Traag maar Zeker Landbouwmachine Hoenderkweekers Hoe vinden de Dieren hun weg 7 Redt U Zelveu 4500 eieren per dag in vollen winter Zaadhandel Rozenkweekeri - Raapmolens Waarom zijn de aardappeluitroeiers Sama de beste 7 De Melkkoe Zitdagen der maand October LANDBOUWERS leest en verspreidl Koornbloem Windhaar-matrasseii Til. D UO KER LOUIS CUVKLIER, Algemeen Agent Chantiers d'Agglomères de Gand Gent 6 Op onze vroegere voordrach ten over veeveredeling hebben wi niet nagelaten te wijzen op de zoogezegde richting welke vroeger in de beoordeeling van vee op de tentoonstellingen en prijskampen werd gevolgd. Men bleef steeds bij 't uiterlijke. Groot te en afgeronde vormen in ver houding, dat was alles 'wat men eischen kon. Afstamming, erfelijk heid,productie, deze faktoren kwa men niet in aanmerking Geen wonder Onze boeren hadden voor enkele jaren weinig begrip over oordeelkundige teelt. Ze vergenoegden zich met te doen als de meerderheid, met te kwee ken als een ander, De kleine ver bruikers bootsten de grooten na en zoo stonden tegenovereen twee verschillende belangen. De groote kweekers beschiktenv over aanzienlijke weiden en vergenoeg den zich met het resultaat dat hen vleesch en vroege rijpe dieren verschafte. .Zulks was niet het ge val bij de kleinere boeren Deze vergden in eerste plaats melk en boter van de koe. Noodzakelijkerwijze moesten dus deze belangen gescheiden wor den en kon er geen voldoening be reikt dan met neven de vleesch- productie de melkproductie te beoogen. Veekweek met tweeledig doel ziedaar de oplossing. Nochtans, daar wij als vleeschtype alle rede nen hebben om voldaan te zijn meen ik het geen fout eenzijdig noch onvolledig te zijn, als we dus thans met hand en tand de veredeling willen uitwerken in den zin van melkproductie. De Durham heeft ons lang in den weg gestaan en zit nog volledig in al onze veeslagen ver groeid. De tijd ligt niet zoo ver achter den rug dat de Durham stieren werden ingevoerd, dat de prijskampen gedurhamiseerd wa ren. Sedert men de innige overtui ging heeft opgedaan dat ons eigen inlandsch ras veel meer en beter melk opbrengt, dat er dan niet te vreezen is voor ontaarding, vat baarheid voor ziekten, tubercu- loos enz..., sedert dien heeft men traag maar goed werk verricht en is de landelijke "melkkoe» op haar rechte plaats gesteld. Geen krui sing met vreemde rassen, maar teeltkeus, zich steunende op de productie van melk en boter, zie daar wat wij thans beoogen. Stel u voor wat men als afstam meling krijgen kan, als men onbe kommerd dieren van verschillende rassen en eigenschappen veree- nigt! Een warreboel van verschei denheid met de uiteenloopendste kenmerken, dan... als men zich een ras zou moeten aanschaffen, dat als aangepast model met vaste, blijvende kenmerken en hoedanig heden zou voldoen aan de be hoeften van den kweeker. Wij zijn er thans toegekomen een vast veeslag te bezitten voor Oost-Vlaanderen. Onze rood bonte koe staat getypeerd als de onze voor wat kleur en model aangaat. Staan we ook zoo ver voor wat haar inwendige verede ling aangaat Neen, op verre na niet I We weten niet waar wij het kunnen brengen, dewijl in die rich ting zeer weinig werd gedaan. Men schat de opbrengst van onze koeien op ongeveer 3500 kg. melk per periode, met een gehalte van 3 En dat er koeien zijn die het dubbel opbrengen. Het ware een interessante proef en nog een veel edeler werk, kon den we onze boeren er aan krijgen zich toe te leggen op de kweek van vee met