Kleine Aankondigingen Einde to het Winterseizoen 1928-29 Eiook eene Damen-Mantels aan halven prijs Hoenderkweekers 1 NY.HANDELSBANK HANDELSBANK N V. Voor uwe Weiden Belgische Wetgeving in zake Vervalsching der Veevoeders J. DELAF0RTRIE, 11, Molenstraat, 11, AALST, Wilt Gij zekerheid Hoofdzetel: 1, Kalanderberg, 1, GENT Te koop Chantiers d'Agglomères de Gand Gent nr Kasbons op naam of aan drager Rente op voorhand betaalbaar» Spaarkas zicht 5 °|0 bruto» 30r==10G Calciammon 17 ammoniakale stikstof en ong. 30 koolzure kalk NitriamUlOn (Ammoniaksulfonitraat) 26/27 stikstof, waarvan A» J» Schenck, Lombardstraat, 105, Brussel» Denkt U. Geachte Lezer, dat deze stof totaal nieuw is voot U Ik meen van neen. Immers op het eerste jaar- lijksch kongres van Redt U Zeiven heeft de heer ing Vermeire dit onder- I werp. in een zucht naar volledigheid, reeds aangeraakt, en De Koornbloem heeft het u voorgeschoteld in haar num mer van 29 Juli 11. Weliswaar was het slechts een terloops aanraken daar om vandaag wat meer over deze stof. I. Enkele Algemeenheden. De wet van 4 Augustus 1890 geeft aan de regeering de macht om den han- j del en den verkoop van eetwaren en voedingsstoöen voor menschen en die ren te regelen en er het oog op te hou den, maar alleenlijk met het doel van be driegerijen en vervalschingen te vermij den of met het oog op de openbare ge zondheid. Zelfs mag de regeering over de fabrikatie of de bereiding der eetwa ren bestemd om verkocht te worden, een waakzaam oog houden, maar uitsluitend in het belang de openbare gezondheid, i Ook de gemeentelijke overheid mag een oogsken slaan op den verkoop der voedingsstoffen en over hunne al of niet gevaarlijkheid voor de gezondheid, en reglementen desbetreffend uitvaardigen. Nochtans hier moeten de gemeentebe sturen oppassen van niet in strijd te val len met de algemeene verordeningen, (genomen door het staatsbestuur) De burgemeesters en andere beambten daarvoor aangesteld, mogen nagaan of j de reglementen nopens vervalsching der weelingsstoffen, degelijk nageleefd en uitgevoerd worden. Die mogen hiervoor binnendringen in de magazijnen, winkels en alle plaatsen welke dienen tot den verkoop van voedingsstoffen, geduren de den tijd dat ze openstaan voor het publiek. Gedurende diezelfde uren mo gen ze binnengaao'in de aanpalende ge bouwen van die magazijnen, zelfs wan neer die annexen niet toegankelijk zijn voor het publiek. En op alle uren van den dag mogen ze de plaatsen bezoeken waar men voedingsstoffen fabrikeert en bereidt om daarna verkocht te worden, zelfs als het publiek tot deze plaatsen geen toegang heeft. De burgemeesters en de aangestelde beambten mogen proces-verbaal opma ken voor overtredingen aan de wetten de reglementen nopens vervalsching der voedingsstoffen. De wijze en de voorwaarden voor het □emen van stalen, evenals de inrichting en de werkwijze der ontledingslaborato ria, worden geregeld door koninklijke besluiten. II. Middelen om de vervalsching van veevoeder» te keer te gaan I. Stoffen die samengesteld zijn uit een mengsel van voedende nijverheidspro- dukten of onderprodukten met voeden de stoffen van verschillenden aard, en dienen tot voeding voor de dieren, mogen niet geleverd of vervoerd worden voor verkoop met hoeveelheden van meer dan 25 kg. tenzij vergezeld van