Ruwe of Opgeloste PERU-GUANO MOREELS, Merk DE PLOEG Heel de Wereld rond newyork&canada w Avondlied* De Melkkoe Brief uit het Payottenland RED STAR LINE ANTWERPEN VEKSTANDIGE LANDBOUWERS BEMESTEN HUNNE VELDEN MET die hun de Grootste Opbrengst met de Beste Hoedanigheid verzekert. RED STAR LINE mm Zandaq 1 April 1928 :ty V, T »-> A'V.vr; :m»è 't Dumstert en de landman gaat, Met een avond in t gelaat, Vrouw en kind traag tegemoet, Navond, navond, Vredigen avond De Rundertuberculose. Wie zich bezighoudt met ver edeling van het vee gedenke de kostbare spreuk:"Gezondheid is de grootste schat. De meestvernie- De avond maakt demenschen goed. lende, de meest verspreide veeziek te is wel de tuberculose ook nog Mij, die zonder reisgezel, Haastig, driftig, verder snel, Ach, hoe hartelijk klinkt hun groet, Navond, navond, Vredigen avond De avond maakt demenschen goed. Eens is alle leed geleên, Alle strijd ten eind gestreên. Rust bekomt het hardst gemoed. Navond, navond, Vredigen avond De avond maakt de menschen goed. René De Clercq. (Uit "De Noordhoorn»). *iiü««r|Mi raraaa Met onverholen vreugd ontvin gen we van een onzer trouwste leden volgend schrijven 27 Maart 1928. Mijnheer, Ik weet hoe ge daar in Aalst bekom merd zijt om den vooruitgang welke R. U. Z. maakt in 't Payottenland. In den beginne hebben wij zelf getwijfeld en met ons vele inwoners onzer gemeen te. Welnu al wie twijfelde aan uwe vooruitgang doet dat nu niet meer. Zoolang uwe tegenstrevers van u niet spreken, zoolang ze u gerust laten, is dat een bewijs dat ge oor weinig telt, dat ge niet veel zijt. Maar als ze eens beginnen met tegenmaatregelen, dan is het wat anders. Zoo heeft het plaatselijk bestuur van den Belgischen Boerenbond onzer ge meente het noodig gevonden al diege nen onmeedoogend uit te sluiten welke waren nemen in Redt U Zeiven. Die vreemdelingen moeten hier weg zeggen ze. Maar Heere toch, wij voelen ons veel beter thuis bij boeren zooals wij, dan bij Meneer de hooggeleerde Pro fessor of bij Meneerde Senator die onze belangen niet of slechts half kennen. Ja, diezelfde groolen van den B B durven nogalAlwie waren neemt bij R. U. Z. zal niet meer de grrroote voordcelen genieten van den Belgi schen Boerenbond Och beste heeren, onze vereeniging biedt minstens zooveel voordeelen als de uwe In onze magazijnen komt iedereen. Ge ziet de waar., en zoo ze u niet vol doet, laat ge ze liggen; voldoet ze u. dan koopt ge, betaalt en gaat g'rust naar huis. Dat is heel wat anders dan bestel len... lossenbetalen Zoo is men nooit gerust. Daarbij nog in Redt U Zeiven bedeH then uwe stem niet om ze gebruiken tegen uwe belangen inzake pachtwet, legerkwestie enz Onze vereeniging be hartigt in volle vrijheid de belangen ha ter leden en hoeft naar de oogen niet te kijken van barons, ministers enz We zijn vrije vlaamsche boeren en aan wie zegt dat Redt U Zeiven kapot moet, antwoorden wij met onver zet te- lijken vlaamschen wil s 't En zal I Een boerke uit het Payottenland. Onnoodig te zeggen dat we er de "pokken,, genaamd. De longentuberculose welke zich veropenbaart door hoesten of ophalen van besmette slijmen, is gemakkelijk waar te nemen. Ook de uiertuberculose geeft uiterlijke opzwellingen van de melkklieren, in het uierdeel waar de ziekte woekert. De tuberculose der baarmoeder, welke zijn bestaan laat veronder stellen door zekere witte, slijmerige verliezen, waar te nemen op de vaste uitwerpselen, is naast de twee eerste vormen van long- en uiertuberculose van uitwendigen aard. De ziektekiem komt dus werkelijk buiten den ziektehaard en kan der wijze. rechtstreeksch of onrecht- streeksch de in de nabijheid zijnde gezonde dieren besmetten en aan eennoodlottigen dood blootstellen. De tuberculose kan zich in alle organen veropenbaren in de bee- nen, in de spieren, in het spijsver teringsstelsel enz. nochtans hier is besmetting van den stal minder in gevaar, zonder daarom te willen nalaten er op te steunen, dat ook deze dieren veroordeeld zijn voor de teelt, voor de voortbrengst en voor de opbrengst. Een tuberculeuse koe vermin dert niet alleen in hoeveelheid melk maar de vet