DE WEEK Gebruikt cie Cyanamide in den Herfst BINNENLAND BUITENLAND n Y AN AMIDE levert vanaf den Herfst de stikstof en den kalk welke de planten nuttig zijn, gedurende heel hunne wasdom. De stikstof van de Cyanamide wordt niet door den regen uit den grond gewas- schen. De tegenwoordige prijs der Cyanamide is bijzonderlijk voordeelig. MïïfrmTïïmrnTnïïiigminm mmEHEGiiniiEEiinsi De stand van onze eiervoortbrengst en van onzen hoederteelt tijdens de laatste half-eeuw. Tijdens de twee de helft der 19de eeuw en de eerste ja ren der 20a,e eeuw, volstond onze inland- sche eierproduktie niet voor het ver bruik der belgische bevolking. Sinds 1875 overtrof de uitvoer den invoer van eieren enkel in de jaren 1881 en 1882. De overige jaren tot 1923 waarin de uit voer omtrent met den invoer gelijk stond, hebben wij aanzienlijke hoeveel heden eieren uit den vreemde ingevoerd om te voldoen aan het steeds toenemend verbruik in het binnenland. De invoer bereikte zijn hoogte punt in 1911 met 270 millioen eieren. Sinds 1875 was Duitschland onze voornaamste leve raar, doch het werd stilaan verdrongen door Italië, dat reeds tijdens het jaar 1884 in België ongeveer 15 millioen eieren meer invoerde dan Duitschland Van 1890 tot 1894 was Italië schier onze eenige leveraar, in 1895 dook Rus land op als een ernstige mededinger voor Italië en tot de uitbarsting van den wereldoorlog, bekleedde het de eerste plaats in onze bevoorradiag aan vreemde eieren. In 1901 veroverde Bulgarië een ge deelte onzer markt en tot het uitbreken van den oorlog verdeelden Italië. Rus land en Bulgarië, zich onderling in ver anderlijke verhoudingen het belgisch af zetgebied. De duitsche bezetting had onzen hoen derstapel bijna totaal vernietigd. Noch tans ontwikkelde de hoenderteelt zich snel na den oorlog, vooral in Oost- en West-Vlaanderen. Reeds in 1922 was ons land bij machte een gedeelte van zijn eiervoortbrengst uit te voeren Het jaar 1923 was het vertrekpunt vaneen steeds toenemenden eierexport. Vanaf dezen datum nam de hoenderteelt een gewel dige uitbreiding, dank de steeds toene mende vraag van de markt van Smith- field te Londen, welke voor den oorlog het voornaamste afzetgebied was der russische eieren. Rusland viel totaal weg als leveraar tengevolge van de bolsje wistische omwenteling, zoodat het aan bod op de engelsche markt met 53 p.h. of met ongeveer 15 millioen eieren ver minderde. De deensche en holiandsche voort brengers begrepen dadelijk het groote voordeel dat voor hen de markt vanLon- den opleverde tengevolge het weg vallen der russische konkurrentie. Daar hun landbouw niet geleden had door den oorlog waren zij in staat in korten tijd hun hoenderteelt aanzien lijk uit te breiden en den eieruitvoer naar Engeland op groote schaal te ont wikkelen. In 1922, voerde Denemarken meer dan 800 millioen eieren of het dub bel van 1915, uit naar Engeland; ter wijl Nederland zijn export naar Enge land bracht op 238 millioen eieren in 1926 tegen enkel 117 millioen in 1913, De belgische hoenderkweekers, dank zij de wetenschappelijke inrichting van hun bedrijf en de gunstige ligging van de afzetgebieden, gelukten er nochtans in een gedeelte der londensche markt? te veroveren. Reeds in 1923 voerde ons land naar Londen 5 millioen eieren uit, dit cijfer steeg tot 76 millioen in 1924 en tot 118 millioen in 1925. Tijdens dit laatste jaar klom onze totale uitvoer tot 405 millioen eieren, terwijl de invoer daalde tot 8 1/2 millioen stuks. In 1926 heeft onze inlandsche eier voortbrengst aan het binnenlandsch ver bruik voldaan, bovendien waren wij in staat iets minder dan 500 millioen eieren uit te voeren. Benevens Engeland, zijn Nederland en Duitschland onze beste afnemers. Een groote hoeveelheid onzer eieren die naar Holland worden geëx porteerd, worden