Waarom 77 De Disc 1 man 1 uur 1 paard 1 hectaar DE NISOLLE I Wij geven uiterst voordeelige voorwaarden 8 imS GROOTMOE BROEIKASSEN LANDBOUWERS I HUIS SINGELYN Etablissements Francq - Nisolle Landbouwers I Rapide De Yleeschanwer I Wij beweren dat J. DELAFORTRIE, 11, Molenstraat, Aalst aan landbouwers en agenten die NU zaaimachines bestellen voor de aanstaande Lente. VRAAG Edouard de Saint-Hubert gulden zaak zijn Stanislas COPPENS A. DUMONCEAU Gebroeders Vyverman Vuurmeel O. Debra is de gezondheid der koeien. MEN VRAAGT Oscar De Groote, Hoogstraat, Herzele. 6 I NOVELLE (Vervolg en slot). III. Bazin Mertens zonk met een zachten kreet van verrassing neer op een stoel toen daags nadien de keukendeur geo- pen om deortocht te verleentn aan Frans Mertens, haar zoon en zijn echtgenoote die aan de hand 'n ongeveer tweejarig knaapje leidde, wiens onschuldige kijkers naief verwonderd en ietwat bevreesd naar de oude vrouw staarden. Moeder, hier zijn wel zei Frans zacht. Heere toch, mijn jongen eu in de oogen der vrouwen glinsterden zoo waar twee warme tranen En is dat uw echtgenoote Dat is Martha, moeder en de jonge man wendde zich tot zijn vrouw Martha, dit is moeder, die gij, he laas, slecht na bijna drie jaar huwelijk nog niet kent. De groote, glanzende oogappels van Martha keken 'n oogenblik in deze der oude vrouw, toen kwam er 'n aarzelende mildheid in haren blik en 'n tikje gehin derd strekte ze de hand uit. Het verheugt me met u kennis te maken, mevrouw zei ze zacht. Bazin Mertens kwam langzaam over eind en vatte de aangeboden hand die ze sidderend drukte. Ik ook ben gelukkig stamelde ze verward Kom, ontdoe u van uw mantels en zet u. Ik zal vader verwitti gen. Ze aaide liefkozend het blonde krulle- kopje van het kind. Dag, besteken zei ze ontroerd. Het knaapje keek de oude vrouw vol in het gelaat, het aarzelde even en toen kwam het er snel en zilverhei uit Dag, grootmoe 1 Hei, mijn God 1 De oude vrouw wankelde in hooge ontroering terug ea bekeek het kind met oogen die plots vol tranen stonden. Wat zegt ge lieveke Het kind meende te antwoorden doch de deur werd geopend en de hooge ge stalte van boer Mertens vertoonde zich Er teekende zich snel 'n diepe verbazing op de hoekige gelaatstrekken van den man. Even dwaalden zijn oogen van Frans en dezes vrouw en bleven toen vragend rusten op de oude boerin. Dag, al te samen zei hij, vrjj ruw, en meer naar het midden komend. Frans Mertens wendde zich snel om en terwijl zijn gelaat zich hoogrood kleurde van spanning stamelde hij Dag, vader Hij waagde het niet hem de hand te reiken, doch ging dadelijk verder Vader, ik meende dat ge er toch niet boos zoudt om wezen dat we u eens een bezoek brachten. Ik weet dat ik u en moeder veel leed berokkend heb, doch de slag die ik over enkele dagen entving heeft mij de oogen geopend. Ik heb gevoeld dat ik nog de zoon van boer Mertens was. De hooge gestalten van den boer rees, zoo mogelijk, nog hoogtr, en op het door zon en wind gebruinde gelaat kwam 'n sombere trek van spot. Zóó Hebt ge dat werkelijk ge voeld Mijn beste jongen, ik ben er u dankbaar om, ge moogt me gelooven. De jonge man slikte dien spot, terwijl zjjn gelaat krampachtig vertrok. Vader, uw spot is