Landbouwweekblad Prachtige Tombola Aan alle Klein veekweekers 9 De Landvlucht De 16c Tentoonstelling van Landbouwmachienen Groententeelt Landbouwgenie j praatjc over de £rwt lONDAOHO MAART 1926 Prl|s 20 centiem tide JAAROANO Nr 632 3d Arbeid adelt Abonnementsprijs 10,06 frank 'n {aars. Men schrjjftin °P om Bureel er op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redakde s BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRB CAUDRON, Aalst. Voor «o door de Landbouwers 30 Maatschappelijke Vraagstukken 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3. 4 4 ►♦4 >eicfl in Hol- alfd en rouwen gediend mbode' sor alle stie. 723. (I* Bijdrage) De ontvolking van de landelijke ge meenten ten voordeele van de groote steden en nijverheidscentra is een ver schijnsel dat zich voordoet in een groot aantal landen Op sociaal en ethnologisch oogpunt is de buiten, door zijn hooger aantal ge boorten, de aangewezen reserve waar uit de steden versch bloed putten om hunne bevolking aan te vullen. Het is door de statistieken uitgemaakt dat in algemeenen regel de stedelijke bevol king na drie tot vier generaties uitsterft, zoodat er alsdan nieuwe elementen uit de landelijke gemeenten de plaats der uitgestorven stedelijke families moeten innemen, om de samenleving vlot te houden. Geschiedt echter de uitwijking van den buiten naar de steden op bepaalde tijdstippen in te sterke mate, dan geraakt de bevolkingsreserve waaruit de ste den moeten putten, stilaan uitgeput, wat de ontvolking over het gansche land veroorzaakt Treffender voorbeeld van wat wij hier vooruitzetten,kunnen wij niet geven dan onze zuiderbuur Frankrijk 1 De uitwij king naar de steden uit het platteland is er zoo aanzienlijk, dat gansche streken met vruchtbare landbouwgronden bijna verlaten zijn. In de steden is het geboor tecijfer tevens zoo laag, dat de bevolking van jaar tot jaar daaltDe eenige poli tiek waarin dit land zijn redding nog kan zoeken is de inwijking van vreem delingen bevorderen en deze door ver schillende maatregelen den franschen geest inprenten. Die politiek is Frankrijk tot heden best gelukt. Zal het: echter blijven duren, wanneer men bedenkt dat verschillende landen zooals b.v. Italië en ook eenigs- zins België zich inspannen om den geest van het geboorteland bij de uitwijkelin gen te bewaren en levendig te houden In dit laatste geval, zou de inwijking van vreemdelingen, zelf na enkelen tijd een gevaar opleveren voor het bestaan van Frankrijk zelf. Doch niet alleen in Frankrijk, doch ook in Engeland, Tche- co-Slowakije, de Verecnigde-Staten en tal van andere landen heeft de land vlucht sinds een kwart-eeuw onrustwek kende uitbreiding genomen 1 Sinds den oorlog is deze verminde ring in verschillende landen snel toege nomen. Zoo b.v. in Groot Bretanje is het aantal landbouwers tusschen de ja ren 1871 en 1921 met 700 000 gedaald. In België heeft de landvlucht ook aan zienlijke afmetingen genomen, alhoewel deze laatste jaren, de betrekkelijke wel stand van den landbouw de uitwijking naar de steden eeni'gszins heeft getem perd. Welke zijn in ons land de oorzaken der landvlucht en de te treffen maatre gelen om deze te verminderen en te be strijden. De oorzaken der landvlucht kunnen wij indeelen in economische en sociale. I. Ekonomische oorzaken. Als dusdanig kunnen wij aanhalen 1) Het gebrek aau landerijen en hoe ven om onze landbouwerszonen en dochters een bestaan te verzekeren Talrijke landbouwerskinderen tot den leeftijd gekomen om een gezin te stich ten, zien zich verplicht een ander bedrijf te kiezen, daar zij geen voldoende land- bouwwinning kunnen vinden cm in hun onderhoud te voorzien I Deze