groot productiever mogen. De nadere kennismaking met de stallen doet ons vaststellen dat verscheidene koeien 35 tot 40 graden vet geven dat de afstam melingen eveneens zijn behebt met (Zie vervolg onderaan 2d* kolom.) Als ik naar Antwerpen wil stoomen, dan ga ik naar het sta tion, en de kaartjesknipper zegt me 9 uur 5 nummer 7 Ik sta op het aangeduid perron te wachten, ik stijg in de trein, en stap uit te Antwerpen. Kan het eenvoudiger? Ik moet geen plans nakijken, geen kompas gebruiken. Enkel wachten en... ik zal er wel komen. Maar veronderstel nu eens dat ik zonder kaart, zonder kompas van uit een mij onbekend dorp, te voet naar Antwerpen moet gaan. Nergens staan wegwijzers; aan niemand mag ik iets vragen Zou ik dan nog het doel van mijn reis bereiken Hoeveel tijd zou ik niet noodig hebben Hoeveel maal zal ik een verkeerde richting inslaan? Moest iemand in dezelfde voor waarden te Parijs geraken, zou men dan niet dadelijk veronder stellen dat hij een speciale gave van orienteering bezit? Maar hetzelfde feit doet zich voor bij reisduiven en bijen en mieren. Hoe vinden de dieren hun weg in een wereld zonder wegwijzers, plaatsnamen, kompassen Dit is een van de aantrekkelijke en mysterieuse problemen die de natuurkunde ons stelt. De veronderstelling dat de die ren een speciale gave bezitten die wij missen, drong zich dan ook op. Meer dan een wetenschappe lijke studie werd over dit vraag stuk uitgegeven. De laatste is die van Etienne Rabaud, professor aan de Universiteit van Parijs,die, steunende op heel wat proefne mingen, een verklaring heeft ge formuleerd. 1. MIEREN. Ingeboren werkzaamheden en vermogens worden natuurlijk en van den eersten af, spontaan en perfekt uitgevoerd. Mieren keeren altijd naar hun nest terug Is dit ook een ingeboren in stinct Neen Ze moeten het leeren. Zoolang het proefbeestje op een drukbewandeld mierenpad loopt, valt er voor verdwalen niet te vreezen. Reukindrukken zijn voldoende om dit te beletten. Het is waar schijnlijk dat de mieren stilaan het terrein rond hun nest verkennen, die rijke hoedanigheden. Konden wij het in den geest van onze kweekers krijgen, dat zulke dieren hoeven gedekt van een stier met evengoede overgeërfde kenmer ken... Wat zouden wij na korte jaren monsteruislagen bekomen. Hoe gaat het nu Deze koeien worden met een minderwaardigen stier gekruist volgens het toeval en weldra zijn de onderscheidingen vervallen en verdwenen tot de middelmatigheid. En hoe die beste koeien ken nen De kontrool wijst ze u aan. Kan er geen werking op touw ge steld om de bezitters van beste produktieve koeien samen te bren gen opdat ze hunnen kweek ver zorgen Ik twijfel er niet aan of dit jaar nog zijn wij in de mogelijk- leid in die richting te kunnen werken. De deelnemers zullen allerbest jeloond worden door de meer waarde hunner kweekelingen Laat ons practisch zijn en be sluiten over te gaan tot de mid delen om ons doel te bereiken. reer uw eigen koeien kennen door de kontrool. Vraag voordrachten aan of laat de vetrijkheid uwer melk bepalen. Hier als in menig ander geval is R.U.Z. de bemiddelaar om onze fokkers samen te brengen, te hel pen en te steunen opdat wij bin nen een klein aantal jaren mogen bogen op een veestapel die mer kelijk hooger staat als thans. door het gedurig herdoen van de zelfde.,. wandeling. Zoo hebben zij dus een alge- meene indruk van de omgeving, zoodat ze niet meer of zeer moei lijk verdwalen. De merkteekens en kenteekens waaraan ze hun weg kennen, be staan vooral uit zichtbeelden.maar ook uit de kennis van helling en samenstelling van den grond enz. Rabaud besluit dat men uit het terugkeeren naar het nest, het be staan van een onbekende orienta tion niet moet aannemen. 