Zwijnenjacht I 8 I REEDS LANG DE NISOLLE Eene vermindering van 315 frank Huiskolen, Nijverheidskolen 5 Wij geven uiterst voordeelige voorwaarden I SINGELYN I Wij beweren dat Edouard de Saint-Hubert J» DELAFORTRIE, 11, Molenstraat, Aalst» hebt U gedacht op het koopen van een meststofverspreider Gij hebt al zijn verbeteringen en al zijn voordeelen bestatigd, enkel zijn prijs heeft U doen aarzelen. Etablissements Francq - Nisolle aan landbouwers en agenten die NU zaaimachines bestellen voor de aanstaande Lente» VRAAG gulden zaak zijn i HUIS i Molendries7 en 9 S AALST Bes ie de Uitstallingen. Heer Sadones Frantz, te Deux-Acren» Schets uit het Dorpsleven US® "Sjampetter,, Geens is over enkele da gen voor de zooveelste maal gedeko- reerd Verdiend of niet verdiend, Sjampetter Geens draagt ten huidige dage op zjjn dappere borst niet minder dan acht de coraties en innerlijk is de schrandere veld- have- en goed wachter er zich van bewust dat naast de blinkende knoppen- rij van zijn beste uniform er nog plaats te over is voor 'n tiental nog fe beko men onderscheidingen. En dat deze onderscheidingen zullen komen daarvan is sjampetter Geens ten volle overtuigd Wie, als hij, tot meer der nut van zijn evenmensch dag en nacht zich dood-op loopt door alle mo gelijke en onmogelijke wegen, banen en sloten, door alle bosschen, weiden en velden, verdient het ten volle dat hij onder 't gewicht der vele eereteekens overhelt naar links. Immers, een veldwachter, die met hart en ziel, met alle dapperheid en durf die in hem is voor de belangen zijner mede dorpelingen strijdt door alle jaargetijden heen is een held en verdient als dusda nig vereerd te worden. Dat veldwachter Geens een held is in den vollen zin van 't woord dat weten de lezers van "De Koornbloem,, reeds en in zjjn eerste menschenjacht bewees hij het ten overvloede ofschoon hij enkele dagen nadien met den moed der vertwij feling, een duchtige verkoudheid had te doorworstelen die hem hoestbuien be zorgde die zijn gelaat konden schilderen met alle kleuren van den regenboog, van danige inspanning. Tot daarveldwachter Geens was langzamerhand normaal geworden zoo als 'n redelijk schepsel Gods. meer nog een dienaar van de wet, hoeft te zijn. Onze lezers weten misschien reeds dat veldwachter Geens nimmer een hem geofferde pint bier of "Kleintje Gueuze,, afwees,doch wat zij misschien niet weten is, dat hjj ook geen vijand was van ge braden varkenslever, varkenskarbonade en dergelijke aangename dingen die er zooal aan een vet zwjjn te vinden zijn, Edoch, daar het in deze dure tijden niet meer de gewoonte is om een dorps veldwachter op 'n zende te vergasten als 't zwijn geslacht wordt,was het vaak met n zekere wrok in 't hart dat sjampetter Geens ergens 'n zwjjn zag den laatsten adem uitblazen onder het mes van den slachter. Sjampetter Geens kon dan telkens een overvriendelijk praatje slaan met den gelukkigen eigenaar der geslachte heer lijkheid in de hoop dat zijn gewichtige persoon zou op een penskermis geaoo- digd worden. Helaas, de wereld is ikzuchtig gewor den tot zelfs op het dorpje waarover sjampetter Geens zijn gummistok als scepter zwaait. De boeren vertikten het eenvoudig om den veldwachter als gast uit te noodigen op 'n smulpartijtje. Ondank is 's werelds loon merkte de sjampetter wijsgeerig en teleurgesteld op. Deze en andere reden nog verwekten stilaan in zijn geest het plan om zichzelf eens een biggetje aan te koopen. Geens sprak er met zijn echtgenoote over en na 'n volle week het vóór en tegen onderzocht te hebben wierd er tot den aankoop besloten. Twee