S S I De Pachtwetkwestie jeugdvereeniging Redt U Zeiven In onze Afdeelingen. Landbouwweekblad i Verbetering onzer Landelijke Wegen Prachtig Winterfeest Neemt acht l Zijt ge reeds lid? Prijs 20 centiem IBR Wetgeving Aan de Jonge Boerinnen en Boeren ZONDAG 27 JANUARI 10S9 11de JAARGANG Nr 526 Arbeid adelt Abonnementsprijs 10.00 frank 's {aars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Adst. De sQa veraatwooitMQk voer hea bijdrages. Oagetcekeade stukkca worde» alet opgenome». Niet opgeaomea bwubchrifte» worde» alet ternggegeve». Voor en door de Landbouwers ge irof uil- I de hil- I met I nen I jen, I jen, bij I I 1 I 4 4 4 - 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 >3. 4 4 ♦♦4 Een wetsvoorstel werd op 21 Juni 1928 ingediend ter Kamer van volksvertegenwoordigers door den heer Van den Corput en enkele andere par lementsleden 1 Het beoogt de landbouw- voortbrengst te bevorderen door het aanleggen van degelijke verkeerswegen. Het voorstel komt op zijn tijd 1 Sinds jaren verkeert onze landelijke wegenis in ellendigen toestand 1 In sommige dor pen zijn de buurtwegen en de landelijke wegen van groot verkeer zoo erbarme lijk slecht, dat zij bij regen ware modder poelen zijn en volstrekt onbruikbaar voor menschen en gespannen 1 i Wié aan die toestanden schuld heeft? In menig geval oefent het schepencol lege niet op behoorlijke wijze de taak uit hem opgedragen door de gemeente wet, namelijk het onderhoud van en het toezicht op de gemeentelijke we genis 1 De onderhoudswerken worden jaren lang verwaarloosd, de grachten palende aan de wegen niet geruimd wat den af loop van het water belet, bovendien worden er geen politiemaatregelen uit gevaardigd, of worden de bestaande voorschriften niet onderhouden betref fende het gebruik der wegenis 1 Zoo komt het dat landelijke wegen welke slechts geschikt zijn voor lichte voertui gen, bereden worden door zware wa gens en na korten tijd gansch onbruik baar zijn. Anderzijds dient gezegd dat het aanleggen van buurtwegen of lan delijke wegen heel dikwijls stuit op tal van moeilijkheden. Daar dit soort van werken doorgaans slechts een beperkt getal personen aan belangt welke tot een wijk van de ge meente behooren, gebeurt het dat, on der voorwendsel van een overdreven bezuinigingsgeest en soms ook wegens flnancieele moeilijkheden, de gemeente besturen weigeren de vereischte uitga ven te doen, omdat naar huune meening, de meerderheid der inwoners van de ge meente er geen rechtstreeksch nut bij hebben 1 Aldus wordt het algemeen belang niet zelden over 't hoofd gezien om redenen van kortzichtige besparing. Immers het belang van den landbouw evenals het algemeen belang vereischen dat de grootst mogelijke uitgestrektheid grond aan den landbouw wordt besteed en dat de uitbating derwijze wordt inge richt, dat zij de hoogst mogelijke op brengst verzekere niet alleen voor de landbouwers zelf, doch ook voor de verbruikers over 't algemeen. Hoe flin kere opbrengsten immers, des te voor- deeliger de verkoopprijzen aan de ver bruikers I Welnu het is duidelijk dat de uitba- tingswaarde van landerijen grootelijks afhangt van de toegangswegen die er toe leiden Velden die moeilijk te be reiken zijn worden minder verzorgd, ja lichtelijk verwaarloosd, wegens den aan- zielijken arbeid en het gewichtig tijd en geldverlies dat de bemesting der gronden en het oogsten der vruchten veroorzaken 1 De oplossing voorgesteld door de indieners van het wetsvoorstel bestaat in het oprichten van vereeni- gingen met eigen bevoegdheden en rechtspersoonlijkheid groepeerende de personen die bij het aanleggen en on derhoud der buurtwegenis in bepaalde streken of wijken belang hebben 1 Deze vereenigingen zouden over eigen geldmiddelen beschikken, zij zou den voor de uit te voeren werken kun nen aanspraak maken op de toelagen van den Staat en andere openbare be sturen, alsook op de