fakturen, vrachtbrieven of andere papie ren welke den aard en de hoeveelheden weergeven van ieder bestanddeel van dat mengsel. Er dient eveneens eene faktuur afge leverd met zelfde melding op, voor elke levering van meer dan 25 kg. voedende njjverheidsprodukten of -onderproduk ten welke onschadelijke organische of minerale stoffen bevatten als natuurlijke onzuiverheden, wanneer de verhouding dezer onzuiverheden 12 overtreft (1). Bemerking de voedingsstoffen mogen "zuiver,, geheeten worden als ze niet meer dan 2 'U natuurlijke onzuiverheden bevatten. II. Iedere levering van enkelvoudige of samengestelde stoffen welke ten min ste een der voedende hoofdbestaeddee- len (vetstof, eiwitstof) bevatten en tot veevoeding moeten dienen, moet verge zeld zijn van eene rekening, eene faktuur. En deze faktuur moet aanduiden t 1) den aard van het zaad of van de za den. of van de stoffen waaruit de gele verde waren vervaardigd zijn 2) de minimum hoeveelheid per van ieder voedend hoofdbestanddeel 3) aard, specifieke eigenschappen en hoeveelheid van ieder bestanddeel dat de dierlijke voortbrengst bevordert, Welke zijn da bestanddeelen die vol gens den wetgever de dierlijke voort brengst bevorderen Het zijn de kruidi ge, versterkende, prikkelende, eetlust verwekkende stoffen fosfoorzuurzouten en andere scheikundige samenstellingen verders iedere stof waaraan de verkoo- per een bijzondere werking toeschrijft. Is de faktuur hier altijd vereischt Zij is vereischt voor iedere levering van minstens 25 kg veevoeder. Wan neer een veevoeder te koop gesteld wordt en aangeprezen als zou het een bestanddeel bevatten dat de dierlijke vcorbrengst bevordert, dan is een fak tuur nochtans noodig voor elke levering Bemerking Als men soms in de on mogelijkheid moest verkeeren van eene faktuur bij de zending te doen, dan mag men er een beschrijvende lijst (bordereel) aan toevoegen de faktuur moet dan eenige dagen daarna volgen. Die faktuur of het bordereel moet, zooals we hooger ragen, den aard en den naam van het zaad of van de zaden of van de stoffen waaruit de geleverde waar gemaakt is, vermelden de waar borg van een minimum per eiwitstof- houdend» en vetstofbevattende bestand deelen daarenboven de waarborg van een minimum per suiker voor suiker achtige voedingsstoffen. De waarborg van een minimum voe dende bestanddeelen is niet vereischt bij een verkoop van onderprodukten van de suiker-, brouwerij siroop- en stokerijnijverheid b. v. i voor melas se, draf, beetenpulp, enz. Men moet geene faktuur afleveren bij verkoop van voedingsstoffen recht streeks voortgebracht door den grond, of van onderprodukten van sommige nijverheden, wanneer die verschillende stoffen geleverd worden in hun natuur lijken s aat en onder hunne echte bena ming. Zoodus, om het zeer eenvoudig samen te vatten, om vervalsching van veevoe ders te keer te gaan, wordt er voorge schreven dat bij de meeste verkoopen van zulke voeders een beschrijvende faktuur moet geleverd worden. III Straffen. A) Degene die geen faktuur aflevert ofwel u eene onregelmatige faktuur in handen stopt, kan een straf oploopen van 1 tot 25 fr. boete en van een tot ze ven dagen gevangzitting, of een dier straffen alleen. B) Worden gestraft met eene geld boete van 10 tot 20 fr. en gevangenis straf van 1 tot 5 dagen, of met een dier straffen alleen i 1) Zij die eetwaren, dranken of welke voe dings waren of -stoffen cok, die be schadigd of bedorven of door eene ver ordening van het algemeen provinciaal of gemeentelijk bestuur hinderlijk (scha delijk) verklaard zijn, verkoopen, slijten of te koop stellen. 