Vruchtafwisseling Heel de Wereld rond Wiegeliedje DE MELKKOE Zitdagen ANTWERPEN RED STAR LINE NEWYORtt&CANADA Groententeelt NOG DE Voordrachten met Lichtbeelden» RED STAR LINE - mm Zondag 5 Februari 1928 241.0 247,C 00,0 151.0 130,0 125,0 129,0 149,0 ers. 92,0 92,0 af 107 J 127.0 122,0 188.0 184.0 000,0 182.0 138,0 n. 44.0 42.0 40,0 41.0 36.0 00.0 t. 40,0 36,0 96,0 91,0 158,0 163,0 161.0 ich 45,0 126,0 136,0 00,0 5,3 37.0 000,0 0,0 2 i 150 ll Slaap, slaap, kindeke. 'k Geef u dan een zoen Op uw beide wangetjes. 'k Heb nog wat te doen Broerkens broekje wacht op mij. Slaap eens zoet een uur of drij Slaap, slaap, kindeke 'k Geef udan een kruis, Ja. een heilig kruizeke 'k Moet nog aan den kuisch Als gij slaapt dan gaat het rasch Met mijn kuisch en met mijn wasch Slaap, slaap, kindeke, 'k Zing u dan een lied, 't Schoonste dat ik zingen kan, Rust heeft moeder niet. Toch werkt zij steeds blij-te- moe- Doe nu gauw uw oogskeus toe 1 Fons Van de Maele. Verbeteringen Welke middelen staan in ons bereik om tot een type van melk koe te geraken die ons het groot ste profijt kan afwerpen 1Laat ons vooreerst niet al te eenzijdig zijn door te streven naar het ideaal model eenerzijds of naar den laatsten drop melk anderzijds. Geen blijvende innerlijke waarde zonder steun van de uitwendige hoedanigheden. 2) Ken uw dieren in oorsprong, in herkomst.De ondervinding leert veel. Houd uw kweek alleen van uw beste koeien. Hier nochtans heerscht bij vele landbouwersmis- opvatting. De hoeveelheid is niet altijd voordeel. De koe met grootst getal liters melk is niet altijd de meest produktieve. Hier is terug de melkkontrool met den Gerber het eenig beste, juiste middel tot het kennen van al uw koeien, tot het met zekerheid uitkiezen van uw kweeksters. De laatste keurin gen waar men ook de melkproef heeft gedaan zullen m. i. aanzien lijk bijdragen tot het leeren ken nen van de beste en meest ge schikte kweeksters. 3) De stier is de steunpilaar van den veestapel. Als men inziet dat een koe gedurende haar leven 5 A 6 kalveren, maar de stier aan hon derdtallen het leven geeft dat in beste kruising de eigenschappen van den vader overgaan tot de dochters of de vaarzekalveren dan zult gij met mij het belang van den goeden stier bekennen. Moeten wij dan niet betreuren dat velen onzer landbouwers de zen faktor zoo weinig in acht ne men. Hoeveel zeer goede stieren worden het derde jaar niet afge zet voor den dood. Later onder vindt men dat het een puike kwee- ker was dat hij drager was van beste hoedanigheden, die hij over plantte aan zijn afstammelingen Het te vroeg afzetten van den stier is zeker een der eerste oorzaken, die de veredeling tegenwerkt en onze inlandsche veestapel houdt beneden die van andere landen. En dat er zelfs nog menschen te vinden zijn die den eersten den besten stier zullen gebruiken die wel een goeden stier kennen, maar zich de moeite ontzien eenige me ters verder te gaan die het niet kunnen gevonden krijgen een groo- ter dekgeld te betalen, dan als de afstammelingen hun later dagelijks een winst zullen opbrengen. Laten wij terug met hoop zien naar de laatste tentoonstellingen waar de eerste behoudspremièn werden toe gekend aan stieren van eerste ge halte. 