«.HANDELSBANK J - «éi Hopteelt en Tentoonstelling Voor onze POLITIEK Kleine Aankondigingen Skjmweii Vermindert uwe Uitgaven voor Meststoffen Vlag Te koop HANDELSBANK N. V. 1 T zult uw geld sparen en terzelfdertijd de opbrengsten uwer oogsten ver meerderen met Cyanamide voor al uwe teelten te gebruiken. Hare stikstof wekt den groei der plan ten op, hare kalk vermeerdert de vrucht baarheid van den bodem. 17% STIKSTOF 60 KALK Sedert jaren worden ernstige pogin gen aangewend om den landbouw voor uit te helpen. Talrijk rijn de scholen die onze jeugd tot den landbouwersstand opleiden en in hun vak volmaken. Voordrachten en avondscholen brachten het hunne bij. Boeken en vakbladen wezen steeds nieu we wegen aan op landbouwkundig ge bied, dat uitgebreid veld, waar men nog ver van af is de eindpalen bereikt te hebben. Die herhaalde raadgevingen, dat on verpoosd ij veren naar doelmatiger be - nesting. naar gebruik van veredeld zaai- en plantgoed, naar intensiever teelten, heeft vruchten afgeworpen Dat getuigen die schoone velden, die puike vruchten op tentoonstellingen. Mag dit ook gezegd worden van de hopteelt, van onze voornaamste nijver- heidsplant Wij meecen het bevestigend te mo gen beantwoorden 1 Hop had steeds onze voorliefde Z(j bracht sedert eeuwen welstand in onze streek. Zij was het waar de planters steeds hun vertrouwen op stelden in moeilijke omstandigheden, waarin zij heil zochten en troost vonden. En noch tans zij werd de laatste jaren erg ver waarloosd, tot zoover dat hare vroegere faam verlore n ging, dat afzetgebieden ons onderschept werden, dat haar be staan in onze streek bedreigd scheen. Het was dan ook, dat den te vroeg gestorvene en betreurde heer Miserez een noodkreet slaakte Hij begreep den toestand. Hij wist ook dat den eersten stap naar verbetering door de boeren zelf moest gezet worden. Hjj reisde van dorp tot dorp, de planters tot verbete ring aansporende, om te redden wat nog te redden was, om de steeds erger wor dende mededinging het hoofd te kunnen bieden. En h(j werd begrepen ten min ste enkelen volgden zijne wijze raadge vingen. Deze legden zich op veredeling toe, brachten puike waar voort en wa ren op hunne beurt ieveraars voor de goede zaak, zooniet door woorden, maar door daden. Toen we de tentoonstelling, voor veertien dagen in Aalst gehouden, be zochten, hadden we het genoegen den uitslag van die poging naar veredeling waar te nemen. Wij durven zeggen, die verzameling was de schoonste die wij ooit te zien kregen. Onder enkele anderen dient bijzonder vermeld, benevens de prachtige verza meling van den heer Van Droogen- broeck, verschillige stalen tentoonge steld door M. Jos Kieckeas, hopplanter, te Aalst Mijlbeek, Deze muntten uit door schoone kleur, korte pluk en goede hoedanioheid en, wel verdiend, bekwam hij eerste prijzen met gelukwecschen der jury. Ttoee stalen van een jong hopboer, heer Alfons De Reuse, van Teralfene, die hier bewees reeds ervaren hopplan ter te zijn en met algemeene gelukwen- schen twee eerste prijzen behaalden. Verscheidene prachtige stalen werden tentoongesteld door de heeren Baert Louis en D'Hooghe Constant,(nog twee voorvechters voor betere hoppen) en verschillende andere kweekers als de heeren B. De Coninck, De Nil, Van Biesen. De Coster, Plas, Van der Smis sen, Vos. enz. Aan allen onze beste ge- lukwenschen. Die hop hier verzameld, was maar van enkelen, de besten uit, wij bekennen het; maar waarom zouden al de planters niet kunnen als deze Waarom kunnen al de boeren, zeg ik niet kort plukken, goed drogen en mcdehelpen dat dit jaar al onze hop is als deze hier tentoonge