Kxlra Grossés Dorschmachienen Voor onze Vlag De Broedmachienen M Hulsterloo E+ BAEYENS, Erembodegem LANDBOUWERS, leest en verspreidt De Koornbloem Windhaar-matrassen GUSTAAF V1DTS, 1 een nog nooit gekende dag. Waarijk van af 2 uur stoomden uit de omliggende gemeenten, groepen weggevoerden met vaandels, spelende muzi ken met vlag gen, dorpswaarts. Autobussen brachten gedurig weggevoerden, muzieken en volk, en rond 3 uur zette de stoet zich in beweging. Vooraan stapte muziek Z. A. B. Hofstade en dan meer dan twintig sterk vertegenwoordigde groepen en muzieken met vaandels, gevolgd door 't Gemeentebestuur, de feestvierende vlag en de weggevoerden der gemeente. Erondegem dreunde van 't muziek. Bij de aankomst van de stoet sprak de heer Burgemeester der gemeente een schoone rede uit, waarin hij het lijden der weggevoerden herinnerde, hun moed prees, en de hoop koesterde dat ze wel dra hui rechten zouden verwezenlijkt zien. Daarna dankte de Voorzitter, de heer Burgemeester en eindigde tot de weggevoerden met de woorden Een dracht baart macht en macht geeft recht. Dan sprak de heer Doornaert, en voor iedereen herinnerde h(j eenige zinnen uit de geschiedenis. Daarop sprak de gemeentesekretaris van Erondegem, tevens sekretaris van den bond, een rede van dank en lof voor de inwoners, voor iedere groep mede werkers in 't bjjzonder, en eindigde met dezen wensch dat de zaak der wegge voerden weldra opgelost moge worden tot welstand van veel huisgezinnen, tot vered< lag en verheffing van het Vlaam- sche volk. Daarna speelden de muzieken op het kiosk ieder van hen kreeg een vaste premie. Op de prijsloting der aanwezige bonden Z.A B. behaalde Lede lc en Erpe 2* prijs en al de andere bonden een vaste premie 's Avonds verlichting van het Dorp en kunstconcert door het muziek der gemeente. Er was vreugd, en iedereen verzekerde dat Erondegem nog nooit zulk een feest had beleefd. Voorwaar een echte opgc ëischte dag. Indexcijfer op 15 September 1928. Naar bet onderzoek van het Ministe rie van Nijverheid. Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg wordt het een voudig indexcijfer van de algemeene lijn der kleinhandelsprijzen in België, op 15 September 1928 vastgesteld op 825 te gen 819 op 15 Augustus 1928 Voor de vier groote steden met hun agglomeratie stellen deze cijfers voor Antwerpen. 868 Brussel 873 Gent 822 Luik 818. Leening van 1923. Trekking van 20 September 1928. De volgende obligatiën werden uit- gelot met premie en zullen betaalbaar zijn alsvolgt Reeks Nr Bedrag 371690 3 500.000 fr. 120720 2 100.000 fr. 104175 4 50,000 fr. 124792 5 50,000 fr. 213614 1 50,000 fr. Al de andere nummers der reeksen hierboven z|jn uitbetaalbaar tegen 550 fr. in de Nationale Bank van België of hare agentschappen, vanaf 15 Juni 1929. De Belgische bewapening De correspondent van de N. R. Ct te Brus sel meldt, dat voor de aanbesteding van werken, uit te voeren in de forten van de vesting van Luik, het fort te Flé'on het eerst in aanmerking zal komen. Dit was trouwens, samen met het fort te Chaudfontaine, het eerste Belgische ver dedigingswerk, dat b(j den Duitschen in val op 5 Augustus 1914 door de Duit- sche zware artillerie werd beschoten en ernstig beschadigd. Voor het herstel der forten der ves ting Antwerpen is nog geen besluit ge nomen en het wordt zelfs waarschijn lijk geacht, dat van dit plan geheel zal worden afgezien om financieele redenen. Een bericht als zou de Belgische re geering er aan denken aanzienlijke be stellingen van wapenen (kanonnen, ma chiengeweren en geweren) in Frankrijk te doen, wordt van bevoegde zijde te gengesproken. Wel blijkt het plan te bestaan een vrij