Heel de Wereld rond Kerstdichtje Voor onze Kippenboeren Vlaamsche Muziek MetNieuwjaar krijgt U x Kataloog 1928 Cs Simaey-Auwegem RED STAR LINE Kleinveeteelt Vlaamsche Muziek OPAANVRAAG RED STAR LIXE Zondag 25 December 1927. Kerstmis! Kerstmis! Klokjes luiden Vroeg en blijde, bim, bam, bom Roepen doen zij luide alom Tot de menschen, uit den toren Uwen Jezus is geboren Laat nu werk en laat nu zorgen, Komt ter kerke, waar gij vindt In zijn kribbe, 't godd'lijk Kind Dat zal lijden heel zijn leven Om u zaligheid te geven En de brave menschen, allen Die geen kristen zijn in schijn, Doch van goeden wille zijn, Komen... op hun vrome bede Dalen doet in hen den Vrede Maar de grooten dezer aarde Komen naar de kribbe niet En... de bange wereld ziet Vrede en Liefde weer verzwinden: Bij de krib alleen te vinden Fons Van de Maele. Weinig kweeken of kuituren, zullen er in de geschiedenis te vin den zijn, die op zóó weinig tijds zóó'n vlucht namen, als de kieken- kweek in Vlaanderen. Amper 2a 3 jaar geleden hoor den we gewagen van de groote hoeveelheid kiekens die er werd gekweekt en gehouden in de streek van Gavere, Auwegem, Aspere, en als 't zoo wat zijn ron de gedaan had, dat er ginds nog gedurig uitbreiding kwam, dank de goeie resultaten, kwam er over al 'n kiekenplaag en op 'n paar jaar steeg het getal der kiekenboe- ren aanzienlijk. Ook de streek van Aalst werd door de plaag sterk aangetast en alles lijkt er naar, dat het enthousiasme er in d'eerst ko mende maanden niet zal op Ver minderen. Tot zelfs op onze gewone boer- lerijën, waar er vroeger met de hennen geen rekening werd gehou den, doch waar dat soort dieren zoo wat aanzien werd als 'n nood zakelijk kwaad, dat er moest zijn om de brokkelingen van schuur, stal en graanzolder te verobberen, is men zich ook meer met de zaak gaan inlaten en zijn er zelfs reeds versehilligen, die al te zeer door de plaag zijn aangetast. Als men nu ziet welke groote uitbreiding de kiekenkweek nam op zoo luttel tijds, daarbij in aan merking nemend, dat er enkel werd voortgegaan op "hooren ttggen,, dat er haast nergens vak- hennis in 't spel was, weinig of geen wetenschappelijk onderricht, dan is 't niet te verwonderen, dat er zooveel kostelijke misslagen be gaan worden, en 't getal van dezen die hun vingers verbranden aan kiekenkweek, gedurig steeg, en zulks nog doen zal. Wie de streek bezocht waar er tteds enkele jaren aan hoender- kweek gedaan wordt, ter plaatse daar heeft kunnen nagaan hoe er tegenwoordig inzake hoenderteelt wordt gehandeld zal wel het on eindig verschil zijn opgevallen van de tegenwoordige methode's tegen vroeger, en zulks op haast het ge- heele desbetreffende terrein v.n. soort, opkweek, huisvesting en Maar voor velen volstond het, "hooren zeggen,, dat er zóó tel winst gedaan werd per hen, lm hun tot het worden van kie- itnboer te doen besluiten. Als die an enkele duizenden franks zijn wijtgeraakt beginnen in te zien, it de zaak niet zoo heel eenvou- is. klaar laat ons eens vertellen, at er bij velen van die haastige kkenboeren gebeurd, linde Maart, begin April gaan naar n broeierij, koopen zich 0 kiekentjes, dragen die met 'tl zorg naar huis, zetten ze bij kachel-kunstmoeder in 'n ledig 'Heken en verleenen ze de eerste ^en den besten oppas. Na 8 dagen zijn de diertjes mer kelijk vooruitgegaan, hoeven niet meer die onophoudende zorg, en kele achterblijvers zijn gestorven, maar de andere zijn goed op dreef. Nu durft de man al eens op zijn beide ooren slapen, den heelen nacht, en als hij 's morgens bij de diertjes komt, liggen die drie-vier dik rond de uitgedoofde kachel 'twas te koud geworden. 