steld. Dan zal ze niet moeten onderdoen voor Duitsche, onze voornaamste mede dinger. Verleden week werd ons een staal Duitsche hop getoond door een Aal- stersche handelaar. Die hop was ver kocht 180 mark. dat is in Aalst geleverd zoo ongeveer 2000 fr., verzendingskos ten inbegrepen. Gerust durven wij zeg gen dat de hop van hoogergenoemde planters zoo goed is als deze. Onze beste kwaliteiten zijn dus veel tegoedkoop in evenredigheid der Duit sche, en de prijzen zullen heel waar schijnlijk stijgen voor prima waar. Dat onze Belgische brouwers, die meestal heel vaderlandsgezind zijn, eers eene proef doen met onze puike variëteiten en dezelve aan een goede prijs betalen, in plaats van met vooringenomenheid te zeggen We willen niets anders dan Duitsche hop 1 Eene proef, heeren brouwers en ge zu't verstomd zijn van wat onze Aalstersche planters kunnen voortbrengen en wat alleman kan als dit prijzen loonend zijn en eig»n landgenoten ooze national»* hopkultuur niet helpen in d»n gronc boren We zeggen gerust dat de hop pen van hoogergenoemde kweekers minstens zooveel waard zijn als vele Duitsche die heden 200U fr. wordt verkocht 1 Vorige lijsten Afdeeling Mijlbeek Phil. De Smedt fr. 20 Fr. Van Nuffel 20 De Petter Jean 10 Verhofstaedt Wed. 5 Steun aeeft moed 5 Kiekens Jozef 5 Wauters Kinderen 5 Wauters Karei 5 De Boom Kinderen 5 Steun geeft moed 2 Een jonge boerin 1 Van Royen Valery 5 Een jonge boerenzoon 3 Van Nuffel Louis 10 De Cocker Petrus 5 De Meersman J. Baptist 5 Sreun geeft moed 2 De Bruyn Valei y 10 Robyns Constant 2 Uyttersprot Kinderen 5 Haeck Louis 5 Cobbaut Frederik 5 Cobbaut Gustaaf 2 Coppers Joannes 2 De Wolf Louis 3 Doe wel en zie niet om 2 Vereecken Kinderen 2 Wie geeft wat hij kan is een waardig man 1 Arys Gustaaf 2 Coppens Petrus 5 Marckx Arthur 5 Cobbaut Jozef 2 De Petter Frans 4 Herssens Arthur 5 De Cock Louis 5 Schockaert Felix 5 Van Geit Louis 5 Rossel Gustaaf 5 Buyle Benoit 5 Daelman Remy 5 Cobbaut Stanyslas 3 De Witte Kinderen 2 De Bruyn Leon 5 Van Goethem Frans 5 Coppens Karei 6 Clacssens Philemon 5 Beeckman Eduard 5 Steun geeft moed 5 Van Langenhove Arthur 5 Permentier Philemon 5 Borms Frans 3 Borms Polydor 3 Van Lierde Remy 5 De Bisschop Wed. 5 Van Langenhove Jean 5 Huylebroeck Emiel 5 Schockaert Jan 5 Verbeeck Jozef 5 Van de Perre Jan 1 Caudron Frans 5 Van Keer Jozef 5 1 Van Nuffel Jozef 2 De Smet Gustaaf 2 j 3uyl - Rossel 5 Alfons De Smet 5 Verstraeten Alfons 2 Gustaaf Schockaert 5 De Petter Wed. 5 Van Geit Wed. 5 De Schryver Serafien 5 Cleemput Romain 2 De Schryver Florent 5 De Poorter Dé iré 2 Schockaert Petrus 2 Callebaut Frans 5 De Bruyn Alf. 1 Ghyssens Bernard 2 Rimbaut Odilon 2 Moens Wed. Benoit 5 Rimbaut Frans 2 Van den Bossche Jozef 2 Rossel Kinderen 5 De Petter Albert 3 Arys August 3 Saeys Clement 20 De Brucker Gustaaf 10 Totaal 405 Afdcclicg Berlaere Janssens Valère 20 Schreurs Leon 1 Blancquart E., 1 Janssens Prosper 20 Omdat ons feest zou lukken 1 Bonnarens Alfons 1 Lion André 1 De Smedt Benoit 2 Verlackt Frans 5 Bonnarens Adolf 2 Van den Berghe Emile 1 Zonder naam maar niet zonder hart 2 De Caluwé Clement 1 De Waele Frans 1 De Grauwe Benoit 1 De Grauwe Jozef 2 De Cock Ivo Vergeylen Frans Van der Snickt Jan De Niel Benoit Van de Wiele Adolf Van Havermaet Charles Onbekend Wezemael Frans Leys Camiel Kesteleyn August Van der Snickt Basiel Heeckhout Jozef De Backer Adolf Gewonrten met kaarten Haentjes Florent P ppe Emile Van der Snickt Leo De Wolf Alf. Van Hauwe Jozef Janssens Maurice Ik wil u vandaag, beste vrienden, over dees geleerd woord eenigen uitleg ge ven, ten minste voor dezen die