Nieuwjaar In onze Afdeelingen. Landbouwweekblad Wie is er verantwoordelijk Zal de les begrepen worden voor de Toekomst 2 Aan alle Konijnenkweekers De Landbouw stiefmoederlijk behandeld De gruwelijke Overstroomingsramp ZONDAG 6 'JANUARI i*L9 Prijs 20 centiem 11de JAARGANG jNr 523 Arbeid adelt Abonnementsprijs 10 00 frank jaar*. Men schrijft ie op om Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie t BRABANTSTRAA F, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller 1 ORTAIRE CAUDRON. Aalst. De medewerkers z|]n veraatwoordelflk voor ha» h0drages. Oageteekeade stukke» worde» alet opgeuome». Niet opgenomen handschrlftea worde» aiet teruggegeve». Voor *n door de Landbouwers "De Koornbloem,, heeft in haar num mer van 9 December een treffend beeld gegeven der tragische overstrooming die de bevolking der Scheldevalléi zoo 'jwaar heeft geteisterd. Terloops heeft .pij ook de verantwoordelijkheid der be- Itrckken besturen aangetoond. Indien wij op dit laatste punt terug- ikeeren. dan is het vooral met het doel ide middelen aan te wijzen, om in de toekomst dergelijke rampen van onze Ibevolking af te wenden. De herhaalde overstroomingen welke ■•zich deze laatste tijden voordeden, be wijzen dat er iets hapert bij de diensten ivan het Ministerie van Openbare wer ken welke het waterregiem in zijn (bevoegdheid hebben. Te Nieuwpoort, spoelde het zeewater den dam weg welke verbeteringwerken aan de haven moest toelaten en over stroomde honderden hectaren vrucht bare landbouwgronden. Geïnterpelleerd over de oorzaken en «de verantwoordelijkheid dezer ramp, 'antwoordde de Heer Baels, Minister ;van Openbare werken, dat de aannemer verantwoordelijk is voor de overstroo ming omdat hij den dam had opgewor pen op een andere plaa's dan deze aan gewezen door het lastkohier der werken. Wij willen dit wel aannemen, doch •waarom heeft de toezichtsdienst van het Ministerie van Openbare werken deze overtreding van het lastcohier geduld Het betrof hier toch een aangelegenheid die van gewichtig belang is voor de veiligheid van de bevolking der streek, en die dus een streng toezicht en scherpe waakzaamheid vergde van de inge nieurs van den toezichtsdienst. Die waakzaamheid nu werd gehin derd door de afschaffing van den gewes telijken toezichtsdienst te Nieuwpoort Uit verkeerde spaarzaamheid ingege- iven door de fameuze officieele bezuini gingscommissie, had de regeering den dienst te Nieuwpoort afgeschaft en op gedragen aan den ingenieur te Oostende Die besparing van enkele duizende franken aan administratiekosten zal thans betaald worden door honderde dutzende franken te besteden aan het herstel der aangerichte verwoestingen Centralisatie der diensten is goed wanneer Zij de uitvoering van de werk zaamheden niet verlamtdoch in stre ken waar de watersnood steeds drei gend is, moet een bevoegd ambtenaar steeds ter plaatse verkeeren en over de noodige machtsbevoegdheid beschikken om ten gepasten tijde te kunnen op treden Dit punt wordt maar te dikwijls over 't hoofd gezien door de staatsdiensten waar te veel tijd wordt verkwist aan briefwisseling en verslagen, doch te Straag de hand aan 't werk wordt gesla gen. Dit was ook het geval voor de iramp te Nieuwpoort en het Ministerie van Openbare werken is zoo niet op rechtstreeksche, dan toch op onrecht- streeksche wijze aansprakelijk 1 Wat de schrikwekkende overstroo mingen der Scheldevallei betreft ligt de hoofdoorzaak en de groote verantwoor delijkheid in onze verachterde wetge ving betreffende het onderhoud en het herstel der dijken. Deze wetgeving dateert van over honderd jaar en beantwoordt niet meer aan de huidige