TERUGGEKEERD! Smeubelmagazijn! fRenéDePaepe-Cortbals j Deze machine dringt zich op DE NISOLLE i i I Wij geven uiterst voordeelige voorwaarden Edouard de Saint-Hubert SINGELYN s I Nazarehtstraat, 67, (Hoogstraat) g AALST 3 Zeer verzorgde af 8 Matigeprijzen Spoedige bediening Gewaarborgd werk. s Etablissements Francq - Nisolle Landbouwers Rapide De Vleeschanwer I Wij beweren dat J. DELAF0RTRIE, 11, Molenstraat, Aalst. aan landbouwers en agenten die NU zaaimachines bestellen voor de aanstaande Lente. VRAAG gulden zaak zijn Kaltkoeien Kalfvaarzen I1ÜI8 8 8 ifiolendriesy 7 en 9 AALST Oscar De Groote, Hoogstraat, Herzele. wÈmk 6 - KERSTNOVELLE - In den witten, kouden Kerstnacht dwarrelden de donzen sneeuwvlokken geruischloos over de groote, stille wereld. Ze leeken speelzieke engelkens die neer daalden van daarboven om het Eeuwige wonder der Goddelijke geboorte bij te wonen Uit de gesloten verten tampten ge dempte klokkenklanken die geheimzin nig ruischten in de kale kruinen der ont bladerde boomen. Geluidloos gleden donkere gedaanten over de witte straten kerkewaarts tos- menschen van allerlei kunre en ouH»*r- dom die in vrome liefde en aanbidding wilden getuige zijn van het midderuacat wonder dat de Algoede Godheid telken- jare vernieuwen wil. Zwijgend en stil. met de zware over jas hoog dichtgeknoopt, stond aan de eenvoudige do'pskerk, half weggedoken achter een vooruitspringenden hoek van het kerkhof, de rijrige gedaante van een forschgebouwden jongen man. De vrome dorp dingen gleden hem gestadig, zonder opkijken voorbij om te verdwijnen in de helverlichte kerk en scherp trachtte de vreemdeling ieders gelaatstrekken te onderscheiden. Het liep rond middernacht en binnen enkele minuten zou de Kerstnacht mis een aanvang nemen. Op het gelaat van den vreemdeling lag reeds 'n bittere trek van leed en te leurstelling, want de laatste dorpelingen schoven door het kerkportaal, zonder dat de persoon, waarop de vreemde blijkbaar wachtte, verscheen. Plots rilde de jonge man. Met snelle stap doorkruiste 'n vrou welijk wezen de dorpsplaats met aan de hand 'n knaapje van een tiental jaren. De vreemde slaakte 'n doffen uitroep en trok zich zoo mogelijk nog dieper terug. Zij 1 fluisterde hjj zacht Zij en Wieske 1 Toen schoof hij 1.' raam, achter het tweetal de dorpskerk, binnen, en ging tusschen de dorpelingen neerknielen. Het innerljjke der eenvoudige dorps kerk baadde in een zee van elektrische licht en toen de jonge man met ont blooten hoofde plaats nam op een der stoelen keken enkele mannen nieuwsgie rig op. Toen kwam er op veler gelaat 'n trek van ocgeloovige verbazing ter wijl ze door 'n zacht elleboogstootje dezen die naast hen knielden eveneens op den vreemde opmerkzaam mieken. De mis nam een aanvang en hierdoor werd de aandacht meer afgeleid, doch telkens gingen er nog nieuwsgierige blikken naar den vreemde. Even na het Agnus Dei hief er plots op het hoogzaal 'n zuivere kinderstem het Kerstlied aan. Als g.ëlecttiseerd beurde de jonge vreemdeling het hoofd op en op zijn knap gelaat kwam er meteen n uitdrukking van groote verteedering. Langzaam boog hfj het hoofd, zijn ge laat verbergend in den palm zijner han den. Zoo bleef hij lang nog zitten nadat de laatste klank van het lied weggestorven was. Toen greep hfj met een snel ge baar zijn hoed, en richtte zich naar het kerkportaal, edoch in plaats van de kerk te verlaten sloeg hij links het kleine zij deurtje in en besteeg den donkeren wen teltrap die naar het hoogzaal