Landbouwweekblad 11 NOVEMBER Nog de Landvlucht Brieven van Sander I i Vlaamsch Ekonomisch Verbond. ÜI Landbouwers Uw hoogdag nadert l Hoe gaat ge hem vieren Ij, Z.ONDAC'. 6 NOVEMBER 1937 PH4» 36 ccnttcm 9dc JAAKUANÜ N 462 J ij- te 4 et, rd 4 ze 4 en 4 n, 4 r- 4 4 r„ 4 e- 4 r- 4 de 4 rt 4 3* 4 n, 4 n, L 1 Arbeid adelt Abonnementsprijs i 9.00 frank 'e jaar*. Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT. 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voer ea door de Landbouwer» Dat is voorzeker de schoonste dag van al de zoogenaamde nationale fees ten. Juist na den oorlog stelde de regee ring. in volle oorlogskoorts.de 4e Augus tus als nationale feestdag in. Het heeft echter niet lang geduurd. Het leek al te onzinnig de eerste dag van die onein dige reeks rampen te herdenken. De oud-strijders, zij die aan den lijve al het oorlogswee hadden gevoeld, wil den er niet van weten. We mogen dan ook de afschaffing van dien feestdag als een wijze regeeringsdaad bestempelen en wijzer nog was het instellen van 11 November als nationaal feest, 11 November is de dag waarop de moegevochten volkeren eindelijk het nuttelooze van hun vernielingswerk in zagen. De duitsche regeering gaf het op omdat het volk niet langer kon koest gehouden worden. Dat was het verlos- singsteeken. De groote slachterij nam praktisch een einde, de geweren wer den neergelegd, de sabels in de scheede gestoken. Langs beide zijden van het front ging er een verlichting op 1 Overwinnaar en overwonnene waren beiden tevreden, weliswaar op een verschillende manier Het oppervlakkig bilan van dezen verwoeden strijd is schrikwekkend. Ne gen biljoen frank werden aan de pro- duktie onttrokken, hebben slechts voor moord en vernieling gediend. Bij de 5 millioen menschen werden gedood. Ongaarne hebben we die cijfers terug aangehaald. Het was er ons niet te doen om schrik en vrees aan te jagen, enkel om te doen gevoelen wat een ontzag lijke ramp de oorlog is. 11 November is dan ook het Vredes feest bij uitnemendheid. We zouden lie ver schrijven Vredesdag, omdat het woord feest te uitsluitelijk vermaak en plezier bedoelt. Dien dag bestaan er ongetwijfeld re denen tot groote vreugd. Voorzeker de herinnering aan het einde van den oor log mag in blijdschap gevierd worden. Maar daarnevens heeft de ernst ook zijn recht. Die dag worde overal, in stad en dorp, voor de vrede geijverd, niet met holle woorden, maar metterdaad. Alle landen hoeven dien dag te verbroede ren. Dien dag hoeft het volk door zijn sterke wil het wankel Volkerenbonds gebouw te stichten. Diplomaten en re geerders marchandeeren met de vrede, bouwen zóó moeizaam 'n kleinigheid op. Wat zou het aangezicht van deze wereld veranderen moesten de vredes- vrienden in alle landen de meerderheid uitmaken. Mare Sangnier, oud-volksvertegen woordiger van Parijs, heeft zich op ge bied van praktische vredesaktie zeer verdienstelijk gemaakt. Jaarlijks richt hij de Internationaal Demokratische Vre- deskongressen in. Daar verschijnen sterke kontingenten uit alle landen, waartusschen vertegenwoordigers van boerenorganisaties uit Jougo-Slavië, Tjeko-Slovakije. Als er een stand gehecht is aan den vrede, als er een stand steeds en overal afkeer van den oorlog heeft gehad, dan is het wel de landbouwersstand. V^e vieren 11 November omdat we landbouwers zijn 1 Zonder vrede kunnen we niet leven, oorlog beteekent voor ons ondergang. Wanneer dan, op bevel, de sirenen zullen fluiten, de klokken luiden, de sol daten parade-marschen uitvoeren, dan zullen wij landbouwers, den brui ge vend aan al dat officieel gedoe, sterk- ingetogen, elk voor ons eigen denken hoe we best de vrede zullen dienen En na die meditatie zullen we de ge nomen besluiten uitvoeren, zullen we gansch ons leven, eiken dag doordren ken met die Vredesgedachte, want vrede is een waarborg van duurzaam