Landbouwweekblad Kerstfeest Landbouwalmanak Een Prijskamp Het Vraagstuk der Bemes ting onzer Fruitboomen* i Noodzakelijkheid der aan wending van Stalmest Naklank der Sint Elooifeesten Fruitteelt» Raadselpri j skamp, ZONDAü 25 DECEMBER 1927 Prlf» 20 centiem. 10de JAAKUAMÜ Ni 469 Arbeid Abonnementsprijs 9,00 frank 's (aars. Men schrjjft ln op ons Bureel en op alle postkantoren, adelt Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor eo door de Laadbooweao Geen feest doordringt heel het inner lijk menschenleven op zoo n intieme wijze als wel het KerstfeestHet is een feest van hoop, van verlossing, van vrede Wij, Kristenen, herdenken alsdan de geboorte van Ons Heer Jezus-Kristus I Die eerste woorden welke bij de ge boorte van dit goddelijk Kind in de we reld klonken, zijn thans meer van noode dan over 1927 jaar Vrede aan de menschen van goeden wil Schooner boodschap kon er aan de lijdende, de innerlijk verscheurde menschheid moeilijk gedaan worden. Hoe elk van ons ook in het dage- lijksch leven moge versukkelen in klein heid, in laagheid, toch gaat er een zucht van verruiming op, een drang naar hooger leven komt in ons bij 't naken van Kerstdag. Alles wat ons omringt schijnt mee te vieren. Hoe zacht de klokken klagen Uitzindrend op mijn hert Het sneeuwt op donkre smert. En vromen hoor ik vragen, Terwijl de dag komt dagen, Wat groots geboren werd. (René De Clercq.) 's Nachts klinken helklaar de klok ken van alle torens 1 Zij roepen de ge- loovigen op... en meteens openen zich de deuren, van alle hoeken komen mannen en vrouwen... gestalten richten zich in de koude nacht naar het ééne oord van warmte de kerk. Sombere, ingetogene, jaloersche menschen voelen zich een oogenblik beter worden als ze de kerst klokken hooren Kortom, ons aller hart wordt week en voor enkele uren zullen vele menschen weer in-goed worden. Bij velen helaas zal dit edel gevoel slechts een snel-voorbij-ijlende schim zijn, anderen echter zullen een duurza me kentering ondergaan, want in tegen woordigheid van den Heer voelt elkeen zich klein. Gebogen menschen rijzen En zien elkander aan. Voorbij de bloedige waan De volkeren zijn te prijzen Waar Koningen en Wijzen Langs witte wegen gaan. (R. D. C.) De vrede is in aantocht. O mochten vele menschen hun kerstgevoelens be houden mochten vele volksleiders met den geest van dit feest bezield zijn. De laaiende hartstochten stillen, de men schen worden goed 1 Wij, landbouwers, knielen en denken aan al het onrecht ons aangedaan We denken aan onze asschepoetserrol in den Staat, aan de gedurige miskenning van al onze standsrechten We denken aan de verknechting van ons eigen volk! Nog zijn er broeders om hun groote liefde tot eigen volk gestraft, welke in den vreemde dooien Nog zuchten taaie strijders voor recht en rede in de naakte gevangeniscel. Zij boeten uit liefde- Heer, Gij die nimmer onrecht duldde, verlicht de geest onzer regeeringslieden, opdat ons volk, het trouwe Vlaamsche Volk, eindelijk recht geworde. Dan zal bewaarheid worden wat de dichter schreef O gij. die recht en rede Begeert, genoeg gedwaald. De zoen des hemels daalt. Verheugt u telkerstede Geboren is de Vrede, Die godlijk ademhaalt. Een laatste stoot en we boeken dit jaar een aanwinst van ettelijke nieuwe abonnenten 1 De tien leden welke tusschen 25 December en 29 Februari het meest nieuwe leden aanwerven, zullen een prachtige prijs ontvan gen We willen het werk onzer trou we propagandisten beloonen Vooruit dan Over de prijzen zeggen we wel meer in een volgend nummer. We zijn de donkere weken ingetreden met hun