Reis naar Tervueren Landbouwweekblad Dc Nieuwe Pachtwet £E Erwtenteelt Kleinvcesyndikaat Flandria KI ein veebonden Wetgeving Groententeelt jaarlijksche Voor onze Jeugd. Algemeene Vergadering Algemeene Vergadering te Aalst IÜNOAÜ 24 MAART 929 Prijs 20 centiem II de JAARGANG Nf 534 er Arbeid adelt Abonnementsprijs 10,90 frank 'b jaar». Men sehrijft in op ons Buret ca op alk postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord Bureel en RedaktieBRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. De Pachtwet is gestemd Erg verheugd kunnen we niet zijn, al heb- ben we voorzeker iets bereikt. Onze I leden zullen door dit en volgende arti- I kelen wel tot dezelfde gedachte komen. 4MB Voorzeker de gestemde wet is iets, maar op verre na niet voldoende. Er dient dus voortgewerkt en geijverd om in deze Tiïnïïn belangrijke kwestie een gunstige oplos sing voor onze landbouwers te krijgen. Het ligt in onze bedoeling aan onze lezers een korte samenvatting te geven dezer wet ten einde elkeen in te lichten. Na die uiteenzetting zal een onzer me dewerkers de wet bespreken en er het goede en het kwade van doen inzien. In feite bevat de pas gestemde wet tekst 4 nieuwe princiepen welke we ach tereenvolgens zullen uiteenleggen. I. Pachtduur Wanneer het gaat om een eerste pacht d.w.z. wanneer een huurder voor de eerste maal grond pacht van een eigenaar moet de pachttermijn minstens 9 jaar zijn. Bij gebrek van geschreven overeen komst zal de pacht minstens 9 jaar duren. Mocht er nu een geschreven overeen komst bestaan voor een pachttermijn van min dan 9 jaren dan wordt deze als nietig aanzien door de wet. De hernieuwing van een pacht aan denzelfden pachter of zijne afstammelin gen is niet onderworpen aan de wet. Het staat de kontrakteerende partijen vrij den pachtduur vast te stellen zooals ze verkiezen. De wet bevat tevens een aantal uit zonderingen aan het princiep der 9 jaren bij de eerste pacht als bijv. de eigenaar zelf de gehuarde perceelen wenscht te gebruiken, ofwel zijne afstammelingen. Op deze uitzonderingen komen we later wel terug. II. Opzeg. Elke pacht, geschreven of ongeschre ven, vallende ja dan neen onder de be palingen der huidige wet, kan slechts een einde nemen mits minstens twee jaar op voorhand het land op te zeggen. Wil deze opzeg geldig zijn dan dient hij gedaan door exploot van deurwaar der of per aanbevolen brief. III. Vergoeding bij 't uittreden M of zooals wij zeggen prijzij. De nieuwe wet regelt in al hunne bijzonderheden de vergoedingen voor gebouwen, plan tingen en nuttige verbeteringswerken. De wet geeft thans de landbouwers recht op vergoeding voor meststoffen, navet ten en alles wat hij bij zijn weggaan ach terlaat. Men vergete niet dat tot nogtoe z.g. prijzijen geen recht waren maar slechts een gewoonte welke sedert lang bestaat in 't Vïaamsche land. De wet voegt er echter bij dat de pachter den eigenaar dient te vergoeden wanneer eerstgenoemde schade aan het land berokkend, het laat vervuilen enz. Mochten er in geschreven overeen komsten punten vermeld worden tegen strijdig met het bovenstaande dan wor den ze als nietig aanzien door de wet. IV. Vrijheid van bebouwing, vervaa De nieuwe wet geeft aan den pachter beton volledige vrijheid van bebouwing der ilijtbaargehuurde gronden. Elke tegenoverge- bewaati stelde bepaling is zonder uitwerksel ten- >ekomeizij deze welke den pachter verplicht het A. Diland op 't einde van denzelfden pacht- 5, Aalst termijn in denzelfden staat te brengen als begin. hand De wet bepaalt ook dat den eige naar het recht heeft vrije beschikking hom VaB sta^mest te beperken. Toekomende week geven we de M speciale waarborgen door de wet aan de