2) Zij die, zonder bedrieglijk inzicht, vervalschte of pagemaakte eetwaren, dranken, welke voedingswaren of -stoffen ook, verkoopen, slijten of te koop stellen. De beschadigde, bedorven, vervalsch te of nagemaakte eetwaren, dranken, voedingswaren of stoffen, in het bezit van den schuldige bevonden, worden in beslag genomen en verbeurd verklaard. Welke zijn nu de waren die hinderlijk of schadelijk verklaard worden Di» zijn eerstens de waren die natuur lijk of toevallig of ter oorzake eetser bij zondere behandeling, volgende onzuiver heden bevatten a) meer dan 2 mostaardzaad of -koeken, vliegenkruidzaad of zaad van andere kruisplanten. b) zaad of koeken van bilzeckruid. biltere amandelen, kruisboom, beuken- nootpellen enz c) koornbracd, bedwelmend onkruid (dolikj, roggebrand, enz. d) kalk, kalkchloor, ammoniakzouten, looqzout. bederfwerende stoffen, enz. Tweedens mogen evenmin verkocht worden de waren die stoffen bevatten als b v. plaaster, krijt, zagemeel, turf, enz C) Doornijpende straffen bedreigen insgelijks degenen die in dezelfde plaat sen te koop stellen of op dezelfde wa gens stoffen vervoeren die uiterlijk op mekaar gelijken, en waarvan de eenen bestemd zijn tot voeding, de anderen nietdan moeten deze laatste waren een opschrift dragen als volgtongeschikt voor de voeding of dient voor be mesting of iefs dergelijks. DJ Worden gestraft met een geld boete van 100 tot 2000 fr. en met eene gevangzitting van 15 dagen tot 6 maan den of met ééa dier straffen alleen, al- wie bedrog zal gepleegd hebben, 't zij op een der bestanddeelen die op de fak tuur moeten vermeld staan, 't zij door het gebruiken ter aanduiding of bepa ling eener stof. van eene benaming wel ke volgens gewoonte, toehoort aan een andere voedende stof. In geval van herhaling binnen een zeker tijdstip, zijn de straffen nog wat zwaarder. E) Zullen bestraft worden met eene boete van 100 tot 1000 fr. alwie door middel van aaokosdiging*n, aanplak- brieven, of een ander middel van publf teit, valschelijk zullen bevestigd hebben dat de waren onder kontrool staan van een staats- of van een aangenomen la boratorim IV. Vernietiqlng van een koop van veevo ders. Als de prijs van het veevoeder dezer waarde, vas'gesteld bij expertise, met een vierde overtreft, kan den kooper den prijs deen vermicderen. Als men een koop van veevoeder heeft gedaan, in dwalitg zijnde noppns de za ken die de faktuur moet te kennen ge ven, kan men ofwel den koop nietig doen verklaren, ofwel den prijs doen verminderen, ofwel schadevergoeding vragen. De kooper heeft hier dus keus. De processen tot nietigverklaring en tot prijsvermindering moeten ingespan nen worden binnen de zes weken die volgen op dc levering der voedings Zij blijven ontvankelijk niettegenstaande men gedeeltelijk of geheel de geleverde waren gebruikt heeft. Om te sluiten kunnen we zeggen dat onze wetgeving nog vatbaar is in heel groote mate voor allerlei verbeteringen. Daarover vandaag uitweiden zou ons echter te ver leiden u kunt nog eens de