voerde. Zoo juist sloeg de koster zijn klavier open om de gezongen Mis te beginnen, toen de jonge man hem zacht de hand op den schouder legde. Koster, laat mij voorzingen vroeg hij fluisterend. De oude koster wendde zich om en slaakte toen een gedempten kreet van verbazing Goede hemel, Gust I Zijt gij het werkelijk Sst 1 Geen woord 1 Mag ik zingen Gewis En gansch in de war sloeg de koster met bevende vingeren de inleiding der Mis aan. En kalm, rechtop, met zijn gezang boek in de hand, zette de volle baryton- stem van den jongen man, die de koster zooeven Gust noemde, het "Kyrië,, in. Toen gebeurde er daar beneden tus schen de vrome geloovigen iets onver wachts: Op bet geluid der prachtige stem richtte een jonge vrouw met een sublie men schok het hoofd op en wendde zich half om. Haar mooi gelaat wierd ineens doodsbleek en krampachtig omsloten hare vingers de leuning van haren stoel. Zoo stond ze, in hare volle lengte, ter- wijl hare groote, schoone oogen zich met tranen vulden, onbeweeglijk te staren, achterom naar het hoogzaal vanwaar die stem in breede golving het innerlijke van het kerkgebouw vulden en haar een ontroering bracht, die haar rillen deed als van geweldige koorts. En, evenals het hare. wendden zich honderden hoofden om. op het geluid dier zoo gekende stem. die drie jaren ge leden, iederen zondag voorzong in de missen. Met een schok kwam op ieders lip pen een naamGust HeyvoetGust, die over drie jaren door de rijkswacht weg gevoerd was omdat hij een jongeling uit het dorp neergeschoten had. Gust die tot levenslange opsluiting was veroordeeld En in grenzelooze verbazing en stij gende nieuwsgierigheid luisterden de dorpelingen naar die volle mannenstem die kalm en breed, rustiger en prachti ger dan ooit het "Gloria, inzette. Er kwam een groote ontroering on der de massa en als onwillekeurig dwaalden de meeste blikken naar de jonge vrouw, Irma Lenskens. Irma, de jonge vrouw van Gust. Wat ging er op dien heiligen Kerst nacht om in de ziel der zoo zwaar be proefde vrouw Niemand kon het be vroeden. doch eenieder zag baar staan, rechtop met wijdgeopende oogen luiste rend in overdadige geluk sweelde naar de stem van hem die zong, voor haar. Gust was terug I Ze voelde het als een donderslag in haar inslaan met een onweerlegbare zekerheid 1 Gust was daarboven en zong en was vrij I Vrij 1.. Maar als dat waar was, dan was Gust geen moordenaar, dan moest iemand anders het doodende schoi hebben ge lost I En terwijl haar hersenen koortsig ha merden doemde voor den geest van de jonge vrouw het heele verschrikkelijke gebeuren terug op Ze zag Gust dien avond uiterst bleek thuis komen en boor de boorde hem nog zeggen Irma, ik heb mijn levensgeluk ver woest. Ik heb een mensch gedood 1 Ze had hem verwezen aangestaard, niet begrijpend, noch geloovend. En toen had hjj verteld met verpetterende zekerheid Samen met zijn vader had hij dien zondagavond vercheidene herbergen be zocht. tot ze Antoon Kramers, de zoon van den boer uit den Eltkant hadden ontmoet. Deze was tamelijk beschonken en zocht ruzie met hen om een oude kwestie. Op zeker oogenblik sprong hij Gust' vader naar de keel en Gust had zonder meer een revolver getrokken en gevuurd. Antoon Kramers, in volle borst getroffen, bezweek enkele minuten na dien. Dat was het relaas dat Gust aan zijn vrouw gaf. en tevens een uur later aan de rijkswacht bij wie hij zich vrijwillig ging gevangen geven... En thans was Gust terug. Ha. Irma leed en jubelde tegelijkertijd Ze leed