I <L «HANDELSBANK J Aan de Landbouwers ri 'J 8 i "SIMPLEX 8 i 8 Edouard de Saint-Hubert Werkzaamheden der maand Mei Boekbeoordeeling Bestel heden nog uw zaaimachien j Stanislas CUPPENS Erpe - Dorp Huismoeders, bemint uw prolij t HANDELSBANK N. V. Algemeen Agentschap LOUIS CUVELIER Breuklijders Aarzelt niet meer IK BEN GENEZEN WUB 1H3H IMIMMMsaaMI I MIMI len ijzersulfaat. sylvinite, vernietigt men meer en meer het onkruid nut bespannen sproeituigen (6 7 1 vitriool per 1001 water) In sommige streken, zijn er aannemers die deze besproeiingen uitvoeren tegen 100- 150 fr. per Ha. erwten en paardeboonen zijn goed uitge komen. De jonge klaver staat zeer weel derig en het gras begint te groeien. De fruitboomen hebben overvloedig ge bloeid. Veeteelt: Het vee werd ietwat later in de weide gebracht, ten gevolge van het koud weder. Talrijker waren de ver handelingen van vee bestemd voor de weiden melkkoeien werden immer ge vraagd tegen hoog? prijzen kleine op slag in slachtvee. Toestand van de markt: Er zijn niet veel inlandschegranen meer beschikbaar. Ziehier eenige prijzen, ten titel van in lichting, per 100 kgr.: tarwe 181-190; rogge 180-190; haver 200-210; hooi 65; stroo 35 40 aardappelen 60-75 chicoreiwortelen 32 chicoreiboonen 155 165 hop de 50 k (Poperinghe) 1927 300 1928 550 tabak, stil in het Werviksche 8 8,50 de kg.in de Semois vallei, wordt de tabakoogst 1927 ver kocht aan 13,50-14,50 de kg. boter 28- 31 de kg met gewonen afslag, gezien het seizoen, einde der maand eieren 0,60-0 65 't stuk. Slachtveede kg levend gewicht vet vee. 1' kwaliteit 6-7,60, gewoon vet vee 5,50 6,50 mager vee 5-5,50 vette kalveren 9 10; vette verkens 8 8 50; biggen van 8-10 weken 150-180 't stuk. BALKAN Is een oorlog mogelijk Het valt niet te loochenen, dat de politieke toe stand op dit oogenblik zeer troebel is in Europa Twee gevaarlijke brandpunten liggen te vinden in Albanië een in Lit haunie. In het Zuiden staan twee groepen te genover elkanderItalië en Jougo Slavie ln geval van gewapend konfltkt zou Frankrijk buiten eiken twijfel zijn legers, of ten minste een gedeelte vaa zijne le gers, ten dienste stellen van Servië De kleine Balkanstaten kunnen neutral blij ven in geval van oorlog, maar het ware te vreezen, dat de eene staat na den an deren in den oorlog zou gesleurd wor den Frankrijk en Servië zouden wellicht op de hulp van Rumenië mogen reke nen, terwijl Bulgarië en Hongarië met de Joego Slaven zouden meedoen De houding van Griekenland en van Oostenrjjk is meer twijfelachtig alles zou afhaogen van de omstandigheden en van de voordeelen. die de overwin ning van deze of geene groep zou bij brengen. In geval van oorlog zou Frankrijk willen bewaard blijven van eenen moge- lijken aanval vanwege Duitschland dat is de reden, waarom Frankr jk met zulke koortsige haast zijn Oostergrenzen wil versterken en waarom dit land dergelijke versterkingen wil opdringen aan ons land 1 In het Noorden ligt de twistappel te vinden in Lithaunië. Een aanval van Polen op deze kleine republiek zou de tusschenkomst van Rusland voor gevolg hebben. Laat ons hierbijvoegen, dat de twee oorlogen terZelvertijd zouden kunnen uitbreken. Wat zou in geval van oorlog de rol zijn van Duitschland en van Engeland Dat is de vraag waarop men moeilijk kan antwoorden. Het is bijna zeker, dat Engeland het onmogelijke zou doen om Duitschland tot de onzijdigheid over te halen, hetheen de rol van Engeland zou vergemakkelijken Maar