geluk in eigen huis en in de heele wereld In onze drie vorige nummers hebben wij uitsluitelijk gehandeld over het eer ste uitzicht der landvlucht in België, na melijk het verlaten door onze boeren- jeugd van het landbouwhedrijf voor een ander beroep of bedrijvigheid. Thans hebben wij het over het twee de uitzicht der landvlucht het vaarwel zeggen door de loontrekkenden aan den vroeger uitgeoefenden landarbeid, om een bestaan te zoeken in de nijverheids- en handelsinrichtingen. De moderne nijverheid door de ratio- neele inrichting van den arbeid en het doelmatig gebruik der machines, bekomt uitslagen welke haar toelaten de gebe zigde arbeidskracht beter 'te bezoldigen dan de landbouw. De invoering van den acht-uren-dag en van de maatschappe lijke verzekeringswetten tot bescher ming van den arbeider en van zijn gezin, verschaffen aan den loontrekkende be tere bestaansvoorwaarden in de nijver heid dan in den landbouw. Geen won der dan dat de arbeider den weg naar de fabriek verkiest en vaarwel zegt aan den landarbeid, die voor hem minder gunstige levensvoorwaarden aanbiedt Die uitwijking der landarbeiders zal slechts een einde nemen wanneer de landbouw even gunstige bezoldiging en behandeling kan verzekeren aan de loon trekkenden als in de nijverheid. Daarvoor is vereischt dat onze mid delmatige en groote landbouwbedrijven zich rationneel inrichten door doelma tig gebruik der machines en aanwending van wetenschappelijke kuituurmethodes. Dit zal hun toelaten hoogere opbreng sten te bekomen, de bedrijfsonkosten te verminderen en handenarbeid uit te sparen. Tevens zullen ze bij machte zijn, aan de minder talrijke doch meer onderlegde arbeidskrachten welke zij alsdan noodig zullen hebben voor de uitbating loonen te betalen welke gelijk staan met deze der nijverheid. Alhoewel sinds enkelen tijd op dit gebied merkelijke verbeteringen zijn in getreden, stellen wij vast dat in menige hoeve de knechten nog op erbarmelijke wijze zijn gelogeerd in slecht verluchte en verlichte stallen en dat de voeding van het hoevepersoneel, al is ze mis- j 1 schien op zich zelve niet slecht, niet sinakelijk genoeg is voorbereid. Het bed van den koewachter en van den paardenknecht bestaat menigmaal nog uit een grof afgewerkten houten bak, voorzien van een harden stroozak, geplaatst in een slecht verlichten stal. Men begrijpt dan ook zonder moeite, dat zulk slaapvertrek na den vermoeien- den landarbeid geen aantrekkelijkheid biedt voor den werkman, ja op deze een demoraliseerenden invloed uitoefent. Bij de eersfe gelegenheid zal hij dit ellendig bestaan ontvluchten om elders een beter onderkomen te zoeken en zijn levenslot te verbeteren. Geldt het per sonen wier lichamelijke geschiktheid hen niet toelaat in de nijverheid een broodwinning te zoeken, dan zullen die erbarmelijke huisvestingsvoorwaarden stilaan in hen alle menschelijk gevoel dooden, er dronkaards van maken die van de eene hoeve naar de andere slen- I teren om er hunne diensten aan te bie den zoodat er van een toegewijd en onderlegd hoevepersoneel, dat nochtans een vereischte is voor den goeden gang van het landbouwbedrijf, geen spraak kan zijn. Het is dan ook in hun eigen belang dat onze boeren aan hunne werklieden gezonde slaapvertrekken en een dege lijke voeding moeten verzekeren De geringe onkosten welke dit hun zal veroorzaken, zullen ruimschoots ver- 1 goed worden door den ijver en de toe wijding van de werklieden aan hunne onderneming bovendien zullen de boe- ren-werkgevers, wanneer ze niet uit eigen beweging de noodige schikkingen treffen om hun personeel een behoor lijke slaapgelegenheid te bezorgen, er binnen afzienbaren tijd door de wet toe gedwongen worden. Indien de noodige gelden gevonden worden om aan^ de dieren een moderne en gezonde stalling te verschaffen, zou het ons inziens on vergeeflijk zijn te moeten