Kleine Aankondigingen flaaimacfiienefl Aan de Landbouwers "1 I •LYiHANDELSBANK I J De Maai- en Pikma- chienen Osborne LANDBOUWERS. Leert HERT S Wendploeg kennen FRUITLADDERS Alice Nahon Zitdag te Eppegem Koelbloedigheid Nog iets over Knolvoeten ■I E. BAEYENS, Statie, Haeltert Alf. HERTECANT Zonen Rechtskundige Dienst» Opletten Voor Iedereen Plantenziekten Te koop GUSTAAF VIDTS, Algemeen Agentschap LOUIS CUVELIER HANDELSBANK N» V. RIJKHEID AAN VOEDSTOFFEN. - m 4 Vlamingen van beteekenis Alice Nahoa behoort tot de begena digden die met hun eerste bundeltje het publiek dadelijk sympathiek stemmen neen, zij heeft dadelijk haar lezers geheel gewonnen 1 Zij heeft in onzen tijd van streng geestelijke kunst, den weg tot het hart gevonden. Ze gaf twee bundeltjes gedichten uit Vondelingskeos en Op- zachte Vooizekens Zoo eenvoudig en onge zocht en zacht als de titels, klinken ook haar gedichten i fijn-zinderend, wee moedig en teer. Een natuurlijk en onge dwongen zingen als de vogels in len tetijd. Ze is populair in Vlaanderen gewor den, niet door duurbetaalde reHaam of aanstellerij, maar door 't innig uiten van wat er in haar ziel omging. Ze is een dichteres bij Gods genade Alice dicht, zegt I. Querido, omdat ze zingen moet, zoo open, zoo klaar, zoo zonder diepe en donkere wrochtselen van verbeelding, ze zingt zooals ze is en ze is zooals ze zingtheerlijk arge loos en toch zoo innerlijk vol aandacht en fijnheid van gevoel Door haar werk fluistert een ziel in smart, haar verzen schrijnen van wee moed, soms van vertwijfeling. Reeds vroeg leerde ze de ernst des levens ken nen. Arbeiden was ook voor haar de strenge wet. Ze voelde zich aange trokken door de ongelukkigen en de zieken en wijdde zich aan den verple gingsdienst. Ze werd erg ziek en lan ge jaren was haar jong, teer leven in gevaar. En toch vloekt ze het leven niet 1 Ze dicht geen sombere jeremiaden, want voor haar is de smart een element van genade, een zielsloutering. Al is de strijd in hart, van haar jong le ven tegen wree- de werkelijkheid, hard geweest, toch heeft ze stilaan leeren berusten, noch tans vol hoop op Gods goedheid en liefde. Stervenspijn Daar hangt wat adem van m n ziel Op iedere weg, in iedre bloem Daar blijft 'n beetje van m'n hert In al de namen, die 'k vernoem. En 'k voel m'n oogen stil verwant Aan ieders wee, aan elks verblijen. Gij, die mij leven hebt geleerd, God, leer me scheien. M'n God, ik kan, ik kan nog niet Daar woont in mij geen stervens-rust M'n ziel is nog niet uitgezeid, M'n mond heeft niet genoeg gekust. Zie in m'n kijkers fonklen nog Te lang verkropte jonge lusten Gij, die me hunkeren hebt geleerd, God, leer me rusten. Onder m n voeten reuzien stil, Verdroogd en bruin, Oktoberblaan Neem Gij m'n handen, God ik kèn. Ik durf er haast niet overgaan. M'n zwierge tred is niet gewend Te trappen op illuzie-scherven... Gij die me leven hebt geleerd, God, leer me sterven. Alice Nahon. Ze is boven haar leed uitgegroeid, want ze houdt zich niet met haar eigen ik alleen bezig. Neen Ze wil rond om haar liefde en goedheid en schoon heid en geluk verspreiden en dat door 'n kleine, simpel-goede daad„. In haar broos bestaan mag ze van geen groote re droomen... ...Wees gij voortaan mijn groote taak, Mijn stille vreugd, mijn eenige wraak... Mijn doel van iedren dag. In al haar eenvoudigheid is ze draag ster van hooge idealen Laat ons tot geschenk vereenen Wat van u en wat van mij Laat ons 't brengen aan diegenen. Die nóg armer zijn dan wij. Zóó klinken al haar liedjes: spontaan, pretentieloos, stemmig, volmaakt zan gerig, helder schoon. Een Zuid-Afrikaaosche kritiek over haar werk, luidt aldus Dit is alles egte en innige hartetaal, gegroei uit eie (eigen) ontroering en aan ons vertolkt met reine sielsmuziek. Alles is so een voudig gese (gezegdj dat selfs die onge- letterdste onder ons die verse kan ver staan en geniet 'n Digteres met sulke suivere en be toverende klanke moet beskouw word as 'n ware gave aan ons Dietse stam.,, Onze rechtskundige zal op Zondag 22 Juli evenals op Zondag 29 Juli GEEN zitdag houden. Heer Ingr K. Hambrouck zal zijn zit dag te EPPEGEM houden op Maan dag 23 Juli, van 9 uur tot 10 uur 30 dus niet op 30 Juli, zooals in een onzer vorige nummers vermeld. Koelbloedigheid is 'n kostbaar iets, ten minste als men er kan meester over blijven Het is heel erg van zijn koel bloedigheid te verliezen. Het is alsof een monster, dat in den mensch huist, los geraakt en onbedwongen de wreedste verwoestingen aanricht. Dit hebben al degenen ondervonden die op n gege ven uiterst gewichtig oogen blik van hun leven niet kalm zjjn gebleven. De ondervinding heeft ons allen stel lig geleerd dat het goed is te weten hoe sterk dat monster, onze vijand, die wij heethoofdigheid, opschietendheid of zelfs kwaadheid kunnen noemen, werkelijk is, maar 't bijzonderste is nog dat wij het onthouden en later bij dergelijke geval len meester blijven van ons eigen zelf De sterkte van omen wil, de macht van onze koelbloedigheid kennen, is weten hoeverre men spreken mag en dikwijls of men in het geheel spreken mag want in veel gevallen is het voor veel personen raa izaatn te schitteren door hun afwezigheid... of ten minste van te wachten eet dat men handelend optreedt 1 Een in schijn nietig woordje, in haast gesproken is soms genoeg om in enkele oogenblikken zooverre onze koelbloe digheid te verliezen, dat we voor ande ren onkenbaar worden. Konden wij in zulke oogenblikken van opschieten ons eigen zien. we zou den ongetwijfeld beschaamd achteruit trekken, om zoo spoedig mogelijk te bedaren De goede oude raad van tienmaal zijn tong te draaien vooraleer men iets zegt, is in veel gevallen de beste remedie want is spreken zilver, zwijgen is goud waard Tracht men ons kwaad te ma ken, niets zeggen is nog veruit best Hoe dikwijls zien wij geen verstan dige menschen, die door iedereen geacht worden, veranderen in kinderen of zelfs dwazen, als ze hun zelfbeheersching ver liezen. Men weze nooit te zeker van zich zelf, vooral als men eenigszins bedron ken is. Men wake dan nog meest op ieder oogenblik, op ieder woord, dan zullen we meester blijven van ons zelf. Laat ons dit immer indachtig zijn, laat ocs overal en aitjjd kalm en koelbloedig blijven, wij zullen er niets bij verliezen, maar dikwijls veel bij winnen, en 't kan wellicht ocs geheim wezen om vooruit te gaan, immer hooger op de maatschap pelijke ladder, iets waar wij, met reden, allen mogen naar trachten. In onze vorige bijdragen hebben we beurtelings onderzocht wat knolvoet of knobbelziekte ishoe zij ontstaat en zich ontwikkelt, verder welke middelen ten onzen dienste staan om die ziekte te be strijden. Bij het jongst ontdekte middel, dat belooft zeer doelmatig te zijn, hebben we niet geaarzeld langer te blijven stil staan. Daar het hier gaat om iets dat van uitnemend belang is voor de landbou wers zetten we hier nogmaals ten gerieve van hen die om de eene of an dere reden onze bijdragen niet mochten gelezen hebben de zaak zeer bondig uiteen Het haalde proefnemingen hebben aangetoond dat cyanamide op de stop pels gestrooid tegen 300 tot 400 k. per Ha. en op de gewone diepte onderge- ploegd, zooniet geheel dan toch merke lijk de knobbelziekte bij de rapen tegen houdt. Hierbij dient aangemerkt dat de rapen aanstonds na het omploegen van de cyanamide mogen gezaaid worden. Vele landbouwers die ons hierover raadplegen waren