2. BIJEN. Ook bijen moeten eerst de om geving van hun korf leeren ken nen en in 't begin moeten ze dan ook voorzichtig een jaar orienta- tietochtjes maken. De kenteekens die hun weg zullen aanduiden zijn niet bepaal de voorwerpen, maar wel de verhouding die tusschen die voor werpen bestaat. Zoo men bijvoorbeeld geduren de hun afwezigheid den korf een weinig verplaatst, komen ze ge durig weer op de oude plaats terug. Professor Yung, van Geneve, heeft een interessante proef geno men. Hij deed 20 bijen in een doos uit een korf die bij het meer stond. Op 6 km. van den korf liet hij ze vrij 17 kwamen er van terug sommigen op minder dan J uur. s Anderendaags werden die 17 mee op 't meer genomen en op een afstand van 3 kim losgelaten. Ze vlogen in alle richtingen, maar ze misten klaarblijkelijk hun merk teekens, want geen enkele bie kwam terug. Deze en andere proefnemingen wijzen op 'n scherpte en fijnge voeligheid van de zintuigen bij de dieren, die wij menschen niet ken nen. Ze bezitten ook een sterk topo- graphisch geheugen. Het bestaan van een onfaalbaar instinkt dat hen recht naar het nest doet vliegen is echter in geenen deele bewezen. 3. TREKVOGELS. De theorie die we hooger aan haalden namelijk het leeren van den weg, is hier niet toepasselijk. In heel wat gevallen vertrekken de jonge vogels vóór de oudjes, en toch komen ze toe, zonder dat ze dus door hun geheugen konden geholpen worden. De koekoek laat zijn jongen achter die hun weg maar alleen moeten zoeken. Hoe moet men het volgende verklaren Een Amerikaansch ge leerde nam verscheidene meeuwen en loste ze op 85 Engelsche mijlen afstand, in volle zee, in een streek waar ze nooit kwamen. Allen kwamen naar hun vertrek punt terug. 4. REISDUIVEN. De studie der reisduiven is hoogst belangrijk en ze werd dan ook reeds door heel wat natuur kundigen ondernomen, die ver scheidene oplossingen aan het probleem gaven. Geen enkele ech ter kan iedereen voldoen. Enkele besluiten tot het bestaan van een magnetische zin in de dui ven, zoodat ze een soort van vlie gende kompassen zouden zijn. Dat is echter de kwestie als op gelost aanzien. Nochtans toen er over een deel van Frankrijk hevige electrische stormen woedden, von den de duiven, dien dag gelost, heel moeilijk hun weg. Maar daartegenover staat het feit dat de duiven der groote in dustriesteden niet beïnvloed wor den door de magnetische uitstra lingen van de electrische kabels. Anderen meenen dat de vogel al de gevolgde richtingen op de heenreis onthoudt, zelfs zoo hij in een mand opgesloten zit. Geblinddoekt, voelen wij ook toch wanneer we berg op of berg af gaan. De duiven zouden ook zoo, maar in veel sterkere mate, regis- treerer. en onthouden. Als gevolg op deze theorie zou de duif dus juist dezelfde baan moeten volgen als bij de heenreis. Dat is echter niet waar. Die theo rie houdt dus geen steek. Zoo kwam men terug tot het aannemen van het mysterieuse, onbekende zintuigorientatiezin. Ziehier Professor Rabaud's standpunt De duiven vinden hun weg door de zinnelijke impressies die ze ont houden hebben. Hij drukt er op dat hun blik on eindig veel scherper is dan de onze. Hoe langer de tocht is, hoe hooger ze vliegen en dus hoe ver der ze kunnen zien. Daar ze dus steunen op 't