moederT LANDBOUWERS, Hoenderkweekers mi pi 111 mi ii 11 hm mui mi111 i i iii M 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ►4 Uit de Laodbouwwereld Keuringen enPrijskampen Zwaarmoedi g h e id Wat heeft HERT S Wendploeg voor beter Alf. HERTECANT Zonen en Voor onze Vrouwi RIJKHEID AAN VOEDSTOFFEN. Verheugt deze vooruitgang U niet Ter uitvoering van de likwidatie-be- p.ilinyen der Letijcsche Unie. hebben de Belgische openbare kassen sedert 1 Oc tober 1927 opgehouden zilverstukken der gewezen verdragsluitende staten te ontvangen. Szdert dien datum koopt de Natio nale Back ven België ook geen Belgi sche zilverstukken meer op. t <jf; Er bestaan in België geen wettelijke bepalingen, die verbieden vreemde zil verstukken te smelten, welke sedert de ontbinding der Latijnsche Unie, niet ni 'er aangenomen worden in de open bare kassen. Geen bepaling verbiedt een Belg,hou d?r van zilveren muntstukken, zijn geld te Parijs met winst in te wisselen, doch in België kan hem die vrijheid niet ge gund, daar die inwisseling in ons land praktisch is stopgezet. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 22 tot 29 Juli 1928. Te Bauffe (Henegouwen) 1 besmette hoeve. Aan on re trouwe IJzerbedevaar- ders Nog twee weken scheiden ons van 19 Oogst. De dag der 100.000 1 In honderden gemeenten richt men eene gezamenlijke reis in naar Diks- mudeen is men geestdriftig aan het voorbereiden. Inderdaad, waar men ook over de Ijzerbedevaart spreekt overal hetzelfde, overal hoort men dat het getal verdubbeld, ja in de meeste ge vallen, soms vervierdubbeld is in verge l(jking met dit van verleden jaar. Het zal dit jaar Vlamingen regenen te Diksmude Want geen bedevaarder of hij zal het grootsche voetstuk willen zien ven Vlaanderens IJzertoren. en in den na middag de machtige Zannekin taferee- len die eenieders verwachting zullen overtreffen De grondvesten voor het Hildenhulde kruis zijn gelegd op de stevigste 85 zware betonpjjlers werden 10 meter diep ingeheid en hierop een breede betonnen plaat gegoten waarop men thans aan het voetstuk werkt. Eerw. Heer Curiel Verschaeve; de geestelijke vader onzer frontjongens, legde op Zaterdag 7 Juli, in allen een voud, den eersten steen, die ook door hem werd gewjjd. De trouwe Bedevaarders der eerste uren zullen dit jaar met blijheid uit Diks mude vertrekken, want thans is den op bouw voor het IJzergedenkteeken wer kelijkheid geworden. Men bouwt Men stapelt steenen tot een toren van hulde en dankbaarheid Duizenden steenen zijn noodig.,. en nog duizenden... Brengt steenen aan I opdat het geen toren van Babel worde, ten eeuwige schande der Vlamingen. Wie reeds een steentje bijbracht, waar om geen tweede In vele gemeenten gaan de inzamelingen hun gang. Twijfe laars, waarom nog wachten Nu is het tijd nu is Vlaanderen geestdriftig voor de bedevaartgedachte, nu moet ge in richten. Zonder moeilijkheden gaat het niet altijd, maar met taaiheid en goeden wil, moet men er komen. Gaat het niet meer voor de Bedevaart, bewerkt dan reeds de zaak om onmiddellijk na de bedevaart de inzamelingen aan te vatten. Binnen een paar maand zullen er voor -400 000 fr. werken uitgevoerd zijn en Gij kent het bedrag der inzamelingen tot op heden Het is dus noodig dat alle handen aan den ploeg worden geslagen. Heel Vlaanderes komt dit jaar naar Diksmude. De dankbaarheid tegenover onze IJzerdooden sterft niet, maar groeit dieper en dieper in het hart van ons volk. En welke trouwe Bedevaarder zou er geen nieuwe naar Diksmude brengen Want wie eens ter Bedevaart toog in vroom herdenken, wie eens die massa in de vlakte geschaard zag rond het