langen nasleep van eindeloos gerokken avonden en korte, sombere dagen. Zou moeder Natuur ons die da gen soms niet gegund hebben, om aan ons land- en tuinbouwers toe te laten, wat meer te genieten van het aange name familie-leven en ons verstandelijk peil wat te verheffen Terwijl daarbuiten de snerpende kou de Noordenwind blaast, mogen we ach ter de ronkende, blozende kachel in ons Koornbloempje snuffelen, en eens goed toezien of er ons daar geen wijzen raad en nuttige wenken worden ten beste gegeven, waar we voordeel kunnen uit putten. Onder de vele en talrijke vraag stukken die het landbouwbedrijf aanbe langen is er een waarop ik voornamelijk de aandacht van de geachte Lezers en Lezeressen van "De Koornbloem,, wil vestigen, omdat ik weet, dat er ongeluk kiglijk genoeg zooveel tegen gezondigd wordt, als het dan soms maar niet gansch is verwaarloosd. Het is het vraagstuk der bemesting onzer fruitboo men dat tot heden toe nog niet is door gehakt. Daarom ook wil ik in dit artikel een steentje bijbrengen om deze kwestie zooniet totaal, dan toch gedeeltelijk tot oplossing te brengen. We weten bij on dervinding dat niets moeilijker is, dan vaste hoeveelheden op te geven. De natuur van den grond, het gunstig of ongunstige weder, de hoedanigheid der gebruikte meststoffen, hun opneem baarheid en meer andere oorzaken ko men soms onze berekeningen gansch in de war sturen. Ik zal er me dan ook wel voor wachten, vaste regels en bepaalde meststoffen op te geven, des te meer, omdat ik, in tegenstelling met zoovele anderen, niet betaald ben om een of an dere meststof op te hemelen of aan te prijzen, en ik bijgevolg, er gansch on baatzuchtig en onpartijdig zal over pra ten. Onze landbouwers over 't algemeen vergen veel van hun fruitboomendra gen ze maar om de twee jaar. zijn de vruchten klein, 't is meestal de schuld van den boom. Hun veldvruchten, hun groenten worden rijkelijk aan meststof fen toebedeeld, terwijl hun fruitboomen moeten groeien, zich ontwikkelen,vruch ten dragen, altijd op denzelfden bodem, die reeds lang is uitgeput en nooit geen genoegzame hoeveelheid voedstoffen ontving. De boom nochtans is niet ondankbaar geweest, hij droeg wat hij kon en zou voorzeker ook meer fruit opgebracht hebben, hadde men hem wat rijkelijker van voedingsstoffen voorzien. We moe ten nu tot verontschuldiging der land bouwers er aan toevoegen dat tot heden toe het vraagstuk der fruitboombemes ting nog niet gansch klaar en duidelijk is opgelost, 't is te zeggen, zoodanig opgehelderd dat er geen verlies voor den landbouwer uit voortspruit, want 't is moeilijk op voorhand te voorzeg gen of 't naaste jaar wel een vruchtbaar jaar zal wezen. Bij een onvruchtbaar jaar, als 't weder den bloeitijd bena deelt, dan kan er verlies aan meststof fen te vreezen zijn. Daarom heb ik me gewapend tegen alle mogelijkheden om derwijze geen geld uit de zakken der landbouwers te jagen dat niet een rede lijken intrest zal opbrengen. Eerst en vooral moet men nagaan welke de samenstelling is van den grond waarin onze boomen geplant zijn. Is deze zand- of kleiachtig, laat hij de meststoffen goed doorsijpelen of wor den ze langzaam ontbonden en goed vastgehouden Is hij koud of warm Vervolgens zullen we rekening houden met den aard of soort van organieke meststoffen die het jaar te voren werden toegediend, om te weten wat we het volgend jaar zullen behoeven te geven. Voor mij staat het vast, dat men vóór den Winter traagwerkende meststoffen zal toedienen en dat men binst den Zo mer, wanneer de boomen met fruit be laden zijn, deze zal medehelpen