ongerust nopens dit laatste punt en meenden dat het zaad misschien zou kunnen verbrand worden. Welnu dit feit werd tot hier toe in de proefnemingen nog niet vastgesteld. Anderen waren de meening toegedaan dat de geoliede cyanamide die tegen woordig gewoonlijk in den handel voor komt, misschien minder goede uitslagen zou geven dan de ongeoliede. We heb ben hierover aan bevoegde zijde inlich tingen gevraagd, waar men ons mede deelde dat er geen noemenswaardig ver schil bestaat tusschen de werking van die twee soorten, maar dat de cyanamide enkel met... een klein deel olie vermengd wordt om het uitstrooien te vergemak kelijken. Er werd ons nog medegedeeld dat cyanamide bij de voornaamste land- bouwsyndikaten en vereenigingen te verkrijgen is, doch dat het de landbou wers sterk aangeraden wordt, bijtijds hunnen leverancier aan te spreken opdat deze zijne schikkingen zou kunnen nemen. Hier is misschien 't oogenblik geko men de aandacht te vestigen op het feit dat al wat hier over den knolvoet ge schreven werd, steunt op proefnemin gen. Geene holle woorden, geen getheo- rizeer 1 (Ingezondtn) kosteloos voor de ledesï-Iezers van De Koombloem Vaars, einde dracht, bij Em. Muy- laert. Boschkant, Herdersem. Jaarling en jongere vaarzen, af stammende van beste ouders, Neerhof, Wieze. Door vermindering van bedrijf, b?ste koe, vierde kalf, eiade dracht 12 Augustus, bij Benoit Van den Steen, Botei melkstraat, 62, Aalst Mijlbeke. Beste koe, 3de kalf, eiude dracht 28 Juli, 'bij Isidoor Ledegen, Groen straat, 218, Aalst. Allerbeste koe, derde kalf, bij Ce- sar Bruylandt, Erembodegem, Gestjes. Door vermindering van bedrijf, beste koe, vijfde kalf, einde dracht 13 Augustus, bij Joannes Ottoy, Nieuwer- kerken, Dries. Schoon vaarzekalf, rood bont, 8 dagen oud, bij Felix Vy verman, Meire, Oostdorp. Twee zeugen, einde dracht, b(j Petrus De Graeve, Vondeien, Dender- hautem. Drie zeugen, 15 weken dracht, bij Jozef Ceulebroeck, Haeltert, Eede. Schoone Groenendael, een paar karre wielen en een zaaimachien, bij Octaaf Redact, Welle, Wildebeek' Varaf 1 Maart kiekjes, leghorns, coucous enz,, bij Benoit Verbeken, 278, Bouchoutstraat, Hekelgem. Kiekjes eeni ge dagen op voorhand bespreken a. u b. Van heden af Leghorns, van lMei speciale Leghorns, bij Kamiel Van Nuf fel, te Haeltert. Van heden af alle soorten kiekens, bij Camphin Jozef, Haeltert, Boekect. Alle soorten kiekens, bijzonder Mechelsche Coucous, en uitbroeden van eieren, aan zeer voordeelige prijzen, bij Petrus Plas, St Ulrich Capelle. 150 kiekens en poelen, Leghorns, 10 weken oud. bij Frederik De Moor, Vlierzele. 200 poelen, 3 maand oud, witte Leghorns, bij Jozef Hespels Van de Jonge eenden, bij Van Hoefs-Cor- rielis, Erembodegem, Ter Resschebeek. Van 3 Juni, kiekskens, echte Leg horns, bij C De Corte, Dorp, Lede. Pindorschmachien en 10 nieuwe eiken tonnen, bij wed. Jozef De Smet, Leerbeek. Motor 4 HP. met dorscbmolen, alles in goeden staat, bij Emiel De Vriendt. Sempst, Ternath. Een schuurpoort, glas langs boven, 2.65 X 2,65. in nieuwen staat, bij Frans Cocquereaux. Potaarde. Teralfene. 50 roeden rogge, by Petrus Calle- baut, Erembodegem. Keppestraat, Van heden af zavel, van goede hoedanigheid, bij Fraogois De Clercq, Hoeksken, Vlierzele. Eene partij rogge- en tarwestroo en een nieuwe bak voor driewielkar, bij gebroeders Van den Bossche, Terelst, Teralfene. Vanaf heden alle soorten zaden en planten, bij Alfons Arts, Bergestraat, 3, Aalst (opvolgen van de gebroeders Podevyn). Kepers, hop- en boonstaken, po- teaux in alle lengten, eerste kwaliteit staken voor alle soorten fruitiadders, enz. bij Jan Bosmans, Statie, Moorsel. Prjjzen buiten konkurrentie. LANDBOUWERS, dees jaar doe ik mijne