hulp der technische diensten van den Staat en de provincie 1 Hunne inrichting en werking zou op denzelfden voet geschoeid zijn als deze der wateringen. Wij willen niet ontken nen dat de opvatting welke de ontwor pen vereenigingen tot grondslag dient, goede uitslagen kan opleveren tot ver betering onzer landelijke wegenis, op voorwaarde dat de vereenigingen zelf zich behoorlijk van hun taak kwijten. Daarvoor is echter een degelijk georga niseerd toezicht noodig I De technische ambtenaars van 't ministerie van Open bare Werken en van de provincie zou den namelijk bestendig toezicht moe ten uitoefenen op de werking der ver eenigingen, zij zouden de plannen der uit te voeren werken moeten opmaken en de uitvoering ervan nagaan I Bij ge breke door de vereenigingen van ge volg te geven aan de wenken en voor schriften hun door voornoemde open bare besturen gegeven, zouden deze in plaats van de nalatige vereenigingen en op hunne kosten zelf de werken moeten kunnen uitvoeren die noodzakelijk zijn voor het aanleggen en het onderhoud der buurtwegen en landelijke verkeers wegen. Is het toezicht niet behoorlijk inge richt. dan is het naar ons oordeel beter, de vereenigingen niet tot stand te bren gen, anders komt men fataal tot de ge brekkige werking die onze wateringen kenmerkt en waarvan de overstroomden onzer Vlaamsche gewesten thans de treurige gevolgen ondergaan I In Ons Boerenleven het orgaan der landbouwcomicen van Oost- en Wesf Vlaanderen, vonden we volgend artikel, hetwelk we om zijn belangrijk- heid heelemaal overnemen. Ik las met veel belangstelling het ar tikel over Landpacht-Nieuwe voor stellen verschenen in Ons Boeren leven van Zondag jongstleden. Ingaande op het verzoek van den heer schrijver, deel ik dan ook graag mijne zienswijzen en objectieve beschou wingen daaromtrent mede. Ten einde echter alle verwarring te vermijden, meen ik den achtbaren stel ler van bedoeld artikel er attent te mo gen op maken, dat het nieuwe voor stel zooals hij het wellicht te goeder trouw meedeelt, niet gansch juist aan den werkelijken tekst beantwoordt. Volgens zijne mededeeling zouden de verschillende partijgroepen zich t'ak- koord gesteld hebben over volgende formuulDe eerste pachttermijn zou 9 jaar bedragen en al de volgende drie jaar met voorloopigen opzeg van twee jaar De juiste waarheid is echter de vol gende s Naar aanleiding eener vergadering gehouden van liberale en katholieke ka merleden en senatoren (dus zonder de socialisten) heeft men zich akkoord ge steld omtrent volgende formuul De huurtermijn voor landbouwgoe- deren wordt voor de eerste pacht op 9 jaren bepaald, met uitzondering voor de gevallen voorzien in de reeds door Kamer en Senaat aangenomen teksten. De verpachter en de pachter zijn vrij den duur van elke nieuwe verlenging van de overeenkomst volgens goed- vinden te bepalen. Evenwel wordt in geval van opzegging een termijn van twee jaren voorgeschreven.,, Ziedaar de textueele termen der voor schriften welke de nieuwe formuul naar men ons van offlciëele zijde mede deelde zou bevatten. Indien we nu bovenstaanden tekst eens heel van nabij beschouwen en aan- dachtiglijk ontleden, dan zou de Wet dus in veronderstelling dat deze nieu we drakonische formuul wordt aange nomen niet gelden voor al de ho pende pachten. vermits de bepaling der negen jaar slechts van toepassing is voor de nieuwe huurceelen en dan nog maar alléén indien de pachter voor de eersfe maal een goed in huur neemt. Daaruit blijkt dus onmiddellijk dat, met uitzondering van de opzeggingsbe paling, de formuul slechts een zeer be perkte, om niet te zeggen 'n onbedui dende toepassing zal vinden. Zulks ware ons inziens, dan ook den glad verkeerden misstap begaan, eene dwaze formuul tot wet te willen be krachtigen, waarbij enkele, zeldzame uitzonderingen eenig voordeel of ge deeltelijke voldoening zouden vinden, terwijl de