aanzienlijk aantal mili taire vliegtuigen in dit land te bestellen. Luxemburg en de militaire wet. Men meldt uit Brussel, dat volgens al daar uit het groothertogdom Luxemburg ontvangen berichten, de openbare opinie in dit landje zich ongerust begint te maken over sommige uitlatingen van Fransche bladen betreffende de toepas sing van het geheim Fransch-Belgisch mi'itair akkoord. Deze uitlatingen zou den hierop neerkomen, dat het in het belang van Luxemburg wordt geacht z(jn Oostgrens te versterken, welke grens dan. evenals een deel van de Bel gisch- Duitsche grens trouwens, in geval van dreigend oorlogsgevaar, nog voor het uitbreken van den oorlog zelf, door Fransche troepen zou worden bezet. Verscheidene Luxemburgsche bladen hebben reeds geprotesteerd tegen een dergelijke mogelijkheid en het wordt dan ook waarschijnlijk geacht, dat de Luxemburgsche regeering zoowel te Brussel als te Parijs om inlichtingen zal verzoeken betreffende de draag kracht van het Fransch-Belgisch militair accoord. Naklank der Ijzerbedevaart.Aan het maandblad Het Vlaamsche Kruis ontleenen wij de volgende bijzonderhe den over zijne werking bij de laatste Ijzerbedevaart t Vier hulpposten waren ingericht i 1. In de woning van den heer Jonck- heer, op 't grondgebied van Caeskerke, vlak over de brug over den Ijzer. Het Vlaamsche Kruis en tevens alle bede vaarders mogen dien heer oprecht dank baar zijn voor de bereidwilligheid waar mee hij ons de voorplaats zijner woning ter beschikking stelde. Benevens be zwijmden werd daar tevens een jooge juffer verzorgd die den enkel verstuikte 2. In de grondvesten van het monu ment Heldenhulde. Hier werden enkel vijf bezwijmden en 'n Jonge heer, die uit zijn neus bloedde, verzorgd; i 3. Op de markt, in het gebouw eener bankinstelling, wiens beheerraad ook dank moet gezegd worden, want zijn be reidwilligheid opende de mogelijkheid dat we daar 19 bezwijmden en een man met verstuikte knie konden binnendra gen of verzorgen. Deze balans moge ietwat afschrikwek kend l(jken. Voegen w'er dan al maar terstond aan toe dat het, op 19 Oogst j 1. drukkend heet was en dat dit wel hoofdzakelijk de oorzaak was van de vele maar gelukkig niet verdragende hulp, welke het Vlaamsche Kruis bieden moest ITALIË De stand van den wereldoogst. Goede vooruitzichten. Het zooeven verschenen statistisch maandschrift van het Internationaal laadbouwinsti uut te Rome geeft de benaderende schatting van den graanoogst voor 1928 Alhoewel in Rusland de bebouwde oppervlakte voor tarwe en rogge bedu'» dead kleiner is dan in 1927 en de stand ervan in de belangrijke voortbrengstge- bieden niet erg gunstig, heeft men in dit land hoogere verwachtingen dan in 1927 wat betreft den gezamenlijken graanoogst doordat de bebouwde op pervlakte van gerst, haver, maïs en andere graansoorten aanzienlijker is dan verleden jaar. In het algemeen verwacht men nochtans dat Rusland dit jaar nau welijks broodgraan zal kunnen uitvoeren. Ook gedurende de laatste kampagne heeft Rusland trouwens weinig graan uitvoerd. terwijl het den laatsten tijd zelfs als kooper op de wereldmarkt is opgetreden. Ziehier de graanvoortbrengst in Euro pa uitgedrukt in millioen kg Tarwe Rogae Gerst Haver 1927 18 580 3 750 5 755 5 489 1928 20.152 3 984 6 460 5 892 Gemiddelde opbrengst gedurende het tijdoerk 1922- 1926 Tarwe Rogge Gerst Haver 17.622 3 758 5.838 5 590 Deze getallen omvatten de landen groep die het vorige jaar 60 t h. van de gezamenlijke roggevoortbrengst (behal ve Rusland), 40 t.h. van de gerstvoort brengst en 20 t.h van de havervoort- brengst heeft geleverd. Bovendien bevat voorgaande tabel voornamelijk de uitslagen van de landen