moest Duitsch land tegen Polen of tegen Frankrijk op trekken, dan zou Engeland natuurlijk ook in den oorlog moeten komen Het ware nogmaals een wereldoorlog. Wat er ook van zij, wij meenen, dat de toestand van België in geval van oorlog niet dezelfde zou zijn als deze van 1914 en het zou kunnen, dat wij onder de bescherming van Engeland, eene neutrale positie zouden kunnen be houden Dat ware natuurlijk voor ons de beste positie. Maar al deze oorlogsgeruchten moe ten vooralsnu niet al te veel verontrus ten. De groote mogendheden, Italië niet uitgezonderd, weten welke vruchten er van een gewapend konflikt te verwach ten zijn. Het is overigens te hopen, dat de Raad van den Volkenbond dirmaal han delend zal optreden. De konflikten zijn scherp ingewikkeld, maar zij zijn niet onoplosbaar. Niemand zou overigens de verschrikkelijke gevolgen van eenen nieuwen wereldoorlog kunnen bereke nen en de praktische uitslag ervan, zelfs voor de overwinnaar, ware meer dan negatief. Laat ons hopen, dat de vrees het be gin der wijsheid zal zijn voor de volke ren die snakken naar meer macht en naar meer welvaart ENGELAND Een wet op de loterij De politie ke medewerker van de Evening News meldt dat een aantal Lagerhuisleden (tappen hebben ondernomen om de lote rijen en de "sweepstakes,, wettelijk toe laatbaar te doen worden. Zoodra het wetsontwerp op den totalisator op ren banen is aangenomen, zullen ze de re geering verzoeken, het Lagerhuis in de gelegenheid te stellen, een wetsontwerp op de loterijen in behandeling te nemen. Het wetsontwerp behelst, dat zij, die een loterij of een sweepstake op touw zetten, daartoe bij de plaatselijke recht bank vergunning moeten vragen, en dat de schatkist een percentage van de op brengst, bijv. 5 pet., zal ontvangen. Be rekend wordt, dat dit den s aat jaarlijks 2 millioen pond zou opbrengen. Indien er vergunning tot het houden van een sweepstake wordt geweigerd, moet er beroep bij een hoogere rechtbank moge lijk zijn. Men verwacht dat het resultaat van het wetsontwerp zal zijn, dat deze regeling den loterijzwendel zal kunnen weren Een feit is dat er dit jaar reeds voor 3 millioen sweepstakes op Derby is ingeschreven. Het conservatieve La gerhuislid. Dixey, is ervan overtuigd, dat er in het Lagerhuis wel een 75 of 100 leden zijn, die zulk een ontwerp ze ker zoudeu steunen Hij zegt. dat de re geering door de wettelijke regeling van de weddenschappen op renbanen en van den totalisator zich in een dusdanige po sitie heeft gep'aatst dat zij zulk en ont werp redelijkerwijs niet kan afkeuren. DENEMARKEN Drankverbod. De regeering heeft bij de Landsting een wetsontwerp inge diend, waarbij de invoer van en de han del in alle alcoholhoudende dranken in Denemarken wordt verboden, met uit zondering van bier van 2 1/4 procent alcohol eo alcohol die voor geneeskun dige doeleinden bestemd is. EGYPTE Het Eoyptische Nationalisme geeft toe. Reeds heeft de Senaat te Kaïro het wetsontwerp dat Engeland zoo grooten aanstoot gegeven heeft, op de lange baan geschoven en het zal wel spoedig geheel onder de tafel verdwij nen. Overeenkomstig de tradities der Brit- sche politiek, kan het Engeland er r.iet om te doen zijn Egypte met militairen dwang eronder te blijven houden Zoo dra de Egyptische regeering naar rede begint te luisteren, zal militaire dwang de plaats aan diplomatieke middelen rui men en aldus zal voorzie' tig de weg tot nieuwe onderhandeling gebaand worden en het Engelsche