Een Kermisdag Gclooven HELP m A N I) H O U W H S, Landbouwers, huis SINGELYN s B Leon Van der Poorten-Luyx, Van Langenhovestraat, 17, Aalst. Tel.545 Edouard Stevens, Layendelstraat, tt, Ninoye. De Vleeschauwer Gebroeders, uw Hoenders door den zwaren Ruitijd* i Jfiolendries7 en 9 AALST - I 6 't Was 200 rond September, dat Sus den hovenier zijn zondag namiddag, wandeling deed tus- schen zijn groenten die hij gisteren gebeerd had en die nu ineens zoo een drift tot den groei gekregen hadden in het helle zonnevuur. Sus Snoof de versche legumen- reuk op en stapte naar zijn fruit- boomen waar appelen aanhingen dik als kinderkoppen. Hij zwom in 't geluk toen hij zijn schoone oogst bekeek. 't Was een dikke voorraad voor de komende dagen. Sus ge zijt verdekke binnen. Ge zult uw schaapkens wel op 't droog hebben, riep er een heesche stem van achter de hagedoorn struiken. Sus keek verstomd om hoog en toen hij zag dat het Kobe den bult was riep hij hem vriende lijk terug juist maar een appeltje voor den dorst. Ja, ja, lachte het bultje, ter wijl hij zijn groote pijp tegen zijn knoesel uitklopte. Waar gaat ge zoo vlug naar toe? vroeg Sus hem nieuwsgierig? Naar de kermis gaat ge niet mee sprak het bultje. Ja, ja, ik ga mee, riep Sus en hij wipte zijn huis binnen. Op 'ne vloek stak hij in een deftig zwart kostuum dat naar de kleerkast rook, trok zijn brodequins aan en stapte buiten. 't Bultje stond buiten de zwalu wen na te kijken die over de stille Dender scheerden en ze soms efkens deed moireeren. Kom, zei Sus laat ons gaan, en beiden stapten ze door de wijde velden waarover nu een vredige stilte lag. De heette zon trilde in den wa- terblauwen hemelschedel en plakte op de menschen hun lijf. 't Bultje voelde de zon in zijn rug keutelen, maar hij was er blij om en floot een oud boerenliedje. Sus die smoorde een pijp en keek naar de vogelen. levers in een grachtkant zaten kikkers te wedstrijden om ter beste te kwikkwakken. Als de twee boerkens zoo een kwartierken gestapt hadden zagen ze de stad liggen. De kerktorens priemden er boven uit, fijn als vlaamsche kant of massief als 'n top suiker. Ergens begon er een klokje te luiden. Waar is dat vroeg het bultje. Dat is 't begijnenkerkje, zei Sus. Zie daar is een begijntje en hij wees naar een vrouw met dikke voeten, die mankend naar 't lof kwakkelde. Wat verder zagen ze 't stadhuis, daar gaan we eens binnen, zei Sus, en zoo voortpra- tend kwamen ze eindelijk in de stad. Als een bieënkorf zat de stad vol volk, overal was er lawijd en geschreeuw. Kobe en Sus wisten niet waar ze 't eerst moesten naar toe loopen. Ze bleven staan kijken op de groote markt waar een vrouw met een draaiorgeltje stond waar boven apen zaten, die men- schengrappen uitvoerden, zooals de oefeningen van de burger wacht. Intusschen ging er een man met een kindergezicht en aschkleu- rige haren met een buske rond. Sus die had compassie met den man en gaf hem een halffranksken, terwijl hij medelijdend tot het bul teken fezeldeDe volte verbergt zoo veel mizerie. 't Is zoo, zei het bultje, we zullen maar voortgaan. En zamen liepen ze van 't een hoopke volk naar de andere kladde. Hier was 't een liedjeszanger, die een stem had die uiteenvloog als zand maar veel gebaren maak te. Ginder was er eene die U een doosken kruid verkocht tegen maagpijn, hoofdpijn, krampen, enz. Hij was zeer welsprekend en terwijl hij aan de oude ondervin- dingrijke moeders verkocht speel den twee mannen op schuiftrompet en trommel. Wat verder op den hoek van een straat stond er een boheem- sche vrouw met een pekzwart kroezelkoppeken op een mando- ien de Lustige Weduwe te tokkelen. Een koppel musschen die op den elektriekdraad zaten luisterden het af. Nu gaan we naar de foor, zei het bulteken, "'t Is tijd,, zuchtte Sus. 