pachters geschonken alsook de over gangsmaatregelen. Zoo zullen al onze leden weten wat de wet bevat en dan zullen ze verder >61CB heel gemakkelijk enze besprekingen kun- an Hol eer volgen. alfd et We houden (en ar.dere, in tegenstel- rouwet lieg met velen, var klare toestanden gedi-ac aor alk LEDEN 1 Houdt de nummers van ens bled samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voer vele gevallen- De erwt is een eenjarige plant met klimmende, zwakke en holle stengels, die rijs of kiekendraad noodig hebben om zich recht te houden en die een hoogte bereiken die afwisselt tusschen 25 cm. en 2 m. Een erwtenblad is samengesteld uit 2 of 3 paar blaadjes de bladsteel ein digt op hechtrankjes die de erwt niet ontberen kan om zich overal aan vast te klampen. Een stengel omvattend schut blad in vorm van een kraag vertoont zich op de plaats waar het blad aan den stengel gehecht is. In de oksels der bla deren ontstaan de bloemen die aan een min of meer langen stengel alleen, met twee of drie te bengelen hangen. Al is de plant zelf eenjarig, het zaad bewaart toch 2 jaar zijn kiemkracht. De jonge stengels van de erwt worden niet zelden gebezigd om er in het voorjaar soepen van te bereiden. Het groen of droog zaad der doperwten wordt in de keuken op verschillende manieren gebruikt, de schelperwten worden met peul en zaden gekookt, doch hun gebruik schijnt eer der af dan toe te nemen. Zooals hierboven reeds gemeld is worden de erwten in twee groepen ver deeld doperwtenen schelperwten. Deze verdeeling ware immers niet volledig moesten we ook geen onderscheid ma ken volgens het tijdstip waarop ze rijpen en de hoogte welke ze bereiken kunnen. Zoo zal men spreken van vroege lage doperwten, van late middelmatige hoo- ge schelperwten, enz. We zullen in het opsommen der variëteiten met de lage vertrekken en hier dan de vroege, mid delmatig vroege of laten aanduiden. Het wonder van Amerika is slechts 25 cm. hoog, is zeer vroeg en ook zeer vruchtbaar, de zaden er van zijn groen en gerimpeld. De zeer lage Couturier erwt bereikt 30 cm.ze geeft klein, rond en wit zaad, dat zeer aangenaam is van smaak. Onder de halfhooge doperwten mogen we de Bishop met lange peulen aanbevelen, ook de Abondanee die 50 cm. hoogte bereikt, gerimpeld zaad geeft en zooals het haar naam aanduidt, overvloedig draagt. De hooge variëtei ten zijn de talrijkste en hier mogen we als vroege opnoemen de Express, de Prins-Albert. de Saxonia, de Automo- le, de Laxton's Alpha. Deze laatste heeft bijzonder suikerachtige bollekens gerimpeld, groen van kleur en van zeer goede kwaliteit. Als erwten van midden seizoen moge we de volgende als zeer aanbevelenswaardig opsommen de Mi- chaux van Holland, de vroege van Cla- mart, de Senateur. de Mandvuller, de erwt Auvergne of Krombek, de Leo pold II. Een verstandige kweeker houdt niet alleen bij 't planten rekening met de hoogte der variëteit, maar ook met het tijdstip der rijpwording. We hebben nu nog slechts eenige variëteiten van lage schelperwten te noemen als de zeer lage vroege f broeischelperwt en de schelperwt van Gr&ce. Hier ook heeft men halfhooge als de Bretonsche en en deze van Hendrik en hooge als de Veertigdaagsche, deze van St. Dé- sirat. Om geen verwarring te stichten en de lezers niet te vervelen zullen we maar liefst het aanstippen van verscheiden heden stopzetten en wat meer uitbrei ding geven aan de teelt zelve. Iedereen tracht zoo vroeg mogelijk van deze kos telijke groente te kunnen genieten, maar dan moet men zich ook de moeite ge troosten er wat onkosten voor te doen. Eerst en vooral zal men zich variëteiten aanschaffen die onder alle opzichten vol doen, 't is te zeggen, vruchtbaar zijn