Landbouwers, a s WINTERPARDESSUS s s u s Konijnenkweekers Luistert! De Vleeschauwer Gebroeders, KASBONS 6 OP 6 MAAND Handelsbank, 10, Albert Liénartstraat,10, Aalst P R 0 E S S II RUITERS8ROEKEN MANUFACTUUR KAREL HEiREMANS P A R 0 L In Magazijn Gereed gemaakt 29, MOLENSTRAAT, 29, AALST. fcr der kleinhandelsprijzen voortduren De stijging der twee laatste maanden is vrij aanzienlijk geweest, tengevolge van de prijsverhooging der hoeveprodukten n.l. van de aardappelen en de eieren Deze laatste prijsstijging zal vermoede lijk in zulk snel tempo niet meer voort duren, zoodat het klimmen van het in dexcijfer dan ook langzamer zal ge schieden Algemeen wordt voorzien dat de stijging van het index tijdens de vol gende maanden nog enkel van 3 tot 5 punten zal bereiken per maand tot Fe bruari 1928. Alsdan zal er denkelijk een zekere stabiliteit intreden en misschien wel een lichte daling. Volgens de berekening van gekende ekonomisten, zal het indexcijfer op het einde van den Winter op 820 tot 825 vastgesteld zijn, hetzij 119 in goud. Wij zullen op dit cijfer blijven staan tot den Zomer van 1928. De havenbeweging te Antwerpen. Gedurende de maand October 1927 zijn 959 schepen met een tonnenmaat van 2,053,451 tonde haven van Ant werpen binnengevaren. Gedurende de maand October 1926 waren de cijfers onderscheidelijk 1154 schepen en 1 mii- lioen 981,523 ton, hetzij een vermeerde ring in October 1927 van 71,928 ton. Tjjdens de tien eerste maanden van dit jaar bedroeg de vermeerdering 37 sche pen en 735,462 ton. Deze cijfers wijzen op een gunstigen toestand der internationale handelsbe trekkingen van ons land. De Suikermarkt. De totale sui- kervoortbrengst van Europa wordt dit jaar geschat op 8,205,000 ton. De rus- sische produktie wordt geschat op 1 mil- lioen 400,000 ton tegen 983,000 ton verleden jaar. Vergeleken met verleden jaar, is de europeesche voortbrengst (Rusland niet inbegrepen) gestegen met 14,5 p. h. en met 18,5 p. h. (Rusland in begrepen). Deze meervoortbrengst heeft de prij zen van den suiker dan ook doen dalen. België s in- en uitvoerhandel. Tijdens de 9 eerste maanden van 1927 bereikte onze uitvoer 21,542,447,000 fr. tegen 16,466,234,000 fr. gedurende het zelfde tijdperk van 1926, hetzij dus een meeruitvoer van 5.076,234,000 fr. De invoer steeg van 13,196,444,000 fr. gedurende de 9 eerste maanden van 1926 tst 19.068,526,000 fr. in 1927, het zij dus een meerinvoer van 5 milliard 872,082,000 fr. De toestand is dus mer kelijk gunstiger dit jaar dan in 1926. Wat de scheepvaartbeweging betreft wordt er ook een aanzienlijke vooruit gang vastgesteld ten opzichte van het jaar 1926. De tonnenmaat bedraagt ge durende de 9 eerste maanden van dit jaar bij den invoer 20,866,055 ton, het zij een vermeerdering van 874,886 ton bij den uitvoer 20,819,096 ton tegen 19,748,944 ton in 1926, hetzij een verhooging van 1,100,052 fr. De Belgen in Congo. Volgens de laatste officieele telling, bedroeg de Eu ropeesche bevolking in Congo verblij vende op 1 Januari 1927 18,169, waar van 11,898 Belgen. DUITSCHLAND De uitvoering van het Dawesplan. Het laatste memorandum van den heer Parker Gilbert, algemeen agent der betalingen van de Duitsche Regeering, heeft de kwestie der betaling van de herstelvergoedingen weer plotseling op den voorgrond geplaatst. Indien de betalingen door Duitschland te doen tot heden stipt op de gestelde vervaldagen zijn geschied, dan is zulks te wijten aan de betrekkelijk geringe be dragen door Duitschland te storten ge durende de eerste jaren der toepassing van het Dawesplan Tot heden, moest Duitschland immers slechts 500 millioen goudmark per jaar betalen. Toekomende jaar moet