'1 3 m Landbouwweekblad cn 06 Besmettelijke Scheede ontsteking bij Runderen Over Erfenis Avondverlichting van intensieve hoenderhokken Q Veeziekten Rechtskundige Rubriek Kleinveeteelt ZONDAG 13 JANUARI I9<9 Prijs 20 centiem 11de JAARGANG Nr 524 I C/3' CÜ' Arbeid adelt Abonnementsprijs i 10 00 frank jaarn Men schr(jft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON. Aalst Voor n door de Landbouwers Deze aandoening is eene betrekkelijk langdurige besmettelijke ziekte, eigen aan de runderen, gekenteekend door eene ontsteking, en door het verschijnen van korrelvormige hobbeltjes op de slijmvlies der scheede. Wij moeten bijzonder de aandacht vestigen op deze besmettelijke scheede ontsteking, omdat deze ziekte zoo wei nig uiterlijke teekens vertoont, die rechtstreeks door den boer kunnen waargenomen worden; maar die des niettemin een der aandoeningen is, die oorzaak zijn van onvruchtbaarheid bij de runddieren. Buiten deze huidige, in schijn een voudige maar toch veelheerschende be smettelijke ziekte, zijn er nog andere aandoeningen die de runddieren tot on vruchtbaarheid brengen, zooals de ont steking der baarmoederhet zuren der baarmoederslijmvlies; het verstieren; het besmettelijk verwerpen (de ziekte van Bang) enz. en waarover wij achter eenvolgens zullen handelen Dat deze ziekte besmettelijk is, lijdt geen twijfel, daar het wetenschappelijk onderwezen is, en daar gewoonlijk al de dieren van eenzelfden stal aangetast zijn en het is slechts aan het verloopen bij verscheidene koeien, of het verschie ten dat de boeren achterdochtig worden en naar de oorzaak zoeken dezer aan doening. Al de runderen kunnen aangetast ge raken, maar het is in hoofdzaak en voornamelijk het vrouwelijk dier dat door deze besmettelijke ziekte wordt aangetast, en die dus bestaat in eene scheedeontsteking die men kan herken nen, wanneer men de lippen der scheede (de klink genaamd in sommige streken) van een scheidt en er korreltjes ont waart die doorschijnend zijn en gelijken op kleine pereltjes van verschillige kleur en omvang. Deze pereltjes verschillen ook in hoeveelheid bij de verscheidene aangetaste dieren, en de slijmvlies ziet er ontstoken en roodachtig uit, vermits de ontsteking zich tevens uitbreidt rond die pereltjes. Wanneer men den vinger langs de wanden der scheedelippen zachtjes laat glijden, dan gevoelt men die pereltjes die bijzonder overvloedig zijn aan den uit gang der scheede. Het dier is ook zeer gevoelig wanneer men naar die hobbel tjes tast. De scheede kan soms ook wel gezwollen zijn en de slijmvlies scheidt witten etter (materie) af. Met al deze gegevens kan de land bouwer dus gemakkelijk een onderzoek instellen en besluiten tot deze ziekte wanneer zijne koeien of vaarzen ver loopen of verschieten. Hoe worden de dieren besmet De ziekte wordt aan de koeien over gezet door de mest, die eene natuurlijke kweekplaats is van allerlei mikroben en die in aanraking met de scheede komt, maar ook bij het dekken (springen). Het is wel zeker dat de vrouwelijke huisdieren het meest aangetast zijn en dat het mannelijk dier (stier) in deze be smettelijke ziekte eenen rol speelt, die evenwel ondergeschikt mag genoemd worden. Vroeger dachten veeartsenijkundige geleerden dat de stier of var slechts drager was van de smetstof (den virus), en de kiemen van een besmette koe maar overbracht naar eene niet-aangetaste, onbesmette koemaar het is echter be wezen dat de stier de ziekte ook krijgt, zooals het te bestatigen valt bij het onderzoek van de roede. De besmetting kan ook naar andere stallen overgebracht worden door de besmette dieren wanneer men b.v. met koeien of vaarzen die aangetast zijn naar eenen stier gaat die niet besmet is, of met koeien of vaarzen die gezond zijn maar als de stier drager is van de kiemen. De ziekte is ook oorzaak van 70 tot 80% van verstieren, aangetaste koeien verstieren dus en de vaarzen ontsnappen er zoo min aan als de koeien. De onvruchtbaarheid is er tevens menigvuldig het gevolg van, 25 tot 50 gevallen, ten laatste is eene koe drachtig dan kan deze nog verschieten in 8 tot 70 der gevallen. De scheedeontsteking is geneesbaar, maar ze kan ook jaren duren. Is er gene zing, toch kan de ziekte weder uitbre ken, b.v. als de koe dochtig wordt of bij het dekken. Hoe bestrijdt men de ziekte? 