algemeenheid der huurboeren van hare voordeelen onverbiddelijk zou verstoken blijven. In onze tijden van scherp afgelijnde en gezonde demokratie, kan eene wet, die slechts 'n handvol bevoorrechten be gunstigt en de kollektiviteit over 't hoofd zou zien. doodeenvoudig bestem peld worden met den naam van wille keurig rechts vergrijp en louter "mis baksel Immers eene wet, die toch in aller eerste plaats dient gestemd te wezen op het princiep van recht en gelijkheid voor allen moet als dusdanig niet aan de uitzonderingen maar wel aan de algemeenheid, d w. z. de massa der huurboeren, ten goede komen. Zulks dikteeren overigens de meest elemen taire grondbeginselen van het rechts begrip. Verder rept de getroffen overeen komst zooals de achtbare steller het gansch juist doet opmerken geen en kel woordje over de zóó belangrijke kwestie der pachtprijsregeling. Noch tans, ons inziens stelt eene pachtwet welke hiermede volstrekt geen rekening zou houden, doch deze aan louter vrijen willekeur overlaat, de poort wagenwijd open aan tal van jammerlijke misbrui ken, overdreven woekerprijzen en zoo meer I Vóór mij liggen de wenschen door de vrije Landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven te Aalst, bij haar jongst leden kongres uitgebracht in zake pacht- wetgeving en door al hare leden éénpa- rig aangenomen. We geven ze onze achtbare lezers heel onpartijdig ter objektieve overwe ging. omdat ze naar ons gansch beschei den meening. heel wat dichter én bij de werkelijkheid én bij de praktische mo gelijkheid eener rechtvaardige oplossing komen te staan 1. Duur der Pacht t Minimum-gel digheidsduur van negen jaar, met recht voor den huurder de pacht te doen op houden na het 3' of het 6' jaar. Aan partijen dient echter de mogelijk heid gegund bij vastgesteld akkoord een einde te stellen aan de pacht vóór afloop van den termijn, in volgende gevallen a) onteigende grondenb) bouwgron den of gronden, verwaarloozing van wegen en waterloopen c) verhuurd aan werkpersoneel d) persoonlijk gebruik. 2. Opzeg Twee jaar vóór het ver strijken van den vervaldag van den pachttermijn. 3. Vrijheid van Bebouwing voor wat aangaat het aanwenden van mest stoffen (uitzondering voor den stalmest); de vruchtafwisseling het gebruik van de opbrengsten der hoeve (uitgezonderd van stroo tijdens het laatste pachtjaar). 4. Vergoeding aan den uittredenden Pachter deze zal vergoeding genieten voor stroo, navetten, plant- en zaaigoed door hem besteed aan gewassen door den intredenden pachter te oogsten ook voor verbetering der gronden,(drai- neeren), wegen, gebouwen, aanleggen van omheiningen, beplantingen door hem uitgevoerd en dit onder zekere voorwaarden en binnen bepaalde gren zen. Op zijne beurt zal de huurder gehou den zijn tot betalen van schadevergoe ding aan den eigenaar voor alle schade welke hij aan 't gehuurde goed berok kent, zooals vervuilen der gronden, verwaai loozing van wegen en water loopen, vervallen van gebouwen. 5. Vaststelen van den Pachtprijs Een bijzondere wetsregeling der pacht prijzen, te bepalen door een plaatselijk komiteit samengesteld uit 2 landbou wers, 2 grondeigenaars, de vrederechter. 6. Rechtvaardige rege ing van de verhuring der landelijke goederen toe- b'hoorende aan openbare besturen t Verbod van openbare verpachting der- zelve. Voorrecht voor den uittredenden pachter, aan een pachtprijs vastgesteld door voormelde kommissie. R. Veldeman. Ons winterfeestje nadert 1 Eene eeni- ge gelegenheid om een deftig verzet te vinden in goed gezelschap. Laat die gelegenheid niet voorbijgaan. Wordt lid van onze Jeugdvereeniging, waarvan het doel in drie woorden kan worden samengevat Standsfierheid, Ontwikkeling, Ontspanning 1 Gaat meê met de besten van ons en werkt saam om te worden de leidende schaar van ons volk, de kern van een vrij en welvarend ras I Nonkel Wisius i De Jeugdvereeniging Redt U Zeiven noodigt zijne leden uit tot het welke zal plaats hebben ten lokale Aalst, den ZONDAG 3 FE BRUARI, te 4 uur namiddag zeer stipt. PROGRAMMA van het Kunstfeest uitgevoerd door De Miskende Talenten - I« DEEL - 1. Openingstuk voor Klavier, Espana, vierhandig, door MM' Van Cleemput en De Coninck. 