vaststellen dat onze landbouwers zich niet de kleine uitgave willen getroosten, om aan hun werklieden een nette en gezonde slaap kamer en een behoorlijke voeding te verschaffen. Wij hebben reeds hooger gezegd, dat de ruimere toepassing der maatschappe lijke verzekeringswetten op de industrie arbeiders en hunne gezinnen, ook een belangrijke oorzaak is van de uitwijking onzer landbouwwerklieden naar de nijverheid. Door de wet van 10 December 1924 werd de verplichte storting voor het ouderdomspensioen met tusschenkomst van arbeider en patroon uitgevoerd voor alle loontrekkenden, zonder onder scheid. In eene reeks bijdragen versche nen in dit blad hebben wij de voordee- len dezer wet en de te vervullen pleeg vormen tot toepassing ervan duidelijk uiteengezet. Wij verhopen dat onze 1 boeren het als hunne plicht zullen be- j schouwen de hun opgelegde verplich- j tingen, om den ouden dag hunner werk- j lieden te verzekeren, stipt te volbren- gen. Indien ze betreffende deze aangele- j genheid inlichtingen of praktische wen- j ken verlangen, is onze inlichtingsdienst steeds bereid hun behulpzaam te zijn. Nog andere maatschappelijke wetten b.v. deze op de ziekteverzekering, zullen eerstdaags tot stand worden gebracht ten voordeele van de werklieden en van hun gezin. Wij verhopen dat ze, mits aanpassing aan hunnen bijzonderen toe- j stand, ook ten goede zullen komen aan de landarbeiders. De boeren-werkge- vers zouden een groote fout begaan, moesten zij hunne medewerking weige ren bij de toepassing dier wetten op hunne arbeiders. Zij zouden aldus de landvlucht, waarover ze thans klagen, eenvoudig in de hand werken. Verge ten wij immers niet dat de landbouw enkel de vereischte arbeidskrachten kan aanwerven of behouden, door hun een gelijkwaardig bestaan te verzekeren als de nijverheid. Om te eindigen wenschen wij even stil te staan bij een bijzonder middel, waarover de landbouw beschikt om zich het noodzakelijke werkpersoneel aan te schaffen. Dit middel wordt van jaar tot jaar op ruimere schaal toegepast en naar onze meening verdient het mits vervul ling van sommige voorwaarden aanbe veling. Wij bedoelen het toekennen van voordeelen in natura aan het werkper soneel. Zoo b.v. bekomt de gehuwde landarbeider dikwijls van zijn werkge ver aan billijken prijs een kleine hoeve of een perceel land in huur. Deze grond wordt doorgaans bebouwd met het ge span van den werkgever, zoodat het ge zin van den arbeider enkel voor de ver dere bewerking van den grond heeft te zorgen en zich aldus bijkomende inkom sten aanschaft, die den welstand ver- hoogen. Wanneer deze doenwijze door den werkgever niet als dwangmiddel wordt aangewend of als voorwendsel om het loon op een laag peil te houden, kan het voorzeker veel bijdragen om de ver standhouding tusschen den landbouwer en zijn werkpersoneel te bevorderen, aan de uitbating bestendige werkkrach ten te verzekeren en aldus de winstge vendheid van het bedrijf te verhoogen. In voormelde voorwaarden toegepast is de vergoeding in natura aldus een ge schikt middel om de landvlucht te keer te gaan. Zijn Doel Zijn Werking. Wij herinneren ons nog levendig de oprichting van het Vlaamsch Ekono misch Verbond te Gent. De nieuwe vereeniging omschreef haar doel als volgt: Het bevorderen van Vlaamsche ekonomische belangen, alsmede het uit breiden van het gebruik der Nederland- sche taal in het zakenlevenuitbreiding van de handelsbetrekkingen met het Nederlandsch sprekend buitenland en over het algemeen de behartiging van de gemeenschappelijke belangen zijner leden, alsook het oprichten van handels kamers en algemeene of plaatselijke be- langengroepeeringen, het oprichten van handelstentoonstellingen, het oprichten van een kantoor belast met het verstrek ken van alle inlichtingen, die met handel, nijverheid en financie eenig recht- streeksch verband houden, het bestu- deeren van den ekonomischen toestand, j inzonderlijk door tijdschrift en kongres- sen, inrichten van propaganda in het buitenland. Om dit zijn programma, prak tisch uit te werken heeft het V. E. V. verscheidene diensten ingericht 1°) Een dienst aan inlichtingen over het betalingsvermogen van personen of firma's, met wie de leden in betrekking willen komen. De leden kunnen deze inlichtingen bekomen aan verminderden prijs. Zij hoeven daarvoor niets meer te doen dan een aantal biljetten koopen en op voorhand betalen. 