4) Jarenlange proefondervinding in den z wijnenk week hebben aan getoond, hoe bij kruising na zeke ren tijd terug het inlandsch karak ter de bovenhand neemt, zoodanig dat de overtuiging bestaat dat be ter uitslagen bekomen worden door de teeltkeus. Ook bij 't vee kan gedaan worden aan doelma tige, oordeelkundige uitkiezing van die inlandsche elementen die drager zijn van weinig gebreken en behebt met de vereischte hoe danigheden. Van debeste, schoon ste, meest-opbrengende koeien (Zie vervolg onderaan 2de kolon.) Met het oog op de vruchtaf wisseling, worden de groenten verdeeld in vier groepen: 1° de bladgewassen, 2° de wortel- en bolgewassen, 3° de peulvruchten en 4° de doorlevende planten. Bij bladgewassen, wortel- bol gewassen en peulvruchten wordt de vruchtafwisseling regelmatig toegepast, en dan heeft men te doen meteen driejaarlijksche teelt afwisseling. Merk wel op dat de doorlevende planten b.v. aspergie, rhubarber, aardbeziën verschillen de jaren ter plaatse blijven. De eenvoudigste is de driejaar lijksche kuituurafwisseling die hier in bestaat, dat iedere verdeeling van den tuin drie jaren blijft, zon der wederom dezelfde plant te dragen. Onderstaand plan laat toe in één oogopslag zich van de afwis seling der verschillende groepen een juist begrip te vormen. PERCEEL I 1928 bladgewassen: kooien en salade. 1929 wortel- en bolgewassen. 1930 peulvruchten. 1931 bladgewassen. PERCEEL II 1928 wortel- en bolgewassen: wortelen en ajuin. 1929 peulvruchten. 1930 bladgewassen. 1931 wortel- en bolgewassen. PERCEEL III 1928 peulvruchtenerwtenen boonen. 1929 bladgewassen. 1930 wortel- en bolgewassen. 1931 peulvruchten. Bij de driejaarlijksche vruchtaf wisseling gaat men als volgt te werkhet. perceel I voor de blad gewassen bestemd, ontvangt een sterke bemesting met stalmest en toevoeging van scheikundige meststoffen. Het volgend jaar (1929) wordt dit perceel voor de wortel- en bol gewassen gebruikt; men geeft dan de helft van een gewone stalbe- mesting, wanneer de grond niet genoeg humus bevat; is daaren tegen de grond in voldoende mate voorzien, dan geeft men uitsluitend een scheikundige bemesting. Het 34 jaar (1930) kweekt men op hetzelfde perceel de peulvruch ten, als bemesting geeft men dan fosfoorzuur- en potaschmesten. Het volgende jaar (1931) teelt men terug de bladgewassen. Op dezelfde manier gaat men te werk met de perceelen II en III. Hierdoor ziet men dat slechts één der drie perceelen, waarop de vruchten elkander afwisselen, jaar lijks wordt bemest. De vierjaarlijksche vruchtafwis seling wordt toegepast in de tuinen waar de vroege aardappelen in t groot worden gekweekt. De aardappelen zouden kunnen geteeld worden op het perceel waarop de bladgewassen of de wortel- en bolgewassen hebben gestaan, maar als deze perceelen te klein zijn kan men er een vierde perceel bij maken, aldus kan men ieder jaar er één voorbehouden voor deze teelt. PERCEEL I 1928 bladgewassen. 1929 peulvruchten. 1930 vroege aardappelen. 1931 wortel- en bolgewassen. 1932 bladgewassen. PERCEEL II 1928 peulvruchten. 1929 vroege aardappelen. 1930 wortel- en bolgewassen. 1931 bladgewassen. 1932 peulvruchten. PERCEEL III 1928 vroege aardappelen. 1929 wortel- en bolgewassen. 1930 biadgewassen. 1931 peulvruchten. 1932 vroege aardappelen. PERCEEL IV 1928 wortel- en bolgewassen. 1929 bladgewassen. 1930 peulvruchten. 1931 vroege aardappelen. 1932 wortel- en bolgewassen. Het perceel I bestemd voor de bladgewassen ontvangt een sterke bemesting met stalmest en bijvoe ging van scheikundige meststoffen. Op hetzelfde perceel komen het tweede jaar (1929) de peulvruch ten die in de meeste gevallen geen meststoffen noodig hebben. Het 3e jaar (1930) geeft men aan hetzelfde perceel een halve bemes ting met goed ontbonden stalmest, bestemd voor de vroege aard appelen. Het 4* jaar (1931) ontvangt het perceel de wortel- en bolgewassen, in dit geval zal het noodig zijn eene zekere hoeveelheid scheikun dige meststoffen bij te voegen. In 1932 begint