Heldenhulde kruis, wie eens den eed van Trouw aan Vlaanderen beleed, komt telken jare terug Bewerkt dus uw vrienden en kennissen. Brengt allen ter bedevaart, al weze ook de geldopoffe- ring lastig, bedenk welk offrr ZIJ voor ons brachten, ZIJ die ginder een heel jaar verlaten liggen en die wij jaarlijks herdenken op de Bedevaartdag. LICHTENSTEIN Maatschappelijk dienstbetoon. Het kleine vorstendom Lichtenstein, gelegen tusschen Tyrol en Zwitserland, werd in September 1927 geteisterd door geweldige overstroomingen. Twee der den der bebouwde landstreken werden vernietigd. Er werd dadelijk hulp verschaft. Moe dig gingen de bewoners aan 't werk om de verwoestingen te herstellen. Een oproep werd gedaan aan vrij willigers om te helpen bij de opruimings- werken in het overstroomde gebied. Kolonel Cérésole, kreeg bijstand van 163 goed willigen, van 18 tot 69 jaar oud: 64 Zwitsers, 72 Engelschen, 16 Denen, 3 Noren, 3 Duitschers 2 Hin does, 1 Hollander, 1 Italiaan, 1 Fin. In zomertijd, tijdens de verlofdagen groeit het getal aan tot gemiddeld 250 3 300. 's minstens blijven zij 15 dagen en worden kosteloos gevoed en ond r dak gebracht. Zij ontvangen geen loon. Met liefde onderwerpen z<j zich aan de tucht en opgewektheid verlicht het zware werk. Zij leveren half zooveel arbeid als geschoolde mannen wie eenige maan den blijft kan het nochtans brengen tot de drie-vierden van een stielqast. Allen zijn verzekerd tegen ongevallen. Een tiental gedienstige vrouwen zor gen voor de keuken en den onderhoud van hun verblijfplaatsen. Heel de bevolking waardeert dit be wijs van maatschappelijk dienstbetoon, dat getuigt van algemeene broederschap onder de menschen. VER. ST. van NOORD-AMERIKA Een rekord-verzekering in Amerika. Volgens een bericht uit New-York is een collectief verzekeringsverdrag geslo ten, zooals, zoowel wegens het aantal deelnemers als wegens het hoog daarbij betrokken bedrag, tot nu toe in de ge schiedenis van het verzekeringswezen waarrschijnljjk nooit is voorgekomen. Het gold een verdrag van verzekering op het leven, tegen ziekte en ongevallen ten behoeve van ruim 200.000 bedien den der General Motors Corporation. Het verzekerde bedrag beloopt ruim liv. st. 80.000.000 Het grootste gedeelte van de premies wordt door de General Motors Cy zelf, de rest door de verze kerden betaald. ITALIË De stamboom van Mussolini. -- Er zijn wederom eenige bijzonderheden ge- puliceerd over de resultaten van het onderzoek door Giovanni Delcetti, die een boek uitgeeft over den historischen oorsprong van de familie Mussolini. Zooals reeds in het kort gemeld, is Del cetti een Venetiaansch kapper, die in zijn vrije uren veel aan heraldiek heeft gedaan en meer dan vier jaar heeft be steed aan het doorsnuffelen van archie ven uit de oude republiek Venetië en uit Romagna. Deze ijver is blijkbaar volko men beloond. Hij weet ten minste mede te deeien, dat de Mussolini's uit Roma gna naar Venetië zija gekomen en daar eenige eeuwen hebben gewoond. Eeu Document uit de 16' eeuw. dat door Delcetti is opgediept, bevat in oud Italiaansch deze interessante mede- deeling De Mussolini's die eerst Mal- somini s werden genoemd, kwamen in het jaar 996 uit Bologna en zijn altijd mannen van groote begaafdheid geweest Uit verschillende gegevens kon hij het spoor der familie volgen tot aan het einde van de 15' eeuw, waarna zij naar Romagna terugkeerden. De leden der familie bekleedden te Venetië verschil lende belangrijke posten en waren ver want aan de hooge families uit de repu bliek. Dolcetti heeft verder ontdekt, dat een dochter van Francesco Mussolini de tante is geweest van