t! De nieuwe Pachtwet Reis naar Tervuerea Landbouwweekblad PASCHEN VERSLAG Prijs 20 centiem !i hand K E rraan r N Wetgeving Voor onze Jeugd IIde JAARGANG Nr 535 met ioe- eid. om :sch zult win jker een afel en s. Arbeid adelt Abonnementsprijs i 10,00 frank jam Men sehrjjft in op ons Bureei en op alk postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Nu, krijgt alles nieuw leven rondom ons De lange, droeve winteravonden heb ben uitgedaan evenals koude dagen en nachten. Paschen dat is voor de geloo- vigen de opstanding van Kristus na lang lijden en elke mensch deelt in deze vreugde omdat elkeen denkt, dat er ook voor hem hoop is en nieuwe horizonten in 't verschiet. Kan men anders dan blij gestemd zijn bij het Paaschfeest Is Paschen niet bij uitstek het feest der vreugde, der goede, degelijke vreugd De zon houdt ons eiken dag wat lan ger gezelschap, het is weer goed buiten op onze velden I Met taaie wilskracht vatten wc hoopvol het werk aan. Ploe gen en mesten en zaaien, het wordt al gedaan met de hoop op rijke oogsten, geen moeite is ons te klein. We willen vooruit En met dit doel vast in ons hoofd dienen we eiken dag ons leven te regelen. We zullen eerst en vooral onze be- drijfsmethoden aanpassen aan onzen tijd opdat we aan den grond onttrekken al wat mogelijk is en om alzoo te komen tot meer en meer welstand. Ook de geest heeft recht op een deel want met han denarbeid alléén komen we er niet op onze dagen. Zoodoende zullen we dan ook beter de rol en de noodzakelijkheid onzer verecniging begrijpen. We mogen niet vergeten dat alléén we bijna niets zijn, in vaste gelederen gesloten worden we als we willen een der belangrijkste machten 1 Zoo komt dus uit de vreugd wilkracht en strijdlust Aan onze duizenden leden, in alle dorpen verspreid, wecschen we heel oprecht 'n zalige Hoogdag 1 We wenschen tevens dat dees Paasch feest voor U een begin weze van meer dere vooruitgang op elk gebied mmmstat MwaatësaaaBaaua* Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven over het dienstjaar 1928 Voorgedragen door den heer Clement Ruyssinck, Beheerder Afgevaardigde. Mevrouwen, Mijnheeren, Nogmaals heb ik het genoegen, U een duidelijk, eenvoudig verslag te ge ven over het verloopen jaar. De tijd vliegt snel. gebruikt hem wel zegt een oud Vlaamsch spreekwoord. Mevrou wen, Mijnheeren, deze spreuk mag Redt U Zei ven toch wel op zich zeiven toepassen nietwaar Hoe zou anders onze vereeniging op enkele jaren van een nietig ding zoo een machtige maatschappij geworden zijn Inderdaad wie herinnert zich onze eerste aankoo- pen en verhandelingen tien jaar geleden 12 wagons maïs, 19 wagons nitraat, 13 wagons ammoniak, 17 wagons lijnmeel, enkele wagons plantgoed, eenige karre- vrachten gruis, nog een en ander en daarmee punctum. Als men die cijfers overleest moet het ons geenszins verwonderen dat mede- uOm d'ffiende vereenigingen van dien tijd tijd enze verdwijning voorspelden na een wanhopigen doodstrijd van amper enkele maanden. Een ander spreek woord zegt Andere tijden, andere zeden. En inderdaad wat is er sinds dien veel verandert. Na onze dood op zes maanden tijd te hebben voorspeld, is )©lCn mei1 ZO° 9oe<^ geweest ons enkele maan- den verlenging toe te staan tot we ein- a?« lelijk na tien jaar bestaan hoegenaamd a.fd en geen voorspellingen meer behoeven, trouwen maar niettemin alles aanwenden om gediend de vernietiging onzer vereeniging te •mbode- bewerken. Redt U Zeiven klinkt als oor alle n vloek in de ooren van sommige men- lchen. Mevrouwen, Mijnheeren, het be- 723. stuur van Redt U Zeiven fier op onze geliefde vereeniging verhard in den strijd, geeft den brui om al het loensch gekonkel. Volgende cijfers zullen U be wijzen dat onze vereeniging dank Uwe medewerking en het wijs beleid der zaak meer en meer den weg van voor uitgang op gaat en door niemand kan vernietigd worden. De verkoop der voornaamste waren