rijkheid wordt aanzienlijk gewijzigd. Een koe gaf destijds 38 en meer graden vet. Een laatste kontrool met den Ger- ber gaf 24 graden vet. Die onrust- rende vermindering vond hare oorzaak in de ziekte waarvan deze thans draagster is, ze lijdt aan uiertuberculose. Moest de eigenaar berekenen wat schade hem aldus is berokkend, hij zou voor een aanzienlijke som staan Wie kent er geen soortige koeien die niet deugen willen, waar geen vleesch is aan te krijgen. Zij eten en drinken maar gedijen niet 1 Heel dikwijls zijn ze tuberculeus. Het jong aangetast vee komt meestal niet tot zijn volledigen wasdom, verwerkt heel gemakke lijk. Uiertuberculose is vooral be smettelijk door de melk de klon ters die er worden in aangetroffen zijn koloniën besmette kiemen die de ziekte verspreiden. Zoo zagen wij katten, verlekkerd op de melk, bij 't aflikken van den emmer de ziekte krijgen. Kalveren, gevoed door zuivere of gemengde besmet te melk, werden tuberculeus bene vens de viggens en zwijnen, ge voed met deze ruwe melk. De longtuberculose is vooral gevaarlijk omdat het eveneens de kiemen naar buiten brengt en ver spreidt. Een gezonde koe, staande fier op gaan zulke brieven te ont- op stal naast een zieke, moet fataal vangen. Dat is ten minste een boer die durft... en dezen zien we veel liever in ons midden dan knikkers. Mannen van uit het Payotten land niet rusten 1 Wanneer uwe streek overal zal bezet zijn met onze magazijnen, dan komt het er op aan onze afdeelingen bepaald te stichten, heel de organisatie te volledigen. We rekenen steeds op U ■maai Landbouwers 1 Ontwikkeling is rijkdom Woont de voord achten bij door on8 ingericht l Maakt ruim gebruik van inlichtingsdiensten 1 besmet worden. Deze koeien hoesten met slij- ja~ men. Bij 't rechtspringen, bij 't neerleggen, bij 't openen en afkoe len van dèn stal, bij stof maken als men ze stroo of hooi toedient, telkens zijn deze zieke dieren aan 't hoesten en laten klonten slijm ontsnappen, die krioelen van te- ringbacil. Komen deze uitwerpse len in 't lichaam der omgevende dieren dan ontstaat er gevaar tot besmetting en vermenigvuldiging der slachtoffers. Thans rekent men niet per meer besmet dier maar wel per besmet ten stal, omdat een ziektehaard wellicht menigvuldige lijders telt. De rundertuberculose is een onze ware plaag die als een sluipmoor denaar den eigenaar van zijn beste dieren berooft Welke zijn dan de beste midde len ter hand om dezen vijand te bestrijden Voor de pokken, de krop, de typhus bestaan serums, die na de inenting en de reaktie het lichaam sterken tegen de ziekte en derwijze door aangeworven weerstandsver mogen de aanwezige kiemen doo- den of het lichaam er ongevoelig onvatbaar voor maken. Voor de tuberculose is men nog zoover niet In stallen waar gebrek is aan licht en lucht, waar te kort heerscht aan reinheid en zorg, woekert de ziekte. Wat we eveneens aanraden, is de mogelijkheid om zieke dieren van de gezonde volledig te kun- afzonderen. Runderen met longtuberculoos die naast de anderen leven en ver blijven moeten noodzakelijk de oorzaak zijn van verdere besmet ting. Leer den gezondheidstoestand uwer dieren kennen. Een vet koud heid en blijvende ongesteldheid bij een rund is zoo min te verwaar- loozen als bij een mensch. De vee arts raadplegen is heel voorzich tig en geraadzaam. Men kan van de gelegenheid gebruik maken om hem tevens andere vragen te stel len die u inlichten zullen over on der vondene verschijnselen uit den koestal. Vroegertijds bekampte men deze ziekte met de radikaalste mid delen. Het besmette dier werd af gemaakt mits gedeeltelijke vergoe ding. De veeartsen waren verplicht elk geval aan te geven. De qua rantaine was streng En toch le verde dit alles geen doelmatigen uitslag Waar tuberculose heerscht bepaald de ziekte zich meestal niet tot één dier, wel tot meerDaarom neemt men den ganschen stal in observatie. De geest van de bestrijding is omgekeerd. Geen verplichting meer Die uit eigen beweging zijn aan tering lijdende dieren wil af zetten, kan. Thans wil men meer tot het verstand van den landbou wer spreken, hem overtuigen van de nadeelen er