oppergezag de Egyp- tenaren opnieuw trachten te overtuigen dat zij vele vrijheden en een voorwaar delijke onafhankelijkheid deelachtig kunnen worden die de verwerving waard zijn. Zoo heeftEngeland trouwens altijd en overal in de wereld gehandeld eerst dwang om een crisis te boven te komen, daarna streven naar verzoening en be vrediging, om geen verbittering in stand te houden Maar daarvoor, zoo meent de Britsche regeering, moet de nationa listische beweging eerst tot het inzicht gekomen zijn dat Engeland's aanvanke lijke lankmoedigheid niet als zwakheid mag uitgelegd worden. In kritieke ©ogenblikken is hardhandigheid het ge baar. dat het imperialisme in stand kan houden endenaar vrijheid en zelfstan digheid strevende volkeren vooralsnog doet buigen. Op de Hoeve. Benuttig de vrije uren om buiten aan gebouwen de noo- dige verstellingen te doen en ze in ge reedheid te brengen met het oog op het inhalen van het hooi en de andere oog sten Verzorg den stalmest. Hij dient vastgetrapt en door begietingen met aal en zelfs met water vochtig gehouden te worden. In de Stallen De dieren op stal gaan tot de groenvoeding over Deze verandering moet trapsgewijze geschie den door stijgende mengeliogen van groen- met droog voeder, en dit gedu rende een tiental dagen. Een al te plotse overgang van voederregirm kan altijd aanleiding geven tor gevaarlijke stoor nissen van het spijsverteringsstelsel. Overwrijf de zweetende paardenbij hun tehuiskomst, en doe ze eten vooraleer ze te laten drinken. Op het Veld Verhaast u de laat ste zaaiïng van beetwortelen te voltrek ken. Ten einde het kiemen der zaden te bespoedigen, late men ze vier en twintig uren weeken in lauw water. Doe de eer ste brakingen zoohaast de rijen zicht baar wo den. Het uitdunnen en op af stand zetten gebeurt vervolgens. Deze bewerkingen mogen niet langer uitge steld worden. Aardappelen. Opkrabbing en aan aarding der vroege variëteiten. Het aanwenden van Bordeleesche pap is een uitstekend voorbehoedmiddel tegen de algemeen gekende aardappelplaag. Zoo de graangewassen lijden aan bleekzucht kan een lichte dosis snelwer kende stikstofmest met gunstig gevolg nog worden aangewend. De tabakplanten in kweekerij b»gin Maart gezaaid, mogen op dit oogen blik uitgeplant worden Zijn de graangewassen door "wilden mostaard overweldigd, strooi met volle hard 's morgens vóór het optrek ken van den dauw, 300 kgr. ontwaterd ijzersulfaat. Op het Neerhof. Laatste maand voor den broeitijd der legrassen Beschut de jonge kuikens tegen zon en vochtig heid. Bezorg hen regelmatig versch drinkwater. i Het Praktisch Landbouwboekhou- den door ita Verrneire, ingenieur agro noom. Ui'gave van den Eigenaars- en Landbouwersbond van Brugge. Onze landbouwers verwaarloozen nog bijoa allemaal het boekhouden, hechten er geen belang aan. En toch is dit in een goed geleid bedrijf volstrekt noodzakelijk Ongetwijfeld kunnen en kele opmerkingen gemaakt worden op het werk van den heer Verrneire, doch bekennen we graag, dat het juist door zijn eenvoudigheid en Z'jn beknoptheid geroepen is om onze landbouwers veel dienst te bewijzen. De Rundveefokkerij in België, door A. Sevenster, Landbouwkundig Inge nieur, Rijkslandbouwconsulent van Ne derland. Uitgegeven door de"Vlaam- sche Boekenhalle te Leuven. Een werkje dat een werkelijke leemte vult, want de woorden van Prof. Fra- teur zijn maar a! te waar Het is nu toch een feit dat we degelijke weten schappelijke studies over