er terug een nieuwe teeltopvolging op dit per ceel, te beginnen met de bladge wassen. Op het perceel der doorlevende planten, zal men insgelijks de teel ten zooveel mogelijk afwisselen telkenmale men een nieuwe begint. Men zal b.v. geen nieuwe asper- giën planten op de plaats waar er oude uitgerooid worden,doch men kan er met goed gevolg een nieu we beplanting aanleggen van aardbeziën, rhubarber, enz. Enkele vooraanstaanden raden zelfs aan van de perceelen waar men doorlevende planten heeft uitgerooid, het volgend jaar kuitu ren aan te leggen van kleine groen ten (salade, spinazie, enz.), welke pas eenige maanden blijven staan. Zoo vindt men de gelegenheid den grond verschillende malen te be werken en hem goed gereed te maken om een nieuwe beplanting van doorlevende planten aan te leggen. De vruchtafwisseling, op zoo een manier opgevat, onderhoudt dery tuin in een voldoende vrucht baarheid, zonder den hovenier te dwingen jaarlijks gansch zijn hof te bemesten. In alle afdeelingen welke ons min stens acht dagen op voorhand verwit tigen, zijn we bereid voordrachten met lichtbeelden te houden. Zulke voordrachten moeten natuur lijk 's avonds plaats grijpen. Men mag er gerust met zijne familieleden naar toe komen, ze zijn een uitstekend pro pagandamiddel. Voor alle nadere inlichtingen schrijve men naar Landbouwkundige Dienst, Redt U Zeiven, Aalst. BELGIE De Franscb-Belglsche onderhan delingen voor het handelsverdrag. Zooals in ons laatste nummer meege deeld is de uitslag der onderhandelingen tusschen beide landen verre van bevre digend. De Fransche regeering wil schier geen verminderingen toestaan op hare overdreven toltarieven ten voor- deele van de Belgische produkten. Een komiteit bestaande uit de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Nijverheid en Arbeid, van Landbouw, van Finan ciën en van Koloniën heeft de bekomen uitslagen onderzocht en onvoldoende bevonden. De beslissing dient echter genomen door de voltallige minister raad. Naar de bladen meedeelen, zouden de onderhandelingen afgebroken worden en zal de Belgische afvaardiging, welke thans te Brussel is teruggekeerd, niet meer naar Parijs teruggaan. De Belgische regeering zal recht streeks aan de Fransche regeering eene nota richten, waarin ze de minimavoor- waarden zal bepalen, die noodzakelijk zijn tot afsluiting van een handelsver drag. Intusschen komt het kleine Zwitser land, dank aan zijne energieke houding, met Frankrijk een verdrag te slditen, waardoor het belangrijke verminderin gen van invoerrechten bekomt op zijne voornaamste uitvoerprodukten, name lijk op machines, elektriciteitsartikelen, scheikundige produkten en zijde. In wil dezer voordeelen behoudt Zwitserland de thans in voege zijnde ta rieven op de bijzonderste Fransche uit voerprodukten, zooals op de wijnen, likeuren, vruchten en groenten, op de bijzonderste nijverheidsartikelen, zooals op de produkten der ijzernijverheid, ma chines en autos. Frankrijk geeft dus toe aan Zwitserland op hetzelfde tijdstip als het ons voldoening weigert. Deze gun stige uitslag is grootendeels te danken aan het kranig optreden van Zwitser land. De houding van dit land diene tot les aan België. De zittingen der gemengde leger- kommissie. De kommissie die als opdracht heeft de hervorming van het leger te bestudeeren, heeft reeds een paar vergaderingen gehad. Tot heden werden ze in beslag genomen door de uiteenzetting van generaal Gallet over den huidigen toestand van ons leger. Volgens dezen generaal, verkeert ons leger in een hachelijken toestander zou namelgk groot gebrek zijn aan bewape ning en aan lagere