1) door voorbehoedsmiddelen. Men zal de zieke dieren afzonderen en de stallen ontsmetten. Men zal zich ook wel wachten de zieke dieren te gebruiken tot dekdienst. Wil men echter aangetaste koeien laten dekken, dan zal men een smetvrije stier gebruiken en de roede en scheede (koker) van den stier na 't dekken, ont smetten. 2) Wanneer de boer bestatigt dat zijn koeien verloopen of verschieten in reeks of niet, dan is het wel geraadzaam een veearts te raadplegen om door prakti sche behandeling de besmettelijke scheedeontsteking te kunnen bekampen. De scheedewassching met ontsmet tingsmiddelen, herhaaldelijk toegepast zijn gemeenlijk onvoldoende. Een pro baat middel is echter de scheede te spoelen met een kiemdoodende oplos sing, onmiddellijk gevolgd door het in strijken van een goede zalf (Lefèvrezalf) in de scheede, daar waar de pereltjes staan. Deze zalf zal men twee maal daags aanstrijken, gedurende 5 dagen, met een tusschentijd van 2 dagen tus schen elke aanstrijking (dus 10 dagen behandeling). Om elke besmetting te voorkomen is t ook best, de aangetaste koeien, voor aleer naar den stier te brengen, te be handelen en de stieren die toch aange taste koeien zouden bespringen, kunnen ook ontsmet worden, alvorens andere niet-aangetaste koeien te dekken. Zoo men een enkel geval in den stal tegenkomt en dat de andere koeien nog niet besmet zijn, is het zeer aan te raden en zeer doeltreffend, om verdere be smetting te voorkomen door dit afzon derlijk geval vroeg te behandelen zoo als hooger beschreven is. D' v. J. W. (3* bijdrage). De onregelmatige erfopvolging Na de regelmatige erfopvolging te hebben overloopen, geven we nu eene samenvatting van de onregelmatige, t.t.z. van de erfopvolging van het na tuurlijk kind, den overlevenden echtge noot, den staat. Het natuurlijk kind. I. Van wie kan het erven Het natuurlijk kind kan maar erven van> zijn vader of moeder niet van de bloedver wanten van zijn vader of moeder. II. Op w^lke voorwaarden Het kind moet wettelijk erkend zijn door zijn vader of moeder. III. Aandeel van h*t natuurlijk kind A. De ouder(s) die het kind erkend heeft (hebben), is gestorven zonder erfbare bloedverwanten achter te laten. Dan heeft het natuurlijk kind recht op heel de nalatenschap, dan heeft het recht op alles. B. Als het natuurlijk kind samenkomt met andere erfgenamen zijn volgende regels van toepassing 1. Wanneer vader of moeder die het natuurlijk kind erkend heeft, wettige af stammelingen heeft achtergelaten, dan heeft het natuurlijk kind recht op het derde van hetgeen het zou gekregen hebben, ware het wettig geweest. Eerste voorbeeld. Vader laat twee kinderen achter Frits (wettig kind) en Nand (natuurlijk kind). Dezen hebben eene nalatenschap van 60.000 fr. te ver- deelen. Wat zal Nand, het natuurlijk kind, krijgen Ware hij wettig kind ge weest, dan hadde hij de helft gekregen. Maar nu dat hij natuurlijk kind is. en sa menvalt met een wettigen afstammeling (Frits) van zijn vader, kan hij slechts een derde bekimen van die helft, t.t.z. 30.000 3 10.000 fr. Dus, het natuur lijk kind krijgt hier 10.000 fr., en het wettig 50.000 fr. Tweede voorbeeld. Vader laat twee natuurlijke kinderen en een wettig achter, die 27.000 fr te verdeelen heb ben. Ieder natuurlijk kind zal krijgen 9000 fr.3 3000 fr. Het wettig kind 21.000 fr. Derde voorbeeld. De overledene laat één natuurlijk kind achter, en een paar kleinklinderen die uit eigen hoofde, niet bij vertegenwoordiging dus, tot de erfenis komen. Wat dan Indien het na tuurlijk kind wettig ware geweest, had het alles gekregen. Nu dat het "natuur lijk,, kind is, krijgt het slechts het derde van de nalatenschap. De kleinkinderen krijgen het overige. Op eene som van 90,000 fr. zou het natuurlijk kind hier 30.000 fr. hebben. 