verdiend, al brengt hij daarom niet minder pijn, doch ik ben daarvoor niet gekomen Er is nog wat anders. Boer Mertens miek een vaag gebaar. Ik weet het. Het hoeft niet dat gij het mij zegt. Ik weet dat ge geruineerd zijt, en nood zoekt troost, niet waar Edward I riep de oude vrouw verschrikt. Frans wierd bloedrood, terwijl z(jn oogen plots schitterden van een toor nig vuur. Vader, gij vergeet dat uw zoon ook "Mertens,, heet. Een Mertens be delt bij niemand om een aalmoes. Ik weet dat ik schuld heb, doch ik verwachte al lerminst van mijn vader dat hij me in mijn ongeluk nog bespotten zou. Had ik dat voorop geweten dan had ik eenvou dig ginder gebleven. Z(jn stem klonk schor van diepe ont roering en met een hoekige beweging wendde h(j zich tot zijn echtgenoote Kom, Martha, we gaan I Ik voel dat we hier vreemden zijn geworden. De jonge vrouw richtte zich uiterst bleek, doch vastberaden naar de deur. Dat is ook het beste, Frans zei ze zacht, en met een schuwen blik op boer Mertens. De jonge man lei reeds de hand op den deurknop toen zijne moeder vastbe sloten voor hem sprong. Frans.gjj noch nw vrouw gaat hier zoo wegriep ze met trillende stem Wanneer gij thans weggaat weet ik dat we u nooit meer terug zien. Gij hebt het koppige karakter van uw vader en als twee mecschen als g(j beiden tegenover elkaar staan is er 'n toenadering onmo gelijk. Ga terug zitten, zeg ik u In hare stem lag 'n onweerstaanbaar gebod en getroffen gehoorzaamde Frans. Toen naderde de oude vrouw haar man en plantte zich vlak voor hem. Welnu, driftkop, is het dat wat ge wilt? Uw eigen zoon buiten de deur werpen Moet ge daarom zoovele nach ten in uw bed liggen te woelen, denkend aan den afwezige die gij trots alles even liefhebt als ik. Moest daarom uw vader hart bloeden van diep leed omdat uw zoon de klove niet kwam dempen die zijn huweljjk eens tusschen hem en ons schiep Amelie zwjjg 1 zei de boer schor. Zwijgen Neen, ik wil nu maar eerst spreken Nu dat uw eenige zoon hier onder uw dak staat en u de hand wil reiken tot verzoening, nu wilt ge iu koppigen overmoed uw vaderliefde het zwijgen opleggen Frans bekent oprecht zijne schuld. Kan hij het helpen dat hij 'n vrouw nam die tot ons midden niet behoortIs dat niet veeleer uw schuld doordat gij hem gedwongen hebt te stu- deeren. Of moest Frans, als ingenieur 'n eenvoudig dorpsmeisje nemen die bij hem niet zou passen Komaan, kan die jonae vrouw daar het verhelpen dat ze haar in een midden hebben opgevoed dat ons, boeren, veracht Niemandjheeft het recht ons te verachten stootte boer Mertens ruw uit W(j, boeren, zijn het die de wereld voeden Dat weten "wij,, doch misschien is het aan haar heel anders voorgesteld. En nog zijt gij overtuigd dat zij nog im mer zoo denkt Of geeft zij ons geen be wijs dat ook zij toenadering wil, door met Frans naar hier te komen De sterke man boog zwijgend het hoofd en meteen kwam er over het ge laat der boerin 'n mildere uitdrukking. Edward, g(j zwijgt ging ze met bewogen stem verder Komaan, reeds vijfendertig jaren deelen we lief en leed. Sinds vijfendertig jaren weet ik dat ge de beste man der wereld zijt. steeds goed voor hen die u liefhebben. Zult ge thans uw karakter loochenen Zie, het is