30 40 zijn er versmacht en enkele andere kregen zooveel te verduren, dat ze na enkele uren ook stierven. Onze goeie man krabt zich in t haar... en 't en zal niet meer ge beuren. Weer 'n paar dagen goed verzorgd, 's nachts 'n paar malen opgestaan en toch goed gelet, dat de stoof niet kan uitgaan, daarom wordt ze bij elk visiet goed opge vuld. Op 'n goeie nacht bij 't be zoek om 12 uur vindt onze man alles opperbest, 't stoofje brandt goed, nog 'n paar schuppen wor den opgeschept, en nu tot morgen vroeg. Na 12 uur is de wind ko men aanblazen, 't vuur is beginnen branden dat het niet méér kan, en de lieve diertjes krijgen het zóó warm, de temperatuur stijgt tot 45 a 50 graden, de kiekjes vluchten naar de verste hoeken en hoopen zich daar opeen, s Morgens als de baas komt, slaakt hij een kreet, smijt deur en venster open, de koude lucht stroomt binnen, doo- den en meest getroffenen worden verwijderd, en een goed deel van de rest zit met 'n flinke verkoud heid. Intusschen geraken de overge blevene stillekens aan 4 weken en, gelukkig, 't zal nog meeslaan in de poelen er zullen er zeker 70 per honderd zijn. Na enkele dagen komen er nog wel wat haantjes bij, maar veel meer dan de helft zullen toch poelen zijn. Op n goeie mor gen komt de poeldenier, beziet de beestjes en biedt 3,50 fr. 't stuk voor de haantjes. De prijs is nog te gering en er wordt niet ver kocht. Een goede 14 dagen nadien op 'n Zondag namiddag worden poelen en hanen geteld. Hoe is 't Gods mogelijk 123 hanen en 105 poelen. Nu gauw de poeldenier, de man komt en na loven en bie den, 3,75 fr. 'tstuk voorde hanen. Nu is 't ergste de deur door met plagen en ziekten hebben zindelijke beginnelingen maar wei nig af te rekenen en aanvang Augustus beginnen de poelen 'n kammeken te krijgen, loopen te kakelen en zien zóó schoon dat 't leggen niet lang meer kan ach terwege blijven. Inderdaad, met half Augustus komt onze kieken- boer met 'n klein mollig eitje in huis. Een volle week blijft het bij eentje, dan komen er nog 'n paar bij en met 1 Oktober geraakt hij al tot 15, en... de diertjes begin nen te ruiven. Gelukkig is de ruif- tijd gauw voorbij en nu gaat het opperbest 20,30, 40 stuks, tot 't begint te winter.'t cijfer daalt snel ler dan 't opkwam en er beginnen 2 maand dat ze amper hun kost opbrengen. Met Nieuwjaar maakt onze vent 'n vluchtige bilan, en daar ziet hij dat de uitgegeven sommen zoo hoog loopen en de ingekomen sommen zoo klein blijven, dat hij 't bilanbrietje verfrommeld de stoof in smijt en in den stal, naar de veelbelovende jonge vaars gaat zien. Beginnelingen die zoo n resul taat te boeken hebben en er zijn er zoo meer dan 70 per hon derd die zullen 't wel houden bij 't oude spreekwoord Die kiekens kweekt voor 't profijt, die is zijn zinnen kwijt Maar dat ze, dóór te gelooven aan 't geen dat oude spreekwoord zegt, het weer eens mis vóórheb ben, hopen wij hun in een der volgende nummers duidelijk te maken. Kennis is macht dit geldt ook voor landbouwer en tuinier. i Met het verhoogen van het ver standelijk peil onzer buitenbevol king doet ook de muziek stilaan haar intrêe in onze hoeven. We achten het ons dan ook een plicht aan onze lezers en lezeressen vol gend ingezonden stuk mêe te deelen Een Muziekuitgave voor iedereen Doel. De Vlaamsche Muziek in alle middens verspreiden en ze in het bereik stellen van iederen muziekliefhebber, is het doel door deze uitgave gesteld. Inderdaad, wordt onze Vlaam sche liederenschat terdege ver spreid door alleszins uitmuntende uitgaven zien ook alhoewel in veel minder mate enkele kla vierwerken het licht, dan is er een ontegensprekelijk gemis aan een uitgave, omvattend, in een ge- schikten vorm, de verschillende uitingen van ons zoo rijk muziek- patrimonium. Hoe dikwerf reeds werd niet den wensch geuit ware het dan ook slechts in uittreksels of samen vattingen onze zoo graag ge hoorde zangspelen, symfonische gedichten, oratoria, ouvertures, enz. ten gehoore te brengen op het klavier. Het bleef echter bij een vromen wenschzelden bestaat ervan een gedrukte partituur en zelfs, in voorkomend geval, is de opgave zoo zwaar voor niet-gcheel ge schoolden, dat het oeuvre onzer eigen kunstenaars doorgaans ge bannen wordt uit onze middens. Zoo blijft de doorsnee-muziek- dilettant uitsluitend aangewezen op buitenlandsche muziek kompo sities die onder alle vormen en allen omvang overvloedig te ver krijgen zijn. Wat wil nu Vlaamsche Mu ziek De Vlaamsche Muziek» wil de vulgarisatie onzer eigen kunst, op de breedste schaal,door