Duitschland echter 1250 mil lioen goud mark storten in de kas der herstelvergoedingen en dit bedrag klimt telkenjare geleidelijk om 2500 millioen goudmark te bereiken Alhoewel Duitsch land tot heden nauwgezet zijne verplich tingen heeft nagekomen, voeren de Na tionalisten een hevige propaganda Legen het Dawesplan en trachten een herzie ning ervan te bekomen. Zij willen de zaak voorstellen alsof Duitschland niet bij machte zou zijn de aanzienlijke an- nuiteiten opgelegd door het Dawes plan verder te betalen. Doch anderzijds, heeft de Duitsche Regeering voorstellen in behandeling genomen welke aanzienlijke uitgaven voor gevolg hebben onder meer: 1) de verhooging der wedden van de staats ambtenaren 2) de schoolwet 3) de scha deloosstelling der Duitsche onderdanen wier goederen op het grondgebied der verbonden mogendheden werden gese- kwestreerdl De heer Parker Gilbert heeft er met nadruk de aandacht der Duitsche Regeering op gevestigd, dat bedoelde uitgaven het evenwicht der begrooting welke de eerste voorwaarde is tot uitvoering van het Dawesplan in gevaar brengen. In zijn antwoord op het memorandum van heer Parker Gilbert betoogt de j duitsche regeering, dat de uitgaven ver- eischt door hooger vermelde voorstellen niet zoo aanzienlijk zijn als de agent der herstelvergoedingen het voorstelt, doch anderzijdsch doet het opmerken dat een land dat groote sommen verschuldigd is, deze maar kan betalen op twee manieren door den uitvoer van koopwaren of van goud Wat de eerste mogelijkheid be treft, doet de duitsche regeering opmer ken dat deze afhankelijk is van de tol- politiek der schuldeischende landen ten opzichte van den duitschen uitvoer, wat de tweede betreft deze is afhankelijkheid van de stabiliteit van den goudmark welke op hare beurt onderworpen is aan de flnantieele politiek der duitsche re geering. Over 't algemeen mag het duitsche antwoord als bevredigend worden be schouwd. Wat echter tot onrust stemt zijn de hooge leeningen door den duit schen staat en de duitsche gemeenten aangegaan in het buitenland Aldus werden aan Duitsland in het buitenland sinds de in voering van het Dawesplan tot einde 1926, kredieten voor een be drag van 3.850 millioen goudmark toe gestaan waarvan slechts 960 millioen mark tot bevordering der uitvoering van van het Dawesplan. De terugbetaling van deze leeningen en van de interesten zou de uitvoering van het Dawesplan door Duitschland kunnen bemoeilijken. Ook is de nota van den agent der her stelvergoedingen ten gepasten tijde ver verschenen om Duitschland aan zijn ver plichtingen te herinneren. Deze aangelegenheid heeft ook groot belang voor België daar ons finantieel herstel gedeeltelijk is gesteund op de sommen door ons land te ontvangen van Duitschland bij toepassing van het Da wesplan. ENGELAND. Volgens het verslag van het ministe rie van Landbouw over de maand Sep tember 1927, brengt de graanoogst min der op dan de middelmatige produktie der 10 laatste jaren (ongeveer 12 kg. minder per acre), Voor de gerst brengt de oogst onge veer 5 kg. per acre meer op dan de mid delmaat der 10 laatste jaren, doch is ge deeltelijk mislukt door den regen. Bijna al het hooi, dit jaar opgedaan, is onbruikbaar wegens te vochtig weder. DENEMARKEN De aardappeloogst. Volgens be richten uit Kopenhagen was de aardap peloogst dit jaar niet gunstig Als oorza ken hiervan worden aangegeven 1) de mindere hoedanigheid van het aange wend plantgoed, te wijten aan de hooge prijzen waartegen het pootgoed werd verkocht 2) de vertraging bij het plan ten en de belemmering in den groei te weeggebracht door den laten vorst en de overvloedige regens. Op veel velden kwam het gewas dan