door dit land terug uit gevoerd naar Engeland waar zij ver kocht worden als holiandsche eieren, daar deze laatste iets wat hooger prijzen maken dan de belgische eieren. Wat nu hef belang van onzen hoen derstapel betreft, beschikken wij enkel over benaderende statistieken. Het is evenwel duidelijk dat de hoenderteelt een uitbreiding heeft genomen in ver houding met deze onzer eiervoort brengst. Volgens een officieele telling in 1910 waren er in België alsdan 12 144.412 hoenders (hennen en hanen) Sinds 1910 werd er geen algemeene statistiek meer opgemaakt betreffende onzen hoenderstapel. Einde December 1925, deed het ministerie van Land bouw evenwel overgaan tot een benade rende schatting van het aantal hoenders, als grondslag nemend het aantal hoen ders vastgesteld in 1910 waarop dan een verhoogingscoeficient werd toege-# past dat beantwoordde aan de vermeer dering vastgesteld in verschillende ge meenten. Volgens deze raming, bedroeg het aantal hennen op 1 Januari 1926 18 mil lioen 420.427 stuks, onderverdeeld als volgt per provintie Oost-Vlaanderen 3.594.179 West-Vlaanderen 3.090.904 Henegouw 2 811.150 Brabant 2.118.923 Antwerpen 1.660.186 Limburg 1.143.751 Namen 1.109.641 Luik 1.694.699 Luxemburg 927.024 Voorgaande cijfers bewijzen het groote belang van de hoenderteelt voor onze nationa'e ekonomie en de aanmoe digende uitslagen welke de wetenschap pelijke en entensieve uitbating van het pluimveebedrijf opleveren. Op dit laatste gebied zijn er nog heel wat verbereringen mogelijk.De gunstige igging van ons land nabij de groote- in- dustrieele verbruikcentra van Engeland en Duitschland bieden gunstige voor uitzichten voor verdere uitbreiding van onze eierenproduktie op voorwaarde dat de puike hoedanigheid onzer eieren ons in staat stelle, het hoofd te bieden aan de konkurrentie van de andere produ- ceerende landen. Het belgisch bevolkingscijfer. Volgens de officieele statistiek uitgaande van het ministerie van Bitinenlandsche Zaken en Volksgezondheid bedroeg de aangroei van's lands bevolking op 31 December 192662,725 personea of 8,03 per duizend op het bevolkingscijfer van het jaar 1925. Het overschot der geboorten op de overlijdens komt in dit cijfer voor 47,822 eenheden. Het aantal geboorten is evenwei fel afgenomen van 153,190 in 1926 is het gedaald tot 148,840 in 1926. Indian men de oorlogsperiode buiten aanmerking laat. moet men teruggaan tot het jaar 1863, om een geboortecijfer aan te tref fen onder de 50.000. De geboorten ver mindering komt voor in al de provin- tiën, behoudens in Luxemburg, doch hoofdzakelijk in Henegouw. Luik en West-Vlaanderen. Het aantal overlijdens in 1926 be droeg 101,018, hetzij 440 meer dan tij dens het vorige jaar. Het sterftecijfer is aldus 12,83 per 1000 inwoners tegen 12,75 in 1925. Wat de landverhuizing betreft, stelt met\een vermindering der emigratie vast r,aar Amerika en Kanada, doch een toe name naar belgisch Kongo. Wil men onze legerinrichting to taal aan Frankrijk verknechten Het was nog niet genoeg dat een fransch generaal ons op eigen grond de les kwam spellen, in zake de inrichting van onze nationale verdediging, onze minis ter van Landsverdediging in eigen per soon moest de kroon op het vassalisee- ringswerk komen zetten 1 In zijn redevoering te Elisabethville (Frankrijk) verklaarde de heer de Bro- queville zonder omwegen Wij zullen morgen wapenbroeders zijn, en door onze vereeniging zullen morgen rechten gerechtigheid overwinnen, zooals gister en zooals vandaag Verder deelt het officieele nieuwsagentschap Belga mede. Da zich in bevoegde kringen te hebben bevraagd, dat de fransche regeering en generale staf voortdurend op de hoogte gehouden worden van België's bedoe lingen wat militaire samenwerking tot gemeenschappelijke verdediging en vooral wat de