noodwendigheden voort vloeiende uit een steeds toenemende benuttiging onzer rivieren en stroomen Zij voorziet geen eenvormige regeling, en behelst geen voldoende toezicht op het onderhoud der dijken Dit laatste valt voor sommige dijken ten laste de aanpalende eigenaars en voor andere ten laste der Wateringen. Hoe kan deze verscheidenheid van bevoegdheden en verplichtingen tot iets degelijk leiden Hoe kan men logischer wijze een pri vaten eigenaar, die dikwijls maar een klein perceel grond bezit palende aan den dijk, dwingen de onderhoudskosten te dragen voor al de gronden achter hem gelegen, dan wanneer die kosten dikwijls meer bedragen dan de waarde van zijn eigendom Het onderhoud en het herstel der dij ken is klaarblijkelijk een maatregel van algemeen belang, en valt dus ten laste van de gemeenschap. Wat nu het onderhoud door de Wa teringen betreft, ook dit is wegens de gebrekkige inrichting dier instellingen ondoelmatig. De Watering is krachtens de be staande wetgeving eene onafhankelijke instelling van openbaar nut, met eigen rechtspersoonlijkheid, waarop noch de Staat, noch de gemeente toezicht heb ben waarop de provincie enkel in zeer beperkte mate invloed kan uitoefenen. De beheerders der Wateringen zijn menigmaal onbevoegden en vreemd aan de gemeente. De degelijkheid van het onderhoud der dijken is vaak hunne ge ringste bekommernis Zij doen niet zel den aan politiek en trachten de herstel- lings- en onderhoudswerken tot een minimum terug te brengen om zoo min mogelijk belastingen te moeten opleg gen aan de aangesloten eigenaars. De jaarlijksche vergadering van de betrokken eigenaars is voor den beheer raad van de Watering meer een plech tige vergadering, eene uitdeeling van zitpenningen, dan eene bestuursverga dering handelende over onderhouds- en herstellingswerken, nog minder over verbetering en moderniseering. Een staaltje van de grenzelooze nala tigheid en lakscheid der Wateringen werd ons aangehaald door den heer Minister van Openbare werken in zijne redevoering in de Kamer van volksver tegen wootdigers op 11 December 11. In 1908, kort na de overstrooming in de streek van Dendermonde in 1906, werd een algemeeen plan tot versterking der dijken door het Ministerie van Open bare werken gestuurd aan de goever neurs van Antwerpen en Oost-Vlaan- deren, met de belofte dat de Staat zou tusschenkomen voor 30 t.h. en de pro vincie voor een vijfde in de kosten voortspruitende uit de versterkings- werken. De Wateringen aan wie de on derrichtingen der regeering werden overgemaakt bleven echter werkeloos. Tijdens de maand April 1927 en Juli 1928 stuurde de heer ingenieur De Reis aan de Wateringen van Moerzeke, Hamme en Grembergen (de geteisterde streek dus) een schrijven waarin wordt gewezen op hunne plichten in zake ver betering, versterking en ophooging der dijken. Dezelfde ingenieur legde hun tevens een plan voor waarbij gansch de streek baat zou gevonden hebben. Eerst op 7 November 1928 vond het bestuur der Wateringen tijd om een antwoord te verstrekken op het voor stel van den heer De Rees en dit ant woord was dan nog afwijzend Laten wij er nochtans dadelijk bijvoe gen, dat het staatsbestuur ook niet vrij te p'eiten is van schuld! Sinds 1906 werd de aandacht der regeering door de volksvertegenwoordigers uit de be dreigde gewesten herhaaldelijk geves tigd op de onvoldoende stevigheid der dijken en op de gevaren voor de over strooming die de bevolking bedreigden De regeering bleef doof trots alle verwittigingen. Indien de bestaande wetgeving onvoldoende was om een behoorlijk onderhoud der dijken te ver zekeren, en dit moest haar