Goede Hofstede Landbouwers Voor uwe Graangewassen JSE 3 i Boekbeoordeeling Keuringen, Prijskampen Qnze Almanak en Tentoonstelliogen Aan de Landbouwers Manufaktuur Karei Heiremaas PARDESSUS W Q Oi Oscar De Groote, Herzele. Tel. Burst 172 Uiterst Voordeelige Prijzen A. J» Schenck, Lombardstraat, 105, Brussel Het vro>"g fruit dat overvloediger was, gaf aanleiding tot een belangrijken uitvoerhandel. Van verschillende kanten koro*n klachten over de verkoopers in den vreemde die niet altijd betrouw baar blijken. Men kan er dan ook niet genoeg aan herinneren dat de uitvoer handel hoedanigheden vereischt van hen die er zich willen op toeleggen. Men moet natuuilijk trachten nutte- looze tusschenhaodelaars uit den weg te ruimen, doch waar men geen voldoende kennis heeft van de vreemde markt, vaa ha re vereischten, van hare gewoonten, en dikwijls van het fruit, zelf, wat be treft zijn geschiktheid voor de reis, dan laten men dien handel over aan meer bevoegden, want men fopt zichzelven of men iaat zich foppen door anderen. ENGELAND. De Eiermarkt. Nu er in ons vlaamsche land soms al eens gesoroken wordt van crisis in de hoendernijver heid past het zeker eenige cijfers mee te deekn over den eierinvoer in Engeland. Daarbij zullen we de voortbrengende landen met daarneven hun naar Enge land uitgevoerd getal eieren aangeven die cijfers zullen onze hennenkweekers doen inzien, dat er niets is dat voor oveiproduktie doet vreezen, wijl we op de groote markten, bij ons naaste buren haast, nog heel wat moeten opschieten vóór we op de eerste plaats staan maar crisis k mt er zeker als we ons op de groote eiermarkt steeds laten de loef af steken door anderen; als we de door ons ter markt gebrachte waar niet in de verlangde conditie s weten aan te bieden. Eierinvoer in Engeland tijdens de maanden Januari-Augustus voor 1926, 1927, 1928 (Getallen berekent per 120 stuks) Uit 1928 1927 1926 Rusland 1068718 590869 256731 Denemarken 3107350 3451180 3635591 Polen 1938933 1514497 1984170 Holland 1673774 2675703 1334176 België 2099456 1345961 1337945 Frankrijk 1418282 101288 507724 Egypte 624965 418600 520828 China 57C992 434004 899303 Italië 19594 52855 119942 Ver. Staten 9110 28080 43212 Ierland 4409562 4213840 3736255 Australië 8493 11517 14571 Kanada 35095 15 4383 Andere 1090068 1308672 541943 Uit die cijfers zien we dat In de maanden Januari-.Augustus 1928 de eierinvoer in Engeland gestegen is met 11,9 tegen 1927, en met 21% tegen 1926. Dat Ierland vooraan staat met 24.40 daa volgt Denemarken met 17,2 dan België met 116%, Polen met 10,7 Holland met 9,3 Zoodat we nog 'n heel etndje achter de Denen komen te staan, wijl we op de hielen gevolgd worden door de Polen en de Hollanders, dan zijn er nog een heele boel die we kunnen doen de plaats ruimen, als we de Engelsche verbruikers weten te voldoen. Uit die cijfers kan men gerust de ge volgtrekking maken dat er nog geen ge vaar bestaat voor overproduce en onze hoenderkweekers van dien kant weinig hebben te vreezen, maar dat ze gedurig er voor te zorgen hebben op de buiten- landsche markten de concurrenten het hoofd te bieden, willen ze er niet wor den weggedrongen, of enkel gezocht om hun spot-goedkoops waar. AMERIKA Een kerk met een garage. Pitts burg is de eerste plaatsen,die eenkerkzal krijgen met een garage voor de auto's der