gegradeerden. Ook zou de algemeene ontwikkeling der re kruten te wenschen laten. De lezing der verslagen van de gemengde kommissie geeft dadelijk den indruk, dat het er bij de hoogere officieren om te doen is door een sombere afschildering van de huidi ge legertoestanden de verkorting van diensttijd te verhinderen, dan wanneer in werkelijkheid de onvoldoende uitsla gen van het tegenwoordig stelsel te wij ten zijn aan het gebrek van een vooruit bepaald en logisch doorgevoerd plan bij de inrichting der verschillende legerdien sten. alleen zal men ophouden. 5) Van gezonde koeien kwee ken. Zieke, zwakke koeien beïn vloeden natuurlijk de kalveren. Vooral de tering of tuberku- loos doet zich voor. Voor België zijn tot 50 koeien aangetast. Een laatste onderzoek rond een groote stad stelde vast dat op 35 stallen slechts 3 vrij waren van deze ziekte. Onze agronoom M. Kar. Hambrouck, is te raadplegen Te HERZELE op Woensdag 7 Maart, van 9 tot 11 uur, in het café In den Engel Markt. Te NINOVE op Dinsdag 8 Febru ari. van 9 tot 11 uur, in de Groenpoort, bij de wed. Haelterman, Groenselmarkt. Te AALST, alle zaterdagen der maand van 9 tot 11,30 uur, in het lo kaal "De Koornbloem Groote Markt. Te EPPEGEM op Maandag 27 Februari in ons Hoofdmagazijn van 9 u. tot 10.45 u, R. U. Z. stelt een rechtskundige ten uwen dienst alle zondagen van 9 tot 11,30 uur in ons lokaal te Aalst, j Onze leden hebben dus alle gemak kelijkheid gauw en degelijk ingelicht te worden... aan hen ruimschoots gebruik te maken van onze inlichtingsdiensten 1 Onze Boomgaarden. Volgens onlangs verschenen statistiek van het ministerie van Landbouw beslaat de oppervlakte door de huidige boomgaar den van ons land ingenomen ruim 66.372 hectaren. De provincie Luik staat aan de spits met 18 479hectaren: daarna volgt Limburg met 9.455 hectaren en Oost-Vlaanderen met 6 833 Ha. In de provincie Antwerpen zijn de boomgaar den het minst talrijk. Vóór den oorlog waren de fruitboom beplantingen heel wat aanzienlijker dan wel nu. Ten onrechte wordt door som migen weieens beweerd dat het planten van een fruitboom zeer duur kost en dat anderzijds de klimaatsvoorwaarden verre van gunstig zijn voor rijke fruit oogsten. I De Gentsche Floraliën. De aan staande "Floraliën„ die op 21 April e.k. plechtig worden geopend, beloven an dermaal 'n reuzenbtjval te oogsten. De meest vooraanstaande bloemenkweekers uit Frankrijk, Engeland en Holland heb ben hunne medewerking toegezegd. Zulks heeft te beduiden dat we in het paleis der Floraliën van het Park de mooiste produkten zullen te bewonderen krijgen der broeikassen uit de omgeving van Parijs, de sierlijkste exemplaren der Engelsche lusttuinen en parken, en de rijke verzamelingen rozen, tulpen, jas mijnen en hyacinthen der bloemenstreek van Aalsmeer en Haarlem (Holland). De koninklijke serren van Laken zul len eveneens vertegenwoordigd zijn door 'n zeldzame verzameling uitheemsche planten Anderzijds valt niet te twijfelen, of onze'knappe bloemenkweekers, zullen eveneens wedijveren om hunne alomge- kende faam andermaal hoog te houden. zal haar jaarlijksch kongres houden te Brussel op 6 en 7 Maart aanstaande. Op de dagorde Inkomstenbelasting, grondbelasting, kadastrale perekwatie, landbouwonderwijsjury's voor vee wedstrijden taak" der veeaitse'n be roepsinrichting van den landbouw en landbouwpolitiek der regeering suiker- beet- syndikaten syndikaten der suiker fabrikanten jeugdorganisatiemarkten en slachthuizen beroepsbonden in de Vlaamsche landstreek de handelsin richting de groentenkweekers. Wedstrijd voor fokpaarden. De 39' groote internationale