- Groots Konijnententoonstelling - Bestuursverg adering Laridbauwweekblati De Grashoest VERSLAG De Landvlucht Veeziekten over het Dienstjaar 1928 Stad Aalst Voor onze Jeugd 20NDAÜ 14 APRIL 1925 Prijs 20 centiem 11de JAARGANG Nr 537 \ss Arbeid adelt Abonnementsprijs 10,Cf) frank 's jaar#. Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord Bureel en Redaktie s BRABANTSTRAA153, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Deze ziekte wordt meestendeels de weiziekte genoemd. Zij tast de paarden aan, maar het rundvee is er het onderhevigst aan in onze streken. 't Is bijzonder in de natte jaren dat de ziekte zich voordoet, en in het algemeen zijn de jonge runderen gevoeliger aan deze ziekte dan de volwassene. Wanneer de dieren naar de weide gebracht worden, dan worden ze be smet, maar de maden komen slechts in de luchtpijpen in den loop van den zomer en geven de uiterlijke teekens der ziekte in den herfst (September, Octo ber enz.) De dieren beginnen te hoesten zonder dat de boer kan denken hoe het komt. De ziekte kan onopgemerkt voorbij gaan, maar daar de letsels bijzonderlijk bij de runderen in de luchtpijpen aan wezig zijn, is het gemakkelijk de ziekte te herkennen, aangezien de aangetaste dieren hevige aanvallen krijgen van hoestbuien. Dan steken zij de tong ver uit de muil, de ademhaling versnelt (de adem wordt kort zegt men) en de hoest is zeer pijn lijk en afmattend. Sommige dieren vallen in bezwijming bij die hevige hoestbuien, zelfs in de lente, wanneer de longen als 't ware uitgerokken zijn. De slijmen in de neusgaten zijn niet altijd te ontwaren, daar de dieren ze ge woonlijk met de tong aflikken. Wanneer men luistert aan de borst kas dan hoort men buiten de gewone geluiden van een luchtpijpontsteking een ander geluid dat fel gelijkt op een onweder dat in de verte opkomt. De ziekte verschijnt plotseling bij een kudde dieren die op dezelfde weide loo- pen, en de ziekte zal dan gansch den winter voortduren. Runderen die hard aangetast zijn vermageren snel. maar bij de kalveren is de ziekte niet zelden doo- delijk daar ze moeten versmachten. Bij het levend rund is het bijzonderlijk het rijzen van sljjmen uit den neus dat ons de beste aanduidingen kan geven over de ziekte, want dit snot bevat wormen, eieren of maden. Maar aangezien de runderen de slijmen aflikken en door zwelgen, kan men ook maden aantreffen in de uitwerpsels of mest. Zoo b.v een dier hoest en men treft er deze drie volgende verschijnselen of omstandigheden bij aan 1) vele dieren tegelijkertijd op 'n zelfde weide aange tast 2) jonge dieren zieker dan de ouderen 3) het jaargetijde d. i. einde zomer of herfstdan kan men stellig de weiziekte (grashoest) onderkennen. Wanneer men een dier slacht, aange tast door deze ziekte, zal men zeer dikwijls in de luchtpijpen kleine draadjes, dit zijn de wormpjes die de ziekte heb ben veroorzaakt,ontdekken. De maden die de wormpjes voort brengen. worden bij het hevig hoesten uit gehoest en verspreid in de kribben of op het gras, en alzoo worden de ma den opgeëten door de andere runderen en de besmetting volgt haar vrijen gang. Daar de maden vocht noodig hebben tot goede ontwikkeling, zoo is het zeer begrijpelijk dat natte jaren zeer voordee- lig zijn tot het gemakkelijk uitbreken en voortwoekeren dezer ziekte. Wel is waar is de ziekte bij volwassen dieren doorgaans niet doodelijk, maar toch brengt zij een groot vleeschverlies en melkvermindering teweeg, zoodat de eigenaar een groot geldelijk verlies te boeken heeft. Buiten de runderen en het paard worden de schapen en varkens ook nog aangetast. Als