2. Wanneer vader of moeder die het natuurlijk kind erkend heeft, opgaande bloedverwanten of broers en zusters achterlaat, dan heeft het natuurlijk kind recht op de helft der nalatenschap. B.v.de overledene laat een natuur lijk kind achter en een zuster. Er is 20.000 fr. nagelaten. Dan heeft het na tuurlijk kind op 10 000 fr. 3. Wanneer vader of moeder die het natuurlijk kind erkepd heeft, noch af stammelingen. noch opgaande bloed verwanten, noch broers of zusters ach terlaat, maar enkele andere zijverwan ten, dan worden de drie vierden de na latenschap aan het natuurlijke kind toe gekend. IV. Hoe kan het erfdeel van het na tuurlijk kind verminderd worden Natuurlijke kinderen die gedurende het levea van hun vader of moeder de helft hebben ontvangen van hetgeen hun in de voorafgaande regels is toegekend, kunnen op niets meer aanspraak maken, indien de vader of de moeder uitdrukke lijk verklaard hebben, dat zij aan hun kind niets meer wilden geven dan het toegewezen deel. V Natuurlijke kinderen kunnen noch bij schenking, noch bij uitersten wil iets meer verkrijgen dan hetgeen de wet hun verleent. Zij zijn dus verplicht op hun deel af te rekenen alles wat zij vroeger reeds ontvangen hadden. VI. Nalatenschap van het erkend natuurlijk kind. 1. Indien het erkend natuurlijk kind nakomelingen heeft, strij ken deze zijn goederen op. 2. Is het zonder nakomelingschap overleden, dan komt zijn nalateschap toe aan den vader of de moeder, die het erkend heeft, of aan ieder van hen voor de helft, wanneer het door belden er kend werd, en beiden het overleven. Indien slechts een der ouders die het natuurlijk kind erkend hebben voor overleden is, gaat heel de nalatenschap op den overlevenden over. 3. Wanneer vader en moeder door wie het erkend was, overleden zijn vóór het natuurlijk kind, dat geen nakome lingschap heeft achtergelaten, wordt zijn nalatenschap verdeeld in twee paarten sommige goederen gaan over naar wet tige broers en zusters, anderen vallen te beurt aan de natuurlijke broers of zusters van het natuurlijk kind. De overlevende echtgenoot. A. Zijn recht op vollen eigendom De overlevende echtgenooot erft alles, heeft recht op vollen eigendom der nala tenschap, wanneer er geen andere erf genamen bestaan en het huwelijk niet ontbonden is door echtscheiding of door scheiding van tafel en bed. B. Zx/n recht op vruchtgebruik. Dit wordt geregeld door de wet van 20 November 1896 die voor doel heeft aan den overlevenden echtgenoot denzelf den toestand te verzekeren als geduren de het huwelijk, zonder dat de goederen daarom moeten overgaan van de eene i amilie naar de andere. I. Wanneer de overledene echtge noot erfgenamen achterlaat, heeft r'e angstlevende echtgenoot slechts ret ht op vruchtgebruik. Maar binnen welke voorwaarden 1De echtgenooten mogen niet wet telijk gescheiden zijn, of gescheiden van tafel en bed. 2. De vooroverleden echtgenoot mag geen tegenovergestelden wil uitgedrukt lebben. II. Hoe groot zal dat vruchtgebruik zijn 1. Het vruchtgebruik draagt op iet minst-kindsgedeelte, zonder een vierde te mogen overtreffen, indien de overledene kinderen achterlaat uit een vorig huwelijk. Voorbeeld. Er zijn twee kinderen uit het eerste huwelijk en drie uit het tweede. Om het minst-kindsgedeelte te berekenen, wordt de overlevende echt genoot geteld als een kind. Dus. hier in ons geval zal het vruchtgebruik loopen over het zesde der nalatenschap (2+3+1). 