ook zeer onregelmatig op, terwijl later de stand nog achteruitging door de hef tige regens. Dit was bijzonder het geval in de lage streken van Jutland en See- land, waar de aardappelteelt op ruime schaal wordt beoefend. De aardappelziekte trad ook vroeger op dan gewoonlijk, terwijl de planten er wegens de ongunstige weersomstan digheden er minder weerstand konden aan bieden. De aardappeloogst zal dit jaar dan ook merkelijk beneden het ge middelde blijven, BRAZILIË. De landbouwinwijking. Op 650 duizend landbouwondernemingen met een middelmatige oppervlakte van 270 Ha zijn er 80,000 uitgebaat door vreem de inwijkelingen, waarvan 36,000 Ita lianen, 9,500 door Portugeezen, 7000 door Duitschers, 4700 door Spanjaards, 4300 door Oostenrijkers, 45o0 door Russen en 82 door Belgen. Die uitgebreide, zoo rijk door de na tuur bedeelde streek biedt prachtige toe komstmogelijkheden voor verdere land- bouwkolonisatie, bijzonder dat deze laatste op doelmatige wijze door de re geering wordt aangemoedigd. Tusschen de voornaamste kuituren dienen ver meld deze van de koffieplant, van den rietsuiker en van den caoutchouc, als ook de kweek van het vee, bestemd voor de slachterij. FRANKRIJK. Ter bevordering van den wereld vrede, In het gebouw der Interna tionale Kamer van Koophandel te Parijs had dezer dagen de stichtingsvergade ring plaats van Les Amitiés Interna tionales Naast De Monzie waren M. J. Lim burg, Nederlandsch en Politis. Grieksch gedelegeerde bij den Volkenbond, de voornaamste promotors van deze nieu we internationale vereeniging. Behalve deze drie promotors hadden aan de bestuurstafel plaats genomen t .vee generaals, de Nederlander Muller Massis en de Engelschman sir Robert Hutchison, liberaal lid van het Lager huis, voorts sir Thomas Barclay, oud lid van het Lagerhuis; Dr Ludwig Haas, lid van den Duitschen Rijksdag Cesar Chabrun, lid van de Fransche Kamer Prof. Carnoy, Belgisch senator de Ne- derlandsche gezant te Parijs Jhr Lou don en de gezanten van Finland en Est land de presidente van de Amerikaan sche vrouwenclub te Parijs, en baron De Vos van Steenwijk van het Interna tionaal Instituut van Intellektueele Sa menwerking. Als doel van de nieuwe vereeniging noemde de voorzitter: bevordering van de internationale bijeenkomstenzooals men deze in de middeleeuwen gekend heeft, of m a w. bevordering van het persoonlijk contact tusschen burgers van verschillende nationaliteiten. Vandaar de naam internationale vriendschappen. De vereeniging wil niet de massa berei ken, doch slechts individuen, persoon lijkheden Zij heeft de schepping van een internationale broederschap van de élite ten doel. Zooals het Rijksdaglid Haas opmerk te, zijn het niet de volken, die vijand schap voor de andere volken voelen en oorlog maken, maar de leden van de intelligentia of van de élite, zoo men wil. Knoopt daarom banden tusschen de élite der verschillende landen, werkt in de eerste plaats aan de moreele ont wapening der intelligentia. De aanwe zigheid van twee generaals is er borg voor, dat de zorg voor de nationale ver dediging daarvoor geen beletsel vormt. ITALIË. Nog over de landbouwkrisis. Wij hebben hier vroeger medegedeeld dat de Italiaansche landbouw in geen rooskleurigen toestand verkeert De boe ren maken niet alleenlijk geen winst, doch zijn niet bij machte de sommen welke zij voor hun bedrijf hebben ont leend terug te betalen. De graanprijs is gedaald van 180 lire in Januari tot 138 lire bij het begin van Juni. Een nieuwe verlaging tot 120-125 lire doet zich thans voor. De laatste oogst is overvloedig geweest, aangezien men, gehoor gevend aan den oproep van Mussolini, de graancultuur heeft