2°) Een dienst aan toezicht op nala tige betalers. Zoo onder uwe klanten na latige betalers zijn, kan het V.E.V. ge durende een zekeren tijd toezicht uitoe fenen, en van alle protest het aanvra gend lid verwittigen. 3°) Een rechtskundige dienst geeft aan de aangesloten leden alle gevraagde juridische inlichtingen. 4°) Een dienst voor fiskale aangele genheden, waarbij den leden alle nutti ge inlichtingen worden ter hand gesteld aangaande belastingen, tolrechten en verzendingstarieven. Verder zal het V.E.V. er voor zor gen voor uw produkten de meest voor- deelige afzetgebieden aan te geven en zelfs in sommige voorkomende gevallen de mogelijke buitenlandsche afnemers opgeven. Immers de talrijke vertgen- woordigers die het organisme over ge heel het vlaamsche land en tevens in het buitenland telt, maken het hem mo gelijk agenten of koopers voor uw pro- produkten te vinden en aan te wijzen. Derwijze wordt koop en verkoop onder de aangesloten leden in ruime mate ver gemakkelijkt en bevorderd. Een "plaatsingsbureau,, voor hoogere bedienden, geeft aan de aangesloten le den een rijke keus van onderlegde krach ten. Dank de algemeene vergaderingen en bijeenkomsten door het V.E.V. belegd, worden de leden in gunstige gelegenheid gesteld, rechtstreeks met mekaar kennis te maken, onderling nauwer in voeling te komen, wat voor zakenlieden onge twijfeld aanleiding zal geven tot nuttige combinatie's en handelsmogelijkheden. Ten slotte wordt de leden een maand blad kosteloos toegezonden. Het wil de lezers volledig en regelmatig op de hoogte houden van alle belangrijke ge beurtenissen op ekonomisch gebied. Om van de vereeniging te kunnen deel uitmaken moet men: 1°) aangeno men worden bij beslissing van den Raad; 2:j eene jaarlijksche bijdrage storten van minimum 100 fr. (daarin begrepen de abonnementsprijs op het maandblad.) Men weet dat de Hr L. Gevaert, Nijveraar en Afgevaardigde-Beheerder der N. V. Gevaert-Photo-Produkten, Antwerpen, de voorzitter van het ver bond is. Het sekretariaat is gevestigd Appel mansstraat, 25, Antwerpen en berust in handen van den prof. Mich. Van Cae- neghem, Licenciaat in Handels, Consu laire, Financieele en Koloniale Weten schappen. Bij de verdere Bestuurs- "en Raadsle den vinden we namen met klank in de Zaken- en Nijverheidskringen. Dat het Bestuur ten volle bewust is van zijn zware en lastige taak, hebben de mooie uitslagen van het zoo pas ge houden kongres ten volle bewezen. 't Was het eerste Kongres van het V.E.V. en het getuigde dat er sedert de stichting reeds flink werk is geleverd. 't Kan niet anders of veel leden en aangesloten vereenigingen staan nog vreemd tegenover elkaar. Het kongres stelde hen dan ook in gunstige gelegen heid met elkaar beter en nauwer in voe ling te komen en tevens met de leiding van het organisme beter bekend te wor den. Het programma van het kongres was niet overladen. We vonden het degelijk en zaakrijk. Het omvatte hoogst-gewichtige kwes ties die aan de orde van den dag staan a) verslag over het Kempen-komiteit en het mijnbedrijf in Limburgb) vlaamsche samenwerking onder finantieel opzicht c) handelstatistieken d) uitbreiding Ant werpen. Zooals blijkt gaat de behandeling van dit programma dus regelrecht op het doel van den bond af. Overigens zooals de Voorzitter het in zijn welkomrede