Loonen en Wedden Kleine Aankondigingen 64 641 Landbouwmachines 8 S LANDBOUWERS KASBONS 5,50 en 6 HANDELSBANK J LANDBOUWERS Betonfabriek A. DE KEGEL-MERTENS WINTERPARDESSUS KINKHOEST ABDIJSIROOP X LANDBOUWERS x - 50 MILLIOEN FRANK -- i AALST P A E S S U RUITERSBROEKEN MANUFACTUUR KARELHEIREMANS A S S U Levensduurte. Tabakkerverij - Raapmolens - Leon Yan der Poorten-Luyi, Yan LangenhoYestraat, 17, Aalst. Tel.545 Edonard Stevens, Lavendelstraat, 11, Ninove. Beton afsluitingen Ciment dalles 30 X 30 Boordsteenen Te koop S Gevraagd Over te nemen 8 A. CHEYS wordt verzacht TH. DT10KER EM. TA VERNIER, LANDBOUWERS, MEN VRAAGT 5,50 en 6 °|0 vergoeden. Gebroeders Vyverman Hoofdzetel, Kalanderberg, 1, Gent Van de groep Handelsbank, Fondsenbank, Noordstar, met een gezamenlijk kapitaal v. Oorspronkelijke Proot 's Witte Haver In Magazijn Gereed gemaakt 29, MOLENSTRAAT, 29, AALST. in verband met de kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem Herhaaldelijk zult u ia de dagbladen, vooral in de laatste tijden, gelezen heb ben over de Perekwatie der wedden van de staatsambtenaren en -agenten, zonder wellicht duidelijk te begrijpen waarover het feitelijk ging. Welnu, die zoogenoemde Perekwatie heeft niets anders te beduiden, dan de aanpassing der bezoldigingen of jaarwedden aan de huidige levensduurte. Die aanpassing drong zich trouwens dringend op, immers blijft het vraagstuk der loonen en der wedden een voorna me plaats innemen in de ek on unie. De algemeene ekonomische ontred dering. uit den wereldoorlog gesproten en bijzonder de muntfailliet in sommige lancea, hebben zekere gezonde begrip pen in wanbegripnen doen ontaarden. Alzoo is het begrip duur leven zeer relatief geworden. Voor ons is het leven ondraaglijk duur in 't binnenland en ver van ons de gedachte ons over de grens te wagen De Amerikaan daarentegen kent bij hem weelde en vindt onze prijzen be lachelijk laag. Waaruit we onmiddellijk moeten af leiden dat de innerlijke waarde der goe deren niet meer gemeten wordt volgens een vasten waardemeter t goud), doch volgens een al, gedeeltelijk of niet ge vulde beurs wat voorzeker verre van juist of normaal is. Laat ons nu niet nagaan waar de juiste prijs toegepast wordt, doch enkel wijzen wij op twee feiten 1° Dat er bij ons te lande geen be hoorlijke verhouding bestaat tusschen de inkomsten en de uitgaven gevergd door ons aktueel modern en beschaafd leven dus dat we huizen in gezelschap van armoede en ontbering. 2° Dat onze prijzen feitelijk lager; staan dan die van de landen waar over vloed heerscht. Er bestaat nochtans een algemeene nivelleeringswet die de in ternationale ekonomische betrekkingen beheerschtofwel moeten de prijzen dalen daar waar ze hoog zijn. ofwel moeten ze nog ruim verhoogen bij ons. Immers 't goud de eenige juiste waar demeter zoowel bij ons als elders kan zijn koopkracht niet verminderd of vermeerderd zien, door t feit dat men een grens oversteekt. Die wantoestand kan enkel kunstmatig blijven voortbe staan, door ons te verplichten een min derwaardig bestaan te leiden in verge lijking met bewoners van andere landen. Trouwens zoodanig zijn de betrekkin gen tusschen de volkeren.dat elk sociaal, ekonomisch, fiskaal of politiek stelsel zijn invloed uitoefent op het buitenland, Aldus, wanneer we ons een vreemd pro- dukt aanschaffen, dan betalen wij nood zakelijk ons deel van al hetgeen den kostprijs ervan daarstelt belastingen, sociale lasten, duurte der grondstof, en bijzonder de loonen der werklieden en bedienden, die