wenschen herlezen geuit door ing Ver mei re op het Kongres van Redt U Zei ven in Juni 11. Mechelen M. DE RIDDER, Advokaat. kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem Al onze leden hebben recht tot eene kostelooze aankondiging betrek hebben~ de op het landbouwbedrijf. Op aan- aanvraag verschijnt den tekst tweemaal. December, Kerkstraat, verkoopt al zijne WINTERSTOFFEN met groote verminde ring van prijs. Engelsche DAME STOFFEN van af 35 frank de meter. OVERJAS STOFFEN voor heeren van af 75 frank de meter. groote partij BEZIE DE UITSTALLINGEN Vaars, einde dracht 7 bij L. Van Nieuwenborgh, Teraifene. Allerbeste melkkoe, tien dagen ge kalfd, 31 kilos melk gevend, bij Henri Van Belle, Dorp, 3, Gjjsegem. Beste melkkoe, 3de kalf, 8 maand dracht, bij August Liekens, Campen- houtsche baan, nr 2, Elewyt. Schoooe vaars, 8 maand dracht, bij Alfons Peirlinck, kuiper, Aygem, Op- aygem. Beste jonge vaars, einde dracht, bij Henri Van Steendam, Oud Dorp, Wichelen. Twee schoone vaarzen, laatste maand dracht, b(j Benoit De Graeve, Nieuwerkerken, Maal. Vaars, 8 maand dracht, bij Steppe Amand, Welle, Drieselken. Twee schoone volwassen vaarzen, laatste maand dracht, bij Felix De Rouck, Molenstraat, Haeltert. Schoone vaars, einde dracht, bjj Jean Roseleth, Kerkstraat. Hekelgem. Goed rund, 1 jaar oud, bij wed De Jaegher, Gootegem. Meire. Bff uitscheiding van bedrijf, beste melkkoe, wit rood, vierde kalf, geefc nog 14 kilos melk, drie maand dracht, bij Bellarminus De Pauw. Cauwenberg, Meire. Baste merriepaard, bruin, zonder gebreken, bij Désirè Borms, Tinnen- hoekstraat, 16, Moorsel. Twee paarden, zonder gebreken, j 7 en 12 jaar oud, bij de wed. Van der Straeten Jozef, te Denderhautem, Ter- linden. Nest schoone viggens, bjj Cyriel Van Paemel, Burst, Dries. Een Franschen schapers- of trek- ïond bij Alfons Coppens, Broekstraat, 4erdersem. 800 goed gevormde pyramiden (appel en peer) 2 jaar, bij P. De Schep per, hovenier, Ruysbroeck, Sauvegarde, provoncie Antwerpen. 300 schoone kanadaplantsoenen bij A. Van Royen, Kerkstraat, Gysegem. Plantsoenen bruine Kanadaboo- men, bij Alfons Annorel, Aygem. 55 aren elzen slaghout, bij Van Caekenberg Remi, Mulder, Kapellen ïoek, Smetlede. 500 Wijmen, dienstig voor weiden uit te palen, bij Constant Racs, Leebeke 24, Denderhautem. Broedmachien "Belgica„ een jaar gewerkt bij Arthur Cooman, W(j water, Erpe. Bij vergrootiog, 2 goede broeima- chienen "Victoria,, 350 et» 660 eieren, matige prijs, bij X De Jonghe-Carion, Neerstraat, Grimmingen. Kamion. draagvermogen 1500 kg. bij Jozef Raspoet, Wambeek, Overdorp, bij Ternath. 400 elzen mutsaard, bij Louis 5e- ghers. Broeck, Meire. Een botervat (merk Persoons) zoo goed als eieuw, bij Aug. Herssens, Steenstraat 33. Aalst. Per occasie te koop verschilllge naaimachlenen. Dendermondsche steen weg, 31. Aalst. Alle soorten van draad en traliën- werken voor afsluitingen, kiekenkoten, ziften enz., eig»n fabrikaat, bij Jos. Van Droogecbroeck, Dorp, Erpe. - Kepers, hop- en boonstaken, po- teaux in alle lengten, eerste kwaliteit staken voor alle soorten fruitladders, enz. bij Jan Bosmans, Statie, Moorsel. Prijzen buiten konkurrentie. BETON. Vervaardiging van af sluitingen, buizen, stijlen, vleeschbakken, steenputten, regen waterputten, enz enz. F. X. Van Nuffel en Cl. Saeys, Leu