en voortkomen van uitgelezen produkten die zuiver zijn. Verbasteren doet de erwt niet gemak kelijk, de stampertjes zitten zoodanig goed in de bloem gesloten dat zulks bij na onmogelijk is, doch het mengelen der zaden gebeurt maar al te dikwijls, bij zonder als men zich zoo maar zaden aanschaft, op goed valie 't uit. bij den eenen of anderen landbouwer die niet zorvuldig is geweest bij 't uitkiezen der peulen en schelpen van verscheidene variëten op een en zelfden draad rijgde. Goed zaad en dan streven naar een goe de opvolging in het oogsten, 't is te zeg gen. drie bedden met een keer zaaien en Voor co door de Landbouwers De deelgenooten worden bij uitgenoodigd tot de gewone dezen een vroege, een middelmatige vroege en een late variëteit op denzelfden dag uit zaaien. Wanneer deze eerste zaaiing reeds boven staat legt men drie nieuwe bedden aan, wederom van 3 variëteiten die de eene na de andere kunnen geplukt worden en zoo gaat men voort, gansch den zomer door, tot het tijdstip van erwten zaaien door is. Men zal ook oppassen op de hoogte der variëteiten en zorg dragen dat de eene de andere niet in de schaduw zet. Om een voorbeeld te geven zaait Express (90 cm.), Michaux (1 m.), Vic toria (1,80 m neven elkander in de op genoemde volgorde dan staan ze in amphitheatre en zal de eene de andere niet overlommeren. Het is dus volstrekt noodig dat op den catalogus der zaad handelaars de hoogte der verscheiden heid aangeduid is. om alle onaange naamheden in den kweek te vermijden. Indien we rondom ons kijken dan bemerken we nog landbouwers die op bedden planten van 1,50 m. tot 2 m. breed, hun zaden in putjes leggen en de rijen op een afstand van 30 cm. maken 4, 5, 6 neven elkander. Ze hebben dat gezien van grootvader die het op zijn beurt zag van overgrootvader en ze wil len die slechte* doenwijze niet nalaten. Hun eerbied voor hun voorouders gaat hier te verre. Men moet met oude ge woonten weten af te breken bijzonder als ze ons geen voordeel opbrengen. Geloof me vrij ik heb niet veel eerbied voor menschen die den ouden slenter geen vaarwel kunnen zeggen, ze zijn als een verstokte kiezer die in zijn partij blijft loopen als een paard in zijn dissels, al is deze partij of ten minste haar ge dachten zoo oud als de straat en hoege naamd niet meer aangepast aan den hui- digen tijd. Men plant geen erwten, maar men zaait ze in rijen getrokken op 30 tot 35 cm. afstand volgens de soort, twee rijen per bed en waar men tusschen ieder bed een afstand laat van 60 tot 70 cm. om dan terug een nieuw bed aan te leggen. Licht en lucht zijn twee voorname fak- toren die nu heilzaam werken zullen. Landbouwersvereeniging REDT U ZELVEN Samenwerkende Maatschappij welke zal plaats hebben, in den maat- schappelijken zetel, Groote Markt, te Aalst, op Zondag 24 Maart, om 2 uur namiddag. Dagordei 1. Verslag van den Beheerraad 2. Verslag van den Toezichtsraad 3. Gebeurlijke bekrachtiging der vol lediging van den Beheerraad 4. Gebeurlijke bekrachtiging der vol lediging van den Toezichtsraad 5. Gebeurlijke goedkeuring der balans-, en winst- en verliesrekening 6 Gebeurlijke uitkeering der winsten. De Bestuurder, De Voorzitter. O. Caudron B. Schockaert. ssaiai Rif Samenwerkende Maatschappij De deelgenooten worden uitgenoo digd tot de eerste Jaarlijksche Alge meene Vergadering, die zal plaaJs heb ben in den maatschappelijken zetel, Groote Markt, te Aalst, op Zondag 24 Maart 1929, te 3 1/2 uur namiddag. Dagorde 1. Verslag van den Beheerraad. 2. Verslag van de Commissarissen. 3. Gebeurlijke goedkeuring der balans en winst- en verliesrekening. 