kerkbezoekers Er wordt daar een groote Roomsch katholieke kerk ge bouwd in een der zijvleugels bevindt zich een hal. waarin honderden auto's kunnen staan onder de bescher ming van den H. Christoffel voor wien een groot beeld in het midden van deze garage is opgericht NEDERLAND Belangrijk transport pluimvee. Onlangs zijn uit Nederland 73 kippen naar Nederlandsch Indië verzonden. Deze kippen zijn bestemd voor het vee teelt proefstation te Buitenzorg en aan gekocht door de heeren dr. J. Kok, in specteur van den burgelijken veeartse- nijkundigen dienst in Ned.-Indië, en dr. Te Hennepe De dieren zijn gedurende een week in quarantaine geweest te Rotterdam, al waar zij op tuberculose en pullorum in fectie onderzocht zijn door de rijksserum inrichting. De zending bestaat uit de volgende rassen en aantallen 15 witte Leghorns, aangekocht op het boenderpark Schoon- derlogt te Eist15 Patrijs Leghorns, aangekocht van den heer R. G Bijma te Urnterp 18 Barnevelders en 15 Rhode Island Reds, aangekocht bij den heer Den Hollander te Gouda, en 10 witte Wyandottes, aangekocht bij de Pluim vee-Centrale te Rotterdam. Deze dieren worden in partijen van 4 kippen en 1 haan vervoerd in daartoe speciaal vervaardigde hokken per stoomschip Soekaboemi van den Rotter- damschen Lloyd De hokken zijn een voor de tropen gewijzigd model van de transportkisten, welke gebiuikt zijn voor de Wereld-pluimveetentoonstelling te Ottawa in 1927. i Drie jaren in een Belgische bastille, door Ad. Van der Heyde. Drukke rij "Excelsior,, St. Trudostraat, 21, Brugge. Tot na den oorlog kende men in ons land geen specifieke gevangenenlittera- luur Wie op dit domein wecschte te grasduinen moest zich tot vreemde schrijvers zooals Wilde, Pellico enz. wenden. De oorlog heeft dat verandert. De Belgische regeering in een vlaag van ultra-patr.otardisme heeft in d» jaren 18 - 19-20 vele Vlamingen achter slot en grendel gezet. En zoo kemt het dat onze eigene letterkunde ook gevangenen- litteratuur levert Reeds k- neen we "Liederen uit de Stad eu uit deSel an Burssens, het werk van Wie3 Moet,s, "Muurkrabbels,, van Noordiing en thaDS bovengenoemd boek van Van der Heyde. Men zoeke er niet bovenmatig heroïs me, alleenlijk de eenvoudige oprechtheid van een wilsvierkantig tuensch die niet tegenstaande alles trouw is gebleven aan zijn eigen land en volk Onder den deknaam "Van der Hey de., schuilt voorzeker een der Antwerp- sche katholieke lieders van vöör '14. Wie werkelijk zich wil ontwikkelen door lektuur raden we dees werk aan 1 Hier is 'n heele zielestrijd leest het boek gedurende de lange winteravonden en ge zult beter dim ooit het lijden begrij pen van die Vlamingen welke onmee- doogend, voor een nietigheid jaren ge vang kregen. Hoe bouw ik zelf een Hoender hok door C. Deeldec. Uitgevers: Kosmos te Amsterdam Van Gor- cum te Assen. Prijs 0,75 gulden. De serie Weten en Kennen heeft overal goeden naam en wel terecht Ook dees werkje komt op 'n uiterst gelukkige wijze de reeks aanvullen. Als we zeggen, dat de schrijver, heer C. Deelder, tezelvertijd leeraar is in het timmeren en tevens pluimvee liefhebber, dan zal elk gauw beseffen dat we hier 'n door en door praktisch werkje in de handen hebben, hetwelk we dan ook heel gaar ne al onze pluimveehouders, kleine en groote, ten zeerste aanbevelen. Inhoud van het Obtobernummer