toch duidelijk voorkomen sinds de ramp van 1906, had zij als plicht die wetgeving te wijzi gen en te moderniseeren, zoodat zij bij machte was. zelf de onderhouds en verbeterirgswerken uit te voeren bij werkeloosheid of nalatigheid vanwege de Wateringen. De regeering vond echter voor dit nuttige werk geen tijd Wanneer het er omging legerdienst,oorlogsmaterieel, militaire vliegpleinen enz. tot stand te brengen, kon de regeering steeds de noodige geldmiddelen en tijd vinden al moest zij het parlement verplichten 's nachts te zetelen Wanneer het er om te doen was, de broodnoodige bevrij- dingswerken uit t3 voeren aan de laag- liggende oeverlanden, waren jaren niet voldoende om de noodige kredieten en bestuurlijke maatregelen te brengen. Thans is er voor millioenen schade aangericht en zal de Staat het tiendub bele moeten besteden voor hulpgelden aan de geteisterden, van wat de onder houdswerken tijdig uitgevoerd zouden gekost hebben. En nog dreigen nieuwe dijkbreuken te ontstaan, indien zonder verwijl niet wordt overgegaan tot een algemeene versterking van gansch ons dijkstelsel. Dit is echter slechts mogelijk mits een volledige reorganisatie van de bestuur lijke diensten die thans het waterregiem in hun bevoegdheid hebben. Er ,moet eenvormigheid tot stand komen in deze diensten en een doelma tig en bestendig toezicht op de onder houds- en verbeteringswerken aan de dijken uitgeoefend worden. Het is dan ook vereischt dat het ver ouderd stelsel der wateringen verdwij nen en dat de uitvoering der onderhouds- en verbeteringswerken worden opge dragen aan den Dienst der Waterwer ken bij het Ministerie van Openbare werken. Deze dienst zou over gewestelijke in genieurs en toezichters moeten beschik ken die zouden gelast zijn met de uit voering der vereischte onderhouds- en verbeteringswerken aan de dijken, val lende in hun omschrijving alsook met het bestendig toezicht over den Staat der dijken. Zij zouden de bevoegdheid moeten hebben zoo noodig tot de ver eischte onteigeningen van gronden tot versterking der dijken over te gaan. De geldelijke kosten der werken zouden gedragen worden deels door den Staat, deels door de provincie en deels door de gemeenten op wier grondgebied de wer ken dienen uitgevoerd. Alleen door stevige en doelmatige in richting van den waterdienst, zal ons land in de toekomst gespaard blijven van de noodlottige overstroomingen die zooveel ellende en armoede hebben veroorzaakt aan onze Vlaamsche be volking der Scheldevallei. De Koornbloem houdt er aan, alle hare geachte Lezers en Lezeressen een zalig en gelukkig Nieuwjaar te wenschen, een jaar van gezondheid en welvaart, van voorspoed en geluk, van broederlijkheid en naastenliefde. Het is reeds zoovele jaren dat De Koornbloem zulks doet en me dunkt 't is of het maar van gisteren dagtee- kent, dagen, weken, maanden, jaren zijn vervlogen, van pootje zijn we tot volwassen boom gegroeid. Hoe onbeduidend en klein wij waren bij ons ontstaan, zoo talrijk en machtig zijn wij nu, en nog lacht de toekomst ons tegen, nog een grootere macht is ons voorbehouden onder Gods lieve zon, een dag komt dat alle weldenkende en vooruitziende landbouwers Redtu- zelvers worden. En waarom niet Is er eene landbouwvereeniging met de onze te vergelijken onder oogpunt van bezorgdheid om hare leden, waar eenieder wordt geholpen door raad en door daad. Vergelijkt onze inlichtings diensten met die der andere vereenigin- gen, onzen samenverkóop en -aankoop, onze waren, onze verzekeringen, onze geldbeleggingen, onze spaarkas, onze magazijnen, onze bijhuizen, onze land bouwkundige en rechtskundige diensten, in