4. Gebeurlijke uitkeering der winsten. De Beheerder-Afgevaardigde, O. Caudron. De Voorzitter, Cl. Ruyssinck. Een rechtskundige is ten dienste onzer leden alle Zondagen van 9 tot 11 uur, in ons lokaal, Groote Markt, te Aalst. Goed Nieuws I Sedert Maandag zijn nog steeds aan vragen binnengekomen om toch mede te reizen. We hebben dan ons uiterste best gedaan om elkeen tevreden te stel len en zijn er in gelukt na lang zoeken een 3e autobus te vinden. Al wie wil kan dus nog inschrijven; er is haast bij 1 De eersten zullen zeker zijn mede te reizen, want er zijn slechts 20 plaatsen beschikbaar en dezen die nu nog te laat komen, springen er over Inschrijvingen zonder het bedrag (10 fr.) zijn ongeldig. Niet-leden betalen 10 fr. j— 3 fr. voor lidkaart. We hopen nu stellig dat elkeen zijn best zal doen, opdat ook op deze 3' auto bus al de plaatsen bezet wezen. Dit in het voordeel van ons allen, van onze vereeniging Ai wie medereist, moet toekomende week aandachtig De Koornbloem lezen. De schikkingen voor de reis tul len er in verschijnen. Hoe is 't afgeloopen Waarmede Wat wil u zeggen Wel ja, met de vergadering van de afgevaardigden onzer kleinveebonden verleden Zondag om 10 uur in "De Koornbloem,, op de Groote Markt te Aalst Goed, vriend, oprecht goed, een welgelukte vergadering waar we niet alleen afgevaardigden van Aalst aantrof fen, maar ook van Letterhautem, St. Ul- richs-Capelle, Berlaere, Gijsegem enz... En hoe was 't met de voordracht van meester Bruggeman van Appelterre? Opperbest gelukt, man, een flinke voordracht die veel goed zal gedaan hebben aan onze konijnenhouders. Ik ga er u een en ander van vertellen. Zooals u gezien hebt in "De Koornbloem,, was het onderwerp van deze voordracht het verzorgen der vellen. Mr Bruggeman zegde ons, dat van af het oogenblik dat de jongen ter wereld kwamen, ook het verzorgen der vellen een aanvang nam en dit voortging tot op het tijdstip dat het vel naar de centrale van Brussel moest vervoerd worden. Een doelma- matige verzorging der voedster om deze in staat te stellen haar jongen goed op te voeden is in den beginne het voor naamste. De reinheid dus goed onder houden, niet meer dan zes jongen bij [de voedsters te laten, dagelijks de nesten eens nazien, genoegzaam en kloek voe der aan de moeder geven zijn als zoo vele punten die moeten in acht genomen worden. Van zoodra de jonge konijntjes uit het nest loopen ze zooveel mogelijk buiten laten loopen, eerst met de voed ster, later na een achttal weken zonder. De buitenlucht oefent een heilzamen invloed uit op de pels, het haar houdt vaster in de huid en staat dichter. We weten ook bij ondervinding dat de vel len der voedsters over 't algemeen beter zijn dan die der rammelaars en dat men de rammelaars die niet voor 't fokken gehouden worden in 't voordeel van de pels best snijdt of afbindt. Dat een doel matige voeding ook haar invloed uitoe fent evengoed op het vel dan op het vleesch staat vast. En eens dat het konijn dan onder alle opzichten een pels verkregen heeft, dicht bezet, fijn glanzend, waarvan het haar goed vasthoudt in het vel dan ware het voorzeker zonde dit alles te ver kerven door een slechte slachting of nog een veel gebrekkiger villing. Het beestje rekken is beter dan het met een stok een slag achter de ooren te geven. In het tweede geval heeft er een bloedstorting plaats en de huid vertoont een donkere kleur op de plaats waar men geslagen heeft. De twee oogen inden kop laten is absoluut noodig als we 't vleesch aan de centrale leveren willen. Om goed te villen maakt men een opening in een der achterpooten van het dier en men blaast het op, dan komt de huid los en vilt men met veel meer gemak. Aan den kop ge komen moet men bijzonder letten op ooren. oogen en lippen, om daar het vel van