voorbehoedsmiddelen halen we aan 1) zoo gij een dier hebt aangekocht, en waarbij gij een hoest hoort, deze die ren te laten onderzoeken door een vee arts, na ze voorafgaandelijk reeds van uwe andere runderen afgezonderd te hebben 2| natte weide te draineeren 3) de maden te verdelgen met op de besmette weiden ijzersulfaat te strooien (500 kilo per hektaar) of te kalken (800 kilo per hektaar) 4) waterputten te reinigen en te ont smetten 5) die weiden slechts te gebruiken als het een droog jaar is, om er uwe runde ren te laten op grazen 6) de longen verbranden of anderzins door ontsmettingsmiddelen te verdelgen of vernietigen, die voortkomen van be smette dieren. Behandeling der zieke dieren Men heeft goede uitslagen bekomen door het toedienen van wormpoeders die uitgedreven worden door de lucht pijpen. De bijzondere rechtstreeksche inspui ting in de luchtpijp van het aangetaste dier van creosote en olie, of creosote en alkool enz. is de beste behandeling. Deze behandeling mdfet door een vakman d. w. z. een veearts toegepast worden. Dieren die te fel aangetast zijn zal men slachten, en slechts diegene behan delen die geneesbaar zijn. jy v. J. W, Kleinveesyndikaat Flandria Mijnheer en, In naam van den Beheerraad heb ik de eer verslag uit te brengen over de de werking onzer Maatschappij gedu rende haar le bedrijfsjaar, werking die eigenlijk aanving op 23 Augustus 1928, zoodat dit verslag enkel loopen moet over de 4 laatste maanden van vorig jaar. Aangezien we straks het genoegen zullen hebben den bilan te hooren uiteen zetten door den achtbaren Heer Calle- baut, zal ik bondig trachten te wezen en enkel de noodige aanvullende inlich tingen verschaffen over den zakengang onzer Maatschappij. Ge weet Mijnheeren, alle begin is moeilijk. Vooral op handelsgebied geldt die spreukDaar immers dagen van den 1" dag af geduchte tegenstre vers op die alle nieuw initiatief in zijn aanvang willen versmachten. Ook Flandria had met dusdanige tegenstre vers te kampen konkurreerende opkoo- pers, zoowel op de buitengemeenten als op de markten. Verder hebben we 't feit der materi- eele organisatie en het opzoeken van af zetgebieden niet enkel in binnenland, maar ook in den vreemde Engeland, Duitschland. Dit alles vraagt geweldig veel werk aan reizen, aanwerven van verzamelaars, opzoekingen en briefwis selingen allerhande over mogelijke afne mers, enz. Gelijk ge straks bij de uiteenzetting van den bilan zult kunnen opmerken, is onze jonge Maatschappij die moeilijke aanvangsperiode goed te boven geko men. Ons "Kleinveesyndikaat Flandria,, het jonge kind van de sterke Moeder "Redt li Zeiven,,, komt kloek en gezond uit den strijd zijner eerste levensdagen. Het jonge kind "Flandria,, heeft geen kwijning gekend het groeide van week tot week, van maand tot maand. Dat bet rog niet in het tijdperk zijner volle productiviteit is gekomen zult ge aanne men, Mijne Heeren, kunt ge dit wel vragen van een kind van 4 maanden In alle geval, een zeer verheugend feit is dat "Flandria,, gezond is en groeit, sterk groeit zelfs. Dit danken we voor eerst aan de moederinstelling "Redt U Zeiven,, die al deed wat ze kon om den groei te bevorderen bedienden, auto's, gebouwen stonden van meet af ten dien ste van "Flandria,,. Een woord van dank aan den Beheerraad van R. U. Z. inzonderheid aan de achtbare Heeren Caudron, Ruyssinck en Schockaert hier aanwezig. Dat "Flandria,, gezond is en groeit danken we zeker ook aan hem die er een groot deel van zijn tijd en krachten aan besteedde, aan onzen ijverigen vriend Heer Richard Boelaert, die de organisa tie grootendeels