dagen nadien lag er in het her doopte konijnenhok van sjampetter Geens 'n mooi gevormd, gezond bigge tje waaraan reeds, in miniatuur, al de groote spek- en karbonadeheerlijkheden, zichtbaar waren Geens was er letterlijk verrukt over, en reeds dienzelfden avond wist heel het dorp het belargrijke feit uit zijn mond Sjampetter Geens heeft 't zwijntje op stal 1 En dat zwijntje veranderde dat men 't permentelijk zag. De ponden vleesch wierden er ljjk aangeworpen. Geens groeiende bewondering hield gelijken tred met zwijntjes groeiende vet mesting, en onze dappere veldwachter zag reeds, heel dicht nabij, den heerlijken lever-, karbonade en pensentijd naken. Toen gebeurde het fatale, dat hij wel nimmer vergeten zal, al werd hij honderd jaren t Op een namiddag, even voor twee uur, toen Geens na 'n afmattenden tocht doorheen de gemeentelijke straten, zand- banen en veldwegeltjes, met een gerust geweten ingesluimerd lag in zijn grooten leunstoel, achter de kachel, wierd hij plots opgeschrikt door het gegil zijner wettige huisvrouw die met de armen omhoog de keuken kwam ingestormd. Man, in s hemels naam wordt toch eens wakker 1 Ons varkenskot is ledig. Hein 7... Sjamoetter Geens vloog uit zijn leun stoel op zoo bliksemsnel alsof een duit- sche twee-en-veertiger onder hem open- dreunde. Ons varkenskot ledig, zegt ge En waar is 't varken dan De sjampetters vrouw was zoodanig van haar stuk dat ze geen woorden vond om te antwoorden, doch met open mond haar man aangaapte. Sjampetter Geens duwde sprakeloos zijn halven trouwboek terzijde en toog naar zijn varkenskot. Helaas, de houten deur stond w(jd ge noeg open om wel twee varkens tegelijk te laten ontvluchten en een enk'len snel len blik overtuigde den ontzetten man dat hij voor het gruwelijk feit stond i zijne zoolang met zorg vertroetelde spek- heerlijkheid was weg Geens aarzelde geen oogenblik 1 Snel deinsde hij terug en begon toen met een razenden ijver zijn eigendom af te zoe ken. Het minste hoekje van den tuin werd gekeken, doch tevergeefs' Hfj vond niets Zelfs nog geen afdruk van een der vier varkenspooten in den weeken grond, Maar 'n verken vliegt toch niet 1 stamelde Geens' vrouw met groeiende verbazing en angst, terwijl ze radeloos naast haar man voortliep. Een vernietigende blik van Geens deed haar zwijgen. Ons verken is uitgebroken en daar mee uit zei de sjampetter hard. bl(jf gij maar gerust hier, ik zal met en kele dorpelingen hier d'omgeving afzoe ken. Ge kunt toch niet veronderstellen dan men op klaarlichten dag ons zwijntje stelen zal. Neen dat durfde de vrouw niet ver onderstellen, ofschoon ze het mysterieus vond dat men nergens 'n indruk zag van èén zwjjnspoot, terwijl een normaal ge schapen beeste er toch vier heeft om op te loopen Geens' vrouw ging in diepe gedachten binnenshuis terwijl de veldwachter snel het erf verliet om met enkele dorpelin gen n klopjacht in te richten. Toen hij aan dezen zijn geval uit el kaar zette gaapten ze hem in hooge ver bazing aan. Uw verken weg. sjampetter En dat op klaarlichten dag, terwijl niemand van ons het gezien heeft Maar zeker zullen we u helpen zoeken. En de jacht begon. Rondom de veldwachterswoning wierd in de vier windstreken alles afge zocht door 'n vijftal mannen doch zon der resultaatde glimmende varkenshuid bleef onvindbaar. Sjampetter Geens wierd er moedeloos bij. Mijn beeste is gestolen verklaar de hij woedend. Het verken van een dienaar van de wet. Maar wee hem die dai gedaan heeft. Dat is met het gerecht den spot drijven 1 De dorpelingen stonden er radeloos bij. De minste aanduiding