aan verbonden, en hem inlichten op welke wijze hij zich kan doen bijstaan van hooger hand. Volgens de statistieken is de uitslag dezer werkwijze doeltref fender. Een eerste en hoofdvoorwaar de is dus de ziekte te leeren er kennen. Bepalen wij ons tot de uiterlijke tuberculose van longen, uier en baarmoeder en die kunnen door den landbouwer met een op merkzaam oog en gedurigen om gang best waargenomen worden. De veearts is dan de bevoegde persoon om uw meening te beves tigen. Voordrachten, schriften, boeken, dagbladen, ondervinding en raad van den bevoegden man zijn dus de middelen die de ziekte lee ren kennen en bestrijden. Een aangekochte koe, draagster van de rundertuberculose, mag te rug gegeven worden t.t.z. de ziek te is een koopverbrekend gebrek. Vroeger was zulks alleen toepas selijk op de fokdieren.nu op allen! Om te weten of een rund de ziekte heeft, dewelke in een begin stadium kan bestaan en dus moei lijk waar te nemen is, past men de tuberculine proef toe, t.t.z. men brengt in het lichaam een kwantum entstof van gekweekte ziektekie men. Deze bewerking heeft de volgende eigenschappen dat zij niet gevaarlijk is en de ziekte niet voortzet aan gezonde dieren, zelfs dat de koeien die de proef door stonden in de toekomst minder vat baar zijn voor de tuberculose. Bij gezonde dieren ontaat geen reak tie t.t.z. geen klimming van warmte graad bij besmette dieren ont staat in weinige uren koorts, dus reactie. De proef zegt ons dat het rund tuberculeus is uitwendig of inwendig. Is de eigenaar daarvan over tuigd, dan kan hij de verdachte dieren afzonderen en overgaan tot de volledige ontsmetting van den stal. Die proef kan op aanvraag gratis uitgevoerd worden mits en kele voorwaarden. Veelal wordt ook de ziekte bin nengebracht door aangekochte koeien. Vraag u een bewijs van tuberculinatie en dan alleen kunt gij verzekerd zijn. In Holland be staat zulks verscheidene jaren 1 Wat doen zij met de verdachte koeien of deze die na de tubercu linatie als besmet zijn bevonden Een groot deel trekt naar 't buiten land en spijtig voor hem die zulke koe aantreft of koopt voor de baat of voor 't vleesch 1 Alleen het bewijs van gezond heid is hier de eenige degelijke waarborg. In het belang van den landbou wer, tot voaruitgang in de verede ling van onze veerassen, ter be strijding van de meest heerschen- de en vernietigende veeziekte die- ne dus volmondig herhaald Leer die ziekte kennen 1 BELG1B Een ontwerp van Belastinghervor ming Het congres van den Bond der Belastingbetalers nam volgende in teressante besluiten 1. De belastingen leveren minder stof tot kritiek dan de wijze waarop ze wor den geïnd. 2. De flskale inkwisitie is verwerpelijk en moet worden afgeschaft. 3 De goede trouw van den belasting schuldige zou steeds moeten worden aangenomen. Het is aan de administra tie bewjjs te leveren van het bedrog en niet aan den belastingschuldige bewjjs te leveren van zijn goede trouw. 4. Het is onmogelijk de belastingwet ten strikt toe te passen, wegens de ko ninklijke besluiten, ministeriëele omzend brieven en beslissingen allerhande, die de wetten zijn komen volledigen, amen- deeree en wijzigen. Vereenvoudiging dringt zich dus op. 5. Niemand wordt beschouwd als on wetend van de wet. Maar het is on rechtvaardig alle burgers de volmaakte kennis van alle belastingswetten op te leggen. 6. De belastingsambtenaren zouden zich steeds moeten herinneren, dat ze evenzeer de dienaars van het publiek als de dienaars van den Staat zijn. 7. Het is noodzakelijk voortaan al dat de kontroleur der belastingen niet meer in eerste instantie zetele, en zoodoende rechter en partij weze b) dat de belastingschuldige geen ne gatieve bewijzen meer leveren moet tegen willekeurige taxaties, daar het on mogelijk is dergelijke bewijzen televeren. Voor de kleinhandelaars 1. Het is onrechtvaardig hun de ver plichting eener boekhouding op te leg gen. Meestal ontbreken hun daartoe de noodige kennissen. 2 De belastingzegels en de ingewik kelde tarieven zouden moeten afgeschaft worden Mea zou zonder bezwaar glo bale, forfaitaire taxaties aanvaarden, zelfs al liepen ze hoog, om de beslom meringen en het tijdverlies, die deze stel sels meebrengen, te vermijden. 