een zoo vereenvoudigd-mogelijke uitgave, zoodat eenieder, die slechts middelmatige muziekstudies doormaakte, ervan gebruik kan maken. In deze uitgave zullen wei-door dachte, in nummers verdeelde, sa menvattende bewerkingen van al le Vlaamsche Muziekscheppingen verschijnen de grootste werken van Benoit als De Oorlog De Schelde -De Rijn Pacificatie van Gent en tien tallen anderen. Zangspelen als Prinses Zonneschijn "Roo- versliefde Zeevolk (Gil- son) Herbergprinses "De Bruid der Zee Baldie BlockxQuinten Massijs WambachGudrun" (Bren- gier) Vikings (Meulemans) De Kinderen der Zee'' {Mor telmans) De Smid van den Vrede (Schrey). Reinaart de Vos (De Boeck). "Marie ke van Nijmegen Eneas (Uyttenhove). Edenie (Du bois) Polyfonische werken als De Zee (Gilson) Pallie ter P>yche Alpaerts Homerische Symfonie (Mortel- mans). Polyeucte (Tinei). Lyrische drama's als Parisina (Keurvels) Richard IIICan- dael). Yolande (Wambach) balletten, enz. Al deze heerlijke scheppingen van eigen bodem, die zoo voor treffelijk de vergelijking met vreem den doorstaan, kunnen vertolken, zonder afgeschrikt te worden door de technische moeilijkheden, in een eenvoudig doch boeiend ge heel, welk een genot voor eiken muziekliefhebber Onze oude XVP en XVII' eeuwsche muziekschat zal natuur lijk vertegenwoordigd zijn zooals het behoort, terwijl anderzijds ook onze jongeren de belofte der toekomst regelmatig een plaats in onze uitgave zullen vinden, waardoor zij alleszins bekend wor den in onze muziekmiddens. Buitendien zal deze uitgave aan een uiterst-lagen prijs te koop worden gesteld, ten einde ze wel degelijk in ieders bereik te brengen en ze in alle lagen van ons volk te verspreiden. Het is dus een kuituurwerk van aanzienlijk belang. Wijze van uitgave. Ieder maand verschijnt een nummer, in formaat 24x32 met 16 bladzijden muziek en 4 bladzijden toelich- j tenden tekst, rijk geïllustreerd, het alles onder een mooien, artistie- ken, illustratie-omslag in het geheel dus 24 bladzijden Elke jaargang zal een prachtig boekdeel uitmakeneen keur onzer eigen, schoone Muziek. Prijs. Niettegenstaande de geweldige onkosten zulker uitgave wordt ieder nummer afzonderlijk aan slechts Fr. 5.— (1 Belga) ver kocht (nauwelijks 0,70 goudfrank!) in iederen ernstigen Muziek- en Boekhandel, terwijl voor een bui- tenlandsche uitgave van veel min deren omvang fr. 15.20.en meer dient betaald. Men kan echter ook een jaar abonnement verkrijgen (12 nrs van Januari tot December) aan 50 per jaar, dus 12 nrs voor den prijs van 10. Hoe meer abonné's, hoe lager de prijs zal kunnen gesteld wor den: eenieder schrijve dus in en zende zijne aanvraag aan uitgeverij de "Vlaamsche Muziek,,: Provin ciestraat, 94, Antwerpen. Met aller samenwerking zal on ze eigen Muziek de plaats in ons midden innemen, die haar waarlijk toebehoort. BELGIE Vergoeding voor afgemaakte snot- zieke eenhoevige dieren Bij ko ninklijk besluit van 15 November 1927 wordt het maximum bedrag der vergoe dingen uitbetaald, in geval van verplich te afmaking van snotzieke paarden, muilezels en ezels gebracht op 5000 fr. Tentoonstelling van kleinvee. Een zeer belangrijke tentoonstelling van kleinvee ingericht door de Enten te Avicole Bruxelloise heeft plaats op 21, 22, 23 Januari in de groote hall van het lubelpark, te Brussel. De tentoon stelling zal volgende afdeelingen bevat ten Hoenders, duiven, eenden, Gan zen, kalkoenen, parelhoenders, fezanten, pauwen, konijaen, chineesche biggetjes, kleine vogels, bieëa, geiten en schapen. Kweekmateriaal en voeders. Het Vlaamsche Kruis. Voor dracht ie De Klioge. Als een loo pend vuurtje breidt de werking dezer jonge vereenigirg zich over alle do'pen in Vlaanderen uit Op Vrijdag 6 Januari e k. (Drie Ko ningen) komt De K'inge (Waes) aan de beurt De zaal "De Vlaamse Zanger» zoo bereidwillig ter beschikking gesteld, moet dien avond te klein zijn. Een geneesheer zal spreken over "Kanker en zijn Bestrijding» opgeluisterd door prachtige lichtbeelden Inkom vrjj. De spreekbeurt begint te 5 uur stipt. Iedereen moet daarheen. Het is een eenig, leerrijke dag