2. Het vruchtgebruik draagt op heel de nalatenschap wanneer de overledene andere zijverwanten achterlaat dan broers en zusters of hunne afstammelin gen. 3. Op de helft der nalatenschap in al de andere gevallen. Voorbeeld. De man sterft en laat vrouw en twee kinderen achter. In dit geval draagt het vruchtgebruik der vrouw op de helft der goederen. Bemerking. Het is nu heel goed mogelijk dat de langstlevende echtge noot samenkomt met erfgenamen van verchillende kategoriën. Wat dan Dan wordt het vruchtgebruik berekend alsof al de erfgenamen behoorden tot de ka- tegorie ten opzichte derwelke het vruchtgebruik het kleinste is. III. Op welke goederen kan het vruchtgebruik uitgeoefend worden Op de beschikbare goederen waarover de overledene niet heeft beschikt. Voorbeeld. De man sterft en laat vrouw en één wettig kind achter. Zijn fortuin beloopt 200 000 fr. Het beschik baar gedeelt hiervan is 100 000 fr. Zoo- dus het vruchtgebruik van de vrouw kan zich op die 100.000 fr. uitoefenen. Heeft de man daarentegen beschikt over 50.000 fr. dan blijft er feitelijk maar 50.000 fr. meer over waarop het vrucht gebruik kan uitgeoefend worden. IVDe overlevende echtgenoot mag zijn voorkeur uitspreken. 1. Hij mag vragen dat het vruchtgebruik zou dra gen op het huis dat door de echtgenoo ten bewoond was, mits de waarde er van niet hooger is dan het deel waarop hij het vruchtgebruik heeft. Nochtans, wanneer het kadastraal inkomen der onroerende goederen van de nalatenschap geen 600 fr. over treft, kan de langstlevende echtgenoot zijn recht van voorkeur doen gelden op het huis en aanhoorigheden, zelfs als de waarde dezer goederen deze van zijn vruchtgebruik te boven gaat, mits aan de overige erfgenamen een lijfrente te betalen voor dit verschil (wet van 16 Mei 1900 op de kleine erfenissen). 2. Hij mag zijn recht van voorkeur uitoefenen op het stoffend huisraad, t.t.z. de meubels hij mag zijn vruchtgebruik uitoefenen op een deel der meubels of op allen, wel te verstaan als de waarde er van niet hooger is dan het deel waar op hij het vruchtgebruik heeft. 3. Indien de overlevende echtgenoot zich het vruchtgebruik van het woon huis wil doen toezeggen, kan hij daarbij zijn vruchtgebruik uitoefen op de lande rijen, op het landbouwgerief en op de dieren aan de landbewerking verbon den, als de waarde ervan ni t hooger is dan het deel waarop hij het vruchtge bruik heeft. den overlevenden echtgenoot, en vol gens de middelen van de "nalatenschap, t.t.z. volgens hetgeen de erfgenamen erven. De Staat. Wanneer een afgestorvene geene erf genamen of geen echtgenoote achter laat, dan palmt de staat de erfenis bin nen. Het recht van den staat wordt uitge oefend door het beheer van Registratie en Domeinen. Aan dit recht van den staat zijn en kele uitzonderingen zoo b. v. behouden de godshuizen de goederen der kinderen die er opgenomen werden en erfeloos overleden zijn. ft Vervolgt). V. De erfgenamen kunnen binnen zekere voorwaarden, dat vruchtgebruik van den langstlevenden echtgenoot om zetten in een lijfrente. VI. In sommige gevallen kan de langstlevende echtgenoot zijn recht op vruchtgebruik verliezen. B.v. indien er wettige afstammelingen bestaan, eindigt het vruchtgebruik wanneer de echtge noot hertrouwt. C. Zijn rechtop levenssonderhoud De overledene echtgenoot heeft bij uitersten wil zijn eega van het vrucht gebruik beroofd het vruchtgebruik kan niet uitgeoefend worden omdat er geen beschikbare goederen meer zijn het vruchtgebruik is ontoereikend om in den levensonderhoud te voorzien dat zijn gevallen die zich kunnen voordoen. Wat