van Publirep maandelijksch publiciteits- tijdschrift. Uitgever Gerard Devet, de Merodestraat, 94, Brussel Technische Dienst Publiciteitsexa- men Voor uwe uitstallingen. In pakken Korte raadgevingen Pu bliciteit van den Groothandelaar bij den Kleinhandelaar. Wat men in de aan kondigingen moet verkoopen, enz. Abonnementsprijs voor het binnen land s 20 fr. per jaar. Vlaamsche liederen. Het is ons niet dikwijls gegeven, degelijke nieuwe Vlaamsche liederen aan te kondigen zooals het pas verschenen Schilderslied, en het nu daaropvolgende Bij Wanne, getoonzet door Gustaaf Pape, op woor den van Petrus Van Nuffel. Met het eerste mag "Bij Wanne,, wedijveren in tonenrijkdom, en. stellig, bogen op een magistrale meesterlijke begeleiding, deze laatste bewerkt door Modest De Mette, een musicus van eerste gehalte, een wa re veropenbaring. Geen twijfel, of ook dit stuk valt een geweldigen bijval te beurt, en we wfnschen dat het spoedig gevolgd worde door een derde zoo kregen we een prachtig drieluik van echte Vlaam=che hoogstaande Kunst, een hulde aan de nagedachtenis van den al te vroegen ontslapen Gustaaf Pape. De schrijver en de omwerker verdienen onvoorwaardelijk den dank van al wie het welmeenen met de opbeuring van ons volk. De liederen zijn te bekomen, aan 4 frank elk. bij M. Jozef Cammaert. Molenstraat, Aalst. Het Kweeken van Tomaten door L J. De Hoop. Uitgave Kosmos, Amsterdam V. Gorcum, Assen. Prjjs o,75 gulden. Ten einde dit uitstekend boek aan on ze lezers nader te leeren kennen achten we het best het "Voorwoord,, door den heer F. V. Valstar over te nemen 'Dit uiterst practische werkje over de tomaat begroeten wij met groote belang stelling, omdat het in een behoefte voor ziet. Onze tuinbouwliteratuur is arm, voor al aan practische lectuur, en het is alleen die lectuur, welke vooralsnog eenige kans heeft om haar weg te vinden naar de tuinders Onze groenten- en fruit- kweekers zijn wakkere kerels ze weten van aanpakken en hebben cm hun werklust en practische vakkennis een wereldvermaardheid. Voor de weten schappelijke zijde van hun vak en het nut van studie hebben zij over het alge meen geen oog. De kunst van het tuin- bouwvak gaat van vader op zoon over en verder benut men datgene, wat men bij den vakgenoot door eigen aanschou wing kan opsteken. (Zie vervolg onderaan 3' kolom) STAD AALST DeSt Martens- Jaarmarkt en Tentoonstelling van melkvee, mager en vet vee zal gehou den worden op de Houtmarkt, te Aalst, op Zaterdag 10 November. 1000 fr prijzen en verscheidene eere- metalen zullen toegekend worden aan de tentoonstellers van volle vaarzen, koeien en vette hoornbeesten. Tezelvertijd tentoonstelling van land- bouwmncMenen. HERZELE. Een bijgevoegde stie renkeuring zal plaats hebben op Dins dag 30 Oktober, te 8 uut voormiddag, aan de Smis, op de Groenlean, Tram statie BRUSSEL Sinds verscheidene maanden bereidt de Versta:,dhoudirg tusschen Brusselsche Hoendermaat schappijen waarvan Z. K. H. Prins Leopold eerevoorzitter is, haar 2de groote Internationale Kleinveekweek- tentoonstelling voor, met al de daartoe in verband staande vakken. Deze zal op 19, 20 en 21 Jaouari 1929. in de groote halle van 't Jubeiparkpaleis, te Brussel, ingericht worden, en zal veel belangrij ker zijn dan die welke dit jaar door de 4 inrichtende maatschappijen gehouden werd. Inlichtingen