voor het Waassche. Vooruit Vlamingen, ijvert voor Het Vlaamsche Kruis Steekt een handje toe om de volksgezondheid te helpen bevor deren. Wie richt een afdeeling in zijn gemrente op? Het secretariaatDender- mondestraat, 11, Antwerpen, wacht voorstellen in. (Ingezonden). Maatschappij voor Kankerbestrij ding. Dank aan den steun en de be scherming van de Openbare Besturen en de geheele bevolking is de "Belgische Maatschappij voor Kankerbestrijding» (Vereeniging zonder wiustgeven doel) in de mogelijkheid gesteld met wils kracht hare propaganda tegen de vree- selijke sociale piaag voort te zetten. Met hare voordrachten gelukte zij er in tot de groote massa door te dringen en haar op de verwoestingen door de ziekte aan gericht te wijzen. Tevens bracht zij er toe bij de middelen te doen kennen om op doelmatige wijze tegen de kanker ziekte te kunnen strijden met de zieke naar een geneesheer te verwijzen. Zij wist aldus tegen de verderfelijke kwak zalverijen in te gaan die slechts de geval len van kankerziekte in plaats van ver beteren, kan verergeren. Als "Werk van sociaal nut» heeft de B.M.V K de goedkeuring van de be volking Dit is bewezen door de talrijke inschrijvingen, die ons dagelijks toeko men zoowel van de Mutualistische ver- eenigingen als syndikaten en koopera- tieven, en van alleenstaanden. Een dringend beroep wordt gedaan op de gansche bevolking om de "Belgi sche Maatschappij voor Kankerbestrij ding» in haar streven, gevoerd voor het algemeen belang, te steunen^ Kortelings verchijnt een nieuw vlug schrift, van de reeks 1927, dat behalve de rubrieken "de krachtinspanningen in zake kankerziekte», "de verspreiding van de kanker», "de wereldstatistieken», "wat men van de kankerziekte weten moet», een nieuwe rubriek zal bevatten met de "kenteekens van de kankerziek te». Deze vlugschriften zullen gezonden worden aan iedereen die de aanvraag zal doen mits er een gift bijgevoegd wordt, die den propagandedienst der "Belgische Maatschappij voor Kankerbestrijding» zal ten goede komen. De stortingen van giften en bijdragen kunnen geschieden op de postchekreke- ning van de maatschappij n° 1704.12. Voor de inrichting van voordrachten of voor alle andere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den maatschap- peljjken zetel, 16. Schuttershofstraat te Antwerpen. (Ingezonden). Leening van 1923 Trekking van 20 Dec. 5 reeksen, 't zij 25 obli- gatiës. uit te betalen tegen 550 frank, van af 15 Juni 1928. Nummers der uitgekomen reeksen 5 reeksen: 4650, 103866, 190368, 207884, 216653. Nummers per lot uitgekomen Reeks 216653, n' 1, uitbetaalbaar tegen 500 000 frank. Reeks 4650, n' 5, uitbetaalbaar tegen 100.000 frank. Reeksen 190368, n' 5. 207884, n' 2. 103866, n'2, uitbetaalbaar elk tegen 50 000 frank. (Zie vervolg 4^ bladzijde). GRATIS TOEGEZONDEN DER HOENDERHOEVE Voeding-Huisvesting en verzorging der hoenders. De aanvragen J mogen van nu af gedaan worden. Gij hoeft geen schrik te hebben voor brand of diefstal. In de BANQUE DE LA DENDRE vindt gij coffre-forts te uwer beschikking, voor eenige centiemen per maand. Gansch kosteloos kunt gij er de trek kingen doen nazien van uw loten van Brussel, Gent, Antwerpen, enz. en gij kunt er ook al uw koepons uitwisselen zonder kosten, ook in bewaarneming van titels. De volstrek.e geheimhouding is ver zekerd. Rekeningen op zicht 2,50 ®/8. Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 4,25 */a Storting ©p 5 jaar met gemak van te rugtrekking 5 50 °/o. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in ®nze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. REGELMATIGE AFVAARTEN MET Snelle Prachtstoomschepbn Ruime en schoone inrichtingen voor kabien en 3' klas passagiers Doorbiljetten voor alle bestemmingen in de Vereenigde Staten en Canada Drukwerken en alle inlichtingen worden kosteloos verstrekt op aanvraag door Kammenstraat, 22, Antwerpen en door de agenten HaeltertR. Heyman Denderleeuw P. Van Stalle, aan de Statie Wetteren F. De Veirman, Korte Kourerstraat, 17, en in al de steden van België. 1» I

De Koornbloem | 1927 | | pagina 3