3. Het forfaitair stelsel zou een dub bel voordeel hebben Zoovel voor den Staat als voor den belastingschuldige zou het de inuingskosteu en de betalings kosten verminderen anderzijds heeft het de verdienste voor den Staat als voor den belastingschuldige de te ver wachten uitgaven en inkomsten te be palen. Leening van 1923 Trekking van 20 Maart 5 reeks, 't zij 25 obli- gatiës, uit te betalen tegen 550frank, van af 15 luni 1928. Nummers der uitgekomen reeksen t 148756 178758 200022 235125 299639 Nummers per lot uitgekomen Reeks 235125 nr 1 uitbetaalbaar tegen 500,000 frank. Reeks 200022 nr 5 uitbetaalbaar tegen 100000 frank. Reeksen 148756 nr 1, 178738 nr 3, 299639 nr 1 uitbetaalbaar eik tegen 50,000 frauk, Indexcijfer op 15 Maart 1928. Naar bet onderzoek van het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschap pelijke Voorzorg wordt het eenvoudig indexcijfer van de verhooging der klein handelsprijzen in België op 15 Maart 1928. bepaald op 806 tegen 811 op 15 Februari 1928. Voor de vier groote steden met hunne agglomeratie bereikt het844 te Ant werpen 855 te Brussel805 te Genten 798 te Luik. De perekwatie der pensioenen. Men houdt zich in offlciëele middens druk bezig met het vraagstuk van de perekwatie der pensioenen, la afwach ting van een wet, die definitief het sta tuut der gepensioenneerden ook der reeds vroeger gepensionneerden re gelt, zou een tijdelijke oplossing worden gezocht, die dezen laatsten toelaat on- dertusschen rond te komen, daar het de finitief ontwerp wel voor Paschen zal kunnen worden ingediend, maar zijn be spreking in ieder geval heel wat tijd zal vergen. Daar zou honderd k hond rd twintig millioen mee gemoeid zijn, die de regeering hoopt te vinden in een te ver wachten belastingsoverschot. Dat belastia^soverschot zou moeten dekken de perekwatie der wedden 75 millioen die der pensioenen 100 A 120 millioen en de minderopbrengst van de spoorwegen 150 millioen. Voor Vlaanderen» IJzermonument. Brengt steenen aanl Toekomende maand wordt met den bouw begonnen van het prachtige jjzergedenkteeken. Sober en grootsch, met zijn opstrevende lijn naar het hooge kruis met de letters A. V. V. - V. V. K., zal het weldra op rij zen als een gebed van steen, stijgend uit de sompige bloedvelden van het tra gisch IJzerveld. Vlamingen, aan u thans te toonen dat geen offer u te zwaar is om een toren- hooge hulde te brengen aan uw duur bare aooden. Brengt steenen aan I niet enkele, niet honderd, maar duizenden 1 Laat geen enkele gelegenheid voorbijgaan. Hebt ge al eens gegeven, doet een tweede kleine opoffering (het is zoo weinig in vergelijking met hun offer), houdt geen vergadering zonder eens te bedelen voor uw monument zingt een lied, (Zie vervolg 4' bladzijde). ■Hl Gij hoeft geen schrik te hebben voor brand of diefstal. In de BANQUE DE LA DENDRE vindt gij coffre-forts te uwer beschikking, voor eenige centiemen per maand. Gansch kosteloos kunt gij er de trek kingen doen nazien van uw loten van Brussel, Gent, Antwerpen, enz. en gij kunt er ook al uw koepons uitwisselen zonder kosten, ook in bewaarneming van titels. De volstrek ,e geheimhouding tn ver- zekud Rekeningen op zicht2,00 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 4,10 °/o Storting op 5 jaar met gemak vao te rugtrekking 5 50 °/e. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 biihutzen ie onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. N A AR REGELMATIGE AFVAARTEN MET Snelle Prachtstoomschepbn; Ruime en schoone inrichtingen voor kabien en 3* klas passagiers Alle passagiers worden in gerieflijke kajuiten ondergebracht Doorbiljetten voor alle bestemmingen in de Vereenigde Staten en Canada Drukwerken en alle inlichtingen worden kosteloos verstrekt op aanvraag doe* Kammenstraat, 22, Antwerpen en door de agenten i HaeltertR. Heyman Denderleeuw i P. Van Stalle, aan de Statie Wetteren t F. De Veirman, Korte Kouterstraat, 17, en in al de steden van België. v.* r -f" .- .-: ■■-. - - M MM

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3