ge zicht en 't geheugen, is het ons klaar, dat hoe verder ze meege nomen worden, hoe minder kans er op terugkomst bestaat. Sneeuw en mist zijn ook nadee- lig ze veranderen het uitzicht van het land. Maar niettegenstaande al de proefnemingen en opmerkingen, blijft de vraag nog altijd onopge lost Hoe vindt 'n duif haar hok terug, zoo ze vervoerd werd in een gesloten mand en gelost in een onbekende streek Onze agronoom Ing' K. Hambrouck zal gedurende de maand October op volgende dagen te spreken zijn Te EPPEGEM op Maandag 29 October,van 9,15 tot 10,30 uur, in ons Hoofdmagazijn. Te AALST, alle zaterdagen der maand van 9 tot 11 uur, in het lo kaal "De Koornbloem Groote Markt. Voor inlichtingen en raadgevingen van allen aard hebben onze leden er alle belang bijonzen agronoom of onzen rechtskundige te raadplegen. (Alles vol strekt kosteloos). Laat uwe verzekeringen zien en vcrhoogen door Samenwerkende Maatschappij voor Onderlinge Brandverzeketin Voordeeligste tarieven Vraagt inlichtingen.. Kosteloos kataloog 1928 der Hoenderhoeve C. Van Simaey, Auwegem Abonneert U op ons vak blad De Hoendernijver heid over voeding, huis vesting en verzorging der hoenders. Prijs 20 fr. Het huis Wed. ALFONS DE BA KER DE WEVER. Dorp, Moon is alom gekend voor zijne Gras-, Btt Hof-, Bloem- en Klaverzaden. Specialiteit van mengeling voor l vende weide. Geen zaad wordt kocht zonder beproefde kiem kracht. met besten tijk, matras, huppelingn kussens, wegende 40 kgr., aan 295 bij Frans De Bolster, Eremhodegi Leuvenstraaf, aan de Beek. Landbouwers, wilt gij een ste- vigen en goeden raapmolen, komt eerst zien naar onze TIEN verschillende modellen gansch van eigen maaksel. Dan zult Ge doen als de on telbare landbouwers die zeer tevreden zijn een goeden raapmolen TH. DH. te be zitten. Verder zijn altijd beschikbaar Zaaimachiecen, dubbele en enkele Ploegen, Ressorteggen van eigen fabrikaat, Sleepket- tingen, Rollen, enz. Ook uit stekende Dorschmachienen, Wanmolens, Basculs, Dou chen, verschillende modellen van Waschmacbienen wei- kende met de hand of met motor. Alle geleverde werktuigen worden altijd onderhouden door het huis. Vraagt koste loos alle gewecschte inlichtin gen. Werktuigkundige MEIHX-bij-Aalaf Telefoon Burst 135. Omdat ze geleverd worden om met ééa paard te werken, hetgeen met met andere machienen niet kan, en omdat ze beroemd zjjn om hunnt sterkte en goede werking. Onze machienen kunnen geleverd worden met voortrein, dijsel of bran- kards, met diepteregelaar en kliké wielen. Sedert 4 jaar werken onze machienen in de omstreken in groot aantal, geen enkel namaaksel is tot hiertoe in onze streek in gebruik. Waarom zijn er dus namaaksels Omdat de Sama alle andere overtreft. De machienen zijn altijd in magazijn, ook de beste merken van Raap molens, Wanmolens, Dorschmachienen, Beirpompen en alle andere ge reedschappen zijn voorhanden. Herstellingen kunnen altijd spoedig en met zorg gedaan worden b(j Breedestraat, 27, (nabij da stokerij Le Lion d'Or AALST. Koopt de materialen bijzonder geschikt voor het bouwen uwer Hoenderhokken van 5, 10, 15, 20, 25 en 30 meters lang bij de leU ioon 49. Scheepswerfstraat. Beton blokken - Platen Fibre-Platre voor onderdakken - Alle de andere materialenIjzers, Asbestplaten, Hout, Glas, enz. De groote hoenderhoeven Van 1 Vraagt het omstandig en volledig Simaey, Auwegem, zijn volkomen l plan D van het hoenderhok. opgebouwd met onze materialen. prijs 50 franken. t

De Koornbloem | 1928 | | pagina 6