouwd. Duitschland nochtans heeft ook zijn Edelzwijn dat slechts is ontstaan uit het Engelsch Yorks hire ras en dus volgens een ander methode t.t.z. zonder recht- streeksch inlandsch bloed is beko men. Wie aan veredeling doen wil, stelt zich natuurlijk een doel. Hij kweekt naar zekere eigenschap pen, hoedanigheden en wil zich ontlasten van gebreken. Dat kan bekomen worden op twee wijzen. Men kan zeer radi- kaal te werk gaan vreemde ver edelde rassen aankoopen en die voorttelen en aanpassen aan de streek. Zoo bekwam Duitschland zijn Edelzwijn Het landras werd gansch verwaarloosd. De Deensche methode behoudt het inlandsch ras en kruist met het Yorksche. Zoo had men in Fries land vóór 25 jaar reeds fokplaat- sen van 4 of 5 inlandsche kweek- zeugen met één beer van het York- hire ras. Men fokt niet voort met produkten van kruising, die zijn alle bestemd voor de vetmesting. Het Duitsche Edelzwijn is een kruisingsprodukt met voortge zette teeltkeus. Thans wordt in België meest deDeensche methode toegepast. Het valt niet te betwijfelen of het landras (ons inlandsch varken) bezit veel innerlijke hoedanighe den die het sterk en levenskrach tig maken wanneer het in zijn streek leven mag. De aanpassing van den kweek aan de streek is een zeer belang rijke faktor, reden waarom het zeker aan te raden is te kweeken met het landras en door kruising afstammelingen te bekomen dien stig voor de vetmesting. Door teeltkeus in het ras zelf zal men trachten kloek gebouwde, vrucht bare, goedaardige zeugen te be komen, met dewelke men nader hand kruisen zal bij middel van een uitgekozen, goedgekeurden rasbeer. kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem Beste merri.-paard, bij den hengst geweest, bruin, 8 jaar oud, op 't Neer hof, te Wieze. Bij uitscheidiag, kleine poney, bij Seghers Reué, Bouchoutberg, Erembo- degem. Beste 11 jarige merrie of ruin van 30 maand, geleerd in alle gespan, bij Rom. t'Kint, te Hekelgem 1) Beste kalfvaars, laatste maand. 2) Vierjarig merriepaard. keus van twee, bij wed. Jos. Baeyens, Laputstraat, Ot- tergem. Beste rund, rood bont, bij Gustaaf Minnoodt, Broeck, Meire. Twee schoone runders, blauw grijs, bij Viktor Raes-Mae:ichalck, te Meire, Kauwenberg. Beide runders heb ben eenige weken naar den stier ge weest. Inlandsche vaars, einde dracht, bjj Gustaaf De Brandt, te Wieze, Lange- roet. Puike kalfvaars, laatste maand dracht, bij Philemon Van der Haegen Denderhautem. Leebeke. Goedgekeurde stier, (74 punten) een jaar oud, bij Gebroeders Callebaut, Brouwers, Wieze. Allerbeste merrieveulen, 30 maan der, bij Joseph Verhelpen, (Abot) Eppe- ghem, Brabant. Springstier, rood wit, 1 jaar oud, bij Wed. Is. Coppens. Bleek, Dender belle. Vaars, bjj Wed. B. De Graeve, Meire. Rund, 8 maand oud, vos wit, bij Jozef De Ryck, Terjoden, Haeltert. Schoone vaars, laatste maand dracht, bij Arthur Cooman, Wijwater, Erpe. Beste vaarzekalf, keus van drie, bij Silvain Van der Bruggen, Burst. Beste vaarzekalf, bij Kren Kiekens, St. Job. Aalst. Nest schoone viggens, bij Frans De Waele, Ottergem. Schoone zeug. einde dracht, bjj Aug. Uytendaele, Eegenen, Audegem. Jonge volle zeug, 14 weken dracht, bij Cyriel Uyttenhove, Driesch, Den der houtem. Nest viggens, bij De Ryck Felix, Wildebeek, Welle. Schoone trekhond, bij Karei De Winne, Shondshuffel, St. Lievens- Hautem. Brave jonge hond, b(j D.DeCraec- ker, Halfbunder, Erondegem. Beste trekhond bij Louis De Schut ter, Cauwenberg, Meire. Manegie zoo goed als nieuw, prjjs 500 fr., bij Leo Brondeel, Vrijdagmarkt, 13, Lede. Goede manegie, voor 1 of 2 paarden, bij Louis Quintijn. Ajuinstraat nr 3 Aalst. 6 schoone struikvormen van pere laars, variëteit Alexandrine Douiilart; 25 tot 30 volwassen beziestruiken, dikke roode stekelbessenhoogstammige pere laar Beurré Hardy, beste soort. Vruchtbaarheid verzekerd, gematigde prijs, bij L. Haems, Oude Denderm. steenweg. 