Konijnenkweekers l Luistert! Suikerij Dirk Martens S S E Gebroeders B0CQUÉ Gansche Karrevrachten doode Kiekens Voor een betere opleiding onzer Landbouwers I I Voeders Materiaal Bouwmaterialen Kompleete Hoenderhokken ZITDAGEN Voordrachten met Lichtbeelden* auwegem C. VAN SIMAEY. deynze 4 De landbouw op de Internationale Tentoonstelling van 1930. Onze lezers weten dat de Internationale Ten toonstelling van 1930 zal gehouden worden gedeeltelijk te Antwerpen en gedeeltelijk te Luik. Het inrichtingsko- miteit van beide tentoonstellingen heeft, naar wij vernemen, besloten een bijzon dere afdeeling voor te behouden aan den landbouw en aanverwante bedrijven. Het inrichtingskomiteit van Antwerpen zou te dien einde reeds onderhandelin gen aangeknoopt hebben met bepaalde landbouworganisaties, terwijl voor de inrichting van de landbouwafdeeling te Luik een bijzonder komiteit tot stand kwam dat reeds een oproep heeft ge daan tot Inzameling van de noodige gelden. Het nieuwe posttarief. Vanaf 15 December 11. zijn volgende posttarieven toepasselijk A) Binnenland: 1) Brieven: 60 cent. per 50 grammen of gedeelte van 50 gr. 2) Postkaarten35 cent. 3) Naamkaar tjes 25 cent. 4) Drukwerk5 cent. tot 25 gram.; 10 cent. voor meer dan 25 gr. tot 50 gr. voor elke 50 gr. of gedeelte van 50 gr. meer; 10 cent. 5) Stalenper 50 gr. of gedeelte van 50 gr.10 centiem doch met een minimum van 35 centiem. 6) Zaakpapierenper 50 gr. of gedeelte van 50 gr 10 cent., doch met een mini mum van 60 cent. Vast recht voor aan- geteekende zendingen: 1 fr. 50. Vast recht voor spoedbestellingen: 1 fr. 75. B) Betrekkingen met het Groot Her togdom Luxemburg: 1) brieven: 60 cent. tot 20 gram. voor 20 gr. of gedeelte van 20 gr. meer35 cent. 2) postkaarten35 centiem 3) zaakpapieren: per 50 gr of gedeelte van 50 gr.10 centiem met een minimum van 60 cent. 4) stalenper 50 gram. of gedeelte van 50 gr.10 cent. met een minimum van 35 centiem. C) Betrekkingen met Duitschland, Frankrijk en Nederland (grenstreek) brievenper 20 gr. of gedeelte van 20 gram. 60 cent, postkaarten35 centiem, DUITSCHLAND Trekproeven. DeDuitschers gaan voort met het houden van trekproeven ln de provincie Saksen is er weer een gehouden b(j gelegenheid van een mer rie- en veulenkeuring te Breslau. Be proefd werden 4 spannen merriën en 1 span ruinen, welke laatste het lichtst was De last bedroeg steeds het vier voudig van het eigen gewicht, nl. van 5,400 tot 6 000 kg die verplaatst moest worden over 12 km. Het publiek meen de. dat voor de zwaarste Saksische mer ries een tempo van 9 minuten per kilo meter overdreven was, doch daarvan was op de reeds elders gehouden be proevingen van totaal S0 spannen niets gebleken. Ook dit maal kwam het an ders uitéén span merriën van het zwaarste type legde de 12 km. af in 99 1/4 minuut en vestigde daarmede te vens een rekord voor alle tot heden in Duitschland gehouden trekproeven twee 8 jaar zware typische merriën de den er 105 minuten en 35 sekonden over deze kwamen geheel monter aan en het veeartsenjjkundig onderzoek wees slechts aan een matige stijging van pols- en ademsnelheid, die binnen 5 minuten verdwenen was. wat bij het snelste span niet zoo spoedig het geval was. Het na aankomst nog eens aan trekken van den wagen geschiedde door alle spannen op uitstekende wijze. ZWEDEN. Verhooging der produktiecijfers.