versterking der grenzen betreft en dat Frankrijk zich toch ietwat ongerust maakt over de traagheid waar mede de aangeduide ontwerpen verwe zenlijkt worden. Voor wie deze uitlatingen overweegt, is het al te duidelijk dat het niet meer de belgische militaire staf, doch wel de fransche is, die onze legerinrichting be stuurt en dat ons leger eenvoudig als borstweer voor Frankrijk zal moeten dienen. Nog erger zijn de uitlatingen van den heer de Broqueville, betreffend de eko- nomische betrekkingen tusschen Frank rijk en België. Al de fransche eerste ministers kunnen getuigen, zoo betoog de onze anti-nationale minister van Landsverdediging, dat ik, zoowel voor den oorlog als gedurende den oorlog, uit alle kracht heb gestreefd voor het tot stand brengen van de ekonomische en tente tusschen Frankrijk en België, een der kostbaarste waarborgen der mili taire entente voor de gemeenschappe lijke verdediging van de twee landen Iedereen die met nuchteren geest de toestanden beschouwt, weet maar al te wel dat een ekonomisch verbond tus schen een groote, protektionnistische mogendheid zooals Frankrijk en een klein land zooals België, eenvoudig het verlies van de ekonomische zelfstandig heid voor dit laatste land zou beteeke- nen. Men vraagt zich af wat er van onze onafhankelijkheid gewordt na al deze dwaze uitlatingen Meer en meer gaan de andere landen België als een soort kolonie of verlenging van Frankrijk aan zien en ons als dusdanig behandelen. Men ziet ook dadelijk in, dat de verlan gens van den franschen militairen staf door onzen fameuzen minister van Landsverdediging zullen uitgespeeld worden tegen de vermindering van den diensttijd en tegen de demokratiseeriag van het leger. Intusschen zou de minister van Lands verdediging met veel vrucht de geschie denis raadplegen, dan zou hij zich kun nen overtuigen, dat van de invallen en de rooftochten in België, de fransche legers er het meest op hun kerfstok hebben. Wat onze ekonomische betrekkingen met onze zuiderburen betreft, zullen de laatste onderhandelingen tusschen de beide landen hem doen inzien, dat wan neer het er op aan komt aan België s uitvoerhandel eenig tastbaar voordeel te geven, de Franschen hun zooge noemde zusternatie met hardvochtig heid bejegenen, ja zelfs onze belangen slachtofferen aan deze der zoo gehate Duitschers, zooals het onlangs afgeslo ten fransch-duitsch handelsverdrag het maar te klaar doet uitschijnen I Intusschen wenschen we er onze re geerders attent op te maken dat onze vlaamsche boerenjeugd er geenszins op belust is als kanonnenvleesch voor Frankrijk of eender welke andere mo gendheid te worden bestemd, en dat de vlaamsche bevolking zich met kracht zal verzetten tegen elke annexatie, van waar ze ook kome Een nieuwe stijging van het index cijfer. Het indexcijfer tot aanwijzing van de verhooging der kleinhandelsprij zen ten opzichte van het jaar 1914, ver tegenwoordigd door het basiscijfer 100, bereikie op 15 September j 1. 794 tegen 787 op 15 Augustus 11, hetzij een ver hooging van 7 punten. In een onzer vorige nummers hebben wij een verhooging voorzien. Over de oorzaken ervan zullen we wellicht in een volgend nummer uitwijden. Ziehier het index voor de verschillende pro- vintiën Antwerpen 808 tegen 799 op 15 Aug Brabant 804 798 W-Vlaander. 785 780 O-Vlaander. 787 779 Henegouw 817 809 Luik 787 778 Limburg 781 775 Luxemburg 800 „791 Namen 780 775 Bericht aaa de miliciens van 1927.