in verhouding staan met den eisch hunner behoeften en levens voorwaarden. Met andere woorden, we betalen ons aandeel in de buitenlandsche wereld. Gezien we nu zoo niet heelemaal dan toch grootendeels van 't buitenland af hangen, zoo voor grondstoffen als voor voedingswaren, is 't wel 'n lichtzinnige dwaasheid te denken, dat we dat spel letje van duur te koopen en goedkoop te verkoopen eeuwig en ongestraft kun nen volhouden Dat beteekent uitput ting en lijkt wel op een langzame maar zekere zelfmoord. Door 't feit dat wedden, eereloonen en dagloonen schreeuwerig laag staan, zal alles gemeten worden volgens de betaalkracht van den klant en zal men alle middeltjes, zelfs vervalsching aan wenden om de prijzen beneden de wer keljjkheid te behouden. 't Spreekt van zelf dat zulke wantoe standen niet kunnen bestendig blijven en evolutie onvermijdelijk intreden moet 't Is toch niet denkbaar dat in een ultra- beschaafd land elke weelde-uitgaaf uit den booze zij, dat men zijn levensstand aard niet moge aanpassen aan de meer dere eischen van een modern leven en aldus gedoemd blijven een ellendig en armoedig bestaan te leiden. Die opvat ting staat een hooge beschaving totaal in den weg. Zonder twijfel worden de pro luktie en verbruik beheerscht door den kost prijs, doch dit beteekent geenszins dat de oplossing dient gezocht in lage loo nen, maar de buitenlandsche concurren tie moet doorstaan worden met behulp van immer meer geperfektionneerd ma teriaal, immer betere procédé s, beter beheer. Wil men niet als minderwaardig land beschouwd worden, en de kookurrentie vrij spel laten, dan moet men met goud goud degelijk produktiemateriaal kocper zoowel 't menschelijk materiaal als t stoffelijk. Aldus alleen wor*'en de beste en meest produktieve krachten aangeworven Reeds voor den oorlog zaten 't sparen en ontberen bij ons erin, niet zoozeer uit armoede, doch 't waren om zoo te zeggen nationale deugden geworden, omdat ze ons de mogelijkheid boden vreemde mededinging te trotseeren. Schoon e stier, wit-vos, 13 maand oud, bij A Ruyssinck, Gucht, Lede. Vaars, einde dracht 18 Januari, bij J. Vandenhaute, Watermolen. Erembo- degem. Beste werkvaars, rood bont, laat ste maand dracht, bij Omer Van Herre- weghe. Holbeekstraat,Woubrechtegem. Beste vaars, einde dracht, bij Cy- riel Meganck, Denderhautem, Leebeke. Beste werk koe, eiode dracht, by Philemon Beeckman, Haeltert, Brul. Vette vaars, bij Felix De Bolle, Gootegem, Haeltert. Bij vermindering van bedrijf, twee schoone melkkoeien, hollandsch ras, laatste maand dracht, bij Oct. De Dec ker, Hekelgem. Twee vaarzen, einde drachtNieuw- jaar, kamion met alle toebehoorten, drij- wielkar en beste erwtrijs kanadaen olm, bij Frans De Coninck- Piekaerts, Eppe- gem, statie. Drie hollandsche vaarzen laatste maand dracht, bij Henri Verlooi, te Eppegem. Hollandsche melkkoe, einde dracht 15 December, 5 beste vaarzen, laatste maand en 4 volle schapen, bij Joannes Pieckaerts, Eppegem, statie. 2 vaarzen laatste dagen dracht, bij Florent Uyttersprot, Maal, Nieuwer- kerken. Puike vaars van goede afstamming einde dracht, bij Raymond Van Lan- duyt, kleermaker, Statiestraat; 16. Erpe. Vaarzekalf, 4 weken oud, bij de gebroeders Veldeman, Hofstade,Hoeks- ken, nr 12. Nest schoone viggens bij Gustaaf Cortvriendt, Haeltert, Musschezele. Tien schoone viggens, bij Benoit De Mil, Koniogsdries, Erondegem. Zeug. 13 weken dracht, bij Syl- vain Eeckhoudt, Strymeersch. Vlierzele. Nest schoone viggens, bij Petrus De Landtsheere, Aygem, Ertvelde. Trekhond, bij Frederik Willems, Moorsel, Groenstraat, 21. Twee trekhonden, 3 maand oud, bij Edmond Triest, Boeekent, Haeltert. Twee schapen, allerbeste soort, een vol lam, bij Alfons Bruylandt, Lede, Blikstraat, 23. Een partij schoone kanada- en wilgenpooten, bij Louis Van Nieuwen- borgh. Kerkstraat. Teralfene. 