het niet goed kennen. Politiek is de wetenschap of kennis om een land goed te besturen, dus heel eenvoudig hè, indien men zich daarbij hield. Nu zult ge mij zeker komen vragen, waarom er dan zooveel verschillende politiekers zijn als er toch maar een ma nier is om het land goed te besturen, maar beste lezer, daaraan had ik mij verwacht en gaarne geef ik u den noo- digen uitleg Dat komt omdat al de partijen bewe ren de beste manier te kennen om bet land goed te beheeren door de verschil lende gedachten komen ook de ver schillende partijen. Nu kunt ge toch met het bloote oog bemerken, dat wij in ons land de ver- lichtste bollen bezitten der werelden dat zij in de Kamers er zoodanig op losgaan met niets te verrichten, dat zij zelfs geen tijd over hebben om eenige ernstige be spreking te voeren. Willen we eens ge zamenlijk den gang der Kamers nagaan en ik verwed een haar van mijn kaal hoofd dat wij gauw akkoord zullen zijn. Tegenwoordig is men verdiept in de legerwet en zulks zal nog wel eenige dagen volhouden, dan zal men misschien een veertiental dagen besteden aan het bespreken der Amnestiewet en dan de Pachtwet Bah neen, jongen, dan de groote vacantie om zich uit te rusten van de rust die men genoten heeft gedu rende de kamerzittingen. Na eene maand of twee of nog meer zal men trachten de kamerheeren weder wakker te krijgen om te Brussel te ver gaderen. hetgeen van geen leien dakje zal loopen. Maar toch komen zij., de heer Voorzitter opent de eerste plech tige zitting en heet elkeen welkom. Na wat gehamer bekomt de Voor zitter toch eindelijk stilte en verklaart met machtige stem dat de Kamers on middellijk in Nieuwjaars vacantie gaan, dat zij wel recht hebben op eeoig verzet, gezien de drukte van den zittjjd, wenscht eenieder een zalig nieuwjaar en tot toe komende jaar. En de bespreking der pachtwet dan Arme sukkelaar breek daar uw hoofd niet mede Kerstdag is gepasseerd en ge moet ten minste willen weten dat de aanstaande kiezingen voor de deur staan immers 't is in Mei en daaraan moet gewerkt worden, hunne verkiezing moet verzekerd zijn, dit is gewichtiger dan uwe onnoozele pachtwet, en wederom zult ge op de meetingen en op de mani festen kunnen hooren en lezen op alle tonen De pachtwet moet er door, de pachtwet is de eerste die ter bespreking zal komen, stemt voor ons en ge zijt gered Denk nu niet, lieve lezer, dat het deze of gene volksvertegenwoordiger is uit deze of gene partij, neen, uit bijna alle partijen zal men U dat deuntje ten gehoore geven en gij, braaf boerken, ge gaat ter stembus, ge stemt ze en het vaderland is gered 1 Arme dutsen, hoe lang nog gaat ge u laten paaien met zeemzoete woorden en beloften 1 Wan neer verlangt ge daden Nu een raad Waarom aan uwe gekozene niet diets gemaakt dat gij hunne knepen moe zijt en gij het groote wapen zult bezigen en mannen uit uwen stand, uit uw midden, ter Kamer zult zenden die zich daar hoofdzakelijk zullen bezig te houden hebben met uwe eigene landbouwbelan gen, net zooals de vertegenwoordigers van andere standen het doen. Afdeeling Heldergem Baeten Emile 10 Callebaut Petrus 5 Goeman Benoit 5 Van Cauter Placide 5 De Bruyn Albert 2 Cooreman Denis 2 Beerens Alfons 3 Allaer Camiel 2 Lievens Karei 2 Baeten Hector 3 Dropsaert Frans 5 De Troyer Donaat 3 De Cooman Alfons 5 Groebbeas Jozef 5 De Ryck Gustaaf 3 Boone Alexis 5 Haezaert Pieter 2 Braeckman Ivo 2 Heer Hoofdonderwijzer 5 Van der Schueren Wed. 5 Jacobs Gustaaf 2 Callebaut Victor 5 Beerens Jozef 4 Verbeken Emile 3 Quintyn Gustaaf 5 Coppens Philemon 5 Pevernagie Albert 3 Van Buggenhout Odilon 5 Tbys Bernard 5 Hendrick