den beroemden Francesco Fascari. Tegen het einde van de 14' eeuw leef de te Contrada Giovanni Mussolini, een dokter die acht kinderen had. Een neef van dezen Giovanni, die eveneen Gio vanni heette, werd door keizer Sigis- mund tot graaf verheven. Delcetti is er nog niet in geslaagd vast te stellen, waardoor Giovanni deze eer deelachtig werd maar hij hoopt dit te ontdekken door een document, dat zich in een bui- tenlandsch archief moet bevinden en dat hij in het tweede deel van zijn boek zal publiceeren. Mussolini zelf schijnt zich van boek niet veel aan te trekken. Hij is juist steeds trotsch op geweest, dat uit een nederige familie stamt en dat _v zijn huidige positie en macht geheel aan zich zelf heeft te danken. dit er hij hij BEIEREN Een nieuwe regeering. Dr. Held, de Beiersche minister-president, heeft den Landdag de volgende ministerlijst voorgesteld Justitie de huidige minister dr Gurt- rer bincenlandsche zaken de huidige minister dr Stutzelonderwijs en eere- dienstde huidige minister dr. Golden- lenger flnantiënde huidige minister dr. Scbmelzle landbouw en arbeid de huidige minister van arbeid dr. Fher buitenlandsche zaken en handel de eer ste minster dr. Held. Het huis heeft, met uitzondering van socialisten en communisten, met alge meene stemmen deze lijst goedgekeurd In zijn verklaringen wordt o.a. uitge weid over de betrekkingen tusschen Beieren en het rijk. Hoezeer wij het Duitsche rijk liefhebben en vastbesloten zijn het nimmer in den steek te laten, toch zit in ons ook diep de overtuiging, dat het behoud van het federatieve stel sel voorwaarde is voor een gezonde binnenlandsche ontwikkeling en een krachtige ontplooiing naar buiten Dr. Held voegde er aan toe, dat het rijk ver plicht is de fiaantieele positie van de bondsstaten te beschermen. De minister president besloot zijn rede met een groet aan de nog steeds bezette Beiersche Palts. Na dr. Held kwamen de afgevaar digden der oppositiepartijen aan het woord. De sociaal demokraat Trimm betoogde, dat de tegenwoordige regee ring de ontwikkeling van Beieren tot een socialen volksstaat belemmert. De republikeinsche Palts zal weinig genoe gen van deze regeering beleveD. De so ciaal demokraten beschouwen het als hun plicht Beieren te ontrukken aan de handen van de vijanden van de grond wet Minister-president Held, die ten slotte nogmaals het woord nam, zeide dat de rede van den afgevaarde Trimm een dokument was van woede en teleur stelling. Lcgwedstriici van Paturages Op 27 Mei laatstleden, dus op het einde der achtste periode van vier we ken, v/aren er nog 107 mededingers welke allen nog aan den leg waren. Op dien datum had men reeds 9,975 eieren geraapt, wat een gemiddeld per stuk en per dag daarstelt van 92,3 in een gemid deld per honderd en per dag van 41,6. Tijdens deze laatste periode had er slechts een hen niet gelegd. Van 30 April tot 27 Mei werden 1.600 eieren geraapt, dus gemiddeld per kop en per dag 15,1 in een gemiddeld en per dag van 52 5 Op 27 Mei. hadden de tien beste loten respektief 640, 570, 545. 540, 535, 527, 513, 505, 470, 454 eieren gelegd, dus een totaal van 5,299 eieren. De tien beste legsters hadden gege ven respektief 153, 133, 133, 131, 129, 126, 122, 121, 120, 120 eieren, dus een totaal van 1,288 eieren. Het beste lot is gevormd uit witte Wyoandotten en de beste Iegster is ook een Wynandotte. Vergiftiging door Meststoffen Proeven welke heel onlangs plaats hadden hebben bewezen dat 100 gram ijzerslakken of superfosfaat aan schapen toegediend gewoonlijk den dood der die ren tengevolge had. Zwavelzuur ammoniak is gevaarlijk van af 3 4 gr. pzr