venstraat, Erembodegem, TE HURENhofstede met huis en stallingen, 1 dagwand boomgaard, dagwand land, te bevragen A. Van Droogenbroeck, Erpe. Tel. 454 Aalst. TABAK De electrische tabak- snijderij te Aalst. Moorselbaan, 221, is in volle werking. Bericht aan de be langhebbenden. Na 4 uur snijdt men alle dagen tabak bij Edw. Van de Putte, Kamdries, 4. te Hofstade. Gekeurde stier doet dienst bij de Weduwe Gustaaf De Grauwe, Eide, Wichelen. '<W7; Koopt de materialen bijzonder geschikt voor het bouwen uwer Hoenderhokken van 5, 10, 15, 20, 25 en 30 meters lang bij de Telefoon 49. Scheepswerfstraat Betonblokken Platen Fibre-Platre voor onderdakken Alle de andere materialen Ijzers, Asbestplaten, Hout, Glas, enz. De groote hoenderhoeven Van 1 Vraagt het omstandig en volledig Simaey, Auwegem, zijn volkomen 1 plan opgebouwd met onze materialen. 1 van het hoenderhok. 3>0<G Plaats dan uwe beschikbare gelden bij de 6 maanden 6 °/o bruto of 5.01e/® netto. 3 maanden 5,50 bruto of 4,59 1/4 netto. Alle Beurs- en Bankoperaties aan de poor deeligste voorwaarden Agentschappen en Bijkantoren door gansch het Vlaamsche Land» Wendt U in volle vertrouwen tot onze Agentschappen te Aalst Albert Liénartstraat, 10 Herzele Peper straat Denderhautem Cyr. Van Damme; Erem bodegem t J. Van den Bossche Kerkxken J. Temmerman Liedekerke Modest Van Droogen broeck Pamel Judo Willems Teralphene Tb. Guldemont, Daelstraat Erpe Mev. J. Van den Berghe-Dernoncour; Moorsel Ces. Muylaert, NieuwstraatBaevegem J. Van Impe. ]BF=1E welke ondanks rapen, beeten, pulpen en lijnkoeken, de basis blijven van de wintervoeding van uw vee onder vorm van hooi, zorg voor eene genoeg zame redematige bemesting, van voordeeligen prijs en eene hoogc op brengst gevende. Geene ernstige uitbating van hoornvee zonder vette weiden, hooi en toemaat van goed gehalte. Zorg dat uwe weide bestaat uit grassoorten van groote opbrengst, een smakelijk en voedzaam hooi gevende, zooals vossestaart, timothy gras, zacht zorggras, gemeene dolik, enz. Zulke weiden, zulk vee. Bemest uwe weiden om uw vee te vrjjwaren van de engelsche ziekte en van beenderverweeking. Vergeet nooit de noodige dosis fosfoor te geven, onder welken vorm het ook zijn moge. Daar den bodem in de meeste gevallen eene zekere hoe veelheid oplosbare fosfoorzuur bevat, biedt het gebruik vaa goedkoopere minerale fosfaten geen nadeel, want zjj zullen gemakkelijk opgelost worden onder de werking van Chloorammoniak 24/26 ammoniakale stikstof de stikstofvette, de stikstof aan den besten prijs gevende en de hoogste op brengsten van hooi en toemaat verzekerende, de ideale meststof voor weiden volgens de zienswijze van de hoogste belgische bevoegdheden in landbouwzaken. In zure of niet gekalkte of naar zuurheid strekkende gronden zal men de voorkeur geven aan ong. 7 nitrische stikstof en 19,5 °/o ammo' iakale stikstof, welke door hunne scheikundige samenstelling een toenemen van zuurheid van den bodem beletten. VERKOOP (1) B.v. lijnkoeke» welke zadea bevattea die toevallig geoogst tija wet ket vlaa Wie op de hoogte wil blijven in zake Beurjtendenz, abonneert zich op de BEURSBODE Het beste weekblad voor finaDCieele en ekonomtsche belangen. Een abonnement tot einde 1928 kost slechts 15 fr. Proefnummers op aanvraag. i

De Koornbloem | 1928 | | pagina 5