Ruwe of Opgeloste PERU-GU ANO MOREELS, Merk DE PLOEG ■una Heel de Wereld rond Nachtelijke tocht En het Zenneland De Spitsmuis Zitdagen der maand April ANTWERPEN RED STAR LINE NEWYORftaCANADA VERSTANDIGE LANDBOUWERS BEMESTEN HUNNE VELDEN MET die hun de Grootste Opbrengst met de Beste Hoedanigheid verzekert. Groententeelt RED STAR LINE HHHHRmMmHHHHH Zondag 8 April 1928 ?\V .\- .r.-v 1 A 3.10 2,50 1,90 2,20 2,60 2,00 2.00 2 60* Wij gaan door 't nachtlijk duister, in looverdichte laan, naar 't heil van rijkren luister die nooit zal ondergaan. De zonne is lang gezonken, de lucht van sterren blind maar leidt de lijn der tronken niet recht naar 't oosten, kind Wij gaan aldoor... en zwijgen, al bijt ons booze braam... niets dan 't gezoef der twijgen en de eigen hijgende aêm. De wereld lijkt me verre, in nacht van liefde of haat alleen zie 'k als een sterre, uw mat en moe gelaat. Leun op mijn arm uw schouder, uw zwakheid op mijn kracht, de verre dag rijst gouder, naar donkrer neeg de nacht. Wij gaan... vermoeid, maar blijde, met trotsch-geduld'gen moed... wij zullen zwijgend schreiden tot ons de zon gemoet. Aug. Van Cauwelaerl. (UitDe Lelie Jef da's toch nie schoon, het Pay- ottenland kriiqt alles, die mannen schrij ven in "De Koorobloem„ maar van ons niks, absoluut niks... 't Is misschien omdat we zoo ver van Aalst hier zitten, beaamde Petrus... uit het oog... uit het hart, ziet ge... Zoo is mijn gedacht niet mannen 'k Geloof eerder dat wij er zelf wat schuld aan hebben We zitten te veel in ons slakkenhuisje en laten zelden onzen kop zien. We voelen nog niet genoeg samen, we staan nog te veel in de woe stijn... Maar hoe het beteren Niemand zal toch beweren dat we voor het Pay- ottenland moeten onderdoen. Wat die Brabanders kunnen, moeten we ook kunnen 1 Ja, als we zoo blijven voortbabbe len dan avanceeren we toch niks. Toe mannen, zoekt allen niet tege lijk 1 Waar telt R.U.Z. in onze streek al magazijnen Elewijt, Houthem, Peuthy. ...Steenokkerzeel. Wambeek en Nederokkerzeel, dan Weerde, Campen- hout... daar zijn er geloof ik twee... ook zoo te Sempst... Dat zal bijna alles zijn en bijgevolg valt er ons nog heel wat te verrichten, aog heel wat dorpen in te nemen... Weet ge wat We mogen niet vergeten dat in onze vereeniging alle macht komt uit de samenwerking van Jan en alleman... Welnu we gaan de propaganda en de landbouwkundige diensten van Redt U Zeiven eens bij de ooren trekken... 'n Goed gedacht 1 Want die man nen hebben er toch "n beetje schuld aan. Vergeet niet dat ze overstelpt zijn met werk... Da's niks, ze zijn er om te werken en ik weet b(j ondervinding dat werken hun grootste rust is. Dan vooruit 1 We kunnen beginnen met afdee- lingen op te richten, waar we reeds n aantal leden tellen zooals Houthem, Peuthy enz. En dan Wel heel simpelkens. 't eene dorp na 't andere op 'n verstandige, goed na gedachte wijze aanpakken. 't Zal niet gemakkelijk gaan I Ja maar de meester bij ons die zegt altijd Moeie'ijk gaat ook.en waar moeielijkheden te overwinnen zijn is men immer strijdlustiger, daar hecht men meer prijs aan. Als we bijv. iets gemak kelijk verkrijgen, vinden we het veel minder interessant dan wanneer men er dagen en maanden heeft moeten om strijden. T'akkoord, maar als we beginnen mogen we niet loslaten 1 Onverdroten doorwerken tot het volledige einde. De meester had totnogtoe kalm ge luisterd. stil vOortpaffend, maar nu kwam hij er ook tusschen i Mag ik nu 'ns mijn