waar de oogstopbrengsten gunstiger wa ren. Te oordeelen naar de zaadstand in de overige landen verwacht men dat de totale graanopbrengst in Europa onge veer dezelfde zijn zal als in 1927, mis schien iets hooger voor de tarwe, doch iets lager voor de andere graansoorten. De hoedanigheid van 't graan is dit jaar over 't algemeen beter dan verleden jaar. In Noord Amerika (Ver. Staten en Canada) was het weder in Juli zeer gun stig, zoodat in de Ver. Staten de schat ting van den komenden oogst tot begin Augustus een aanzienlijke verbetering liet voorzien tegenover de raming van de vorige maand. Terwijl men begin Juli nog een oogstvermindering voorzag van ongeveer 2 millioen ton tegenover het vorige jaar, geven de laatste schat tingen ongeveer nog 500 000 ton ZWITSERLAND De landbouwers klagen. xVol gens een telegrafisch bericht uit Bern, zal de Bondsraad eerstdaags aan het parlement een krediet vragen van hoog stens 10 millioen frank voor hulpverlee ning aan de landbouwers. Daarvan zou den 6 millioen besteed worden tot be vordering der botervoortbrengst. De memorie van den Bondsraad duidt als oorzaken der landbouwkrisis aan i de te hooge voortbrengstkosten vergeleken bij de pr(jzen waartegen de landbouwers hunne produkten kunnen verkoopen, De Bondsraad is van oordeel dat de toestand zal verbeteren door uitbreiding der bebouwde oppervlakte en vermeer dering van het inlandsch verbruik der melkprodukten. De Bondsraad vraagt tegelijkertijd machtiging aan het parle ment om voor den oogst van 1928 de- zefde prijzen te stellen als in 1927 hetzij fr. 42,50 fZwitsersche franks) voor de tarwe en fr. 35,50 voor de rogge. OOSTENRIJK De landbouwersvereenigingen en de aansluiting bij Duitschland.— Men weet dat de beweging om aan te sluiten bij Duitschland in Oostenrijk deze laatste tijden zeer veel veld heeft gewonnen. Die beweging vindt hare oorzaken niet alleen in de gelijkheid van ras en taal, doch ook in de ekonomische moeilijk heden welke Oostenrijk ontmoet, door het feit dat het gansch ingesloten is door Slavische sfaten of volkeren die door hunne tolmaatregelen den buitenland- schen handel in Oostenrijk fel bemoei lijken. Deze aansluitingsbeweging An schluss genaamd, heeft zich ook uitge breid tot een zeker aantal landbouwers vereenigingen "Arbeitsgemeinschaften genaamd, die de aansluiting bij Duitsch land genegen zijn en Duitsch-Oosten- rijksche groepeeringen zijn te Berlijn, Munich en Weenen bijeengekomen. Het doel dezer vergaderingen was de innige samenwerking der Oostenrijksche land- bouwmiddens met de Duitsche te orga- niseeren en op die wijze de aansluiting van den Oostenrjjkschen landbouw bij den Duitschen voor te bereiden De heeren Hoffman Duitsch zaakgelastigde, Vivenot algemeen consul van Dui'sch- land te Weenen en de heer Kriehuber bestuurder bij het Oostenrijksch ministe rie van Landbouw woonden enkele de zer vergaderingen bij. DUITSCHLAND De toename van den Amerikaan- schen uitvoer. Uit onlangs versche nen statistieken blijkt dat de uitvoer der Ver. Sfaten raar Duitschland in 1927 deze van 1926 overschreden heeft met 117 millioen dollar. Men verwacht dat de Amerikaansche uitvoer in 1928 tot 560 millioen dollar zal klimmen. Van 1910- 1914, bedroeg de Ameri- kaarsche uitvoer naar Duitschland ge middeld 304 millioen dollar, zoodat de voorooilogsche cijfers aanzienlijk z(jn overschreden Reeds nu wordt er over Bremen in Duitschland meer Amerikaansch katoen ingevoerd dan in Groot- Brittanje over Liverpool. Bijzonder de invoer van Amerikaan- sche automobielen is op groote schaal toegenomen Van 1910 tot 1914 heb ben de Ver. Staten gemiddeld per jaar 764 automobielen