gansch duidelijk liet uitschijnen, moeten kongressen als dit zich bezig houden met de studie van aktueele ekonomische vraagstukken. Wij staan tegenover ingrijpende her vormingen en nieuwe toestanden, door acht-urendag, betere loonen, waarover we ons trouwens moeten verheugen, want kultureel werk sluit anders af op mistoestanden. Daarom zijn vier hervor mingen noodigj Eerst een degelijk vak onderwijs waarin we Nederland tot voorbeeld kunnen nemen dan verbete ring en moderniseering onzer bedrijven ten derde betere organisatie en meer be zuiniging in het bedrijf, en ten slotte Detere organisatie van onzen uitvoer. Over Vlaamsche Samenwerking onder Finantieel opzicht onderwerp ingeleid door h. Deckers, voorzitter van den Antwerpschen Finantiekring, vraagt spreker, of ieder van ons, die toch een bestanddeel uitmaakt van de Vlaamsche Ekonomie, bewust is van de groote macht, die we ten voordeele van de Vlaamsche gemeenschap zouden kun nen aanwenden. Men zou verbaasd staan over de uitwerking de vlaamsche solidariteit van allen die invloed op fi nantieel gebied hebben. Spreker handelt verder over de macht en den invloed van den bankier en legt den nadruk op het belang van een uit gebreid en sterk georganiseerdVlaamsch Finantiewezen. De Vlaamsche banken verdienen hulde, maar er is meer samenwerking noodig. Zooals te Antwerpen moeten in de financieele kringen of financiekrin- gen gevormd worden, die samen een vereeniging vormen, welke met kracht het Vlaamsche woord laat klinken. Dan zullen Vlaamsche Banken voor Vlaamsche ondernemingen Vlaamsch kapitaal bijeenbrengen. Zulke Vlaamsche wisselwerking kan praktisch uitgevoerd worden bij onzen Landbouw en onze Vlaamsche Nijaer- heid, die zich los moeten maken van Franschgezinde financie, bij Vlaamschen handel, die niet langer moet afhangen van krisissen en politieke gebeurtenissen in den vreemde. Ook behoort tot die wisselwerking, de verzekering en de scheepsvaart. We moeten de versnip pering doen ophouden. Kortom eene volledige ontvoogding, die dienen zal om bij ons eigen intens leven wijde horizonten om ons te krij gen. Geene opsluiting binnen den zoo- genaamden Chineeschen muur, maar ruimte, veel ruimte voor ons volk. Het V.E.V. werkende buiten en bo ven alle politiek, staat voor alle bewuste Vlamingen open. 4 November '27. Beste Vrienden Kennis maken is gemakkelijk voor ons ik ben één van uw vrienden, één van de duizenden welke heerlijk leven te lande, één van uwe soort, landbou wer zooals gij allen. Ik woon zoowat te paard op de oost- vlaamsche en brabantsche gouwen, dus midden in de streek van R. U. Z. Ver leden Zondag toen ik op mijn gewoon pinten was, gingen alle gesprekken over pulp. Daar wordt overal naar ge vraagd, sommige boerkens waren zelfs tamelijk opgewonden. Geen reden Af breken en zeggen dat we het beter kun nen is heel gemakkelijk, maar het zelf doen Denkt nu toch niet dat het werk van onze mannen uit Aalst zoo maar van een leien dakje loopt. 'k Heb over tijd 'n vijftal dagen gin der in Aalst doorgebracht. Ik kan u gerust verzekeren dat ik liever dag en nacht op mijn hof werk, dan met al die muizennesten in mijn kop te zitten. Gisteren avond nog herlas ik onze Koornbloem 'k Heb goed nage dacht, en ik geloof dat we op dit gebied nog wat te veel aan den ouden slenter houden. Omdat we nu gewoon zijn aan versche pulp, staan we aarzelend te genover droge pulp. Toe we moeten eens flink nadenken en de nieuwe wegen leeren opgaan. Zoovelen hebben tijd en geld besteed om onze landbouwers vooruit te helpen. We moeten meegaan. Door innige sa menwerking met onze wetenschapsmen- w.v .y.w.v \yi\v>.v' 111 R NBL OEM Dt mede werkers ijn verantwoortMük vo«r kon btjdrayeo Oogeteekeodc stukken worden ntet opgenomen Niet opgenomen handschriften worden met teruggegeven. DOQOfTO £1r 'J

De Koornbloem | 1927 | | pagina 1