bedraagt binst het verloopen jaarmaïs meer dan 3.500 000 kg. fransche zemelen 2.904.700 kg. kortmeel 820 770 kg. bloem omtrent 1.000.000 kg. Voor het plantgoed staan «le Krugers weerom aan het hoofd at eljen es larborg, oender- dt. :ders en id" Dt Voor sa stoo? de Landbouwers 992.000 kg. Industries 858.000 kg. Roode star 233.564 kg. Onze moderne maalderij stelt zich eveneens n*eer en meer ten dienste der leden. In 1928 zijn 2,344.776 kg. ame- rikaansche lijnkoeken tot meel ver werkt 997.00 kg. haver geplet811.000 kg. arachide in meel of koeken aan de leden geleverd. De verkoop van vetten neemt even eens een stijgende beweging aan am moniak 3.831.000 kg.; nitraat 1.949.000 kg.; super 1.359.000 kg. ijzerslakken 994.000 kg. De verkoop van alle andere waren is natuurlijk in evenredigheid ge stegen. Enkele der voornaamste plaatse lijke magazijnen zijn Sint Lievens-Es- scha heeft aan zijne leden verkocht voor 712.250 fr. Schoonaerde voor 570.292 fr. Oordegem voor 539.986 fr.Wi chelen 521.173 fr. Haeltert (2 magazij nen) 868.902 fr. De ondervinding leert dat het wellukken der plaatselijke maga zijnen grootelijks afhangt van de maga zijniers zelf. De witloofverzenders uit de streek van Mechelen doen eveneens eer aan onze zaak. Daar zijn de verzendingen voor de drie eerste maanden van het seizoen (October, November en Decem ber) gestegen van 250,000 fr. in 1927 tot 532,440 fr. in 1928. Na Mechelen heeft R. U. Z. in de omstreken van Vlierzele de hand aan 't werk geslagen. Sedert begin December zijn reeds 11,650 kgr. verstuurd, tot groot voordeel der aangesloten leden. Verdere uitbreiding wordt dit jaar verwacht. In 1928 zijn zes nieuwe magazijnen gesticht in de streek van AalstOp wijck, Zonnegem, Kalken, Oostdorp- Meire, Nyverseei en Appelterre in Brabant vijf Dilbeek. Heikruis, Oetin- gen, O. L. Vr. Lombeek, Sint Ulrichs- Kapeile. Onze Spaar- en Leenbank geniet eveneens meer en meer de gunst der leden, bewijs dat de spaargelden dit jaar gestegen zijn van 1,779,998 fr. in '27 tot 3,329,564 in '28. De leden dezer schoone instelling, wier spaargelden ge waarborgd zijn door de maatschappij zelf en daarbij een schoonen intrest ge nieten, hebben bovendien het groot voordeel ten allen tijde in geval van aankooping, verdeeling of dergelijk te mogen aankloppen op de bank zelve waarvan ze lid zijn, om in hun moge lijk tekort te voorzien. Het bestuur van R. LI. Z. aanziet het als een plicht de leden van Spaar- en Leenbank te helpen pen in den best mogelijken zin. Het verloopen jaar kenmerkt zich vooral door enkele nieuwigheden onder andere ons welgelukt congres, de wit loofbonden, evenals Flandria, vereeni ging voor eierverzending, reeds in volle werking. Vooraleer te sluiten. Mevrouwen, Mijnheeren, een woord van dank aan al onze medewerkers, bedienden van hoog tot laag, voordrachtgevers, magazijniers, werklieden, met één woord aan al deze die den wagen van R. U. Z. maar im mer voortsturen. Tevens een dankwoord aan de leden van den toezichtsraad die zich altijd op eerste verzoek van hunne gewetensvolle taak hebben gekweten. Als eindwoord verzoekt bet bestuur me eene bijzondere hulde te brengen aan onzen nooit volprezen bestuurder, Heer Ortaire Caudron, die door de fijne lei ding der zaak onze maatschappij tot zulken hoogen welstand heeft gebracht. Gansch overtuigd zijnde dat Mijnheer Caudron de stichter, de spil, de ziel, het leven van R. U. Z. is. Mevrouwen, Mijnheeren, ik ben er vast van over tuigd dat gansch de vergadering het hiermee volkomen eens is en met vreug de zal vernemen, dat R. U. Z. voorne mens is dit jaar, ter gelegenheid van ons tienjarig bestaan, Mijnheer Caudron, onze knappe bestuurder, een gansch bijzondere hulde te brengen. Dit zal gepaard gaan met onze vlaginhuldiging, waarvan het programma der feestelijk heden bijtijds in De Kcornbloem zal verschijnen. Het bestuur houdt er ten zeerste aan het