tusschen hen die niet bemiddeld zijn gaan de ran gen der nijverbeidswerklieden vervoe gen en daar zij meestal geen technisch enderwijs hebben genoten, valt hun minder bezoldigd, ja dikwijls zwaar en vuil werk ten deel Deze die over eenige geldmiddelen beschikken vestigen zich in de stad als kleinhandelaars of neringdoeners. Som migen geraken er tot welstand, doch anderen gaan ten onder tengevolge van de scherpe concurrentie w elke thans in den kleinhandel heerscht Welle maatregelen zijn het best ge schikt cm deze eerste coizaak der land vlucht weg te ru men of ten minste hare gevolgen te erminderen De aan te wenden middelen zijn natuurlijk afhan kelijk van het midden of de strekeu waarin ze dienen toegepastIn sommige provinciën zooals Antwerpen en Lim- bug liggen nog 50.000 Ha. heide en woeste gronden, welke na ontginning den landbouw kunnen worden terugge schonken Daarvoor zijn natuurlijk groote kapitalen vereischt, doch de staat en de andere openbare besturen mogen daarvoor niet terugdeinzen, daar zij voor de gebrachte offers ruimschoots zullen vergoed worden door de hoogere belastingen welke de vruchtbaar ge maakte gronden na een zeker tijdperk, zullen opbrengen I Thans schenken de Staat en de pro vinciën kostelooze premiën aan de pri vate personen tot bevordering der ontginningswerken 1 Alhoewel deze ge middeld slechts 500 tot 700 fr. samen per hectare bedragen, hebben ze reeds flinke uitslagen gegeven I Tot heden heeft de regeering echter nog geen grootsche methodische werking aangevat tot be vordering der ontginning op groote schaalDaarvoor zouden de Staat en de provinciën binnen de eerstkomende vijf jaar een verhoogde toelage moeten toe kennen aan de ontginners van woeste gronden, die de werken uitvoeren onder de leiding en het toezicht der staatsland- bouwkundigen. Benevens de kostelooze premie, zou den de openbare besturen tegen zeer matigen intrest krediet moeten verstrek ken aan minvermogenden voor de be- kostiqing der ontginningswerken, het aanschaffen van de gepaste meststoffen, en van plant en zaaigoed Om den bouw van kleine hoeven op de ontgon nen gronden te bevorderen, zou de staatspreoiie aan de landbouwerszonen in bijzondere gunstige voorwaarden die nen toegestaan Ook de afwatering en de draineering van moerassige gronden zou door de regeering op intensieve wijze moeten aangemoedigd worden op dezelfde wijze als hooger uiteengezet voor de ontgin ning van woeste gronden Wij aarzelen zelf niet te zeggen dat de regeering wanneer het algemeen be lang zulks vergt, door de wet zou moe ten gemachtigd worden de heidegronden te onteigenen van private personen, wanneer deze weigeren zelf de ontgin ningswerken uit te voeren, nadat ze daartoe tot de openbare besturen wer den uitgenoodigd met dë belofte van voldoende toelagea. Wij weten dat velen met verontwaar diging zullen opwerpen dat deze handel wijze een schending is van het eigen domsrecht 1 Doch wij antwoorden dat het eigendomsrecht geen absoluut recht is en in overeenstemming dient gebracht met het openbaar belang 1 De onteigening zou overigens door de openbare besturen mogen worden toepast mits voorafgaandelijke en billijke vergoeding ten voordeele der eigenaars! Zien wij overigens de openbare be sturen thans hunne toevlucht niet nemen tot de onteigening van private eigen dommen voor de uitvoering van andere werken van openbaar nut, zooals het aanleggen van straten en ijzerenwegen, het delven van kanalen enz Eens de heidegronden onteigend door den Staat of de provinciën, zouden deze ze zonder winstbejag, moeten verkoo- pen aan de landbouwers, mits verplich ting voor deze ze binnen vastgestelden termijn te