heeft bewerkt en geen moeite spaarde om het tot 'n goed resul taat te brengen. Door zijn ijverige wer king is hij zoover gekomen de konkur rentie zegevierend het hoofd te bieden en den werkkring onzer Maatschappi reeds vóór 31 December '28 uit te brei den over 14 gemeenten met een totaa geleverd aantal eiers van 313.563. (Te genwoordig werken we teeds op 20 ge meenten en verhandelen reeds meer dan 800 duizend eieren). Vergelijken we nu even onze cijfers met die van de eiermijn van Roermond (Holland;, voor dit oogenblik de grootste eiermijn van Europa. Deze Maatschap pij verhandelde de week vóór 19 Maart 4 millioen eierenin 't jaar 1927 151 millioen. En hoeveel in het aan vangsjaar 1904? Gedurende de 4 eer ste maanden harer werking slechts 40.000 stuks Vergelijk nu die 40.000 van Roermond met de 313.000 van Flandria,, In 1905, dus in haar eerste volledig bedrijfsjaar, verzond Roermond 835.000 eiren. "Flandria,, nu, heeft enkel voor de 3 eerste maanden van dit jaar reeds meer dan 500 duizend te boeken. Ge ziet, Mijnheeren, dat onze cijfers iets beloven. "Flandria,, moét en zal sterk worden Dit wil het Bestuur en zeker ook Gij, nietwaar, Mijnheeren. Doch daartoe mogen we niet luieren Er dient gewérkt, er dient vooral pro paganda gevoerd 1 Propaganda en nóg propaganda Geen kleingeestige, nutte- looze ongegronde kritieken geen afbre- kerij, maar opbouwend werk dient er te te wezen Ieder van U kan, door pro paganda bij vrienden en kennissen, iets bijdragen tot den groei en den bloei van onze Maatschappij. Vooral de Heeren verzamelaars kunnen hier puik werk verrichten. Ons zakencijfer moét stijgen, er moeten steeds meer en meer eieren verhandeld Zoo zullen de gemiddelde onkosten per ei noodzakelijk kleiner worden, de winsten zullen stijgen en voor de volgende jaren zal de bilan er zeker en vast voordeelig door worden beïnvloed. De winsten zullen groeien en "Flandria,, zal waardig worden van haar moederinstelling "Redt U Zeiven,.. Dat hopen we. dat willen we. Laat ons allen, Mijne Heeren, Bestuur en Leden, hand in band werken aan de verwezenlijking van dit toekomstideaal, dit in 't belang onzer Maatschappij, in 't belang onzer-kweekers in 't algemeen. De tentoonstelling heeft plaats op ZONDAG 28 APRIL, in het lokaal DE KOORNBLOEM Groote Markt, Aalst. Ingangsrecht1 frank. Het publiek wordt toegelaten vanaf 11 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. Heel belangrijke prijzen zullen aan de winnaars toegekend wor den. Hierover vernemen onze leden wel meer bij de naaste gelegenheid. De gekende konijnenkenner heer VPulinckx-Eeman, uit Gent, zal als keurder optreden. len, met uitzondering van vergift, enten allen tijde, op zijne gronden het schade lijke wild te vernietigen. 11) Degelijke inrichting der ministerieelc diensten tot bevordering der landbouwvoortbrengst. Maatschappelijke Vraagstukken (3e bijdrage) Oorzaken en Bestrijdingsmiddelen' Als eerste economische oorzaak der landvlucht hebben wij vermeld het ge brek aan landbouwwinningen om onze boerenzonen en -dochters een bestaan te verzekeren. Als middel tot bestrijding dezer oorzaak hebben wij aangeduid 1) de uitbreiding der gronden geschikt voor den landbouw door eene doelma tige regeeringspolitiek tot bevordering der ontginning en afwatering der woeste en moerassige gronden 2) de verhoo ging der landbouwproducten door in voering van wetenschappelijke en doel matige uitbatingsmethoden Daartoe is echter vereischt, zooals wij het in ons vorig nummer aantoonden, een breed opgevatte landbouwpolitiek, gesteund op voldoende toelagen ten voordeele der