- Vrijstedingen van werkelijken dienst Zijn van werkelijken dienst vrijge steld, de voor den dienst aangewezen miliciens van 1927, die deel maken van een familie van 9 kinderen, tellende ten minste zeven zonen waarvan drie het leger gediend hebben. De miliciens van 1927, die in voor meld geval verkeeren en vanwege den commandant van het werfbureel geen bericht van vrijstelling ontvangen heb ben, moeten vóór 5 October aanstaande hun bezwaarschrift indienen bij het Mi nisterie van Landsverdediging, 1, Leu- vensche weg te Brussel. Hun schrijven met opgave van naam, voornamen, plaats en datum van geboor te, gemeente waar ze voor de militie werden ingeschreven, werfbureel waar voor ze verschenen z(jn, evenals van voornamen, militieklasse, regiment en stamnummer van de broeders, op wier militairen dienst zij zich beroepen, dient aangeteekend en verzonden. De miliciens kunnen van de vrijstel ling afzien, mits zulks vóór 5 Oktober, aan hetzelfde adres, te laten weten. Hun handteeken moet door het gemeentebe stuur echt verklaard zijn. DENEMARKEN De toestand van den veeteelt. De veeteelt bevindt zich tegenwoordig in Denemarken in een moeilijken toestand. Volgens een mededeeling van het bel gisch ministerie van Buitenlandsche Za ken was het mestveein 1925-1926 goed koop. de prijzen waren nog minder loo- nend in 1926-1927. Veel dieren die in normale omstandigheden zouden ge slacht geweest zijn, werden dan ook voor de melkproduktie opgehouden. In 1926-1927 daalden ook de prijzen der zuivelprodukten, zoodat de waarde van de uitgevoerde boter en kaas mer kelijk lager was dan in 1925-1926, niet tegenstaande de uitgevoerde hoeveel heid boter veel hooger was. ITALIË. De landbouwkrisis. De Nationale Raad van de fascistische vereenigingen heeft een memorandum tot de regeering gericht waarin de volgende maatrege len als dringend noodzakelijk worden aanbevolen tot hulp aan den landbouw 1) Vermindering van alle flskale las ten 2) verminderde vervoertarieven op ingevoerde werktuigen en grondstoffen noodzakelijk voor den landbouw 3) belangrijke geldelijke voorschotten aan de landbouwers om hen in staat te stel len de noodige aankoopen te doen voor het eerstkomend landbouwseizoen 4) verlaging van de prijzen der werktuigen; 5) vermindering der pachtprijzen 6) verlaging van de loonen der landbouw- arbeiders. Deze eischen zijn het sprekend be wijs van de ernstige krisis die de land bouw in Italië doormaakt. Deze krisis vindt haar oorzaak in de artificieele re- volarisatie ef opdrijving der waarde van de lire door de regeering uitge voerd. De landbouwers, die zich verleden aar aanzienlijke uitgaven hebben ge roost tot verhooging der tarwevoort- xengst tijdens dt n zoogezegden tarwe- slag ingericht en aangemoedigd door de regeering, zitten thans volop in de schuld, mmers de tarwe noteert maar iets meer dan de prijs van verleden jaar. De rijst orengt zelfs de helft nog niet op van verleden jaar 1 Ook de zijderupsenkui tuur een der hoofdbedrijven van den ita- iaaoschen landbouw, heeft een gevoeli- gen knak gekregen, daar de lireprijzen der cocons tegen verleden jaar met on geveer 45 zijn gedaald 1 Daarbij voegt zich voor den landbouwer de groote bedragen die hij aan rente moet betalen I Van de tarwe oogst van ver leden jaar, zijn nog 400.000 tot 500.C00 ton voorradig en daarop zou een krediet verstrekking van slechts de helft der waarde bijna 1500 millioen lire verei- schen 1 Deze kunnen weer niet door de bankbillettenpers geleverd worden, an ders ontstaat een nieuwe inflatie die de italiaansche munt opnieuw zou doen tuimelen Men ziet dat de toestanden in werkelijkheid heel wat anders zijn zoowel in den landbouw als in de nijver heid, als de fascistische grootsprakerige communiqués het voorstellen 1 De stand van den suikerbeetteelt be gin Augustus l.l Volgens een bericht van het Internationaal Landbouwinsti- tuut te Rome was de stand der suiker- beeten als volgt begin Augustus j.l. in de volgende produceerende landen Gemiddeld wortelgewichtBelgië 183 gram Frankrijk 209 gr.Tsjecho- Slowakije 220 gr Duitschland 181 gr. Gemiddeld loofgewichtonderschei denlijk voor de vier landen 621, 