uitgevoerd naar Duitschland. In 1924 steeg dit cijfer tot 2,724; in 1925 tot 4 599; in 1927 tot 8C00 en tijdens het eerste kwartaal van 1928 tot 3 246. ENGELAND De zware geldelijke lasten voor steun aan de werkeloozen. Het groot aantal werkeloozen in sommige nijverheidstakken b v. de weverijen, zijn te wijten aan de krisis waarmede de in dustrie er te strijden heeft en aan de vermindering in de uitwijking van En- gelsche arbeiders naar den vreemde Terwijl voor den oorlog gemiddeld 250 duizend Britten naar het buitenland trokken is dit cijfer in 1925 gedaald tot 85 000 en in 1926 tot 126 000. De geldelijke hulp aan de werkeloo zen bedraagt telken jare ongeveer 50 millioen pond sterling of 9 milliard frank. Sinds 1920. heeft Engeland aan zijn werkeloozen toelagen uitgekeerd voor ongeveer 400 millioen pona sterling of 70 milliard frank, hetzij zooveel als het aandeel van Engeland bedraagt in de schadevergoeding hem door Duischland te betalen in uitvoering van het Dawes- plan. Het steunfonds voor de werkloo- zen wordt gevormd voor de drie vierden door stortingen te verrichten door de werkgevers en arbeiders in de verzeke ringskassen tegen de werkloosheid, het aod re vierde wordt aangebracht door den Staat. Bij die kosten tot sttun aan de werk- loozen dienen de lasten gevoegd der ope; bare weldadigheid, deze bereiken normaal per jaar 40 millioen pond ster ling of 7 milliard frank. Deze zware geldelijke lasten dragen noodzakelijk bij tot de levensduurte Zooals men weet zijn de kostprijzen en diensvolgen ook de kleinhandelsprijzen zeer hoog in Engeland. Voor de dagelijksche verbruiksartike- len zooals boter, vleesch en visch zijn de Engelsche prijzen maar 10tot20p.h. hooger dan de Belgische. Doah het brood en de eieren kosten 50 t h. meer dan in België voor afgewerkte produk ten waar de loonen een belangrijk aan deel hebben in de kostprijzen is dit verschil nog grooter. Moest België in verhouding tot zijn bevolkingscijfer zulke aanzienlijke toe lage schenken aan de werkeloozen als Engeland, dan zou het daarvoor jaar lijks eene uitgave moeten doen van 1700 millioen frank. RUSLAND. Rusland's toetreding tot het Kel logg Pact In zake de large nota die Litwinof, aan Herbette heeft overhan digd, worden het KellogPact en de ver schillende voorbehoudiDgen van de on- derteekende mogendheden grondig be sproken, met het doel aan te toonen, dat het pact niet in staat zal zijn toekom stige oorlogen te verhinderen. Niettemin zoo wordt gezegd is de So- vietregeering bereid het pact te onder- teekanen. Daar de objectief beschouwt, den onderteekenende mogendheden in de oogen der openbare meening zekere verplichtingen oplegt en het de Soviet- regeering gelegenheid geeft te wijzen op de noodzakelijkheid van ontwapening die de «enige waarborg vormt voor het voorkomen van oorlogen. Overigens wijst die nota op de ver schillende daden, die de Sovietregeering in het belang van den wereldvrede heeft verricht o.a. op de Russische voorstel len voor geheele resp gedeeltelijke ont wapening die te Gecève werden bespro- ke n in de voorbereidende ontwapenings commissie De Sovietregeering kan het onder die omstandigheden niet goedkeuren dat zii niet is uit enoodigd om deel te nemen aan de voorbesprekingen, zoodat zjj niet in staat is geweest invloed uit te oefe nen op den inhoud van het pact. Met leedwezen wordt vastgesteld dat het pact den onderteekenden geen ver plichtingen oplegt met betrekking tot de ontwapening en de nota protesteert tegen de onvoldoende duidelijkheid van de eerste clausule van het pact, die naar gezegd wordt, geen waarborgen bevat tegen tusschenkomsten als die der geal lieerden in