2. Declamatie, Avond, van Willem Cloos, Mr Leo Singelyn" Harmonika-speler, van Richard De Cneudt 3. Luimig Lied, Op reis naar Parijs Mr De Coninck. 4. Het Lied van den Landman, Koor. 5. M' Schoonjans, baryton, in zijn repertorium. 6. Stuk voor viool en piano. M' en M' Van Cleemput. 7. De Gilde viert, Studentenlied, Koor. - II' DEEL - 1. Milenka, van Blocks, voor klavier en viool M' en M' Van Cleemput. 2. Kluchtlied, Mr De Coninck. 3. De Dandy's, Tweespraak. MM. De Coninck en L. Singelyn. 4. M' De Coninck in zijn repertorium. 5. Klokke Roelandt, van Albr.Rodenbach, door M' Schoonjans. 6. De Vink, door Mr Leo Singelyn. 7. De mooie Meisje», Koor. Na het kunstfeest, Jazz-band-concerto. Tusschen de nummers: Feestrede door den heer advokaat De Ridder, uit Mechelen, over Het Doel en het Nut eener Jeugd organisatie Dees feest is alleen voor de leden en is gansch kosteloos. Niemand mag binnen dan op vertoon zijner lidkaart en elkeen die niet in regel is, zal streng geweigerd worden. De leden kunnen hunne lidkaart voor 1929, recht gevende op alle feesten en uitstappen gedurende het jaar, afhalen ten bureele bureele Aalst, Brabantstraat, 53, of in onze hoofdmagazijnen. Deze lidkaart kost 3 fr. en is strikt persoonlijk. Men kan deze kaarten ook bekomen bij de volgende leden van het feestkomiteit Juffers Maria Ruyssinck, te Meire Germaine Caudron, te Moorsel Irine Baeten, te Heldergem Maria Parent, Steentje, Lede Georgine De Boitselier, Binnenstraat, Aalst Maria Saeys, Moorselbaan, Aalst. Heeren Victor Van den Haute, te Ninove August Van Nuffel, te Herdersem Frans Daelman, te Hofstade 3 Jozef Van der Eecken, te Haeltert Gustaaf Goubert, te Denderhautem Leon Ermens, Hekelgem Maurits De Vulder, Dries, Gijsegem Jozef De Clippel, Woubrechtegem Albert Schockaert, Erondegem Hugo Cooreman, Molenstraat, Wieze. Op het feest zelf zullen geene nieuwe leden aanvaard wor den. Men gelieve zich dus tijdig in regel te stellen. vi Men kan ook schriftelijk zijne inschrijving doen, de kaarten zullen bezorgd worden. Hebt ge de speciale verminderingen gezien op de vetten voor de laatste da gen van Januari toepasselijk Leest de belangrijke mededeeling op de 2' bladz. De jeugdvereeniging Redt U Zeiven roept U op. Versmaad die stemme niet jonge boeren en boerinnen en wordt nog heden lid van onze bloeiende jeugd vereeniging. Daar zijt ge op uw plaats 1 Gezuurde of ongezuurde room. Gezuurde room botert sneller en ge makkelijker dan versche room. Dit komt daardoor dat de vetbolletjes nog van een hulsel van kaasstof omgeven zijn, dat wederstand biedt aan het stooten en ■lagen. In gezuurden room echter heeft de kaasstof reeds eene verandering on dergaan zij begint reeds af te scheiden ca wordt breekbaarder. CHERSCAMP. Op Zaterdagen 26 Januari en 2 Fe bruari worden in de Gemeeotejongens- school voordrachten gegeven over Fruitboomteelt telkens te 6 1/2 uur zeer stipt, door den heer Roelandt Aimé, iandbouwleeraar, Aalst. KEMSEKE, Vergadering op Zondag 27 Januari, na de Hoogmis, in bet lokaal, bjj M. Jan Durinck. Dagorde 1) Betaling der meststoffen en veevoeders. 2) Inschrijving voor zaai- lijnzaad, zaaigranen, meststoffen, vee voeders en kalk. VOORDE Zondag 27 Jaauari te 10 u. voor dracht over "Hoenderkweek,, door heer Van Mieghem in 't lokaal bij Mr Valère Dupond "In den Hond.„ AALST ST JOB. Verleden Zondag had ia ons lokaai, bij M. Louis Scbouppe, een uiterst wel gelukte vergadering plaats. Heer Van Mieghem behandelde op heel klare wijzede teelt der verschillende kool soorten. i i mm Mm» 1

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1