om niet alleen schoon, gezond en groot fruit voort te brengen, maar ook fruit dat aangenaam is van smaak, rijkelijk voor zien van kleur, sappig en zoet. Binst den wintertijd, terwijl het buiten vriest, zullen we dan eens uitrekenen,* met be hulp der tabellen van Bartz en Steglich hoeveel fosfoor en potaschmesten we moeten toedienen en we mogen die dan ook vrijelijk uitstrooien. We hoeven niet te vreezen voor verlies. We moeten ons ook niet te zeer bekommeren met de hoeveelheid, maar ons wel wachten van te weinig toe te dienen. Metaalslakken vooral leveren het groote voordeel op dat ze niet alleen fosfoorzuur in den grond brengen, maar tevens ook kalk, waar de meeste onzer fruitboomen, vooral hier in Vlaanderen, gebrek aan lijden en die bijzonder voor steenfruiten toch zoo onontbeerlijk is. De kaïniet of sylviniet mag men ook vrijelijk gebruiken. Beide meststoffen, metaalslakken en kaïniet, zijn traagwer- kend, ze worden goed vastgehouden en ze bevorderen grootelijks de vruchtdra- ging zonder te spreken van de kleur en den goeden smaak die ze aan het fruit schenken. Alle stikstofmesten, zooals sodanitraat, zwavelzuur ammoniak, moeten nu achterwege blijven. Het tijd stip om dergelijke meststoffen toe te die nen is nu nog niet aangebroken, later zullen we er dan ook nog wel eens op terugkeeren. Voor 't oogenblik kunnen ze aan onze boomen geen diensten be wijzen en zouden ons geld vragen die we als verloren zouden mogen beschou wen. Landbouwers helpt uw boomen me de. Er is middel om met hetzelfde aantal boomen nagenoeg een dubbele op brengst te bekomen. Weest niet te gie rig op uw meststoffen, want met de minste onkosten zich de hoogste op brengsten verzekeren, moet de leuze wezen van eiken verstandigen landbou wer. Vele variëteiten dragen maar om de twee jaar omdat ze niet van genoeg zame voedingstoffen voorzien zijn ONZE Onze Vlaamsche Landbouw almanak groeit uit tot 'n onver- wachten reuzenbijval. Ten einde de uitgave ervan niet enkel leerrijk doch tevens zoo aangenaam en aantrekkelijk mo gelijk te maken, hebben w'er nog 'n verrassend buitenkansje aan toegevoegd, namelijk een door onzen medewerker, Hr Ak kermans derwijze ineengestoken, dat elk raadsel rechtstreeks ver band houdt met onze Landbouw- vereeniging en de te zoeken woor den zinspelen op al wat bij 't boe renbedrijf eenigszins betrekking heeft. Uw zoek- of raadveld werd aldus volkomen afgelijnd en blijft dus binnen de grenzen van uw eigen boerenwereldje.wat de juiste oplossingskansen, dan ook ruim schoots vergroot en vergemak kelijkt. Alléén dezen die zich onzen "Landbouwalmanak,, aanschaffen kunnen "officieel,, aan den Raad selprijskamp deelnemen. De voorwaarden tot deelne ming zullen er trouwens uitdruk kelijk in vermeld staan. Als premie wordt onder de be kroonde mededingers eene gan- sche reeks nuttige en leerrijke boekdeelen uitgeloofd. In het 1' Koornbloemnummer van Maart 1928 deelen we de op lossingen van den Raadselprijs kamp mede, alsmede de lijst der bekroonde laureaten. En nu maar aan t raden, dat de stukken er afspringen Op gepast echterimmers de redaktie van onzen Almanak vestigt de aandacht erop dat elke gebeurlijke hersenstoornis bij t raden opge daan voor rekening van den kon- kurrent blijft. Het stalmest en alle andere organi sche stoffen ontbinden zich in den grond en het zijn de onvolledig ontbonden resten welke humus genoemd worden en een zeer belangrijke rol spelen als vruchtbaarmakend bestanddeel van den grond. Over de waarde van den humus als vruchtbaarmakend bestanddeel is er al geschreven. Wijl