— In Zweden houdt men nog twee rund veerassen het zwart-bonte, afkomstig uit Frieschland en Oostfriesland, en het roode zwcedsche ras. dat ontstaan is kruising van het oude inlandsche ras met Ayrshire 60 4 70 t h der melk koeien wordt gekontroleerd. Met be houd van een goede constitutie is de produktie gemiddeld zeer toegenomen Zwartbonte kg. melk gehalte k. bot. 1906 3.895 3.11 123 1924 4,718 3,46% 163 Rootbont 1906 3.380 3,59 135 1924 3,664 4,21 154 Ook in Zweden bekomt men door de melkkontrool zeer aanzienlijke uitslagen. ENGELAND. De krisia in de katoennijverheid De Consul van Egypte te Londen stuur de onlangs een rapport aan zijne Regee ring, waaruit blijkt dat ten opzichte van de vooroorlogsche periode de katoen- uitvoer van Lancashire gedaald is met eene derde in hoeveelheid en een vierde in waarde. Terwijl Engeland voorheen 75 p. h. van de wereldproduktie uitvoerde, be reikte de katoenuitvoer ter bestemming van Indië en China in 1925 nog slechts de helft van deze in 1913. De gemiddel de vermindering van den uitvoer be droeg 57 p h. gedurende de vijf laatste jaren. Terwijl Indië in 1913 97 p h. ka toen uit Lancashire invoerde, is deze invoer thans gevallen op 86 p h.de in voer uit Japan integendeel is gestegen tot 9.3 p.h. In 1913 bedroegen de En- gelsche en Japaneesche uitvoer van ka toen naar China onderscheidenlijk 5ü en 23 p h De verhouding is thans volledig gekeerd; Japan levert 58 p.h en Enge land nog slechts 30 p.h. van de katoen aan China Zelfs in Egypte heeft de Engelsche katoenindustrie te kampen met de vinnige mededinging van de Italianen. HONGARIË De opbrengst van den Oogst - Volgens een bericht uit Duitsche bron, heeft de oogst dit jaar in Hongarië een prachtige opbrengst gegeven zoowel onder oogpunt van hoeveelheid als van hoedanigheid. Sinds 25 jaar heeft men in Hongarië dergelijke oogst niet meer gekend. De vermiadering van het geboorte cijfer. Het aantal geboorten neemt op aanzienlijke wijze af in Hongarië, terwijl het aantal echtscheidingen klimt. Terwijl vóór 1890 er slechts 9 echt scheidingen plaats hadden per 1000 hu welijken, telde men er in 1926, 76. Wat de vermindering der geboorten betreit2259 familiën van groote grond eigenaars hebben gemiddeld 140 kinde ren per jaar, (hetzij 1,8 Voor de middenstand is het geboortecijfer nog enkel 1.3% en voor den landbouwers stand 3 9 Op 2 082 000 familiën zijn er 342 000 zonder kinderen, 314.000 met één kind en 252.000 met twee. In sommige distrikten is het eenig kind de a'gemeene regel. De openbare bestu ren hebben maatregelen in overweging genomen om de verdere ontvolking te keer te gaan, onder meer zouden zij bij zondere erfenisrechten toepassen op de gezinnen zonder of met een gering aan tal kinderen. RUSLAND De verlaten kinderen. Het ver laten door de ouders van hunne kinderen is een werkelijke plaag waarmede Sow jet-Rusland heeft te strijden. Volgens de bolchevistische pers waren die verlaten kinderen het gevolg van de imperials tischen oorlog en van den hongersn oi, doch de kinderen der arbeiders stelden i het goed. I Thans bekent de "Troud„ een hunner dagbladen, dat bij de zwervende kinde ren er velen zijn die tot den arbeiders stand behooren omdat hunne ouders, wegens werkeloosheid, woningnood en gebrek niet meer in staat zijn in hun on derhoud te voorzien. Verder klaagt het blad over het gebrek aan kinderkribben en scholen. Daardoor wordt eens te meer bewezen dat Rusland geen paradijs is zelfs niet voor de loontrekkenden en dat wanneer men het gezin als grondslag der samen leving niet erkent deze er fataal door ten onder gaat. VER. ST. van AMERIKA. De beweging der bevolking. Volgens eene statistiek van het ministe rie van Arbeid, is