Rus'and en de laatste inmen ging in China. Een zeer hef ige aanval wordt gericht tegen Engeland's voorbe houd van volledige vrijheid van hande len in verschillende gebieden. De sovetj regeering rcht dienaangaande nadere preciseering wenschelijk z(j ziet in deze reserve van Engeland slechts een po ging om het Kellogg-pact te gebruiken instrument ter voortzetting van zjjn im perialistische doeleinden. Bedrag der vorige lijsten fr 1216 Afdccling Aalst-Schaerbeek Claus Frans 5 Meert Jozef 2 Oabekend E M. 2 Onbekend F. M. 2 Van den Bergh G. 1 De Man August 5 Beygaert Polydaor 2 Uyttersprot Gustaaf 2 Beygaert Jean 2 Schockaert Gustaaf 2 De Decker Camiel 2 Claus Schockaert Gustaaf 10 Hcff'licck Petrus 5 Hoffelinck Jozef 2 Totaal fr. Afdeeling Letterhautem De Graeve J. Voorzitter Cloet Wed. Cloet Julien. Shr(jver De Winne Alfred, Magazijnier Goossset s August, Bestuurlid Huste Fil, Erauw Remi Cakebekejan Baptist Focquet Frederik Vetenburg Cyriel Erauw Isidoor Van Geit Pieter Batsoen Prosper Callebaut J. Goossecs Alfons 44 10 5 5 5 3 5 1 1 2 1 2 1 1 1 1 Van Cauuwenberg Jazef S>üh-T« Jozef H. V. W. Seghers Betjamin De Vos Remy Van Israël Alois Van de Putte Ivo Van Hoorde Jules De Mont Rer.é Steenhout Alfons Boterdael Gus'aaf Van Israël Cyriel Van Elsbeeck Benoit Roels Frans Bovaert Cyriel De Vuyst Wed. Sienaert Petrus Lauwetys Frans l 2.50 Totaal fr. 71,50 Algemeen totaal 1375,50 met besten tijk, matras, huppeling en 2 kussens, wegende 40 kgr., aan 295 fr. bij Frans De Bolster, Erembodegem, Leuvenstraat, aan de Beek. Vooraleer U een naaimachien tekoo- pen is het in uw belang U goed in te lichten en uw profijt na te zien. Daarom wendt U naar het groot magazijn. Men bekomt alles op aanvraag Vesta. Nau- mann, Durkkopp, Phoenix, Victoria, Mundlos, Anker, Kayser, Bury, vanaf 900, 1050, 1100 en 1150 fr. Zware kleermakersmachienen 1300 fr. 10 jaar waarborg op faktuur. Ver- koop met gemak van betaling. Reparatie en wisselstukken van alle bestaande machienen. Men verwisselt voor oude machienen. Goede okkasies in magazijn. Naalden aller systemen 4fr. 't dozijn. Olie le kwaliteit 5 fr. de liter. Let wel op het nummer. In het duitsch magazijn i Kattestraat, 22, AALST Totaal fr. 44 Afdeeling Santbergen Haelterroan René Cosycs Remy Een Vlaming De Boeck Adolf Lafourt Leopold De Boeck Camiel Herremans Frans De Decker Frans De Grave Jozef Lepoivre Etniel De Zitter Louis De Winter Karei De Zitter Remy Bcckstael Karei De Ville Frans Stevens Jozef 5 2 1 2 2 2 2 1 1 1 1 1 2 1 2 2 s C-. N- ï-' i-t'-v (gebreveteerd), met regelmatige vochtgeving en stipt wer kende regelaar, zijn de beste die er bestaan. Machienen van 220, 430, 630, 860 en 1260 eieren. Kolenkunstmoeders Werna sterk gebouwd, bijzon der geschikt voor het lang branden. Zelf regelende meelbakken, palnesten en alle ander hoendermateriaal. Materialen voor het bouwen der hoenderhokken dar gekende Werven der Agglomëres van Gent Kiekens van geprimeerd wit Leghornras, verbeterd voor dan leg, van half Maart tot einde Juni. (Doe reeds uwe bestellingen). Te verkrijgen b(j t ACH. VAN CAUWENBERGE, GROENSTRAAT, Broeierij ËRWETEGEM Dc Witte Leghorn (Oost-Vlaanderen) voor groote en kleine bedrijven- Enkele en dubbele reinigingGemakkelijk vervoerbaar. Lichte gang. Seffens beschikbaar. Goedkoop. Wor den geleverd met twee jaar waar borg en groot gemak van betaling Prijzen en bezoek kosteloos op aanvraag. Naphte- en electrische motoren. Beste getuigschriften door de talrijke landbouwers, die deze dorschmachienen sedert jaren gebruiken. (tegen statie Maeltert) Telefoon Denderleeuw 93. ■p: - - - riSCHT DE WAAQÖORC ZEGEL

De Koornbloem | 1928 | | pagina 4