sommigen er alles van verwachten voor de plantenwaren er anderen die er totaal niets van ver wachten, Zoo hebben velen, in den beginne dat de scheikundige meststoffen opkwamen, zich afgevraagd, of het nog noodzakelijk was stalmest voort te brengen Proeven in die richting zijn op ver schillende uitbatingen gedaan gewor den met het gevolg dat de oogsten van jaar tot jaar verminderden, hetgeen de overtuiging vestigde dat het stalmest niet alleen om wille van zijn voedende bestanddeelen, maar meer om een bij komende rol, welke het speelt, dient aangewend. Het stalmest is in de gronduitbating onmisbaar om zijn humus, welke in de eerste plaats den natuurkundigen toe stand van den grond verbetert. Hoe be ter de natuurkundige samenstelling van den bodem, des te beter is hij geschikt om de planten tot woonplaats te dienen, hoe beter de scheikundige toestand is, des te meer voedsel kan hij de planten bieden. Losse gronden worden meer sa menhangend, stijve gronden worden kruimeliger en poreuzer. Op beide soor ten van gronden oefent stalmest een gunstigen invloed uit, al werkt het in tegenovergestelde richting. In zand gronden welke voldoende humusvoor- raad bevatten, zullen de wortelharen inniger met de gronddeeltjes samenhan gen, terwijl in kleigronden deze mest de fijne plantenworteltjes meehelpt om zich een weg te banen, waardoor de planten een krachtiger wortelgestel kunnen ont wikkelen. Zandige gronden onder inwerking van humus kunnen meer water ophou den, waardoor de planten minder van droogte te lijden hebben, terwijl in hu- musrijke kleigronden het water sneller verdampt, de grond droger maakt en minder koud. De gronden welke onder natuurkun dig oogpunt te wenschen laten, kunnen dus door verhooging van den humus- voorraad in die richting verbeterd worden. De humus verbetert op rechtstreek- sche en onrechtstreeksche wijze den scheikundigen toestand van den bodem. Alle plantenstof, dus ook de humus, be vat stikstof, fosfoorzuur, potasch en kalk, voedende bestanddeelen welke vrij komen en ter beschikking gesteld wor den der planten, wanneer de planten stof, de humus, uiteenvalt. Doch aangezien die ontbinding in 't algemeen heel traag doorgaat, mag men ook niet te veel van den humus als voe dende stof verwachten. Op onrechtstreeksche wijze werkt de humus mede tot verrijking van den bo dem aan voedende bestanddeelen door het koolzuur, een der ontledingsproduk- ten van den humus, welke meewerkt tot de oplossing van het in den bodem aan wezig of met sommige meststoffen aan gebracht plantenvoedsel. De humus begunstigt ook de levens voorwaarden van zekere soorten in den grond vrij levende bakteriën, welke ver schillende stikstofverbindingen en ook vrije stikstof uit de lucht vastleggen, terwijl hij eveneens dient als het tehuis voor de mikrobën, welke de meststoffen die wij in den grond inbrengen, ont binden. Is de aanwezigheid van humus in den grond om verschillende reden noodza kelijk en wenschelijk, hij kan ook ge vaarlijk worden wanneer humusrijken grond niet voldoende verlucht wordt en gebrek heeft aan kalk. Tengevolge der gebrekkige bodemventilatie. ontstaan er humuszuren die den grond minder ge schikt, ja zelfs ongeschikt maken voor de kuituur. De zuurheid is wel het grootste ge brek onzer landbouwgronden welke wij te bestrijden hebben. In zure gronden wordt het leven der nuttige mikro- organismen onmogelijk, met het gevolg dat de meststoffen welke door deze lage wezens dienen omgewerkt, niet hun vol ledig uitwerksel kunnen laten voelen, terwijl anderzijds de meeste soorten van planten in zure