de bevolking der Ver. Staten dit jaar merkelijk gestegen 538 000 inwijkelingen zijn in de Ver- Staten aangekomen, hetzij 41.895 meer dan in 1926. Daarentegen hebben 250 duizend personen het land verlaten waarvan 180 000 nochtans voor een ge ring tijdperk. CANADA De ontwikkeling der nijverheid. Niet alleen de landbouw, doch ook de nijverheid heeft zich snel ontwikkeld in Canada te oordeelen naar de volgende statistiek In 1926 bedroeg de waarde van den canadeeschen uitvoer 1300 mil- lioen dollar. In deze som zijn de afge werkte produkten begrepen voor 700 millioen dollar hetzij voor meer dan 53 p.h van de totale waarde De Vereenigde-Staten niettegenstaan de de geweldige uitbreiding van hunne nijverheid hebben gedurende het jaar 1926 in afgewerkte produkten enkel 7 weer uitgevoerd dan Canada, ln 1867 bereikte de uitvoer van afgewerkte pro dukten voor Canada slechts 99 millioen dollar. Wij lezen in "Het Laatste Nieuws,, Zooals in de nijverheid, moeten de werkgevers op het platteland inzien, dat het hun plicht en tevens in hun voor deel is er voor te zorgen, dat het vak onderwijs wordt verbeterd en uitge breid, om in een nabije toekomst te kun nen beschikken over bekwame bedrijfs leiders en arbeiders en de landelijke be volking er van bewust te maken hoe groot de achterstand is van onzen land bouw in opzicht van inrichting en uit bating, in verhouding met de nijverheid. Onze industrie arbeiders zijn naarstige werkers, onze vlaamsche landbouwers zijn het niet minder. Voor laatstgenoem den hoeft echter te worden gezorgd voor een degelijke technische opleiding. De nijverheid telt tal van onderwijsin richtingen, die in den vreemde als mo dellen worden aangehaald, wanneer komt de dag, waarop wij hetzelfde zullen mogen zeggen van de landbouwscholen? Ware het niet wenschelijk door een wet het technisch onderricht verplicht te maken Aan de dag en vakbladen te ijveren voor degelijke landbouwinstitu- ten, die den groei en den bloei van de landbouwnijverheid krachtig in de hand zullen werken. Een meer rationeele inrichting van het werk in de hoeve en op den akker is van zeer groot belang op voorwaarde dat zij goed wordt begrepen. De oorlog dient erklaard aan de oude werkwijze die een hinderpaal is op den weg naar de veralgemeenmaking der mechanische inrichting, het eenig degelijk middel dat kan aangewend worden, om de landbouwnijverheid nog meer in belang te doen toenemen. Dat onze vlaamsche landbouwerszoons de goe de richting nemen en het bewijs le veren met den vooruitgang te willen medegaan, tot heil van de landelijke be volking en van gehe?l de natie. Ook onze meisjt» van den buiten ko men hier in aanmerking hun opleiding laat immers ook te wenschen over. De rol van de vrouw in de hoeve is nochtans niet van bijkomend belang, in tegendeel. Zij houdt zich met de keuken bezig, alsmede met het neerhof en het melken der koeien. Naast den man, zwoegt zij in de meeste gevallen op den akker en biedt een hulpzame hand in de stallen. Groote en kleine hoeven hebben hun naarstige landbouwster, moeder, zuster of dochter. In de kleine inrichtingen helpen moe der en dochters de mannen op het veld, in de schuur en in de stallen; in grootere hoeven houdt de vrouw een waakzaam oog op alles wat op het neerhof en in de stallen gebeurt. Voor de verzorging van het vee, heeft zij als helpsters haar dochters en meiden. In de heerenhoe ven wordt zij wel is waar in haar wo ning door anderen gediend, doch is en blijft de meesters die de werkzaamheden nagaat op het neerhof en