zoo doodeenvoudigReik Frans en zijn vrouw de hand en in plaats van een kind zullen we er twee te beminnen hebben. Er biggelden tranen over hare wan gen en boer Mertens zag het plots. Iets als een snik welde hem uit de keel en 'n oogenblik keek hij naar Frans, toen opende hij de armen Fracs, kom zei hij gesmoord en diep ontroerd. Vader De jonge man stortte aan de breede borst van zijn vader. En terwijl bazin Mertens hare tranen vrijen loop liet naderde ze de jonge vrouw Kind. is het zoo goed, thans vroeg ze fluisterend. Over Martha's gelaat wa§ stilaan 'n wondere innigheid gekomen. Al de vooroordeelen barer jeugd gleden weg onder den invloed van de edele pogin gen der moeder van haren echtgenoot en snel miek ze een paar passen vooruit. Mevrouw, ik dank u zei ze vree- selijk ontroerd. De oude boerin stond vlak bij haar en streelend aaide ze Martha's fijne hand. Mag ik niet 'n anderen, zoeteren naam hooren van u stamelde zij aarzelend. De jonge vrouw wierd spierwit, toen schoten hare oogen vol tranen en het handje van haar zoontje loslatend, strekte ze de armen uit Moeder En terwijl vier menschen gelukkig, zich verheugden in een mooie verzoe ning, stond het kind 'n paar oogenblik- ken, vergeten, naar hen te staren, toen dribbelde het met onzekere pasjes naar hen toe en hief de armpjes omhoog. Grootmoe, grootva I Bertje u ook gaarne zien I Sprakeloos, in een spontane beweging strekten de beide groot ouders de armen er naar uit. Boer Mertens hief het kind van den grond, en terwijl tranen van heilige ontroering over«tijne gebruinde wangen lekten liet hij zich aan de haren trekken door zjjn kleinkind. Gearmd, en diep gelukkig keken de jonge echtelingen toe. Em. Van den Broeck. VAN HOVE zijn de eenvoudigste, de zekerste en de bestkoopste. Voor prijsvoorwaarden wende men zich recht streeks tot den fabrikant CYRIEL VAN HOVE Houthulst, (West'VI.). Tel. Staden 38. Wilt ge rijk worden f Wordt Kiekenkweeker Broeimachines voor beginnelingen 225 420 eieren de meest gebruikte. KUNSTMOEDERS voor vroege kiekens met stoofken (duvel) Eigen fabrikaat ECHTE SOTTEGEMSCHE STO VEN, Jachten en Salon vuren Over- groote keus. Vrjje ingang en koste- looze uitleg. Sottegemsche Stoofwinkel EBPE, DOW. - Zakking-W ater-Aderbreuk Verplaatsing der lichaamsdeelen Zekere radikale genezing gewaarborgd door de gebreveteerde toestellen van den gediplomeerden Specialist Belgische firma opgericht in 1885. Deze nieuwsoortige toe stellen volkomen zonder veeren en de Breukcorse letten met vierdubbele regeling, laatste weten schappelijke ontdekking. Brevet 235113; door koninklijk besluit van 15 Maart 1920 den Specia list Dumonceau toegeko men, weerhouden dag en nacht zonder gevaar of ongemak de zwaarste Breuken: door een nieuw soortige schrandere ver binding versterken de spieren en buikvlies en volbrengen bij de nog mogelijke gevallen de volledige genezing. Speciale buikbanden. Vrouw Vermoesen, 66, Ransfort- straat, Brussel, na twee operaties, aan getast van darrauitstorting, is op een jaar volledig genezers door onze corse let Achiel Brael, Lootenhulle, gene zen Oostermans. Beekstraat, Thisselt, genezen. Vrouw Geenes, 89, Longting- straat, St Pieters-Jette, na lang lijden, is door