feest met volle luister te vieren, opdat het voor de grootsche optocht bij de inhaling van ons lokaal in 1923 niet zou moeten onderdoen. Zooals U ziet. Mevrouwen, Mijnheeren, is R. U. Z. voornemens alles te doen wat in hare macht is om den naam en faam van onze schoone vereeniging hooger en hooger op te voeren, tot eer van hare leiders en tot voordeel van al hare leden. Toelichting. Na een langen lijdensweg is de nieu we pachtwet dan toch eindelijk gestemd door de wetgevende kamers en in het Staatsblad van 20 Maart 1.1. aangekon digd. Zeggen wij om alle verwarring te voorkomen dat bedoelde wet enkel de verpachting regelt van goederen toebe- hoorende aan private eigenaars. De verpachting van eigendommen toebe- hoorende aan openbare besturen, is nog steeds in bespreking door den Senaat. Zoodra ze verschijnt in het Staatsblad zullen wij ze ook in ons blad uiteen zetten. In deze en volgende bijdragen hebben wij het dus enkel over de beteekenis der nieuwe wet op de verpachting van pri vate eigendommen. Welk ons oordeel is over de voor- en nadeelen der nieuwe pachtwet voor onze landbouwers zullen wij later zeggen. In hoeverre is de nieuwe pachtwet toepasselijk op de loopende pachtan 1 In princiep of in algemeenen regel is de nieuwe pachtwet niet van toepassing op de pachten van landeigendommen gesloten vóór hare inwerkingtreding, wat praktisch beteekent dat zij in de meeste gevallen, namelijk voor de pach ten die van jaar tot jaar en zonder ge schrift werden aangegaan, eerst zal in voege treden bij het verstrijken van het loopend pachtjaar. Nochtans zijn sommige bepalingen der nieuwe wet toepasselijk op de thans loopende pachten. Deze zijn de bepa lingen 1°) betreffende den termijn voor zien voor de opzegging in de verder uit eengezette voorwaarden 2°) betreffen de de voortzetting der pacht bij overlij den van den pachter 3°) betreffende den verkoop van het verpachte goed I. De verplichte opzeggingstermijn voor de in voege zijnde pachten. De verplichte termijn van opzegging wordt door de wet bepaald met inacht neming van vier verschillende gevallen, die wij achtereenvolgens onderzoeken 1' geval. Pachten waarvan de nog te loopen tijd vanaf het in voege treden der wet meer dan drie jaar bedraagt. In dit geval moet de opzegging ge daan worden ten minste twee jaar vóór den vervaldag. Een voorbeeld ter verduidelijking Nemen wij een pacht door geschreven kontrakt aangegaan voor een duur van negen achtereenvolgende jaren, eindi gende den 25 December, 1933. De op zegging moet uiterlijk gedaan zijn den 24 December 1931. 2' geval. Pachten waarvan de nog te loopen tijd vanaf het in voege treden der wet meer dan twee jaar bedraagt. In dit geval moet de opzegging ge daan worden ten minste één jaar vóór den vervaldag. Voorbeeld Veronderstellen wij een geschreven pacht aangegaan voor een duur van drie achtereenvolgende jaren, eindigende op 25 December 1931 (Kerstpacht). De opzegging moet ten laatste gedaan zijn op 24 December 1930. 3'geval. Pachten waarvan de nog te loopen tijd vanaf het in werking tre den der wet niet meer dan twee jaar opzegging en den vervaldag der pacht is geringer dan 6 maand. De opzegging kan hier dan ook geen uitwerksel heb ben tegen 15 Augustus 1929. Op dien datum zal er wederinhuring plaats heb ben tot 15 Augustus 1930. 4* geval. Benevens de drie geval len hooger uiteengezet, kan er zich nog een voordoen van gansch bijzonderen aard, dat zeer ingewikkeld is en wel het volgende De eigenaar heeft vóór het in voege treden der wet het goed verhuurt aan een derde, zonder opzegging te doen aan den tegenwoordigen pachter en thans is de noodige termijn niet meer voor handen om den derden persoon toe te laten opzegging te geven aan den tegenwoordigen pachter. Met het oog op dezen uitzonderlijken toestand, bepaalt de wet dat de vrede rechter van het kanton waar het goed is gelegen den termijn van