omdat ze gefolterd wierd door 'n brar- dende haast om haar echtgenoot te zien, en ze jubelde omdat ze vermoedde dat Gust vrij was doordat hij onschuldig bevonden was. Ha, waarom ook was de vader van Gust over een drietal dagen gestorven Hoe gelukkig zou hij niet geweest zfjn bij de terugkomst vao zijn zoon 1 De jonge vrouw zeeg onder den druk harer gedachten langzaam op haar stoel en terwijl ginds aan het altaar de bel rin kelde voor het Heilige Gebeuren, tracht te ze al haar gedachten samen te trekken op een puntn 1. een vurig dankgebed tot het Goddelijk kindje dat zooeven te rug bij de menschen gekomen was En... terwijl in Irma's ziele dat alles woedde was er ginds boven op het hoogzaal reeds iets heel ontroerend ge beurd Even nadat Gust het Gloria gezongen had had de jonge man de streeling eener zachte kinderhand aan de zijne gevoeld en zich omwendend had hij gekeken in de blauwe, schoone oogen van het knaapje dat daarstraks het Kerstlied zong. Vader fluisterde dat zelfde kind gedempt en met tranen van geluk in de oogen kent gij uw Wieske niet meer? Toen was de sterke gestalte van Gust in elkaar gekrompen in een geweldige ontroering, en, terwijl hij bij zijn kind op de knieën zonk, trok hij het ontstui- mig wild tegen zijne borst. Mijn Wieske, mijn braaf, goed kind, gij herkent me nog. Er was 'n doodsche, ontroerende stil te onder de zangers gekomen terwijl de meesten het hoofd bogen om niet te la ten blijken dat hunne oogen vol tranen schoten. De oude koster had zijn orgel een oogenblik vergeten om zijn bril af te nemen, en met sidderende handen wiesch hij uit zijn benevelde oogen te warme tranen weg. Dat waren heerlijke oogenblikken voor vader en kind, oogenblikken die mede geleefd werden door dezen die hen om ringden De middernachtmis liep ten einde. Gejaagd en zonder maar even iemand aan te kijken snelde Irma het ruime kerk gebouw uit, en ging post vatten bij de kleine zijdeur van den torentrap, wach tend op den geliefden man die langsdaar binnen enkele oogenblikken moest naar beneden komen. En de dorpelingen, die bevroeden, evenals zij. wat er ging gebeuren school den eveneens samen wachtend op Gust. En Gust kwam De jonge man droeg als een lichte last zijn slapend zoontje op den sterken a< m en verschrikte, toen hij in 't elektrische straatlicht het volk zag. Toen zag hij meteen zijn vrouw. Met een snel gebaar legde hij Wieske op de armen van een der zangers en snelde vooruit. Irma Ze stortte sprakeloos en met een die pen snik van jubel in zijn geopende ar men. Het wierd 'n oogenblik plechtig stil, terwfjl enkele vrouwen in 't geniep hun zakdoeken gebruikten. Toen stamelde de jonge vrouw, ziels gelukkig zich tegen hem aanvleiend Gust, ik meende u hier nimmer te rug te zien. Wat is er in Godsnaam dan gebeurd, ginder De jonge man meende te antwoorden doch op dit oogenblik drong zich een sterk-gebouwde bejaarde man door de menigte. De burgemeester fluisterden enkelen, terugwijkend. Het was werkelijk de burgemeester van het dorp die tot Gust en dezes vrouw doordrong. Nieuwsgierig vormden de dorpelingen dadelijk een kring rondom hen. Gust Heyvoet, begon de magi straat met trillende stem ik verwacht u maar eerst morgen in het dorp, doch daarstraks heb ik u hooren zingen, en daarom wil ik een der eersten zijn die u de hand drukken zal bij uwe terugkomst. De brave man voegde de daad bij het woord en keerde zich toen tot het volk Vrienden, in 't aangezicht van u allen verklaar ik u hier plechtig dat Gust