begrooting van landbouw. Doch eene vruchtbare landbouwpolitiek dient gegrondvest niet alleen op genoegzame geldmiddelen, doch ook op andere fak- toren, waarvan wij hier de bijzonderste jeknopt uiteenzetten I) Afdoende bescherming tegen wildschade. De wetgeving tot bescherming van den landbouw tegen het schadelijk wild is verouderd. Jaarlijks wordt er door konijnen, kraaien en everzwijnen mil- lioenen schade aangericht. Wij weten dat de wet den landbouwer die schade lijdt tengevolge van het overtollig be staan der wilde konijnen en everzwijnen het recht geeft den nalatigen bezitter van het jachtrecht door den vrederech ter te doen veroordeelen tot betaling van eene vergoeding gelijk aan het dubbel der aangerichte schade. Doch de wet mist doorgaans haar uitwerksel, omdat de vaststelling der aangerichte schade op moeilijkheden stuit, en de landbouwer, die meestal als pachter van den eigenaar, titularis van het jachtrecht, afhankelijk is, het niet aandurft de door de wet bepaaide ver goeding te eischen.De eenige praktische oplossing tot vrijwaring der belangen van den landbouwer is dan ook hem machtiging verleenen, door alle midde- Een der diensten die aan den land bouw onschatbare diensten heeft bewe zen, zoowel wat betreft de invoering en verspreiding van wetenschappelijke be bouwingsmethoden, als wat aangaat de verbetering en doelmatige uitbating van onze dierensoorten is deze der staats- landbouwkundigen. Waar deze ambte naren vroeger hunne werkzaamheid uitoefenden in al de takken van het landbouwbedrijf, is hunne werkkring thans verminderd in de mate, waarin nieuwe diensten, namelijk deze van het veeartsenijkundig toezicht en deze van de raadsheeren voor dierenkennis en plantenkunde hunne gespecialiseerde bevoegdheid uitoefenen. Doch de taak onzer staatslandbouw- kundigen is, niettegenstaande de ver lichting voortspruitende uit de werking van voormelde nieuwe diensten zeer zwaar, indien men zeker rekening houdt met het feit dat de landbouw deze laat ste jar^n door de voortbrengst van ge specialiseerde teelten, grootendeels be stemd voor den uitvoer, een ware nijver heid is geworden. Onze boeren van heden zijn aldus uitvoerhandelaars ge worden, die moeten onderricht worden j betreffende de afzetgebieden voor hun ne produkten, betreffende de hoedanig heden te vervullen door de uit te voe ren voortbrengselen en hunne verkoops voor waar den. De export onzer landbouwprodukten vergt de aanpassing der uitbatingsme thoden aan de eischen gesteld door de wereldmarkt. Naar onze meening zijn delandbouw- vereenigingen en de staatslandbouw- kundigen, doordat zij in bestendige voe ling blijven met onze landbouwers, dan ook aangewezen om onze boeren met raad en daad in de nieuwe richting van hun bedrijf bij te staan. Het is dan ook tijd dat onze staats- agronomen ontslagen worden van het bestuurlijk werk, dat thans een aanzien lijk gedeelte van hunnen tijd in beslag neemt, om zich te kunnen wijden aan hunne bijzonderste zending voorlich ting en raadgevingen aan den landbou wersstand. Verders vereischt de ekonomische ontwikkeling van het landbouwbedrijf en de opvoering der voortbrengst dat onze laboratoria voor zaadveredeling en dierenkennis voorzien worden van de noodige middelen om hunne zending behoorlijk te vervullen. III) Het onderhoud der landelijke omdat het opziet tegen de zware uitga ven die het herstel der wegen aan de gemeenteflnanciën veroorzaakt, hetzij uit gemakzucht of gebrek aan initiatief. De bezwaren welke tegen die handel wijze aan het provinciaal bestuur wor den ingediend, kunnen geen ander ge volg hebben