i Louisalaan, 368, Brussel. Telefoon 854 68 Oost Vlaanderen. Provinciale Wedstrijd voor Hengsten. Ie prijs aan M. Van Eeckhoudt R Erembodegem, met Élégant, 4 jaar. 2e prijs aan M Dt- Craene A. en O Mullem, met Invincible, 7 jaar. Bewaarpremie van 6000 fr. toegekend aan M. Louis Leenaerts, Kieldrecht, met Gaston 6 jaar, M Van der Bracht O,, Neder-Een- aeme, met Thomas, 5 jaar. M. Van Eeckhoudt R, Erembode- gem, met Indigène, 8 jaar. Provincie Brabant Het provinciaal reglement op het paardenras beveelt de keuring der heng sten van inlandsch ras bestemd tot de bespringing ven eens anders merriën, en richt prijskampen in voor de vergunning van premiën. D- Kommissie gelast met het vergun nen der premiëD aan de eigenaars der beste veulens en hengsten, en met het keuren der hengsten tot de bespringing in 1929 bestemd, zal zich vereenigen B) Voor de keuring en de prijskam pen voor hengsten i Te'Leuven op 7 November 1928, om 9 uur, op de Diestsche vest Te THienen op 9 November, om 10 uur, op de Groote Markt. Te Geldenaeken op 10 November, om 9 uur, op de Gemeenteplaats Te Nijvel op 12 November, om 9 1/2 uur, op de Gemeenteplaats Te Waver, op 16 November, om 10 op de Gemeenteplaats Fe Halle, op 20 November, om 9 1/2 uur, cp de Leeuwenplaats Te Brussel, op 21 November, om 10 uur, aan het Slachthuis. C) Te Brussel zal op 28 November 1928, om 10 uur, aan het Slachthuis, de prijskamp voor de provinciale premiën plaats hebben, alsmede voor de bewaar- prem'ën van 6000 frank, D) Te Brussel den 16 Januari 1929, om lo uur, in het Slachthuis, zal deCom- missie de hengsten welke op de voor gaande keuringen niet aangeboden zou den geweest zijn, nog mogen onderzoe ken en goedkeuren. De Maatschappij De Breidels zonen te Gent heeft de eer de land bouwers-veekweekers ter kennis te brengen, dat den jaatlijkschen prijskamp voor het best gevormd slachtvee, zal plaats hebben op Zondag 17 Maart 1929. zijnde 14 dagen vóór Paschen. De eere prijzen zullen enkel toege kend worden aan de inlaodsche rassen. De vreemde rassen zullen toegelaten worden om in afzoaderljjke reeksen me de te dingen. PAARDENMARKTEN Brussel, 14 November. Thk-neu, 15 November, 20 Decem ber. De heer De Hoog is een vakgenoot, van wien wat te leeren is, en die de kunst als weinigen verstaat, om te ver tellen hoe men een produkt kan en moet kweeken. Geen wetenschappeljjken om haal van woorden bevat dit werkje, maar practische lessen, onmisbaar voor eenieder, die de tomatenteelt wil gaan beoefenen maar zij zijn ook uiterst nut tig voor hen, die reeds langere jaren tomaten kweeken. Wij waardeeren dit werk van den heer De Hoog, omdat er aan de toma- tenkultuur nog zooveel kan en moet worden verbeterd, wil deze kuituur stand kunnen houden. De bestudeering dezer practische handleidiog zal, naar ik hoop, daartoe het^are b(jdragen.