ontginnen en tot landbouw gronden te herschapen Een prachtig voorbeeld inzake reva- lorisatie van den nationalen bodem, wordt ons gegeven door de Italiaansche regeering Deze heeft verschillende miilioenen lira's op de staatsbegrooting uitgetrokken tot uitvoering van belang rijke ontginnings- en draineeringswer- ken binnen de vijf eerste jaren, boven dien heeft ze de bevoegdheid de private eigenaars die hunne gronden verwaar- loozen, te onteigenen, tegen toeken ning van eene "ergoeding door deskun digen vastgesteld. Om reden der hooge uitgaven welke de ontginnings- en draineeringswerken thans vergen, en de aanzienlijke hoe veelheden meststoffen welke de eerste jaren noodzakelijk zijn om de ontgon nen gronden vruchtbaar te maken, zou den de openbare besturen gedurende een zeker aantal jaren bedoelde gron den moeten vrijstellen van belasting. Deze maatregel is niets meer dan bil lijk en beantwoordt aan de welbegre pen belangen van den landbouw en van de gemeenschap. ('t Vervolgt). kosteloos ingericht door de Sa menwerkende Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven ten bate harer verzekerden der Afdee- ling Brand ten lokale De Koornbloem Groote Markt Aalst, op 2' Paaschdag a.s., te 10 uur voormiddag. SCHIKKINGEN Nemen aan de trekking deelal de polisnummers welke bestonden op 31 December 1928. Ieder verzekerde mag de trek king bijwonen. Zijn nummer is het nummer zijner verzekeringspolis. Polissen welke opgezegd wer den kunnen geenen prijs winnen. De prijswinnaars kunnen hun nen prijs onmiddellijk medenemen. Zondag 17 Maart, te 9,30 uur *8 morgens, heeft de eerste algemeene vergadering plaats der besturen onzer Kleinveebonden, in ons lokaal De Koornbloem Groote Markt, Aalst. DAGORDE 1) Voordracht over Verzorging der Konijnenvellen door heer L. Bruggeman, landbouwleeraar en schoolhoofd te Appelterre. 2) Bepaalde inrichting onzer plaatselijke kleinveebonden. Standregels. 3) Stichting van eene Federatie. Op deze vergadering worden alle bestuursleden onzer kleinvee bonden alsmede alle belanghebbenden uitgenoodigd. Elke bond dient ten minste door een bestuurslid vertegen woordigd te zijn. Over enkele dagen ontmoette ik 'n vriend welke me, heelemaal ontnuch terd, verklaarde dat deze tentoonstelling veel minder belangrijk was dan vorige jaren, 'k Ben achteraf zelf gaan kijken en moet wel bekennen dat bovenge noemde heer zich deerlijk vergist heeft. Wat den omvang betreft moet deze show niet onderdoen voor dien van verleden jaar. Wel blijkt ons de gevoerde propa ganda minder intens geweest te zijn als weleer, wel is daar ook het doorslechte vriesweer... Twee faktoren welke pre cies niet geschikt zijn om veel volk te lokken. De groote dagbladpers zou wel meer belang mogen hechten aan deze uiting van nationale landbouwbedrijvigheid, want al te dikwijls beperken deze bla den zich tot het aankondigen van offf- cieele bezoekers, aangevuld met 'n heele reeks reklaamteksten. Aan het inrichtend komiteit zouden we ook vragen in 't vervolg er voor te zorgen, dat de ingang klaar aangeduid weze, want we hebben ettelijke bezoe kers van den eenen naar den anderen kant van 't Jubelpark zien loopen bij gebrek aan voldoende aanduidingen. Te veel onzer landbouwers denken dat hier uitsluitend dorschmachienen, traktors, elevators, hooimachienen.mest- strooiers enz. tentoongesteld worden allemaal zaken welke meer diensten be wijzen in de streken met groote bedrij ven. Een totaal verkeerd gedacht 1 El- ken boer zal allicht in deze grootsche foor waar alle machienen en werktuigen, van de grootsten tot de kleinsten, voor handen zijn, iets vinden waar hij veel nut kan uittrekken. We mogen