wedstrijd voor fokpaarden, uitgeschreven door de Koninklijke Vereenigirtg Het Belgisch Trekpaard heeft plaats in Juni, in het Jubelpark te Brussel. Er zullen elf reek sen zijn voor de Belgische trekpaarden 3 voor de Ardensche hengsten13 voor de Belgische trekmerries 3 voor de Ar densche merries 3 voor private wed strijden en 2 voor kampioenschappen. De prijzen zullen 90,000 fr. bedragen, waaronder 50000 fr. aan geld, 11 kunst voorwerpen en 400 medalies. De maatschappij The America As sociation of Importers of Belgium Draft Horses waarvan de zetel is te Wa bash, in Indiana, zal een zilveren beker aanbieden. De wereldtentoonstelling van 1930 te Antwerpen. Op een feestmaal, de pers aangeboden, heeft generaal De Meulemeester, regeeringskommissaris, der ontworpen internationale tentoon stelling te Antwerpen, zeer interessante verklaringen afgelegd over de inrich tingsplannen en de voorbereidingswer- ken van de tentoonstelling. Deze zal op gericht worden in een heerlijk park, ge legen aan de poorten van Antwerpen in de onmiddellijke nabijheid van de Schel de De aanleggingswerken zijn bijna voleindigdde halls waren het voor werp van een aanbestedingswedstrijd de lanen zijn reeds beplantde water-, gas- en elektrische leidingen zijn aange legd, en de wegeniswerken zullen in de Lente aangevangen worden. De ten toonstelling zal ongeveer 5o hektaren beslaan. Prachtige banen zullen haar verbinden met het centrum der stad wel ke gemakkelijk bereikbaar is per spoor en per water. De tentoonstelling zal nog meer aantrekkelijk wezen door het belang dat een methodisch bezoek der haven zal opleveren. De deelnemin gen van Belgische en koloniale firma s komen van nu al talrijk toe. Ook de vreemde deelneming zal zeer belangrijk zijn. Engeland mei zijne koloniën, Frank rijk, Tunisië en Marokko, Peru, Brazi lië, Chili, Griekenland, hebben nu reeds hunne officieele toetreding ingezonden. Verschilllende andere landen hebben eerstdaags een gunstige beslissing be loofd. Om de inrichtingskosten der ten toonstelling te dekken, werd een groote tombola ingericht onder toezicht van den Staat waarvan de biljetten eerlang in omloop zullen gebracht worden. (Zie vervolg 4C bladzijde). BBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBB Gii hoeft geen schrik te hebben voor brand of diefstal. In de BANQUE DE LA DENDRE vindt gij coffre-forts te uwer beschikking, voor eenige centiemen per maand. Gansch kosteloos kunt gij er de trek kingen doen nazien van uw loten van Brussel, Gent, Antwerpen, enz. en gij kunt er ook al uw koepons uitwisselen zonder kosten, ook in bewaarneming van titels. De volstrek.e geheimhouding is ver- zekerd Rekeningen op zicht 2,50 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 4,25 ®/o Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 5 50 °/o. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. Landbouwkongres der U. P. A. De Waalsche landbouwvereeniging U. P. A. (Unions professionnelles agricoles) REGELMATIGE AFVAARTEN MET Snelle Prachtstoomschepbn Ruime en schoone inrichtingen voor kabien en 3' klas passagiers Alle passagiers worden in gerieflijke kajuiten ondergebracht. Doorbiljetten voor alle bestemmingen in de Vereenigde Staten en Canada Drukwerken en alle inlichtingen worden kosteloos verstrekt op aanvraag door Kammenstraat, 22, Antwerpen en door de agenten i HaeltertR. Heyman Denderleeuw i P. Van Stalie, aan de Statie Wetteren F. De Veirman, Korte Kouterstraat, 17, i en in aljie steden van België. IIIIIIIIHIIIUIIHIIIIIIIIII ÜMIMB BBBBBB BBBBBB BBBBBB ||A A9

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3