gedacht zeg- flen, mannen la zeker, meester 1 Welnu, ge zult zeker overwinnen, mits trouw aan uwe vereeniging te blij ven, mits betrouwen te hebben in uw arbeid, en mits onverpoosd te WER KEN] De spitsmuis ook dol geheeten, deed nog niet lang geleden hevig haar beklag over het dolle mensch- dom, dat geen onderscheid kan maken tusschen haar en die lastige knaagdieren van muizen, die over al in- en uitwippen op zoek naar alle lekkere brokjes, die ze op hun gemak oppeuzelen en tot overmaat van tergerij er hun eigen vuilig heid bij laten liggen om aan de menschen te zeggenHier heb ik aangezeten. Nog niet lang geleden heeft mijn jongste broeder er het leven bij ingeschotenhij ook was dol kwaad op een muis die maar gedurig in het meelzakje zat van moeder de vrouw, die koeken bakken wou om haar man en haar kroost eens aangenaam te verras sen, doch hij werd gezien op het juiste oogenblik dat hij dat vraat zuchtig knaagdier dooden wilde en onbermhertig afgemaakt. Se dertdien ben ik wijzer geworden en heb naar den raad geluisterd van mijn ouden vader die me zoo dikwijls zegdeZwicht U voor de menschen, ze kennen hun vrienden uit hun vijanden niet, ze zijn te dol om onderscheid te maken tusschen ons en dat venijnig muizengebroed waar wij ook een eeuwigen haat aan toedragen en hen helpen wil len om het uit te moorden. Ik leef hier nu in 't open veld, verre van alle gemeenschap met de menschen in een oud mollenhol. Hier kan ik met hen verstoppertje spelen wanneer het hen soms lus ten zou me te dooden. Hun gezicht moet nochtans beter ontwikkeld zijn dan het mijne, want op verren afstand merken ze me op, zelfs veel vroe ger dan ik ze zelf heb gezien. Hoe is 't Gods mogelijk dat ze nog niet hebben aangestipt dat, alhoewel kleiner dan een gewone muis, mijn snuitje veel langer is en ik er den naam van spitsmuis heb aan ver diend. Een gebrek is het niet, want is mijn snuitje lang. ik wacht er me wel van het overal tusschen te steken en zal ook niemand snuiten als vele menschen doen die hun slechte waar aan te hooge prijzen afzetten. Dat snuitje komt me uitstekend te pas om met tasten en rieken mijn voedsel op te sporen. Daar bij de staart van een gewone muis, is zoo kaal als een kei, de mijne is behaard. Denk daarom toch niet dat het venijn me in den staart zit, verre van daar, in gansch mijn slank lichaam is geen zierken venijn te vinden. Ik leef om goed te doen en mijn borstelige staart, die me enkel als sieraad en onderscheidingsteeken dient, zal daar niets aan verande ren. Vraatzuchtig ben ik en ook bloeddorstig. U ziet dat ik mijn gebreken niet wegstop als sommi ge groote staatslieden die maar gedurig vredesconferenties hou den, om zich als zachte lammekens te doen doorgaan, als het inwendig slechts vraatzuchtige en bloeddor stige gieren zijn, die in 't publiek van vrede spreken en in "t geniep den oorlog voorbereiden. Ik durf ronduit bekennen dat ik een vraat zuchtig diertje ben, ik moet gedu rig eten, moest ik slechts eenige uren zonder voedsel blijven, dan stierf ik van honger, 't Is al meer dan eens voorgevallen dat er van mijn rasgenooten den wreeden hongerdood stierven. Om het leven te behouden aten ze dan wel eens hun eigen jongen op, of deden zich te goed aan een jong vogeltje, maar wie zou hun dat als een verwijt durven aan- k wrijven Bloeddorstig ben ik ook, ja, zoo bloeddorstig als een tijger, ik vervolg de schadelijke veldmuis, die zich met niets anders dan nut tige