114, Aalst. Tilbury op gummibanden, alsook volledig harnassuur, bij kinderen Van der Maeren, Ressegem, Driesch. Kamion met patentassen, paard en getrek, uit oorzaak aankoop auto-ka- mionnette, bij Jan Van Driessche, han delaar. Brul, Haeltert. Beste ressortkar, bjj Aug. Baeyenf, Laputstraat, 53, Ottergem. Ressortkar, dragend 800 a 900 kilo en egge voor een of twee paarden bij Van Impe Remi, Brul, Haeltert. Groote partij droog brandhout bij Gebrs Podevyn. Bergestraat, 3. Aalst. Kepers, hop- en boonstaken, poteaux in alle lengten enz. bij Jan Bosmans, Statie, Moorsel. Prijzen buiten kon- kurrentie. ■Ras met handvatsels, le kwaliteit, 9 tanden 310 frank. OSC. DE GROOTE. Landbouwmachines, HERZELE. Voor het aanstaande seizoen, allerhande landbouwmachines, waaronder amerikaansche pik- en maaimachines, hooikeerders en -raken van 't beroemd merk Mac Cormick,,. Braak- en zaai- machines van 1 tot 7 rijen. Vet- strooiers, de zelfsmeerende ont- roomers Persoons en tuimel- karns. Groote keus van enkele en dubbele ploegen, aardappelploe- gen, scheepers met stijve of buig zame tanden. Ressorteggen, ver stelbare pineggen. Aalpompen, wanmolens, raapmolens Rapide. Aardappeluitroeiers, sleepket- tingen, waschmachines, bascu- len, land rollen, de vermaarde dorschmachinesCVaeys met motor of manége. Keus van meer dan twintig verschillige modellen. Vet ten en smeerolie. Grooten voor raad van verwisselstukken. Spoe dige reparatie. Prijzen op aan vraag. Alle dagen zichtbaar in 't oud gekend huis bij Hoogstraat, Hersele. De eeniae bestaande met automatische ooheffina De eenige bestaande met automatische opheffing Werkende deelen in oliebad draaiend De goedkoopste -- De beste Twee jaar waarborg In magazijn bij den hoofdagent "Melotte» ploegen, afroomers, eggen enz... Denderstraat, nr 58 Telefoon 239 Tegels, Pannen, Buizen, Faïencen, enz. voor Heeren, Dames, Kinderen. Gewaarborgd ondoordringbaar. Lederen Vesten en Overjassen voor Moto- en Autorijders. Huis van vertrouwen. Men lette wel ©p het adres, a. u b. Op 3 maand5 t. h. B Rekening op zicht21/2 t. h. Spaarkas 5 t. h. Op 14 dagen41/2 t. h. Wij verzorgen alle beurs- en bankverhandelingen :-t Vraag ons raad i. z. Beursorders Ons weekblad "DEBEURSBODE,, geeft iedere week belangwekkende inlichtingen op beurs-en ekonomisch gebied. Proefnummers op aanvraag en in al de bijzonderste plaatsen van Oost-Vlaanderen. HANDELSBANK maakt deel van de groep Handelsbank- Fondsenbank-Noordstar, met een kapitaal en reserven van 50 millioen fr. De konijnenkweek ondermijnd door sterf- ten op sterften, gaf af keer en teleurstellingen. Nu is het konijn opge zocht en duur en nu ook zijn alle ziekten over wonnen door Mullie's Konijnenpoeder tegen DIKKE BALGEN AFLOOP. Schielijke Sterften, Ziekten der Maag, In gewanden, Waterorga nen, Zilte, enz. Begunstigt den groei. Kweekt konijnen met Mullie's Konjjnenpoe- der voor de gezondheid. Tegen alle ziekten, om malsch en vast vleesch te bekomen. Zoo zult gij een groot gewin hebben, gemakkelijker uw pacht maken, een goed voedsel op tafel brengen. In alle apotheken Eischt dit Fabriekmerk 8.00 fr. de doos. Algemeen Depot: Apotheek Het Neerhof Steden. Telefoon 35. r, I MULLIE'S KONIjNENPOEDER is éénig, maar wordt nagemaakt, zwicht o van die namaaksels. Om niet te missen, Mullie's Konijnenpoeder steekt in een blauw blikken doos en zijn naam staat er op in gouden letters gebrand. Heer Apotheker Mullle, Wil mij spoedig 2 doozen Mullie's Kooljnenpoeder opsturen. Onze konijnen leden aan dikke balgen, alle dagen lagen er dood. Nu zijn ze gezond en Ik geef het wekelijks voort. Moorslede, 25 Maart /925. Get. Pharallde Huvaeu Heer Mullie, Gelief mij seffens een doos Mullie's Konijnenpoeder af te zenden, 'k Moet U wel bedanken om uwe zoo nieuwe uitvinding, want al onze konijnen leden aan dikte en afloop en zooder een te verliezen zijn ze nu allen genezen. Loo, den 18-1-26. Get. Vr. Malbranche.

De Koornbloem | 1927 | | pagina 5