in de stallen. Goede landbouwsters dreigen op vele plaatsen zeldzaam te worden, omdat de opleiding der plattelandsche meisjes niet altijd in de goede richting geschiedt. Het volstaat daarbij niet bij de landbouwers dochters afkeer voor de stad en het bur gersleven in te boezemenmen moet ze vertrouwd maken met hun latere bezig heden in de hoeve. De konijnenkweek ondermijnd door sterf- ten op sterften, gaf af keer en teleurstellingen. Nu is het konijn opge zocht en duur en nu ook zijn alle ziekten over wonnen door Mullie s Konijnenpoeder tegen DIKKE BALGEN AFLOOP. Schielijke Sterften, Ziekten der Maag, In gewanden, Waterorga nen, Zilte, enz. Begunstigt den groei. Algemeen Depot: Apotheek Het Neerhof Staden. Telefoon 35. Eischt dit Fabriekmerk Kweekt konijnen met Mullie's Konjjnenpoe- der voor de gezondheid. Tegen alle ziekten, om malsch en vast vleesch te bekomen. Zoo zult gij een groot gewin hebben, gemakkelijker uw pacht maken, een goed voedsel op tafel brengen. In alle apotheken 8.00 fr. de doos. Niet van de duurste 1 Wel van de beste Niettegenstaande den groeten opslag worden aan 1,95 fr. het pak verkocht. Huismoeders bemint uw profijt I Winkeliers vraagt prijzen en stalen. Vaart, 1, AALST. Telefoon 336. Onze agronoom M. Van den Eeck haut, is te raadplegen Te AALST Alle Zaterdagen van 9 tot 11 1/2 uur, in het lokaal De Koornbloem Groote Markt. Te HERZELE Alle eerste Woensda gen der maand van 9 tot 11 uur, in het café In den Engel Markt. Te NINOVE. alle tweede Dinsda gen der maand, van 9 tot 11 uur, in de Groenpoort, bij de Wed. Haelterman, Groenselmarkt. In alle afdeelingen welke ons min stens acht dagen op voorhand verwit tigen, zijn we bereid voordrachten met lichtbeelden te houden. Zulke voordrachten moeten natuur lijk 's avonds plaats grijpen. Men mag er gerust met zijne familieleden naar foe komen, ze zijn een uitstekend pro pagandamiddel. Voor alle nadere inlichtingen schrijve men naar Landbouwkundige Dienst, Redt U Zeiven, Aalst. Terwijl het werk op den akker in de wintermaanden tot een minimum is ge bracht. is de bedrijvigheid in de hoeve geheel het jaar door zeer druk. In België z(jn er 241 duizend landbouwinrichtin gen, die te klein zijn, om er een meid op na te houdenin 28 duizend grootere hoeven, kan er één meid worden ge bruikt en slechts in 16.500 eersteklashoe ven worden er twee of meer dienstbo den aan het weck gesteld: Zoodat terecht mag gewezen worden op de noodzakelijkheid het leven van onze landbouwersvrouwen aangenamer te maken, wat mogelijk is door een be tere werkverdeeling, een meer moderne schikking van de afhankelijkheden der hoeve en de mechanische en elektrische inrichting van de gelegenheid. Het komt er namelijk op aan handarbeid uit te sparen. Kortom, niet alleen de jongens, ook de meisjes hoeven op het platteland technisch te worden onderricht, met het oog op de moderniseering van den land bouw. Er is eenige vooruitgang te bespeu ren er wordt namelijk belangstelling getoond voor de scheikundige en biolo gische wetenschap, alsmede voor het gebruik van machines. Maar nog te veel hoeven blijken ongeschikt, om in meer modernen zin te worden wederingericht. Het zou voorwaar een groote wel daad voor de natie zijn, mocht eindelijk onze landelijke jeugd opgeleid worden tot technisch bevoegde landbouwers. Het vraagstuk van het vakonderwijs voor beide kunne is er dan ook een van groot belang, waardig grondig te wor den bestuurdeerd door alwie er van be wust, dat een goede oplossing alle hin derpalen wegruimt op