planten voedt, ik spring ze op het lijf, bijt ze met mijn scherpe tanden in den nek, zuig haar bloed uit, dood ze en vreet ze op. Daar om moogt ge me gaarne zien, men schen. Wat ik voor U doe, ver dient uw dankbaarheid en 'k weet het, velen van ons worden door U gedood uit loutere onwetendheid, omdat we haar op ons lijf hebben dat met muizenhaar nauw verwant is en ze niet eens nauwkeurig let ten, noch op onzen snuit, noch op onzen staart. Nog een geluk voor ons dat we het in volle licht niet lang uithou den kunnen en dan ook zelden bij dage onder de oogen van de men schen loopen. 't Is binst den nacht dat we op jacht gaan, het heldere daglicht werkt verblindend op onze oogen. Dat groote gebrek heeft ook al menige dollevens ge kost bijzonder in den zomer bij groote warmte sterven we ras boven den grond omdat we ons hol niet meer vinden en dan bij gebrek aan voedsel een ellendigen hongerdood sterven. Maar wie heeft er geene gebre ken, doch ik durf ze onder de oogen van iedereen brengen, ik hoef ze niet weg te stoppen, want benevens die gebreken heb ik ook eigenschappen die ik als een be voorrecht aandeel van den schep per mag beschouwen. Ik leef 't meest onder den grond en kan mijn kleine oorkens met een klepje sluiten, zoodat er noch vui ligheid, noch aarde, noch vocht kan indringen, wanneer ik onder den grond allerlei wormen en spekmaden opzoek en daarvoor in die onderaardsche gaanderijen graven moet. In losse gronden durf ik het zelfs aan kleine openingen in den bodem te maken, doch een mollenhol vind ik uiterst gemak kelijk en modern aangelegd. Ware het inderdaad niet beter dat sommige menschen wat beter hun eigen gebreken bekeken dan zouden ze 't voorzeker laten van te durven beweren dat we vergif tig zijn. Vergiftige tongen zijn het, anders niet. Dat we een onaange- namen lijfreuk verspreiden dat is waar, doch dat is slechts om onze vijanden op afstand te houden. Spijtig genoeg dat dien lijfreuk nog niet sterk genoeg is om de menschen op eerbiedigen afstand te houden, dan zouden we ten minste vrij mogen leven om onze diensten onbekommerd voort te mogen bewijzen aan den land bouw. Ik heb er aangehouden de menschen eens goed in te lichten over alles wat het spitsmuizenge- slacht aanbelangt, en het is te ho pen dat we in de toekomst van geen dolle jachten op dollekens meer zullen hooren spreken. Onze agronoom Ing' K. Hambrouck zal gedurende de maand April op vol gende dagen te spreken zijn Te AALST, alle zaterdagen der maand van 9 tot 11,30 uur, in het lo kaal "De Koornbloem Groote Markt. Te NINOVE op Dinsdag 10 April, van 9 tot 11 uur, in De Groenpoort bij de wed. Haelterman, Groenselmarkt. Te EPPEGEM op Maandag 23 April, van 9 tot 10.30 uur. in ons Hoofdmagazijn. R. U. Z. stelt een rechtskundige ten uwen dienst alle zondagen van 9 tot 11,30 uur in ons lokaal te Aalst. Onze leden hebben dus alle gemak kelijkheid gauw en degelijk ingelicht te worden... aan hen ruimschoots gebruik te maken van onze inlichtingsdiensten 1 BELG1E De Regeeringspolitiek tot bevor dering van den woningbouw. Het standpunt dat wij hier ia verscheidene hoofdartikels met klem hebben verdedigd n 1. de uitbreiding van de werking der Nationale Maatschappij voor goedkoo- pe woningen gepaard met nieuwe staats- premiën voor het bouwen van goedkoo- pe woningen, werd verleden week uit drukkelijk bijgetreden door den Heer Heyman minister van Nijverheid,Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg. Deze