x Constant 3 Brynaert Karei 2 Thys Louis 3 De Bodt Alcls 5 De Vuyst J. Bte. 3 kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem Al onze leden hebben recht tot eene kostelooze aankondiging betrek hebben de op het landbouwbedrijf. Op aan- aanvraag verschijnt den tekst tweemaal. Beste rund en een voituur demi- tonneau bij Leon Cobbaut. Iddergem. Dekstier, 1 jaar oud. rood-wit, en aardappeluitroeier aan lagen prijs, bij wed. Is Coppens en kinderen. Bleek, Denderbelle. Hollandsche koe, einde dracht 6 September, bij De Blockerye Petrus, Baeyensstraat, Groot Bijgaarden. Russische poney, dienstig voor bakker of kleine landbouwer, bij Ver speet Casimier, Hofstade, Eeckhout. Twee zeugen, einde dracht, bij Petrus De Graevc, Vondelesi, Dender- hautem. Nest allerschoonste viggens, acht weken oud, bij Aug. D'Hondt, Haelterr, 's Graevenkerzelaere. Nest schoone viggens, bij René De Smet, Erpe. Edixvelde Veulen, 4 traand oud, en dubbele poney, bij Jan De Coster, Bergheyde, Bergh. Tweehonderd poelden, gereed om te leggen, bij Firmin Van Gremberghe, Baelegem. Verlangt te koopen 500 kilo roggestroo met vleugel gedorschen. Zich wenden tot Van den Brande Royen. Wieze. 1C00 kilos allerbeste voederstroo, bij Emiel Coppens, Haeltert, Eeckent. - Eiken beerstukken van 400 tot 800 liters, bij P De Clippel, kuiper, bjj de statie. Erembodegem. Driewielkar, zoo goed als nieuw en 200 droge mutsaard, b(j kinderen Van den Bossche, Terelst, Teralfene. Totaal 88 (Zie vervolg onderaas 3d' kolom) Ressortkar met kussen en broek en wilgen planken voor kortewagens bij Gebroeders Veldeman, Hoeksken, Hof- stade. Alle soorten van draad en traliën- werken voor afsluitingen, kiekenkoten, ziften enz., eigrn fabrikaat, bij Jos. Van Droogenbroeck, Dorp, Erpe. Kepers, hop- en boonstaken, po- teaux in alle lengten, eerste kwaliteit staken voor alle soorten fruit'adders, enz. bij Jan Bosmans, Statie, Moorsel. Prjjzen buiten konkurrentie Arduinen paardenkribbe en dor pels Te bevragen ter brouwerij Van der Schueren, Aalst. Uitterhand, 17 aren 49 ca. goed zaailand, op den Hoogenbosch, te Aalst. Zich te bevragen Koeistraat, 19, M(jl- beke (Aalst). ■ttfcv* - 'i v vsV-r;** Wilt Gij zekerheid 7 11 Plaats dan uwe beschikbare gelden bij de Kasbons op naam of aan drager 6 maanden 6 °/0 bruto of 5,01 °/o netto 3 maanden 5,50 °/o bruto of 4.59 1/4 netto Rente op voorhandbetaalbaar. SPAARKAS ZICHT 5 b™to Hoofdzetel t 1, Kalanderberg, 1, GENT iiiiiiniimiiii -x. ZICH WENDEN poor aankoop tot het Comptoir Beige de la Cyanamide (S.A.). voor alle inlichtingen tot het Bureel voor Cyanamide. 78. Grasmarkt. BRUSSEL Totaal i 132 Algemeen totaal906 ttllllllilllllllllllllillllllllllllillllïïlil» ^^Hiimiiiiniiutuiitiiiiiitiiiittnimiiiiiiiiiitiitiiit OO U lm EISCHT DE WAARBORG .ZEGEL r Alle Beurs- en Bankoperatiea aan de voocdeeligste voorwaarden Agentschappen en Bijkantoren door gansch het Vlaamsche Land, Wendt U in volle vertrouwen tot onze Agentschappen te: AALST Albert Liénaertstraat, 10 HERZELE Peperstraat - DENDERHAUTEM Cyr. Van Damme - EREMBODEGEM J. Van den Bossche - KERKXKEN Tem merman LIEDEKERKE Modest Van Droogenbroeck - PAMEL Judo Willems- TERALPHENE Th. Guldemont, Daelstraat - ERPE Mev. J. Van den Berghe-Der- noncour - MOORSEL: Ces. Muylaert. Nieuwstraat - BAEVEGEM J. Van Impe. I Wie op de hoogte wil blijven in zake Beurstendecz, abonneert zich op de BEURSBODE Het beste weekblad voor finantieele en ekonomische belangen. Een abonnement tot einde 1928 kost slecht 15 fr. Proefnummer» op aanvraag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii

De Koornbloem | 1928 | | pagina 5