een woord alle onze instellingen of inrichtingen, weinigen zijn vatbaar voor verbeteringen. En dan de leden Welk vertrouwen in hunne leiders Wat eerbied en ge negenheid voor hun bestuur, wat dienst vaardigheid onder elkander En het bestuur Wat offervaardig 'neid en bereidwilligheid, wat onbaat zuchtigheid en nederigheid, wat geduld en onvermoeibaarheid in het volbren gen hunner taak. En is het mij geoorloofd U te vragen met mij in verbeelding den weg eens te volgen, welke wij hebben bewandeld van bij ons ontstaan tot op den dag van heden. Het zal de moeite loonen te we ten welke bergen wij hebben beklom men, welke diepten wij hebben over- Op Zondag 6 Januari geeft de Heer JANS, Staatsveeteelt- konsulent, te Mechelen, een heel belangrijke voordracht over HET PELSKONIJN De voordracht heeft plaats te 3 uur namiddag, in ons lokaal De Koornbloem Groote Markt, Aalst. Alle konijnenkweekers en -kweeksters, zoo van Aalst als van het omliggende, worden er toe uitgenoodigd. schreden, welke wateren wij hebben doorzwommen? Welke gevaarlijke klippen hebben wij omzeild en met wel ke meesterlijke hand hebben onze leiders ons vaartuig gestuurd, om met ons in veilige haven aan te landen Geachte heeren Bestuurder, Bestuurs leden. Afgevaardigden, Landbouwkun dige, Magazijniers, Bedienden en Werk lieden De Koornbloem biedt U met hare nieuwjaarswenschen haren oprechten dank voor al het goede dat gij hebt verricht in zoo luttel jaren, zij smeekt den Heer LI eene bloeiende ge zondheid te blijven geven, opdat gij mochtet volharden in uwe ondernomen taak en ze tot een goed einde bren gen. want veel staat nog te doen. Reken daarvoor op alle de Redtuzel- vers, die U genegen zijn en U liefheb ben, die U volgen in uw lijden en uw strijden en wier volle vertrouwen gij geniet. Zij volgen U zonder wantrou- wen noch achterdocht, ondanks heime lijk geknoei en misverstand die men zou trachten in onze rangen te zaaien om er verzwakking of verdeeldheid in te krij gen. Onze leuze blijft Allen voor één Één voor allen 1 Redt U Zeiven Zoo helpe U God En mochten nog vele jaren U voor behouden zijn. Bij de laatste besprekingen der"Land- bouwbegrooting voor 1929 in den Senaat, is nogmaals klaar gebleken, dat de landbouw alhoewel 's lands on- betwistbaren rijksten nijverheidstak in zake uitgeschreven kredieten, op zeer stiefmoederlijke wijze wordt behandeld in verhouding tot de nijverheid. Er is nog meer De landbouwbegrooting voor 1929 rekening gehouden met de huidige waarde onzer munt bedraagt zelfs 25 millioen minder dan vóór den oor log Het zaakrijk verslag van senator Limage, evenals de gedokumenteerde redevoering van senator Mullie leveren omtrent deze haast onbegrijpelijke wan toestanden, de meest leerrijke beschou wingen. Aan de hand van officiëele statistie ken en onbetwistbare cijfers wordt een paralleel getrokken tusschen de voort- brengstwaarde van den landbouw een- zijds en deze van de nijverheid ander zijds. Daaruit blijkt onmiddellijk dat in 1927 de teelt van levensmiddelen en voe- dingsprodukten eene waarde daarstelt van 2 milliard 974 millioen, tegenover 1 milliard 894 millioen voor de nijver heid. De globale waarde der landbouw- produkten wordt geraamd op ongeveer 15 milliard 300 millioen, Maken we nu eene eenvoudige ver gelijking met de waarde der nijverheids- produkten, dan komt men algauw tot het besluit dat ze merkelijk beneden deze van den landbouw blijft. Immers indien voor 1926, de waarde van de steenkool op 3.300 millioen wordt ge raamd, kan daar tegenover de waarde gesteld van onzen veestapel geschat op ruim 4 195 millioen. Tot voor enkele jaren voorzag