heeft in den Senaat verklaard dat de kroostrijke gezinnen bij voorkeur zouden in aanmerking komen voor het betrekken der woningen gebouwd door de maatschappijen voor goedkoope wo ningen. Verder heeft hij zich een geestdriftig voorstander verklaard van het stelsel der staatspremiën. Deze laatsten zouden toegekend worden aan al de minvermo genden die na 15 Maart 1926 een goed koope woning zouden bouwen. Het bedrag der premie zal merkelijk verhoogd worden ten voordeele van de kroostrijke gezinnen. Het maximum-bedrag der inkomsten waarover de premieaanvragers mogen genieten, alsmede de kostprijs der ge bouwen zal aangepast worden aan de huidige waarde onzer munt. Verder is er een wetsvoorstel hangen de voor de kamers waardoor vrijstelling van grondbelasting wordt voorzien,voor een duur van tien jaar, ten voordeele van de personen welke binnen voormeld tijdperk woningen oprichten wier kada straal inkomen een zeker maximum niet overschrijdt. De minister kondigde aan. dat de Heer Houtart minister van Financiën, te zijner beschikking reeds de noodige kredieten had gesteld tot het terugin- voeren van het premiestelsel. De Regeering is aldus opnieuw den goeden weg ingeslagen. Wij juichen de houding van den minister van Nijver heid en Arbeid van harte toe, daar zij overeenstemt met het standpunt steeds door ons verdedigd het privaat iniatief alsmede de openbare besturen dieaen innig samen te werken tot bestrijding van de woningkrisis, wil men binnen af- zienbaren tijd en op doelmatige wijze den woningnood oplossen. Het Index-cijfer in Maart. Zoo als wij het in een vorig nummer voorza gen is het indexcijfer der kleinhandels prijzen tijdens de maand Maart eenigs- zins verder gedaald. Het bedroeg op 15 Maart voor heel het land 806 tegen 811 in Februari, hetzij dus eene vermindering van 5 punten. Vobr de verschillende provintiën werd het vastgesteld als volgt t Antwerpen 820 Brabant 820 Oost-Vlaanderen 798 West-Vlaanderen 792 Limburg 799 Henegouwen 830 Luik 798 Namen 793 Luxemburg 806 Ziehier bij vergelijking het index der maand Maart voor de vorige jaren. 1920 - 1921 - 1922 - 1923 - 1924 445 - 411 371 408 - 510 1925 - 1926 - 1927 - 1928 511 521 771 - 806 Het indexcijfer is de aanwijzing der verhooging van de kleinhandelsprijzen ten opzichte van het jaar 1914, dit laatste jaar vertegenwoordigd zijnde door het basiscijfer 100 In een volgeed nummer lichten wij de beteekenis van het index der maand Maart nader toe. Uitroeiing van het Synchytrium endobioticum (zwarte kanker der aardappelen). Alle voortbrenger of bezitter van aardappelen, die de aanwe zigheid van zwarten kanker (Synchy trium endobioticum) vaststelt in zjjne teelten of in zijne bewaarplaatsen, is verplicht er onmiddellijk aangifte van te doen bij den burgemeester der gemeente. Deze zal telegrafisch den minister van Landbouw er van verwittigen. De aardappelknollen, geoogst op een grond die de opziener van den dienst voor plantenziekten heeft verklaart be smet te zijn door Synchytrium endobio ticum, mogen niet van den grond weg gehaald worden, tenware zij eerst ge kookt werden. Het is verboden aardappelen te be waren of te verbouwen op de door Syn chytrium endobioticum besmet verklaar de plaatsen. De opziener van den dienst voor plan- i tenziekten mag, in bepaalde gevallen dit verbod uitbreiden tot andere gewas sen wier bewaring of teelt gevaar zou kunnen opleveren voor het verspreiden van Synchytrium. De opziener