dan Dan kan hij zijn recht op onderhouds middelen laten gelden tegen de nalaten schap. Onder welke voorwaarden 1. er mogen geen kinderen bestaan, geboren uit het huwelijk met den over leden echtgenoot 2. geen echtscheiding mag tusschen- gekomen zijn 3. de langstlevende echtgenoot moet behoeftig zija op het oogenblik dat de eifenis openvalt 4. de onderhoudsmiddelen moeten gevraagd worden binnen het jaar, te rekenen van af het overlijden. Het bedrag van het onderhoud wordt vastgesteld volgens de behoeften van Alle oordeelkundige hoenderhouders zijn het eens om de groote voordeelente erkennen, bekomen door kunstmatige verlichting hunner moderne hoender- hangaars. Inderdaad, de winteravonden zijn zeer lang, de morgenklaarte komt eerst laat, en onze ieverige hoenders die in hunne normale legperiode, weze de lente- en zomermaanden, van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, in volle bedrijvig heid zijn, weze dus dagelijks gedurende H uren op zijn minst, kunnen nu enkel negen tot tien uren per dag in beweging zijn. Weze dus eene verminderina van 30 Het spreekt van zelfs dat het hun ge durende deze verkorte tijdruimte niet mogelijk is evenveel voedsel op te ne men zooals in den zomer, bovendien de lange rust op hun zitstokken maakt dat bij het opstaan 's morgens de hoenders reeds sinds lang leege krop en maag hebben, erg hongerig zijn en wellicht ook wat "flauw,, staan van den honger. En nochtans vermits wij nu alles in het werk hebben gesteld om gedurende de gure wintermaanden dure eitjes te bekomen vroegtijdige uitkipping, goe de ratloneele voeding, kostelijke han- gaars, moeten wij ook de laatste zorg besteden om het verwachte doel te be reiken Wintereieren. Wij moeten dus, zonder de kiekenmaag te overladen, veel voedsel van goede samenstelling doen opnemen, om zoodoende de noo- dige, onontbeerlijke, grondstoffen te verschaffen tot de vorming der eieren. Een, slechts een enkel, middel leent zich daartoe kunstmatig de dag langer maken, door verlichting der hokken. Zoodoende zullen de hoenders in hunne tegen hevige koude beschuttende han gars tot 7 ure 's avonds kunnen opblij ven en ook reeds van 5 ure 's morgens te been zijn, wat hun meer eea lentekli maat zal nabijbrengen en toelaten in hun lichaam de eieren te fabrikeeren 1 Daar waar electrische verlichting be staat hebben wij het beste en gemakke lijkste middel bij de hand. De noodige gloeilampen worden ge plaatst om de klaarte te weeg te bren gen dit in verhouding natuurlijk met de oppervlakte en de verlichtingsge schiktheid van het hok. Hier hoeft gezorgd te worden dat de elektrische schakelaar geplaatst worde nabij het bed van den hoenderverzorger die alzoo zonder stoornis licht kan aan steken en uitdooven Licht aansteken is niets, maar licht uitdooven is wat anders Inderdaad, in dien wij brutaal weg, in eens de hoen ders van het helle licht in het duister plaatsen, is het onze dieren niet mogelijk op hunne zitstokken plaats te nemen en velen zullen dus op de vloer blijven ver nachten. De flikkering onzer gloeilam pen moet dus trapsgewijze van hevig heid verminderen om de kiekens aan den valavond te doen gelooven en zich naar hun rustplaats te begeven. Daartoe bestaan in den handel bijzondere tuigen (rheostaten), maar die echter wat duur komen. Deze kunnen in de stroomlei ding zoo dicht mogelijk bij den schake laar geplaats worden. Wij kunnen echter zulk een tuig zelf, schier zonder kosten, vervaardigen Een gewoon glazen bokaal, van anderhalve liter inhoud, wordt op den bodem bin nen belegd met een stuk metales plaat CU I II WBLOEM De medewerken zQn verantwoordelijk voor han Oog sterkende stokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet ternggege

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1