de landbouw voor ongeveer 75 °/o in de voedingsnoodwendigheden van ons land. Dit procent klom in 1927 tot na genoeg 84 °/o en wijst voor 1928 ander maal op eene merkelijke verhooging. Verder zijn we voor wat sommige landbouwprodukten betreft van invoer ders flinke uitvoerders geworden. Z">o hebben we aan eieren b.v. een uitvoercijfer van ruim 60J millioen be reikt. Voor wat den kaas betreft, blijven we nog steeds afhankelijk van vreem den invoer voor ongeveer 200 millioen. Eene degelijke ingestudeerde uitbatings methode van het zuivel vraagstuk, kan hier ruimschoots bijdragen tot de radi- kale verandering van deze abnormale toestanden en moet het zooverre bren gen dat we ook hier in plaats van in voerders, knappe uitvoerders zouden worden. Voor wat de tarwe betreft, blijven we immer afhankelijk van den vreemde. In 1927 hebben we aan tarwe voor ruim 2 milliard ingevoerd tengevolge eener merkelijke inzinking van den tarweprijs daalde dit invoercijfer in 1928 tot één milliard. Dank de voortbrengstvermeer- dering der tarwe-oogsten werden geluk- riglijk 50.000 ton minder ingevoerd. Verder zijn we ook regelmatig uit voerders vanaardappelen, witloof, vruchten, eieren, boter, paarden, plan ten bloemen en struikgewassen. Kortom, we zijn in den volsten zin van 't woord een uitvoerend landbouwland geworden en zijn in dit opzicht vooral een land van vrijhandel. Deze vrijhandel eischt dan ook de dringende afschaffing van alle uitvoertaksen die uit hoofde der steeds toenemende vreemde koncurren- tie, den landbouwhandel in den weg staan en verlammen. De lage tarweprijs, de krisis in de sui- cerbeetteelt, de gedrukte stemming op de slachtveemarkt. leveren daarvan de sprekende bewijzen. Zulks heeft voor gevolg dat de landbouwer nu zijn pro- dukten verkoopt tegen een gouden-index van 124, terwijl de kostprijs gestegen is tot 131. In dergelijke voorwaarden moe ten onze landbouwers noodzakelijker wijze achteruitboeren. Er dient dus vooral naar gestreefd om den kostprijs van de voortbrengst te verlagen. Om zulks te verwezenlijken dient de landbouw volstrekt gerationali seerd d.w z. door wetenschappelijke in richting van arbeid en uitbating er trachten toe te komen de algemeene tosten te verminderen en tevens de voortbrengst per hectare te vermeer deren. De landbouwers dienen daarom behandeld zooals de nij veraars wat thans op verre na niet gebeurtimmers de begrooting van nijverheid voorziet eene uitgave van 400 fr. per betrokken persoon, terwijl deze van landbouw er slechts 104 bereikt. Inzake vakonderwijs zien we nagenoeg dezelfde wanverhou ding 49 fr. per persoon tegen slechts 24 voor landbouwvakonderwijs. Opdat de landbouw 's lands rijkste bron van inkomsten niet langer op zulke stiefmoederlijke wijze bejegend worden, eischt hij, rechtvaardigheids halve Volkomen vrijhandel, minder zware belastingen, vervierdubbeling der land bouwbegrooting en verdubbeling der sommen uitgeschreven voor vakon derwijs. AALST-STJOB Op Zondag 13 Januari te 3 u. namid dag, algemeene vergadering bij Mr Louis Schouppe, St Jobstraat 196. MrJ. Van Miegem zal er een voor dracht over "Groententeelt,, geven. DENDERHAUTEM Op Zondag 6 Januari te 5 uur na middag. vergadering in 't lokaal bij Mr Frans Roelandt, Dorp. Mr Van Nuffel, landbouwleeraar, zal er een voordracht over "Veevoe ding geven. EREMBODEGEM Op Donderdag 10 Januari te 6 uur f 's avonds algemeene vergadering in 't lokaal bij Mr Florent Lievens, Leuven straat, voordracht over "Hoender- kweek,, door Mr A. Van Nuffel, land bouwleeraar. w-w'.yaefcaHiwf iiiin wnii inmnnB

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1