500 wilgen- en kanadaplantsoenen bij Kamiel Bael, Nederhasselt, Dorp. Partij schoone haagplanten, kerse laar en doorn, ook fruitboomen en roze laars, bij Adolf Samuël. Dendermond- schesteenweg, nabij de Keizer, Hofstade. Kepers, hop- en boonstaken, po- teaux in alle lengten eerste kwaliteit sta ken voor alle soorten fruitladders, enz. bfj Jan Bosmans, Statie, Moorsel. Prjjzen buiten konkurrentie. Lichte driewielkar, zoo goed als nieuw, bij Petrus De Pelsmaecker, Statie Haeltert. IJzeren douche met fornuis 165 fr., krukas met ressort 1000 kg getrek voor zware poney zoo goed als nieuw, bij Judo Bruylandt, Brusselschestraat, St Ulrich-Kapelle. Schoone piano en moto F. N., bjj Reré Smekens, Wanzele. TABAK. Van de Putte Edward, Kamdriesch, 4, Hofstade, snijdt alle da gen tabak na 4 uur. TE HUREN prachtig huis, voor herberg, Nieuwbeekstraat, Aalst. Zich wenden brouwerij Dubois, Audegem. Knecht, zekere ouderdom, voor boerderij 2 koeien, kunnende melken en beesten verzorgen. Schrijven J T. bu reel van 't blad. Winkel, groenten, specerijen, wij nen, te Brussel. Fortuin verzekerd. Huishuur 2500 fr. 11 plaatsen. Ont vangst 700 fr. daags Prijs 30000 fr. Bevragen of schrijven onder letters U. Z bureel van 't blad. Bij Frans Van Hauwermeiren. Lede, Herdergemschestraat, Dries, snijdt men alle dagen namiddag tabak. Na een wei nig wachten kan men dezelve terug meenemen. NAAIMACHINES Original Vletoiria, fMundlos) en IF!iQ@nlx de beste voor huiselijk gebruik en alle nijverheden. Instellingen met drijfkracht. Specialiteit van poulies, assen, transmetteurs, riemen en M0TOXC&K voor kleine nijverheid. van alle bestaande naaimachines onverschillig waar die gekocht zijn. Spoedige en eerlijke bediening. Naalden, toebehoorten. olie. Goed op het nummer 64 gelet. attestraat MECANICIEN - AALST. Verzacht de hoestbuien, waaraan kinkhoest de ver zwakte lichaampjes Uwer kinderen blootstelt, verkort den duur der ziekte en ver mijd het gevaar voor ver wikkelingen met de lekker- smakende enslijmoplossende AKKER'* Redder de, Longen Landbouwers, wilt ge een ste- vigen en goeden raapmolen, komt eerst zien naar mijne TIEN verschillende modellen, gansch I van eigen fabrikaat dan zult ge doen als de ontelbare land- j bouwers die overgelukkig zijn Hl een goeden raapmolen TH.D H te bezitten. Verder heb ik steeds ter beschikking zaaimachines, dubbele en enkele ploegen, res sorteggen van eigen maaksel, slijpkettingen, rollen, enz. Ook uitstekende dorschmachines, basculs, douchen, verschillende modellen waschmachines, wer kende met de hand of met motor. Alle geleverde machines wor den altijd onderhouden door het huis. Komt zien en vraagt kostelooze inlichtingen. Werktuigkundige Wilt U een goeden raapmolen koo pen met schuinsche messen, zeer zachten gang, goed en sterk afgewerkt, 1 jaar waarborg en aan prijzen buiten concur rentie Wilt U een landbouwmachine van het beroemd huis Mélotte, schoep per voor paard of hand beerpompen (laatste model) alle lengten in magazijn. Wilt U de beroemde dorschmachine Claeys, met motor of manége. Wilt ge dat uwe machines van eerste kwaliteit en gewaarborgd zijn. Wendt U daarom in vertrouwen tot Smid-werktuigkundige Binnenstraat, 