gronden, zelfs in licht zure gronden zich niet normaal kunnen ontwikkelen. Het zóó dikwijls misluk ken van den beetenoogst en rapenteelt is voorzeker grootendeels te zoeken in de zuurheid van den grond. Stalmest is bepaald onmisbaar, niet om zijn plantenvoedsel, maar wel om zijn humusvormende stoffen, die bij ont binding plantenvoedsel en het oplos sende koolzuur leveren. HEKELGEM Het was verleden Maandag dat wij het St Elooifeest vierden. De opkomst onzer leden was uiterst flink. De deel nemers waren het dubbel van verleden jaar. Om 8 1/2 uur de H. Mis daarna een bezoek aan de leden-herbergiers, waar een blijde stemming heerschte. Om 1 uur werden we ter tafel genoo- digd. Een kort gebed en elk greep zijn wapens en al deze zoo welbereide spij zen gaan in de kloeke boerenmagen. Onze kloeke ondervoorzitter Th. De Poorter trad vooruit en begon zijne toe spraak. Hij bedankte de kookster, deed uitschijnen welk groot voordeel wij kunnen bekomen door de vereeniging, zette ieder lid aan een kloeke verdedi ger te worden van R. U. Z. en eindigde met den kreet Immer vooruit ter ver overing van ons boerenrecht 1 Deze reden bekwam een ferme toe juiching en ieder nam het besluit nieuwe leden aan te werven. LETTERHAUTEM. Sint Elooi werd hier gevierd op 8 December. Om 2 uur vergaderden al de leden bij den magazijnier, om daarna de leden-herbergiers te bezoeken. Te 6 uur zaten alle Redtuzelvers aan tafel. De heer voorzitter heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om in een passende rede elkeen aan te zetten ieverige leden van den bond te worden. LEEBEKE Op Donderdag 1 December vierde onze afdeeling het St. Elooifeest. Om 9 uur werd een H. Mis opgedragen ter eere van onzen patroon, waar bijna alle leden in tegenwoordig waren. Na de H. Mis zag men alleman zich haasten om aan 't spel te zijn iedereen zocht zich kamaraden om te kaarten, te bollen, te pikken enz. Zoo werden vele leden her bergiers bezocht, en toen we om 11 1/2 uur in't lokaal aankwamen,stond ons een smakelijk noenmaal te wachten, Ieder liet het zich goed smaken, want onze meisjes hadden er voor gezorgd, waarvoor ze onzen besten dank ontvin- hen. Na het eten werd een goed glas wijn gedronken en door den voorzitter en magazijnier werd er opgewezen dat alle leden zouden medewerken tot groei en bloei onzer afdeeling, om te naaste jaar champagne te kunnen drinken. Toen iedereen voldaan was, werd een gebed gelezen tot lafenis der ziel van de afgestorvene leden. Daarna heeft onze magazijnier aan de leden verklaard af te zien van zijn ambt en heeft zijn ontslag den voorzitter aan geboden, hem verzekerende dat hij voorts alles zal te werkstellen om onze afdeeling te doen bloeien. De voorzitter nam het ontslag met tegenzin aan, daar de magazijnier altijd en overal ieverde voor den vooruitgang der maatschappij. De ondervoorzitter drukte den wensch uit zoo spoedig mo gelijk een plaatsvervanger te vinden. M. B. De Saedeleer bedankte nog eens de juffrouwen voor hun lekker eet maal en na nog eenige leden-herbergiers bezocht te hebben, trok iedereen blijge- zind huiswaarts. NIEUWERKERKEN Op Maandag 5 December vierden wij .ons jaarlijksch St. Elooifeest. Het werd ingezet door een goed bijgewoonde H. Mis, waarna wij een uitstapje deden naar ons aloud gekend Maalbij onzen knappen herbergier en medewerker met zijn 600 patatten. Er heerschte daar echte vlaamsche leute en er werd een goed glaasje geledigd, waarna we onzen wan- De medewerkers zQn verantwoordelijk voor boa hQdragea Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1927 | | pagina 1