over te krijgen zonder er insne den in te maken. Eens gevild wordt het vel gedroogd. Men droogt op gegalvaniseerden ijzer- draad en ook op planken. Een ijzer- draad in U vorm voorzien naarboven van een ring, wordt tot op een 7 centi meter wat smaller gehouden om daarna met een plooi naar buiten, tot onder toe breeder uit te loopen. Het vel mag niet te veel uitgerokken zijn, noch in de leng te noch in de breedte, en toch genoeg om geen enkele plooi te vertoonen. De 3 eerste dagen moet het vel bijzonder goed nagezien worden of er geen plooi en inkomen. Men droogt het vel in een droge, opene en luchtige plaats, waar nog regen nog zon het schaden kan en ook buiten het bereik van katten of an der ongedierte. Men bestrooit het met naphtalinepoeder langs de haarzijde als het gedroogde vel eenigen tijd moet be waard blijven. Het drogen op planken schijnt van langs om meer aanklevers te vinden. Met dit doel snijdt men het vel langs de buikzijde gansch open en men spreidt het op een plank uit. Deze ma nier van doen heeft het groote voordeel dat men beter de plooien uit het vel kan strijken en dat men zoowel haarzijde als huidzijde beter in 't oog kan houden. In afwachting dat dit systeem zou aange nomen worden, bezigen we nog altijd onzen ijzerdraad. Als het slachten of het opspannen goed gedaan zijn dan moogt ge zeker zijn van een mooi vel, eeH mooie som geld te ontvangen. De heer Bruggeman sprak daarna over de Centrale en den afzet der vellen. Voorwaar een uiterst belangrijke voor dracht, waarvoor we de voordrachtge ver nogmaals van harte danken. 'n Korte bespreking volgde. De heer De Moor, hoofdonderwijzer te Letter hautem, had een prachtig konijnenvel op zak. Flink gelooid en dat ons duidelijk toonde wat men kan bekomen als men voor alles zorg draagt. De overige punten der dagorde wer den daarna afgehandeld. Het ligt nu aan de besturen onzer kleinveebonden de genomen besluiten in werkelijkheid om te zetten. In den loop der week ontvan gen onze plaatselijke voorzitters hier over een omstandig schrijven. Zoo verliep onze eerste algemeene vergadering. Een mijlpaal te meer op den weg van vooruitgang onzer klein veebonden VERGEET NIET dat er op Zon dag 28 April een groote konijnenten toonstelling plaats heeft in het lokaal De Koornbloem te Aalst. Meer daarover in ons volgend nummer. RESSEGEM. Onze tocht gaat voort en overal moet het lukken. We vernamen uit goede bron dat den heer Van den Noortgate, hoofdonderwijzer, het voorzitterschap van de plaatselijke kleinveebond zal waarnemen. We voelen ons hierdoor ten zeerste vereerd en zijn overtuigd dat we met zoo'n voorzitter vooruit moeten. SANTBERGEN. Zondag 24 Maart, te 6.30 uur heel belangrijke vergadering in 't gewoon lokaal, bjj Mr Jozef Seghers. Dagorde t 1) Voordracht met licht beelden over 44 Konljnenkweek door Mr L. Haems. 2) Gebeurlijke stichting van een kleinveebond en bestuursver kiezing. WOUBRECHTEGEM 'n Succesvergadering I Veel volk en ook vasten wil om te beginnen 1 Binnen kort heeft hier een tentoonstelling plaats. Melkontledingen worden alleenlijk Donderdag voormid dag gedaan. Ontsmetting van Zaden Het is een overbekend feit dat vele plantenziekten hun oorsprong vinden in besmet zaad. Ontsmetting is dus hoogst voordeelig 1 We beschikken voor 't oogenblik over een kleine partij ontsmettingsmid delen welke we KOSTELOOS aan onze leden, die het aanvragen, sturen. Wie eerst schrijft wordt eerst be diend, de voorraad is uiterst beperkt 1 iw) KOORM Lit medewerker* zQ* verantwoorde^ voor hna bijdrage* Oageteekeade ttokkea worden niet opgenomen Niet opgenomen handtchrtho» worden niet teruggegeven

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1