dan een aandringen van dit bestuur bij het schepencollege tot uitvoering van de noodige onderhouds- en herstellingswerken doch neemt het schepencollege het verzoek der provin ciale overheid niet in acht, dan is dit laatste niet bevoegd om het weigerend gemeentebestuur te verplichten de ver- beteringswerken uit te voeren of zich in plaats en op kosten van het nalatig gemeentebestuur daarmee te gelasten. Er is hier eene leemte in onze wetge ving die zonder verwijl dient aangevuld. Een middel dat naar onze meening uitsla gen zou opleveren is de oprichting van een Bijzonder Fonds voor de gemeen tewegenis in den zelfden zin als het Fonds onlangs gesticht tot verbetering en herstel der groote wegenis. Dit fonds zou een uitgebreid onderzoek instellen over den toestand der landelijke wege nis, een programma der uit te voeren werken opmaken en gelast zijn met de verdeeling der toelagen tot uitvoering dier werking. In samenwerking met de provinciale technische diensten, zou het toezicht uitoefenen op de uitvoering der werken. Het provinciaal bestuur zou de bevoegdheid moeten bezitten de ge meentebesturen te verplichten de voor geschreven verbeterings- en onderhouds werken uit te voeren en desnoods zich in de plaats der nalatige gemeentebestu ren en op dezer kosten zelf met de wer ken gelasten. Waar voor het herstel van 8600 kilometer staatsbannen binnen afzienbaren tijd 1 milliard zal worden uitgegeven, is het billijk dat de Staat ook ruime toelagen ter beschikking stelt voor de verbetering der landelijke we genis, die eene lengte hebben van ruim 33,000 kilometer en waarbij duizenden landbouwers belang hebben. wegenis. Een uitgebreid net van behoorlijk on derhouden landelijke wegen is een ge wichtige faktor tot bevordering der landbouwvoortbrengst.'Het is immers duidelijk dat landerijen waartoe slechte wegen toegang verleenen, minder ver zorgd worden en dat de kosten hunner uitbating veel hooger beloopen dan landerijen palende aan gemakkelijke verkeerswegen. De openbare besturen zouden dan ook in 't belang onzer natio nale welvaart eene ruime politiek moe ten volgen tot verbetering der lande lijke wegenis. Thans is de zorg en het onderhoud der gemeentewegenis door de gemeente wet opgedragen aan het schepencollege. In menig geval oefent het die zending uit met de grootste nalatigheid, hetzij Verleden Dinsdag had de eerste ver gadering plaats onzer plaatselijke afge vaardigden. We durven gerust zeggen dat ze opperbest gelukte alle uitgenoo- digden 'n tweetai uitgezonderd waren opgekomen. Er werd overgegaan tot het kiezen van een beperkt bestuur voor het ge west Aalst. H. Hil. Ghyssels, onderwijzer, te Kerkxken werd voorzitter gekozen en Mej. Germaine Caudron van Moorsel, ondervoorzitster. Tijdelijk zullen de Juf fers G. De Boitselier en M. Saeyes de ambten van schatbewaardster en schrijf ster vervullen. We drukken er hier op dat het slechts gaat om 'n beperkt be stuur. Binnen korten tijd houde i we nog een vergadering waar dan tot het kie zen der andere bestuursleden zal wor den overgegaan. Tevens beslisten we dat de bijdragen der eereleden voortaan 10 fr, per per soon zouden bedragen. Op 12 Mei zal waarschijnlijk het ge west Herzele opgericht worden. Een prachtig feest staat in 't vooruitzicht 1 Op 2' Sinksendag reizen we naar den Kluysberg. 'n Dag van vermaak en te vens 'n tocht in de mooiste streek van Vlaanderen. irur mi Dt medewerker» zfl« veraatwoordelgk veer hue bydragem Oageteekeade itnkkea worden niet opgenomen. Niet opgenomen hnsdzchrlftea worden niet teruggegeven. ÉUÉtttt

De Koornbloem | 1929 | | pagina 1