543, 428 en 522. Gemiddeld suikergehalte onder scheidenlijk 11,2 11.12 12,09 en 10,5 CANADA Het belang van den graanuitvoer. Volgens een onlangs verschenen offici eele statistiek heeft Canada tijdens de zes laatste* jaren de eerste plaats ver overd tusschen de voornaamste export landen van graan. Gedurende het tijdperk 1921-1926 heeft het 1 496.187.000 bushels gemalen en ongemalen graan uitgevoerd, terwjjl de Vereen igde-Staten die het dichtst deze hoeveelheid benaderen, 1 milliard 371,520,000 bushels hebben geëxpor teerd. Drie maal gedurende de laatste zes jaar heeft de canadeesche verkoop aan het buitenland deze der Vereen igde-Sta ten overtroffen Van belang is het ook vast te stellen dat de graanuitvoer van de Vereenigde-Staten eerder een neiging tot daling vertoont. Van 361.836.000 bushels in 1921 is de graanexport ge daald tot 117.314.000 bushels in 1926, terwijl de canadeesche uitvoer, behou dens in 1925 op gevoelige wijze klimt VER. STATEN van AMERIKA De afname der landelijke bevolking, De landelijke bevolking der Veree- nigde Staten is in 1926 met 649.000 zielen verminderd. Dit is de sterkste af name welke sedert 1920 werd vastge steld Het aantal hoevebewoners was op 1 Januari 1927, 27.892.000 tegenover 28 541,000 op 1 Januari 1926, voor 1925 was dit cijfer 28 982.000. Volgens een schatting verlieten 2.155 000 landbouwers het land voorde stad terwijl slechts 1.135 000 personen een bestaan kwamen zoeken op het land, zoodat meer dan een millioen boeren het landbouwbedrijf vaarwel zegden. De opbrengst van groenten is aange groeid in Amerika in de laatste jaren, Men kan dit best oordeelen uit de statis tieken der wagonladingen. In 1920 wer den er hier 345,575 wagons geladen et in 1924 was dat geklommen tot 496,691 In 1926 werden er in California alleen tweemaal zooveel wagons groenten ge laden als in geheel het land in 19201 RUSLAND. De slachtoffers van het Bolsjevisme, TeNew-Yorck in de russische-ortho- doksche kathedraal werd een kapel ge wijd aan "de groote rouw van Rusland,, Op de muren van die kapel werden platen aangebracht het aantal slachtof fers opgevend van het boljcwistisch schrikbewind. Ziehier de huiveringwek kende cijfers t 1) de keizerlijke familie 21 31 bisschoppen 3) 1560 priesters;!) 34,585 onderwijzers, magistraten enge- neesheeren 5) 16,367 studenten en lee raren 6) 79,900 ambtenaren 7) 65890 edelen en personen van den hoogeren stand 8) 56,340 offlcierea 9) 196,000 werklieden; lOj 268,000 soldaten et matrozen; 11) 890,000 andere personen. Deze laatste cijfers, bijzonder schrik wekkend, vinden hun oorzaak in de zei jaar burgeroorlog, tfldens dewelke her haaldelijk bloedige gevechten werden geleverd tusschen de boeren welke hun oogst wilden bewaren en de soldaten welke gelast waren hem op te eischen ENGELAND. De verborgen rijkdommen der Dooit Zee. Sinds jaren tracht Engeland vat de overheden van Palestina de toelatinj te bekomen tot uitbating der onmetelijke minerale rijkdommen van de DoodeZee Deze onderhandelingen, lang vertraagd door den onwil van den Sultan, welke Palestina regeert, schjjnen thans tot eet uitslag gekomen. Volgens wetenschappelijke onderzoe ken zou Engeland uit deze streek kunnei trekken t 1 milliard 300 millioen tot potassium, 8 milliard 530 millioen tot bromine, 11 milliard 900 millioen too zout, 81 millioen ton gypse en 22 milliard ton magnesium chloruur. Wanneer Engeland dergelijke hoe veelheden meststoffen op de markt zal werpen, zal het een scherpe konkurrentie doen aan de fransche en duitsche fabrie ken van scheikundige meststoffen. uiTiimnGi Het Inlichtingsbureel voor de Cyanamide, 78, Grasmarkt, Brussel, geeft kostelooswijze fruithoeken, stalen en raadplegingen nopens het gebruik der Cyanamide. Wl STIKSTOF EN KALK

De Koornbloem | 1927 | | pagina 4