opzegging kan verkorten, op voorwaarde dat de eigenaar bewijst dat de toezegging van het goed aan den nieuwen huurder reeds was geschied vóór het in werking tre den der wet. Uitzonderingen of afwijkingen aan de opzeggingstermijnen voormeld De opzeggingstermijnen hooger ver meld zijn niet van toepassing onder meer opde verhuringen van nijverheids- gronden en bouwgronden, van gronden die onteigend worden voor openbaar j nut, van gronden die door den eigenaar of den pachter worden verhuurd aan zijn werkpersoneel als onderdeel der 1 arbeidsovereenkomst. II. Overlijden van den pachter. Artikel 1742 van het burgerlijk wet- j boek bepaalt dat het kontrakt van ver- t huring niet ontbonden wordt door den dood van den verpachter, noch door dien van den pachter. Aan het princiep worden door de nieuwe pachtwet volgende wijzigingen gebracht De erfgenamen of rechthebbenden van den overleden pachter mogen van de voortzetting der pacht afzien, op voorwaarde dat zij van dit recht ge bruik maken binnen het jaar volgende op het overlijden. De opzegging door de erfgenamen of rechthebbenden van den overleden pachter te dien einde te doen aan den eigenaar, kan maar uitwerksel hebben drie maanden na hare dagteeke- ning. Bovendien wordt deze termijn desgevallend derwijze verlengd, dat de pacht eindigt op de data voor het ver trek bepaald door de pacht, of bij ge breke daarvan door het plaatselijk ge bruik. De eigenaar integendeel heeft niet het recht de pacht te verbreken bij het over lijden van den pachter, tenware hij zich dit recht heeft voorbehouden in het pachtkontrakt. Dan nog kan hij van dit recht enkel gebruik maken mits volgen de voorwaarden a) Hij moet op straffe van vervalver- klaring een opzegging doen aan de erf genamen of rechthebbenden van den overleden pachter, binnen het jaar vol gende op het overlijden. b) Deze opzegging heeft slechts uit werking twee jaarna hare dagteekening, bovendien wordt deze termijn bij voor komend geval verlengd tot den datum voor het vertrek bepaald door het pacht kontrakt of, bij gebreke daarvan, door het plaatselijk gebruik. De wettelijke voorschriften hooger uiteengezet, heb ben een streng gebiedend karakter 6efn3dU geval moet de opzegging ge- 1 Alle overeenkomsten gesloten tusschen -j- c1den eigenaar en pachter voor het over- lijden van dezen laatste die strijdig zijn daan worden ten minste 6 maanden vóór den vervaldag. Hier kunnen drie verschillende toe standen voorkomen die wy door een voorbeeld toelichten a) Nemen wij een pacht die eindigt op met de wet of dezer draagkracht ver minderen, zijn zonder uitwerksel. Het is wel verstaan, dat voorgaande bepalingen enkel van toepasing zijn op P r 7 T de loopende pachten indien de pachter Kerstdag 1930. De opzegging moet vol- overle£en is Fna het inwerking treden gens de wet gegeven worden ten laatste op 24 Juni 1930. b) Veronderstellen wij een pacht welke eindigt op Kerstdag 1929. Hier zoowel als in het eerste geval overtreft de nog te loopen duur der pacht geen twee jaar doch overschrijdt 6 maanden. De opzegging van minstens 6 maand is nogmaals vereischt en moet uiterlijk ge daan zijn op 24 Juni 1929. c) Nemen wij ten slotte een pacht ein digende den 15 Augustus 1929. Hier overtreft de nog te loopen termijn geen twee jaar zooals in de twee eerste ge- v allen, doch het tijdbestek tusschen de der wet hetzij na 30 Maart 1929. III. Verkoop van het verpachte goed. Bij toepassing van het burgerlijk wet boek was de toestand van den pachter geregeld alsvolgt in geval van verkoop door den eigenaar van het verpachte goed Was hij in bezit van een geschreven pacht verleden voor notaris of behoor lijk geregistreerd, dan kon de kooper of nieuwe eigenaar hem niet uitzetten vóór den vervaldag voorzien door het pacht kontrakt, behoudens wanneer de eige naar (verkooper) het recht van uitzet ting uitdrukkelijk had voorzien in het pachtkontrakt. Doch