„ Neen het is niet meet dezelfden van verleden jaar Eerst en voor al de omslag welke veel fraaier voorkomt en steviger dan de vorige En dan de inhoud Buiten de gewone rubrieken stippen we enkele bijzondere arti kelen aan welke waarlijk nuttig en noodig zijn Koopvernietigende gebreken bij de huisdieren Premiën voor goedkoope wo ningen Hoe ongevallen voorkomen en genezen op de hoeve De Grondbelasting De Tabakteelt Over verbeterd zaai- en plant goed Enkele novellen van den gun stig gekenden schrijver Em. Van den Broeck Gedichten van den werkman- dichter Eons Van de Maele. En dit is nog niet alles. Daar komt nog heel wat bij Maar twee dingen willen we van nu af zeggen r 1) De artikels zijn allen ge schreven door uitmuntende speci alisten t 2) In de maand November reeds zullen de inschrijvers hun almanak thuis ontvangen. over te nemen in de Aisne (Frankrijk) mits 80 000 frs. Goedkoope pacht u goed land. Beste occasie zeer aanbt. volen. Zich spoeden Quatacker, tt Letterhautem. De heer Eugeen Dewérie, kaasbott uit Pepinghec, maakt bekend, dat hij van deze week af 3.50 fr. betaalt voor de goede schepkaas en 2 fr. voor dt trommelaars. Wie begeert voor het naaste seizoen een bee- tensnijder te koopen, doet zonder aarzelen zooals de 75,000 landbouwers I Koopt een RAPIDE DE V LEESCHAUWER en gij zult volkomen tevreden zijn. Deze is de Koni-g der Raapmolens t bijzonder model met schuinsche messen en in verschillige grootten. De Beetensnijder Rapide roest niet en dient tot model voor de namakers. Ook verkrijgbaar zware gesmeede douchen tot 5 ïn/m dik, te beginnen van 4 J tot 250 liters Merkelijke besparing van brandstof Kunnen gloeiend komen zonder eenig gevaar van springen. Twjjfelt niet, koopt deze molens en forneizen, t zjjn de sterkste en goedkoopste. Altijd z'chtbaar en onmiddellijk verkrijgbaar, alsook alle andere goede merken van Landbouwmachienen, bij Het oud gekend Huis de 29, Molenstraat, 29, AALST Biedt U aan EEN VOLLEDIGE en PRACH TIG': KEUS van gemaakte voor Winteren Halfseizoen GABARDINEN, TRENCH-COATS en REGENMANTELS vüor Heeren, Damen en Kinderen Merk VICTORIA» Gewaarborgd ondoordring baar. Verkoop in volle vertrouwen aan NEEMT GEEN BESLUIT van aankoop vooraleer onze magazijnen bezocht te hebben CD CD CD 5 i Men zegge wat men wil. men doe wa* men wil, de Belgische landbouw tnoet stroo en graan voortbrengen. Doch eene middelmatige opbrengst, voedt zijn man niet meer Wat dan gedaan Gebruikt zorgvuldig gekozen en aan de luchtstreek wel gewende soor ten, neemt uw toevlucht tot goed uitgelezen zaad en bemest redematig, 't is te zeggen uwe keus alleen vestigende óp de meststoffen die de twee groote ve eischten van den landbouw beantwoorden, 't zijzoo weinig mogelijk uitgeven om zooveel mogelijk te oogsten. Onder het groot getal stikstofmeststoffen zal uwe keus vallen op Chloorammoniak 24/26 ammoniakale stikstof de rijkste stikstofmesïstof, waarvan de eenheid stikstof het goedkoopste is, met ten minste een gelijke en in de meeste gevallen zelfs eene grootere werkdadigheid dan de andere meststoffen. Hij is bijzonder aan te raden voor graangewassen, dank zijn wonder bare oplossende kracht tegenover de fosfaten. De opslorping der fosfaten bespoedigende, voorkomt C hloorammoniak het storten der graangewassen. 1 C hloorammoniak zal ingewerkt worden na het ploegen door een zorg- j vuldige egging. In arme of niet gekalkte gronden, welke naar zuurheid strekken, qebruikt men bij voorkeur v .alciammon 17 ammoniakale stikstof en ong 30 koolzure kalk de meststof der toekomst, welke dank zijne onzijdige werking de werkda- digheid Van de ammoniakale stikstof vermeerdert en alzoo hoogere op brengsten verzekert dan bij middel van eender welke andere stikstofmeststof. VERKOOP TOTAAL 18075/92 16/57081 14936134 i I CU l «r i i

De Koornbloem | 1928 | | pagina 4