ronde met een moderne dorschmachien Jozef Beeckman, Erem bodegem, Ter joden, 35. LANDBOUWERS Wilt gij uwe granen goed en degelijk laten dorschen, met dubbele graaosorteering, vrij van alle onkruidzaden. Wendt u in vertrou wen tot Leopold De Coninck, Terlin den, Denderhautem. in Zweedsche larix met iogekaste spor ten. Te verkrijgen bij Jozef Van der Haegen, wagenmaker, te Meire, Oost dorp. Vooraleer U een naaimachien tekoo- pen is het in uw belang U goed in te lichten en uw profijt na te zien. Daarom wendt U naar het groot magazijn. Men bekomt alles op aanvraag Vesta, Nau- mann, Durkkopp, Phoenix, Victoria, Mundlos, Anker, Kayser, Bury, vanaf 900, 1050, 1100 en 1150 fr. Zware kieermakertmachienen 1300 fr. 10 jaar waarborg op faktuur. Ver koop met gemak van betaling. Reparatie en wisselstukken van alle bestaande machienen. Men verwisselt voor oude machienen. Goede okkasies in magazijn Naalden aller systemen 4fr, 't dozijn Olie le kwaliteit 5 fr. de liter. Let wel op het nummer, In het duitsch magazijn i Kattestraat, 22, AALST De tijd nadert dat gij uwe landbouwmachienen zult aanschaffen. AKo- rens uwe aankoopen te doen, raadpleept mijn talrijk kliënteel over de merken der machienen welke ik sedert jaren in gansch de omgeving gele verd h?b en gij zult de beste Hitslagen vernemen van de Zweedsche maal- machines Viking wereldberoemd om hunne goede werking en sterkte, met gesmede stalen wielen, best geschikt om in een degelijk pikmachien te veranderen. Nieuw model Zaaimachientjes voor alle zaden. Braak- en Kuilmachienen met de hand en gespan. Dorschmachienen met motor of manegie. Wanmolens, schoepers, hooiraken laatste model. Zaaibakken, Beerpompen in alle lengten. Aardappeluitroeiers voor een paard merk Sama ook groote modellen. Al de werktuigen van het gekende huis Mélotte Waschmachienen merk Unie met de hand en motor. Alle herstellingen worden met zorg afgewerkt aan voordeelige prijzen en al de verwisselstukken zjjn in magazijn of kunnen onmiddellijk besteld worden. Breedestraat, 27, (nabij de stokerij Le Lion d'Or AALST. Wilt Gij zekerheid 112 Plaats dan uwe beschikbare gelden bij de Kasbons op naam of aan drager 6 maanden 6 °/0 bruto of 5,01 netto 3 maanden 5,50 °/o bruto of 4.59 1/4 netto Rente op voorhandbetaalbaar. SPAARKAS ZICHT 5 bruto Hoofdzetel t 1, Kalanderberg, 1, GENT geven dit jaar weeral de-meeste voldoening. Seffens beschikbaar. Betaalbaar einde seizoen. Beste prijzen en katalogen bij Telefoon Denderleeuw 93. Alle wisselstukken. Doet eene proef met onzen Beste Voeder voor Melkkoeiën. Veel goedkooper volgens Vervaardigd door L'Industrie Agricole Borgworm. De verbeteringen die zij aanbrengt, zullen U verheugen. laaa^r-'v^ Gefabrikeerd in 8 typen van af 80 tot 225 kg. Allen met Overhellingsvegelaar. Vraagt om beschrijvend prospektus Ploegenbouw. Berlaere bij Dendermonde» r Alle Beurs- en Bankoperaties aan de voordeeligste voorwaarden Agentschappen en Bijkantoren door gansch het Vlaamsche Land, Wendt U in volle vertrouwen tot onze Agentschappen te AALST Albert Liénaertstraat, 10 HERZELE Peperstraat - DENDERHAUTEM Cyr. Van Damme - EREMBODEGEM j. Van den Bossche - KERKXKEN J Tem merman LIEDEKERKE Modest Van Droogenbroeck - PAMEL Judo Wiilems - TERALPHENE Th Guldemont, Daelstraat - ERPE Mev. J. Van den Berghe-Der- noncour - MOORSEL Ces. Muylaert, Nieuwstraat - BAEVEGEM J. Van Impe. Wie op de hoogte wil blijven in zake Beurstendcnz, abonneert zich op de BEURS BODE Het beste weekblad voor finantieele ea ekonomische belangen. Een abonnement tot einde 1928 kost slecht 15 fr. Proefnummers op aanvraag. De Zemelen zijn daar SsT |7>ï ...V ;;i jutreusm n>ux vr'v.V-iv-.v,,-:.-v

De Koornbloem | 1928 | | pagina 4