daarenboven niet verge ten dat hier buiten machienen, ook al lerlei landbouwprodukten, zooals vee voeders, meststoffen, zaden enz..,, te zien en te beoordeelen zijn. Om alles samen te vatten Er valt hier voor ons allen veel te leersn. Maar dan moeten we niet het voor beeld volgen van diegenen welke alle standen vluchtig voorbijloopen, er bij zonder op lettend dat ze alle vlugschrif ten, brochures, boeken medenemen... en dan zwaar geladen met allerlei nutte- looze papieren huiswaarts keeren. Een ernstige bezoeker zal bij voor keur stilstaan bij deze standen welke hem rechtstreeks aanbelangen... zal daar alles nagaan, instudeeren en zich doku- menteeren. Op deze wijze alleen kan een tentoon- stellingsbezoek vruchten afwerpen. Elk van ons onthoude dit voor de komende tentoonstellingen. Ons oordeel over de laatste tentoon stelling zullen we wegens plaatsgebrek kort samenvatten Er was veel, heel veel te zien, doch bij ettelijke stands ont braken de geschikte personen om uitleg te geven. Mogen de tentoonstellers dit inzien, vooral met het oog op hun eigen belaag Op de laatste vergadering van de tuinbouwmaatschappij Vooruit door Studie en Samenwerking gaf Mr Va lerie Delbeke, tuinbouwconsulent, een prachtige uiteenzetting over den geest van samenwerking, coöperatie of syn- dikalisme, om 't even hoe ge 't kind doopt, welke de Hollandsche kweekers uit Aalsmeer bezield en die hen toelaat op dit gebied wonderen te verrichten j openbare veilingen, uitgestrekte hallen, j vliegplein en vliegtuigen, dat alles is daar als bij tooverslag, na eenige jaren I noesten arbeid uit den grond opgerezen. De achtbare spreker zette zijn toeehoor ders aan eens ter plaatse zelf, in 't sei zoen der veilingen, een kijkje te gaan nemen, om zich persoonlijk te kunnen overtuigen van wat samenwerking te weeg kan brengen. Bij 't verlaten van de vergadering vernam ik ook dat men hier in Aalst een oplegfabriek voor groenten en fruit ging oprichten. We kunnen niets anders dan dergelijk initia tief toejuichen en ten volle goedkeuren, j 't Is een tweede manier van samen- i werken die hopen we het, de beste uit slagen zal opleveren. De produkten van den tuinbouw die we niet verorberen kunnen, zullen dus bewaard worden, niet door vreemdelingen, maar door eigen stadsgenooten. Tot heden kwa men ons de meeste conserven uit Enge land en niet zelden, daar ben ik vast van overtuigd, kwamen vele tuinbouw- produkten die we naar Engeland in zak ken, manden, vaten of bakken hadden verzonden, in potten, vazen, bokals, flesschen, glazen, terug, voorzien van een prachtig etiket, doch zonder "Made in Belgium,,. Bij het bewaren van groenten zal voorzeker de erwt een voorname rol te vervullen hebben. Het komt er op aan jonge malsche erwten zoodanig te be waren dat ze zoo weinig mogelijk van hun natuurlijke kleur en smaak verlie zen. Dit kan men bekomen door sterili satie. Ziehier hoe men te werk gaat. Voor het bewaren van erwten geven we de voorkeur aan glazen bokalen, omdat we op 't eerste zicht ons zouden kunnen overtuigen van het wellukken der bewerking. Zooals ik hierboven zegde moeten de erwten hun natuurlijke kleur bewaren, daarom zal men zich wel wachten erwten te nemen die reeds te ver ontwikkeld zijn, die worden geel achtig na de sterilisatie en de smaak heeft veel weg van natuurlijk gedroog de erwten. Een goed verzorgde sterili satie is alleen bij machte ons onberispe lijke produkten voor den handel te ver schaffen. Na het peulen zal men de erwten in zuiver water wasschen en gedurende eenige minuten laten koken. Volgens goesting of smaak voegt men er wat zout of suiker bij. Dat water waarin de erwten gekookt zijn gebruikt