zelf in dit laatste geval was de kooper of nieuwe eigenaar verplicht den pachter één jaar op voor hand op te zeggen (art. 1748,2® al.B.W.) Bezat de pachter geen geschreven pachtkontrakt of een geschreven pacht kontrakt dat niet verleden werd veor notaris of niet geregistreerd, dan had de kooper of nieuwe eigenaar het recht zonder eenig termijn in acht te nemen den pachter uit te zetten. Daaraan heeft de nieuwe pachtwet volgende voor den pachter voordeelige wijzigingen gebracht De kooper of verkrijger van een ver pachten landeigendom mag den pachter niet uitzetten, zelfs wanneer de pacht niet authentiek is (of voor notaris werd verleden) niet geregistreerd werd, zon der de door de nieuwe wet bepaalde opzegging te doen. De termijn van op zegging wordt desgevallend derwijze verlengd dat het gebruik of de pacht eindigt op de data voor het vertrek vastgesteld door de pacht,of bij gebreke daarvan door het plaatselijk gebruik. De wet wil vermijden dat aan de rechten van den pachter desaangaande afbreuk worde gedaan op te lichtzinnige wijze daarom bepaalt zij dat de pach ter aan zijn wettelijk recht enkel kan ver zaken in de volgende voorwaarden a) De afstand moet geschieden bij authentieke akte (akte voor notaris), of bij verklaring, op ondervraging afgelegd voor den vrederechter van het kanton waar het goed gelegen is. De wetgever vergt hier de tusschenkomst van den no- toris of vrederechter opdat deze den pachter zouden inlichten betreffende de draagwijdte van zijn handelwijze b) de afstand mag den verkoop van het verpachte goed niet meer dan 3 maanden voorafgaan. Alle afstand bui ten deze voorwaarden gedaan is nietig en zonder uitwerksel Aldus hebben wij onze lezers een ta melijk breedvoerige toelichting verstrekt over de bepalingen der nieuwe pachtwet die van toepassing zijn op de pachten afgesloten vóór het in voege treden der nieuwe wet In een volgend nummer handelen wij over de pachten afgesloten onder toepassing der nieuwe pachtwet. Om de goede orde verzoeken we heel vriendelijk al onze leden welke deze reis medemaken, volgende schikkingen stipt in acht te nemen 1) We vertrekken op Maandag 1 April, te 7,30 uur (zeer stipt) aan ons lokaal De Koornbloem Groote Markt, Aalst. 2) In het lokaal zal aan elke reiziger een kaartje overhandigd worden, zonder hetwelk hij niet op de autobussen zal toegelaten worden. Elkeen is verplicht gedurende heel de reis steeds in den zelfde autobus plaats te nemen. 3) De leden zullen stipt aan de beve len der leiders (één in elke auto) dienen te gehoorzamen. 4) Bij het afstappen te Tervueren mag niemand 't museum binnengaan alsvo- rens daartoe het sein is gegeven. In 't museum wordt niemand toegelaten met stokken of pakken, tenzij men ze in de kleedkamer afgeve. 5) Op de verschillende plaatsen waar we halt maken, zal telkens medegedeeld worden om welk uur de autobussen ver trekken. Wie er niet bijtijds is, loopt gevaar ter plaatse te blijven. 6) De reiskaartjes zullen in 't lokaal uitgedeeld worden aan 2 fr. per kaartje, dit om de onkosten van gidsen te dekken. 7) Wie wil kan eten medenemen. 8) Terugkomst te Aalst, waarschijn lijk tusschen 8-9 uur 's avonds. Ontsmetting van Zaden Het is een overbekend feit dat vele plantenziekten hun oorsprong vinden in besmet zaad. Ontsmetting is dus hoogst voordeelig We beschikken voor 't oogenblik over een kleine partij ontsmettingsmid delen welke we KOSTELOOS aan onze leden, die het aanvragen, sturen. Wie eerst schrijft wordt eerst be diend, de voorraad is uiterst beperkt 1 i die os en i aan en. mken er een more»a>grg«fr£Bfti,''' ttMOtm «mm*» aCMttn IS tey enO* Deluxe. .zé 42. De medewerker» li)» verastwoordelgk voer ha» bgdragea. Oageteekeode stukken worden niet opgeaomes Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. MAMA A nTA» AAAAirA« IfT/trH AM f AM I Q flf Ot A

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1