van den dienst voor plan tenziekten mag afwijkingen van de bo venvermelde beschikkingen toestaan, onder andere voor het doen van opzoe kingen, of waar het de teelt betreft van variëteiten bekend om haar weerstands vermogen tegen Synchytrium endobio ticum. De misdrijven tegen dit besluit zullen bestraft worden met de bij artikel 21 van het koninklijk besluit van 2 Septem ber 1922 voorziene straffen. Wanneer de toepassing van deze be schikkingen groote schade aan den be- bouwer der gronden zou toegepast heb ben. mag de Minister van Landbouw tot het verleenen eener vergoeding be sluiten. Gezondheidswerken. In de belgi- sche grondwet vindt men een artikel hetwelk luidt alsvolgt Alle Belgen zijn gelijk voor de Wet„. In wat die ge lijkheid bestaat, kan licht bewezen wor den. In het jaar 27 kende de belgische regeering voor het uitvoeren van ge zondheidswerken 804.585 fr. toe aan de vlaamsche provintiën en 2 millioen 462 245 fr. aan de waalsche provintiën. Dit maakt zoo maar een verschil van 1 millioen 657,660 fr. ten onzen nadeele. Nochtans we betalen meer belastingen... voor anderen. Op den vlaamschen bui ten zijn geen gezondheidswerken noodig volgens onze regeeringslui. De aanstaande prijskamp voor kweekpaarden. De negen en dertig ste prijskamp voor kweekpaarden. inge richt door de koninklijke maatschappij Het Belgisch Trekpaard zal dit jaar plaats hebben in Juni in de Hall van het Jubelpark (Cinquantenaire). Onze paardenkweekers mogen deel nemen aan den prijskamp in 35 reeksen, waarvan 11 voorbehouden zijn aan de hengsten van het zwaar belgisch trekras. 3 aan de hengsten van het ardenneesch ras, 13 aan de merries van het zwaar trekres, 3 aan de merries van het arden neesch ras, 3 aan de bijzondere prijskam pen en 2 aan de kampioenen. De prijzen bedragen 90,000 fr., waar van 50,000 fr. in speciën, 11 kunstvoor werpen en 400 medaljen. Naar de afschaffing der uitvoer- taksen Aan een afvaardiging van de katholieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat heeft de Heer Houtart minister van Financiën de volledige (Zie vervolg 4' bladzjjde). IHIHIHHIHUnillHi Gij hoeft geen schrik te hebben voor brand of diefstal. In de BANQUE DE LA DENDRE vindt gij coffre-forts te uwer beschikking, voor eenige centiemen per maand: Gansch kosteloos kunt gij er de trek kingen doen nazieH van uw loten van Brussel, Gent, Antwerpen, enz. en gij kunt er ook al uw koepons uitwisselen zonder kosten, ook in bewaarnemlng van titels. De volstrekte geheimhouding ie ver zekerd. Rekeningen op zicht2,00 */e. Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 4,10 °/o Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 5.50 De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen ki onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. REGELMATIGE AFVAARTEN MET Snelle Prachtstoomschbpbn; Ruime en schoone inrichtingen voor kabien en 3* klas passagiers Alle passagiers worden in gerieflfyke kajuiten ondergebracht. Doorbiljetten voor alle bestemmingen in de Vereenigde Staten en Canada Drukwerken en alle inlichtingen worden 1 kosteloos verstrekt op aanvraag door Kammenstraat, 22, Antwerpen en door de agenten t HaeltertR. Heyman Denderleeuw j P. Van Stalle, aan de StatieWerteren i F. De Veirman, Korte Kouterstraat, 17, en in al de steden van België. flOOOffiSOMQOA ■amnn - v, '-51 wflw A' i -W v j fijt" 'r. '"Sr-*.: 'r A NAAR 4- -l '""ft' ■w

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3