ontbrak hen om te zoeken. Willen we 't bosch eens doorloo- pen stelde iemand voor. In Gods naam zei de sjampet ter terwijl in zijne oogen tranen van spijt glinsterden. Men drong het bosch in, worstelde door bramen en heesters met vasthou dende volharding, men struikelde over boomwortels en plofte in bedekte water kuilen waarin men vaak tot aan de knie- en verzonk, alles tevergeefs. Het verken van sjampetter Geens bleef onvindbaar Geens woede steeg met iedere strui keling, met lederen val en met iedere scheur aan zjjn velduniform. Was hij bij den aanvang van den ontdekkingstocht kalm, thans raasde hij als een bezetene, zoodat het bosch dreunde. Die schurken, dat galgenaas 1 tierde hij in wilde razernij In vollen dag een verken stelen dat niemand leed heeft gedaan, 'n verken dat bestemd was tot onderhoud van mijn gezin, een beestje dat mjj reeds kende alsof ik van zijn fa milie was Een dier dat... De dorpelingen proestten het plots uit ondanks den ernst van het geval. Geens zag het en wierd vuurrood van woede. Ha, gij kunt er nog om lachen Heeft men bij u ooit reeds 'n verken ge stolen Begrijpt gij wat al zorgen ik er aan gewijd heb Ha, ik wilde dat de beenen der dieven in verkenspensen veranderden zoodat ze door elkaar zakten Zijne jammerklachten wierden plots stop gezet door den uitroep van een dor peling. Sjampetter, uw verken 1 Geens sloot onmiddellijk den stoom zijner onboezemingen af en stormde op de spreker toe. Waar ergens? Daar 1... En de gestrekte arm wees naar 'n weide vlak achter het bosch waarin 'n mollig verken rustig liep te grazen. Een uitroep van blijde verrassing ont snapte Geens. Vooruit, jongens 1 Vijf frank voor hem die 't pakt. En, zelf het voorbeeld gevend, rende hij als een dolle verkewaarts. Het vleezige dier, dat plots in zijn rust gestoord, de zes mannen op zich zag aanstormen, vond het geval denkelijk vreemd want het zette het dadelijk op een koddigen loop. Doch de zes mannen verdubbelden hunne snelheid, en, zich verdeelen, ren den ze van zes kanten tegelijk op het beest in. 'n oogenblik stond het dier hijgend stil, toen vloog het met al de kracht zijner korte pooten vooruit recht op Geens af. Geens zag het en sprong er vóór met beide handen grijpens gereed. Een ruk... en hij had het bij de twee ooren. Heilaas, 't verken lette er niet op doch wroette met zijn kop tusschen de beenen van Geens en schoot vooruit. Wat er het volgende oogenblik ge beurde heeft Geens zich nimmer juist kunnen voorstellen, doch dit is de zui vere waarheid De handen van Geens hielden n oogenblik krampachtig vast. terwijl het beest tusschen zijne beenen doorschoot, toen wierd de sjampetter letterlijk mee- gerukt, zijn handen losten en hij zat op den rug van het verken, t achterste vo ren in de houding van iemand die voelt dat hij op een ontsporenden sneltrein zit. Dit duurde een kort oogenblik. Toen sloeg de sjampetter met zijn neus op de achterhespen van 't voortrennende zwjjn, zijn handen grepen in krampachtig ver weer 't korte krulstaarte, als de dren keling de stroohalm, en het volgende oogenblik zag sjampetter Geens de aar de zoo vlak nabij dat zijn rond buikje er van opschokte. 