't Krioelde er van 't volk, 't was een lange stoet van de af en op gaande menigte, 't Was als een levendige bloemenruiker. zoo schoon waren al de kleuren, zwart, crème, tafetas, mousseline meng den er zich ondereen en vormden de schoonste schakeeringen. De foormannen stonden voor hun ba rak hun waren of voorstellingen aan te prijzen. Daar kwam er daar aanstonds eene naar Kobe gestapt en vroeg hem of dat hij zich eens wou laten trekken. De Pastoor alleen leeft van den trek gekscheerde den bult en hij ging door. Wat verder stond er een barak waar men zich kon laten wegen en nevens stond nog een klein kot. Klein padotterkens stonden nieuwsgierig te kijken voor barak ken die slechts toegankelijk waren voor volwassenen. Tegen een ge plakt stond Sus en Kobe in t ge drang vlak voor de barak der worstelaars, t Waren mannen met stoere gezichten en goed be vleescht, een neger met een klets kop en spille beenen trok de aan dacht op zich door zijn spoedige lach. 't Muziek, een echte neger Jazz-band, speelde een aria en een kladde volk stroomde binnen. Kom, zei Kobe, want ik ben niet voor 't vechten en zoo kwa men ze aan den karroesel waaruit een verblindend elektrisch licht schoot. Eer Sus het gezien had was 't bultje den karroesel binnen, 't Licht deed hem pijn aan de oogen en dan die walsende orgel, 't was te geweldig. Vlug als blik semschichten werden de papier slangen geworpen en menigeen schaterlachte luidkeels. Rap als een eekhoorntje was de bult op een paard gesprongen en keek nu met een vriendelijken lach rond. Als hij moe gereden was, gingen ze samen voor vrouw en kinderen een dikke peperkoek koopen. Een Bohemer die op 't hoeks- ken stond, genoot veel bijval met zijn nougat. Met gebroken stem riep hij Goen nougat, alles voor niks een poos stilte en dan volgde Veur de schoon mokskens,,. Een hollander met haarlemsche olie behaalde meer sukses, na een uitgebreide bespreking over tand pijn, rhumatisme enz. riep hij het kost vandaag geen tien, geen ze ven, geen vijf, geen vier maar den spotprijs van ééne frank, twee frank voor een groote flesch. Eenige boerinnen stonden met belangstelling te kijken naar een ijscreem wagentje waarop een fransch duitsche oorlog gekleurd was. Dat moet toen toch wreed geweest hemme, Marie, kijkt eens ze steken malkander zoo maar rats dood zei die met haar pinneus. De smoutbollen- en de wafelen reuk wandelden hier rond. Kobe zijn hart wierd waterachtig en hij stapte gretig het wafelhuis binnen. Mannen met dikke buiken en dub bele kin stonden aan 't knetterend houtvuur volop te bakken. Die venten hebben gezond heid te koop, 't vet loopt van hun kin, filosofeerde den bult en hij riep ineens: vier dikke wafels, dat de menschen hun verschoten. De boerkens beeten smakelijk in de met suikerbepoeierde wafels, de suiker kleefde aan hun vingers en ze likten ze gretig af. Als ze alles naar binnen hadden liepen ze de stad nog eens op haar bakkes en gingen in een café een koele pint drinken. De schemering was stilaan gekomen en omringde al de dingen. Kobe en Sus gingen nu heel te vreden naar huis. In de straten reden de trams met hun oorsnijdend gebel, hetgeen samen smolt tot een zwoel akkoord met het gezoem en lawijd der kaber- doeskens. Eindelijk waren ze op den veld weg, van verre swinkte de stad, die daar zoo mysterieus lag met al haar lichtgeflikker welke tegen 't blauw hemelgewelf glansde. Al pijpe smoorend stapten Sus en Kobe door de eenzame velden, al les stond er zoo stil als een huis, niets verroerde. Eindelijk kwam Sus aan zijn huis, Kobe bleef staan en beiden luisterden ze naar een nachtegaal die een liefdelied begon te fluiten. Ze zagen hem zitten in profiel op de takken van een jonge notelaar. Als de nachtegaal heenvloog wenschten beide boerkens elkaar een goeie avond en sliepen rustig als hun koebeesten. Daar gaat een onberekenbare kracht uit van