kilo levend gewicht, sylviniet insgelijks aan dezelfde dosis. De schapen schijnen het meest gevoe lig aan nitraat waar een dosis van 0,75 gr. tot 1,5 gr potaschnitraat per kilogr. levend gewicht gevaarlijk is Voor soda- nitraat mag men de 2 gram per 100 kg. niet overschrijden. Volgens den heer Hoste, bestuurder der slachthuizen van Le Mans, zou het volstaan de dieren geen water te geven waarin men zakken, scheikundige mest stoffen bevat hebbende, heeft gewas- schen Ook mag men dezen niet was- schen in de drinkbakken. De kwantitatieve samenstelling van het ei en het voedingsregiem. Volgens- onderzoekingen van Belin en Theoranne blijkt het dat de ver houdingen van de verschillende deelen van het ei (eiwit, geel en schaal) erg kunnen verschillen maar totaal onafhan kelijk blijven van den aard en de hoe veelheid der toegediende voedt rs. Zelfde proefnemingen bewijzen tevens dat de kwantitatieve samenstelling van elk deel der ei heel vast is, onafhanke lijk van het voortbrengend dier en diens voedingsregiem. (Uit "Bulletin de la Sociétéde Chimie Biologique,,). Invloed der meststoffen op de cercospora der beeten De cercospora der beeten welke de bladeren met kleine vlekjes bespikkeld, deed reeds op verschillende plaatsen van zich spreken door de aangerichte schade. Voluecs Ducomet zouden de stikstof- mestoffen hier een weldoende rol kunnen spelen. In elk geval zijn de ziekelijke beeten, onder invloed eener onevenwichtige be mesting, eener groote vochtigheid ol eener slechte hoedanigheid van den grond de eerste aangetast. Volgens A. L. Guyot zou het toedie. nen van nitraten de plant heel wat ster. ker maken tegen de ziekte. Groote Landbouwprijskamp en Tentoonstelling op 1 - 2 - 3 September 1928, ingericht door de verschillende Landbouworga- nismen der streek, in de lokalen der Pupillenschool, Graanmarkt. Aalst. Geen enkele landbouwer mag nalaten deze tentoonstelling te bezoeken. Ook de landbouwsters zullen er veel kunnen leeren. Omstandig programma deelen we binnen kort mede. PAARDENMARKTEN Brussel.12 September; 10 Okto ber 14 November. Gent 2 en 3 September. Thienen. 21 Augustus; 13 Sep tember 18 Oktober; 15 November; 20 December. Brussel. 25, 26 en 27 Augustus. Groote internationale markt van klein vee in het Zuid-paleis. Sekretariaat 365, Antwerpsche steenweg; Brussel. Leuven 1, 2 en 3 September. Groote nationale prijskamp van pluim vee. SekretariaatM. Zeep, 123, Broek straat, Heverlee. Hondensport. Het Bestuur van Antwerp Kynos (pub brengt den lief hebbers ter kennis, dat op 15 en 16 September a. s. een Groote Interna tionale Prijskamp in ring zal plaats hebban in de Hovingen der Harmonie, Mechelschesteenweg, Antwerpen, t(jdens de V' Koloniale Jaarbeurs. 2500 fr. verzekerd en verdeeld als volgt 1' prjjs 300 fr., 2' 275, 3' 250, 4' 225, 5' 200, 6' 175, 7' 150. 8* 125, 9' 110, 10' 100, 11' 75. 12' 70, 13' 60, 14' 55, 15' 50. 16' 45. 17' 35, 18' 30, 19' 30, 20' 30, 21' 25, 22' 25, 23' 25, 24' 20, 25' 15. Menigvuldige speciale prjjzen. De lief hebbers op de eereplaatsen gerang schikt, zullen nochtans de vr(je keus hebben tusschen een geldprijs en een kunstvoorwerp, waarvan het reglement zal bekend gemaakt worden op het oogenblik der uitreiking der prijzen. De Honden zullen van de verminde ring van 50 genieten in 3' klas, op vertoon van hun uitnoodigingskaart aan de wedstrijd. Inschrijving, 25 fr. per hond. Het aantal deelnemers is bepaald op 25. Sluiting d*r inschrijvingen op 15 Augustus 1928 Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den Sekretaris Mr. F Vankeer- berghen, Polostraat, 31Hoboken (Ant werpen). 