geintensifleerd.Doch er zijn geen schuren genoeg om dezen overvloedigen oogst te bergen. De landbouwers zullen dan ook ge noodzaakt zijn er zich zoo spoedig mo gelijk van te ontdoen, wat de prijzen nog zal doen dalen. De verplichting om alleen brood te bakken van gebuild meel van 8,2 °/o, voorgeschreven door de fascisti sche overheden, heeft de activiteit der graanmolens welke niet meer de behoef te hebben belangrijke graanvoorraden te vormen verzwakt. Men heeft het ge bruik van tarwebloem en griesmeel voor het bakken van luxebrood en koek ver boden, en het gebruik van roggemeel voorgeschreven. Door deze maatregelen wilde men den vreemden invoer verminderen, doch men heeft het tegenovergestelde bereikt. In 1924 had Italië rogge en roggemeel uitgevoerd voor ongeveer 8 1 /2 millioen lire. In 1925 moest het voor circa 1,2 millioen lire aan rogge invoeren; in 1926 bereikte de roggeinvoer het aanzienlijk cijfer van 21.7 millioen lire. Zoodat de voorgenomen besparing door de instel ling van het bruin brood een invoer van rogge heeft veroorzaakt welke een na- deeligen invloed uitoefent op de han delsbalans van Italië. VER. ST. van AMERIKA. Een nooit gekende rijkdom. Vol gens offitieele statistieken bedroeg het totaal inkomen der amerikaansche natie verleden jaar 90 milliard dollar, hetzij een vermeerdering van 43t h. sinds 1921. Het bevolkingscijfer bedroeg in 1926 117 millioen inwoners, zoodat het ge middeld jaarlijksch inkomen van elk amerikaansch burger mag geschat wor den op 2.210 dollar of 56.000 fr. De prijzen zijn niet geklommen in verhouding met de inkomsten zij zijn zelfs in 1926 lager dan in 1921. De Amerikanen hebben het aldus heel wat beter dan de Europeanen, terwijl zij met een schat geboren worden, wor den deze laatste geboren met een schuld. RUSLAND De Oogst De oogst der suiker- beeten in Sovjet-Rusland wordt dit jaar geschat op 9.900.C00 ton tegen 6 287.000 ton in 1926 Voorde voortbrengst van de ruwe suiker zijn deze cijfers onder scheidelijk 1 318.600 ton en 895.000 ton. De graanoogst zal integendeel dit jaar vermoedelijk mineer opbrengen dan verleden jaar. Aldus is de produktie dit jaar niet bevredigend in West Siberië. De propaganda om gereed te zijn voor gebeurlijke oorlogen geeft de boeren aanleiding den verkoop van hun oogst uit te stellen. Deze doenwijze heeft in sommige streken meelgebrek veroor- Zddkt NOORWEGEN Amundsen de groote ontdekkingsrei ziger heeft zijn werk verricht. Voortaan zal hij verder expedities laten voor een volgende geslacht. Hij ontdekte de Pool. Vijf en vijftig jaar oud geworden heeft bij een heerlijk verleden.verrichtte zaken die haast onmogelijk schenen te zijn. TeBorgein Noorwegen geboren in 1972, de zoon van een scheepsbouwer, was het hem gemakkelijk van zijn voor keur voor de onmetelijke zee en het ein- delooze varen te bevredigen. Zijn eerste reizen waren avontuurlijk en schoolkin deren en grooteren lazen gaarne van zijn lange verduldige reizen. Zijn eerste groote reis deed bij mede met de Belgica en Kapitein Adrien de Gerlache die naar den Zuidpool wilde. Twee jaar later, dan 29 jaar oud reisde bij naar den Noordpool. In 1903 bevel hebbende over de Gjoa begon hij zijn merk waai dige reis door de passage rood west tusschen de Pacific en de IJs zee Hij herhaalde zijn reis in de volgen de jaren, maar intu3schen vaarde hij eens re meer in de richting vau den Zuidpool. De Pool werd bereikt in December 1911 een maand vooraleer Captain Scott er op zijne beurt in gelukte. Dan kwam de oorlog en de Noor herbegon maar zijn reizen toen de Vre de verklaard werd. Hij beproefde het met den dirigeable "Norge,, en de Ame rikaan Ellsworth als gezel Hij kon