34, Aalst-Mijlbeek. Wilt ge uw aardappelplantsoen met zorg bewaren, gebruikt de daartoe ge maakte bakjes Verkrijgbaar bij A. Cal- lebaut en Zonen, kassenmakerij. Oost dorp, Meire. Telefoon 103 Burst. seffens te koopen, opbreng, of genoegl. eigendommen als, nijverheden ia allen aard. Hoeven, kasteel, brouwer, enz. Kapit. voor command, deelgenoot. Plaatsing van titels. Schrijv. Banque d'Etudes, 23, avenue de Juin, Brussel. De voordeeligste plaatsingen voor het oogenblik zijn onze Kasbons 3 en 6 maanden, welke respektievelijk wendt U voor draineerbuizen. betonstijlen voor weide en hoven, betonbuizen en muren, cement, kalken, pannen en andere bouwmaterialen tot de AANNEMERS - ONDERNEMERS DENDERLEEUW (Lichtenhoek) Door U te abonneeren op ons weekblad DE BEURSBODE verschaft gij U iedere week de beste inlichtingen over gezonde beleggingen. Het blad bezit tevens de beste gegevens op beurs- en ekonomisch gebied.Proefnummers op aan vraag. Prijs per abonnement tot einde 1928: fr. 15. Aalst, Albert Liénartstraat. 10 Herzele, PeperstraatLiedekerke, Modest Van Droogenbroeck, gemeenteontvangerPamel, Judo Willems Erembodegem, Van den Bossche, Denderstraat Wieze Gomar Heyndrickx Kerkxken, Jozef Temmerman Denderhau tem, Cyriel Van Damme; Baevegem, Jacob Van Impe; Teralphene Theofiel Guldemont, muziekbestuurder. 's Winlers hebt ge altijd last met uw koeien. Het melken gebeurt moeilijk en de melk wordt zuur, de uiers zijn dik, de boter wil niet pakken na uren boteren en heeft men sterke boter, de dieren zijn branderig en worden dik, hun gestel en gezindheid leidt er onder, kortom, er mankeert iets in den stal. Dat iets is gevon den Het is n.l. het VUURMEEL O. DEBRA dat een heilzamen invloed heeft op 't gestel en de organen der koeien en runderen. Is het wel goed, dat VUURMEEL I Tot nu toe hebben wij reeds zoo dikwijls nieuwigheden gebruikt, en steeds zonder uitslag 1 LuisterEen kilo kost 5 franken, dus heel weinig. Met solferbloem, alsem, vlaszaad of iets dergelijk te gebruiken is den land bouwer terstond véél meer geld kwijt. Laat U overhalen slechts EEN ENKELE MAAL zoo'n pak VUURMEEL te probeeren en is het niet goed, neem er dan nooit weer Door 't gebruik van VUURMEEL geeft de koe gemakkelijk, beteren meer melk het boteren wordt een spel, en de dieren worden blakend van gezondheid. Landbouwers, vraagt een pak Vuurmeel aan uw winkelier. Winkelier, bestel intijds bij uw grossist. Te verkrijgen in alle goede winkels. DEPOT VOOR AALST EN OMSTREKEN DEPOT VOOR NINOVE EN OMSTREKEN Denderstraat, nr 58 Telefoon 239 Tegels, Pannen, Buizen, Faïencen, enz. bekomen door stamboomultlezing sedert 1910, geeft schoon, wit, dik graan en zeer sterk stroo, grootste graan- en stroo-opbrengsten. Ëereprijs in de Prov. prijskampen van 1925, 1926 en 1927 W.-Vl Verkoopprijs: 200 frank de bael van 70 kilo 2 °/o taks) statie vertrek. Bestellingen: wordt enkel rechtstreeks geleveid door deu kweekeri H. Proot, laedbou wer-uitiezer. te Couckelaere (W VI.) In ieder baal steekt een bewijs van herkomst, geteekend door den kweeker. Ieder baal draagt het merk en het lood Zulk zaad, zulke oogst Raglans Regenmantels Gabardicen Trench Coats voor Heeren, Damen en Jongelingen Ook Kostnmen cn Overjassen op maat. Snelle bediening. Beste kwaliteiten. Laatste onberispelijke snede Welverzorgde afwerking. Voordeeligste prijzen. WENDT U IN VOLLE VERTROUWEN TOT Men lette wel op het adres, a. u b. - V5 Alle Apotheken. Per flesch 13.50. fr. 22.50. fr. 35.- r V»

De Koornbloem | 1927 | | pagina 5