men om j er de bokalen mede te vullen tot op zoo wat een centimeter van het bovendeel der bewaarvaten. Deze worden dan zeer dicht gesloten bij middel van een glazen deksel dat rust op een rondelle in caout chouc en onder spanveer gehouden. De bokalen zoo gesloten, worden dan een 3/4 uur gekookt, liever nog wat langer om zeker te zijn, dat de bederfveroor- zakeade leveade wezens door de ver- damping onder het deksel gedood zijn. Een hernieuwde sterilisatie kan plaats vinden eenige dagen na de eerste en nagenoeg een kwartuur tot 20 minuten duren. Om de natuurlijke groene kleur zooveel mogelijk te bewaren voegt men bij de bokalen ofwel bij het kookwater waarin we de gewasschen erwten gego ten hebben, een koflielepeltje maagzout per liter water. Koperzouten zijn voor dit gebruik niet aan te bevelen, omdat ze giftig zijn voor den mensch. Op die manier bewaard kunnen de erwten jarenlang goed blijven. Niet zelden mengt men er eenige stukjes wortel bij en dan bekomt men op gelijk welk tijd stip van het jaar, zelfs gansch buiten 't seizoen der erwten, een kostelijke groen te die met bijvoeging van een lekker stuk gekookt ossenvleesch ons seffens aan een aangenaam en lekker kermis- gerecht denken doet. Bij de talrijke mid delen om erwten te bewaren is voorze ker de sterilisatie het meest aan te beve len. Ik twijfel er dan ook niet aan dat. eens een oplegfabriek hier in ons mid den opgericht, de teelt der erwt een groote uitbreiding zal nemen, want van overproductie zal er alsdan geen spraak meer zijn. Daarom ook zullen er in "De Koornbloemeen paar artikels ver schijnen over de teelt van de erwt en om te beginnen Een antwoord op een vraag. Welke bemesting past er best voor erwten De erwt is niet moeilijk op haar grond en verkiest een gematigd warme en tamelijk vochtige lucht. Ze trekt groo- tendeels haar voedsel uit de lucht door een eigenschap welke haar wortelgestel bezit om de stikstof der lucht te vestigen en zich toe te eigenen, door werking van een soort microben, die zich in de talrijk hobbeltjes van dit wortelgestel bevinden, en slechts bij een zekeren warmtegraad, de stikstofvestiging kun nen doen. We zullen dus met erwten bij zonderlijk oppassen met stikstofmesten. Slecht^ bij 't begin van den groei, wan neer de warmte nog niet voldoende is, kan sodanitraat, zwavelzuur ammoniak, chloorammoniak, ale of beer, in kleine hoeveelheid toegediend, gunstig zijn om den groei aan te wakkeren. Overdaad van stikstof kan zeer schadelijk zijn bij de erwten, omdat ze alsdan te veel blad vormen en dit ten nadeele van de peu len. Integendeel kalk, fosfoor en pot- asch kan de erwt niet missen. Geef dus bij't begin van den groei 1 kilo tot 1,5 kilo stikstofmest per are en daarentegen 3 kilo zwavelzuren potasch en 4 tot 5 kilo superfosfaat. Ziehier nog een ande re bemesting die goed is bijzonder als ge denkt dat uw grond geen kalk g«- noeg bevat of eerder zuur is. 1,5 kilo sodanitraat, 6-7 kilo ijzerslakken, 3-4 kilo chloorpotasch. Kweekt men de erwt twee jaar achter eenvolgens in denzelfden grond dan is men bijna zeker een slechten uitslag te bekomen. Verder verwijs ik steller dezer vraag naar het volgend artikel over de teelt der erwt. Onze agronoom Ingr K. Hambrouck zal gedurende de maand Maart op i volgende dagen te spreken zijn Te NINOVE op Dinsdag 12 Maart van 9 tot 11 uur, in "De Groen- poort bij de wed. Haelterman, Groea- 1 selmarkt. KOOR Ni m MMnssiMffl De medewerken zfln verantwoordelijk voor hon bijdrage». Ongcteekende stukken worden niet opgenomen Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. ISMMSMSSSMSSSSSSSSVMSMI

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1