twee- maal over den Noordpool vlieaeni Mei 1926. Amundsen is de eenige levende mensch die de twee Polen aanschouw: heeft. Begeert gij een beetensnijder, die U de hoog ste voldoening schenkt? Doet zooals 55000 landbouwers reeds deden, koopt een RAPIDE en U zult erover verrukt zijn 111 De RAPIDE snijdt rapen, beeten, rutabaga enz. met of zonder bladeren, zulks met een ver bazende snelheid, draait uitert gemakkelijk en versluist nooit. Zeven verschillige grootten met hand en drijfkracht, voor kleine, mid delmate en groote bedrijven, alle zjjn voorzien van ons laatst gebreveteerd stelsel met schuinsche messen. Talrijke namakers kopperen op gebrekkige wijze de RAPIDE, zij bevestigen aldus zijn superioriteit, want een namaaksel is nooit het oor- Ij spronkelijke waard. Eischt dus beslist het echte merk RAPIDE DE VLEESCH AU WER en weigert volstrekt alle namaaksels. De RAPIDE is in gebruik in de staats- en provintiale landbouwscholen i en heeft de hoogste onderscheidingen bekomen op de landbouwtentoon stellingen. De jongste aanzienlijke vergrootingen onzer werkbuizen en gieterijen alsmede de moderniseering onzer werktuigen zullen ons voortaan toelaten 1Ö0 molens per dag voort te brengen. Eenige inrichting in gansch België waar uitsluiteljjk, het gansche jaar, raapmolens worden vervaardigd. Voor verdere inlichtingen zich wenden tot Opkas®©lt-fey-Q©©ï*aard»berg«a, Tel. Geeraards!). 146, of tot de lokale agenten. Op 3 maand5 t. h. Rekening op zicht2 1/2 t h. Spaarkas 5 t. h. Op 14 dagen4 1/2 t. h. Wij verzorgen alle beurs- eu bankverbandelingen t-t Vraag ons raad i z Beursorders .-t Ons weekblad "DEBEURSBODE,, geeft iedere week belangwekkende inlichtingen op beurs-en ekonomisch gebied. Proefnummers op aanvraag en in al de bijzonderste plaatsen van Oost-Vlaanderen. HANDELSBANK maakt deel van de groep Handelsbank- Fondsenbaak-Noordstar, met een kapitaal en reserven van 50 millioen fr. Raglans Regenmantels Gabardicen Trench Coats voor Heeren, Damen en Jongelingen Ook Kostumen en Overjassen op maat. Snelle bediening. Beste kwaliteiten. Laatste onberispelijke snede Welverzorgde afwerking. Voordeeligste prijzen. WENDT U IN VOLLE VERTROUWEN TOT Men lette wel op het adres, a. u b. De kooijnenkweek ondermijnd door sterf- ten op sterften, gaf af keer en teleurstellingen. Nu is het konijn opge zocht en duur en nu ook zijn alle ziekten over wonnen door Mullie's Konijnenpoeder tegen DIKKE BALGEN AFLOOP. Schielijke Sterften, Ziekten der Maag, In gewanden, Waterorga nen, Zilte, enz. Begunstigt den groei. Kweekt konijnen met Mullie's Konjjnenpoe- der voor de gezondheid. Tegen alle ziekten, om malsch en vast vleesch te bekomen. Zoo zult g(j eeu groot gewin hebben, gemakkelijker uw pacht maken, een goed voedsel op tafel brengen. In alle apotheken 8.00 fr. de doos. Algemeen Depot: Apotheek Het Neerhof Staden. Telefoon 35. Eischt dit Fabriekmerk •V v>M->v.v.v MULLIE S KONIJNENPOEDER is éénig, maar wordt nagemaakt, zwicht u van die ramaatsels. Om niet te missen, Mullie s Konijnenpoeder steekt in een blauw blikken doos en zijn naam staat er op in gouden letters gebrand. Heer Apotheker Mullie, Wil mij spoedig 2 doozen Mullie's Konijnecpoeder opsturen. Onze konijnen leden aan dikke balgen, alle dagen lagen er dood. Nu zijn ze gezond en ik geef het wekelijks voort. Moorslede, 25 Maart 1925. Get. Pharallde Huygen. Heer Mullie, Gelief mij seffens een doos Mullie's Konijnenpoeder af te zenden, 'k Moet U wel bedanken om uwe zoo nieuwe uitvinding, want al onze konijnen leden aan dikte en afloop en zonder een te verliezen zijn ze nu allen genezen. Loo, den 18-1-26. Get Vr Malbranche.

De Koornbloem | 1927 | | pagina 4