ons toestel volledig genezen vaa maagzakking G. De Smet, Itterbeek- schesteenweg, 561, zijn dochterke gene zen van 2 breuken. Heer Welvaert. langs de vaart Middelburg (Vlaanderen) genezen van dubbel breuk. Dagelijks ontvangen wij nieuwe be- wjjzea. Specialist Albert Dumonceau geeft raad en uitleg in 't Vlaamsch van 9 tot 2 uur te Cent, 3e Zondag en 2" Vrijdag der maand, Hotel de Termonde (Zuidstatie). Geeraardsbergen, 1® Maandag, Hotel de l'Europe (statie) Dendermonde 3® Maandag, Hotel de la Paix (statie). Aalst, 3® Zaterdag, Hotel du Comte de Flandre (statie). Vraag kosteloos uitlegboekje: Rue de la Meuse, 65-67, Brussel. wendt U voor draioeerbuizen, betonstijlen voor weide en hoven, betonbuizen en muren, cement, kalken, pannen, faïen- en andere bouwmaterialen tot AANNEMERS - ONDERNEMERS DENDERLEEUW (Lichtenhoek) Telefoon nr 80. Verkrijgbaar bij Leon Van der Poorten- Luycx, Van Langenhovestraat, 17, Aalst. Telef. 545. Edouard Stevens, Lavendelstraat, 11, Ninove. seffens te koopen, opbreng, of genoegl. eigendommen als, nijverheden in allen aard. Hoeven, kasteel, brouwer, enz. Kapit. voor command, deelgenoot. Plaatsing van titels. Schrijv. Banque d'Etudes, 23, avenue de Juin, Brussel. Molendries7 en 9 AALST aan Tramstatie en Varkensmarkt Meikerijkannen Waschmachines voor hand en meter. Verscheidenheid van geameedde konstpanneelen voor denren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. Machines voor ijskreem (crème ia glace) met hand en motor. Allerhande Visschersgerief. Ëlokmakersalam, Scheermessen, Scharen, Brood-, Tafel- en Zak messen, Beenhouwersmessen, gewaarborgd zuiver staal. Verders al de artikels van den (jzerwarenhandel. zaait U nog uwe meststoffen met de hand wanneer twee machines dit werk veel sneller en goedkooper zullen doen VERBETERDE MESTSTOFVERSPREIDER MET BEWEGENDE BODEM Meststof- verspreider en zaaier in de vlucht Zaait De meststoffen De graangewassen De kleine granen f' Vraagt katalogussen en kostelooze inlichtingen Telef. 44. te Gosselies (België) m f Begeert U een beetensnijder die U de hoogste voldoening geeft Doet zooals de 55000 landbouwers reeds deden. Koopt U een R API DE en U zult er over verwonderd zijnl De Rapide snfldt rapen, beeten enz. met of zonder bla deren, zulks met een verba zende snelheid, draait uiterst gemakkelijk en versluist nooit. Zeven verschillende groot ten, allen van ons laatst ge- breveteerd stelsel met schuin- sche messen. Eischt overal OPHASSELT. Weigert volstrekt alle NAMAAK. Zichtbaar en altijd verkrijgbaar in vertrouwen, tevens alle andere landbouwmachines, b(j den lokalen agent de beste, schoonste en nieuwste stoffen voor PARDESSUS, de laatste-nieuw Engelsche stoffen en mode-tinten voor DAME-MANTELS, de onveranderlijke zwarte stoffen en zijden voor TROUWKOS TUUM te verkrijgen zijn b(j Huis alom bekend voor zijn onovertrefbare goede waren. De gemaakte kleederen en mantels, die men daar ook kan verkrijgen, zijn altijd van s*.if en model naar de laatste mode van Parijs. l«sie de Uitstallingen. ons deze voorwaarden 't zal een Etablissements Naamlooze Maatschappij TK OBP-LE- 5mm uns£>> '&X£Lj£l£&J j fr I O O a m s A/aani/oOZP IWaAfcrhartrtii J

De Koornbloem | 1928 | | pagina 6