gelooven, en dat niet alleen op godsdienstig gebied. We kunnen gelooven in ons zei ven, in onze evennaasten en in de idealen die we ons hebben opge bouwd... Wie niet gelooft, hoopt niet. En hoop doet leven. Als een stille verre schijn licht de hoop in 't don kerste van ons leven. We blijven lijden en zwoegen omdat de hoop nog in ons hart ligt. We geloo ven in het goed einde achter de wolken schijnt toch de zon Het geloof in de recht vaardig heid en de komende overwinning van de zaak die we voorstaan schept eenheid in ons binnenste. Heel ons leven wordt gestuwd naar dit één doelons denken en willen, en "ja„ en "neen,, staat in het teeken van dit hoog gedacht Ons leven is één streven om dit ideaal te verwezenlijken. Het ont wikkelt zich volgens een vast be paalde lijn we worden menschen van een stuk. Geloof geeft vastheid aan het karakter. Wat we ons eenmaal hebben voorgenomen willen we ook bereiken. De besluiten wor den in daden omgezet. Idealisme geeft kracht om te weerstaan en te lijden. Wie vast overtuigd is zal geen werk te zwaar vinden om zijn doel te bereiken. Wie gelooft is het heilige nabij (Schiller). Ook op menig ander gebied is het geloof van groot belang. De herstellende kranke, die niet ge looft aan zijn beterschap, onthoudt zich van het werkzaamste element in zijn genezing. De werker, 't zij arbeider of intellektueel, die zich dag-in dag-uit inspant om een doel te bereiken, terwijl hij alle kracht moest inspannen om over de moei lijkheden heen te komen zal, zoo dra hij niet meer aan den goeden uitslag durft gelooven, den moed verliezen. Zijn steun is weg, en hij zal hulpeloos staan tegenover de aangevatte taak. In de jonge kinderziel komen zich duizend nieuwe indrukken opsta pelen. Het kind voelt zich vreemd en bevreesd voor die groote we reld die het ontdekt. Maar vader en moeder doen hun best om uitleg te geven, zij toonen zich met dit vreemde vertrouwd. Het kind is gerust omdat het gelooft. Voor Prutske is moeder het middelpunt van het heelal, de oorzaak en het beginsel aller dingen... Vader ver tegenwoordigt de almacht en de wijsheid in eigen persoon... hij is haar arbiter in 't beoordeelen van goed en kwaad (Stijn Streuvels). Is er onder hen, die ons vroeger geleid hebben, één wiens woord voor ons een evangelie was, dan is er van dien één meer kracht uit gegaan en hebben we aan hem of haar meer te danken dan aan alle anderen samen. Wat deet het ons goed aan 't hart te beseffen dat een ander in ons gelooft. Menige leerling wiens ontwikkeling niet vlotten wilde, maakt plotseling ernstige vorde ringen omdat iemand kwam die in zijn vermogens en aanleg geloof de. De menschen die in ons geloo ven zijn we innig dankbaar en we zullen ons best doen dit vertrou wen waardig te blijven. Ouders, doodt het geloof niet dat uw kinderen in u stellen Ge zoudt alle ontzag en eerbied in hun oogen verliezen Vertel hun zoo veel mogelijk de waarheid. Eischt van hen niets wat ge zelf nalaat te doen. Maar het is soms moeilijk zijn idealen hoog te houden. Er komt in ons leven zooveel wisselends, zooveel tegenstrijdigs voor zoo veel schijn en zoo weinig waar heid. In de ivereld wordt zoo dik wijls met slijk gesmeten, en ge woonlijke naar het edelste eerst Hebt dan ook altijd eerbied voor hun ideaal. Het geloof maakt zalig Door twijfel heeft niemand zichzelf vooruit gebracht. Alles wankelt waar het geloof ontbreekt. Houdt hoog. de brandende toorts van het geloof in een heer lijk ideaal 1 Een slecht verzorgde Rui, bevordert alle ziekten en aan Tramstatie en Varker.smarkt Meikerijkannen Waschmachines voor hand en motor. Verscheidenheid van gesmeedde kunstpanneelen voor deuren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. Machines voor ijskreem (crème ia glace) met hand en motor. Allerhande Visschersgerief. Blokmakersalam, Scheermessen, Scharen, Brood-, Tafel- en Zak messen, Beenhouwersmessen, gewaarborgd zuiver staal. Verders al de artikels van den ijzerwarenhandel. maakt den winterleg on mogelijk. POULTRY MCflL dc SWIN'ss Drymasch Special Food DOE NU NOG EEN PROEF MET DIT SWIN'SS PRODUKT Vergeet niet, ONS succes is het UWE. SWIN'SS. HET MERK DAT VERTROUWEN INBOEZEMT BEL. VEN. DER PRODUKTEN SWIN'SS Molenstraat, 21, AALST Telefoon 665. Postcheckrekeniog 1875.20. 