't Is nu drie en zeventig jaren dat ik 't eerste daglicht zag. Maar ik herinner mij niet klaar hoe de wereld er uit zag. k Was in geen paleis geboren. Moeder was een werkzaam vrouw, Vader gaf nooit tijd verloren. Was zijn vaderplicht getrouw. Ik kon 't niet beter wenschen, k Was moeders lieve kind, En onder al de menschen Was pa mijn beste vriend. 'k Denk nog dikwijls aan de dagen Mijner schoone kinderjaren, Die zoo snel als wind en vlagen Sedert lang zijn heengevaren. En zoo vloden dagen, jaren In onstuim'ge vaart voorbij Met hun kommer en bezwaren. Nu eens droef en dan eens bl(j. Toch ben ik oud en grijs geraakt. Bijna aan t einde mijner baan. Ik heb meer zuur dan zoet gesmaakt. Nog luttel tijds en 't is gedaan. k Zal gaan met d'overtuiging heen, Die 'k houd voor stellig en gewis. Dat voor de menschen hier beneên Geen waar geluk te vinden is. Frans De Muyter. Denderhautem, 16 Juli 1928. Wat is ze schoon, de moeder, die t( midden harer kinderen gezeten, degroo, ten onderwijst door hare heilzame lessen de kleinen verzorgt en vertroetelt dooi hare nooit verzwakte moederliefde! Bij 't kleine meisje reeds bemerkt neg dat moederlijk gevoelen van teederhag- tigheid en zorg wanneer zij, met de p0p krachtdadig tegen haar hart gedrukt, dt kamer op en neer wandelt. Het is de ontkiemende moederliefde die in haai hartje opschiet wanneer zij met bezorgd, heid en toewijding klein broertje track in slaap te sussen of moeder trouwhart; bijstaat in de verzorging van den klein» kleuter. Moederliefde wordt echter niet mei den meter gemeten naar het aantal kin- deren, maar echte moederliefde strekt zich uit tot de verste noodwendighedeg en elk moederhart staat wijd open voor elk kind dat aanspraak maken kan die liefde. De ongetrouwde vrouw kan kindereg liefhebben, verzorgen, onderwijzen tg voorlichten met een moederlijk gevoelen, elke vrouw aangeboren, en vaak beurt het dat z(j door een blik van eet paar lachende onschuldige kinderoogj» eigen leed en kommer leert vergeten. Zoo is elke vrouw moeder, is zij ha niet naar de natuur, zij is het althans naar den geest, want de liefde van elke vrouw is. te willen geven, te koesteren, te beschermen Zoo zijn er vrouwen dit nooit het geluk hadden moeder te zijn over eigen kinderen en die toch de moe. derliefde in haar volheid doorleven, meestal zijn het ook deze vrouwen die, na de echte moeder, de nuttigste leden worden in de maatschappij, want het wordt haar een behoefte, het te veel liefde dat zij in het hart dragen aan at. deren mede te deelen. Gelukkig staan er tegenwoordig in het leven vele wegen voor de vrouwen open, waarin zij het beste wat, zij heb. ben het moederlijk gevoel kuncen ontplooien. Dubbel gelukkig is de vrouw die dat kan begrijpen en die al haar toewijding, haar offervaardigheid, haar moederliefdn kan leggen in het vak of de taak die haai zijn aangewezen. Doet eene proef met onzen BC&ErA&SXIfEMgldkF' Beste Voeder voor Melkkoeiën. Veel goedkooper volgens Vervaardigd door L'Industrie Agricole Borgworm. Een breveteerde Overhellings-regelaar dis oogenblikkelijk werkt, waaraan roest en vervuiling niets schaadt en dus altijd ten dienste gereed is. Vraagt om prijzen en prospektus aan Ploegenbouw. Berlaere bij Dendermonde, Koopt de materialen bijzonder geschikt voor het bouwen uwer Hoenderhokken bij de Chantiers d'Agglomères de Gand Gent Telefoon 49. Scheepswerfstraat. ho^erhoeven Van 1 Vraagt het omstandig en volledig A"Weafm' zljn volkomen plan D van het hoenderhok. opgebouwd met onze materialen. prijs 50 franken. De Zemelen zijn dew ISDsöSSS ',j.rv V, v.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 4