onze veehou derij missen Samen met schrijver ma ken we heel de geschiedenis der rund- veefokkerij in België mede en hieruit alleen vallen reeds menige lessen te trek ken. Ook het overzichf der rundveeras sen van ons land getuigt van een heider- gezonde kijk. Wat ons het meest verheugt is de uit eenzetting van Prof Frateur's methode en de werking van het onder zijne lei ding steande Insti'uut voor Huisdier- kunde Dit kapittel bevelen we warm aan al dezen welke nog steeds het uiter lijke alleen nazien of welke alle redding verwachten van melkkontrool bij uit sluiting der erfelijkheidsgegevens. Het boek bevat slechts 70 bladen, is vlot ge schreven en geeft een uiterst volledig overzicht. Ten zeerste aanbevolen. Eenvoudige Bemestingsleer, door B. Jongsma, uitgever P Noordhoff, Groningen. Prijs fl 0,75. Voor den gewonen landbouwer, die geen gelegenheid vond 'n avondleer gang of avondlessen bij te wonen, is dit bo-kje van 'n vijftigtal bladzijden het uitstekend middel, om zich van het ge wichtig vraagstuk der Bemestingsleer» op de hoogte te stellen. Hij vindt er naast de bondige en te vens eenvoudige wetenschappelijke verhandeling van elk der organieke en scheikundige meststoffen, ook de noo- dige inlichtingen over hunne doelmatige aanwending, 't Is dan ook vooral om zijn praktische zijde dat onderhavig werkje voor oningewijden de warmste aanbeveling verdient. Scheikunde voor Land en Tuin bouwwintet kursussen. door W F. A. Grimme, lef raar aan de Rijksbloem- bollenschool te Lisse. 6' herziene druk Uitgave P Noordhoff. Gro ningen. Prijs fl 0 75. De heer Grimme acht zijn boekje ge schikt voor de leerlingen van winter- kursussen, om daarin thuis nog eens na te lezen en te bestudeeren, wat ze op de les hebben gezien en gehoord. We mefcnen echter dat het reeds vol doende hoog staat, om als handboek te dienen van land- en tuinbouwleeraars, gelast met het geven van een middelba ren leergang Ook die leerlingen kun nen het wel nuttig als leerboek bezigen. De vragenlijst (320 vragen) aan het eind van dit knappe wetenschappelijk werkje toegevoegd, is voor den leeraar ongetwijfeld van buitengewoon groot nut en belang. We houden het werkje om zijn klaar heid en eenvoud warm aanbevolen Fabrikatie van kuostmoeders, buizen, ellebogen, chapeaux, Algemeen agent der broeimachienen, The Détroit.,. Alle inlichtingen over 't plaatsen der Mammouthmachienen. Overname der oude machienen aan de voordeeligste prijzen. Alle becoadigheden voor kie- kenkweek Eet- en drickbakjes, drink- emmers, ontsmettingstuigen, regulateurs enz. Alom gekend magazijn van Echte Sottegemsche Stoven, jachten en salon vuren, melkerijkannen, waschstoven, enz. Matige prijzen Trouwe bedie ning. Rechtstreeksche verkoop van den fabrikant aan den verbruiker. Alle soor ten lijnwaad, haif lijnwaad en katoen, alsook grauw katoen, blauw lijnwaad en jaspé in alle breedten en kwaliteiten. 35 beterkoop dan elders. Groot. Klein. Maurice D'Hollander Moorselbaan, nr 206, AALST. Wilt Gij zekerheid 7 17 Plaats dan uwe beschikbare gelden bij de Kasbons op naam of aan drager 6 maanden 6 °/o bruto of 5,01 netto 3 maanden 5,s0 °/o bruto of 4.59 1/4 netto Rente op voorhandbetaalbaar. SPAARKAS ZICHT 5 bruto Hoofdzetel t 1, Katauderberg, 1, GENT De tijd nadert dat gij uwe landbouwmachienen zult aanschaffen. Alvo rens uwe aankoopen te doen, raadpleept mijn talrijk kliëoteel over de merken der machienen welke ik sedert jaren in gansch de omgeving