's Winters hebt ge altijd last m t uw koeien. Het melken gebeurt moeilijk en de melk wordt zuur, de uiers zijn dik, de boter wil niet pakken na uren boteren en heeft men sterke boter, de dieren zijn branderig en worden dik, hun gestel en gezondheid leidt e» onder, kortom, er mankeert iets in den stal. Dat iets Is gevon den. Het is n.I. het VUURMEEL O. DEBRA dat een heilzamen invloed heeft op 't gestel en de organen der koeien en runderen. Is het wel goed, dat VUURMEEL Tot nu toe hebben wij reeds zoo dikwijls nieuwigheden gebruikt, en steeds zonder uitslag 1 Luister Een kilo kost 5 franken, dus heel weinig. Met solferbloem, alsem, vlaszaad of Iets dergelijk te gebruiken is den land bouwer terstond véél meer geld kwijt. Laat U overhalen slechts EEN ENKELE MAAL zoo'n pak VUURMEEL te probeeren en is het niet goed, neem er dan nooit weer I Door 't gebruik van VUURMEEL geef! de koe gemakkelijk, beteren meer melk het boteren wordt een spel, en de dieren worden blakend van gezondheid. Landbouwers, vraagt een pak Vuurmeel aan uw winkelier. Winkelier, bestel intijds bij uw grossist. Te verkrijgen in alle goede winkels. DEPOT VOOR AALST EN OMSTREKEN DEPOT VOOR N1NOVE EN OMSTREKEN Begeert g(j een beetensnijder, die U de hoog ste voldoening schenkt Doet zooals 55000 landbouwers reeds deden, koopt een R API DE en U zult erover verrukt zijn 111 De RAPIDE snijdt rapen, beeten, rutabaga enz. met of zonder bladeren, zulks met een ver bazende snelheid, draait uitert gemakkelijk eu versluist nooit. Zeven verschillige grootten met hand en drijfkracht, voor kleine, mid delmate en groote bedrijven, alle z(jn voorzien van ons laatst gebreveteerd stelsel met schuinsche messen. Talrijke namakers kopieeren op gebrekkige wijze de RAPIDE, zij bevestigen aldus zijn superioriteit, want een namaaksel is nooit het oor spronkelijke waard. Eischt dus beslist het echte merk RAPIDE DE VLEESCHAUWER en weigert volstrekt alle namaaksels. De RAPIDE is in gebruik in de staats- en provintiale landbouwscholen en heeft de hoogste onderscheidingen bekomen op de landbouwtentoon stellingen. De jongste aanzienlijke vergrootingen onzer werkhuizen en gieterijen alsmede de moderniseering onzer werktuigen zullen ons voortaan toelaten 100 molens per dag voort te brengen. Eenige inrichting in gansch België waar uitsluiteljjk, het gaosche jaar, raapmolens worden vervaardigd. Voor verdere inlichtingen zich wenden tot Oph.a.s®©lt bij G«©raardab©rg*n, Tel. Geeraardsb. 146, of tot de lokale agenten. at s «- i a 8 B B B B B '1 B B B B t X B B B DE RUITIJD van uw Hoenders ls een van de moeilijkste tijden die ze doormaken. BINST DE RUI moeten ze krachtinspanning doen om 8,000 nieuwe pluimen voort te brengen die 4 maal zooveel eten vragen als hetzelfde gewicht aan vleesch en vorming. DE PLUIMEN vertegenwoordigen 5 0/0 van het totaal gewicht der hen en houden 1/5 in van de 21,6 0/0 geazoteerde stoffen, waaruit de hen bestaat. Het is onnoodig aan te dringen, de Rui eischt alle aandacht van den Hoenderkweeker. zoowel voor rationeele als voor een bijzondere. DE RUI kan 6 weken maar ook lo weken duren. Wetenschappelijk onderzoek en ondervinding hebben ons doen inzien, dat met een doel matige voeding, na 4 weken, ten hoogste 5 weken, bij uw hoenders niet alleen de rui gedaan is, maar terstond hun eierproduktie terug op peil is, door

De Koornbloem | 1927 | | pagina 6