't Drama had nog geen twintigsekon- den geduurd. Geens kroop kreunend overeind en keek half verdwaasd rond zich. s Op enkele passen van hem stonden zijne vijf helpers achtervolgers te schok- lachen en naast hen stond pachter Demets eveneens het uit te proesten. Hewel, sjampetter, ik geloof dat ge in 't vervolg mijn zwijn zult met rust laten. Geens krabbelde kreunend overeind, met ziin gelaat vol aarde. Uw zwijn stamelde hij ontzet. -- Gewis. Denkt gij dat ik andermans zwijnen op mijn weide wil. Waarom achtervolgdet gij 't beest Geens was te op om die zaak uit te leggen, doch een der dorpelingen gelast te er zich mee. Pachter Demets zette een ernstig ge zicht, Dat is wat anders. Weet ge wat, sjampetter, in uwe plaats ging ik eerst naar huis veranderen van uniform om dan uwe opzoekingen voort te zetten. Geens vond het zoo ook best, en met een zwakke verontschuldiging sloeg hij den terugweg in naar huis op den voet gevolgd door de dorpelingen. Heelemaal op kwamen ze gezessea aan 't zwijnskot en Geens bleef er nog 'n oogenblik bij stilstaan. Kijkt, jongens zei hij moedeloos Zelfs de grendels zijn perfect. Ik kan niet begrijpen hoe 't beest is weggeraakt. Maar, sjampetter, is er soms geen gat in den muur vroeg een der dor pelingen. Een gat in den muur Geens was dadelijk het hok in doch hij had nauwelijks een paar passen gedaan, wan neer hij plots als door den grond zonk Help, help schreeuwde hij. De dorpelingen sprongen verrast naar binnen en zagen nog enkel het hoofd en de armen van den veldwachter boven den vloer. Meteen hoorden ze een dof geknor, onder hen. Met vereende krachten sleurden ze Geens uit zijn netelige positie en toen werd het heele geval duidelijk. Onder het zwijnenkot was een aalput van ongeveer "n meter vijftig diepte. Het zwijn had de steenen van het gewelfsel los gewroet en was toen zelf in den aal- put gestort. Gelukkig had Geens dien put over een paar dagen nog ledig gemaakt, zoo dat er hoogstens een twintigtal centime ter aal in was. Er wierden touwen en zakken ge haald, en met behulp van nog enkele ge- buren wierd het verken op den beganen grond gehaald. Het beest had den linker-voorpoot gebroken, doch was overigens nog wel te pas. Geens miek van den nood een deugd en haalde den slachter. Daags nadien was 't penskermis in de veldwachters woning, voor Geens, zjjn gezin en zijn vijf helpers op de jacht. Januari 1928, Em. Van den Broeck. ■na a l aan Tramstatie en Varkensmarkt Melkerijkannen Waschmachines voor hand en motor. Verscheidenheid van gesmeedde kunstpanneelen voor deuren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. Machines voor ijskreem (crème k ia glace) met hand en motor. Allerhande Visschersgerief. Blokmakersalam, Scheermessen, Scharen, Brood-, Tafel- en Zak messen. Beenhouwersmessen, gewaarborgd zuiver staal. Verders al de artikels van den jjzerwarenhandel. de beste, schoonste en nieuwste stoffen voor PARDESSUS, de laatste-nieuw Engelsche stoffen en mode-tinten voor DAME-MANTELS, de onveranderlijke zwarte stoffen en zijden voor TROUWKOS FUUM te verkrijgen zijn bij Huis alom bekend voor zijn onovertrefbare goede waren. De gemaakte kleederen en mantels, die men daar ook kan verkrijgen, zijn altijd van snit en model naar de laatste mode van Parijs. op den verspreider van 2 m. is gedaan geworden als gevolg van zijne vervaardiging in onze werkhuizen van Gosselies Alvorens te koopen ziet onze nieuwe prijzen. te Gosselies (België) Telef. 44. Voor uwe kolen, komende der welgekende Belgische kolenmijnen van het bekken 'van Bergen of Center, hetzij GROOTE STUKKOLEN, STERKE SAMENSTELLIN GEN 70 of 80 7groote gewasschen kolen 30/60 of 20/30, alsook alle Nijverheidskolen. Wend u in volle vertrouwen tot den vertegenwoordiger der koolmijnen Bijzondere prijzen voor samenwerkende landbouwvereenigin- gen. Alleenlijk verzendingen per wagons van 10000 kg. of meer. ons deze voorwaarden 't zal een Etablissements Naamlooze Maatschappij TB - alMMHI CS D.tx, 'I

De Koornbloem | 1928 | | pagina 6