gele verd heb en gij zult de beste uitslagen vernemen van de Zweedsche maai- machines Viking wereldberoemd om huane goede werking, en snerkte, met gesmede stalen wielen, best geschikt om in een degeljjk pikmachien te veranderen. Nieuw model Zaaimachientjes voor alle zaden. Braak- en Kuilmachienen met de hand en gespan. Dorschmachienen met motor of manegie. Wanmolens, schoepers, hooiraken laatste model. Zaaibakken, Beerpompen in alle lengten. Aardappeluitroeiers voor een paard merk Sama ook groote modellen. Al de werktuigen van het gekende huis Mélotte Waschmachienen merk Unie met de hand en motor. Alle herstellingen worden met zorg afgewerkt aan voordeelige prijzen en al de verwisselstukken z(jn in magazijn of kunnen onmiddellijk besteld worden. Sreedestraat, 27, (nabij de stokerij Le Lion d'Or AALST. Verrekkingen, Zinkingen van de Maag of Baarmoeder, radikaal verdwenen door de methode Nikolas. Ziehier onder de talrijke blijken twee brieven van mijn GENEZEN kliënten. TE AALST, Hotel St Jean, Statie, alle Zaterdagen vanaf 9 uur 's morgens tot 4 uur namiddag Te DENDERMONDE, Regent Ho- statie, alle Maandagen vanaf 9 uur 's morgens tot 4 uur namiddag. Spaart 25 granen. Geeft een meeropbrengst van 15 20 Onmiddellijke levering. Thans kunt ge reeds ons zaaimachien bekomen en slechts in September betalen of later nog. m Etablissements Naamlooze Maatschappij TJS ORP-LE-QSAKö ----- iBÉfififfiSMift 1 Alle Beurs- en Bankoperaties aan de voordeeligste voorwaarden Agentschappen eo Bijkantoren door gaosch het Vlaamsche Land, Wendt U H volle vertrouwen »ot ot»»e Agentschappen te AALST A bert Lienaertstra«t, 10 HFRZFLE Peperstraat - DENDFRHAUTEM Cyr Va Damme - ERËMBODEGEM J Van den Bossche KERKXKEN Tem merman L1EDKKERKE: M »dcst Van Droog^nbroeck - PAMEL Judo Willems - TERALPHENE Th Guldemont, Daelsrraat - ERPE Mev. J Van den Berghe-Der- noncour - MOORSEL Ces MuyUcrt. Ni^uwstraat - BAEVEGEM J. Van Impe. Wie op de hoogte wil blijven in zake Beuntendenz. abonneert zich op de M BEURSBODH Het beste weekblad voor flnantieele en ekonomische belangen. Een abonnement tot einde 1928 kost slecht 15 fr. Proefnummers op aanvraag. I n BREUK r] t> Zonder heelkundige bewerking, zonder g* werk te verlaten. Zonder banden met rugveeren en onderdij- ZZ=ZZZZZ=ZZ== toestellen. Mijnheer NIKOLAS, Specialist, Brussel. Ik ondergeteekende, Gustaaf Buysse. wonende te Doel. bestatig dat ik door uwe ge neeskundige bewerking mi] op den tijd van vier maand GENEZEN heb van zware breuk, terwijl ik dagelijks mijn arbeid heb voortgezet. Daarom dank ik U hartelijk en wensch dat de noodlijdenden dezer kwaal U gene gen mogen zijn. (get.) Gustaaf Buysse. Geachte Heer, Doel, 27-9-1926 Ik houd er aan Lied. mijD besten dank te betuigen omdat ge mi) op zeven maand, ZONDER OPERATIE, van mi)n breuk genezen hebt. Heden gevoel Ik niet het minste ongemak en Ik mag U verklaren dat ik GANSCH GENEZEN ben. Aanvaard, geachte Heer, met mijn oprechten dank, mijn gevoelens van hoog achting. (getConstant Van Lysebetten. Ham me a/D, 5 September 1926. Gij kunt gelijk bovenvermelde personen, dezelfde altslagen bekomen. Mijn zieken zeggen niet t Ik gevoel mij beter. Zij zeggen t Neem de methode aan van den beroemden specialist NIKOLAS, gewezen bestuurder van liet Instltut voor breuk, te Parijs, 36, rue du Cotentin, die zoo BEKEND en BEMIND wordt in de provincie. Hij zal kosteloos raadplegen van 9 tot 14 uur i a

De Koornbloem | 1928 | | pagina 4