den weg naar de evolutie, de uitbreiding en den voor spoed van de Vlaamsche landbouwnij verheid. Weinig eerlijk noemen wij de handelwijze van sommige Heeren voor drachtgevers welke heel het land door geruchten in omloop brengen als ton den op een groote, gekende hoenderhoeve de hennen door ziekte aange tast zjjn. Wordt onze hoenderhoeve daardoor bedoeld 7 Nog steeds, en ten allen t(jde staat onze inrichting w(jd open voor de leer gierige en ook andere bezoekers, en tot spijt van die 't benijdt, zullen dezen Winter 10.000 (tien duizend) hennen, gehuisvest in twintig ultra mode" ingerichte hokken, den winterleg medemaken. Zes opfokhokken, volledig toegerust, zullen dra klaar zijn om de 20.000 (twintig duizend) kiekens in 't vóórjaar te ontvangen. Dat is heel wat andtri dan gansche karrevrachten doode kiekens. Deze geruchten doen heel wat bezoeken uitstellen of opgeven. Over de voeding is er ook veel gekijf in hoenderwereld en bijzonder, over hoeveel gram eiwit een leghen per dag m<*' beschikken. Meelvoer van 23 eiwit vinden sommigen te veel, anderei te weinig. Welnu, 1) U kunt ook 1/3 meelvoer en 2/3 graan voer B geven, dan voedert U ongeveer 12 gram eiwit. 2) U kunt ook 1/2 meel en 1/2 graan B geven, dan kr(jgt de hen ongeveer 15 gram eiwit per dag. 3) U kunt 1/2 hennemeel en 1/2 graan A voederen, dan geeft U ongeveer 18 gram eiwit. 4) En U kunt ook uitsluitend graan A voederen en dan voedert U ook ongeveer 15 gram eiwit. Er is dus keus genoeg om met onze mengelingen te voederen zooals o" wil. Met 15 October zullen wij de vier methodes toepassen op onze 20 ho ken van 500 hennen ieder en zullen U daarna onze bevindingen mededeelen. OPGELET i Waarop U dient te letten bij den aankoop van gemengdt voeders, is niet alleenlijk het gehalte aan Eiwit en Vet, maar ook vooral de hoedanigheid der voeders waaruit de mengelingen samengesteld zij®' Vleesch-, visch- of beendermeel moeten van prima qualiteitzijn.ditis- 1) aangenaam van reuk en kleur; zelfs de smaak moet goed zijn. 2) minstens 50 verteerbaar eiwit bevatten. Hoe minder vet hoe beter e qualiteit. Het spreekt van zelf dat de zemelen, kerns, milka, erwtemeel enz. ook ge zond moeten zijn. Rijstafval, manioc of dergelijke goedkoope produkten «Jn niet in onze mengelingen aanwezig. ONTLEDINGEN s Gaarne betalen wij alle ontledingen door onze klanten gedaan in de staatslaboratoriums van Gent, Roeselaere, Antwerpen of elder* Wij drukken er nogmaals op ons meelvoer voor leghennen bevat m n stens 20 eiwit (meestal 23 5 vet en meer dan 45 koolhydraten- Eischt dus steeds Van Simaey's gewaarborgde voeders, bij zonder samengesteld voor kiekens, poelen en leghennen, m geloode zakjes, f - .hit im«nim—n-mrrr III IlltfflfllH k maor t IrAniifiAn maè MULLIE'S KONIJNENPOEDER is éénlg, maar wordt nagemaakt, zwicht a va» die namaaksels. Om niet te missen, Mullie's Konijnenpoeder steekt in een blauw blikken doos ea zijn naam staat er op in gouden letters gebrand. Heer Apotheker Mullie, Wil mij spoedig 2 doozen Mullie's Koni)nenpoeder opsturen. Onze konijnen leden aan dikke balgen, alle dagen lagen er dood. Nu zijn ze gezond en ik geef het wekelijks voort. Moorslede 25 Maart 1925. Get. Pharallde Huygen. Heer Mullie, Gelief mij seffens een doos Mullie's Konijnenpoeder af te zenden, k Moet U wel bedanken om uwe zoo nieuwe uitvinding, want al onze konijnen leden aan dikt» en affoop en zonder een te verliezen zijn ze nu allen genezen. Loo. den li-1-26. Get. Vr. Malhranche. 1 i 00 CP

De Koornbloem | 1927 | | pagina 4