Heyvoet onschuldig is aas de moord, over drie jaren gepleegd op den persoon van Antoon Kramers. Niet Gust doch wel zijn vader loste het doodelijke schot 1 Op zija sterfbed over drie dagen deed boer Heyvoet mij deze bekentenis, er bijvoegend dat Gust hem gezworen had te zwijgen. Deze jonge man. waarop ons dorp thans fier mag zijn, heeft zich opge offerd uit pu>-e kinderliefde Hij weze thans in eer hersteld 1 Een dreunend handgeklap begroette deze woorden en allen tegelijk drongen de dorpelingen vooruit om den jongen man de hand te komen drukken. Laat in den nacht, terwijl de koude wintersterren als zoovele wonderoogen schitterden in de diepte van het verre blauw des hemels gingen Gust en Irma. stil fluisterend naar huis toe. Gust droeg op de armen zfjn ingeslui merd kind dat vredig en gelukkig zijn hoofdje op de borst van zijn vader had gevleid. Rondom hem was de vredige stilte van den wonderen Kerstnacht, terwijl in beider zielen de heerlijke Kerstvreugde jubelend uitsloeg tot een innig dankge bed aan 't Kindje dat "Vrede op aarde,, bracht. December 1927 Em Van den Broeck. MEESTE KEUS VAN Prachtige salons, Smaakvolle eetplaatsen, Fijnafgewerkte slaapkamers, Porte - man- teaux, Buffetten, Fau teuils - club, Tafels, Bedden, Stoelen, Ma trassen enz. enz. Hollandsche kalfkoeien en kalf vaarzen zijn altijd te zien en te koop bij de gebroeders De Wael, Aalst- Mijlbeek, Botermelkstraat, 66. aan Tramstatie en Varkensmarkt J Melkerijkannen Waschmachines voor hand en 8 motor. Verscheidenheid van gesmeedde kunstpanneelen voor deuren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. Machines voer ijskreem (crème k ia glacé) mei hand en motor. Allerhande Visschersgerief. Blokmakersalam, Scheermessen, Scharen, Brood-, Tafel- en Zak messen. Beenhouwersmessen, gewaarborgd zuiver staal Verders al de artikels van den ijzerwarenhandel. VERBETERDE MESTST0FVERSPRE1DER MET BEWEGENDE BODEM :V# ree GEKOPPELDE boomen van den bewegenden bodem verzekeren de zijdelingsche verplaatsing van het luik zelfs na verscheidene jaren dienst. De verlenging van de boomvijs zonder einde laat toe van het werk te beginnen van af de eerste stappen van het paard. De NISOLLE wordt in alle breedten gemaakt 1 m. 50 1 m. 75 2 m. 2 m. 50 2 m. 75 en 3 m. Vraagt onze Katalogussen, die U kosteloos en franco zullen gezonden worden. te Gosselies (België) Telef. 44. Begeert U een beetensnijder die U de hoogste voldoening geeft Doet zooals de 55000 landbouwers reeds deden. Koopt U een RAP1DE en U zult er over verwonderd zijn! De Rapide snijdt rapen, beeten enz. met of zonder bla deren, zulks met een verba zende snelheid, draait uiterst gemakkelijk en versluist nooit Zeven verschillende groot ten, allen van ods laatst ge- breveteerd stelsel met schuin sche messen. Eischt overal" OPHASSELT. Weigert volstrekt alle NAMAAK. Zichtbaar en altijd verkrijgbaar in vertrouwen, tevens alle andere landbouwmachines. b\j den lokalen agent de beste, schoonste en nieuwste stoffen voor PARDESSUS. de laatste-nieuw Engelsche stoffen en mode tinten voor DAME-MANTELS, de onveranderlijke zwarte stoffen en zijden voor TROUWKOS TUUM te verkrijgen zijn bij Huis alom bekend voor zijn onovertrefbare goede warea. De gemaakte kleederen en mantels, die men daar ook kan verkrijgen, zijn altijd van snit en model naar de laatste mode van Parijs. Besla de UIt«talling*a. oas deze voorwaarden 't zal een Etablissements Naamlooze Maatschappij ORP-LE-GRAPCD ÉMMÜW— i I

De Koornbloem | 1927 | | pagina 6